avowjiMm Jeugd wacht slotact Waalderpop niet af Verrassende akoestiek van de Schans teso DefP tover Singer-songwriter Eric Taylor Geknipt OSG naar Kamer met GroenLinks Fair Trade houdt expositie later VW stuurt nieuwsbrief per e-mail Extra vaartocht Texelstroom Kookcursus voor mannen Collecte Meer bewegen met Hartstocht (j eslaagd Schouwburgkaarten af te halen 'Borstvoeding doe je samen' Veel bezoekers voor Molenkoog Wat ik zeggen wou. Melkkoe? TEXELSE 2 COURANT Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Kledingverkoop in Bethel Alles wat de caravanner boeit iotëftfijk Waalder kampeerders in magaz De bend Flux in actie op Waalderpop. Met 250 bezoekers is de organisa tie van Waalderpop, dat zaterdag avond in dorpshuis De Wielewaal werd gehouden, dik tevreden. Het publiek, dat optredens van vijf bands kreeg voorgeschoteld, vari eerde van jong tot oud. 'De bas wat harder en de zang een beetje zachter', bracht zanger Jesper Buis de wensen van openingsband Flux over aan geluidsman Jeroen Schoo. 'Maar wat wil het publiek ei genlijk?', stak hij de draak met de voorkeur van de band. De kwinkslag was tekenend voor de wat jolige tussendoortjes tijdens het optreden van drie kwartier. Dat was langer dan waarop ze tevoren hadden gerekend, wat het nodig maakte om 's middags nog een nummer te schrijven en in te studeren. Flux kon rekenen op een flinke schare aanhangers, net zoals de meeste jonge bands hun eigen aanhang trokken. De al wat oudere coverband Intrude, van Jeroen Schoo en zangeres Suzan Vlaming, onderscheidde zich door een strak en gelikt optreden. Het riep vooral bij het volwassen publiek waardering op Voor Listeria, met zangeres Sofie van Schaik uit De Waal, was dit het derde optreden. Op wat onzekerheden na kan ze er met een goed gevoel op terugkijken Strak, degelijk en keihard was de inbreng van Higher Side. Maar tot verbazing van de al wat oudere organisatie liep het publiek met weg voor het volume, maar liep de zaal juist volLeegloop was er wel toen Lomp, de enige band zonder Waalder(s), om kwart voor één 's nachts begon te spelen. De muzikan ten hadden de pech dat het jongere publiek de drang om zich in het uitgaansleven in Den Burg te storten niet kon weerstaan. Slechts een paar handen vol liefhebbers hoorden hoe de gastspelers de sterren van de he mel speelden. 'Dit hebben we niet goed ingeschat', verontschuldigde organisator Wim-Piet Eelman zich. 'Volgend jaar moeten we wat vroeger op de avond beginnen en eindigen.' Het deerde Lomp met. De band speelde met plezier en onder voor waarde dat ze volgend jaar op prime time worden geprogrammeerd staan de muzikanten in 2004 opnieuw in De Waal. De Texelse afdeling van Groen Links bezoekt woensdag 1 oktober met leerlingen van de derde klas van het VMBO de Tweede Kamer in Den Haag. Het gaat om leerlingen die later dit schooljaar een dag lang de jeugdraad vormen. Ze krijgen een rondleiding door het gebouw en er staat een gesprek ge pland met een Kamerlid van GroenLinks De Texelse leden van GroenLinks liepen al enige tijd rond met de plannen om naar Den Haag te gaan. Aanleiding was een uit spraak van leraren maatschappijleer dat elke leerling tenminste één keer in de Tweede Kamer moet zijn ge weest. De kosten komen deze keer groten deels voor rekening van GroenLinks, Navraag op het gemeentehuis leerde de partij dat er geen potje is om jon geren 'te laten ruiken aan de demo cratische werkelijkheid op landelijk gebied'. GroenLinks hoopt dat an dere partijen het initiatief volgen en geld opzij willen zetten om de ko mende jaren meer leerlingen van de OSG naar de Kamer te laten gaan. Fair Trade Texel, exploitant van de Wereldwinkel, vreest verlies van in komsten doordat het dit jaar in de periode vóór Sinterklaas geen ten toonstelling kan houden in Tusse de Banke. Door een andere verhuur- schema kan de expositie van producten uit Derde Wereldlanden nu alleen tussen Sinterklaas en kerst worden gehouden. 'Dat is jammer, want voorheen pikten we zowel van Sinterklaas als van de kerst een graantje mee, nu missen we Sinter klaas', vertelt woordvoerder Jos Bergman. Volgens de gemeente is de verschuiving het gevolg van het be leid dat tentoonstellingen van profes sionele kunstenaars voorrang genie ten. Om Texelaars toch in de gelegenheid te stellen met Sinter klaas producten uit arme landen te kopen, probeert Fair Trade het win keltje in de Waalderstraat open te houden. Aankomende evenementen als het bluesfestival in Den Burg en het verhalenfestival in De Waal, maar ook bestaande initiatieven als de monumentenroute in Den Hoorn en het speelparadijs op De Krim worden onder de aandacht gebracht van de lezers van een nieuwsbrief, die VW Texel vrijdag in een oplage van 12.000 exemplaren heeft verstuurd. Het betreft een digitale nieuwsbrief, als e-mail verzonden aan gasten en bezoekers van de VW-website die hebben aangegeven prijs te stellen op recente informatie, die nog niet in de bestaande gidsen staat. De VW is van plan de brief vier keer per jaar te versturen, in een Nederlandse, een Duitse en een Engelse versie. De nieuwsbrief staat ook op de website van de VW (www.texel.net), waarop men zich kan aanmelden voor een gratis abonnement. De akoestiek was verrassend goed op de Schans, waar zo'n vijftig leer lingen van de muziekschool uit Bloemendaal en Muziek- en Dans school Texel zondagmiddag samen een optreden verzorgden. 'En dat met wind tegen', prees dirigent Annelies Smit halverwege de jonge musici. Maar feit was dat hun klan ken uitstekend tot hun recht kwamen tussen de aarden wallen van het his torische fort, dat eigendom is van Natuurmonumenten. De prestatie van de leerlingen was goed te noe men, zeker omdat de gasten uit Bloemendaal pas vrijdag aan het eind van de dag op het eiland waren neer gestreken, zodat de gezamenlijke repetitie-uren noodgedwongen ge ring in aantal bleven. De toehoorders, hoofdzakelijk bekenden van de mu sici, koesterden zich zittend op het gras in de zon en genoten met volle teugen van het gevarieerde optreden, dat bestond uit fragmenten uit be kende stukken van onder anderen Beethoven, Mozart en Tschaikovsky. Het initiatief voor de samenwerking kwam van de school uit Bloemend aal, die de repetities combineerde met een gezellig weekend op Texel. (Foto Joop Rommets) grote festivals, in Vredenburg in Utrecht, en het Take Root Festival dat over twee weken in Assen wordt ge houden. Dit festival trekt met alleen folkfans, maar ook liefhebbers van (new) country, texmex. blues en het 'betere lied', vertolkt door een singer- songwriter. Deze laatste stroming vormt, samen met de vooral door jon geren gewaardeerde folkroclr, de grootste stroming binnen de ame- ricana. De singer-songwriter is een moderne troubadour die, gewapend Het ziet ernaar uit dat loodsbotter Texelstroom een levensvatbare toe komst tegemoet gaat. Het bestuur van de stichting is goed te spreken over de animo voor de dagtochten die dit seizoen zijn gehouden. Een tocht op de authentieke loodsbotter onderscheidt zich doordat de opva renden aan boord zelf de handen uit de mouwen kunnen steken. Het aan houdend mooie weer is reden voor de stichting om komende woensdag een extra vaart in de lassen. De Texelstroom vertrekt om 14.00 uur uit de haven van Oudeschild voor een tocht van 15.00 uur. Reserveren kan bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel. 314 956. Om de zelfstandigheid van oudere mannen te vergoten, verzorgt de Stichting Welzijn Ouderen Texel een cursus koken voor mannen. De cur sus wordt gedurende acht woens dagmiddagen door docente José Huisman gegeven in de keuken van OSG De Hogeberg, te beginnen op woensdag 22 oktober. De lessen du ren van 16.00 tot 18.00 uur, de kos ten bedragen €33,-, exclusief ingre diënten. Voor inlichtingen en opgave: SWOT, tel. 312696. De collecte van het Prinses Beatrix Fonds, het nationaal fonds ter bestrij ding van spierziekten, heeft dit jaar op Texel €4513,42 opgebracht. Zondag 28 september 2003 is door de Wereld Hartfederatie uitgeroe pen tot Wereld Hartdag. In 151 ge meenten zal onder de naam Harts tocht een sportieve wandeling worden georganiseerd. Ook op Texel is er - voor de vierde keer - zo'n tocht, die mensen aanzet meer te bewegen. Een half uur per dag bewegen ver sterkt de spieren, verlaagt het choles terolgehalte en heeft een bloeddruk- verlagend effect. Recent onderzoek wijst uit dat de duur en intensiteit van het bewegen samenhangen. Wie in tensiever beweegt - bijvoorbeeld hardloopt of wielrent -, heeft genoeg aan een kwartier per dag. Wie min der intensief beweegt - bijvoorbeeld rustig wandelt -, doet er verstandig aan dit een uur per dag te doen, mi nimaal vijf dagen per week, maar liefst elke dag. Om Texelaars te stimuleren gezonder te leven, organiseren wandelsport vereniging Het Gouden Boltje en Sportservice Texel een wandeling. Deze heeft drie routes: van 5, 10 en 15 kilometer. De Hartstocht voert de deelnemers over het oude land van Texel, zoveel mogelijk over fietspa den en de oude groene weggetjes. Wie ook wil meewandelen, tegelijker tijd iets aan z'n conditie wil doen én een goed doel wil steunen, kan zich zondag tussen 13.00 en 14.00 uur aanmelden bij het startbureau, ge vestigd in sporthal Ons Genoegen aan de Emmalaan in Den Burg. Deel name kost €2,50 voor volwassenen en €1,- voor kinderen tot 12 jaar. De Hartstocht is een initiatief van de Nederlandse Hartstichting en wordt ondersteund door tal van organisa ties uit de medische wereld en de sport. Meer informatie over hun ach tergronden is te vinden op de website www.hartstichting.nl. Sarah Westerlaken uit De Waal is af gestudeerd aan de lerarenopleiding Nederlands van de Noordelijke Ho geschool Leeuwarden. Bij het kantoor van de Welzijns- stichting in d'Ouwe Ulo aan de Wil- helminalaan in Den Burg, zijn deze week de bestelde kaarten voor voor stellingen in schouwburg De Kam panje af te halen. Het kantoor is da gelijks geopend van 9.30 tot 16.00 uur. ledereen die kaarten toegewezen heeft gekregen, heeft hierover bericht ontvangen. Omdat met name voor de voorstellingen van Bert Visscher en Plien en Bianca de vraag het aanbod ruimschoots overtrof, zijn de aanvra gen op volgorde van binnenkomst afgehandeld. Voor meer informatie: WST, tel. 315582. 'Borstvoeding, dat doe je samen!', is het motto van een informatie bijeenkomst van de stichting La Leche League (LLL), die het geven van borstvoeding propageert. De or ganisatie gaat ervan uit dat borstvoe ding méér is dan een manier van voe den en zelfs 'een manier van leven' is. Volgens LLL missen veel vrouwen de steun van hun partner, maar kan een man van mening veranderen als hij ziet wat borstvoeding voor moe der en kind betekent. 'Soms is een man verrast dat het zoveel indruk op hem maakt als zijn vrouw hun kind voedt.' Tijdens de bijeenkomst, die op woensdag 1 oktober wordt gehou den op het adres Kotterstraat 24 in Oosterend, zijn ook partners van (aanstaande) moeders welkom. Ter sprake komen verschillende aspec ten van borstvoeding. Ook is er ruimte om vragen en twijfels te be spreken. De avond begint om 20.15 uur. Deelname kost €3,-; donateurs betalen €2,-. Opgave en informatie bij Nisheeta Barnard, tel. 318355. Zwembad Molenkoog heeft het seizoen in stijl afgesloten. Mede dankzij het fraaie nazomerweer namen veel bezoekers zondag de gelegenheid te baten nog één keer te genieten van zon en water. Het totaal aantal bezoekers dit seizoen kwam daarmee op 68.800, een 'verbetering' van het record over de afgelopen tien jaar van onge veer 3.000. Onderdeel van de slotfestiviteiten was traditioneel de familie-estafette, waarvoor zich dit jaar maar liefst der tien teams hadden opgegeven. Om iedereen een eerlijke kans te geven, had de organisatie een onderscheid gemaakt tussen recreanten en 'wedstrijdzwemmers'. Een kwartier lang zwommen de deelnemers ijve rig baantjes. Toen na afloop de ba lans werd opgemaakt, bleek bij de recreanten de familie Brans uit Den Burg de meeste meters te hebben afgelegd. Bij de wedstrijdzwemmers werd de familie Vlaming uit Ooster end winnaar. Aan het eind van de middag moch ten ook honden te water. Het waren er dit jaar iets minder dan vorig jaar, maar misschien waren andere vier voeters wel met hun baasjes naar het strand. Om vier uur was het festijn afgelopen en nadat Sander Zijm als laatste van de glijbaan was gekomen, gingen de dekens voor de duur van één winter over hét bad. Eind april gaat Molenkoog weer open, berich ten de medewerkers. 'En u zult het niet geloven: het thema en de openingsstunt zijn al bedacht!' n \tn lera» Buxen icriniwoordzlijkhcid «tn d; rediKtis Ik meen me te herinneren dat er in het verre verleden ook al gemeente bestuurders waren die de toeristen als een soort melkkoe zagen. De toeristenbelasting kon best wat om hoog om hun doelen te verwezenlij ken. Gelukkig waren er toen raadsle den die dat konden tegenhouden. Hopelijk zijn die er nu ook. Laat het gemeentebestuur haar stok maar met te ver zetten, zodat de Texelaars zelf kunnen zorgen voor de financiering van zogeheten kanjer projecten Dan kan de toeristen belasting ten goede komen aan ge richte toeristische doeleinden. J.D. Koning, Den Burg. DINSDAG 23 SEPTEMBER 2003 Eric Taylor gitaarvirtuoos noemen is zeker niet overdreven. Zelfs vak genoten geven hoog van hem op. Zo was Taylors 'picking' stijl van spelen een voorbeeld voor groten als Steve Earl, Guy Clark, Townes van Zandt, Robert Earl Keen en Nanci Griffith, die ook regelmatig werk van Taylor spelen. Donder dagavond geeft deze schrijver, zanger en gitaarvirtuoos een con cert in Question Plaza. Het voor programma wordt verzorgd door de uit Duitsland afkomstige, maar accentloos Engels zingende sin ger-songwriter Mr. Jones een ar tiest uit de stal van Taylor, die het schrijven en optreden combineert met het produceren van platen. Folkmuziek wordt nogal eens voor stoffig versleten. Toch is er in dit genre ook sprake van nieuwe stro mingen. Zo is de zogenaamde ame- ricana behoorlijk in opkomst en kent Nederland hiervoor inmiddels twee met tekst en gitaar en soms met een boodschap, verhaalt over de dage lijkse dingen in het leven. Op Texel is de Engelse Allan Taylor inmiddels een bekend gezicht. Zijn naamgenoot Eric Taylor (geen familie) is een van de meest bekenden in dit genre uit Ame rika. Het concert van Eric Taylor en Mr. Jones in Question Plaza begint om 20.30 uur. Een kaartje kost €11,- en is in de voorverkoop te verkrijgen bij hotel De Lindeboom en bij Music Store Texel in de Weverstraat. 'Vrien den van de folk' betalen €7,50 aan de kassa Dinsdag 23 september Op vakantiecentrum De Krim wordt vanaf 20.00 uur bingo ge speeld. Deelname kost €7,-. In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de afdeling dialect van de Historische Vereniging. In Cinema Texel draaien Pirates of the Canbbean (aanvang 20.00 uur) en The League of Extraordinary Gentlemen (20.30 uur). Woensdag 24 september Senioren gaan om 18.00 uur in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg aan tafel voor een geza menlijke maaltijd. Informatie en opgave bij de SWOT, tel. 312696. In de bibliotheek in Den Burg be gint om 19.00 uur een ruilbeurs voor verzamelaars. Het Katholiek Vrouwengilde begint het nieuwe winterseizoen met een gezamenlijk bezoek aan de kerk. De dienst in de kerk aan de Molen straat in Den Burg begint om 19.30 uur. Na afloop is er een bijeen komst in de Witte Burcht, met medewerking van Henk Spigt. In Cinema Texel draaien Knorretje (aanvang 14.00 uur), De Kameleon (14.30 uur), Daddy daycare (16.00 uur), Pirates of the Caribbean (aanvang 20.00 uur) en The Lea gue of Extraordinary Gentlemen (20.30 uur). Donderdag 25 september Om 13.15 uur start in het raadhuis in Den Burg een openbare bijeen komst van de Overleggroep natio naal park Duinen van Texel. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstel ling 'Lijfspreuk' van Kasper van Kooten. Toegang €11,50. In Question Plaza in Den Burg be gint om 20.30 uur een optreden van Eric Taylor, met in het voor programma de folkbands Brother Flower en Mr. Jones. In Cinema Texel draaien Pirates of the Caribbean (aanvang 18.30 en 21.30 uur). Daddy daycare (19.00 Di. 23 6.25 en Wo. 24 7.51 en Do. 25 8.40 en Vr. 26 9.36 en Za. 27 10.26 en Zo. 28 10.54 en Ma. 29 11.34 en Di. 30 0.10 en 19.26 u. 20.15 u. 21.30 u. 22.26 u. 23.15 u. 23.45 u. - u. 12.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 28 september op om 7.34 uur en gaat onder om 19.24 uur; 26 september nieuwe maan. uur) en The League of h ordinary Gentlemen (21 45 Vrijdag 26 september In de Burgemeester de Koniri in Den Burg begint om 20.05, de algemene vergadering van; deelhouders van Teso. De open vanaf 19.00 uur. In Cinema Texel draaien De Kj. leon (aanvang 14.30 uur), Kno, tje (15.00 uur), Pirates of Caribbean (18.30 uur), Dj daycare (19.00 uur). The Italia- (21.30 uur) en The Leago; Extraordinary Gentlemen uur). Om de drukte het hoofd te bia zet TESO geregeld een extra; in en verzorgt dan in die ps ieder half uur een afvaart, j vanuit Den Helder als vanaf] Dat gebeurt vrijdag van 6ï 20.05 uur, zaterdag en maan van 9.35 tot 16.05 uur en zoi van 14.35 tot 20.05 uur. De danks moeten automobilisten dag op Texel tussen 10.OO 12.00 uur op Texel en in Den der tussen 13.00 en 16.00 n kening houden met een haï wachttijd Op de andere di worden geen wachttijden wacht. Maandag 29 septa zijn de afvaarten van 10.0S vanuit Den Helder en 13.35* Texel uitsluitend bestemd voo vervoer van gevaarlijke sto Nadere informatie kan worden kregen via tel. 0222-369600' mail info@teso.nl. De veeni heeft ook een eigen web www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenB Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecour» Gerard Timmerman (hoofdredaeti Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 53 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze a dvedenhec ontraden en aankef toe zl|n van toepassing de Regelen voor het AJx wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Api zoals gedeponeerd tM| de Kamer van Koophana bneken te Amsterdam onder nummer 4119&' exemplaar van de Regelen voor het Advert er wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (out* Per jaar 62,70 €60,70» Bij verzending naar het buitenlands portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperïodi In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland vindt zaterdag 27 september van 10.00 tot 13.00 uur een verko tweedehands kleding plaats digden voor een standplaatsl contact opnemen met tel. 311 Waarom gaan mensen die nota bene op het goddelijke eiland Texel wonen, kamperen in Borger? En dan nog wel met het hele dorp tegelijk. Die vraag stelde de verslaggever van het glossy magazine Caravannen!, dat in de jongste editie op tien kleurige pagi na's verslag doet van het vijftiende kampeeruitje van Texels kleinste dorp, dit keer naar Drenthe. Op met minder dan 24 foto's wordt het uit stapje van 'Texels kleinste rr- zelligste gemeenschap' uit ken gedaan. Zelfs de voorpa? het blad is eraan gewijd. 'Heé der dat een compleet dorp. om met elkaar op stap te gas1 leuk weekend te genieten.' Df lijking met de nederzet® Asterix en Obelix wordt g® dorpsbewoner Dirk Eelriian1 het artikel zelfs de titel van- Na enige aarzeling ge' Waalders de naam van de toverdrank prijs: Juffertje.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2