SWT verbiedt spelen in tuin Sint Jan Familie Welboren verliest rechtszaak om woning Cf roen 'Zwarts Jexels in het harL 'Texelse variant' op dualisme moet roblemen oplossen 'Dit is voor ons een trainingsrondje Schaap doodgereden esprek Standaart en Geldorp Dndernemers loeten rommel opruimen Surfer gered bij paal 17 Airport Hotel a Texelse stolpen Medium Schippers Losgebroken hert op drift Stroomstoring treft De Koog Gemeente geeft bouwkavels uit Cafédeur mag open blijven schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR, 11815 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2003 Toen automobilist Pim Koomen zondagavond via de Westerweg naar Den Hoorn reed, kon hi] met moeite een aanrijding met een schaap van Jan Veeger vermijden Terwijl zijn passagier Arjan Witte bezig was de politie te bellen om te melden dat het loslopende schaap gevaar opleverde voor het verkeer, werd het alsnog aangereden door een andere Texelse automobilist Het was op slag dood. De auto liep schade op. Texelse variant' op het dua- i moet een oplossing bieden de huidige politieke proble- Dat vinden fractievoorzitter Standaart van Texels Belang irgemeester Joke Geldorp. Zij len van de week een gesprek ilkaar gehad, nadat Standaart kritiek had geuit op de werk- van het college. jjn met elkaar tot de conclusie Tien dat de spil van de proble- n het dualisme zit', zegt Stan- 'Dat werkt niet in een kleine ge- schap Ons kent ons hier. We xi met doen alsof we elkaar niet XI.' esprek, waarbij ook TB-voorzit- is Timmer aanwezig was, was ns Standaart 'constructief en iderend'. Over en weer werden is standpunten aangehoord. De burgemeester geuite kritiek, is ns Standaart en Timmer niet Ie orde geweest. 'We hebben >t gekeken om te zien wat we indoen.' Standaart stelde eer- leze week dat het college te luistert naar de raad. Ook dat Geldorp een te domi- positie inneemt. Belang hoopt dat er een de discussie ontstaat om te geven aan een 'Texelse op het dualisme. Volgens moet dat onder meer lei- sen betere communicatie tus- ollege en de raad. 'We moe wat er mogelijk is binnen de )'<e kaders.' Hij wil inhoudelijk et vooruitlopen op het onder- Belang heeft nog steeds ver- xi in het college. 'Dat staat niet cussie', aldus Timmer. Volgens aart is er ook geen wantrou- 'Er was alleen kritiek op de /ijze.' De overige fractieleden volgens Timmer 'in zijn alge- ïeid' achter de kritiek van Stan- De gevoelens van Piet waren d en ze leven ook bij zijn lieden. Alleen de manier waar op het naar buiten kwam, was onge lukkig.' Texels Belang had afgelopen week een fractievergadering waar werd teruggekeken op de kritiek. Timmer vindt ook dat er moet worden gewerkt aan een verbetering van de communicatie tussen college en raad. 'Het college heeft een heel ambtelijk apparaat achter zich, waar door het goed is geïnformeerd. De raad heeft dat met altijd, waardoor er spanning ontstaat.' Volgens Stan daart is het door gebrek aan informa tie moeilijk om beslissingen te nemen bij grote onderwerpen. Tornen Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken valt er weinig te tornen aan het dua lisme op lokaal niveau. 'De wet dient te worden uitgevoerd en dat geldt ook voor het dualisme. Alleen de wetgever of een initiatief vanuit de Tweede Kamer kan daar verandering in aanbrengen. Maar er is een heel traject aan de invoering vooraf ge gaan. Dat kan geen gemeente ont gaan zijn.' Volgens de woordvoerder zijn er weinig signalen dat het dua lisme slecht uitpakt in de praktijk. 'Je hebt met de invoering van een nieuw systeem altijd aanloopproblemen. En het moet niet uitmaken of je met een grote of een kleine gemeente te ma ken hebt.' Een gemeente kan het dualisme met eigenhandig afschaf fen. Fractievoorzitter Frans Visman van D66 vindt ook dat de onderlinge communicatie aan verbetering toe is. 'Informatie is soms vrij laat bij de raad bekend en dan kan het kwaad al ge schied zijn.' Visman vindt niet dat het college slecht functioneert. 'Geldorp kan zeer adequaat en zeer snel zijn, doordat ze zo'n enorme kennis heeft, maar ze is een prima burgemeester.' Volgens Visman hebben de proble men niks met het dualisme te maken. 'Het gaat om de informatievoor ziening aan en de communicatie met de raadsleden.' n, oud papier, containers en i rommel ontsieren het terrein en ondernemer in Den Burg. tde man niet reageerde op een hnjving heeft het college nu ge- I met een dwangsom. De rom- loet vóór 1 december opge- zijn, anders is hij €250,- per erschuldigd, wat kan oplopen 1 maximum van €25.000,-. ongelijke wijze treden b en w len een ander bedrijf dat stalen kranen en andere spullen op laatbare wijze heeft opgesla- ils de boel met op 1 december leruimd is een dwangsom van I.- per week verschuldigd tot laximum van €30.000,- ingboot de Zalm uit De Koog woensdagmiddag bij paal 17 urfer in nood aan land ge- t. De man, een 35-jarige in- r van het Drentse Tynaarlo, ip ongeveer 350 meter uit de ode problemen geraakt, na- in mast was gebroken. is de politie ging het om een 0 surfer die rustig bleef wach- izijn redding en niet in paniek 1 Omdat hi| een wetsuit droeg, 'I geen last van onderkoelings- lijnselen. De familie hield de ondertussen vanaf het strand 9aten met een verrekijker, agmiddag werd de Beursplein kCocksdorp eveneens gealar- I voor een surfer die in het "dsche Gat in de problemen Braakt. Op het moment dat de igboot uit het boothuis was on, wist de surfer op eigen 'weer verder te komen. De red- °ot hoefde daardoor niet te 'e worden gelaten. Bernard Kubbe, één van de gegadig den voor een suite, ziet het wel zit ten met het nieuwe Airport Hotel. Pagina 5 Nergens is de diversiteit aan stolp boerderijen zó groot is als op Texel Op het oude land staan vooral Texelse en Noordhollandse stolpen en in de jonge polders ook het Zuid hollandse en Zeeuwse, Groningse en het Gelderse type. Ook de Friese stolp ontbreekt niet. Pagina 7 Hoe zit het eigenlijk met medium Lia Schippers? Gaat het hier om een serieus medium of hebben we te maken met ordinaire geldklopperij? De krant bezocht undercover een meeting van Schippers. Pagina 8 Een damhert dat woensdagavond was ontsnapt uit een weiland van de familie Kuip aan Tienhoven bij De Waal heeft voor de nodige con sternatie gezorgd. Het dier koos de vrijheid samen met een ander hert door een opengelaten hek van het weiland. Eén dier kreeg de familie snel weer achter de heining, het andere liet zich minder makkelijk vangen. Reden voor onge rustheid. temeer het nog een jong heeft dat nog niet van de moeder melk af is. Het dier belandde op de Oosterenderweg, waar het voor een rijdende auto uitliep, in steeds noor delijker richting. Kuip kreeg gisteren telefoontjes dat het dier bij de Eendenkooi en op Bargen was gesig naleerd. Met hulp van mensen uit De Waal lukte het gisteravond om het hert met een geweerschot te verdo ven. Een groot deel van De Koog heeft gisteravond zo'n twee uur zonder stroom gezeten. Bedrijven en huis houdens aan onder meer de Dorps straat, de Nikadel, de Brink, de Ruijslaan, de Bosrandweg en een deel van Pontweg hadden vanaf 20.00 uur tijdelijk geen spanning meer op het net. Volgens een woord voerder van de NUON was er sprake van een zogeheten middenspanmngs storing in de 10.000 Voltskabel. Daar door raakte een aantal tussenstations in en nabij het baddorp buiten ge bruik. Monteurs van de energie leverancier verhielpen het probleem. De oorzaak moet volgens de woord voerder nog worden onderzocht. De storing deed zich spontaan voor. Het college heeft besloten stukken bouwterrein in Oosterend en De Cocksdorp uitte geven. Het betreft vier kavels bij de Cor Bremerstraat in Oosterend en twee kavels bij de Schipper Boonstraat in De Cocks dorp. De kavels in Oosterend waren aan vankelijk gereserveerd voor de Stich ting Wonen Texel, maar die heeft la ten weten voor dit stuk voorlopig geen bouwplannen te hebben. De grondprijs werd vorig jaar vastgesteld op €200,- per vierkante meter voor vrijstaande woningen en op €150,- per vierkante meter voor half- vnjstaande woningen. Daar komen nog enkele procenten bij als inflatie correctie. Het gemeentebestuur verwacht dat voor de bouwterreintjes veel belang stelling zal zijn. Toewijzing geschiedt op grond van het uitgiftebeleid waar bij het eerst starters uit het betref fende dorp aan bod komen en vervol gens doorstromers uit het dorp, waarbij degenen die een huurwoning achterlaten voorrang hebben boven degenen die een koopwoning achter laten Daarna zijn aan bod: starters uit de direct bij het buitendorp beho rende wijk, de doorstromers van de betreffende wijk, remigranten van het betreffende dorp waarbij jongeren voorrang hebben boven ouderen, de overige inwoners van het betreffende dorp, de economisch gebondenen aan het dorp en tenslotte de overige Texelaars. Buurtconciërge Nico van Egmond wijst tot waar de kinderen soms klimmen tegen het windscherm bij de balkons van het nieuwe Sint Jan. imio jvnxr nvtuwi De Alkmaarse bestuursrechter heeft uitgesproken dat Daan en Carry Welboren niet permanent mogen wonen in het pand Pont- weg 15. Omdat het is bestemd als recreatief opstal mag het alleen voor vakantiedoeleinden worden gebruikt en zullen de Welborens dus elders hun hoofdverblijf moe ten hebben. Stichting Wonen Texel (SWT) wil niet meer dat er kinderen spelen in de tuin achter het nieuwe Sint Jan. Spelenderwijs zijn al diverse spul len kapot gegaan en de bewoners voelen zich er niet prettig bij. Zij hebben allemaal een brief gehad van de SWT met het verzoek de politie te bellen als er weer iets kapot wordt gemaakt. De tuin achter het blok met huur woningen is voor kinderen een prach tige plek om te fietsen en te skate boarden. Het gebouw zelf leent zich door de brandtrappen, de balkons en het drie verdiepingen hoge wind schermen als een ideaal klimrek voor een goede klauterpartij. Daar zijn alle partijen het wel over eens. Maar het is niet de bedoeling dat het gebeurt. De SWT, eigenaar van de huur woningen en de tuin, heeft daarom paal en perk gesteld aan de activitei ten in de tuin en bij de woningen. Kin deren mogen niet meer in de tuin spelen, er komt een duidelijkere erf- afscheiding tussen de tuin en de Schoorwal en er zijn bordjes 'verbo den toegang' geplaatst. 'Het is geen openbaar terrein', benadrukt buurt- concierge Nico van Egmond. Door het spelen is er inmiddels een schadepost van ruim €4000,- ont staan en de bewoners voelen zich er steeds onprettiger bij. Van Egmond gaat er niet vanuit dat er bewust spul len worden vernield. 'Het gebeurt spelenderwijs, maar ondertussen gaat er wel een en ander kapot.' Houten latten van de bankjes in de tuin zijn ruw geworden, doordat er met skateboarden langs wordt gegle den, bij één bank is al een plank door midden en diverseplanten zijn kapot gegaan doordat er door de perkjes werd gefietst. Ook zijn er planten uit de grond getrokken en werd er met zand, stenen en appels tegen de ra men gegooid De lift wordt soms als speelobject gebruikt, waarna oude ren door storingen vast kwamen te zitten. 'En we hebben het ook een keer meegemaakt dat kinderen grind uit de jeu-de-boulesbaan aan het scheppen waren.' Bij de nieuwe Buureton zijn de af drukken van voetballen tegen de ra men te zien. 'En die ronde ramen die we hebben, zijn ook zeer aantrekke lijk om met besjes op te schieten', zegt Henk Snijders van de SWOT. 'We zouden het misschien zelf ook doen als we op die leeftijd waren, maar voor de schoonmaker is het een ellendeen die afdrukken blijf je zien.' Bij een achterdeur van de Buureton werd laatst ook een deurklem uit de grond gehaald en elders op een bal kon neergelegd. Dat ertegen het ge bouw wordt opgeklommen, kan vol gens Van Egmond absoluut niet door de beugel. 'We hebben ze wel eens bovenin gezien. Dat is levensgevaar lijk als ze vallen.' Een keer werd een kind betrapt tijdens het klimmen in de galerij. 'Daar is de politie bij geweest, want je spreekt over huisvredebreuk. Spelen Het spelen begon vlak na de ingebruikname van het complex in april. Tijdens de zomer was het vol gens Van Egmond even wat rustiger, maar na het begin van de scholen is het weer toegenomen. Aan het eind van de middag lopen er veelal kinde ren van gemiddeld acht. negen, tien jaar oud rond en 's avonds zijn er ook kinderen van veertien, vijftien jaar oud in de tuin. De meesten komen uit de buurt. Lees verder pagina 8 Het college had in februari bepaald dat de permanente bewoning uiterlijk 1 oktober geëindigd moest zijn onder oplegging van een dwangsom van €150,- per dag met een maximum van €30.000,-. Het bezwaar dat de familie daartegen maakte, werd in augustus ongegrond verklaard, con form de opvatting van de bezwaar schriftencommissie. Daartegen ging Welboren in beroep bij de Alkmaarse rechtbank en ook deze heeft nu dus het beleid van het gemeentebestuur in deze kwestie als juist bestempeld. Bijzonder geval Welboren meende dat er goede argu menten zijn voor het legaliseren van het permanente gebruik van de wo ning. Hij heeft daarbij gewezen op de bijzondere banden die hij had met de vorige eigenaar en het feit dat hij van De toegangsdeur van café De Zwaan in de Zwaanstraat in Den Burg hoeft na 23.00 uur niet geslo ten te zijn. Het college heeft dat bepaald en komt daarmee terug op een maatregel die in januari vorig jaar werd genomen na het consta teren van geluidsoverlast. Het bedrijf werd toen gelast na elf uur ramen en deuren gesloten te houden. De deuren mochten alleen even open voor het doorlaten van bezoekers of goederen. Later bleek dat dit strijdig is met brandveiligheidsvoorschriften. De deur zou open moeten blijven om dat hij naar binnen draait. Omkeren van de draairichting was problema tisch. Daarom is in overleg besloten dat de deur in geopende stand moet worden vastgezet en dat er achter een geïsoleerde binnendeur wordt gemaakt, waardoor geluidsoverlast op straat wordt voorkomen. de woning een 'milieuvriendelijk visi tekaartje van Texel' heeft gemaakt door toepassing van vele op duur zaamheid gerichte technieken. De wet biedt de mogelijkheid dat b en w vrijstelling verlenen voor perma nent gebruik van een recreatiewo ning, maar dat kan - na verlenging - voor hoogstens vijf jaar. In dit geval is het ook voor de rechter duidelijk dat het om een veel langere periode te doen is. Daarnaast heeft de ge meenteraad de mogelijkheid om vrij stelling te geven, maar dat kan alleen als dat ruimtelijk wordt onderbouwd in een structuurplan en als GS tevo ren verklaren daarmee in te stemmen. Van een dergelijk beleid is op Texel echter geen sprake. Het beleid is gericht op het zo beperkt mogelijk houden van permanente woningen in het buitengebied. Om die reden kan het permanente gebruik ook niet met een artikel 19-procedure worden ge regeld. Dat de door Welboren inge schakelde ir. H. van Brederode heeft gerapporteerd dat permanente be woning van dit opstal de belevings kwaliteit van de omgeving op geen enkele wijze zal schaden en dat de plek vanuit stedenbouwkundig en landschappelijk oogpunt uitermate geschikt is voor permanente bewo ning, maakt dat volgens de rechter niet anders. Reden voor soepelheid zou er alleen zijn als er zicht is op legalisatie, maar dat is hier dus niet het geval. Niets beloofd Het beroep dat Welboren deed op het vertrouwens- en gelijkheidsbeginsel heeft voor hem ook niets opgeleverd. De gemeente heeft wat het perma nente gebruik betreft geen concrete toezeggingen gedaan. Ook het feit dat van gemeentelijke zijde positief is gereageerd op de verbouwing en dat (per abuis, omdat de regeling alleen geldt voor permanente woningen) subsidie is verstrekt voor de plaatsing Lees verder pagina 5 Het estafettestokje ontbrak, maar dat verhinderde postbodes Margot van der Ven en Colmda Brouwer dinsdag ochtend niet om te rennen voor een landelijke actie van TPG Post. Rond kwart over tien vertrokken ze bij het postkantoor aan de Parkstraat in Den Burg om een half uurtje later aan te komen op 't Horntje. Van moeheid was weinig te merken. 'Voor ons is dit een trainingsrondje', vertelde Van der Ven. 'We doen allebei aan hardlopen.' De dames liepen op hun vrije dag. Ze werden onderweg op de fiets bege leid door postbode Marijke Stark. Een TPG-medewerker van de over kant reed in een busje achter hen aan. Volgens eerdere plannen had de estafettestok met die bus mee naar Texel moeten komen, maar dat was niet gebeurd. Bij de boot nam een overgevaren collega uit Den Helder de denkbeeldige stok over van Brou wer en Van der Ven. TPG Post wil met de actie geld ophalen voor het We reld Voedselprogramma van de Ver- enigde Naties. (Foiq jvorr, .ar Hanu/nj

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1