Potvis tegen vlakte voor omvangrijke nieuwbouw Cjroen c^wartjJexeh in het harL, Tarief mogelijk 10 >t 15 procent lager 'Hordeloop is tot een goed einde gebracht' Topatleet ontsteekt 'Olympisch' vuur brunc 'BouwCenter' Bouw niet ten koste van contingenten Gratis ruit repareren? serve Teso biedt mogelijkheden lexels Belang n Oosterend oorderbuurt verkocht and verwoest aravan en tent Schadevergoeding inzet van conflict Vertelfestival m Dokter Wagemaker m Gehandicapten Menwedstrijden Haast met fietspad langs Ruigendijk TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER ;r|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11816 DINSDAG 30 SEPTEMBER 2003 .■tri..; chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 yale financiële reserve van liedt mogelijkheden voor een ling van de veertarieven met ot vijftien procent. Andere is dat Teso 's avonds een uur doorvaart. Ook een combi van beide behoort tot de lijkheden. Teso-directeur tortel zei vrijdagavond op de lene vergadering van aan- ouders hierover vóór 1 april ■en besluit te willen nemen, korting voor Texelaars zit er is hem niet in. iks dat 2002 een jaar was het vervoer na jaren van groei eerde, gaat het de veerdienst randerd voor de wind. De inst bedroeg €5,3 miljoen, een waar na aftrek van belasting i|d €3,5 van resteert. De afge- zes jaar boekte de veerdienst il een winst van bijna €25 mil- :erdag ruim €14.500,-, becij- andeelhouder Jan Aris van der Dankzij de goede resultaten is itutaire reserve van de veer- gegroeid tot €32.845,- bijna nde om de nieuwe veerboot hafprijs €36,3 miljoen) cash te betalen. 'Wie profiteert ervan oge winsten?', richtte Van der sch tot bestuur en directie. Hij ■top aan de korting vooral ten tan de Texelse reizigers te la- en. 300 Texelse aandeelhou- ook veel met-aandeelhou- ibben Van der Slikke naar ggen benaderd met diezelfde har verhoging van de eiland- luit op verzet bij Wortel. 'Dan vanuit dat de toeristen toch nen. We moeten ons realise- zeventig procent van de in to op Texel door toeristen opgebracht. Er zijn nu al itse gasten die zich storen prijsverschil. We kunnen dat niveau nog goed uitleggen, r zijn instanties die er anders an kijken. Met het ministerie momische Zaken (EZ) hebben ^raken gemaakt om de tariefs harmonisatie (het gelijktrekken hier van, red.) buiten de deur te houden. Afgesproken is dat we met aan het verschil van vijftig procent tornen. Als we het nu eenzijdig verlagen, dan staat EZ binnen een maand op de stoep.' Van der Slikke nam geen ge noegen met de uitleg. 'Waarom hoef den de Zeeuwse reizigers tot voor kort maar dertig procent voor een kaartje te betalen, terwijl de overheid er per veerdienst er elk jaar ook nog 15 miljoen gulden bijlegde?' Wortel: 'Tijden zijn veranderd.' Fiscus Er zijn volgens de directeur nog meer redenen om de Texelaars geen ho gere korting te geven. 'De fiscus heeft ons er op aangesproken dat we door de huidige korting al zoveel winst la ten lopen.' Volgens Wortel riskeert Teso een hoger tarief in de ven nootschapsbelasting als er meer on derscheid in de tarieven wordt ge bracht. Verder is Teso benaderd door de Ombudsman en houden de Mededingingsautoriteiten de veer dienst scherp in de gaten. De eiland- tarieven zijn ook onderwerp van ge sprek met de overheid bij de besprekingen over het convenant. Daarin komt onder andere de even tuele vergoeding ter sprake voor de faciliteiten aan de wal. Wortel gaf aan dit als de grootste bedreiging te zien. Vooralsnog ziet het ernaar uit dat Teso alleen de luxe voorzieningen zal moeten betalen en dat de basis- installatie voor rekening van het rijk is. Het is de bedoeling dat het contract hierover op 19 november wordt on dertekend. Gesprekken zijn ook gaande over de aanleg van de voetgangerstunnel langs de sche pen, waardoor de passagiers bui tenom in de salon kunnen komen. Voor mindervaliden komen er onder meer twee liften voor dertien perso nen. Wortel toonde zich niet optimis tisch. 'Gezien de financiële situatie van de overheid nemen de kansen eerder toe dan af.' opuripam uun aurg zuia naa even zn eigen Ulymptscnevlam, bij de officiële opening van de nieuwe baan het terrein opgedragen door jeugdleden van Atletiekvereniging Texel. (Foto Joop Rotnmets) Topatleet Robin Korving heeft zaterdagmiddag de veelbesproken kunststof atletiekbaan op sport park Den Burg Zuid geopend. De hordeloper, die drie' jaar geleden bij de Olympische Spelen vlak voor de eerste race met een knie tegen een horde aanknalde en daardoor ern stig geblesseerd raakte, deed dat door een soort Olympische vlam te ontsteken. Het vuur was het park opgedragen dooreen groep jeugd leden van Atletiekvereniging Texel (AVT), die na de plechtigheden de monstraties verzorgden op de nieuwe baan. Grote afwezige was WD-politicus Erica Terpstra. Net als Korving had ze als prominent lid van het comité van aanbeveling eerder volop promotie gemaakt voor de baan. Ze loste on- Belang is maandag 6 oktober ishuis De Bijenkorf in Ooster- i het kader van de jaarlijkse ironde doet de raadsfractie Oosterend aan. Burgers if 20.00 uur welkom om aller- onderwerpen met de fractie- te bespreken. irmalige asielzoekersopvang irbuurt aan de Harkebuurt bij nd is verkocht. Ondernemer 5g, eigenaar van onder meer rebedrijf Snelstart, heeft het ekocht van de overkantse ei- M. Hansen. De koop is afge- ïoensdag rondgekomen. De icht is op 15 oktober. De boer- Ivolgens Ploeg gebruikt gaan als 'uitbreiding van de eigen »oor instructie, voorlichting en irs in de breedste zin van het heeft zaterdagavond de ca- en een voortent van Duitse en op camping Kogerstrand est. De man en de vrouw die caravan verbleven, wisten redden door een zijraampje caravan open te trappen. ndweer, die met twee tank- uiten uitrukte, kon de caravan ent niet meer redden. Er bleef te iets van over. De oorzaak brand is onbekend. De man er toevallig achter, omdat hij be caravan wat hoorde rom- in.de voortent. Toen hij ging stond de tent al in lichterlaaie, eristen werden opgevangen 's RST, die een vervangend Iernent aanbood. De tent en de i stonden op het zuidelijk deel Serstrand der meer het startschot bij sprint wedstrijden op Teso-schip Molengat, één van de vele activiteiten waarmee AVT probeerde geld binnen te halen en de baan onder de aandacht te brengen van potentiële subsidie gevers en sponsors. Volgens de offi ciële lezing had Terpstra verplichtin gen bij een partijbijeenkomst in Ermelo. 'Maar ze heeft het vast te druk met haar lobby voor het voorzit terschap van het NOC/NSF', merkte AVT-voorzitter Cees Timmer grinni kend op. Anderen hadden massaal gehoor gegeven aan de uitnodiging de ope ning bij te wonen. Onder de tiental len genodigden waren uiteraard veel Studenten en tijdelijke medewer kers van het koninklijk NIOZ krij gen nieuwe wooneenheden op 't Horntje. Het NIOZ en de Stichting Wonen Texel hebben plannen ont wikkeld om de Potvis, het huidige verblijf voor studenten en mede werkers, te slopen en te vervangen door 102 nieuwe wooneenheden. Met het project is een investering van €9 miljoen gemoeid. De nieuwbouw moet de opvang capaciteit meer dan verdubbelen. In de huidige Potvis, ruim dertig jaar geleden gebouwd, kunnen ongeveer zeventig mensen worden gehuisvest. In de nieuwbouw kunnen ruim hon derdvijftig mensen worden onderge bracht. De Stichting Wonen Texel (SWT), die eigenaar wordt van het nieuwe complex, wil 52 eenper soonseenheden bouwen, 32 twee persoonsappartementen en 18 ge zinswoningen. De woonruimten voor één en twee personen worden ver spreid over blokken van twee en drie verdiepingen hoog. Alle verblijven worden voorzien van sanitair en een keuken. Net als bij de huidige bebou wing worden ze in een vierkant om een binnenplaats heen gezet. Aan de buitenkant komen parkeerplaatsen. De boomsingels die er nu al staan, moeten ervoor zorgen dat het com plex een bescheiden plaats in de omgeving inneemt. De bouw van de 102 verblijven gaat niet ten koste van de beschikbare hoeveelheid woningen (contingenten) die de gemeente jaarlijks van de pro vincie mag bouwen. De woon eenheden vallen daarbuiten, omdat ze specifiek voor studenten en tijde lijke medewerkers van het NIOZ zijn bedoeld. De grond onder het gebouw heeft bij de gemeente de bestem ming wetenschappelijke doeleinden met mogelijkheden om te huisvesten. Volgens directeur Jan de Leeuw van het NIOZ komen zowel studenten, promovendi, stagiaires als tijdelijke medewerkers in aanmerking voor de nieuwe woongelegenheden. Mede werkers met een vast contract mo gen er niet wonen. 'Het is alleen voor mensen die tijdelijk bij ons werken Volgens directeur Jan van Andel van de SWT moet de nieuwbouw leiden tot een verminderde druk op de wachtlijsten voor reguliere woningen op het eiland. Tijdelijke medewerkers en studenten die met in de Potvis te recht kunnen, schrijven zich nu vaak in bij de SWT om op die manier woonruimte te vinden. Het aantal wooneenheden in de plannen is afge stemd op de behoeften van het NIOZ. De Leeuw verwacht de komende ja ren een toename van het aantal tijde lijke medewerkers. Recht Het NIOZ krijgt voor onbepaalde tijd het recht om als enige gebruik te maken van de wooneenheden. Het wetenschappelijk instituut stort daar voor een bijdrage in de stichtings- kosten van het project. Ook heeft het een bedrag in mindering gebracht op de boekwaarde die de huidige Pot- Lees verder pagina 5 De Potvis, het onderkomen van studenten en tijdelijke medewerkers van het NIOZ, wordt volgend jaar vervangen door 102 nieuwe wooneenheden. (Foto Jeroen van Hattum) (oud-)leden van AVT, andere gebrui kers van het sportpark en medewer kers van de gemeente en aannemer Tatenhove, die samen met een ge specialiseerd bedrijf van de overkant de baan aanlegde. In één van de vele toespraken merkte directeur Willem van Tatenhove op dat het eigenlijk jammer is dat zulk werk maar één keer wordt gedaan. 'Veel kennis gaat zo teloor', vond hij. Als symbolische daad gaf hij wethouder Annie Hin om die reden de schop terug die zijn be drijf bij de start van de aanleg van de gemeente cadeau had gekregen. Gemiddeld worden in heel Nederland twee van dergelijke banen per jaar aangelegd. Volgens Van Tatenhove komt zijn medewerkers de eer toe de eerste gebruikers te zijn geweest. 'Als niet-leden van AVT hebben ze als eerste een marathon op de baan ge lopen, ja zelfs gekropen.' Hij dankte Gert Pansier, Theo Takes en Piet Bol- ler, die samen het 'bouwteam' vorm den en sprak tot slot de wens uit dat er 'topprestaties' op de baan worden gelopen. Aanlegkosten Wethouder Hin schetste de ont- Lees verder pagina 5 Dirk Roeper van Akenbuurt vindt dat hij na het intrekken van de hinderwetvergunning voor het de pot voor gasflessen recht heeft op schadevergoeding. Maar volgens de gemeente is dat niet het geval. De bezwaarschriftencommissie stelde Roeper in het ongelijk, vo rige week ging hij in beroep bij de Raad van State. De reden dat de landbouwer aan de Akenbuurt zijn vergunning kwijt raakte, is de bouw van een loods, waardoor de afstand tot de gas flessen volgens de gemeente te klein werd. In overleg met het college van b en w verplaatste Shell de opslag naar de voormalige vuilstort (Rode Zee) aan de Kadijksweg. Met als ge volg dat Roeper inkomstenverlies leed. De gemeente beschouwt dat als normaal bedrijfsrisico, en wil daarom met tot schadevergoeding overgaan. Maar Roeper heeft het gevoel dat hem onrecht is aange daan. Nadat de bezwaarschriften commissie het college in het gelijk had gesteld, kaartte Roeper de kwes tie aan bij de rechter. Door omstan digheden kwam het echter met tot een uitspraak, waarna de gang naar de afdeling rechtspraak van de Raad van State nog open stond. De discus sie spitste zich met name toe op de vraag of er grondslag is voor een schadevergoeding. Of er sprake is van een onrechtmatige daad, een onrechtmatig besluit of van een rechtmatig besluit, waarbij Roeper wel recht heeft op een schadever goeding. De uitspraak is over zes weken. Het vertelfestival 'Verhalen in de wind', dat zaterdag in De Waal en Den Burg werd gehouden, was zo succesvol, dat de initiatiefnemers hebben besloten er een evenement van te maken dat elke twee jaar te rugkeert. Pagina 2 De meuwe veerboot van Teso, die in 2005 in de vaart moet komen, wordt vernoemd naar de oprichter van de veerdienst, dokter Wagemaker. 'Een hele mooie keus, om aan te geven dat de bijna 1Q0-jarige Teso nog steeds dezelfde doelstelling heeft als toen', vertelde president-commissaris Cees Dros. Pagina 3 Zes verstandelijk gehandicapte jon geren gaan volgend jaar samenwo nen in een nieuw appartementen complex dat in de Burdetstraat in Den Burg wordt gebouwd. Pagina 6 De één viel in de prijzen, de ander van zijn wagen. De contrasten waren groot bij de samengestelde men wedstrijden van zaterdag en zondag. Pagina 7 De gemeente start met spoed de pla nologische procedure die nodig is om het ruim twee kilometer lange fiets pad van de Ruigendijk te kunnen ver breden van 2,5 naar 3 meter. Die spoed is nodig om nog te kunnen profiteren van de zogeheten GDU- gelden van de provincie, waarmee de totale kosten van het werk (€125.000,-) voor helft gedekt wor den. Om de verbreding te kunnen uitvoe ren moet een smalle strook grond (minder dan 1000 vierkante meter) van Staatsbosbeheer worden ge kocht. Daarover moet nog worden onderhandeld De compenserende natuurgrond die hier tegenover ge steld moet worden, heeft de ge meente liggen bij de Molenlaan in De Cocksdorp. De verbreding van het fietspad zal ook in de overlegver gadering van het nationaal park aan de orde worden gesteld. (Advertentie) Zie onze adv. op pag. 8 (Advertentie) £fTHi 2»erOjrnll h htt kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www.bru.na.nl altijd actueel ALTIJD OP ZOEK NUK HEI BESTE GZSJSSZSSSi^ Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6,

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1