'Kom op verhaal in De Waal' Vertelfestival over twee jaar opnieuw Vogels kijken bij nieuwe uitkijkpo teso .TEXELSE Startzondag doopsgezinden SVC vergadert Tienduizendste voor vogeltuin 2 COURANT Vrolijke folk op vrijdagavond Wat ik zeggen wou... Turntoernooi GVT Opera Vogeldag Onder de toren uur langer Lezing reiki (jeslaagd Souren en Waverijn in Tusse de Banke Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Programma zaalvoetbal Voorlichting over voeding DINSDAG 30 SEPTEMBER 2003 Het vertelfestival 'Verhalen in de wind', dat zaterdag in De Waal en Den Burg werd gehouden, was zo succesvol, dat de initiatiefnemers hebben besloten er een evenement van te maken dat elke twee jaar te rugkeert. Zo'n 170 mensen koch ten een passe-partout en zorgden samen met de bewoners en leden van de organisatie 's middags voor drukte in de negen Waalder huis kamers en 's avonds in de zalen van de Buureton, waar de vertel lers ademloze aandacht trokken. Ook de uit het hele land afkomstige vertellers waren positief gestemd. Hun kunst vertonen in een dorpje op het eiland Texel was voor hen zo bij zonder en uitdagend dat ze genoe gen namen met onderdak, eten en vergoeding van reiskosten en het geen probleem vonden ze dat ze geen honorarium kregen Sommigen waren al op vrijdag gekomen en maakten er een vakantieweekendje vinden. Veel méér vertellers dan de tien die er nodig waren, bleken bereid naar Texel te komen Er kon dus wor den geselecteerd Op een rijkelijk laat moment moesten vier van de tien we gens ziekte verstek laten gaan. Er was nog net gelegenheid genoeg om op drie vervangers een beroep te doen, zodat het evenement in negen huiskamers van start ging. Met hun passe-partout konden de bezoekers de optredens van drie vertellers be zoeken, plus de gezamenlijke avond in de Buureton Aangegeven was in welke huiskamers en bij welke vertel lers men werd verwacht, maar niet iedereen hield zich daaraan, zodat in sommige huiskamers meer personen zaten dan er eigenlijk thuishoorden, terwijl in andere kamers mensen ont braken. Niemand tilde daar zwaar aan. Het aanslepen van wat extra stoelen was geen probleem. De huis kamers verschilden nogal in grootte. Daar hadden de organisatoren reke ning mee gehouden, zodat in som- kwam van Henk Snijders en Rosa Harbers van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), hoewel het evenement helemaal met speciaal voor ouderen was bedoeld. Snijders: 'We zitten tijdens het werk vaak te praten over wat je allemaal op Texel zou kunnen doen. Het idee van het vertelfestival kwam zomaar opborre len. We dachten aanvankelijk aan huiskamers in Den Burg. maar toen we ons realiseerden dat er dan grote afstanden tussen de diverse huiska mers zouden zijn, hebben we bewust voor het kleinste dorp gekozen. Alles kon dan gebeuren in nauwelijks meer dan één straat. Bij de organisatie hebben we veel te danken gehad aan Goos Westerlaken. Beroepshalve vertelt die zelf vaak verhalen en om dat hij in De Waal woont kon hij mak kelijk de meest geschikte huiskamers uitzoeken'. De meeste verhalenvertellers in het land kennen elkaar met, maar zijn wel in eikaars prestaties en genres geïn teresseerd. In de Buurton hadden ze de kans elkaar 'collegiaal' te ontmoe ten, evenals in hotel Den Burg waar ze allemaal waren ondergebracht. 'Verhalen in de wind' werd ge sponsord door Teso. Stichting Wonen Texel en de Rabobank. De gemeen- De door meesterverteller Paul Middellijn opgeleide Pauline Seebregts uit 's-Hertogenbosch tijdens het voordragen van 'magische' ver halen uit China en Japan in de huiskamer van de familie Van Schaik aan het Vermaningspad. (Foto Hony og Gnai) van. Een ruime meerderheid van de luisteraars bestond uit Texelaars, maar er waren ook overkantse geïn teresseerden. Sommige daarvan waren zelfs speciaal voor deze gele genheid naar Texel gekomen, wat het gevolg was van de bekendheid die aan het festival was gegeven in kran ten en tijdschriften als de Telegraaf. Libelle en Flair. Oud beroep Het is niet algemeen bekend dat verhalenverteller een echt beroep is ('het één na oudste beroep ter we reld'), dat in Nederland dooreen paar honderd mensen wordt uitgeoefend, in veel gevallen fulltime. Ze treden op bij allerlei culturele en andere evene menten en bieden hun diensten aan via 'vertelbureau's' en een speciale internetsite. Voor de Texelse organi satoren waren ze dus makkelijk te mige kamers 10 tot 18 mensen zaten, terwijl in de grootste zo'n 30 luiste raars een plaatsje vonden. Muziek Het vertelfestival werd ondersteund door muzikale activiteit, wat bijdroeg aan de sfeer en er waren op straat stalletjes waar de inwendige mens kon worden versterkt tijdens de over steken van de ene kamer naar de andere. In en buiten de huiskamers werd gemusiceerd door onder meer gitariste March Heijnen, dwarsfluitiste Renske van Raaphorst, harpiste Hedwig Ens en accordemste Corrie Witte. Het veelal als 'NlOZ-band' aangeduide ensemble Mannannan liet zich bij de kerk horen en aan het andere eind van het dorp speelden accordeonist Jan Bakker en violist Gerard Smeenk. Het initiatief voor het vertelfestival De doopsgezinde gemeente Texel begint zondag het nieuwe seizoen met een startzondag in het broederschapshuis Bloem en Bos aan het Gerritslanderdijkje. De dag begint om 10.00 uur met een dienst, geleid door ds. C. Duinkerken-Visser. Na afloop wordt gezamenlijk koffie gedronken. Vervolgens wordt na een kort programma gezamenlijk de lunch gebruikt. De viering is rond 13.30 uur afgelopen. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel is opgave gewenst. Dat kan bij br. Vis- man, voorzitter van de kerkenraad, tel 315670, en bij zr. Dekker, secre taris, tel. 312613. Mensen zonder vervoer kunnen naar de Vermaning aan de Kogerstraat komen; daar wordt voor transport gezorgd. Sportvereniging De Cocksdorp houdt donderdag vanaf 20.00 uur jaarver gadering in het Eierlandsche Huis aan de Klimpstraat in De Cocksdorp. De agenda en de notulen van de vorige vergadering liggen in het Eierland sche Huis ter inzage. De tropische vogeltuin van Cees de Ridder van tuincentrum Eureka in polder Het Noorden heeft zondag de tienduizendste bezoeker van het jaar ontvangen. Vogelliefhebber Wil Kits- laar (55) uit Poortugaal werd daarvoor door Trees de Ridder gehuldigd met een bos bloemen. Kitslaar was sa men met 72 andere leden van de lan delijke Speciaalclub voor Insecten en Vruchtenetende Vogels een dagje op Texel om de vogeltuin te bezoe ken. 'Dit is een zeer bijzondere tuin', vond de Poortugaler 'Het zal moeite kosten om iedereen aan het eind van de middag weer mee te kriigen De vogeltuin werd begin mei 2002 geo pend en heeft sindsdien zo'n 21.000 bezoekers getrokken. In de tropische tuin zijn tientallen exotische vogels te bezichtigen, waarvan een deel zo nu en dan los rondvliegt. (Foto Jaroen van Hattum/ In de serie folkconcerten in Question Plaza is na het wat rus tige concert van Eric Taylor vrijdag de beurt aan de meer dynamische singer-songwriter Pete Morton. De Engelsman was dit jaar de sensa tie van het grote folkfestival in Zwolle. Hij komt naar Texel met de eveneens uit Engeland afkomstige Kellie While, die in de Albion Band zingt en ook als singer-songwriter haar sporen heeft verdiend. Het voorprogramma wordt verzorgd door folkrockband 50 Lux. Op het festival in Zwolle wilden hon derden bezoekers het optreden van Pete Morton bijwonen. Omdat de zanger echter in een kleine zaal op trad, liep dit voor velen uit op een teleurstelling. Morton is oorspronke lijk afkomstig uit de New Wave en laat zich door zowel traditie als rock inspi reren. Zijn optredens zijn levendig en dynamisch. Toch is Morton een folkartiest. Zijn optredens bestaan voor ongeveer de helft uit traditionele songs. De andere helft is eigen werk, dat zich kenmerkt door eenvoudig maar doeltreffend gitaarspel en een rauwe, gedreven en krachtige stem. Daarbij is hij wel degelijk in staat te ontroeren. In Question Plaza wordt Morton bijgestaan door zangeres Kellie While Als dochter van zange res Chris en pianist Joe While kreeg zij de muziek met de paplepe1 ingegoten. Zij speelt gitaar vanaf haar achtste jaar en gaf haar eerste solo voorstelling op haar dertiende. While is inmiddels 25 jaar en bracht twee jaar geleden haar eerste CD, Tenacious, uit. Het voorprogramma wordt vrijdag avond verzorgd door de uit Amster dam afkomstige vijfmansformatie 50 Lux, die een mix van alternatieve country en Amerikaans getinte rock muziek brengt. De stem van Marco Nieuwmeijer is daarbij prominent aanwezig. Het concert begint vrijdag avond exact om 20.30 uur. Kaartjes zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij hotel De Lindeboom en Music Store Texel. Passe-partouts en vrienden- kaarten zijn vrijdagavond nog ver krijgbaar aan de kassa. iio-ounklijUtctd <xn <Je redactie te gaf een garantstelling van €800,-. Het ziet ernaar uit dat het festival ook in financieel opzicht goed is afgelo pen, maar de balans moet nog wor den opgemaakt. Texelse verhalen Naast een herhaling van dit vertel festival denken Snijders en Harbers ook aan een meer lokaal getint verhalenevenement. Ze zijn op zoek naar tien mensen die bereid zijn om in de komende winter op een nader te bepalen zaterdagmiddag en/of - avond Texelse verhalen te vertellen in de zalen van de Buureton. Wie mee wil doen, kan contact opnemen via telefoon 312696. In het kader van de Europese Vogel dag worden zaterdag op drie punten op het eiland vogels geteld door le den van de Vogelwerkgroep Texel. Geteld wordt van 9.00 tot 12.00 uur op de parkeerplaats bij de vuurtoren, van 8.00 tot 12.00 uur bij de strand opgang van het Westerslag en van 8.00 tot 12.00 uur bij de Kampeer- snol. Belangstellenden zijn welkom. Afhankelijk van de weersomstandig heden wordt verwacht dat er trekvo gels van velerlei pluimage langs zul len trekken. Bij de vuurtoren en Westerslag zullen dat vooral zee vogels, jan van genten, meeuwen en sterns zijn. Bij de Kampeersnol wor den vooral lijsters en ook roofvogels verwacht. In het hele land worden door ongeveer zestig vogel werkgroepen vogels geteld. De tellin gen worden gecoördineerd door BirdLife International. Meer informa tie bij Gerrit Visch, tel. 318881 of bij Andri Binsbergen, tel. 318470. Het radioprogramma Onder de toren van Radio Texel duurt woensdag een uur langer dan gebruikelijk. Naast de gewone rubrieken, wordt ditmaal ook aandacht besteed aan de presenta tie van de verschillende groepen en commissies van de Samen op Weg Waddengemeente Texel, die zater dag werd gehouden in de hervormde kerk van Oudeschild. Reikimaster Greetje Koster geeft dinsdag 14 oktober een lezing over reiki, de genezende energie. De lezing wordt gehouden op het adres Bern- hardlaan 104 in Den Burg en begint om 20.00 uur. In de lezing wordt ver teld over de achtergronden en resul taten van het werken met reiki. Ver teld wordt ook hoe iedereen zijn eigen energiekanalen kan gebruiken. Voor meer informatie: Greetje Koster, tel. 322052. Met verbijstering heb ik kennis geno men van het bericht over de bereid heid van het Texelse college van b en w om via een garantstelling de helft te betalen van de schrijf- en voor- bereidingskosten voor het schrijven van een opera over de opstand van de Georgiërs Kennelijk hebben bur gemeester noch wethouders ooit de moeite genomen kennis te nemen van de inhoud van Tragedie op Texel van J.A. van der Vlis of het later ver schenen boek Texel, Nederlands laat ste slagveld, van J.A.C. Bartels en W. Kalkman. Anders zouden zij nooit een dergelijk besluit hebben genomen. Zoals nog diverse oudere Texelaars zullen weten, was het in opstand ko men van de Georgiërs geen heroïs che daad, maar pure muiterij. De krijgsgevangen genomen Georgiërs verrichtten sinds 1942 hand- en spandiensten voor de nazi's. Om bij terugkeer in hun vaderland niet direct als landverraders te worden opge pakt, kwamen zij vlak voor het vast staande einde van de oorlog op Texel in opstand. Lijfsbehoud stond bij hen voorop. Het gevolg van hun muiterij was dat onder de burgerbevolking zeer veel slachtoffers zijn gevallen als gevolg van beschietingen en fusillades door de Duitsers. Op de gedenksteen bij de begraafplaats aan de Kogerstraat staan de namen van deze slachtoffers. En dan komen Ed de Boer en Pip Barnard met het idee de gevoelens en dilemma's van Georgiërs, Duitsers en Texelaars ten tijde van de Russen oorlog tot een opera te verwerken. Ik zou de heren willen adviseren een ander onderwerp voor een opera te zoeken; dat zal voor hen zeker met moeilijk zijn en met een beetje door zettingsvermogen moeten zij daar zeker in kunnen slagen. B en w van Texel adviseer ik eens naar de bibli otheek in Den Burg te gaan om aan de hand van de hierboven genoemde boeken kennis te nemen van de Texelse geschiedenis. U zult tot de conclusie komen dat het een schande is gemeenschapsgeld aan een dergelijk project te besteden. drs. W.J. Duinker, Leiden. Gymnastiekvereniging Texel houdt van dinsdag 30 september tot en met zaterdag 4 oktober onderlinge wed strijden in de Beatrixzaal in Den Burg. Dat gebeurt op de normale lestijden, met uitzondering van de groepen 2 en 3 uit het voortgezet onderwijs, die samen met de groep V01 hun wed strijden op dinsdag van 19.30 tot 20.30 uur turnen. In verband met het inrichten en opruimen van de zaal ven/allen dinsdag, donderdag en vrij dag de lessen van 15.45 uur en 20.30 uur. De nummers 1 en 2 uit iedere groep stri|den zaterdag 4 oktober om de Heerschapsbokaal. Programma: Dinsdag: 16.30-17.30 u. Meisjes groep 3; 17.30-18.30 u. Meisjes groep 5; 18.30-19.30 u Meisjes groep 7; 19.30-20.30 u. Meisjes V.O. 1-2 en 3. Woensdag: 15.00 - 16.00 u. Jong talent; 16.00- 18.00 u. E.T. meisjes B A; 18.15- 20.45 u E.T. Jongens B A. Donderdag: 16.30-17.30 u. Meisjes groep 4; 17.30-18.30 u. Meisjes groep 6; 18.30-19.30 u. Meisjes groep 8. Vrij dag: 16.30-17.30 u. Jongens groep 3 en 4; 17.30-18.30 u. Jongens groep 5 en 6; 18.30-19.30 u. Jongens groep 7; 19.30-20.30 u. Jongens groep 8 en Brugklas. Zaterdag: 10.00 -11.30 u. Finale met alle nummers 1 en 2. In expositieruimte Tusse de Banke is van 2 tot en met 21 oktober een ex positie te zien van werken van Luc Souren en Jan Jaap Waverijn. Beide kunstenaars werken met gevonden voorwerpen. De tentoonstelling is elke dag. behalve zondag van 13 30 tot 16.30 uur te bezoeken. De ope ning vindt plaats op vrijdag tussen 16.00 en 18.00 uur. Voor meer infor matie: www.jj-w.info. Dinsdag 30 september In de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg komen om 20.00 uur de leden van de afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu bijeen. Deze eerste bijeen komst van het nieuwe seizoen staat in het teken van een mode show, georganiseerd door Zegel Modes Op vakantiecentrum De Krim wordt vanaf 20.00 uur bingo ge speeld. Deelname kost €7,-. In Cinema Texel draaien The Italian Job (aanvang 20.00 uur) en The League of Extraordinary Gentle men (20.30 uur). Woensdag 1 oktober Tante Ko (Margriet de Graaff) leest van 14.00 tot 14.30 uur in de bi bliotheek in Den Burg voor uit het kinderboek 'De avonturen van Klojo Co'. De toegang is gratis. Kinderboekenschrijfster Joyce Pool houdt vanaf 19.00 uur een lezing in de openbare bibliotheek in Den Burg. Toegang €1,-. Pianiste Karen Haasdijk verzorgt een muzikale presentatie over de componist Francis Poulenc. Toe gang €6,-. Locatie is de voorspeel- ruimte van d'Ouwe Ulo in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Borstvoedingsorganisatie LLL houdt vanaf 20.15 uur een bijeen komst in Oosterend. Opgave en inlichtingen bij Nisheetha Barnard, tel. 318355. In Cinema Texel draaien De Kame leon (aanvang 14.30 uur), Knorre tje (14.00 uur), Daddy daycare (16.00 uur), The Italian Job (20.00 uur) en The League of Extraordinary Gentlemen (20.30 uur). Donderdag 2 oktober In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een Di. 30 0.10 en 12.15 u. Wo. 1 0.10 en 12.54 u. Do. 2 0.46 en 13.36 u. Vr. 3 1.20 en 14 10u. Za. 4 2,30 en 15.20 u. Zo. 5 3.44 en 17.16 u. Ma. 6 5.15 en 18.46 u. Di. 7 6.44 en 19.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 5 oktober op om 7.45 uur en gaat onder om 19.08 uur, 6 oktober eerste kwartier. klaverjasdrive. Deelname €1,50. In Cinema Texel draaien Thet job (aanvang 19.00 en 21.30 en The League of Extraora Gentlemen (19.00 en 21.45 u Vrijdag 3 oktober In discotheek Question Plaj Den Burg begint om 20.30 Uu optreden van Pete Morton en! While. Met in het voorprogrï de folkgroep 50Lux. In Cinema Texel draaien De Ka leon (aanvang 14.30 uur), Kit tje (15.00 uur), American F (19 00 en 21.45 uur). The Ie of Extraordinary Gentlemen (t en The Italian job (21.30 uur). Veerdienst Teso zet komend» end de tweede boot in. Vrij zaterdag en maandag gas Molengat om 9.35 in de vaan 16.05 uur worden halfuurdier onderhouden. Zondag is da geval van 14.35 tot 20.05 uur tomobilisten vanaf Texel mo vrijdag van 10.00 tot 12.00 ui kening houden met een hal' wachttijd. In Den Helder is da geval tussen 13.00 en 16.00 Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vri|dag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den& Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourardj Gerard Timmerman (hoofdredacteu! Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 cl Advertenties en abonnementen! Spinbaan 6 1791 MC Den Burg| Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al ortzo advertentiecontraeten en aar too 2i|0 van io«pa»3ing de Regelen voc hei Ad* wezen van de Sttchtmp ROTA. geveotigd te Am zoals gedeponeerd b>i de Kamer van Kocphand triekon te Amsterdam onder nummer exemplaar van de Regelen voor het Adverted wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half |aar 32,20 30,70 tomo.- Per jaar 62,70 60,70 (amc Bi| verzending naar het buitenland zi portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken w afloop van de abonnementsperiode Woensdag 1 oktober 18.00 De Krim C2-Klif C2 v. Putten 18.45 Texel C1-SVO C1 v. Putten 19.30 Klif dames-Floratex 1 Klif 20.20 J'boog 4-Texel 4 v. Beek 21.10 Mantje 4-Nioz 1 Douma Zaaldienst: Oosterend. Donderdag 2 oktober 18.15 Texel D1 -De Krim D3 Texel 19.00 Texel 6-Klif 4 Hoogendijk 19.50 Texel 8-De Krim 6 Hooi 20.40 De Krim 3-SVO 2 21.30 Klif 2-RAB 1 Zaaldienst: Klif. i; Vrijdag 3 oktober 17.30 J'boog E2-De Krim E1 18.15 Mantje 3-ZDH 19.05 J'boog 2-Klif 1 19.55 Casino 1-SVO 1 20.45 De Krim 2-Mantje 1 Hoo 21.35 De Krim 1-Mantje 2 22.25 J'boog 1-Texel 1 V Zaaldienst: Texel. Stefan Bakker (27), oud-bewoner van de Prins Hendrikpolder, is aan de Universiteit van Nijmegen afgestu deerd in de studie Milieu- en Natuur wetenschappen. Bakker deed in In dia onderzoek naar de milieueffecten van de cementindustrie. Hij heeft een baan gevonden bij het ECN in Petten, waar hij gaat werken aan een duur zaam energie- en klimaatbeleid. In het reikicentrum aan de Molen straat houdt Angelina Philips van Nova Nutria donderdag een avond over voedingssuplementen. De avond begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: Marjolein Woerlee, tel. 310468. Het nieuwe natuurgebied bij cam ping de Robbenjager beschikt sinds enige tijd over een observa tiepost. Bezoekers kunnen er kij ken naar de vogels die zich er op houden. De Vogelwerkgroep Texel, eigenaar van de observatiepost, had aanvan kelijk een vogelkijkhut op de noord punt van het eiland willen bouwen, maar dat stuitte op bezwaren. 'Dan hadden we buitendijks moeten bou wen en dat mocht niet van Rijkswa terstaat', vertelt voorzitter Andri Binsbergen. Voor de bouw van een observatiepost had de werkgroep geen vergunning nodig. De post is bereikbaar voor mensen in een rolstoel. In plaats van een trap is een geleidelijk oplopend schelpen pad met aan weerszijden leuningen aangelegd. De werkgroep verwacht dat zowel de post als de leuningen een lange levensduur hebben, omdat ze zijn gemaakt van duurzaam kastanjehout. De aanleg werd uitge voerd door het tuintimmerbedrijf van Hans Zuidema uit De Cocksd kosten (€3022,-) worden door het nationaal park Duin Texel. Het natuurgebied, dal uit waterplassen en moers gebied, is onderdeel van he naai park. In de begroting me rigens nog €752,- worden gei omdat in het bestedira €2270,- was gereserveerd. De kwamen echter wat hoger uil aanleg van een schelpenpad! van een trap. Het nieuwe observatiepunt bij het natuurgebied naast camping De Robbenjager.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2