feso bij concessie niet >ang voor concurrentie 3 Tesovergadering: kritisch, betrokken en soms hilarisch .TEXELSE J cOURANT- |l lllljp. ^5^ Zieke verzorgen KNRM Atletiekbaan De Potvis .a Derde plaats voor De Wit dinsdag 30 SEPTEMBER 2003 Ie voorgenomen concessiever- ng voor de veerdienst verwacht deur Rob Wortel dat Teso de currentie met andere reders aankan. 'De meerwaarde van e onderneming is dat we geen jement op geïnvesteerd ver- jen hoeven uit te keren.' ierste tien jaar wordt onderhands Teso gegund. Maar de conces- ianat 2015 zal openbaar worden jesteed Volgens Wortel zijn de jrekken nu zodanig dat mocht ernaast grijpen, de overheid de jlger zal opleggen de veerboten te nemen. Desondanks ziet de -directeur de aanbesteding met rouwen tegemoet. 'Kunnen wij op ujn concurrerend zijn? Ik denk het Nadat in mei het contract voor nieuwe schip is ondertekend, oopt de verdere afwikkeling vol- Wortel gunstig. 'De tekeningen gekeurd, er is nog geen sprake meer of minder werk van beteke- Het casco van het schip wordt 3uwd in Roemenië. Teso gunde aandeelhouders via de over- Iprojector een kijkje op de werf de Donau. De kiel zal worden gd in aanwezigheid van verte- voordigers van Teso, onder wie delegatie aandeelhouders. Nadat casco via de Zwarte Zee naar erlands is gesleept, wordt het p afgebouwd in Vlissingen. Prognose ral omdat het schip €20 mil|oen goedkoper uitviel, heeft Teso oende ruimte voor een tariefs- iging, zo bleek uit een financiële nose tot 2015. Grootste istenpost die de veerdienst nog te wachten is de vervanger van ichulpengat, die in 2015 is ge- De kosten hiervan worden oot op €58 miljoen. Vóór die tijd Ie Schulpengat eerst nog een St (opknapbeurt) moeten onder- Andere kostenpost is de auto sering, die €2 miljoen vergt. Lo- brandstof en andere kosten waarschijnlijk trendmatig om- In 2015, als de bruggen in Den ■moeten worden vernieuwd en ven waarschijnlijk wordt ver- I. moet Teso investeren in I gebouwen. Tegenover deze hposten staat de eerste tijd naar ichting geen spectaculaire ver toename. 'We hebben de zeven jaren gehad, nu de zeven ma- Na 2007 zal het vervoer naar achting weer toenemen. 'Er is ruimte voor groei. In voor- en izoen is de accommodatie nog vol Tevens is er nog beperkte van slaapplaatsen mogelijk. Het al korte vakanties neemt nog er toe. Bij een gelijkblijvende ttmg betekent dat meer vervoer.' »e constatering was dat het aan- issagiers per auto blijft dalen. 'Bij gelijkblijvend aantal personen meer auto's. Voor Teso is dat lig, maar niet voor Texel. De druk e wegen neemt toe, maar het reert niet meer inkomsten.' Wor- irak de verwachting uit dat het oer tot 2015 met hooguit 13 pro cent zal groeien, min of meer volgens het maximumscenario Tariefsverlaging Hij stelde aan een eventuele tariefs verlaging enkele randvoorwaarden. 'We willen een gelijkmatige tarief- ontwikkeling, zodat mensen weten waar ze aan toe zijn. En' we streven geen winst na, maar moeten de kos ten en investeringen wel kunnen be talen. Ander criterium is de verhou ding vreemd en eigen vermogen We hanteren een verhouding van vijftig procent. Scherper financieren kan een bedrijf in de problemen brengen.' Resumerend stelde Wortel een tariefsverlaging van 10 tot 15 procent verantwoord te vinden. De inkomsten en uitgaven zijn tot die tijd mm of meer in evenwicht, pas in 2015 ont staat er een verlies, zo bleek uit een prognose. De verlaging zou volgens Wortel kunnen worden verleend in het achterwege laten van de inflatie correctie, zoals de afgelopen tien jaar ook al is gebeurd. Andere optie is het verhogen van de service, in de vorm van een extra boot na 22.00 uur. Via een enquête wil Teso onderzoeken in hoeverre die vraag werkelijk bestaat. 'Is die individueel of leeft die breed?' Aandeelhouder Hans van Maldegem pleitte voor een vroegere afvaart 's ochtends, een wens die met name leeft onder vrachtvervoerders, die zodoende meerdere ritten kunnen maken en niet in de file terechtko men. Mocht Teso langer gaan varen, dan heeft dat een kostenverhoging tot gevolg. Die wordt in mindering gebracht op de tariefsverlaging. Wor- gaga.?» i-i i- President-commissaris Cees Dros van Teso spreekt de vergadering toe. INGENIEURSBURO teso TESO voetgangersvoorzieningen veerboot Den Helder-Texel Impressie locatie veerhaven Texel Toekomstbeeld van de nieuwe voetgangersvoorzieningen, die €7,5 miljoen moet gaan kosten. Gezien de financiële problemen bij Rijks waterstaat is de komst nog onzeker. ,a,„ ,og tel gat aan er vóór 1 april uit te willen zijn. Automatisering Bij de voorbereiding van de automa tisering van dé kaartverkoop heeft Teso enige vooruitgang geboekt. De verkoopautomaat voor voetgangers, waarmee een proef wordt genomen, werkt volgens Wortel goed. Afhanke lijk van het succes worden er meer geplaatst en zal het tweede loket overbodig worden Eén loket blijft open, onder meer om te controleren of kinderen inderdaad voor korting in aanmerking komen. Veel tijd en geld is gestoken in een herkennings systeem voor kentekens van auto en het automatisch meten van de voer tuigen, twee zaken die nodig zijn om het tarief vast te stellen. Beide wer ken naar tevredenheid, invoering zal niet lang op zich laten wachten. Op termijn zullen twee loketten bemand blijven en de rest van automaten worden voorzien. Voorrang De invoer van piek- en daluurtarieven werkt soms nadelig voor transport bedrijven, stelde Hans van Maldegem. Het treft vooral niet- Texelse vrachtauto's die tijdens ver- voerspieken worden ingezet. Doordat ze maar sporadisch met de boot mee gaan, is een meerrittenkaart met in- If OlO Gerard Timmerman) teressant en moeten ze op de duren dagen het hoge tarief betalen. 'Vooral als het transport van goedkope buikproducten betreft, werkt het bootkaartje flink door in het tarief', klaagde Van Maldegem Wortel toonde begrip, maar bood geen op lossing. De prijsverhoging van de voorrangskaart zit veel Texelaars niet lekker. Wortel benadrukte nog eens dat de huidige 70.000 voorrangs knippen per jaar het maximum is waarvoor Teso capaciteit heeft. De strook in Den Helder verhuist voor een betere werking naar de linker kant. Is een voorrangkaart tot dusver geldig van 1 januari tot 31 december, vanaf 2004 blijven ze vanaf het mo ment van aankoop een jaar geldig Jet Drijver pleitte ervoor aandeelhou ders op hun pas één of twee voorrangsknippen te verlenen, bij voorbeeld voor een incidenteel be zoek aan het ziekenhuis. 'Een uiter mate interessante suggestie', vond Wortel. Voor voetgangers en fietsers die dagelijks gebruik maken van de boot komt er per 1 januari een foren- senkaart, wat voor deze categorie voordeliger uitpakt. Rebotex Na het overlijden van Piet Evers van Rebotex, exploitant van het buffet en het cafetaria in Den Helder, heeft Teso overleg gehad met zijn weduwe over de voortzetting. Afgesproken is dat als mevrouw Evers met pensioen gaat, Teso het bedrijf overneemt en Rebotex een volle dochter van de veerdienst wordt. De uitwisseling van personeel wordt steeds groter en Teso heeft belang bij een goede kwa liteit en serviceverlening, verklaarde Wortel. Het pleidooi van Cynthia Winkelman voor een busdienst vanaf Texel, via het station naar het zieken huis, heeft weinig kans. Connexxion is met bereid de bus een half uur werkloos op de boot te laten staan. Gerard Zoetelief beklaagde zich er over dat Texelse automobilisten met een aanhangwagen in het dure me tertarief vallen. Maar volgens Wortel valt hieraan in het huidige systeem niet te ontkomen De overkantse aan deelhouder mevrouw Lakeman vond het vervelend dat zij jaarlijks maar vijf gratis knippen krijgt. Teso koos hier voor, omdat ze - net als de tien knip pen voor de Texelse aandeelhouders - een tegenwaarde hebben van €136.36 Dit bedrag is belastingvrij en met de fiscus zijn er tot circa 2008 afspraken over gemaakt. Bij de stemming werd president commissaris Cees Dros met 357 stemmen herkozen. Tegenkandidaat Nico Kikkert kreeg er 76. In samenwerking met de Gezond- heidswijzer verzorgt Thuiszorg Kop van Noord-Holland gedurende vijf dinsdagmiddagen de cursus 'een zieke thuis verzorgen'. De cursus wordt door een wijkverpleegkundige gegeven in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel. Onderwerpen die ter sprake komen, zijn het oefenen in tillen, de gevolgen van langdurige ziekte, hulpmiddelen, voeding en incontinentie. Ook wordt aandacht besteed aan de begeleiding in de laatste levensfase De cursus wordt gegeven op vijf dinsdagmiddagen, de eerste keer is op 4 november. Deel name kost €20,-. Meer informatie is te verkrijgen bij de Gezondheids- wijzer. tel. 0223-650135. ZONDER U REDDEN WE HET NIET. KONINKLIJKE NEDERLANDSE REDDING MAATSCHAPPIJ TEL. 02SS-520 501 KNRM.NL VERVOLG VAN PAGINA 1 staansgeschiedenis van de baan, die agendapunt was van menig vergade ring in het gemeentehuis. De aanleg- kosten bedroegen zo'n €400.000,-, waarvan de helft werd opgebracht door de atletiekvereniging zelf. De ex ploitatiekosten, die de vereniging de kop dreigden te kosten maar ten slotte tegen de zin van het college op last van de gemeenteraad werden overgenomen door de gemeente, liet ze buiten beschouwing. Maar dat de baan er niet vanzelf was gekomen, bleek wel uit haar vergelijking met een 'hordeloop', die tot een goed einde is gebracht Voor haar cadeautje voor AVT deed ze nog eenmaal een greep uit de gemeentekas. Om de laatste VERVOLG VAN PAGINA 1 og heeft Om hoeveel het gaat, e Leeuw niet zeggen. 'Maar het iubstantiële bijdragen.' Volgens Andel had de Potvis nog een waarde van ongeveer 1,3 mil- euro. 'Daar moest wel wat vanaf de doorgang van het project elijk te maken.' 'dat beide instanties een bijdrage en aan het project, moeten de tosten betaalbaar blijven voor fnten en tijdelijke medewerkers, uurprijs voor een eenpersoons- imimte bedraagt kaal €242,- per id, voor een tweepersoonsruim- 133,- en voor een eengezms- ng iets meer dan€700,-. Van An- 'Huurders van de een- en persoonseenheden kunnen ook imerking komen voor huursub- Dat kan bij een maximale sub- huurprijzen van respectievelijk luro en 207 euro opleveren.' enten en tijdelijke medewerkers mderzoeksinstituut Alterra kun- 'Olgens De Leeuw in aanmerking en voor een woning als er ruimte leze huurders moeten dan de mep betalen, omdat Alterra met betaalt aan het project. Definitief lannen liggen nog niet definitief De Nederlandse Wetenschap- je Organisatie (NWO) moet het nog toestemming geven om de ls en de onderliggende grond de SWT te verkopen. De ge- He moet nog sloop- en bouwver- lingen verlenen en ook moet nog 4rtikel 19 lid 2-procedure op de Ruimtelijke Ordening worden f'd Dat is nodig omdat de "bouw volgens een woordvoer en klein stukje over de bouw den heen gaat. Volgens Van Andel moet ook nog een oplossing worden gevonden voor een tekort van €300.000,- op de ex ploitatiekosten. 'Maar het is nu wel het goede moment om aan de slag te gaan. We hebben nu de kans.' De tekeningen van Architectenburo Texel van Jan Visser liggen ook nog niet definitief vast Volgens het huidig ontwerp worden de nieuwe woon blokken deels opgetrokken uit bak steen en deels voorzien van platen met zachte kleuren blauw, geel en groen. Een aantal woonruimten wordt toegankelijk voor mensen die moei lijk ter been zijn of in een rolstoel zit ten. 'Er wordt ook rekening mee ge houden dat er liften aan de gebouwen kunnen worden ge bouwd.' Van Andel hoopt eind dit jaar met de aanbesteding van het project te kun nen beginnen. In het voorjaar van 2004 moet de bouw van start gaan. 'Mogelijk wordt er in fasen gebouwd. Dat kan aanzienlijk schelen op de kosten om bewoners tijdelijk ergens anders onder te brengen.Het beheer en de verhuur komen na realisatie in handen van de SWT Het NIOZ en de SWT zijn al sinds 1997 bezig met het ontwikkelen van de plannen. De SWT doet er aan mee, omdat zij de enige instantie op het eiland is die zich toelegt op so ciale woningbouw, aldus Van Andel. 'Dat betekent dat we rekening moe ten houden met alle doelgroepen.' Tijdens de voorbereidingen werd on der meer bekeken of het mogelijk was de nieuwe verblijven pal achter het NIOZ te realiseren. Dat zou vol gens Van Andel echter te ingewikkeld worden, omdat er dan buitendijks gebouwd had moet worden. Bij de gemeente is een werkgroep in het leven geroepen om het project te begeleiden. Vanavond begint in de kantine van het NIOZ om 20.00 uur een informatieavond voor buurtbe woners officiële goedkeuring van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie te ver krijgen dient de vereniging de versle ten hopgsprmgmat te vervangen Volgens Hin zijn de kosten voor reke ning van de gemeente. 'En u hoeft ditmaal niet bang te zijn dat u de helft zelf moet betalen.' Ook oud-voorzitter Erik van Zoonen nam een duik in de geschiedenis. Hij riep een regenachtige avond in no vember 2000 in herinnering, toen hij Cees Timmer adviseerde zijn laarzen mee te nemen naar de training en de loopschoenen van de atleten werden vastgezogen in de modder van de grasbaan. Volgens hem is een atle tiekvereniging zonder baan onvoor stelbaar en te vergelijken met 'een biljarter zonder biljart, een tennisser zonder baan en een voetbalclub zon der veld' Het initiatief dat AVT vervol gens ontketende om zo het vurig gewenste bezit te realiseren, 'kent geen vergelijk in Nederland', aldus Van Zoonen. 'Geen vereniging heeft zo'n financiële inspanning geleverd.' De oud-voorzitter was optimistisch over de exploitatie en zei te verwach ten dat 'vele atleten uit binnen- en buitenland' de weg naar het eiland weten te vinden. 'Kleine ruimte' Er waren ook minder vrolijke geluiden te horen. Werrner van der Meer, voor zitter van Texel'94, prees de uitstra ling die de nieuwe baan geeft aan het sportpark, waarop ook zijn vereniging actief is. Maar hij uitte kritiek op de gemeente, die beide verenigingen op een volgens hem wel erg kleine ruimte heeft samengebracht. De baan is in de plaats gekomen van het B-veld van Texel'94. Van der Meer voorzag grote problemen, aangezien de voetbalclub nu al driehonderd jeugdleden telt en de atletiekvereni ging eveneens groeiende is. Hij riep cfe gemeente op extra ruimte te creë ren, liefst in de vórm van een voetbal veld met kunstgras. Ook AVT-voorzit- ter Cees Timmer was niet vrij van zorgen. Om de exploitatie te kunnen betalen, blijft het volgens hem nodig dat sponsors bi|dragen, bijvoorbeeld door voor €50,- een meter baan te kopen. De gulle gevers worden te zijner tijd geëerd met een plaquette met alle namen. Timmer vreesde ook het vandalisme, waarvan de vereni ging al een keer het slachtoffer is geworden. Piet Bakelaar, sinds de oprichting in 1984 bij AVT betrokken, gebruikte zijn spreektijd om Timmer in het zonne tje te zetten. De voorzitter was vol gens hem de motor geweest van het hele initiatief, zonder dat zijn 'ge wone' activiteiten binnen de vereni ging daaronder te lijden hadden ge had. 'Maar zoveel als hij doet is niet gezond meer', zei hij. Bakelaar be sloot zijn praatje dan ook met een oproep aan de andere leden 'taken van Cees over te nemen'. De aandeelhoudersvergadering van Teso is voor veel Texelaars te genwoordig 'the place to be'. Een bijeenkomst met een hoog onder nemersgehalte, maar ook voor Jan met de Pet. Een club waar je ge zien mag worden en - zo vindt me nigeen - zelfs niet mag ontbreken. Kritiek,, betrokkenheid en hilariteit wisselen elkaar af. Dit keer bij de pasjescontrole geen advocaten met volmachten. Kenne lijk staat er vrijdagavond tijdens de algemene aandeelhoudersvergade ring van Teso met zoveel op het spel. Toch is het een drukte van belang in de Burgemeester de Koninghal. Het succes kent vele vrienden, zo ook dat van Teso. Het gaat goed met de veer dienst, zelfs zó goed dat het over weegt de tarieven te verlagen. Overal in het land zijn uit concurrentie- overwegingen prijzenoorlogen aan de gang, Teso doet het uit luxe. En natuurlijk om de gebruikers en aan deelhouders een plezier te doenHet aantal mensen dat mede-eigenaar is van de veerdienst is inmiddels opge lopen tot 2.962. Ze constateren tevre den dat hun bezit weer in prijs is ge stegen. Op de Lionsveiling vochten zestien kopers om een exemplaar, dat werd opgeboden tot het record bedrag van €2275,-, exclusief tien procent provisie en notariskosten. Wellicht een wat overmoedig bod, maar ook het gevolg van de schaarste. De wachtlijst bij de Rabobank is omvangrijk en de vraag is groot. Degene die er eentje wisten te bemachtigen, hoeven vrijdag niet op een droogje te zitten. Kleedjes op de tafel, een herfststukje, snoepjes, een fles echt Texelse appelsap, bron water, koffie, gebak en noem maar op. Er is ook respect, als het licht wordt gedempt en president-com missaris Cees Dros met succes om stilte verzoekt voor de onlangs over leden Piet Evers. Dan flitst het licht aan, de show kan beginnen, de openingstoespraak van president commissaris (PC) Cees Dros. Hij krijgt de handen op elkaar als hij be sluit met de bekendmaking van de naam van het schip: Dokter Wage- maker. Dan, aan de hand van geprojecteerde beelden, het jaarverslag van Rob Wortel. Ook hij oogst applaus. Op posant Jan Aris van de Slikke neemt het woord. Zijn pleidooi om de winst in te zetten voor lagere tarieven voor de Texelaars, in plaats van aan de reserve toe te voegen, oogst even eens luid applaus. Er ontstaat rumoer in de zaal als hij de jaarrekening wei gert goed te keuren en het op een stemming wil laten aankomen. Dros vraagt geduld, de tariefsverlaging komt bij punt acht van de agenda, de bedrijfsontwikkeling immers aan de orde. Van der Slikke neemt daar geen genoegen mee. Als de PC via hand opsteking steun van de zaal wil vra gen, biedt Wortel de oplossing, vol gens artikel 22, lid c kan de reserve ook worden aangewend voor verla ging van de tarieven. De zaal gaat alsnog akkoord met de jaarrekening. Tijd voor de (her)verkiezing van de commissaris. Nico Kikkert heeft de ondankbare taak om als tweede genomineerd te staan. Met 76 stem men brengt hij het er met slecht vanaf. Ook voor hem een daverend applaus. Later vertelt de kandidaat-commis saris de zaal hoe hij op het kantoor van Teso te horen kreeg dat hij 'aan het juiste profiel voldeed'. Wat zou dat nou inhouden? Kikkert heeft het antwoord. Vorig jaar begon dat al met Jan Dogger, nu ik Ze zijn alle maal langer dan Rob Wortel. Dat is ook nodig om toezicht te houden op de directie.' Hilariteit in de zaal. Kikkert vat het verlies sportief op. 'Als aandeelhouder ben ik wel blij dat we het de komende vijf jaar met de iets kleinere Cees Dros kunnen volbren gen.' In de pauze worden glazen bier uitgedeeld en neemt de Koninghal de hoedanigheid van een rumoerig grand-café aan. Voor velen te snel hervat Dros de vergadenng. Als vice- presidentcommissaris Bob Bakker na de hervatting ziet hoe een ser veerster haar glazen bier niet kwijt kan, roept hij haar op het podium. 'Zet ze hier maar neer', geeft de char meur haar een zoen op beide wan gen. Wederom applaus. Later zwen gelt Van der Slikke de discussie over Aandeelhouders afgelopen vrijdag bijeen in de Burgemeester de Koninghal. (Foto Gotard Timmxman) de eilandtarieven weer aan. Waar Dros bij aanvang nog heeft gezegd dat de aandeelhouders het hoogste goed zijn, zegt Wortel nu: 'Het beleid van de ondernemers is niet aan de aandeelhouders, de tarieven worden hier met In stemming gebracht.' De aanwezigen weten hun plek weer. Maar de toezegging dat de tarieven omlaag kunnen, gaat er in als koek. In de rondvraag een aantal terugke rende sprekers met terugkerende onderwerpen. Een traditie, net zoals inmiddels de inbreng van Harry de Graaf. Op zijn welbekende wijze vraagt hij ditmaal aandacht voor oud directeur Theo Hoogerheide. Hoe in zijn tijd de provincie tegen de komst van de dubbeldekkers was. 'Denk niet dat hij steun kreeg uit de eigen lokale gemeenschap. De gemeente raad was verdeeld. De Texelse bevol king liet bij een enquête blijken voor meer dan 80 procent tegen de dub beldekkers te zijn en zelfs binnen de raad van commissarissen was ver deeldheid De geschiedenis heeft Hoogerheide volgens De Graaf gelijk gegeven. 'Je mag er niet aan denken dat wij nu nog met enkeldekkers zou den varen.' Maar een lintje of welk eerbetoon dan ook, viel hem nooit ten deel. 'Ik heb dat altijd een schandaal gevonden. Achteraf is dat moeilijk goed te maken en hij zou dat ook met willen. Maar een applausje van de huidige aandeelhouders voor die ei genzinnige Hoogerheide zou geen kwaad kunnen.' Wederom de handen op elkaar. Tenslotte de traditionele bijdrage van Aad Boerhorst. Hij heeft moeite met de procedure rond de naamgeving van de veerboot. Maar aangezien de naam hem zo bevalt, tekent hij geen protest aan. Over de nieuwe president-commissans 'Me neer Dros, mijn complimenten voor de correcte wijze van leiding geven. In feite bent u nu al de titel President waard.' Na afloop wordt het dividend uitgedeeld in de vorm van schalen eten en glazen bier. Pas tegen enen wordt het rustiger in de zaal. Gerard Timmerman Zwemster Simone de Wit heeft zater dag in Hoorn een derde plaats be haald bij een LAC-wedstrijd (Lange Afstand Circuit). Bij deze wedstrijden worden alleen de langere afstanden wisselslag en vrije slag gezwommen. In de loop van het seizoen worden de te zwemmen afstanden steeds gro ter. De Wit legde de 200 meter wisselslag af in een tijd van 2.43.26, êén seconde boven haar persoonlijk record. In de volgende wedstrijd komt zij uit op de 800 meter vrije slag.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5