'Hoe langer je hier woont, hoe meer je zelf ook verandert Bijzonder huis voor verstandelijk gehandicapten 'Het is de bedoeling dat ze een soort gezin worden Elly Smit leeft naar Texelse mentaliteit Maritieme kalender ov een monumentaal sch gespoeld .TEXELSE COURANT' DINSDAG 30 SEPTEMBER 2003 van de mensen hier vond ik een echt Texels gebruik. Als je onverwachts bij iemand binnenkwam, was het: we gaan zo eten, schuif maar aan. Het ging hier allemaal net wat makkelij ker dan in Bussum. Daar moest alles voorgeprogrammeerd en gepland staan Hier hebben ze zoiets van: komt het vandaag niet af dan wel morgen en anders zien we wel. Het ging er allemaal veel relaxter aan toe.' 'Op een gegeven moment was ik op het punt gekomen dat ik de deur uit wilde. Zelfstandig zijn, ook omdat ik daar thuis met echt de gelegenheid voor kreeg. Met dat werk wat ik deed, ik werkte als kraamhulp, was je al zelfstandig maar... Om een voorbeeld te geven, mijn jongere zusje had ver kering en kon thuis komen wanneer ze wilde. Tegen mij werd gezegd: je bent om elf uur thuis'. Terwijl ik voor mijn werk bij nacht en ontij op pad was. Daar werd ik knap opstandig van.' Elly trok haar plan. 'Ik had het in Bussum en omgeving voor de rest wel gezien. Ik solliciteerde bij het kraamcentrum in Den Helder, waar ik vertelde dat ik op Texel ging wonen. Dat vonden ze heel prettig, want zo veel mensen hadden ze hier met uit. Ik kon zo aan de bak.' Het thuisfront was het er met direct mee eens, maar werd voor een vol dongen feit gesteld. 'Mijn ouders' vonden dat ik wel heel erg ver weg ging. Maar wat is ver? Bovendien werd ik die winter 21 jaar, dus ze kon den me moeilijk tegenhouden. Mijn spullen had ik in een hutkoffer opge stuurd en daar ging ik. Dat was in fe bruari 1965.' Ze kwam in de kost bij de familie Zegers in Eierland en zou van daar uit op zoek gaan naar eigen woon gelegenheid. 'Ik kwam min of meer in een ander gezin. Daar waren ook re gels, maar ze hanteerden andere maatstaven. Ze wilden wel degelijk weten wat je wel en met deed, maar het was niet zo dat ze met hun vin gertje zaten van: uh, uh daar komt niets van in. Ze hadden een dochter van mijn leeftijd, waar ik veel mee optrok. Samen een bioscoopje pak ken in Den Burg. Waar ik me die eer ste winter wel over verbaasde, was dat je na afloop van de bioscoop als meisje rustig de kroeg in kon gaan Dat was hier heel gewoon. Iets waar mijn ouders fel op tegen waren. Dan hoorde je toch eigenlijk wel bij... dat was toch wel kantjeboord. Het was prettig dat je hier je eigen gang kon gaan.' Van het begin af aan werkte ze in de kraamzorg. Tien dagen werken, twee dagen vrij en wachten op de vol gende oproep. 'Het enige verschil met de kraamzorg in Bussum was dat ik weinig op een boerderij had ge werkt. Er waren daar wel boerderijen, maar die waren toen al niet meer als zodanig in gebruik. Het eerste gezin waar ik naar toe moest, woonde inde buurt van Catharinahoeve. Het was het tweede kindje dat geboren werd. Die man moest 's morgens vroeg te melken en had de koeienstal niet echt bij huis. Dan moet je gewoon prak tisch zijn, dus vroeg ik of ze nog een kamertje over hadden, dan bleef ik gewoon slapen. Dat was voor mij ook wel prettig, want dan hoefde ik met 's morgens om zes uur op mijn brom mertje door de kou. Die man kon rus tig naar de stal en ik zorgde er wel voor dat de moeder nog een weekje ontzien werd. Zo kwam ik in heel wat gezinnen. Wat me van die begin periode nog bijstaat is dat er nog zo veel mensen geen geiser hadden. En waar ik me helemaal over verbaasde, was dat ze hier nog geen aardgas hadden maar flessengas. Dat kende ik alleen van kamperen!' Ze bleef kramen tot haar eerste kind geboren werd. Na eerst een tijdje bij haar schoonouders in De Koog te hebben ingewoond en vervolgens in een zomerhuisje te hebben gelo geerd, belandde zij uiteindelijk aan de Postweg in Zuid-Eierland. 'Daar wer den de twee andere kinderen gebo ren. Werken was in die tijd geen op tie, want het is geen beroep dat je kunt doen als je zelf kleine kinderen hebt. Kinderopvang had je toen nog niet en dan is het een heel georga niseer. Je moest bij nacht en ontij weg en wist nooit precies wanneer je weer terug kwam. Waar ik erg aan moest wennen, was dat je in Eierland veel meer geïsoleerd zat. Je had er toen nog wel een kruidenier, naast de smederij waar nu Texaco zit, maar verder zat je overal ver vanaf. Je moest altijd goed bedenken dat als je naar Den Burg ging je niets vergat, anders greep je weer mis.' Na acht jaar, in 1974, verhuisde het gezin naar De Cocksdorp. 'Vier jaar later stond ik er alleen voor. De fami lie vond het allemaal erg zielig voor me en wilde dat ik terugkwam naar Bussum. Ze hadden het idee dat ik de enige op Texel was die dit overkwam. Maar ik was zelf weggegaan en vond me absoluut met zielig. Ik ben echt de enige niet. Er zijn mij velen voorge gaan en er zullen nog velen na mij gaan. Ik wilde absoluut niet terug, was inmiddels helemaal gesetteld en voelde me hier perfect thuis. Ik was al veertien jaar weg uit Bussum en wat vind je daar dan nog terug?' Ze bleef met haar kinderen in De Cocksdorp wonen en leerde vrij snel daarna Joost Smit kennen, haar hui dige metgezel, met wie ze al weer vele jaren samen is. Sinds 1986 be wonen ze een woning aan de Joan Hodshonstraat. In datzelfde jaar pakte ze haar oude beroep weer op. 'Als oproepkracht weliswaar, maar in de praktijk geregeld op pad. Zo kwam ik nog een keer in een gezin waarvan ik de vader ook geboren had zien worden. Dat vond ik wel heel erg leuk.Toch was er na al die jaren heel wat veranderd in de kraamzorg. 'Zo veel, dat ik dacht: waar ik voor opge leid ben, het verzorgen, kom ik met eens meer aan toe. Je moest zo veel paparassen invullen, dat vond ik ge woon' niet leuk meer. Dat echte ver zorgen lijkt tegenwoordig bijzaak ge worden. Om die reden ben ik er in 1993 mee gestopt. Daarna heb ik nog een aantal jaren halve dagen in de supermarkt op De Krim gewerkt.' 'Al die jaren had ik wel regelmatig contact met de familie. Ze kwamen ook hier, maar waren min of meer opgelucht als ze weer konden ver trekken. Kennelijk is het zo dat hoe langer |e hier woont, hoe meer je zelf ook verandert Je visie op de dingen wordt anders. Zo van: waar maken jullie je eigenlijk druk om... Het is een beetje de Texelse mentaliteit j overneemt. Zo gingen we een op de motor naar een verjaard! mijn zus. Dus in de oliepakkt naar het Gooi. Kregen we onds een goeie plens regen over onsl waardoor we redelijk verforr aankwamen. Oh jé, zei de visiti zo'n geaffecteerd stemmetje I mijn zus, wat énig dat jouw zusj de motor komt. Afijn ik pelde m Zegt er zo'n andere tuttebel: m je met gaan omkleden? Dan h me op de kast. Wil je dat ik in blote kont ga staan dan? Kijk, i voor mijn doen al een knappe I aan, maar dat was kennelijk na goed genoeg. Vreselijk zoiet: waar gaat het gesprek over?l anders dan over materiële ding hebben, hebben, hebben. Ik he zelf nooit zo gehad en nu we I toch over hebben: ik denk daU reden is geweest dat ik daai weggegaan. Ik heb zoiets van: it jullie je maar lekker druk over« les en nog wat. Laat mij maarl hier zijn.' Ingrid de ^:.v. De motorfiets was voor haar een i vervoermiddel. Zes verstandelijk gehandicapte jongeren gaan volgend jaar sa menwonen in een nieuw apparte mentencomplex dat in de Burdet- straat in Den Burg wordt gebouwd. De stichting Blied, waarin de ouders van de jongeren zitten, heeft zich daar de afgelopen an derhalf jaar voor ingespannen. Duin Bouwbedrijf gaat het nieuwe pand bouwen. Ki Afman, Mark van der Vliet, Petra Eelman, Mark Westerlaken, Herbert Bouw en Roos van der Ploeg. Dat zijn de zes jongeren die in aanmerking komen voor de bijzondere woning. Ze kennen elkaar al van jongs af aan, omdat ze vroeger samen dagelijks met de boot naar school in Den Hel der gingen. Tegenwoordig werken ze allemaal bij het Maartenhuis in De Koog. Ze wonen elk nog bij hun ouders, maar zijn inmiddels op een leeftijd (19 tot 29 jaar oud) gekomen om op zichzelf te gaan wonen. Zelf hebben ze volgens hun vaders en moedes ook aangegeven daaraan toe te zijn,. Om te voorkomen dat ze daardoor echter bij een gezinsvervangend te huis aan de overkant terecht zouden komen, hebben de ouders, die elkaar ook al jaren kennen, de handen ineen geslagen om hun kinderen op het ei land te houden. Met de bouw van het huis hopen de ouders te voorkomen dat hun kinderen hun vertrouwde sociale en maatschappelijke omge ving moeten verlaten. 'Als ouders worden we ook een dagje ouder en we kunnen niet altijd voor hen blijven zorgen', zegt Adrie van der Vliet van de stichting Blied. 'Dit geeft een rus tig gevoel voor de toekomst, omdat je weet dat het nu goed voor hen is geregeld. Op deze manier kunnen zij hun zelfstandigheid verder ontwikke len en als ouders kunnen we ze mak kelijk opzoeken. Het is de bedoeling dat ze een soort gezin met elkaar gaan vormen.' De ouders staken anderhalf jaar ge leden de hoofden bij elkaar om aan het project te werken. De stichting 's Heeren Loo (beheerder van opvang Noorderhaven in Den Helder), de ge meente en de Stichting Wonen Texel (SWT) toonden zich enthousiast en zegden hun medewerking toe. 's Heeren Loo hielp de stichting Blied met het aanvragen van subsidies. De SWT gaf aan eigenaar te willen wor den van het pand. Ook stak de woningbouwstichting uren in de voorbereiding van het project. In de Burgerhoutstraat werd een plek ge vonden voor het complex. Daarvoor worden vier verouderde woningen van de SWT gesloopt. De bewoners zijn inmiddels verhuisd. Van der Vliet: 'Het is een prachtige locatie. De kin deren zitten er dichtbij het centrum.' Architectenburo Texel van Jan Visser tekende het ontwerp. Appartement De zes kriigen in het gebouw elk een appartement met eigen sanitair en een woon-/slaapkamer van bijna twintig vierkante meter groot. De ap partementen worden verspreid over twee verdiepingen. Op de begane grond komt een gezamenlijk woon kamer en keuken, voorzieningen voor twee bewoners die ook een lichame lijke handicap hebben en een kamer waar een zorgverlener 's nachts kan slapen. Noorderhaven neemt de zorg voor de zes op zich. De stichting Blied en Noorderhaven overleggen nog met elkaar op welke manier dat moet worden geregeld en gefinancierd. 'Maar we hebben nog de tijd om daar uit te komen', aldus Van der Vliet. De kosten worden betaald uit de per soonsgebonden budgetten die ver standelijk gehandicapten krijgen. 'En als ouders zullen we zelf ook wel eens moeten bijspringen. We blijven ook een rol houden bij andere zaken. Er zal bijvoorbeeld wel eens een wasje gedraaid moeten worden.' Bij het eten koken en het huishouden wor den de jongeren begeleid door een zorgverlener. Met het totale project is een investe ring van ongeveer €625.000,- ge moeid. De SWT heeft de bouw ander halve week geleden gegund aan Duin Bouwbedrijf, dat met €318.000,- (ex clusief BTW) de laagste van vier inschrijvers was. Van der Vliet ver wacht dat de bouwwerkzaamheden in december kunnen beginnen. Ach ter het huis komt een langwerpige tuin die parallel aan de Jan Reijstraat loopt. De jongeren gaan die samen met de aangrenzende bewoners in richten en beheren. Volgens planning moeten de zes rond augustus 2004 hun intrek kunnen nemen. Van der Vliet: 'Ze hebben er allemaal enorm veel zin in.' De voormalige zeesleepboot 'Hol land' is volgens scheepvaartkenners de mooiste sleepboot die ooit is ge bouwd. Over deze bergingsboot, die voor een groot deel door vrijwilligers, weer in oude luister is hersteld ver schijnt in oktober een prachtige ka lender met meer dan 40 foto's van de 'Holland' zoals het schip er nu, na de restauratieperiode, uitziet. Fotograaf Henry Drost voer mee en maakte fo to's van het schip op de Noordzee, tijdens bezoeken aan Terschelling, Texel en Harlingen. Ook opnamen van het prachtige interieur, het monu mentale stuurhuis, de radiohut en de indrukwekkende machinekamer zijn met vergeten. Een hele pagina wijd aan de geschiedenis vani) land, waarbij ook de Holland' 3 niet zijn vergeten. De Holland' der wordt uitgegeven door FleJ Harlingen in samenwerkingif Stichting Zeesleepboot Hollan De verkoopsprijs zal €17,50 d gen. Een deel van de opbreng* stemd voor het restauratiefond de Holland. De kalender zal oktober verkrijgbaar zijn bij eef tal boekhandels en verkoopat" op Terschelling, Vlieland, Tex< Helder en Harlingen en bij de' ver Flevodruk Harlingen. n* weer Wat doe je als je vindt dat je thuis teveel betutteld wordt? Dan zoek je een baan zo ver mogelijk van het ouderlijk huis verwij derd. Je verbreekt niet alle banden, maar zorgt er wel voor dat je kunt leven volgens je eigen regels. Dat is wat de uit Bussum afkomstige Elly Smit (geboren Schijff) deed. Ze solliciteerde bij het kraamcentrum in Den Helder en deelde tot ontsteltenis van haar ouders mee dat zij naar Texel vertrok. Vastberaden zette zij door, liet het jakkerige cultuurtje achter zich en koos voor de meer relaxte levensstijl op Texel. Elly Smit, recht door zee en wars van uiterlijk vertoon, gelijk een echte Texelse. Locatie Joan Hodshonstraat in De Cocksdorp. Een fraai hek beschermt de vrije toegang tot de woning. Of beschermt het hek bezoekers tegen de grote hond? Er zit geen bel op het hek, dus zit er niets anders op dan deze te openen om mijn komst ken baar te maken. Aarzelend, met de zintuigen op scherp, betreed ik het terrein van Joost en Elly Smit. De poort van het hek openlatend, je weet maar nooit... Slechts enkele passen, dan klinkt er een vervaarlijk diep gegrom. Dit wacht ik zeker niet af, wegwezen hier! De poging het terrein op rustige wijze te verlaten, verdwijnt als sneeuw voor de zon. Een enorme hond komt dreigend, luid blaffend te voorschijn. Rennen, nog een klein stukje, met een klap slaat het hek achter me dicht. Dat was op het nip pertje. En zo begroet ik Elly Smit, op eerbiedige afstand van het hek, met bonkend hart en trillende benen. De hond sloeg aan, dus ze kwam maar eens kijken. Enthousiast opent ze we derom het hek. Met argusogen kijk ik naar de hond die uitdagend you had ik lekker tuk met zijn staart zwaait. Pas als ze verzekert dat hij echt mets doet. loop ik met haar mee naar binnen. Al koffie zettend, vertelt Smit (59 jaar) wanneer zij voor het eerst op Texel kwam. 'Dat was in de zomer van 1959. Mijn moeder wilde graag voor dat het niet meer kon nog één keer met het hele gezin op vakantie. Ze wilde op die manier de schoolpenode van de kinderen afsluiten.' Tot grote gruwel van vader Schijff kozen ze al lemaal voor een bestemming met strand en zee. 'Mijn vader was niet echt een strandliefhebber, hij hield helemaal met van de zee. Wij wel, een dagje naar IJmuiden waar ook strand was, vonden we altijd het einde.' Te gen zo veel overmacht was haar va der met bestand, dus werd besloten een bestemming aan zee te zoeken. Waar, dat bleef nog even een verras sing. 'Inde wintervan '58/'59gingen mijn ouders met z'n tweetjes een dagje naar Texel om te kijken of ze hier voor de komende zomer iets konden huren. Dat lukte Aan de 's Hertogenboschweg, tegenwoordig de Muyweg, vonden ze een geschikt onderkomen bij de familie Kok, die in een tot woning verbouwde bunker woonde. Daarachter stond een hou ten schuur die in de zomermaanden als vakantiehuisje dienst deed.' Haarvader had voor de gelegenheid een auto gehuurd om het hele gezin naar de boot te brengen. Zelf ging hij weer naar huis, om later die dag op de motor terug te komen. Elly herin nert zich nog dat het erg druk was op de boot die toen nog op Oudeschild voer. 'Ik vond het er allemaal erg hectisch aan toe gaan. De fietsen waren van tevoren opgestuurd en stonden in Oudeschild bij Het Pak huis op de haven. Zoek je fiets er maar uit werd ons gezegd. Nou, dat was wat, er stond een rij van hier tot ginder. Vanaf de haven moesten we op de fiets naar Eierland. Het was erg warm die dag. Te warm om de hond zo'n eind te laten meerennen, dus ik moest maar met de bus. Kennelijk nam ik ook nog eens de verkeerde, want vanaf de Oorsprongweg kon ik lopend naar ons vakantieverblijf on der de duinen.' Het werd een ge slaagde zomervakantie. 'We gingen bijna iedere dag naar het strand. In de Slufter, maar ook wel naar paal 28. Van de vier weken hadden we drie weken schitterend weer. Die andere week regende het. Niet alleen buiten, ook binnen. Moesten we alle potten en pannen die we konden vinden neerzetten. Maar dat had ook wel iets.' Vanaf die eerste zomer kwam ze ge regeld op Texel. Ze had een leuk con tact gekregen met een meisje dat in één van de Zweedse noodwoningen naast de bunker woonde. Een con tact dat door de jaren heen gebleven is. 'Ik voelde me prettig hier en vond het zo mooi met die duinen en de zee.' Wat haar vooral aanstond was de gemoedelijkheid van de mensen. 'Waar ik vandaan kwam, was toch wel echt het Gooi. Wat afstandelijker, een beetje kouwe kak. Het gemak Elly Smit, in de penode dat ze nog maar net kraamverzorgster was. Ze zijn met op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze nauwelijks meer van een echte Texelaar zijn te on derscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen ertoe zich blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek Aangespoeld dit keer: Elly Smit. Elly Smit: 'Wennen aan geïsoleerdheid in Eierland. Ontwerp van de nieuwe woning. De nieuwe woning voor zes verstandelijk gehandicapte jongeren wordt gebouwd aan de Burgerhoutstraat m Den Burg. tF°<° Jeroen van Haitum) ■Ry-SSfsajSK t 'Na al die jaren was er heel wat veranderd in de kraamzorg.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6