Gevonden scherf inspireert kunstenaar 'Ze hadden schimmel op onze kaas willen zien. Ook vacatures Randstad [w* ik zeggen wou... mogen in het Raaksplein .TEXELSE 2 COURANT" Medische zorg Hulpverlening Kerkdiensten oud Papier Colofon Radio Texel Oudeschild steekt 'spaargeld' in De Traanroeier Opera jeslaagd Tante Ko opent kinderboekenweek Bedrijfsschuur mag groter Vergelijken VRIJDAG 3 OKTOBER 2003 Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17.00 tot 08.00 uur: Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bel len naar: 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallen nummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44. Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 44, Den Burr 0900-4636549. Spreekuur werkdag van 9.00 tot 17.00 u vragen over ontwikkeling, voei opvoeding en verzorging vanj/ kinderen. - Uitleenmagazijn/servicepn Schoonoordsingel 44, Den Bui; 314887. Geopend elke wet tussen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elki dag van 8.30-17.00 uur, tel 0 650222. Kraamhulp: Voor directe krj hulp op Texel en na poliklii bevalling- Parenta Zorg, tel. 540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuis en voor opname in verpleeg verzorgingshuis: Stichting RI0 Wierlngen. Opvragen vla tel. 671552. Opname geschiedt o; vies van huisarts of specialist. Apotheek: Weverstraat 95, Burg; tel. 312112. Maandag t/rr dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 13.00 en 15.00-17.00 u.; zo 11.00-12.00 en 16.00-17.00 ten die tijden alleen voor spo sende gevallen. 0 (C Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen. 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen: 1- 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Verslavingszorg: Steunpunt Brij- derstichting, Wilhelminalaan 1, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie. Bereikbaar op di. en woe. tijdens kantooruren, tel. 314781; www.brijder.nl. Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alar mering, klusjesdienst, hulsho lijke dienst, versteldienst. Spree van 9.00 tot 10.00 u. en van tot 16.00 u., De Buureton, Be laan 43, Den Burg. Tel. 31269: Kustwacht: Voor meldinger schepen en zwemmers in noo: 316270. Chemicaliën op het strand de brandweer, 072- 5644444 Huiselijk geweld: Crisisop huiselijk geweld, tel. 08-7190i Jongeren Informatie Punt vragen en advies over wonen, ken, studie, recht, relaties, sei liteit, verslavingen en vrije Openingstijden dinsdag en wc dag van 15.00 tot 17.00 uur; d'C Ulo, Wilhelminalaan 1Den Bun 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hut jongeren bij problemen en opvoedingsondersteuning ouders. Spreekuur elke dond« in d'Ouwe Ulo, Wilhelminala Den Burg. Voor aanmelding, i matie en advies: 0900 2223330 dag tussen 10.30 tot 12.30 ui Kerken en minima: voor Texs in financiële nood. Spangerws 1793 EH De Waal. Zondag 5 oktober HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, doopdienst. De Waal: 10.00 u. ds. J. Vlasblom. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk; 19.00 u. dhr. M.D. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Gasthuisstraat van Beatrixlaan tot Hogerstraat, Gravenstraat (geen bedrijven), Warmoesstraat, Schilderend tot rotonde, Julianastraat, Keesom laan. In Oudeschild wordt dinsdag 7 ok tober vanaf 13.30 uur door 'De Bruinvis' oud papier opgehaald, le der wordt verzocht het tijdig gebun deld aan de straat te zetten. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Bulten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al enzo sdvertantiacontractan an aanfc'edingen daar toe Z'in van toepaasmg da Rage'an voc het Advertentie- wezen van da Stichting ROTA. gevestigd ta ATOterfiom. zoals gadeponaard tv| de Kamer van Koophandel en Fo- brleken ta Amaterdam onder nummer 41198699 Een e«empiaar van de Regelen voor hal Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (automatisch) Per jaar 62,70 60,70 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. GEREFORMEERDE KERK Den Burg: 10.00 u. E. van H uit Kampen. GEREFORMEERDE GEMEE in kerkgebouw School Oosterend: 10.00u. en 18.00 T.M. vën Dijk. DOOPSGEZINDE GEMEEN! Kogerstraat, Den Burg: 10.00 C. Duinkerken-Visser, dien Bloem en Bos, Gerritslandert extra broederschapscollecte. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 Bert Piet uit Amsterdam. ROOMS-KATHOLIEKE KERi Den Burg: zon. 10.45 u. dames woord-communieviering paro nen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: 0 bare lezing, 10.30 u.; Wachtti studie, 11.20 u. Dieren waren er eerder dan mensen. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieu» 19 00 u. Shopping met Bart en Pe: (entertainment) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een bo* 17.00 u Pietelepote (kinderprogra Vandaag: Renske van de over dierendag en schrijfs Joyce Pool over haar boe1 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Texel Top 20 (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit gerefor kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en pofó 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlar- Frans gaat het doen (mui Sportlokaal (uitslagen en Interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Llchtb: Hervormde kerk Den Bul Rooms-katholleke kerk (X Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een bo? (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling zondag) Reggae on the move (md Radio Noordholland 15.00 u. 16.00 u. 9.30 u. 10.45 u. 21.00 u. 23.00 u, Dinsdag: 18 00u. Radio Texel actueel (niev 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17 00 u. Pietelepote (kinderprogra' (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geesteli? gramma, met vanaf 19 Cö verzoekplaten) 19.45 u Gelezen (Texelse) verhak' 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars In het nieuws) 20.00 u. Radio Noordholland 0: iiIiIvmcii urn der Andranj Mie, uJ.tr schuil luujte vnr •nnenweisc .-tuljtekauft uur nichi /v 'iH-svjili-.vn V/.ih .K t >.>s:fosopr.cn Ja* Lied r der Jjhrvueitcn nnd der Naast het Uitzendbureau Start mag ook het concurrerende Rand stad bekendheid geven aan vaca tures in het bedrijfsverzamel gebouw het Raaksplein in het raadhuis. Randstad krijgt de be schikking over de helft van één zijde van het publicatiebord en moet daarvoor vergoeding beta len. Verder is als voorwaarde ge steld dat dit niet mag leiden tot dubbele vermelding van dezelfde vacatures en dat de vermeldingen van Start voorrang hebben. Aldus heeft het college besloten op het verzoek van Randstad om ook vacatures te mogen publiceren in het Raaksplein. Manager W. Zijlstra van Start heeft zich krachtig verzet tegen het toelaten van vacature-informatie van Randstad. Hij beroept er zich op dat zijn bureau in deze een exclusieve samenwerkingsovereenkomst met de gemeente is aangegaan en daar voor flink betaalt (de huur is vijf keer zo hoog als in het vorige gebouw), terwijl collega-bureaus dat niet heb ben gedurfd. Het wordt Randstad nu wel erg makkelijk gemaakt om zon der investeringen voet aan de grond te krijgen Discussie over het toela ten van andere bureaus had gevoerd moeten worden vóór het onderteke nen van de samenwerkings overeenkomst. 'Partnership is im mers partnership!' Zijlstra vindt dat Randstad maar andere mogelijkhe den moet benutten om bekendheid te geven aan zijn vacatures. Het college heeft dus besloten Rand stad toch toe te laten, zij het onder genoemde beperkende voorwaarden om aan het bezwaar van Start tege moet te komen. Het wordt belangrijk gevonden dat Texelaars die werk zoeken binnen het gebouw zoveel mogelijk informatie krijgen over be schikbare banen. De dorpscommissie van Oude schild krijgt van het college toe stemming om €6.126,- te gebrui ken voor het draaiende houden van molen De Traanroeier. Dit bedrag is ontstaan door het opsparen van geld dat door de gemeente aan de dorpscommissie voor 2000 tot en met 2002 ter beschikking is ge steld. Het was eigenlijk bestemd voor een kunstwerk, maar het realiseren daar van heeft met veel urgentie meer, mede omdat op de haven al een kunstwerk tot stand is gebracht. Met een beetje goede wil kan de monu mentale molen ook als een kunstwerk worden beschouwd. De Stichting De Traanroeier kan het geld best gebrui ken na het recente herstelwerk, dat €40.000,- heeft gekost. Het bedrag zal dan ook naar de stichting worden overgeheveld. Of dat formeel hele maal klopt is de vraag, maar omdat de dorpsgemeenschap er van harte achter staat, is dat geen probleem. Patricia Veeger (20) uit De Koog is aan de Middelbare Hotelschool Wagenmgen geslaagd voor de 4-ja- rige opleiding Horeca Manager/On dernemer in de richting uitstroom, restaurant-manager. Oud-Texelaar Jothan Purmer (24) is afgestudeerd aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding (ALO) te Amsterdam. Purmer is werkzaam als assistent-manager bij een club in Amsterdam en is daarnaast Personal Trainer, fitness- en spmmng-instruc- teur. Vanaf mei 2004 geeft hij een cursus 'Personal Training' bij het aan de ALO verbonden Expertise Sport en Gezondheidscentrum. De verbijstering van drs. W J, Duinker betreffende de garantstelling van de gemeente voor de 'Russen'-opera (Texelse Courant 30 september) lijkt mij wat voorbarig. Voor zover mij be kend zijn De Boer en Barnard van plan een tragedie te maken rond de gebeurtenissen die zich destijds op Texel hebben afgespeeld. Waar de heer Duinker de informatie vandaan haalt dat de Russen daarin als helden worden opgevoerd, is me een raad sel. Het gaat hier meer om een men selijk drama, dat wil laten zien hoe verschillende mensen in een oorlog worden meegesleurd en hoe moeilijk, zo niet onmogelijk, het is om de han den schoon te houden. Het is. lijkt mij, een uitgelezen onderwerp voor een opera op Texel. Ook al zijn de meningen over de gebeurtenissen verdeeld, de Russenoorlog is met het privébezit van de heer Duinker. In te genstelling tot de periode 1940-1945 hebben kunstenaars in Nederland, Duitsland en Rusland nu de vrijheid hun onderwerpen zelf te kiezen. Dat lijkt me belangrijker dan om al bij voorbaat zwarte pieten uit te delen. Ik hoop dat die opera er komt en nodig de heer Duinker uit samen te gaan kijken en luisteren. Henk Noorlander, Den Hoorn. Met het voorlezen van het eerste hoofdstuk uit het Texelse kinderboek In de ban van de Hoornder Ring heeft tante Ko (Margriet de Graaff) van kindertheatergroep Vantasjes woens dag de kinderboekenweek op Texel geopend. Enkele tientallen kinderen en ouders woonde het voorlezen in de openbare bibliotheek in Den Burg bij. Na afloop kregen de kinderen al lemaal eèn snoepie van tante Ko. Thema van de kinderboekenweek is 'diep in het bos'. In een bibliotheek is speciaal daarvoor een klein bos ingericht met boomstammen van Staatsbosbeheer Kinderen kunnen onder meer meedoen aan een kleur- wedstrijd. Hoofdprijs is een uitstapje met een boswachter. (Foto Joroon ran Hattum Het college wil een artikel 19-pro- cedure voeren om de vergroting van de bedrijfsschuur van Dries Veltkamp aan de Maricoweg in Den Burg mogelijk te maken. Het plan is strijdig met het huidige bestemmingsplan uit 1965 wat be treft de afstand tot de zijdelingse perceelsgrens. In het nieuwe plan hoeft bij een gebouw die afstand aan één zijde met in acht te worden ge nomen en dan is de uitbreiding wel mogelijk. Dat de dakhelling van de uitbreiding 10 graden is in plaats van de nu voorgeschreven helling van minstens 20 graden, is geen pro bleem omdat het bestaande gebouw al een helling van 10 graden heeft, conform de regels die golden ten tijde van de bouwaanvraag. Zoveel mogelijk met zo weinig mo gelijk laten zien. Dat is de essentie van het werk van Jan Jaap Waverijn dat tot 21 oktober is te zien in Tusse de Banke in Den Burg. Blauwe penseelstreken over heersen in de schilderijen van deze Texelaar, die hij zelf omschrijft als een 'beetje speelse variant op de blauwe periode van beroemde kunstenaars'. Aan de muren vierkante schilderijen van een meter bij een meter, waarin licht- en donkerblauw en wit domine ren. De penseelstreken zijn strak en direct, door de vorm soms een beetje oosters van motief. Maar er zijn on miskenbaar Hollandse landschaps elementen in te herkennen of frag menten ervan, met lijnen die buiten het schilderij lijken door te lopen. Het werk oogt modern, zelfs wat decora tief, maar ook naïef. Uitgangspunt van de schilderijen van Waverijn (1954) vormen voorwerpen die hij vond op het strand of op het land, ti|dens zijn speurtocht naar oude munten. Zijn vader was na de oorlog kandidaat-notaris op Texel. Het gezin verhuisde naar de over kant. maar de band met Texel bleef. Ondanks dat de schilder zijn atelier aan de overkant heeft, woont hij op het eiland. Als kunstenaar beschikt hij over een indrukwekkende CV. Die begint in 1987, de Belgische periode, toen hij veel in Antwerpen expo seerde. Wie naar zijn kunst kijkt, moet er geen verhaal achter zoeken. 'Ik ga uit van de dingen die er zijn. Ik stileer en vereenvoudig het en probeer in mijn schilderijen ruimte te creëren. Hij zit nu in zijn abstracte periode. 'Het stelt mij in staat met elementen te spelen, variaties aan te brengen en dingen te ontdekken.' Opvallend zijn de metalen nagels die hij in de doe ken heeft geprikt. 'Ik gebruik ze om accenten aan te geven, of verbindin gen of ritme aan te geven Op de tentoonstelling ook houtsnij- en ander werk van Luc Souren, een kunstenaar met wie Waverijn al lang bevriend is. Souren snijdt voorstellin gen in planken die hij op het strand vindt en drukt die af. De zeefdrukken zijn te bezichtigen. In tegenstelling tot die van Waverijn, hebben zijn werken wél een verhaal. Jan Jaap Waverijn fotografeert de door hem gemaakte schilderijen. (Foto Gerard Timmorman) Fragment uit een artikel in de Frankfurter Allgemeine van 22 september over de Cheese-beurs. de Italiaanse meisjes vond. Blijkbaar kunnen ook meisjes een streekeigen product zijn. Texas De Texelse stand viel mede op door twee namaakschapen die door de Texelse Wol Onderneming beschik baar waren gesteld en door de be kende panoramafoto van de Slufter met grazende schapen en paarden, ooit gemaakt door Pieter de Vries. De plaat riep echter ook misverstanden op. Zo'n uitgestrektheid kon men zich op een eiland niet voorstellen en menigeen veronderstelde dat het niet Texel was maar Texas. De Texelse exposanten hadden dus veel uit te leggen. Een handicap was dat maar weinig Italianen behoorlijk Engels spreken. Gelukkig had de organisa tie een tolk beschikbaar gesteld. VVV- en andere folders gingen grif van de hand. Het is een bekend feit dat door een succesvol product ook belangstelling wordt gewekt voor het gebied waar het product vandaan komt. zodat productenpromotie ook toeristische promotie is. Aan het eind van de beurs waren twee van de drie soorten kaas totaal uitverkocht. Ook was veel kaas ver sneden om de mensen te laten proe ven en waren porties beschikbaar gesteld van taste-workshops waar kenners vergelijkend smaak onderzoek deden. De Wittes kijken met spanning uit naar de rapportage. De beurs in het Italiaanse stadje was georganiseerd door Slow Food, een wereldwijd opererende organisatie die als tegenhanger van fastfood de belangstelling aanwakkert voor streekgebonden, ambachtelijk ge produceerd voedsel van hoge kwali teit en typerende eigen smaak. Op deze wijze wil men de biodiversiteit van de voedselvoorziening bevorde ren en daarmee duurzame landbouw, gebaseerd op traditionele kennis en vaardigheden. De beurs in Bra was vrijwel uitsluitend gericht op kaas. Producenten uit alle windstreken stel den het publiek in de gelegenheid om te proeven en te kopen. Dat gebeurde in talloze kramen die in de straten van het centrum waren opgesteld. Vader en zoon Witte hadden een kraam aan de Via Marconi, vlakbij kaas- en boterproducenten uit Ierland en De nemarken, waar ze kaas van ander half. twee en vier maanden onder de aandacht brachten. Deze was afkom stig van hun eigen bedrijf Wezenspyk en De Waddel van Piet en Jan- WillemBakker. De Wittes hebben aan hun optreden op de beurs zeker klanten overge houden, maar rekenen niet op een explosieve groei van de vraag naar de Texelse schapenkaas. Volgens hen is dat ook helemaal niet gewenst want de hoeveelheid schapenkaas die op Texel wordt geproduceerd is zeer bescheiden, zodat eigenlijk alleen een select klem publiek bediend kan worden. De kraam van het onbe kende eiland in het verre Olanda trok naar verhouding veel aandacht, ook van de media. Diverse journalisten kwamen een praatje maken, onder wie een in Italië gestationeerde Ne- Het publiek, merendeels bestaande uit particuliere kaasliefhebbers, kon het Texelse product vergelijken met talloze andere soorten schapenkaas, al dan met in combinatie met wijn die afkomstig was van wijnhuizen uit de omgeving. De belangstellenden wa ren merendeels afkomstig uit grote steden als Milaan en Rome en had den de reis per trein of speciale 'Cheese'-bussen gemaakt. Volgens Anton Witte in zijn kaaskraam op de beurs in Bra. (Foto e»f» mte) schimmeid. In Italië is het heel ge- product zich qua kleur, geur en derlandse correspondent die werkt woon dat sommige kaassoorten'on- smaak onderscheidt van andere, voor NRC Handelsblad en Radio 1 der' de schimmel zitten, maar in staan vaak op gespannen voet met Boite Witte moest voor de voor de Nederland kan dat niet omdat de de wetgeving. RAI (Italiaanse tv) zeggen wat hij van Anton Witte en zijn zoon Boite kij ken terug op een inspannende maar interessante onderneming. In het stadje Bra bij Turijn maakten ze op de beurs Cheese reclame voor Texelse schapenkaas als streek eigen product. Over belangstelling hadden ze niet te klagen, want van de 230 kilo kaas waarmee ze van Texel waren vertrokken, bleef haast niets over. Anton Witte scoorde de Texelse kaas uitstekend wat betreft smaak, wat met alleen bleek uit woorden maar vooral uit daden in de vorm van het gretig kopen van een of meer kazen Voor zover er aanmerkingen waren hadden die te maken met het feit dat de Texelse schapenkaas niet is be- Keuringsdienst van Waren daartegen zou optreden. Als gevolg van het op elkaar afstemmen van de regelgeving is dat ook in andere landen te ver wachten. Het vormt een probleem bij het herintroduceren van veel streek eigen producten. Receptuur en bereidingstechniek waardoor een

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2