(amer van Koophandel ;)pent loket op raadhuis rPM Officier eist celstraf voor poging tot mishandeling Rein Stam nieuwe voorzitter horeca bijzondere proef voor Noord-Holland mm Eigenaren moeten units Stappeland verwijderen .TEXELSE COURANT- WOZ-taxatie voordelig voor gemeente Potvis x YéSSmfez MENSEN Nü EVEN EEN BIERT3E. VftN nULUB NIEUW GEKOZEN VOORZITTEN DIE REIN DENKT WEL RON, WIET NAT3E MOOR DENKE RU OOK QRN ÖHS DROOGDE?'? QNTOON GOE^ ©03-10-2005 leder z'n natje en droogje Advocaat: onschuldige heeft schijn tegen Aankoop grond rotonde stuit op weerstand Kolken Versterking voor brandweer Koger unaniem voorgedragen iO [daars die een bedrijf willen |j rten of de rechtsvorm van een jerneming willen veranderen, men daarvoor voortaan de eer stappen op het gemeentehuis 10 )en Burg zetten. De Kamer van 15 ophandel Noordwest-Holland |t dinsdag een eigen loket ge- ind in de Centrale Publieks- ij net nieuwe loket controleren balie- dewerkers van de gemeente het timatiebewijs van Texelaars die willen inschrijven in het handels- ster Dat scheelt hen een reis naar overkant om bi| de Kamer van iphandel (KvK) zelf de papieren te Sn controleren. Dat is sinds mei jlicht. Voorheen was een kopie een paspoort of rijbewijs vol- mde voor inschrijving of wijziging et handelsregister, maar de regels aangescherpt. 'Mensen moeten ien geldig legitimatiebewijs laten Dat is onder meer bedoeld om ;de te voorkomen', vertelt mana- A. Kerssens van de regiokantoren Jkmaar en Den Helder, loket van de KvK is onderge- cht bi| de balie van de afdeling ndgebied. Medewerkers toetsen egitimatiebewijzen aan de gege- s in de Gemeenteli|ke Basis- nnistratie en met een zogeheten j-perspectief wordt ook de echt- kan een paspoort gecontroleerd, alles in orde is, krijgt de onderne- een gewaarmerkt kopie van zijn paspoort en een checklist mee. Kers sens 'Daarna kan hi| handelsregister formulieren downloaden van internet, die invullen en het geheel samen met de gewaarmerkte papieren en de checklist opsturen naar Alkmaar.' Daar wordt een deel van de papieren alsnog een keer gecontroleerd. 'Dat noemen we vissen. Dan bekijken we onder meer of een paspoort niet als gestolen is aangemerkt.' Texel is de eerste gemeente waar de KvK Noordwest-Holland een voor portaal heeft geopend. De organisa tie was zowel met managers, de al gemeen directeur als de voorzitter naar het eiland gekomen om de ope ning bij te wonen. Van Texelse zijde waren diverse leden van het Linde boom-beraad (een besloten overleg van notabelen) aanwezig. Loco-bur gemeester Nel Eelman roemde het nieuwe loket als een aanwinst voor de Centrale Publieksbalie. 'Dit maakt het mogelijk om laagdrempelig in te stappen als je een bedrijf wil starten Anders heb je toch een drempel als )e daarvoor eerst naar Alkmaar moet gaan.' Het loket past volgens haar ook goed in de doelstelling van de Centrale Publieksbalie om inwoners op diverse gebieden van dienst te kunnen zijn. Ze hoopte dat het 'Texels model' van combineren ook elders in Noord-Holland wordt gewerkt. Voor zitter Fritz Conyn van de KvK noemde het loket bij voorbaat al een succes. 'We zijn deze proef bewust gestart en we zijn ervan overtuigd dat het tf. vrslid Jan Jacob Rab te controleren. burgemeester Nel Eelman en Fritz Conyn van de Kamer van Koophandel openden het nieuwe loket door het paspoort van TVO- irde derde keer zal het onroe- d goed op Texel worden ge- eerd voor de Onroerend Zaak- isting. De taxatie voor de iode 2005-2008 wordt uitge- rd door het bureau TogNeder- voor €114.500,-. Dat is een meevaller, want in de gemeentebegroting was met een veel hoger bedrag rekening gehouden. Nu ontstaat een welkome financiële ruimte van €125.000,-, die in de ge meentelijke najaarsnota zal worden verwerkt. De vorige taxatie werd uitgevoerd door het bureau Woztax. Het college won bij totaal drie bureaus offerte in. VERVOLG VAN PAGINA 1 De woningstichting zal de ruimte g laten staan, daar ben ik van rtuigd. Dus zullen er ook andere nngzoekenden worden gehuis- I. Prima hoor. maar speel het dan ijk Zeg dan dat iedereen moet ten en dat er op 't Horntje wordt »uwd om de wachtlijst weg te ken waag wat er met overblijvende inruimte gebeurt, hoeft wat Van lel betreft niet te worden beant- «L 'Vastgelegd staat dat alleen "sen van het NIOZ en uit onder- en wetenschap in aanmerking »en. Wie dat precies zijn, kan ik I "iet zeggen. Maar je moet den- aan medewerkers van Alterra, Mare en straks ook de Texel Aca- «e. Wellicht dat het in de aanloop- tnog wat moeilijk wordt, maar ik 1 ervan overtuigd dat er voldoende ingstelling voor de appartemen- is.' inbreuk 9en maken de omwonenden zich ever de inbreuk die de nieuwe ws op de buurt zal maken, "t M]e.telt nu ongeveer 45 woningen ongeveer 100 bewoners. Nu ten daar 102 appartementen bij 'en, waar ongeveer 200 mensen innen verblijven, dus een com- •t dorp erbij. Het totale rustige Psbeeld wordt hierdoor ontwricht Jlcompleet veranderen, want het [tet alleen mensen, maar ook os die de hele dag heen en weer te', schrijft Van der Ster in zijn in- tonden brief 'Ikzelf, die nu nog ut mijn raam de vrije ruimte in kijk, 9 straks een twee verdiepingen !e blokkendoos voor mijn raam waar ik tegenaan kijk. Ook recht voor mi|n pad een inrit voor auto's, waar ik me nu al druk om kan maken.' Dekker is evenmin erg gelukkig met de nieuwbouw. 'De appartementen worden volgens het campus-idee gebouwd, op elkaar gericht. Op zich leuk, maar daardoor ontstaat een apart dorp. Dat lijkt me niet zo goed voor de integratie.' Volgens Van Andel zal het zo'n vaart met lopen. 'Er is nu een beeld ont staan dat 't Horntje straks drie keer zoveel inwoners heeft Dat is niet juist. Als alle appartementen volledig bezet zijn, kom je aan 200 bewoners. Maar dat is alleen maar theoretisch, want veel tweepersoonsappartemen ten zullen maar door één iemand worden bewoond. Waarschijnlijk zal 150 het maximum zijn.' De overlast zal zeker 'enigszins' toe nemen, vermoedt Van Andel 'Maar het gaat maar om een hoekje van het dorp, waar de rest van 't Horntje niet veel last van zal hebben.' Wel belooft hij 'kritisch te zullen kijken' naar de ontsluiting. 'De toegangsweg zal in overleg met de bewoners worden aangelegd.' Ook stelt de woning stichting waarschijnlijk een buurt- conciërge aan. 'Die kan eventueel ingrijpen als daartoe noodzaak be staat.' Aanvechten Van Andel heeft beloofd de plannen samen met de vijf gezinnen die het dichtst bij de Potvis wonen nog eens goed te bestuderen, om eventuele 'knelpunten' weg te kunnen nemen. Maar wat Van der Ster betreft, zal de directeur van de SWT van goede huize moeten komen: 'Wij bekijken hoe we dit prestigeobject als het moet tot de allerhoogste instantie kunnen aanvechten. Want één ding is zeker: dit willen wij niet.' VRIJDAG 3 OKTOBER 2003 slaagt.Datzelfde vond hij ook van de rest van de Centrale Publieksbalie. 'De Kamer van Koophandel wil daar bij graag van de partij zijn. Dit is een historisch moment.' Loco-burge meester Eelman nam het loket offici eel in gebruik door het paspoort van TVO-bestuurslid Jan Jacob Rab te controleren. Spreekuren De KvK gaat vanaf 28 oktober ook één keer in de week spreekuren hou den op het raadhuis. Kerssens: 'Dat gebeurt op afspraak. Texelaars moe ten zich er van tevoren voor aanmel den.' Er kan op de spreekuren onder meer worden gesproken over de wijze waarop een onderneming moet worden opgestart, wat daarna de gang van zaken is en op welke ma nier een zaak kan worden overgedra gen. Voor complexe onderwerpen kan de KvK een afspraak regelen met een specialist. Pal naast de toegangsdeur van het raadhuis is een hoekje ingericht met een computer van de KvK en folders en brochures. Organisaties die telefoonnummers, correspondentieadressen, activitei ten of het aantal werkzame personen in het handelsregister willen laten veranderen, hoeven niet eerst met een legitimatiebewijs naar de Cen trale Publieksbalie. Die wijzingen kunnen telefonisch worden doorge geven aan de Kamer van Koophan del. Over een half |aar vindt een eva luatie plaats van het nieuwe loket. s W-- (Foto Jeroen van Hatlum) Ten overstaan van de raads commissie wordt woensdag 8 okto ber een bezwarenzitting gehouden inzake de aanleg van de rotonde bij De Waal. De zitting zou al op 29 sep tember zijn gehouden, maar kon met doorgaan omdat agrariër Jan van der Haas, die vlakbij het kruispunt woont en eigenaar is van de 1000 vierkante meter grond die voor de rotonde no dig is, verhinderd was Van der Haas neemt geen genoegen met de prijs die de gemeente voor de grond heeft geboden. 'Ik lig niet graag dwars als het om de verkeersveiligheid gaat, maar ik wil wel een behoorlijk bedrag voor die grond. De gemeente zegt een rede lijke prijs te hebben geboden, maar mijn makelaar denkt daar anders over. Ik hoop dat we alsnog overeen stemming bereiken en dat de rechter er met aan te pas hoeft te komen'. VERVOLG VAN PAGINA 1 veel regenval. Is een kolk vaak tot de rand gevuld Ottersaat Met het herstel van de kolken bij Kui per is het grootste deel van het pro ject deze week afgerond. Een laatste onderdeel is het herstel van een oud rietlandje, dat grenst aan het brakke water Ottersaat, dicht bij de wadden dijk bij Oudeschild. Dat is voor de helft eigendom van De Lieuw en voor de andere helft van Natuur monumenten. Het 17.500 vierkante meter grote terrein is deels verland, het riet al jaren met meer gemaaid. De vier eilanden die er liggen, zijn verruigd en begroeid geraakt en hier door langzaam opgehoogd, met steile oevers. Ze zijn ongeschikt ge worden als broedplaats voor stelt lopers De Lieuw wil de eilandjes en de taluds - die samen 1000 vierkante meter groot zijn - afvlakken, om ze zodoende weer aantrekkelijk te ma ken voor broedvogels Met de her stelwerkzaamheden wordt binnen kort gestart. Welke lezing is de juiste, die van de verdachte of die van het (ver meende) slachtoffer? Die vraag was dinsdag aan de orde in de rechtbank van Alkmaar, waar offi cier van justitie C. de Jong tien maanden gevangenisstraf eiste tegen een de 37-jarige man uit Rotterdam. Zij acht hem schuldig aan een poging tot zware mishan deling van een Texelse vrouw, in de nacht van 24 op 25 juni. Volgens de advocaat heeft..de verdachte de schijn tegen, maar is hij onschul dig. De verdachte en zijn vermeende slachtoffer vertelden de rechtbank twee verschillende verhalen. Feit is dat de Rotterdammer als seizoen arbeider op Texel werkte. Hij leerde de vrouw kennen en huurde een ka mer in een woning in Den Burg waar zij al verbleef. De twee kregen een re latie, maar die bleek al snel geen lang leven beschoren Tijdens een etentje besloten de twee nog wel te kijken of er meer inzat dan vriendschap, maar enkele dagen later ging het mis. Bij thuiskomst liep de verdachte naar de slaapkamer van de vrouw. 'Ik wilde haar spreken over een voorval eerder die week. Toen had ik een jongen uit haar slaapkamer zien komen en ik wilde weten wat dat te betekenen had gehad', vertelde de verdachte de rechters Er ontstond volgens hem een discussie, waarna de twee beslo ten voortaan als niet meer dan huis genoten door het leven te gaan. Zo snel mogelijk zou hij andere woon ruimte zoeken. Van een mishandeling is volgens hem absoluut geen sprake geweest Mishandeling Daar denkt zijn ex-vriendin anders over, zo blijkt uit haar aangifte. De verdachte heeft haar die nacht hard handig vastgepakt, op haar bed ge gooid en is bovenop haar gaan zitten. Daarna heeft hij haar stevig bij de kaak gepakt en haar hals over de rand van het bed geduwd. 'Hij was erg hardhandig, noemde me een hoer en bedreigde me. Ik breek je nek, zei hij, en hij spuwde me ook nog in het gezicht.' De officier van justitie hechtte meer waarde aan deze ver klaring dan aan die van de verdachte Anderhalve dag later deed het slacht offer aangifte bij de politie. Uit foto's en een medische verklaring blijkt dat ze vele blauwe plekken had, alsmede gekneusde ribben. 'Die had ze voor die nacht nog niet', verklaarde de moeder van het slachtoffer, die haar 24 juni overdag nog had gezien. Haar dochter had toen een topje aan ge had, zodat blauwe plekken zouden zijn opgevallen. Paardrijden Advocaat J. Jorna zag in de verkla ring van het slachtoffer enkele pun ten van ongeloofwaardigheid. Zo ver klaarde zij de volgende ochtend te zijn gaan paardrijden. "Dat vind ik erg vreemd', betoogde Jorna. 'want met gekneusde ribben doet vrijwel elke beweging pijn. Paardrijden lijkt me dan geen pretje.' Ook keerde de vrouw de volgende dag gewoon te rug naar de woning, terwijl ze tegen over de politie had aangegeven erg bang te zijn geweest voor de ver dachte. 'Als ze zo bang was, waarom ging ze dan terug? En waarom deed ze niet eerst aangifte, maar pas een dag later?' Jorna is ervan overtuigd dat zijn cliënt onschuldig is, maar weet ook dat hij de schijn behoorlijk tegen heeft. In 2002 is de man tot twee keer toe ver oordeeld. De eerste keer was in maart. Toen had hij een Texels meisje mishandeld en werd hem poging doodslag ten laste gelegd De recht bank veroordeelde hem tot 177 da gen voorwaardelijke celstraf. In de cember van dat jaar is hij door de rechtbank in Almelo tot tien maanden cel veroordeeld, waarvan de helft voorwaardelijk. In beide gevallen was het slachtoffer een vriendin die de relatie wilde beëindigen 'Hij is erg jaloers en heeft dan moeite zijn agressie te bedwingen', oordeelde een psychologe die hem onderzocht. Volgens haar is psychotherapie noodzakelijk. Straf Officier De Jong zei mets meer te zien in een voorwaardelijke straf, die het de verdachte mogelijk zou maken zich te laten behandelen. 'Dat heb ben we al geprobeerd en is niet ge lukt. Daarom wat mij betreft dit keer geen voorwaardelijke straf. Behande ling moet dan maar plaatsvinden tij dens detentie.' Naast tien maanden gevangenisstraf eiste zij dat de eer der opgelegde voorwaardelijke straf fen ten uitvoer worden gebracht. Het slachtoffer vroeg een schadevergoe ding van 645 euro. De rechtbank doet dinsdag 14 okto ber uitspraak. Het blijft lukken om de brandweer op de gewenste sterkte van om streeks vijftig personen te houden. Als nieuwe krachten zijn per 1 sep tember Marcel Brouwer en Martin Splinter aan het korps toegevoegd. Het komt goed uit dat beiden in De Cocksdorp wonen en werken, zo dat ze als aspirant-brandwacht ter beschikking staan van de brand weerpost aldaar. Het op peil houden van de brand weersterkte in Texels noordpunt is vaak een probleem. Als het al lukt genoeg mensen te werven die in of bij De Cocksdorp wonen, dan is een aantal van hen overdag werkzaam in andere delen van Texel en dan dus met snel inzetbaar. Door het benoe men van Brouwer en Splinter is ech ter een alleszins aanvaardbare situa tie ontstaan Het totale korps telt nu 53 leden, hoe wel de officiële sterkte 50 is. Om praktische redenen wordt echter soe pel met het maximum omgegaan. Enkele leden zijn de 57-jarige leeftijd gepasseerd en hebben dispensatie om door te gaan. Op hun 60*" moe ten ze er echter definitief uit. Vijf semi-permanente gebouwen op 't Stappeland in De Koog moe ten verdwijnen. Ook moet de eige naar van de grond, de Vereniging van Eigenaren Beach Park Texel (WE), de gemeente een dwang som van 50.000 euro betalen. Dit heeft rechter W. van der Haak van de rechtbank in Alkmaar deze week bepaald in kort geding. In de slepende discussie over de semi-permanente gebouwen, een schaftkeet, een zeecontainer en drie verplaatsbare units, stelde de rech ter de gemeente op twee belangrijke punten in het gelijk. De aanwezigheid van de gebouwen is strijdig met de bestemming van de strook grond (singelbeplanting) en voor de gebou wen in kwestie is een vergunning nodig. Dat de gemeente de bouw werken lange tijd heeft gedoogd, betekent volgens hem niet automa tisch dat ze er zonder vergunning ook mogen (blijven) staan. In de contai ners is onder meer de receptie van het Beach Park ondergebracht. De WE stapte naar de rechter, nadat het college een handhavingsbesluit had genomen. Zowel de schaftkeet als de containers moesten voor 1 november 2002 weg zijn, op straffe van een dwangsom van 250 euro per dag (met een maximum van 50.000 euro). Tenslotte eiste het college met ingang van dezelfde datum een einde aan het 'met het bestemmingsplan strijdige gebruik' van de grond. De WE ging in beroep tegen het handhavingsbesluit, omdat ze tijd wil hebben voor de herinrichting van het park. Pas dan kan de keet, waarin nu de receptie is ondergebracht, worden vervangen. Het college wees de be zwaren van de hand. De rechter verklaarde alleen het be roep van de WE tegen onderdeel drie van het collegebesluit gegrond. Daarin staat dat het strijdige gebruik van het stuk grond voor 1 november 2002 moet zijn beëindigd. De rechter achtte deze passage onnodig, omdat met behulp van de twee voorgaande onderdelen van het besluit al een einde werd gemaakt aan het strijdige gebruik. De gemeente is blij met de uitspraak. 'We hebben op bijna alle punten ge lijk gekregen', aldus een woordvoer der. 'Wat nu precies gaat gebeuren staat nog met helemaal vast. We gaan eerst kijken of we alsnog in beroep gaan, omdat we op het derde onder deel van het besluit in het ongelijk zijn gesteld. Ook moeten we afwachten of de WE in beroep gaat Daarna gaan we kijken of de containers zijn weggehaald. Is dat met het geval, dan moeten we ons beraden op nadere stappen.' Het is met bekend of de WE tegen de uitspraak in beroep gaat. Advocaat P. Duijsens was de afgelopen dagen met bereikbaar Rein Stam uit De Koog wordt zo goed als zeker de nieuwe voorzit ter van de afdeling Texel van Ko ninklijke Horeca Nederland. Het bestuur draagt hem unaniem voor als opvolger van huidig voorzitter Jook Nauta, die na 8,5 jaar zijn functie ter beschikking heeft ge steld. Stam is een oude rot in de horeca. De afgelopen vijfentwintig jaar was hij barkeeper bij In den Grooten Slock, bedrijfsleider van de voormalige Beerekuil. manager van het 'bere-im- perium' van Frits Langeveld en vanaf 1990 exploitant van café De Kuip (te genwoordig Cheers). In augustus 2002 deed hij de exploitatie over aan Reinier van der Veen, waarna hij geen horecabedrijf meer runde. Wel bleef hij aan als voorzitter van de stichting Horecabelangen De Koog. Ondanks zijn ervaring en beschik baarheid stond Stam met meteen bo venaan het kandidatenlijstje van Horeca Texel Hotelondernemers hadden het gevoel dat Stam teveel een vertegenwoordiger van alleen de 'natte horeca' zou worden. Die kritiek is volgens Nauta inmiddels verstomd. 'Hij heeft al ruim een jaar geen eigen horecabedrijf meer. Dat moet vol doende zijn om een onafhankelijk voorzitter te kunnen zijn. Bovendien bepaalt een voorzitter niet hoe het bestuur functioneert. De andere be stuursleden hebben hun eigen ver antwoordelijkheden en sturen de voorzitter aan Vijf mensen hadden zich kandidaat gesteld voor de functie. Het bestuur had een paar Texelaars benaderd en ook twee mensen van de overkant hadden zich gemeld De keus viel uiteindelijk op Stam vanwege zijn ruime ervaring. Nauta: 'Hij is door kneed in de horeca. Hij is al volledig ingewerkt, hij heeft de tijd en de am bitie om zich volledig op de functie te concentreren en zijn bestuurlijke vaardigheden zijn ruim voldoende Stam blijft ook voorzitter van de stich ting Horecabelangen. Volgens Nauta is dat nog even een punt van discus sie geweest, maar is het bestuur er van overtuigd dat Stam beide func ties goed gescheiden weet te houden. 'Bovendien lopen de belan gen deels parallel aan elkaar.' De leden van Horeca Texel kiezen tij dens de algemene ledenvergadering op zaterdag 25 november hun nieuwe voorzitter.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5