'Opleidingsinstituut in prachtige omgeving' Maquette EcoMare maakt wegwijs in nationaal park Noorderbuurt buitenkansje voor Ploeg Vogelkijkhut Westerkolk krijgt vori Judosfeer in Ons Genoegen TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wouj Potvis Tevoko Randstad Eilandcompetitie Noorderbuurt wisselt vaak van eigenaar En Passant buigt voor Heerhugowaard (Foto Genii Mark van der Vliet in de aanval. Foto Henk de vnes) Tijdens het zaterdag gehouden G- judofeest in Ons Genoegen moes ten de judoka's van Shima de strijd aanbinden met sterke en gemoti veerde tegenstanders. Door de wekelijkse trainingen wisten de Texelaars zich goed staande te houden tussen de tachtig deelne mers uit Leeuwarden, Stiens, Hoogeveen, Amstelveen en Den Helder. De supporters waren aan genaam verrast door hun vooruit gang. Na de poulewedstrijden werden alle judoka's in staat gesteld revanche te nemen. Vooral Mark van der Vliet ontpopte zich hierbij als een echte toernooivechter. In zijn revanchepartij tegen de nummer één uit zijn poule liet hij zien de betere judoka te zijn. Grote ster van Shima was Marieke Zijm. Zij was ingedeeld in een zware poule met grote meiden, maar wist door het toepassen van mooie tech nieken en een enorme inzet al haar partijen glansrijk te winnen. Mark DINSDAG 3 OKTOBER 2003 UrKtvn «ja Lf»r. Huikn »r ju.i-«d.TiiUi.,J Wij, bewoners van 't Horntje, we dinsdagavond geïnformeerd en confronteerd met de de plannen het NIOZ voor de nieuwbouw logeergebouw de Potvis. Thans staat het complex uit ongeveer tien appartementen, studert kamers en een gemeenschapje ruimte. Het hele gebouw verkee slechte staat Daarom werd nieuwbouw besloten, waar wij echt tegen zijn. Nadat dinsdag directeur De Lei van het NIOZ - die niet op 't Ho; woont en dus niet bekend is me leefsituatie - zijn woordje had daan, werden de plannen gepre- teerd door directeur Jan van Ai van de Woningstichting en de ai tect. Wij vielen bijna letterlijk vano stoel toen duidelijk werd dat heti om 102 appartementen in een bouw van twee en drie verdiepm: Het bleek al snel dat het gaat om prestige-object dat zowel Won stichting als NIOZ door willen d ken, zonder dat er duidelijkheid staat over de behoefte. Wij, bewoners van 't Horntje, wetens dat het bestaande logeergebouv afgelopen tien |aar nooit vol t gezeten, eenvoudig omdat daarg behoefte aan bestond. Ook nu directeur De Leeuw geen cijfers ven waaruit blijkt dat zo'n mas bebouwing nodig is. Directeur Andel leek het een mooi plan te den om de wachtlijst van de zog- ten tijdelijk woningzoekenden korten. 't Horntje telt nu 45 woningen ongeveer 100 bewoners. Nu mo daar 102 appartementen bijkou waar ongeveer 200 mensen in I nen verblijven, dus een comj dorp erbij. Het totale rustige do beeld wordt hierdoor ontwrichte; compleet veranderen, want het niet alleen de mensen, maar ooi auto's die de hele dag heen eni rijden. Ikzelf zie nu nog vanuit; raam de vrije ruimte. Straks kri een twee verdiepingen hoge bloB doos voor mijn raam en recht mijn pad een inrit voor autoï hebben alle buren hun zorgen o megaproject. We zijn dan ook mi kaar gekomen om te bekijken hl dit prestigeobject als het moet» allerhoogste instantie kunnenl vechten. Want één ding is zekM willen wij niet. Johan van der» 't Hor Hans Zuidema bouwde voor Natuurmonumenten bij de Westerkolk in Waalenburg een nieuwe vogelkijkhut. Westerlaken wist een gedeelde ste plaats te veroveren in de zu dere klasse waarbij hij tegenwoo is ingedeeld. Na een lange afwi e heid knokte Sander Zijm zich - een verdienstelijke tweede pt Een tweede plaats werd ook beh door Lucas Krijnen, Wout Legs Cor Drijver, Stefan Dupon, Ki Ai en Christina Keijser. De Texelse band Small Buzz zo voor een muzikale lunchpauze prijzen werden uitgereikt door Ie gen van basisschool Durperhorv ook de bekers ter beschikking; den gesteld. K Deelnemers aan de Dutch Birding Week op Texel, die morgen begint, kunnen vanuit een nieuwe vogelkijk hut rosse grutto's, bonte strand- lopers, groenpootruiters en andere vogels in en rond de Westerkolk in Waalenburg bespieden. Hans Zuidema heeft het houten obser vatiehuisje gebouwd in opdracht van Natuurmonumenten. Door de ope ningen heeft men uitstekend zicht op de Westerkolk, het verlengde Molen- kil en het zogeheten Snippenbedje, een stukje land dat bij voldoende wa ter nat wordt gehouden door het mo lentje dat Paul Prins een paar jaar ge leden restaureerde. De hut, die aan de buitenzijde met larikshout is afge werkt, is van dezelfde vorm als die op Dijkmanshuizen en geeft vogelaars de mogelijkheid de vogels, maar ook de bijzondere vegetatie rond de brakke Westerkolk van dichterbij te bestuderen. Er groeit bijvoorbeeld zeekraal, rode ogentroost en harle kijn- en breedbladige orchis. De kijk- hut ligt langs de wandelroute waar voor onlangs de brug over het Molenkil is aangelegd. De route door Waalenburg heeft een lengte van vijfeneenhalve kilometer. Er kan wor den gestart nabij hoeve Plassendaal, aan het eind van de Westerboers nabij de Eaglesranch (hoeve Arend) en bij de Hertenkamp, a® eind van het paadje haaks oj Nieuwlanderweg. De route gaat broedseizoen een paar maat dicht, maar via het pad Plassendaal blijft de hut wel hel jaar bereikbaar. Eigenlijk was h bedoeling dat de observatiehui een paar jaar eerder zou staan, i een bezwaarschrift in verband m verwachte parkeerdrukte vertrs de procedure. Wim Ploeg en zijn zoon Roel nemen een kijkje op het door hen gekochte complex Noorderbuurt. worden gehouden. Voor jongeren en ouderen, instellingen, particulieren, accountantskantoren en andere be drijven uit heel Nederland. Echt een opleidingsinstituut dus.' Niet onbelangrijk is dat Ploeg het centrum ook beschikbaar wil stellen aan derden, die behoefte hebben aan instructie- of opleidingsruimte. 'Denk maar aan welzijns- of andere organi saties, die voor hun cursussen com puters nodig hebben ledereen is welkom, enige voorwaarde is dat de invulling niet strijdig mag zijn met de normen van de Bijbel.' Woningen De vraag is of de decentrale ligging, op het eiland, voor overkantse cursis ten niet lastig is. Ploeg: 'Per jaar ko men er bi| ons 4000 klanten bij. Ook al komt hiervan maar tien procent naar Texel, dan zijn dat er altijd nog 400. Bovendien er zijn bedrijven uit de Randstad die op de eilanden seminars houden, juist om er even uit te zijn. Nou, wij zitten al op Texel.' De bestemming maatschappelijke voorzieningen van Noorderbuurt staat het educatieve gebruik toe, zo heeft de gemeente inmiddels beves tigd. Dat zou betekenen dat ook de Thimothéusschool. dat nu nog in het voormalige kantoor van Snelstart zit, naar Noorderbuurt zou kunnen ver huizen. Of dat gaat gebeuren, staat (Foto Gerard Timmerman) nog met vast. Ploeg: 'De koop is nog maar net rond, die vraag komt me veel te vroeg.' Zeker is wel dat het ruime aantal aanwezige woningen op Noorderbuurt meer dan welkom is bij Ploeg, Van de 23 woningen en appar tementen maakt er een flink aantal plaats voor het geven van opleidin gen. Over de invulling van de reste rende woningen wordt nog nage dacht. Welkome bijkomstigheid voor de nieuwe eigenaar is dat de 850 vier kante meter bebouwing op het 2,4 hectare grote terrein op grond van het bestemmingsplan mag worden uitge breid tot 1200 vierkante meter. De bestemming vermeldt niets over het aantal dienstwoningen. keerde. Ook Thomas Richter. Willem Otten, Dick van Barneveld en Nanning Kikkert werden met een nul naar huis gestuurd. De probleemstelling van twee weken geleden leverde weinig inzendingen op. Frank van Lare uit Den Burg liet als enige weten dat wit 1 .Kg6 moet spelen, waarna 1..., Kg8 wordt ge volgd door 2.Td8, waarmee zwart mat staat. Hij dingt mee naar de schaakklok die in december onder de juiste inzenders wordt verloot. In de nieuwe opgave dreigt zwart mat (1 Dxg2) Wit kan deze dreiging echter pareren en heeft zelfs beslissend voordeel. Hoe zet hij zijn tegenstan der in twee zetten mat? Inzendingen kunnen worden ingeleverd bij de re dactie van de Texelse Courant, War moesstraat 45 in Den Burg of per e- mail worden toegestuurd (redactie® texelsecourant.nl). Vier volleybalteams van Tevoko spe len zaterdag een thuiswedstrijd in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Het tweede en het vierde damesteam treden om 13.30 uur aan tegen res pectievelijk Oranjewit en VCJ'94. Ver volgens speelt het eerste damesteam tegen Volendam en het derde tegen De Boemel 2. Deze wedstrijden be ginnen om 15.00 uur. In Julianadorp speelt de B-jeugd te gen VCJ'94. Het is de eerste wed strijd van de NeVoBo-competitie in deze klasse. Het damesteam van Smash'68 ontvangt om 15.00 uur in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend VC Niedorp. De wedstrijd tussen het herenteam van Tevoko en VC Niedorp 3 gaat met door. Programma 7 oktober Veld A, heren en gemengd 18.30 TESO-Agnfirm OSG 19.15 Balcken-OSG Agrifirm 20.00 Ecoteam-CVI Balcken 20.45 Tevoko (j)-Super CVI 22.15 Paal 28-Slock Tevoko (j) 21.30 L&R-Beverdam Paal 28 Veld B, dames en gemengd 18.30 Westerl.-NBC 1 Bruintje B. 19.15 Bruintje B.-Rival Westerl. 20.00 Smash K.-Otto's Rival 20.45 Swier-Lmdeboom Smash K. 21.30 Rab-Zandbank Swier 22.15 NIOZ 2-Rabobank Rab Veld C, dames 18.30 Krim-Sportshop 1 ierl. H. 19.15 Natuurw.-Eierl H Sportsh. 1 20.00 Haarst.-Jozefsch. Natuurw. I 20 45 Beverdam 2-Klif 12 Jozefsch. 21.30 lepe de Boer-Timmer Klif 12 22.15 Salon Martine-Oostra Timmer Wedstrijdleiding NBC Eelman Part ners 1 en Dick Uitstagen 30 september Swier groente truit-Zandbank 2-1 Kever- museum-Wessels Ontwerpt! 0-3; In den Grooten Slock-Maarco Bouw 0-3, Kobeko- Texelse Autocentrale 2-1; NIOZ 1-Sportshop Texel 2 0-3; Cocky "s Kapsalon-Paal 28/De Knm 2-1, Otto's Tweewielershop-NBC Eelman Partners 2 3-0, NBC Eelman Partners 1- Smash'68 Piet Kooger 1 -2; De Rival-B B van der Vis en Den Boer 1 -2; Bruintje Beer-Wester- laken 0-3; Zeilmakerij Texel-Remco Oostra de schilder 3-0; Jozefschool-De Krim 1-2; Eierlandsche Huis-Slagerij Beverdam 2 1-2; Natuurwmkel-Haarstudio 0-3; Klif 12-Slagerij lepe de Boer 2-1Durper Drup-Timmer's Bak kerij 2-1Smash'68-Salon Martine/de Oorzaak 2-1 'Een prachtoplossing.' Zo om schrijft Wim Ploeg van software bedrijf SnelStart bij Oosterend de aankoop van de voormalige asiel- zoekersopvang Noorderbuurt. Met de transactie, die vorige week woensdag rond kwam, snijdt voor het familiebedrijf het mes aan meerdere kanten. Het software bedrijf krijgt de beschikking over een moderne, goed geoutilleerde ruimte voor het geven van opleidin gen en seminars 'in de breedste zin van het woord'. Bovendien krijgt Ploeg de beschikking over een aantal woningen. Toen Wim Ploeg eerder dit jaar de asielzoekers uit het 400 meter ver derop gelegen centrum zag vertrek ken, begon zijn ondernemershart sneller te kloppen. 'Dit was een bui tenkans. Zo'n ruim opgezet centrum in zo'n prachtige omgeving en zó dichtbij.' De behoefte aan ruimte is groot binnen het gestaag groeiende softwarebedrijf, dat inmiddels 622 accountantskantoren tot z'n klant mag rekenen. Verder maken ruim 30.000 bedrijven gebruik van de producten van SnelStart, nog los van de illegale kopieën die in omloop zijn. Het bedrijf kent een constante groei, Na jarenlang voor agrarische doelein den te zijn gebruikt, wisselde de in 1624 gebouwde hoeve Noorderbuurt de afgelopen jaren regelmatig van functie. Lange tijd was het in bezit van het Barthimeüsinstituut uit Zeist, dat de boerderij als vakantieonder komen voor blinden en gehandicap ten gebruikte. In die tijd werd bij de stolp een beheerders- en een dub bele woning gebouwd Toen de stich ting door financiële problemen moest verkopen, werd het gekocht door een instelling die kinderen uit oorlogs gebieden opvangt. Tot dat gebruik kwam het niet. maar het werd later wel veranderd in een pretentieus conferentiecentrum. De stolpboer derij werd voor een kapitaal ver bouwd voor het geven van luxe seminars. De naam wijzigde in Wal den Noord. Meer dan twee conferen ties werden er met gehouden, waarna het werd ingericht voor de opvang van 120 asielzoekers, met 23 wonin gen. Dit voorjaar namen de vluchte lingen elders hun intrek. in vijf jaar tijd is het aantal gebruikers verdubbeld. 'Puur economisch ge zien zouden we eigenlijk van Texel moeten verhuizen en ons ergens mid den in het land moeten vestigen De reden dat we hier op Harkebuurt blij ven. is dat we ons sociaal verbonden voelen met het eiland. Daar komt bij dat het voor onze medewerkers (25, red.) en hun gezinnen hier een pret tige woon- en verblijfsomgeving is. We hebben het geluk dat we een product maken waarvan klanten uit het hele land bereid zijn het op Texel te kopen In onze branche spelen af standen tegenwoordig geen rol meer' Niet de afstand is het pro bleem, wel het gebrek aan ruimte. Er komen regelmatig groepen gebrui kers, bijvoorbeeld accountants, naar Harkebuurt om zich door instructeurs van SnelStart wegwijs te laten maken in de programmatuur Ook bij veel gebruikers bestaat die de behoefte 'Maar we missen de ruimte om de trainingen en seminars uit te bou wen.' Conferentiecentrum Het vertrek van de asielzoekers be tekende met dat Ploeg het complex direct kon overnemen. Stichting Wo nen Texel had interesse om er twin tig woningen te realiseren. Maar toen bleek dat dit plan. waarover overleg met de gemeente is gevoerd, finan cieel niet haalbaar is, kon Ploeg, in samenwerking met Paul Kuip van Texel Vastgoed, met succes de on derhandelingen met de Amster damse eigenaar Hansen aangaan. Het is de bedoeling dat snel na de eigendomsoverdracht op 15 oktober de appartementen in de stolp worden ontmanteld, waarna het voormalige conferentiecentrum overblijft. Eén ruimte wordt ingericht voor seminars, met video, beamer en andere voor zieningen. Een ander lokaal wordt ingericht met computers, die in netwerkverband met elkaar zijn ver bonden en een straalverbinding heb ben met het verderop gelegen kan toor van SnelStart De ambitie is groot bij Ploeg, die eerder met suc ces het initiatief nam voor het TCA, het Texels Centrum voor Automatise ring, waar hij zich inmiddels uit heeft teruggetrokken. 'Bedoeling is dat Noorderbuurt een educatief opleidingsinstituut wordt in de breedste zin van het woord. Voor inhoudelijk vakgerichte opleidingen, bijscholingen, onder andere voor de gebruikers van onze software. We denken niet alleen aan instructie, maar met alles dat met onderwijs en bijscholing op het gebied van auto matisering, computers en techniek, e-mailverkeer, internet en netwerken te maken heeft. Maar ook voorlich ting over belangrijke actuele onder werpen, zoals het voorkomen van RSI, werkomstandigheden en Arbo- wetgeving. Bedoeling is dat er oplei dingen en meerdaagse seminars Gistermorgen verkocht EcoMaremedewerkster Nelleke van Doorn een entreebewijs aan de 250.000ste bezoeker, de Duitser Klaus Witte. In hoeverre de komst van het bezoekers centrum van invloed is op de kaartverkoop, is nog een verrassing. (Foto Gerard Timmerman) Irt het bezoekerscentrum van het nationaal park (NP) kan vanaf ko mend voorjaar het Texels duin gebied van bovenaf worden beke ken. In een speciale hal die in EcoMare wordt ingericht komt een maquette van het natuurgebied aan de westkant van Texel, die een lengte heeft van acht meter en voorzien is van allerlei interactieve en andere snufjes. Op maandag 13 mei begint de bouw van het bezoekerscentrum, dat in mei vol gend jaar in gebruik wordt geno men. Elk nationaal park heeft een bezoe kerscentrum. Texel kan dus met ach terblijven. Normaal gesproken wordt het gebouwd en geëxploiteerd door de grootste terreinbeheerder, in dit geval Staatsbosbeheer. Maar hier zou dan voorbij zijn gegaan aan de functie van EcoMare, het natuur- centrum dat jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers trekt en informatie biedt over de natuur op Texel. Een combi natie van het bezoekerscentrum en EcoMare lag dus voor de hand en leidde tot een flinke besparing Waar elders vele miljoenen euro's in nieuwe centra worden gestoken, kan in EcoMare worden volstaan met een vrij eenvoudige aanpassing van de bestaande ontvangsthal en een ver bouwing van de aangrenzende film zaal. Aannemer Draisma breekt de buitenmuur eruit, waarna de wand een meter of vijf naar buiten wordt geplaatst en van glas gemaakt, zodat de zaal uitzicht biedt op het duin gebied erachter. De expositiehal krijgt een oppervlakte van 230 vierkante meter, voldoende voor de maquette. Gratis entree Aan de inrichting van de hal ging bin nen het NP een flinke discussie vooraf. Er moest worden gekozen uit twee ideeën. Bij de ene variant be leeft de bezoeker de natuur als een soort grondinsect, waarbij de tentoonstellingsruimte wordt gevuld met metershoog gras, en andere reusachtige planten. Maar dit wat speelse plan verloor het bij het voor stel waarbij het NP in vogelvlucht wordt gezien. De maquette wordt gebouwd door tentoonstellings bouwer Bruns, die ook het redding museum in Den Helder heeft inge richt De maquette biedt de bezoeker in één oogopslag een beeld van het NP. Extra aandacht is er voor bijzon dere plekken, zoals de Slufter. Computersimulaties en andere trucs zorgen ervoor dat deze elementen extra worden belicht. Verder komt er een activiteitenwand en andere-doe- en kijkvermaak. Bezoekers hoeven voor het centrum geen entreekaartje te kopen. De bestaande ontvangsthal wordt een combinatie van bezoekers centrum en EcoMare. De medewer kers achter de balie krijgen twee pet ten op: die van EcoMare en die van het NP. Pas als de bezoekers ook een kijkje bij de zeehonden en de rest van het natuurcentrum willen nemen, moeten ze een entreekaartje kopen. In hoeverre de komst van het bezoekerscentrum van invloed is op het bezoekersaantal van EcoMare, is voor directeur Jan Kuiper nog een verrassing. 'Maar ik denk dat het met veel verschil zal maken.' Kosten De bouw van het bezoekerscentrum kost €1,6 miljoen, waarvan het NP €900.000,- betaald. Voor de exploi tatie wordt de jaarlijkse bijdrage van €28.000,- die EcoMare al vanaf 1976 ontvangt opgeschroefd tot €100.000,-. De werkelijke kosten zijn driemaal zo hoog. Dit verschil zit hem in het feit dat het centrum een ge combineerde functie heeft. Afgesproken is dat EcoMare het bezoekerscentrum tenminste 25 jaar exploiteert. Los van het centrum komen er op een viertal andere plekken op Texel inter actieve informatiepunten over het NP. Dat is het geval op De Krim, bij de WV en op campings Kogerstrand en Loodsmansduin. Via een computer met aanraakscherm kan de gebruiker informatie opvragen en zich ter plaatse opgeven voor een excursie, zodat men met eerst naar EcoMare hoeft te rijden. Dit project gebeurt in samenwerking met de stichting Duur zaam Texel. Het omvangrijke kosten plaatje (€400.000,-) is het gevolg van het speciale computerprogramma's die ervoor moeten worden ontwik keld. Het achttal van En Passant heeft het zaterdag in de externe schaak competitie niet kunnen bolwerken tegen Heerhugowaard. De tegen stander, één van de titelkandi daten, bleek een maatje te groot en won met 6-2. Heerhugowaard stevende zonder veel moeite op de overwinning af. Frans Eijgenraam pakte als enige een vol punt voor de Texelaars. Hij speelde een sterke opening, maar verzuimde toen op een simpele ma nier de dame van zijn opponent te veroveren. Uiteindelijk zette hij hem echter pardoes mat. Jaap Dros kreeg op het eerste bord een goede stelling en weigerde een remiseaanbod van zijn tegenstander. Na veel inspanning om de partij definitief naar zich toe te trekken, bleek dat Dros toch in remise moest berusten. Jaap de Wijk speelde met zwart en kreeg een Aljechinverdediging op het bord. Hij liet zien op te hoogte te zijn van de theorie en na scherp spel kwamen beide kemphanen remise overeen. De andere spelers van het achttal ver loren. Dirk Rijneker had zeker remise verdiend. In een vergevorderd eind spel had hij mets te klagen over zijn stelling, maar zijn tegenstander speelde door en maakte gebruik van de tijdnood waarin Rijneker ver-

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6