Boeken over Texel Verhoudingen op stelten bij Zonnebloem www.tQXQlwereldwijd.nl teso Kleuters sluiten Vlinderjaar af met dai Partners NP gaan elkaar beter op hoogte houden Wat ik zeggen wou... Ereplaatsen Texelse zwemmers Ongelukkig Dorpsstraat (j Qslaagd Feast for peace bij Greenside Smelik vertelt over Roemenië Bruinvis baalt van uitblijven opknap plein Wat ik zeggen wou... Goodwill Agenda TEXELSE 2 COURANT Nierstichting SWOT doet boodschappen Hoogwater te Oudeschild Colofon Wandeltocht Wrevel over optreden gemeente COPlCdoq! U l. Zo'n 250 mensen hebben zaterdag in de Burgemeester de Koninghal de theatershow Onder Ons van de Zonnebloem bezocht. Ook waren ruim veertig mensen van de Zon nebloem, de Gollards, het Ver pleeghuis, de Texelse Rede en het Maartenhuis om de bezoekers te begeleiden. Acteurs Lucie de Lange. Brigitte Nijman, Rob van de Meeberg en Danny de Munk zetten een middag- vullende voorstelling op de planken. Het verhaal was met bijster origineel, maar werd wel amuserend en onder houdend gebracht. Een echtpaar op stand moest toezien hoe hun zoon met een meisje uit een geheel ander milieu thuis kwam. Dat verliep aan vankelijk met de gebruikelijke strub belingen, maar de boot was aan op het moment dat bekend werd dat het meisie, dat geadopteerd was, een versloten kind bleek te zijn van de moeder Omdat die met de echte moeder van de zoon was - de vader was met haar hertrouwd - kwam al les ondanks de onthulling op zijn pootjes terecht. Het toneelspel werd diverse malen aangenaam afgewis seld met bekende liedjes uit cabaret, musicals en de Nederlandse (pop)- muziek. Een combo zorgde live voor de muziek. De Zonnebloem verzorgt jaarlijks voorstellingen door het hele land om gehandicapten, zieken en ouderen zoveel mogelijk te laten deelnemen aan het maatschappelijk leven. (Toto Jeroen van Hattum) Menig lezer van de Texelse Courant zal zich ongetwijfeld herinneren hoe de heer Does in de editie van 11 ja nuari 2001 (nog geen vier jaar gele den) aangaf op welke manier berm ongevallen te voorkomen zijn. Helaas zijn er desondanks volgens hem al leen op Texel al negen ongelukken gebeurd met lieden die blijkbaar niet naar hem hadden geluisterd Dom, dom, dom. Nu verwachtte ik aan het eind van zijn verhaal in de editie van 30 september jongstleden een herhalingsles voor de suffers die ver geten zijn of het destijds met hebben uitgeknipt. Maar helaas word ik hier voor gestraft. Ik rijd voortaan bevend langs slootje en bermkanten, ik voel mij ongelukkig omdat ik niet weet hoe te reageren als ik straks door onbe heerst en roekeloos rijgedrag met te hoge snelheid in de berm terecht kom. Mijnheer Does, laat mij - en misschien ook anderen - nog een keer ons voordeel doen met uw veel zijdige wijsheid. Red ons. Dick Bakker, Groet. Simone de Wit en Sverre Esch- weiler slaagden er bij wedstrijden in Zuid-Oost Beemster zondag beiden in eén of meerdere malen bij de snelste drie te zwemmen. Eilandgenoot Jolanda van Strien, die net als de anderen lid is van ZV Hoorn, had te veel last van een blessure, maar veroverde met haar estafetteploeg wél eenmaal de eerste prijs. Ook Wouter Dogger viel op een estafettenummer in de prijzen. Meest succesvol tijdens deze eerste competitiewedstrijd van het seizoen waren de 17-jarige Simone de Wit en de 10-jarige Sverre Eschweiler. Op het estafettenummer 4 x 50 meter wisselslag dames nam De Wit de rugcrawl voor haar rekening en zwom ze een persoonlijk record van 33.48 seconden. Haar team eindigde op de tweede plaats. Op de 100 meter vlinderslag repte zij zich in een per soonlijk record van 1 12.83 minuten naar een derde plaats. Ook op de 200 meter wisselslag werd ze derde, we derom met een nieuwe persoonlijke toptijd (2.41.75). Sverre Eschweiler won de 100 meter wisselslag in 1.26.21 en vestigde een persoonlijk record Op de 50 meter schoolslag behaalde hij een tweede plaats in een nieuwe persoonlijke toptijd van 47.26. De 18-jarige Wouter Dogger be haalde met zijn team een tweede plaats op het estafettenummer 4 x 100 meter vrije slag. Zelfs moest hij zich tevreden stellen met een ze vende plaats in 1.31.28. Dogger reikte in 1.14.00 naar een achtste plaats op de 100 meter rugslag. De 200 meter vrije slag voltooide hij in 2.19.33. goed voor een elfde plaats. De 14-jarige Jolanda van Strien zwom in een tijd van 1.31.28 naar een zevende plaats op de 100 meter schoolslag. Op de 100 meter vrije slag kwam ze een plaatsje hoger uit in 1.14.25. Ook op de 200 meter schoolslag behaalde ze een zesde plaats (3.16.00). De eerste prijs was er voor haar en haar team op het estafettenummer 4 x 50 meter vrije slag. Plannen voor de herinrichting van de Dorpsstraat in De Koog liggen deze week ter inzage in het gemeentehuis. |,,!|,,.^|.,mBiBWIIgBf!»!PWll gevUncS Bet—ken twj£«w.Ken lino jcp £)GelMlS 38Stata J!) 1 I^HetOpenB.» ■_39/sc tm Er zijn nogal wat boeken over Texel geschreven. Het is evenwel lastig om daar een goed overzicht van te krijgen. Internet biedt uit komst. Op de site van de Texelse boekhandel/uitgeverij Het Open Boek is een uitgebreid overzicht terug te vinden van alle boeken die over Texel zijn verschenen Zeker voor verzamelaars van Texel-boeken is het titeloverzicht een interessante pagina. Tevens is aangegeven welke boeken met meer te koop zijn en - voor zover bekend - welke binnenkort op de markt verschijnen. Verder bevat de website een aantal zeer aar dige rubrieken. In Kom op verhaal zijn korte verhalen, gedichten en verhaaltjes in Tessels dialect terug te vinden. De fotopagina bevat onder meer een oud archief met historisch beeldmateriaal. In de subrubriek Slopershoogte is het verval van een aantal beeld bepalende panden op het eiland vastgelegd. Leuk is verder de reis gids uit 1910. waarin grote delen van Texel uitvoerig worden be schreven, geïllustreerd met foto's uit die tijd. De site bevat ook spielerei, zoals de pangram: 'Queestend onder een dekbed van schapenwol komt menig Texelse jutter fysiek aan zijn gerief' Een pangram is een zin waarin alle letters van het alfabet tenminste één keer voorkomen. De bezoeker van de website wordt uitgedaagd een korte pangram te maken. Ver der is er ruime aandacht voor de combinatie WolkersTTexel. Er wordt uitvoerig ingegaan op het werk van de op het eiland woon achtige kunstenaar. In de rubriek kleine berichten is actuele infor matie terug te vinden over evene menten, programma's of bijeen komsten die met Texel dan wel een Texelse schrijver of een boek over Texel te maken hebben. Het adres: www.hetopenboek.nl. De Texelse Maaike Krijnen (22) slaagde aan de Hogeschool Holland in Haarlem voor de opleiding Sociaal Pedagogische Hulpverlening Aan de Vrije Universiteit in Amster dam studeerde oud-Texelaar Alfons van Heerwaarden af in de richting Bedrijfswetenschappen. Van Heer waarden is werkzaam als manager inkoop bij Stamhuis Retail Services BV m Utrecht, een bedrijf dat zich bezig houdt met het beheer van de inventaris en de assemblage van fili alen van Albert Heijn en Gall&Gall. Binnen het overlegorgaan was wre vel ontstaan over het optreden van de gemeente. Dat had de nieuwe nota Toerisme en Recreatie niet vooraf ter inzage aangeboden, waardoor het overlegorgaan zich gepasseerd voelde. Dat hoorde in een laat sta dium dat de mogelijkheid om strand paviljoens het jaarrond te exploiteren in de nota is opgenomen en dat was tegen het zere been. Ook op andere fronten werden de afgelopen tijd kri tische vragen gesteld over de ver houding tussen gemeentelijk beleid en het nationaal park. Het gesprek tussen Eelman en Ver meer moest de kou uit de lucht weg nemen. De gemeente heeft beloofd het overlegorgaan te betrekken bij de totstandkoming van nieuwe (bestemmings)plannen. Dat staat in een brief van het college aan Ver meer. Ook wordt bij het opstellen van nieuwe plannen rekening gehouden met de status van het nationaal park. Voor nieuwe bijeenkomsten van het overlegorgaan wordt voortaan stan daard het agendapunt plannen en pro/ecten aan de agenda toege voegd 'Dan kan iedereen voor zich zelf bekijken of hij nog wat te melden heeft over nieuwe plannen', zegt een woordvoerster van de gemeente. De nota Toerisme en Recreatie was vol gens haar bewust niet aan de orde gesteld in het overlegorgaan 'We waren van mening dat daar geen behoefte aan was.' Het Beheers- en Inrichtingsplan van het gebied moet meer duidelijkheid Restaurant Greenside aan het Stappeland in De Koog doet vrijdag 10 oktober mee aan de actie 'Feast for peace' waarbij de omzet van die avond ten goede komt aan de Stich ting Warchild. Deelnemende horeca bedrijven In heel Nederland hangen op die dag de witte vlag uit. Vorig jaar namen 450 horecagelegenheden en 1330 bedrijfsrestaurants deel aan de actie, goed voor een totale donatie van €190.000,-. Dit bedrag ging vol ledig naar projecten van Warchild in Sierra Leone. De opbrengst van dit jaar zal ten goede komen aan een project in Eritrea, waar de afgelopen jaren duizenden kinderen slachtoffer werden van de gewapende strijd met Ethiopië. Informatie over de actie en een lijst van deelnemende restaurants in het land is te vinden op website www.feastforpeace.nl. In De Schakel in Den Burg vertelt Inge José Smelik donderdag over haar werk in Roemenie. Smelik werkt on der de allerarmsten in lasi en de her vormde en gereformeerde gemeen ten op het eiland hebben de afgelopen tijd regelmatig voor haar gecollecteerd. In totaal werd een be drag van €4100,- opgehaald. Don derdag vertelt Smelik wat met dit geld tot stand is gebracht. Zij vertelt over aankomst en verdeling, over het transport en het werk met (gehandi capte) kinderen. De voordracht be gint om 20.00 uur. Basisschool De Bruinvis in Oude- schild vindt bij de gemeente wei nig gehoor om het schoolplein op te knappen. Dat schrijft directeur Albert Hoven in een brief aan de ouders die in dorpskrant Tusse Oost en West is afgedrukt. Volgens Hoven is er al geruime tijd geleden contact gezocht met de ge meente, maar draaien de ambtelijke molens tot nu toe erg traag. 'Het feit dat Gemeentewerken op loopafstand zit, heeft er in elk geval nog niet toe geleid dat men zich snel(ler) richting de Bruinvis is gaan bewegen.' Hij vindt het frustrerend dat er nauwelijks wordt gereageerd op reacties vanuit de school. Volgens de directeur is vooral de hoek waar twee jaar gele den jonge boompjes en struiken wer den geplant toe aan verfraaiing. Ook de omheining, het grasveld, stukjes bestrating en andere stukjes groen behoeven een opknapbeurt. Volgens Hoven is de druk op het plein Inmid dels wel aanzienlijk verminderd sinds de ondernemersvereniging de bas kets heeft verplaatst naar het 'Boeienlandje'. Voordat de Texelaars denken dat er weer een typisch Koger conflict in de lucht hangt, wil ik even reageren op het artikel 'Uitbater Sam Sam wil goodwill terug' in de Texelse Courant van 3 oktober. Het gaat mij erom om dat we eindelijk op de goede weg waren en dat alle neuzen weer de zelfde kant uit stonden. Er waren mooie ideeén waar iedereen achter stond. De goodwill mag voor mijn part (na aftrek van belasting en juri dische kosten) aan een goed doel worden geschonken. Ik wil alleen een signaal afgeven dat samenwerken alleen mogelijk is door eerlijk tegen elkaar te zijn en niet door elkaar het leven zuur te maken. Paul van Dijk. De Koog. DINSDAG 7 OKTOBER 2003 De collecte die afgelopen week voor de Nierstichting werd gehouden, heeft op het eiland het bedrag van €5475,99 opgebracht. 'Een prachtig resultaat', aldus de organisatie De opbrengst was als volgt over de ver schillende wijken verdeeld: Den Burg €2293,47; Eierland €222.83, De Cocksdorp €238,01; De Waal €199,49; Den Hoorn €288,24; Oos terend €777,-; Oudeschild €618,33; De Koog €838,60. Na een oproepje in deze krant heb ben zich bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) voldoende vrijwilligers gemeld om van start te gaan met een boodschappendienst. Mensen die met meer in staat zijn zelf boodschappen te doen, kunnen dat melden bij de stichting. De bood schappendienst komt niet voor elk boodschapje aan huis, maar zorgt eenmaal per week voor aanvulling van de noodzakelijke voorraad Ge bruik van een auto kost €0,32 per kilometer. Voor aanmeldingen en in lichtingen: SWOT, tel. 312696. Dinsdag 7 oktober Op vakantiecentrum De Krim wordt vanaf 20.00 uur bingo ge speeld. Deelname kost €7,-. In De Witte Burcht in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjas- drive voor het goede doel. Deel name kost €3,50 per koppel. In schrijven, liefst met maat, kan tussen 19.30 en 20.00 uur. In Cinema Texel draaien The Italian lob (aanvang 20.00 uur) en American Pie 3 (20.30 uur). Woensdag 8 oktober Om 14.00 uur begint in de open bare bibliotheek in Den Burg een doe-middag in het kader van de kinderboekenweek. De middag wordt afgesloten met een optre den van boswachter en hout kunstenaar Marcel Tielemans. De toegang is gratis. In Jutterscafé Paal 0 op De Krim wordt vanaf 21.30 uur een karaoke-avond gehouden. In Cinema Texel draaien Knorretje (aanvang 14.00 uur), De Kameleon (14.30 uur), The Italian job (20.00 uur) en American Pie 3 (20.30 uur). Donderdag 9 oktober De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden houdt van 14.15 tot 15.30 uur een gratis inloop spreekuur in de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. In De Schakel in Den Burg vertelt Inge José Smelik over haar werk onder de allerarmsten in lasi in Roemenië. De voordracht begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Bad Boys 2 (aanvang 18.30 en 21.45 uur) en Phileine zegt sorry (19.00 en 21.30 uur). Vrijdag 10 oktober In diverse locaties in Den Burg wordt tot en met zondag het Bluesfestival gehouden. Di. 7 6.44 en 19.45 u. Wo. 8 7.55 en 20.44 u. Do. 9 8.44 en 21.40 u. Vr. 10 9.25 en 22.25 u. Za. 11 10.05 en 22.46 u. Zo. 12 10.46 en 22.40 u. Ma. 13 10.54 en 22.55 u. Di. 14 11.14 en 23.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 12 oktober op om 7 57 uur en gaat onder om 18.52 uur. 10 oktober volle maan. In Cinema Texel draaien DeK leon (aanvang 13.30 uur), Kj tje (14.00 uur), American i (16.00 uur), Lizzy McGuirrej; uur), Bad Boys 2 (18.30 en; uur) en Phileine zegt sorry j en 21.30 uur). Om de drukte het hoofd te bt zet TESO geregeld een extra in en verzorgt dan in die pe ieder half uur een afvaart, vanuit Den Helder als vanaf i Dat gebeurt vrijdag van 6.i 20.05 uur, zaterdag en maa van 9.35 tot 16.05 uur en zo van 14.35 tot 20.05 uur. Aut: bilisten moeten vrijdag rek houden met wachttijden. Op moet tussen 10.00 en 12.0! mogelijk een half uur worde wacht, in Den Helder tussenl en 17.00 uur mogelijk een ut de andere dagen worden in cipe geen wachttijden verw Maandag 13 oktober zijn vaarten van 10.05 uur vanut Helderen 13.35 vanaf Texel ui tend bestemd voor het vervoe gevaarlijke stoffen. Nadere i matie kan worden verkrege tel. 0222-369600 of info@teso.nl. De veerdienst: ook een eigen website: teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenS Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourait Gerard Timmerman (hoofdredacteur Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze edvertentiecontrncten en aantyedsgi toe zijn van toepaevng de Regelen voer het A}.i wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te A-« zoals gedeponeerd bi| de Kamer van Koophonde bneken te Amsterdam onder nummer 4119sS exemplaar van do Regelen voor het Advortem wordt op uw verzoek koeteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32.20 30.70 (auw Per jaar 62,70 60,70 (autw Bij verzending naar het buitenland i portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vc afloop van de abonnementsperiode Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag 12 oktober de jaarlijkse Herfstwandeltocht. Start en finish vinden plaats bij restaurant Bij Jef in de Herenstraat in Den Hoorn. De tocht voert door duinen en rijen rond het dorp. Er kan dee men worden op de afstand# en 15 kilometer. De start vindt tussen 13.00 en 14.00 uur. Dee kost €2,50, de opbrengst ko goede aan Radio Texel. Met muziek en dans heeft een groep kleuters gistermiddag op de Muziek- en Dansschool het Vlin derjaar van het nationaal park af gesloten. De kleuters hadden spe ciaal gemaakte vlindervleugels om de schouders, bewogen als een vlinder door de voorspeelruimte en aten als vlinders uit een bloem die docente Els Wennekendonk in de lucht hield. Sinds februari heeft het nationaal park Duinen van Texel onder het motto 'Vol van vlinders' op diverse wijzen aandacht besteed aan vlin ders. De basisscholen hadden pro jecten waarin het insect centraal stond, er werden excursies gegeven, bij de volkstuinen in De Mars werd een vlindertuin ingericht, Cees Maas en Sytske Dijksen gaven een boek (Vlinderen over Texel) uit, in winkel etalages waren nagemaakte vlinders te zien, de vlindertuin van het Maartenhuis was bij het project be trokken en er werden lezingen gege ven. Volgens Maroesja Veken van het nationaal park is het project ge slaagd. 'We hadden als doelstelling dat we een kwart van de bevolking wilden bereiken en dat is ons gelukt. We hopen oek dat het effec! gehad en dat mensen nu b beeld brandnetels laten staan,: vlinders daar voedsel uit hall kleuters die het project afslote ren deelnemers van het kleui van Wennekendonk en Imme sink. Wassink: 'De afgelopi weken hebben we ze vlindert gingen laten maken, vlindert gezongen, vleugels gemaakti aan vlinderballet gedaan.' Een project waarin een ander diere staat, is nog niet in de maak. geven over de verhouding tussen gemeentelijk beleid en het nationaal park. In het plan staat dat een natio naal park zich te houden heeft aan de bestaande wet- en regelgeving. Het moet binnen het bestaand beleid functioneren en heeft geen bevoegd heden om zelf wetten en regels op te stellen. Paviljoens Dat de nieuwe toerismenota het mo gelijk maakt om strandpaviljoens jaarrond te exploiteren, betekent ove rigens niet dat dat ook in de praktijk leidt tot een uitbreiding, naast de paviljoens paal 9 en paal 28 die al het hele jaar door open zijn. Staatsbos beheer (SBB), eigenaar van de dui nen, is niet bereid mee te werken aan de komst van nieuwe strand paviljoens in de duinen. Dat heeft SBB tijdens de laatste vergadering van het overlegorgaan nog eens be nadrukt. Ondernemers die hun strandpaviljoen het hele jaar op het strand zouden willen laten staan, zijn afhankelijk van Rijkswaterstaat. Die eist nu dat de stranden in de winter leeg Zou dat niet meer gebeuren, dan zouden deze volgens het be stemmingsplan mogen blijven staan. Volgens de agenda had het overleg orgaan een standpunt zullen innemen over het jaarrond exploiteren, maar dat is niet gebeurd Het jaarrond ex ploiteren is overigens niet pas moge lijk sinds de nieuwe toerismenota. Het is een voortzetting van bestaand beleid. Bij SBB zijn tot nu toe geen nieuwe verzoeken binnen gekomen om nieuwe strandpaviljoens te bou wen in de duinen. De gemeente heeft wel verzoeken gehad van bestaande strandpaviljoens om hele jaar door open te megen zijn. Volgens een woordvoerster moeten die verzoeken nog worden afgehandeld. Als vlinders dansende kleuters sloten gisteren het Vllnderjaar van het nationaal park af. De deelnemers in het overlegor gaan van het nationaal park gaan elkaar beter op de hoogte houden van nieuwe plannen en projecten. Dat hebben wethouder Nel Eelman en voorzitter Evert Vermeer van Duinen van Texel met elkaar afge sproken.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2