K00KDEM0 IV Keukencentrum Texel zaterdag 18 oktober 11.00 -16.00 uur \erste Texels kampioenschap Catan Eiland inrichten met nzicht en handelsgeest 'Reacties van kinderen prachtig om te zien' Erelid SVC zet lijnen uit OKTOBERMAAND AKTIEMAAND MET (C0M8DMAGNETR0N INDUCTIE Kom gezellig kijken en proeven en... profiteer van onze spetterende aanbiedingen! jtendert Tjepkema was buitengewone fokker TEXELSE J* couRANT Verrassende zege Ruben van Vliet Merijn Drijver derde op NK geweerschieten Maricoweg 6 - Den Burg S 0222-312447 In \sj\emoriam Nieuwe sinterklaascentrale opgericht Klaverjassers sterk van start Toch vergunning voor veldschuur Jacob Bakker DINSDAG 14 OKTOBER 2003 Als twaalfjarig jochie speelde Martin Smidt uit Den Burg voor het eerst Zwarte Piet en vanaf 1989 maakte hij in die hoedanigheid deel uit van het gezelschap dat de in tocht verzorgde. Eind jaren negen tig hing hij het pak aan de wilgen, maar dit jaar begon het bloed weer te kriebelen. Het leidde tot de op richting van Sinterklaascentrale 'De Stoomboot', die zich beschik baar houdt voor allerlei kinder feestjes. 'Zwarte Piet werd je vroeger met zo maar, ik moest eerst solliciteren bij Piet Roeper, de toenmalige Sinter klaas, die eigenhandig de hele intocht regelde. Toen ik was goedgekeurd, kreeg ik een speciaal pak aangeme ten en mocht mee. Sindsdien heb ik alle intochten meegelopen. Prachtig vond ik dat. Alleen al de voor bespreking. Als Pief dan de trap af kwam in zijn Sinterklaaspak, dan was hij hem ook echt. Hij sprak anders en gedroeg zich anders. Als een echte Sinterklaas.' Groot was Smidts te leurstelling toen Roeper er in 1997 mee stopte. Om het feest voort te want mooi pakken vormen een flinke investering. Om die te maken kreeg Smidt hulp van zijn vrouw Joke, schoonmoeder Geesje Verra en zus Marjan naaiden vier prachtige fluwe len pietenpakken in elkaar, compleet met kraagjes, petten en onderjurken voor Sinterklaas. Alleen 'het pak van Sinterklaas de mijter worden gehuurd uit Den Helder, een exacte kopie van het kostuum waarmee de goedheilig- man op televisie verschijnt. Smidt: 'Het is niet de bedoeling om de bestaande sinterklaasorganisatie in de wielen te rijden. Maar we den ken dat we met één echte Sinterklaas en vier Zwarte Pieten een mooie aan vulling zijn. ledereen die dat wil kan ons inhuren We doen het niet voor het geld en zijn al blij als we uit de kosten zijn. Want die pakken brengen toch wel wat kosten met zich mee. Het is ons te doen om de reacties van de kinderen. Die verrassing op die gezichten te zien.' Smidt benadrukt professioneel te werk te gaan. 'Alco hol is bij ons taboe.' Sinterklaas centrale 'De Stoomboot' kan worden geboekt via telefoonnummer 32 26 09. Martin en Joke Smidt tonen de nieuwe, zelfgemaakte zwarte pieten pakken. IFoto Gerard T-mmerman) zetten, was hij betrokken bij de op richting van de stichting die de laat ste jaren de Sinterklaasintocht ver zorgt. Maar binnen die nieuwe organisatie voelde hij zich niet thuis. Eind 2001kort na de intocht, hing hij zijn Pietenpak aan de wilgen. Echter met voor lang. 'Vanuit mijn werk als politieman in Den Helder werd ik vo rig jaar gevraagd om Zwarte Piet te spelen. Zo kwam ik bij de Sint Nicolaas Centrale Nederland terecht, die onder meer de pakken regelt voor de intocht op televisie. Toen ontstond het idee om op Texel iets nieuws te beginnen. Albert Jan Buisman, des tijds ook zwarte piet, had altijd ge zegd dat als ik voor mezelf begon, ik hem mocht bellen.' Buisman stemde in, onder voorwaarde dat ook Piet Roeper van de partij zou zijn. Toen die ook 'ja' zei, konden de plannen wor den doorgezet. Iets makkelijker gezegd dan gedaan, Merijn Drijver is derde geworden op het Nederlands kampioenschap geweerschieten met klein kaliber. Met kaliber 5.56 schoot hij over een af stand van 12 meter 596 van de 600 punten. Aan het kampioenschap, dat werd gehouden in Comschate bij Deventer, deden 26 deelnemers mee, afkomstig uit heel Nederland. Dat Drijvers prestatie geen toevalstreffer is, blijkt uit zijn prestatie dit voorjaar op de Noordhollandse districts wedstrijden. De oud-Hoornder ein digde daar als eerste. Junior Ruben van Vliet heeft zater dag verrassend de eerste veldrit van Wielervereniging Texel van het nieuwe seizoen op zijn naam ge schreven. Hij versloeg na een span nende strijd in de eindsprint Rien Brouwer. Van Vliets vader Loek legde beslag op de derde plaats. Rond de Biesbosweg was een met al te moeilijk parcours uitgezet, waar door in alle categorieën een span nende strijd ontstond. In de A-poule was het aantal kanshebbers aanvan kelijk groot. Even leek het erop dat Joost Bakker op zijn cyclocrossfiets naar de overwinning zou rijden, maar hij kwam ten val en werd ingehaald door de achtervolgende groep. Bak ker, die een sleutelbeen had gebroken en daardoor zeven weken niet had kunnen trainen, miste daarna de kracht om bij de voorste' renners aan te sluiten. Rien Brouwer rook vervol gens zijn kans en reed een paar ron den lang op kop. Nadat vader en zoon Van Vliet hem hadden achterhaald. werd duidelijk dat het drietal om de overwinning zou moeten spnnten. De in de A-poule debuterende Ruben van Vliet zette de eindsprint vroeg in en zag niemand meer voorbijkomen. Thomas Boom leek op weg naar de overwinning in de B-poule. Lange tijd reed hij met een mooie voorsprong op kop. Triatlete Ingrid van Lubek bleek echter over de langste adem te beschikken en wist Boom in de laat ste rondes in te halen en achter te laten. Op ruime achterstand wist Rob 'kilometervreter' van Beurden beslag te leggen op de derde plaats Han Pastoor werd vierde. Opvallend was dat de uit de jeugdcategorie gepro moveerde Ferry van der Vis, Ilse Pas toor, Mark Huisman en Kees Winter zich goed staande konden houden tussen de senioren. De jeugdwedstrijd werd gedomi neerd door Klaas Uitgeest. Vanaf de start ging hij er als een speer van door. Jelle Schouwstra werd tweede, Werner Kuip derde. &d Groeskamp en Natasja Koopman houden op zondag 23 november het open Texels Kampioenschap Kolonisten van Catan. (Foto Jeroen von HeliumI slisch inzicht, handelsgeest en msookeen portie geluk. Dat zijn iele ingrediënten van het geva- urde bordspel Kolonisten van aan. In dorpshuis de Walhoorn in a Hoorn wordt zondag 23 no- «iber het eerste open Texelse mpioenschap in het spel gehou- n, Inschrijven is mogelijk tot 9 i, ember. I"" ontgonnen eiland dat moet ingericht met wegen, dorpen ;n. Dat is in een notendop het i van Kolonisten van Catan. ars kunnen de wegen, dorpen sn aankopen met hout, graan, irts verdienen met het gooien dobbelstenen. De hoeveel- trpen en steden langs de ilden, weilanden, bergen en waar het eiland uit bestaat, pok wie welke grondstoffen eldorpen kunnen worden ge- dóor wegen langs de velden eggen. al wordt geregeld gespeeld u.verse groepjes Texelaars en door Natasja Koopman en Sjoerd eskamp uit Den Hoorn. Zij be- hten van de zomer het plan om Texels kampioenschap te orga- ren. In het vierde weekend no- ter is het zover. Koopman en Groeskamp krijgen medewerking van 999Games, de uitgever van Catan, Koopman: 'Als we minimaal 64 deel nemers hebben, leveren zij ons de bordspellen. Zij zenden ze hierheen en wij hoeven ze alleen terug te stu ren.' Het maximum aantal deelne mers is 68. Inmiddels hebben 21 mensen zich aangemeld. De inschrijftermijn eindigt op zondag 9 november. Groeskamp en Koop man moeten het aantal deelnemers bijtijds doorgeven aan 999Games en er moet een spelindeling worden ge maakt. De deelnemers kunnen daar door hun krachten meten met men sen met wie ze nog niet eerder hebben gespeeld. Groeskamp 'Het is de bedoeling dat iedereen in ieder geval gezellig drie potjes kan spelen en de mensen die doorgaan naar de finale spelen nog een vierde spel.' De deelnemers worden verdeeld in groe pen van vier die het tegen elkaar op nemen. De minimum leeftijd is twaalf jaar. Spelers moeten kennis hebben van het basisspel en het zeevaar- derspel. Groeskamp en Koopman willen per ronde maximaal een uur speeltijd aanhouden. Het finalespel willen ze helemaal laten uitspelen. In de eerste drie rondes wordt het basisspel ge speeld, eventueel uitgebreid met het zeevaartspel. Daarbij zijn er meerdere eilanden In te richten en moet er ook worden gevaren. Bij het finalespel komen ook ridders en steden om de hoek kijken. Het open Texels Kam pioenschap telt met mee voor het NK Kolonisten van Catan dat ook be staat. Om misverstanden te voorkomen worden tijdens het kampioenschap bij elke speeltafel de spelregels neer gelegd. Koopman: 'We hebben al wel gemerkt dat veel mensen hun eigen spelregels ontwikkelen. Er zijn op Texel diverse groepen die het spelen. Het leuke van dit kampioenschap is dat ze het tegen onbekenden kunnen opnemen Koopman vindt het zelf een boeiend spel vanwege de varia tie. 'Het ziet er elke keer weer anders uit Het is niet telkens hetzelfde Groeskamp houdt via internet zelfs de laatste Catan-ontwikkelingen bij en bestelt zo nu en dan nieuwe spel- onderdelen. Het kampioenschap wordt gesteund door de feestcommissie van Den Hoorn. De commissie zorgt er op 23 november voor dat de bar is geopend en dat mensen kunnen eten en drin ken Zowel Texelaars als niet- Texelaars kunnen zich inschrijven. Het toernooi begint om 12.00 uur en duurt tot ongeveer 19.00 uur. Deel name kost drie euro per persoon. Aanmelden is mogelijk bij Natasja Koopman (tel. 319439), Sjoerd Groeskamp (tel. 319536) of via email natrich@wxs nl. zo'n prachtige uier', aldus Tjepkema, van wie wel werd gezegd dat hij meer met dieren op had dan met mensen. De genoemde koe was in ieder geval erg gesteld op haar baas. Het dier werd ziek op de Flora en leek naar de slachterij te moeten. Geen probleem, volgens de organisatie van het landbouwevenement, want de verze kering zou in dat geval zevenduizend gulden uitkeren. 'Ik zeg: al krijg ik er zevenf/gduizend gulden voor, die koe komt naar huis.' Terug in de stal fleurde de koe al snel weer op. 'Ik ben op m'n hurken naast 'm gaan zitten en toen legde-ie z'n kop op m'n knie en keek me aan met een blik van: dat doen we niet meer hé?' Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp hebben bij de start van de competitie van klaverjasclub Den Burg direct duidelijk gemaakt dat zij van plan zijn het kampioen schap te prolongeren. Ondanks de afwezigheid van Hans Westdorp (die kundig werd vervangen door Roel de Zwart) scoorde Lieuwe van der Veen er flink op los. Het gele genheidsduo pakte 7633 punten en nam de leiding in het algemeen klassement. De club moet het dit jaar met minder leden doen. Er wordt met slechts achttien koppels gespeeld, wat vol gens de organisatie een historisch dieptepunt kan worden genoemd. Fenny en Rob Caspers, ook vorig jaar al belangrijke concurrenten voor de titel, bleven niet veel bij het winnende paar achter. Ook deze geroutineerde kaarters kwamen met een score van 7305 goed uit de startblokken. Zij staan daarmee voorlopig tweede. Corrie van der Slikke en Corrie Zijm, vorig jaar niet altijd even gelukkig, gingen er eens goed voor zitten en speelden 6963 punten bij elkaar. Frans Stark moest het zonder zijn vaste maat Bas Tromp doen, maar met invaller Jan Zaal wist hij 6894 punten te behalen. De vijfde plaats was voor Theo en Gerard Witte met een score van 6825 punten. Gemid deld werden op de eerste speelavond 6330 punten behaald, er werden 28 marsen gespeeld Jacob Bakker van de Zilvermeeuw krijgt toch toestemming voor de bouw van een veldschuur aan de Maaikeduinweg bij De Koog. Aan vankelijk weigerde de gemeente hem die vergunning, omdat hij geen volwaardig agrarisch bedrijf zou uitoefenen. Maar volgens de Bezwaarschriftencommissie is dat niet doorslaggevend. Bakker houdt zich, naast zijn logies- activiteiten, bezig met het winnen, opslaan en verkopen van ruwvoer, het telen van aardappels en het hou den van schapen en paarden. Vol gens de Bezwaarschriftencommissie is er daarom sprake van 'agrarische bedrijfsvoering van substantiële om vang' en voldoet Bakker aan de be palingen in het bestemmingsplan Buitengebied Het plan stelt niet de eis dat er sprake moet zijn van een volwaardig agrarisch bedrijf. Ook voor het feit dat de agrarische activi teiten voor Bakker een nevenberoep zijn, kan hem de vergunning niet wor den geweigerd. In het bestemmings plan staat met de eis dat iemand al leen een schuur mag bouwen als hij of zij agrariër als hoofdberoep heeft. De benaming hobbyboer vindt de bezwaarschriftencommissie niet van toepassing op Bakker. Andere reden voor het college om Bakker aanvankelijk geen vergunning te verlenen is dat er paarden in de schuur komen, terwijl een manege aan de Maaikeduinweg niet is toege staan. Maar volgens de Bezwaar schriftencommissie betekent het houden, stallen en verzorgen van paarden niet automatisch dat er sprake is van een manege. Feiten die de commissie ook liet meewegen zijn dat Bakker in 1993 en 2001 wél voor bouwvergunningen in aanmerking kwam. Het college van b en w heeft op advies van de Bezwaarschriften commissie de vergunning alsnog ver leend. Datzelfde geldt voor de schuur van Nico Roeper in Eierland. Hem werd aanvankelijk vergunning ont houden omdat de loonwerkzaam- heden die hij verricht volgens b en w strijdig zijn met de agrarische be stemming van zijn bouwblok. Maar volgens de Bezwaarschriftencom missie staat 'buiten twijfel' dat er op basis van het bestemmingsplan spra ke is van een agrarisch bedrijf. In hoeverre de agrarische bedrijfsvoe ring volwaardig is, doet volgens de commissie met ter zake. Het bestem mingsplan kent immers niet het be grip 'volwaardig'. Maarten Boon uit De Cocksdorp is benoemd tot erelid van SVC. Boon, die gestopt is als bestuurslid, is al sinds de jaren zestig actief voor de Durper sportvereniging. 'Hij is al tijd een stabiele kracht geweest', aldus voorzitter Ron Brouwer. Boon voetbalde begin jaren zestig als jongetje al bij SVC. Later werd hij onder meer trainer en begeleider van de jeugd. Nadat Corrie den Braven eind jaren tachtig het jeugdvoetbal nieuw leven had ingeblazen, keerde ook Boon terug bij het voetbal en nam hij diverse taken op zich om het jeugdvoetbal draaiende te houden. Hij zet onder meer elk weekend de lijnen uit op het veld, zorgt voor het materiaal en doordeweeks houdt hij ook een oogje op het veld. 'Ik loop er geregeld langs om even troep op te ruimen, als die er ligt Boon hield zich ook bezig met de eilandcompetitie voor de jeugd en tij dens de Durper markten zorgt hij al sinds jaar en dag voor het doel- schieten van SVC. Omdat er niemand anders beschikbaar was nam hij de laatste jaren ook de training van de kleine kinderen op zich. Brouwer: 'Dat heeft wel eens kritiek opgele verd, maar hij deed het wel.' Met de D-jeugd werd hij afgelopen jaar nog kampioen. De trainingen zijn inmid dels overgenomen door Helmich Kui per. Die neemt ook de plaats van Boon in het SVC-bestuur over. Boon, die drie jaar langs namens de voet bal m het bestuur zat, wilde er zelf mee stoppen. Zijn hart lag meer bij het werk op het veld. Hoewel zijn zonen inmiddels bij Oosterend zijn gaan spelen, blijft hij betrokken bi>de zorg voor het voetbalveld. Tijdens de laatstgehouden algemene leden vergadering van SVC werd hij be noemd tot erelid t Tjepkema met het kampioenskonijn van de Open Kersttentoonstelling van het 0 in Den Helder. (Foto archief Texelse Courant! te eten krijgt, dat soort dingen. Als je slechte dieren hebt, worden ze heus niet zomaar kampioen. Maar een dier dat al goed is. wordt door een goede verzorging zeker beter', aldus de markante fokker. De in Friesland geboren Tjepkema, die als kind met zijn ouders naar Texel verhuisde en jarenlang een boerderij op 't Horntje had, beoefende de fokkerij ruim zestig jaar lang. Hij was vanaf het begin betrokken bij Klein- dierensportvereniging Kotex, dat in de Tweede Wereldoorlog werd opge richt om dieren voor de slacht te fok ken. Tjepkema was buitengewoon succesvol. Het gebeurde dat hij bij keuringen niet alleen het kampioens konijn, maar ook de kampioensduif en de kampioenskip leverde. Ook in de koeien- en paardenfokkerij boekte hij fraaie resultaten. Tijdens een ten toonstelling op de Westfriese Flora werd het uier van éen van zijn koeien gewaardeerd met het predikaat A. 'Volgens de keurmeester had maar één op de honderdduizend beesten iliuiskamer van zijn woning aan Gerritslanderdijkje was eigen- eén grote prijzenkast, gevuld it de honderden bekers en me lts die hij in de fokkerij had diend. Een paar jaar geleden bevestigde hij een paar extra iken aan de muur om ze uit te len, want ondanks zijn leeftijd hij nog lang niet van plan te ipen. Zijn optimisme ten spijt leed de 80-jarige Stendert ikema zaterdag aan de gevol- van een langdurige ziekte. geheim van een succesvol fok- dat is een moeilijk terrein', ver- Tjepkema in de Texelse Cou- nadat één van zijn Vlaamse :en op de Open Kersttentoon- ing van 2000 in Den Helder was roepen tot het mooiste konijn het evenement. Het acht maan- oude en 8,5 kilo zware dier ver- gdaarmee 330 soortgenoten, die kers uit het hele land hadden in- onden. 'Ik houd het op twintig Mnt vakkennis en tachtig procent as. Ervoor zorgen dat het een dier goede plek heeft, op tijd en goed

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5