1 I 'Hoe krijg je dit weer van je handen?' SOS-band in nieuw jasje Kinderen wassen mi gesmolten sneeuw, F amilieberichten TEXELSE COURANT Medische zorg Hulpverlening {f3 kerkdiensten oud Papier Colofon Tcxd Radio Texel I06.ll Folkband Legacy in Question Plaza ^yat ik zeggen 'wou... Conversatiecursus Duits en Engels 1 Cjeslaagd Hulp voor Roemenië hard nodi Betalingsmoraal OSG begint met energieproject Doopsgezind i Wat ik zeggen wd De Koog Herrie en Jo Jazet 50 jaar getrouwd. VRIJDAG 17 OKTOBER 2003 Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17 00 tot 08.00 uur: Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bel len naar: 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheel kundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallen nummer vermeld. 313086, 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg. huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44. Den Burg. tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 0900-4636549. Spreekuur elke werkdag van 9 00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging van jonge kinderen. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17 00 uur. tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische be valling- Parenta Zorg. tel. 0223- 540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en yoor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. tel. 312112 Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u., zondag 11.00-12.00 en 16 00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen- 1- 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen; bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Verslavingszorg: Steunpunt Bnj- derstichting, Wilhelminalaan 1Den Burg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie. Bereikbaar op di. en woe. tijdens kantooruren, tel. 314781; www.brijdernl. Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alar mering, klusjesdienst, huishoude lijke dienst, versteldienst Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Crisisopvang huiselijk geweld, tel 08-71901775. Jongeren Informatie Punt: voor vragen en advies over wonen, wer ken, studie, recht, relaties, seksua liteit, verslavingen en vrije tijd. Openingstijden dinsdag en woens dag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg, tel. 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoedingsondersteuning aan ouders. Spreekuur elke donderdag in d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1, Den Burg. Voor aanmelding, infor matie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal. Zondag 19 oktober 2003 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. PC. Barnard. De Waal: 10.00 u. ds. C. der Neder landen De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. SOW-GEMEENTE TEXEL Oosterend: 9.30 u. ds. J. Vlasblom; 19.00 u. ds. C. der Nederlanden. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. J. Vlasblom. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. D.C. Firet uit Alkmaar. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 18.00 u ds. T.M. van Dijk DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds. I. Reinholt-Scheuermann, dienst in Oosterend In verband met de herfstvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden ingeleverd bij het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze odvertentiecontracteo en aanbiedingen daar toe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentie- wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bi| de Kamer van Koophandel en Fa- brioken ie Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van do Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30.70 (automatisch) Per jaar 62,70 60,70 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. A. van der Hagen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zon. 10.45 u. The Gospeltrain, woord-commume- viering parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Moeten chris tenen de sabbat houden? Wachttorenstudie, 11.20 u Ver trouw in tijden van benauwdheid volledig op Jehovah. Vallende bladeren gelden als een somber beeld Toch maken ze juist een nieuw begin mogelijk Vrijdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u Shopping met Bart en Peter (entertainment) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Maria de Vogel vertelt over astrologie Ook vertelt zij over de door haar geschreven kinder liedjes. 18 00 u Muziek met Marco 19 00 u De grote pauze (muziek) 21 00 u Radio Noordholland Zondag: 9 00 u Klassiek op zondag 10 00 u Kerkdienst vanuit baptisten gemeente Den Burg. 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13 00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15 00 u Frans gaat het doen (muziek) 16 00u Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 30 u Hervormde kerk Den Burg 10 45 u Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18 00 u, Symphomca (klassiek) 19 00 u Wegdromen met een boek (herha ling van zaterdag) 20.00 u Raadscommissie Rechtstreekse uitzending van de commissie Grondgebied vanuit het gemeen tehuis aansluitend- Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20 00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18 00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u. Raadscommissie. Rechtstreekse uitzending van de commissie Wel zijn vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bi|praten met (Texelaars in het nieuws). 20 00 u. Raadscommissie. Rechtstreekse uitzending van de commissie Mid delen vanuit het gemeentehuis aansluitend. Radio Noordholland Griezelfestijn: niet alle kinderen waren bang voor 'De Dood' met de zeis. Foto Jeroen van Hailum) Gillen voor een beul met een bijl, schrikken van een wandelend ge raamte met een zeis en hard weg rennen voor een man met be bloede hand. Kinderen konden hun lol op bij het eerste Griezelfestijn, dat woensdagmiddag in het cen trum van Den Burg werd gehou den. Miriam Bakker en Nikki Broersen durven die griezel in zwarte kledij met die 'bloedende hand' wel een handje te geven. Dat hij een emmer vol 'bloed' en een koeienkop bij zich heeft en voorzien is van een paar onfrisse wonden in het gezicht, maakt de dames met uit En ook an dere kinderen uit het groepje waar ze mee zijn, slaan niet gelijk op de loop voor die engerd, al wordt hij wet met argwaan bekeken. De man met de bebloede hand was één van de vele engerds die woens dagmiddag en -avond rondliepen op het Griezelfestijn in de Gravenstraat, Warmoesstraat, Zwaanstraat. Molen straat en op het plein voor de bio scoop. Het was de eerste keer dat het festival, georganiseerd door Olivier Buisman en Judith Wolf van restaurant De Texelse Luwte, werd gehouden Met succes, want de no dige kinderen (en ouders) kwamen er op af. En voor sommigen was het ook echt griezelen Een kind in een buggy begint van schrik te huilen als een vampier (ge speeld door Herman Slikker van toneelvereniging 't Amateurtje) plot seling zijn hoofd opsteekt. Een moe der spreekt troostende woorden en ook Slikker komt even terug om het kind te troosten. 'Je geeft de kinde ren even een handje als ze schrikken', zegt hij Medespelers Chiel Sanders en Jan Eelman jagen als beul en De Dood anderen soms eveneens de stuipen op het lijf. Broersen, Bakker en consorten hou den een hand vol kleverig rood spul over aan het handje van die engerd met zijn bloedende hand. Op advies van de aanwezige moeders gaan de handen bij de bioscoop meteen maar even onder de kraan. 'En niet aan je kleren zitten', wordt er aan toege voegd. Schrobbeurten ten spijt blij ven de kinderen met rode handen lopen 'Hoe krijg je dat eraf', vraagt Jeroen Bakker nog aan de engerd. 'Warm water en zeep', luidt het ad vies. Volwassene Arthur Oosterbaan heeft daar even later ook behoefte aan als hij door de Gravenstraat fietst en nietsvermoedend de uitgestoken hand van de man met bloedende hand schudt. De Texelse Luwte had het Griezel- festival samen met theatergroep De Zwarte Hond uit Deventer georgani seerd. Jurrien Roossien van de theatergroep had de Warmoesstraat (tussen de Gravenstraat en de Elemert) speciaal daarvoor versierd met een zwevend spook, spinnen die op gezichtshoogte hingen, vleermui zen die aan katrollen boven de straat vlogen, een hoofd aan een touwtje en er stond ook een echte galg opge steld. Het groepje van Bakker en Broersen wordt bij die galg nog eens verrast op nieuwe engerds met doodshoofden en een wandelend monster. Esther Bindt geeft toe dat zij de zojuist ontmoete man met het doodshoofd toch wel eng vond. Jeroen Bakker denkt daar anders over. Hij heeft de man met het doods hoofd toch maar even mooi aange pakt en tegen de muur geduwd. Oke, de griezel loopt nog steeds rond, maar nu wel in de wetenschap dat in ieder geval met iedereen bang is. In Question Plaza treedt donderdag 23 oktober de Engelse folkgroep Legacy op. Deze groep brengt op tra ditionele instrumenten een combina tie van jazz, blues, Keltische en oost- Europese muziek. Fluitiste Clare Sanders stamt oorspronkelijk uit de jazz terwijl violist Tim Cotterell zijn roots heeft in de Amerikaanse en oost-Europese muziek. Al deze ver schillende invloeden zijn terug te vin den in het repertoire. Een avondje Legacy bestaat nooit helemaal uit tra ditionele nummers. Het oudste en bekendste lid van de groep is zanger Mal Simms. Hij sloeg het eerst een brug tussen de traditio nele Keltische muziek en het meer hedendaagse werk. Naast zingen bespeelt Simms de bodhran. Drij vende kracht van Legacy is Paul Burgess Deze gitaar- en mandoline- speler beheerst vrijwel alle muziek stijlen, wat het voor de band moge lijk maakt regelmatig van het geijkte folkpad af te dwalen. Fluitiste Clare Sanders heeft naast haar jazz-verle- den een klassieke opleiding achter de rug. Haar spel is verfrissend en van hoge kwaliteit. Het jongste lid is de getalenteerde violist Tim Cotterell. Legacy heeft drie CD's uitgebracht. Het concert in Question Plaza te Den Burg begint om 20.30 uur. Kaarten zijn te verkrijgen bij hotel De Linde boom en bij Music Store Texel. clijkhcnt unik rolxiir Bij het ROC Kop van Noord-Hol land starten binnenkort de cursus sen Conversatie Duits en Conver satie Engels. Beide zijn geschikt voor mensen die al enige kennis hebben van de betreffende taal en die hun spreekvaardigheid willen verbeteren. Wie zich in de omgang met buiten landse mensen, zowel zakelijk als privé, goed in hun taal kan uitdruk ken, maakt een goede indruk. Denk maar aan Texelaars die werkzaam zijn in de toeristische sector. Onzekerheid bij het spreken kan verdwijnen door het oefenen met concrete situaties. Tijdens de conversatiecursus leert men ook (nieuwe) woorden en zins patronen. Aandacht wordt eveneens besteed aan het lezen van de vreemde taal (opschriften, prijslijsten, informatieborden, folders) en goed luisteren. Dit is van belang voor het begrijpen en het goed kunnen reage ren op wat de ander zegt. Cursisten moeten rekening houden met enig huiswerk. De cursussen duren twin tig weken. Bij voldoende deelnemers start de cursus Engels dinsdag 28 oktober (van 13.30-15.15 uur) en de cursus Duits op donderdag 6 novem ber (van 18.30-20.00 uur). Het cursusgeld bedraagt €150,- (excl. boek). De lessen worden gegeven in het ROC-gebouw achter de OSG. Woensdag was een feestelijke avond voor de SOS-band uit De Koog. Ge stoken in nieuwe, donkerrode truien en om de schouders nieuwe beugels ter ondersteuning van de zware instru menten, marcheerde het muzikale gezelschap door de badplaats. Met daarachter een schare kinderen met lampionnen, die na afloop in dorps huis De Hof werden beloond met warme chocolademelk. De nieuwe fleecetruien en de beugels werden betaald met de opbrengsten van on der meer de kofferbakmarkten De SOS-band heeft marsmuziek op het repertoire staan, die wordt gespeeld tijdens dorpsactiviteiten, zoals Palm pasen en Koninginnedag. Een positief bericht in de Texelse Courant: de gemeente heeft niet te klagen over de betalingsmoraal van haar klanten. Maar sommige burgers hebben wel iets te klagen over de ge meente! In februari en juni van dit jaar veroordeelde de Arrondissements rechtbank in Alkmaar de gemeente Texel tot het terugbetalen van het griffierecht dat Landschapszorg be taalde bij twee verschillende, gewon nen, rechtszaken tegen de ge meente. Op 10 oktober was dat ondanks twee 'herinneringen' onzer zijds nog steeds met gebeurd. Voor lopig zijn we niet van plan dit bedrag als oninbaar te beschouwen. Wij roe pen de Texelaars ook niet op onzorg vuldiger om te gaan met de rekenin gen van de gemeente. Wel vinden we dat er iets aan de betalingsmoraal van ons bestuur schort. Adriaan Dijksen, Landschapszorg Texel. Niet zo heel ver van het welvarende Nederland heerst schrijnende nood. Dat werd duidelijk bij de drukbezochte dialezing die vorige week in De Schakel werd gegeven door Inge José Smelik die al jaren in Roemenië woont en zich daar vooral het lot aantrekt van gehan dicapte kinderen. Daarnaast houdt ze ook intensief bezig met het le nigen van nood onder de armste bevolkingsgroepen. Smelik kreeg vorige maand een vrachtauto vol hulpgoederen van Texel. De spullen waren ingezameld door Ria van der Vis en zijn inmiddels uitgedeeld aan armen en ernstig zie ken in en rond de stad lasi in noord oostelijke deel van het land. Zo kon den veel kinderen goed gekleed naar school, voorzien van schoolspul letjes. Daarnaast werden verpleegte huizen voorzien van kleding, dekens, handdoeken, lakens, rolstoelen, pot- stoelen en incontinentiemateriaal, waaraan enorme behoefte is. De ar moede van de mensen blijkt het meest zichtbaar uit de huizen waarin ze wonen Het zijn frames opgevuld met modder. Er wordt geleefd van de opbrengsten van de tuin, wat als ge volg van de droogte dit jaar met of nauwelijks lukte. Ook wordt van fa brieken afval gehaald en voor zover mogelijk verkocht. Smelik werkt veelal samen met kleine kerkgemeenten in de omgeving. Pre- De gas- en elektrastanden in huis zijn komende maandagavond prooi voor leerlingen van de OSG. Dan begint voor hen het eerste deel van het project 'Laat de zee spiegel niet verder stijgen' van de Stichting Duurzaam Texel en de OSG. Die avond nemen de leerlingen de gas- en elektrastanden op. Een week later, op maandagavond 27 oktober gebeurt dat nog een keer, zodat op school berekend kan worden hoeveel energie er is verbruikt. 'Belangrijk is dat de standen van gas en elektra apart worden opgenomen en met door elkaar worden gehaald', aldus docent maatschappijleer Rudi Serlé. In de week van 27 oktober tot 2 no vember krijgen de leerlingen op school uitgebreid les over onder meer energiegebruik, het broeikaseffect en duurzaamheid. In de week van maan dag 3 november tot maandag 10 november nemen de scholieren op nieuw de meterstanden op. Met com missaris van de koningin Harry Borghouts loopt de weddenschap dat het de leerlingen lukt om in die week een uitstoot van vijf ton C02 te besparen. Tijdens de lesweek krijgen de leerlin gen tips en advies hoe ze in de eer ste week van november zo zuinig mogelijk kunnen zijn. Serlé: 'Ze moe ten niet raar opkijken als de standen niet veel lager zijn of zelfs hoger. We hebben ook te maken met de buitentemperatuur.Energieleveran cier NUON berekent voor de OSG aan de hand van temperatuur en wind uit of het de leerlingen gelukt is vijf ton te besparen. De verkoopdag van de Doopsge zinde gemeente heeft ruim €2300,- opgeleverd. Bij de loterij wonnen achttien personen een mand met le vensmiddelen. Wie denkt prijs te heb ben, kan contact opnemen met de familie Visman aan de Waalderstraat 58 (tel. 315670). dikanten die aan huisraad geholpen, hielpen op hun beu de van Texel afkomstige kleé andere goederen te verspreide Nietswaard Het zwaartepunt van de actm van Smelik ligt echter op de hu gehandicapte kinderen. Vonj richtte ze voor kinderen met e; standelijke handicap de sti; Ancora Salvam (Anker van Verio op. Ten tijde van dictator Ceau werden geestelijk gehandicapt deren ernstig verwaarloosd nutteloos beschouwd, omd; geen bijdrage konden leverena maatschappij. Maar ook na ha dwijnen van het communis regiem veranderde er weinig a houding jegens deze 'niets digen'. De stichting heeft het ce Ancora opgericht waar dagoj wordt geboden aan kinderen tot 16 jaar. De kinderen word geleerd zichzelf te redden al moeder overdag aan het wed veel gevallen heeft de vader a zin verstoten. Het project word nancierd door sponsors. Hoe geld er binnen komt, hoe mei deren, maar ook volwassenen nen dit project geholpen fc, worden. Door de contacten n mensen maakte Inge José van nabij kennis met de schnj nood bij veel gezinnen thuis. Vs daar geen stromend wate incontinente kinderen te wasss dat daarvoor sneeuw moet gesmolten. Ook het ontbreke verwarming veroorzaakt onvo: bare toestanden. Om hieraan kunnen doen kreeg Smelik gë het Diaconaal Project Texel. H> is het mogelijk te helpen bij n tie, aanleg van elektra, verwam het maken van een waterpul, de mensen zich daarna zeil kunnen redden. Inge José Smelik ging na haai met met lege handen naar It aanwezigen gaven haar €310, Wie dit werk wil steunen ka bedrag overmaken op bankrsl 3525.21.905 ten name vanS der Vis te Den Burg, met ver 'Hulp Oost-Europa'. ,crani*u>»rJcüjkiwi« In de Texelse Courant van 3 las ik dat de Dorpsstraat van Dj zal worden heringericht. Aan: wij al jarenlang bezoekers mooie maar helaas steeds wordende eiland zijn, is het a ontgaan dat dezelfde Dorp enige jaren geleden al langdi de schop is geweest met eer. onze mening - foeilelijke uitkor vroegen ons toen al af wie zo lijks kon verzinnen. Wie d: weten wij niet, maar we hebbe sen wel ontdekt waar diegei ideeén vandaan heeft gehaald voor hoefje alleen maar evem grens te kijken in de winkelgel van willekeurig welke Duitse Ziedaar precies dezelfde layk op de straatstenen identiek van De Koog, Hebben de be van het vorige plan zich d: Duitse steden laten inspirerei er soms een Duitser in de coir die besloten heeft tot het ex: plëren van dit voorbeeld? Wij hopen dat men deze ke origineler te werk zal gaan, óf rugkeren naar de sfeer van ei lands dorp. C. de Wagei Ingrid de Porto (23) uit Den Burg is aan de Hanzehogeschool in Gronin gen geslaagd voor de 4-jarige oplei ding Informatiedienstverlening en - management en heeft hiermee de graad Bachelor of communication verworven. 1953 2003 Terwijl kinderen In De Hof nog nagenieten van de lampionnenoptocht presenteert de SOS-band de nieuwe truien. iFoto G«mm Hoera, op 24 oktober zijn onze opa en oma Wilt u ze feliciteren dan kan dat van 15.00 tot 16.30 uur op de Wagemakerstraat 30. Graag lot dan!

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2