Politiek sluit rijen in iebat over vertrouwen erband met besmetting an negen jaar geleden? A l itlatingen Standaart zonder gevolgen ,0 l <23 Raad geeft Eierlandsche Huis geen extra geld Uitpraten en weer verder Elemert tijdelijk dicht w- .TEXELSE ^courant- Texelse variant GLOElEtiDE GLinnEfIDEDt KLUITEN KRRHP eerst Konen die lui vom de wpnPex.EN nu DEZE GRRPPENMQK&RRIS HET ZO üqOR GAST STOP IK ER flNTOün Goes 0 -to - loo-b Nekslag voor alternatieve landbouw Dorpshuis blijft met gat zitten Groen Zwart Fietsen met hond leidt tot ongeluk vrijdag 17 OKTOBER 2003 een soms emotioneel getint )0g heeft wethouder Nel nan dinsdagavond tijdens de Isvergadering de politieke rijen gesloten. Haar oproep om punt te zetten achter de dis- sie over het functioneren van college en het vertrouwen tus- het college en de coalitie- .jen vond gehoor bij alle poli partijen. ian, die sprak namens de wet- iers Hei|ne en Hin, zei er vanuit ian dat zowel de coalitie als de isitiepartijen voldoende vertrou- hebben in het college. De forse die fractievoorzitter Piet daart van Texels Belang (TB) had ierd op het college en de burge ster in het bijzonder werd be- iuwd als een persoonlijke actie, rkunnen en willen we geen con venties uittrekken', aldus Eelman. ep de partijen op zich weer te en op het besturen van de ge uite. 'Laten we ons beraden en jen: het is genoeg geweest. We langenomen om de zaak te be- i. Laten we kijken naar de toe- st en een goede manier vinden net elkaar verder te gaan. Ik denk dat vertrouwen er is.' Eelman jstil bij de problemen die het vo ir ingevoerde dualisme soms ,ert in de verhouding tussen raad uilege'We zgn met elkaar bezig ft stelsel vorm te geven en het gebeuren dat dingen met gaan ze zouden moeten gaan.' Ze te dat de vertrouwenskwestie immekeerzou betekenen en dat en raad betere wegen vinden it elkaar te communiceren. Het de eerste keer dat het college irde op de kwestie die al ruim lyteken speelt Volgens b en w [de raadsvergadering de aange- plek om er in het openbaar |!epraten. 'Maar achter de scher- izijn we er wel mee bezig ge- itiepartijen GroenLmks en de adden het vertrouwen tussen tiepartijen en het college aan gesteld in een interpellatie- omdat zi| na de kritiek van weinig hadden gehoord andere coalitiepartijen (CDA |BD). Beide partijen wilden in de raadsvergadering van dere partijen horen hoe bij hen jerbij hing. 'Houdt TB vast aan itiek op de burgemeester, hoe is de verhouding tussen TB en het col lege en wordt het standpunt van TB gedeeld door de andere college- partiien?', formuleerde PvdA-fractie- voorzitter Alfred Schaatsenberg na mens beide partiien. Zij vinden het onzin dat de kritiek van Standaart wordt afgedaan als onbedoeld mis verstand van het duale stelsel. Uit de kritiek werd geconcludeerd dat er sprake was van een vertrouwens breuk tussen Texels Belang en het college. Volledig afstand Het CDA en de WD hadden weinig zin om in de raadsvergadering op de kwestie in te gaan. CDA-fractievoor- zitter Jan Koolhof zei er volledig af stand van te nemen. 'We geven geen antwoord op de vragen. Wij hebben vertrouwen in het college en de bur gemeester. Zij verzetten veel werk. Het gaat alleen soms niet altijd zoals andere partijen willen, maar dan moe ten ze maar zorgen dat zij weer ach ter de collegetafel komen.' WD-frac- tievoorzitter Maria van der Spek vond dat de PvdA en GroenLinks zich be zighielden met cabaret en onsmake lijke teksten. Met dat laatste doelde zij op een uitspraak van de twee dat er 'geen gekonkelfoes moet zijn in de kamer van de burgemeester en ach terkamertjes'. Van der Spek refe reerde aan een seniorenconvent (be sloten vergadering fractievoorzitters met de burgemeester) waarin al eens was gesproken over problemen in de communicatie tussen raad en col lege. 'Toen hebben we al gezegd dat we toekomstgericht moeten gaan werken en daar houden we het bij.' Ze wees GroenLinks en PvdA erop dat zij de mening van de WD overi gens ook al in de krant hadden kun nen lezen. Dat laatste was opmerke lijk, omdat de raadsleden regelmatig roepen vooral niet via de media met elkaar te communiceren. D66-fi actie voorzitter Frans Visman zei geen kla gen te hebben over de burgemees ter en het college. Standaart verklaarde ten aanzien van Geldorp zijn persoonlijke gevoelens te hebben geuit. Hij zei zijn mond geroerd te hebben omdat hij zich als raadslid niet meer in zijn waarde voelt gelaten. Standaart herhaalde tijdens het de bat meerdere malen dat een 'Texelse variant' op het dualisme zou kunnen leiden tot een betere communicatie tussen raad en college. De rol van de voorzitters in de raadscommissies moet nader worden bekeken. Dat is één van de ideeén die binnen de politiek leven om inhoud te geven aan een 'Texelse variant' op het dua lisme. Sinds de invoering van het nieuwe politieke stelsel worden de commissies voorgezeten door raadsleden in plaats van de wet houders. 'De raadsleden moeten echter als technisch voorzitter optreden, waardoor ze zelf wei nig kunnen inbrengen', aldus wethouder Nel Eelman. 'Dat is toch niet zo handig.' Volgens de Texelse variant wo nen de wethouders ook weer gewoon de vergaderingen van de eigen fractie bij. Volgens het dua lisme zou dat niet meer mogen gebeuren, zodat fractie en wet houder losser van elkaar komen te staan. De commissie Werk wijze Raad, waarin de fractie voorzitters bij tijd en wijle met burgemeester Geldorp invulling aan het dualisme geven, wordt mogelijk aan de maandelijkse raadscommissie Middelen ge koppeld Door de opstelling van vooral het CDA en de WD leken de PvdA en GroenLinks de gebeten hond te wor den. Dat stoorde GroenLinks-fractie- voorzitter Arthur Oosterbaan. 'Het gaat niet om ons, het gaat om de geloofwaardigheid van de fractie voorzitter van Texels Belang en het draagvlak van het college. Het is juist essentieel om dan het vertrouwen in elkaar uit te spreken.' Oosterbaan verduidelijkte dat tot nu toe te heb ben gemist bij de coalitie en het col lege. 'Er wordt nu kritiek op ons ge leverd, maar wij proberen dit als volwassen mensen te bespreken.' Eric Hercules (PvdA) viel hem bij. 'Wij reageren op het uitblijven van reac ties. We maken ons zorgen over het functioneren van de raad.' De oproep van Eelman kon de oppo sitie bekoren. 'Vooral vanwege haar hoop op een ommekeer in het func tioneren van de raad. Burgemeester Gelddorp liet weten dat zij na de kri tiek van Standaart veel positieve reacties had gehad. 'En dat is een hart onder de riem geweest.' bericht dat een leerkracht van basisschool De Akker open tuberculose leed en anderen kan hebben besmet Oosterend met nuchterheid ontvangen. Het klonk me ien bekend in de oren, want nog geen tien jaar geleden d bij een andere onderwijzer van dezelfde school ook n TBC geconstateerd, wat aanleiding was voor een uit- reid contactonderzoek volgens hetzelfde scenario als lan de orde is. Wel vragen velen zich af of er verband taat tussen beide gevallen of dat het om puur toeval GD Kop van Noord-Holland die nderzoek organiseert, kan daar geen antwoord op geven, maar fel onderzoek doen waarbij de van bacil die zich nu laat gelden, vergeleken met die van 1994. Is werden omstreeks 300 men- jetest waarmee de onderwijzer nraking was geweest. Daarbij (dat 15 mensen contact met de fcelbacil hadden gehad. In geen !eaangetoonde gevallen had de szich nog ontwikkeld, maar toch ïn allen de geëigende en af- d gebleken behandeling met cijnen. De zondag overleden Hordijk is in 1994 ook onder- t,maar bleek 'schoon', vis directeur Gerrie Vogél van de is het met waarschijnlijk dat het lotselinge overlijden een direct van tuberculose. De school- teur was in het Gemini-zieken- opgenomen met klachten die met op TBC wezen. Hij leed Ie ziekte van Crohn, een darm- oemng met een chronisch maar ataal karakter. Mogelijk heeft de «natie van beide ziekten tot de he afloop geleid. 'eerde man de TBC-besmettmg opgelopen is onbekend, maar lan jaren geleden zijn. Dat bete niet dat hij al die tijd besmette- geweest. Waarschijnlijker is dat besmettelijke periode enkele len heeft geduurd. Er zal uitge- londerzoek worden gedaan naar [ogelijke bron. aGD gaat ervan uit dat zich bij men die de laatste tijd mogelijk lesmet nog geen besmettelijke kan hebben ontwikkeld. Voor de >en in Oosterend is er dus geen lom elkaar te mijden of andere ®rgen te treffen. Iemand die aan open long- tuberculose lijdt, kan de ziekte ver spreiden door hoesten en niezen. Niet meer dan ongeveer 10 procent van de mensen die aldus worden besmet krijgt ook werkelijk tubercu lose en slechts 10 procent daarvan krijgt de ziekte in besmetteli|ke vorm. Bij het onderzoek dat donderdag in Oosterend begint, krijgen de mensen de bekende mantouxkrasjes. Als deze na drie dagen een rode zwelling vertonen, is dat het bewijs dat de betrokkene ooit met de tuberkelbacil in aanraking is geweest, ooit TBC heeft gehad of is ingeént tegen TBC. Hij hoeft dus niet besmet of ziek te zijn. Een longfoto moet dan uitsluit sel geven. Omdat TBC vroeger veel voorkwam, wordt bij mensen die voor 1945 zijn geboren en daarom vaak een positieve mantouxreactie verto nen, altijd een longfoto gemaakt. In tegenstelling tot bij voorbeeld lan den in Oost-Europa en de Derde Wereld komt TBC in Nederland te genwoordig betrekkelijk weinig meer voor. Toch worden in het hele land jaarlijks nog 1400 besmettingen ge constateerd. In de regio Kop van Noord-Holland zijn dat vijf tot tien besmettingen per jaar. Dinsdagavond 21 oktober begint om 19.00 uur in De Akker een openbare voorlichtingsavond over het op han den zijnde onderzoek voor ouders, leerkrachten en andere belang stellenden. Daarbij is volop gelegen heid om vragen te stellen. De dood van de populaire school directeur is in Oosterend hard aange komen. Het versterkte nog de sfeer van geschoktheid en rouw die daags tevoren was ontstaan door de tragi sche dood van dorpsgenoot Biem van der Vis. Gedurende de bijna 25 jaar die hij aan de school was verbon den, had Elias Hordijk een promi nente plaats in de dorpsgemeen schap verworven, mede door kerkelijke en maatschappelijke acti viteiten buiten zijn directe beroep. In de raadsvergadering van dinsdag sprak burgemeester Joke Geldorp namens het gemeentebestuur haar deelneming uit richting familie, colle ga's, leerlingen en dorpsgemeen schap. Dat had zij ook 's morgens gedaan ti]dens een informatieve bij eenkomst voor de media Daarbij waren ook aanwezig directeur Gerrie Vogel van de GGD en directeur Jan Bot van de Stichting Kopwerk, het samenwerkingsverband van christe lijke scholen waarbij basisschool De Akker is aangesloten. Bot: 'Elias Hordijk was ziek, maar leek aan de beterende hand. Zi|n toestand was vrijdag stabiel en we zijn daarom vol goede hoop de herfstvakantie inge gaan. Het bericht van zijn overladen sloeg dan ook in als een bom. Maan dag is het team bijeen geweest om samen het verlies onder ogen te zien. De hele verdere week staat voor col lega's, leerlingen anderen in het teken van verwerking en afscheid'. Het dorpshuisbestuur van het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp krijgt geen aanvullend krediet van bijna €40.000,- voor de ge maakte kosten bij de renovatie van het dorpshuis. Een meerderheid van GroenLinks, CDA, PvdA en WD wees het verzoek dinsdag avond tijdens de raadsvergadering van de hand. De kans dat de voormalige Vereni ging Gemeenschap Eierland - eind 2002 omgedoopt in de Stichting tot Exploitatie van het Eierlandsche Huis - het extra geld zou krijgen was klein. In een commissievergadering eind september had een kleine meerder heid van CDA, WD en GroenLinks zich al tegen het verzoek uitgespro ken. De PvdA voegde zich tijdens de raad bij deze tegenstanders. Volgens Eric Hercules was de kwestie voor zijn fractie aanvankelijk mistig, maar waren ze tot de conclusie gekomen dat de te late oplevering van het naastgelegen Durperhonk het cru ciale punt was. 'En daarvoor kun je de schuld met bij de gemeente leg gen. Dat zijn dingen die nu eenmaal zo gaan.' WD-raadslid Arjen Boer- horst vond dat het dorpshuisbestuur vorig jaar een kans had laten liggen door arbitrage af te wijzen. Het col lege had dat aangeboden aan de voormalige VGE. In ruil daarvoor had het dorpshuisbestuur dan een rechtszaak tegen het college bij de rechtbank in Alkmaar moeten stop zetten Omdat de stichting dat met wilde, trok het college het arbitrage aankoop in. Texels Belang vond als enige dat er alsnog arbitrage moet komen. Willem Vlas refereerde aan een advies dat de commissie bezwaar- en beroeps schriften eind 2001 aan het college had gegeven. De commissie had het dorpshuisbestuur in het gelijk ge steld, maar dat advies was door b en w ongegrond verklaard. Frans Vis man (D66) bracht met een paar be rekeningen het gat terug naar €30.000,-, waarna hij voorstelde dat het college en het dorpshuisbestuur daarover toch nog eens zouden pra ten. Wethouder Anme Hin hield ech ter vast aan het standpunt van het college om niet meer met het dorpshuisbestuur om tafel te gaan. Zij had er moeite mee dat de voorma lige VGE zowel arbitrage als een rechtszaak had gewild. 'Dat is wed den op twee paarden.' Het dorpshuisbestuur en de dorps commissie zijn teleurgesteld over het besluit van de raad. 'We waren ver baasd over de draai van de PvdA', zegt voorzitter Sikke ten Brug van de dorpscommissie 'Daardoor was de kleine kans die we nog hadden van tafel.' Het besluit heeft met direct consequenties Omdat tijdens de re novatie in 2001 vervanging van het dak achterwege bleef, kijkt het dorpshuisbestuur op het moment met tegen een daadwerkelijk finan cieel gat aan. Dat duikt wel weer op als het dak alsnog aan groot onder houd toe is. Ten Brug 'Het lekt ge lukkig nog niet. maar zodra dat gaat gebeuren, moet het worden vervan gen. We hadden gezegd dat het drie tot vijf jaar kon worden uitgesteld en we zitten nu in het derde jaar. Maar zolang het met lekt, kan het nog een poosje mee.' Als het dorpshuisbestuur besluit het dak te vervangen, kan het opnieuw een beroep doen op een investe ringssubsidie bij de gemeente Die toezegging deed de gemeente tij dens eerder overleg over het tekort en die toezegging staat volgens wet houder Hin nog steeds. ZONDER U REDDEN WE HET NIET. KONINKLIJKE NEDERLANDSE REDDING MAATSCHAPPIJ POSTBUS 414, |l-0 AK IJMLIDCN. TEL 0255-520 501. E MAIL KNR.M*KNRM NL Redactioneel commentaar 'We willen dit graag als volwassen mensen bespreken', zei GroenLinks- raadslid Arthur Oosterbaan in het debat over het vertrouwen tussen de coalitie en het college. Hij zei het niet voor niks. Voor het CDA was pra ten over de vertrouwenskwestie welhaast onbespreekbaar, de WD had er ook weinig trek in en de geluiden uit de fractie van Texels Belang ble ven beperkt tot de strekking van de verklaring die Piet Standaart had voorgelezen. Ondanks de vele woorden, de veelvuldig geuite intenties om de onder linge communicatie te verbeteren en de algemene instemming met de woorden van wethouder Nel Eelman dat er over en weer vertrouwen is. werden tijdens het debat sommige lastige gespreksonderwerpen toch omzeild. Onduidelijk bleef in hoeverre de fractie van Texels Belang ach ter de kritiek van Standaart op de soms al te daadkrachtig optredende Geldorp en het college staat. Standaart verklaarde dat het zijn persoon lijke gevoelens waren geweest die hij ten opzichte van de burgemeester had geuit. Doordat het persoonlijk was, hoefden zijn uitlatingen voor het college met tot consequenties te leiden. Het persoonlijke verwerd daar mee tot een excuus om niet al te zwaar aan de kritiek te tillen, terwijl Standaart eerder had aangegeven dat hij al geruime tijd met zijn onvrede had rondgelopen en dat er dus wel degelijk wat aan de hand was. Het debat ging echter als een nachtkaars uit en iedereen leek gelukkig. Voor veel Texelaars moet het toch raar overkomen. De fractievoorzitter van de grootste partij uit kritiek die ook leeft bij een deel van de bevol king. Vervolgens wordt die kritiek afgezwakt, zodat er met zwaar aan getild hoeft te worden en de oorzaak van alle problemen wordt neerge legd bij een politiek stelsel waarvoor geen enkele Texelaar verantwoor delijk is. Ten slotte wordt gedaan alsof er mets is gebeurd Het moet voor college en raad toch geen geheim zijn dat in de beste verhoudingen conflicten voorkomen en dat ook bestuurders niks menselijks vreemd is Het is geen verrassing dat op politiek gebied met alles meteen per fect loopt. Er is immers een nieuw politiek stelsel ingevoerd waar ieder een aan moet wennen, er zijn veel raadsleden die pas anderhalf jaar geleden in de raad zijn gekomen, het college heeft een tijdje moeten roeien met de riemen die er waren doordat met alle wethouders volledig inzet waren en ondertussen moest het besturen van de gemeente ook gewoon doorgaan. Niettemin hebben coalitie en college laten blijken dat het onderling alle maal koek en ei is. Dat wekt de verwachting dat volgende irritaties of strubbelingen dan ook slagvaardig worden aangepakt, zodat raadsle den niet opnieuw met"wrevel hoeven blijven te zitten en dat over een tijdje met de volgende fractievoorzitter opstaat om eveneens op persoon lijke titel vrijelijk een partij ongenoegen te spuien Is er nu toch nog wat blijven wroeten, dan is het te hopen dat college en raad die imitatie ook goed aanpakken en uitpraten. En het is te hopen dat zowel college als raad het eigen handelen daadwerkelijk nog eens goed tegen het licht houdt en dat het met alleen bij goede voornemens rond de algemene term 'communicatie' blijft. Om met wethouder Eelman te spreken: er moet bestuurd worden. Het nieuwe raadhuis, nieuwbouw voor de OSG, de centrale hulpverlemngspost, het landschapsbeleidsplan en de begro ting zijn enkele belangrijke onderwerpen die momenteel onderweg zijn. Een 62-jarige vrouw uit Hoorn is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de Schilderweg in Den Burg. Ze werd geraakt door een bestelwagen die werd be stuurd door een 21 -jarige bestuur der uit Den Burg. De vrouw, die in de richting van Oudeschild reed. was aan het fietsen met haar hond. Doordat het dier plot seling stopte, had de vrouw geen controle meer over de fiets, waardoor ze op de rijbaan terecht kwam. De bestuurder, die uit tegenovergestelde richting kwam, probeerde nog uit te wijken, maar kon met voorkomen dat hij de vrouw raakte Zij liep diverse schaafwonden op. De vrouw hoefde niet naar het ziekenhuis. De riolering onder de Elemert tus sen de Keesomlaan en de War moesstraat in Den Burg wordt de komende weken vervangen. Vanaf vandaag is de kruising Elemert/ Keesomlaan tien dagen dicht voor de werkzaamheden. Tot half no vember moet verkeer tijdelijk om rijden om in het centrum te komen. De verouderde riolering wordt ver vangen door een gescheiden stelsel. Regenwater wordt voortaan in een apart hemelwaterstelsel opgevangen en rechtstreeks afgevoerd naar de vijver. De werkzaamheden hebben de no dige gevolgen voor het verkeer. Tot maandag 27 oktober is de kruising Keesomlaan/Elemert afgesloten. Van maandag 20 oktober tot vrijdag 14 november is de Elemert tussen de Keesomlaan en de Warmoesstraat dicht voor alle verlieer. Het centrum van Den Burg blijft wel bereikbaar vanaf het zuiden Daar voor worden in diverse straten tijde lijk de verkeersstromen veranderd. Van maandag 20 tot maandag 27 ok tober wordt op dè'Haffelderweg het eenrichtmgsverkeeromgedraaid, zo dat automobilisten over die weg naar het Schilderend in Den Burg rijden. Daarna kunnen ze via het Schilde rend en de Weverstraat doorrijden naar de Parkstraat, waar van 20 ok tober tot 14 november geen een richtingsverkeer geldt Op het ge deelte van het Schilderend en de Weverstraat tussen de Parkstraat en de Keesomlaan is in diezelfde pe riode het eenrichtingsverkeer even min van kracht. De werkzaamheden aan de nolenng duren volgens de planning tot 7 no vember. Daarna is nog een week in geruimd om de Elemert opnieuw te bestraten. Het werk wordt uitgevoerd door aannemer Westerlaken. Aannemer Westerlaken is van de weck begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de vervanging van de riolering onder de

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5