Ijsbaan in beeld als parkeerplaats auto's iïSii m wL 7 iÉ^PÉI '^ÈÊÊÈÊÊSM Vijftigjarige Sportraad pakt uit in jubileumjaar College presenteert notitie parkeerbeleid Piet Bakelaar moeilijk te verslaan Jt B Tevoko-teams winnen opnieuw .TEXELSE COURANT" wmjmm Broers Witte op dreef bij klaverjasclub Bekerwedstrijd gaat niet door \\/at ik zeggen wou. Vervuiling it Randstad Eilandcompetitie Duurzaam Texel Natuurwerkdag VRIJDAG 17 OKTOBER 2003 S&Ms ijsbaan in Den Burg kan in de zomer mogelijk ruimte bieden aan de auto's van toeristen. (fofo Joroan van Hattum) *§7 Theo en Gerard Witte zijn snel in gespeeld. Zij waren deze week het enige koppel bij Klaverjasclub Den Burg dat de grens van 7000 punten wist te slechten. Door dit resultaat nemen zij direct de leiding in het klassement. De winst van de Wittes was behoor lijk verrassend. Theo Witte, die al ja ren voorzitter is van de club. is wel iswaar een ervaren klaverjasser, hij speelt voor het eerst met zijn broer Gerard. Ze blijken al snel een goed duo te vormen. Al in de tweede ronde haalden ze geweldig uit met een score van 7581 punten. Dit hoge puntenaantal kwam regelmatig tot stand, met drie potjes van rond de 1800 punten. Daardoor hadden ze aan één uitschieter van bijna 22.00 punten ruim voldoende om de leiding in het klassement te nemen. Het bleek de enige echt hoge score. Bart Weijdt en Willem Koomen vero verden op eerbiedige achterstand de tweede plaats. Zij speelden 6806 punten bij elkaar Deze score was vol doende voor vier plaatsen winst in het klassement, waarin ze nu vierde staan. Erik Boogaard en Rob Stapersma kenden vorige week een wat stroeve start, maar herstelden zich deze week uitstekend met een score van 6788 punten. Dit resultaat was goed voor drie plaatsen winst in het algemeen klassement. Ze staan nu zesde. Gerda en Freek Veeger, ge nietend van een welverdiende vakan tie, werden kundig vervangen door Muus Smit en Jos Veeger. Zij behaal den namens de vakantiegangers de vierde plaats met 6573 punten. Fenny en Rob Caspers toonden vorm behoud door vijfde te worden. Zij kwamen tot 6526 punten. In het klassement moeten ze weliswaar een plaatsje inleveren, maar dat komt doordat de verschillen nu nog klein zijn. Het gemiddelde was met 6228 pun ten niet minder dan 100 punten lager dan vorige week. Opvallend, omdat er net zoveel marsen (28) werden ge speeld. In het algemeen klassement leiden Gerard en Theo Witte, met een kleine voorsprong op Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp. Fenny en Rob Caspers bezetten de derde plaats. eijsbaan in Den Burg is in beeld ^mogelijk 'overloopgebied' waar «risten in de zomer hun auto ijnnen parkeren als elders geen kk meer is. Het is één van de flies die worden genoemd in de ijitnotitie parkeren die het col- ge heeft gepresenteerd. Een an- ?re mogelijkheid is de invoering vergunningparkeren voor weiaars. startnotitie moet leiden tot een irziening van het bestaande akeerbeleid. Met name in Den Burg :dt regelmatig geklaagd over steeroverlast in de wijk, doordat -sten liever daar hun auto neer- dan op een bepaalde parkeer- in de buurt van het centrum. In otitie levert het college nog geen lare oplossingen, maar draagt »el mogelijkheden aan die moe- iaden tot een vermindering van jrkeeroverlast. Het is aan de feke partijen om daar keuzes uit raken. ijemeester en wethouders gaan :p voorhand vanuit dat een struc- 5fe uitbreiding van het aantal par- ■rplaatsen in Den Burg geen oplos- g is. In de buurt van het centrum iaar nauwelijks de ruimte voor en zou financieel ook onrendabel i. omdat topdrukte zich op jaar- *i$ maar kort voordoet. Volgens ïege is het wel een mogelijkheid n de ijsbaan in te zetten als erioopgebied' waar incidenteel ito's kunnen staan. 'Dan kan er in ■winter worden geschaatst en in de mer geparkeerd', aldus een woord eer. Het bouwen van een onder- ondse parkeerplaats bij een even- eel nieuw raadhuis wordt ook als üie genoemd. Voor Texelaars denkt het college er onder meer aan om vergunning- parkeren in te voeren. Dan wordt in een straat of een zone in principe een parkeerverbod ingesteld. Bewoners van de betreffende straat of zone kunnen dan een vergunning krijgen, zodat zij als enige wel op de parkeer plaatsen mogen staan. Voordeel is volgens het college dat bewoners altijd een plaats hebben. Nadeel is dat de parkeerplaatsen met efficient worden gebruikt, omdat niemand anders er mag staan als de ver gunninghouders weg zijn. Texel kent op het moment nog geen systeem van vergunningparkeren Een andere optie is uitbreiding van het betaald parkeren. Dat is nu in Den Burg van kracht bij de parkeerterrei nen Vogelenzang, Albert Heijn en de Boksberg en in de middenring. In De Koog moet worden betaald op het eerste gedeelte van het parkeerter rein aan de Nikadel, de Brink, 'Parnassiéstraat, het parkéèrterfeih achter de oude VW en op het kleine parkeerterrein aan de Nikadel tegen over dorpshuis De Hof. Nadeel van uitbreiding van dat systeem is vol gens het college dat toeristen waar schijnlijk verder de wijk in gaan om toch een gratis plekje te vinden. 'De zoekende toerist heeft de tijd aan zichzelf en loopt dus liever wat lan ger, dan dat hij geld uitgeeft.' Parkeerschijf Het instellen van zones waar de parkeerschijf van kracht wordt, wordt ook geopperd. In dat geval zouden parkeerautomaten en parkeermeters met meer nodig zijn, omdat chauf feurs zelf de maximale tijd op de parkeerschijf instellen. Een parkeer- beheerder houdt in de gaten of nie mand over zijn tijd gaat. Voordeel van dat systeem is volgens b en w dat parkeerplaatsen efficiënt worden ge bruikt en dat toeristen met de woon wijken in worden gedreven, omdat zij niet meer hoeven te betalen. Nadeel is dat er geen inkomsten meer zijn, terwijl er wel aan parkeerbeheer moet worden gedaan. 'Dat is de reden waarom dit systeem landelijk steeds minder wordt toegepast. Door de laagdrempeligheid voor toeristen biedt het weinig soelaas voor de parkeerproblemen van de bewoners.' De gemeentewoordvoerder bena drukt dat het college nog geen dui delijke voorkeuren uitspreekt. De startnotitie is bedoeld als aanzet tot een nieuw beleid. Er Is bewust nog geen financiële paragraaf in opgeno men. Naast de inbreng van de poli tieke partijen, kunnen ook Texelaars in een later stadium hun mening la ten horen. Algemeen wordt in het stuk gesteld dat zowel toeristen als bewoners rekening moeten houden met enige loopafstand tussen hun voertuig en hun bestemming, geen structurele uitbreiding van de be staande parkeerplaatsen en de nieuwe regelgeving moet eenduidig zijn. 'Er moet voor worden gewaakt dat de parkeerregulering met te inge wikkeld wordt, bijvoorbeeld doordat er in elke straat weer een ander regiem geldtEen combinatie van diverse mogelijkheden behoort ook tot de oplossingen. De startnotitie wordt maandag be sproken in de raadscommissie Grondgebied. Aan de hand daarvan wordt een concreet plan opgesteld waar inspraak op mogelijk is. Daarna wordt het plan opnieuw in de politiek besproken en uiteindelijk vastge steld. Vijftig jaar na de oprichting in 1954 pakt de Texelse Sportraad flink uit. Op het jubileumprogramma staan volgend jaar een groot aantal bin nen- en buitensportactiviteiten, le zingen en andere gebeurtenissen. Overleg. Dat is al vanaf de oprichting op 21 januari 1954 de belangrijkste waarde van het overkoepelende or gaan van de Texelse sportvereni gingen. Nu nóg is de Sportraad regel matig een schakel tussen verenigin gen onderling, of tussen verenigingen en de gemeente Nog vrij recent bij de ontwikkeling van Sportpark Den Burg Zuid, waar bijvoorbeeld de aanleg van de atletiekbaan veel voeten in de aarde had. De Sportraad schuift vol gens voorzitter Albert Hoven ook aan als verenigingen in problemen zitten. Zonder een naam te noemen, ver haalt hij over een club die na een stuk of vijf bijeenkomsten de problemen achter zich kan laten. Een boekje dat twintig jaar geleden, ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan, werd uit gegeven, verhaalt over tal van andere activiteiten van de Sportraad, zoals de betrokkenheid bij sportuitwis- selingen. Promotie van de sport op het eiland is nog steeds een belangrijk doel. Vandaar de reeks van activiteiten in het komend jaar. Zoals de sportmarkt in sporthal Ons Genoegen, waarop sportverenigingen en aan sport gere lateerde bedrijven zich presenteren. De organisatie vraagt deelnemers vóór 15 november te reageren In de nazomer staat een sportpromotiedag op de kalender, die wordt gehouden in Sportpark Den Burg Zuid. Bij de sluiting van zwembad Molenkoog is er een hondentriatlon, waarbij het de bedoeling is dat honden en hun baas jes bepaalde disciplines afleggen. Aandacht is er ook voor gehandi captensport Er moet nog een keus worden gemaakt uit rolstoelvolleybal of Ouodrugby. Voor basisschool kinderen van groep vijf tot acht wordt een ontwerpwedstrijd voor posters gehouden. Het winnende ontwerp wordt gebruikt voor alle aankondigin gen voor het jubileum. Op het jaar lijkse schoolvoetbaltoernooi wordt een spandoekenwedstrijd gehouden en een bekende uit de sportwereld wordt uitgenodigd om een lezing te geven. Op een veerboot van Teso wordt in de loop van het jaar een damtoernooi gehouden. Bijzonder is ook het Nederlands kampioenschap dammen voor vrouwen, dat in no vember op Texel wordt gehouden. Van artistiek gehalte is een lokale kunsttentoonstelling die in het teken staat van de sport. Het jubileumjaar wordt besloten met een dorp-tegen- dorp-spel. De bekerwedstrijd Texel'94-Where- vogels die voor komende zondag op het programma stond, gaat niet door Omdat beide ploegen geen kans meer maken door te gaan naar de volgende ronde heeft de club uit Purmerend de KNVB met succes verzocht de wedstrijd te schrappen. Tot teleurstelling van de thuisclub, die liever had gespeeld. iOpen brief aan de directie van ener giebedrijf NUON) Wweer enige tijd geleden, ongeveer "i april 2000, heb ik uw toenmalige directie geïnformeerd over de deplorabele staat van de eigendom- hen van NUON op Texel. Ik doel hierbij op de graffiti op onder meer transformatorhuisjes. Toentertijd is sr geen enkele reactie gekomen. Noch naar mij, noch in de vorm van enige aandacht voor het probleem. Inmiddels is het ruim drie jaar later en wil ik u nogmaals attent maken op deze vervuiling van landschap en omgeving. De hierbij getoonde af beeldingen zijn nog maar een deel >an wat er verder nog aan uw instal ls en gebouwen schort. U li|kt er geen aandacht voor te heb ben, maar de ondernemers van Texel zijn zich bewust van het bij zondere van het eiland en dat dat grote invloed heeft op de komst van »ele honderdduizenden toeristen. Daarom willen wij het landschap zo schoon en ongestoord mogelijk houden Voor dat doel is inmiddels °ok een natuur- en landschaps beleidsplan in ontwikkeling, om zo- teel mogelijk het authentieke land schap te behouden. Mochten er in terband met de infrastructuur in stallaties en gebouwen nodig zijn, is het op zijn minst gebruikelijk dat de betrokkenen zich van hun verant woordelijkheid voor dit waardevolle dement van Texel bewust zijn en er Professioneel mee omgaan. Mijn '■erzoek is dus om nogmaals en Permanent aandacht te besteden aan het uiterlijk van uw eigendom men en deze van de vervuiling te ontdoen. Het lijkt mij dat NUON zich als geprivatiseerd bedrijf ook maat schappelijk zal en wil presenteren, vandaar dat ik dit beroep in dat ka der wil doen. Aangezien ik eerder geen reactie van u ontving, ben ik zo vrij deze brief ook aan het ge meentebestuur en de pers te sturen. Van de zijde van de gemeente wor den er maatregelen getroffen om onverantwoordelijk ondernemende ondernemers aan te pakken via de AMVB (zie de Texelse Courant van vrijdag 26 september) en in de plaatselijke pers is de ontwikkeling gaande om 'wantoestanden' aan de kaak te stellen en te veroordelen Omdat ik zoiets ten aanzien van uw beleid zou willen voorkomen, doe ik u dit dringend verzoek om maatre gelen. Graag ontvang ik binnen enkele da gen uw reactie. Met vriendelijke groet, Harry P Wuis, De Koog. Winnen van schaker Piet Bakelaar is een loodzware opgave, dat be wees hij deze week opnieuw in de clubcompetitie van En Passant. Titelkandidaat Thomas Richter deed wat hij kon, maar moest be rusten in remise. Jaap Dros won na een zinderende partij tegen Taeke van Lingen opnieuw. Piet Bakelaar moest het in de vijfde ronde opnemen tegen Thomas Rich ter, die wordt gezien als een titel kandidaat, met wie kampioen Jaap Dros terdege rekening moet houden. Maar ook Bakelaar zelf wordt bij En Passant door niemand onderschat. Tegen Richter hield hij in een oer degelijke Grünfeld-lndisch het hoofd koel en bouwde hij een solide verde diging op. Zijn tegenstander pro beerde het nog lange tijd, maar het evenwicht werd nooit verbroken en de remise die beiden ten slotte over een kwamen was een goede afspie geling van de krachtsverhoudingen. Taeke van Lingen speelde weerga loos tegen Jaap Dros, maar dat bleek niet genoeg voor een goed resultaat. In een scherpe partij, waarin hij twee pionnen won, kreeg hij te maken met twee sterke torens van Dros die hem het leven zuur maakten. De kampioen won uiteindelijk in een stelling die op remise leek. omdat Van Lingen te veel bedenktijd gebruikte en door zip vlag ging. Zijn clubgenoten waren ervan overtuigd dat hij op grond van zijn uitstekende spel meer had verdiend, maar goed omgaan met de beperkte tijd is nu eenmaal ook een onderdeel van het schaken. Martin van Tatenhove nam het met wit op tegen routinier Auke Terpstra. In een gelijkopgaande opening ont plofte de partij na de twintigste zet van Van Tatenhove. Hij bestookte de vijandelijke koningstelling met zwaar geschut, maar Terpstra wist met kunst- en vliegwerk de schade bin nen de perken te houden. Toen de rook was opgetrokken, bleek de stel ling in evenwicht en besloten beide kemphanen de punten te delen Het schaakprobleem van vorige week was kennelijk te moeilijk óf te makkelijk, want het aantal oplossin gen dat bij de redactie binnenkwam was niet erg groot. De juiste begon met een schaakje van wit: 1 .Dd8+ of De8+. Vervolgens kan zwart met an ders dan zijn dame terugtrekken: 1 Df8. Dat baat hem echter met, want wit neemt de dame (2.Dxf8+) en zet zwart daarmee mat, omdat terug slaan met de gepende loper op g7 onmogelijk is. Ook in de nieuwe puzzel luidt de op gave: wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen kunnen worden be zorgd bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45 in Den Burg of per e-mail: redactie@texelse courant.nl. Goede inzendingen din gen mee naar de schaakklok, die in december wordt verloot. &!v; ><li W'- NN Programma 21 oktober Veld A, dames en heren 18.30 Bruintje Beer-Oostra NBC 2 19.15 Smash'68-NBC 2 Slock 20.00 Slock-NIOZ 1 Maarco Bouw 20 45 Maarco B -Autocentr. NIOZ 1 21.30 Paal 28-Kobeko Cocky's 22 15 Cocky's-Sportshop 2 Paal 28 Veld B, heren en gemengd 18.30 Super-Balcken Tatenhove 1 19.15 Tatenhove 1-CVI Tevoko (j) 20.00 Tevoko (j)-OSG CVI 20.45 Ecoteam-TESO OSG 21 30 Bocksberg-Zandbank TESO 22.15 Rab-Lindeboom Zandbank Veld C, dames 18 30 Rival-Westerlaken NBC 2 19 15 Smash K,-NBC 2 Sportshop 1 20.00 Sportsh. 1-Jozefsch. Eierl. H. 20.45 Eierl. H.-Haarstudio Durper D. 21.30 Durper D.-De Krim Haarstudio 22.15 Timmer-Beverdam 2 De Krim Wedstnjdleiding Remco Oostra de Schil der en Kees. Uitslagen 14 oktober Rabobank-L&R 2-1De Wit Installatietechmek- Albert Heijn 2-1; NIOZ 1-Kobeko 3-0; In den Grooten Slock-Texelse Autocentrale 2-1Paal 28/De Krim-Sportshop Texel 2 1-2; Cocky's Kapsalon-Maarco Bouw 0-3. CVI-OSG 3-0; Agrifirm-Twaalf Balcken 0-3; Super de Boer- TESO 2-1; Tatenhove 1-Ecoteam 3-0. De Lindeboom-Wessels Ontwerpt! 1-2; Otto's Tweewielershop-NBC Eelman Partners 0-3; Smash'68-Bruintje Beer 3-0; Zeilmakerij Texel- Smash'68 Piet Kooger 3-0. Remco Oostra de schilder-B&B van der Vis en Den Boer 0-3; Salon Martine/De Oorzaak-NBC Eelman Partners 2 3-0; Bouwcenter Rab-Kever- museum De Bocksberg 2-1 Het tweede damesteam en de jeugd van volleybalvereniging Te voko doen goede zaken. Nadat ze beide in de vorige ronde al hadden gewonnen, kwamen ze deze week opnieuw als winnaar uit de strijd. Na de winst (3-1) tegen Oranje Wit uit Limmen toog Tevoko 2 vol goede moed naar Schagen om het op te nemen tegen De Boemel uit Tuitjenhorn. Met Mieke van den Bent en Onnoline van Helden als spelverdeelsters startten de Texelse dames voortvarend. Vivian Kareis en Mary Koorn speelden op het hoofd blok en Kitty Bakker en Joanme Schaapman op de hoofdaanval. De Boemel verdedigde geducht, maar Kareis wist met een mooie weg draaiende middenaanval het blok menigmaal te verschalken. De eerste set werd mede daardoor een prooi voor Tevoko 21 -25). In de tweede set kwamen Carla de Wit en Saskia Fleer in de ploeg. Dat gebeurde aanvankelijk met weinig succes, want de Texelaars kwamen al snel op achterstand Bij een stand van 12-9 probeerde coach Rita Dogger met een time-out orde op zaken te stellen. Bij 17-11 was een tweede time-out nodig en pas daarna verliepen de zaken weer naar wens. De dames van De Boemel wisten met goed raad met de diepe, scherpe services van De Wit, waardoor Tevoko de achterstand kon verklei nen tot 19-18 en plots de setwinst rook. Met een paar rake klappen van Vivian Kareis en Joanme Schaapman werd de klus geklaard (19-25). De derde set ging gelijk op tot 18-18. maar daarna bleek Tevoko over de langste adem te beschikken (23-25). In de vierde set gaf Tevoko de teugels niet meer uit handen. Met snelle aan vallen van Carla de Wit en Vivian Kar eis en goede services van alle dames was het bij 18-25 bekeken en mocht de Texelaars vijf punten toevoegen aan het totaal. Een mooi afscheid voor spelverdeelster Saskia Fleer, die binnenkort naar Hoogeveen verhuist. Jeugd Het jeugdteam van Tevoko speelde tegen het eerste team van VCJ, na vorige week al het tweede team te hebben verslagen. In de eerste set bleken beide teams aardig aan elkaar gewaagd. Tevoko kon het minst goed met de druk overweg en verloor met 21-25. Daarna keerde het tij Met goede aanvallen van Ruben Maas, Joram Tromp en Bart Loos wisten de jeugdige Texelaars de tweede set met ruim verschil te winnen (25-16). Het vervolg was prima en ook de dames Inge van den Bent. Kanna Kalaidjan en Iris Baas wisten door goed verde digen en passen de wedstnjd te beïn vloeden. De vasf spelende Kees Olthof maakte het team compleet. De wedstrijd werd uiteindelijk met 3-1 gewonnen door Tevoko, waarmee de stijgende lijn van dit team werd door gezet. In een onderzoek dat onder de naam Lokale Duurzaamheidsspiegel gege vens uit 429 gemeenten naast elkaar legt, eindigt de gemeente Texel op een 69ste plaats, samen met Bussum, Opsterland en Roosendaal Voor de Lokale Duurzaamheids- spiegel, een initiatief van de Nationale Commissie voor Duurzame Ontwik keling (NCDO), werden de deelne mende gemeenten de afgelopen maanden ruim honderd vragen voor gelegd over sociaal beleid, water beheer, klimaat, globalisering en ruimtelijke ordening. De eindresulta ten lopen sterk uiteen, afhankelijk van de aandacht die de gemeenten aan de verschillen beleidsterreinen toe kennen. Gemeenten die alle terreinen aandacht geven, en dus hoog sco ren. zijn Eindhoven, Delft en Breda. Voor klimaatbeleid blijkt in het alge meen weinig politiek draagvlak te zijn, terwijl maar weinig gemeenten aan waterbesparing doen en de meeste nauwelijks zijn voorbereid op groot schalige effecten van klimaat verandering. Alle uitkomsten en analyses, alsmede alle vragen met antwoorden, zijn te vinden op de website van de Lokale Duurzaamheidsspiegel: www.la21 .nl. In het Duinpark nabij EcoMare wordt zaterdag 1 november een Natuur werkdag gehouden. Onder leiding van Edwin van Egmond van Staats bosbeheer kunnen deelnemers on gewenste opslag uit het gebied ver wijderen en mogelijk handmatig heideplaggen De Natuurwerkdag begint om 9.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Er kunnen ongeveer dertig men sen meedoen Aanmelden is moge lijk op 0900-7770900. De groep ver zamelt zich aan de Randweg tegenover de Zilvermeeuw. De Natuurwerkdag wordt landelijk op meer dan 150 plaatsen gehouden. In Noord-Holland wordt op 21 locaties gewerkt.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7