T exelaars inwerk Anja Amsing werkt met demente bejaarden 'Geen clubbestuur, iedereen is de baas 'In dit werk ga je het mooie van de dood inzien Koger linedancers enthousiaste club 'Laat brandweer aan Bernhardlaan blijven' Alternatief WD voor hulppost GEVONDEN: TEXELSE g couRANT Hercules maakt kans op prijs kindertelevisie GEZOCHT: De beste slotconclusie Texel heeft een rijk vereni gingsleven. Duizenden Texe laars zijn regelmatig actief in clubverband en zeer enthou siast over hun 'duppie'. De variëteit is groot. Verscheidene clubs zijn bekend doordat ze regelmatig in het nieuws zijn vanwege (sportieve) presta ties. Maar tal van andere vere nigingen halen nooit de krant, doordat zij niet actief naar bui ten treden of niet prestatie gericht zijn. De Texelse Cou rant gaat iedere maand op bezoek bij een Texelse club of vereniging en ervaart hoe de leden hun hobby beleven. Deze maand de Indian Summer Linedancers in De Koog. Gezellig babbelend met haar collega's zit Anja Amsing-Van Exel al te wachten op de verslaggever. Haar taak zit er vandaag weer op, maar dat weerhoudt haar er niet van om nog wat te blijven hangen in het kantoortje op de somatische afdeling van Ver pleeghuis Texel, waar ouderen met lichamelijke klachten revalideren. 'Normaal werk ik op de psychogeriatrie met de mente bejaarden, maar ik ben nu tweeëneenhalve maand hier geplaatst. De leiding wil meer mobiliteit in het verpleeghuis, zodat je breder inzetbaar wordt', vertelt Amsing. De 42-jarige Texelse is al vanaf 1988 werkzaam in de verpleging. Hoewel zij het geen roeping wil noemen, was haar van kinds af aan al duidelijk dat ze in de verzorging terecht zou komen. Na haar opleiding tot zieken- verzorgster werkte Amsing eerst een jaar als bejaardenverzorgster in De Gollards. 'Ik vond het wel aardig, maar het was niet wat ik zocht. Ik heb ti|dens mi|n opleiding stage gelopen in een verpleeghuis en had het idee dat ik daar meer op mijn plek zou verpleeghuis. 'Natuurlijk is het nooit leuk, maar de dood hoort bij het le ven. Ik vind de dood ook helemaal niet eng, net zo min als ik een over leden iemand beangstigend vind. Je gaat hier het mooie van de dood in zien.' Volgens de Texelse, moeder van twee kinderen, geeft het voldoe- het verpleeghuis en er vooral op de gesloten afdeling weinig reuring is, ziet Amsing dat anders. 'We hebben hier meerdere huiskamers en plekjes waar de bewoners lekker kunnen zit ten. En het is er vaak gezellig. Natuur lijk hangt dat wel af van de mensen die er zijn. Hoe zwaar dement ze zijn en hoe ze in het leven staan. Net als iedereen hebben ook deze mensen allemaal een eigen karakter. Dat wordt soms versterkt door de de mentie. Soms veranderen mensen ook helemaal door hun ziekte en soms zijn ze wel eens agressief. Maar dat kun je iemand nooit persoonlijk aanrekenen. Die mensen zijn ziek, je zijn.' Toen er na een jaar een plekje vrijkwam in Verpleeghuis Texel, aar zelde zij dan ook geen moment. In middels werkt ze al ruim vijftien jaar met demente bejaarden. Een baan die haar nog steeds enorme voldoe ning geeft. Op de vraag waarom ze per se met dementen wil werken, antwoordt zij na enig nadenken: 'De mensen die wij verzorgen, maken vaak de laatste fase van hun leven door. Veel mensen gaan hier dood. Met z'n allen wil je zorgen voor een zo goed mogelijke afsluiting. Je pro beert de bewoners nog een mooie tijd te bezorgen.' Speciale band Doordat de gemiddelde leeftijd op de gesloten afdeling ongeveer 86 jaar is, maakt de dood nadrukkelijk onder deel uit van het dagelijkse leven in het ning als je nabestaanden kunt helpen bij de rouwverwerking. 'Met de fami lie krijg |e op zulke momenten een band. Ook als iemand stervende is en de familie waakt, probeer je die zo goed mogelijk van dienst te zien en steun te geven. Dat wordt vaak enorm gewaardeerd.' Hoewel zij goed in staat is werk en privé-leven te scheiden, is dat met altijd eenvou dig. 'Meestal ben je het kwijt als je hier de deur uitgaat. Dan begint er een ander leven, maar soms neem je het mee naar huis. Vooral als er rela tief jonge mensen doodgaan is dat moeilijk. Mensen van in de vijftig of mensen waar ie een speciale band mee had. Dat is wel eens moeilijk.' Gezellig Hoewel buitenstaanders wel eens denken dat het een saaie boel is in kunt het ze niet kwalijk nemen.' Hoe wel zij beaamt dat het niet eenvou dig is om contact te krijgen met de demente bewoners, is dat er wel. 'Je moet je voldoening halen uit de mo menten, uit de kleine dingen. Bijvoor beeld als iemand rustig wordt als jij z'n hand pakt, of als iemand lacht wanneer je buiten met hem wandelt. Daar doe je het voor. Zulke momen ten moet je koesteren.' Dat diezelfde persoon soms vijf minuten later al niet meer weet wie je bent, stoort Amsing met. 'Daar heb ik geen moeite mee. Je moet daar niet bij stilstaan, want het is gewoon met anders.' Het contact tussen bewoners onder ling is volgens de verzorgster heel anders en soms grappig om te zien. 'Dan zitten ze bij elkaar aan tafel en voeren hele gesprekken. Dan heb ik zoiets van: waar hebben ze het over Maar blijkbaar begrijpen ze de ander heel goed.' Onmacht Veel minpunten kan zij niet bedenken over haar werk. Toch zijn er wel frus traties. 'Het moeilijkst vind ik de on macht. Mensen die beseffen dat ze vergeetachtig worden en aan het dementeren zijn, maar daar mets te gen kunnen doen. Dat is moeilijk.' Soms levert dat lastige ogenblikken op. 'Het gebeurt wel dat een bewoonster tegen mij zegt: je moet even opschieten, want ik moet de kin deren uit school halen. Voor die vrouw is dat de werkelijkheid. Voor haar is het net zo echt als dat ik zeg dat ik mijn kinderen moet ophalen.' Volgens Amsing zijn er verschillende technieken om zo'n bewoonster van die gedachte af te halen. 'Meestal probeer ik ze af te leiden of wat an ders met ze te gaan doen. Dat werkt met altijd. Soms is iemand er rotsvast van overtuigd dat de kinderen ge haald moeten worden en krijg je dat er met uit. Dan probeer ik op een sub tiele manier de waarheid te brengen, want confronterend te werk gaan heeft geen zin. dan kwets je de men sen alleen maar Dan vraag ik bijvoor beeld hoe oud haar kinderen zijn en of die zelf ook al weer kinderen heb ben. Dan probeer je ze te laten inzien dat de kinderen echt met meer van school gehaald hoeven te worden.' Collega's In het verpleeghuis is het werken in teamverband belangrijk. 'Je doet het samen, dus je moet in ieder geval op goede voet met elkaar staan. Je hebt elkaar ook allemaal nodig. Niet alleen de andere verzorgers, maar ook de huishoudelijke dienst en ook de keu ken. Je doet het samen.' Net als in veel gezondheidsinstellingen is het ook in Verpleeghuis Texel vrouwen bal. Het overgrote deel van de mede werkers is vrouw. 'We hebben maar 'Moet je op de foto? Kom maar hier kind, dan rat ik je eens lekker vasthoudengrapt een patiënt tegen Anja Amsing-van een paar mannelijke collega's, jam mer genoeg niet meer! Schrijf dat maar op hoor. laat ze hier maar solli citeren, want met mannen erbij is er meer afwisseling en dat maakt het alleen maar leuker.' Ook in het werk is het volgens de Texelse nuttig als er mannen op de werkvloer zijn. 'Die zien toch weer andere dingen en gaan anders met de mensen om. Dat is wel goed, hoewel sommige patiën ten wel weer aan die andere aanpak moeten wennen, omdat ze bijna al leen maar vrouwen gewend zijn.' Op haar tijdelijke plek op de somati sche afdeling heeft Amsing het best naar haar zin. 'Het is goed om weer eens met andere dingen bezig te zijn. En het is plezierig dat mensen zeg gen wat ze willen Als er bij een bewoonster bijvoorbeeld een panty kousje met lekker zit, dan zegt die dat en kun je er wat aan doen. Bij de dementen is dat niet zo, en lopen die mensen de hele dag met dat be roerde pantykousje. Hier kennen ze ook je naam. Ik was hier twee dagen toen er een bewoonster zei: hé An/a, ben /e er weer? Dat ben ik dus met gewend.' Niettemin zou zei met per manent op deze afdeling willen blij ven. 'Ik zou het leuk vinden om hier bijvoorbeeld drie maanden per jaar te zitten en de rest lekker op mijn eigen afdeling te werken.' Kinderen Amsing. getrouwd en moeder van Lisanne (10) en Berry (4) staat voor 18 uur op de loonlijst. Ze loopt alle dien sten mee ('Met dank aan mijn moeder, dat is een geweldige oppas') en werkt tussen de vier en acht uur pent Haar kinderen neemt ze zo nus wel eens mee naar het werk. 'Ot ik bewust, want ik vind het goed ze. Dementie en ouderdom hor het leven en de mensen vinden I* leuk als er kinderen komen. So gen worden daar rustig van.' Cr contact met kinderen te stimi» bezoeken groepjes bewoner beide afdelingen regelmatig W derdagverblijf in Den Burg. Gezé lijk worden onder meer liedjesffi gen, tot groot plezier van ouderen als kinderen 'Dat isoo mooie van het Texelse verplee: Dat staat midden in het dorp, r in de samenleving. Oud wod! doodgaan horen bij het leven,!- Tekst en foto Louise van de- VRIJDAG 17 OKTOBER 2003 Scenarioschrijver Eric Hercules Den Burg maakt kans op Kinderkast-Televisieprijs 2003 Sinterklaasaflevering die hij jaar schreef voor Sesamstraat genomineerd voor de enige kinj televisieprijs die Nederland kei woningbouw worden gebruikt als de hulppost met zou doorgaan. Gaat de centrale hulpverlenmgspost wél door. dan zou de gemeente vol gens de WD niet verantwoordelijk moeten worden voor de verhuur van alle delen die niet naar de brandweer gaan. Van der Spek stelde voor even tueel een belegger het te laten verhu ren. Volgens gemeentesecretaris Piet Zoon is de eigendomskwestie echter nog niet aan de orde. De stuurgroep houdt zich eerst bezig met de finan ciën Geldorp haalde aan dat de wijze waarop het WV-kantoor in eigendom is gebracht bij een aparte Kantoor pand BV is voorgesteld, maar dat niet alle instanties zich in zo'n construc tie konden vinden. Afmaken Frans Visman (D66) vond het niet verstandig van de WD om alvast met alternatieven aan de slag te gaan. 'Je moet eerst afmaken wat je hebt inge zet. En als het een heilloze weg is. Laat de brandweer blijven in ga rage Reij aan de Bernhardlaan als de centrale hulpverleningspost niet doorgaat. De ambulance dienst kan dan haar intrek nemen bij de brandweer. Dat heeft de WD dinsdagavond voorgesteld tijdens de raadsvergadering. 'Koop het pand aan de Bernhard laan', aldus fractievoorzitter Maria van der Spek, die voorhield dat dat ook goedkoper uitpakt dan de jaar- last van €214.000,- die huisvesting van de brandweer in de centrale hulppost zou gaan kosten. De WD ging net als de andere partiien wél akkoord met het verhogen van het voorbereidingskrediet van €50.000,- naar €100.000,-. De fractie zette ech ter kanttekeningen bij de wijze waarop tot nu toe is gewerkt aan de plannen voor de hulppost aan de Pontweg. 'Het proces is verkeerd verlopen. Eerst hadden alle koppies van de betrokken instanties in de zak moeten zitten, voordat zo'n bedrag zou worden uitgegeven.' In totaal is tot nu toe bijna €88.000,- uitgegeven aan de voorbereidingen. Daarvan ging €42.000,- naar de ar chitect voor het maken van het ont werp en het doorberekenen van ver schillende exploitatievarianten. De gemeente besteedde tot nu toe 1123 mensuren (omgerekend €56.290,-) aan het project. De WD pleitte ervoor dat de gemeente, die alleen verant woordelijk is voor de huisvesting van de brandweer, niet verantwoordelijk wordt voor de verhuur van alle andere gedeelten van het gebouw. De voorstellen van de WD vielen niet in goede aarde bij burgemeester Gel dorp en enkele andere fracties. Geld- dorp wees erop dat alle betrokken instanties hun handtekeningen onder de intentieverklaring hebben gezet en dat vanuit die intentie nog steeds door iedereen wordt gewerkt aan het project. 'We onderschrijven dat het een meerwaarde heeft om samen onder één dak te zitten. Als zich wat voordoet en er moet worden opge schaald in de hulpverlening, dan zijn we als eiland het eerste uur op ons zelf aangewezen.' Ze waarschuwde Van der Spek zich niet alvast rijk te rekenen door de brandweer in garage Reij te laten blij ven. Tijdens een bijeenkomst die dinsdagmiddag was gehouden, had den de raadsleden te horen gekregen dat de jaarlast voor de brand weer inmiddels is bijgesteld van €214.000,- naar iets meer dan €150.000,-. Dat was echter aan de WD voorbijgegaan, omdat de raads leden vanwege hun werk niet bij die bijeenkomst konden zijn. Geldorp wees er op dat de raad een tijdelijk huurcontract heeft afgesloten voor de garage. 'De brandweer moet voor maart 2005 duidelijkheid hebben.' Volgens Geldorp moet de WD ook nog eens kijken naar de Arbo-eisen en technische eisen die worden ge steld aan een ruimte voor brandweer en ambulance. Van der Spek: 'We hebben er naar geïnformeerd en het is een gebouw met een stalen con structie. Er zou dus nog een etage bovenop kunnen.' De bestemde plek voor de hulpverleningspost, het ter rein van de voormalige jeugdherberg Eyercoogh, kan volgens de WD voor Vrolijke countrymuziek galmt door het etablissement, terwijl zo'n vijftien in westernlook uitgedoste Texelaars de benen van danslerares Lien de Vries proberen te volgen. Vanaf de zij kant kijken enkele ervaren dansers toe. Ongeduldig wachtend tot er een moeilijker nummer komt en ook zij de dansvloer mogen betreden. Kortom, een gewone clubavond van de Indian Summer Linedancers in De Koog. Deze groep enthousiaste country- dansers startte zo'n vier jaar geleden met linedance in de badplaats. Het initiatief werd destijds genomen door Ria Zoetelief, Marijke de Ridder en Margriet Mets. Mets is altijd aanwe zig als er les wordt gegeven. 'Twee keer per week dans ik hier en dan ga ik ook nog een keer naar de Buure- ton, want ik vind het zo verschrikke lijk leuk. We gaan ook met langer dan vier weken op vakantie, want dan wil ik weer naar huis. Mis ik het linedancen.' Hoewel ze zichzelf een echte club vinden, zijn ze dat formeel niet. 'We hebben geen bestuur. Ei genlijk zijn we allemaal de baas', al dus Mets. Twee keer per week, op dinsdag- en woensdagavond, geeft Lien de Vries (van de Indian Summer Ranch) les in restaurant Tumble- weeds in de Dorpsstraat, dat gezien de inrichting in westernstijl een pas send onderkomen is voor de dan sers. De gevorderden dansen op dinsdag, de beginners krijgen les op woensdag. Maar ook dan is een groot aantal enthousiaste gevorderden aanwezig, loerend op een kans om even mee te dansen. De 'club' heeft zo'n kleine dertig leden. Slechts twee daarvan zijn van het mannelijke ge slacht. 'Dat is wel jammer hoor. Ik denk dat als er meer mannen zouden zijn, dat er dan nog meer zouden komen. Maar ja, ze durven niet zo erg', stelt Petra Mets. Net als haar moeder is zij wildenthousiast over de populaire dansvorm. Een van die mannen is Bert Witte. Hij is bezig aan zijn tweede les. 'Ik mocht niet meer voetballen, dus dan ga je wat anders zoeken. Mijn vrouw is er al jaren gek van, maar ik zag het nooit zo zitten. Toch een beetje schroom om de dansvloer op te gaan', beaamt hij. Niettemin gaat het dansen hem al goed af. Voor een beginner blijft hij goed in het spoor van de lerares. 'Je krijgt het er warm van en het is leuk. Ik denk wel dat ik ermee door ga.' de Vries (midden). De ervaren dansers begeven zich op niveau drie, waar het aantal beats per minute veel hoger ligt dan bij de een voudige dansen. Belangrijke leidraad voor de lessen vormt tevens de top vijftig van meest geliefde dansen, die onder linedancers uiteraard heel be kend is. Een dresscode geldt er niet in De Koog. 'Maar het is natuurlijk wel leuk als je je kleding een beetje aan past. Wat wel belangrijk is, zijn leren zolen. Je moet lekker kunnen stam pen!' Tekst en foto Louise van der Sluis komen we daar vanzelf wel achter.' Henny Festen (GroenLinks) vond ook dat eerst aan de beoogde doelstel ling moet worden gewerkt. Zij bena drukte dat naast de brandweer ook de huisvesting van de ambulance dienst en de SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) van het GHOR (Gemeenschappelijke Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen) met het project is gemoeid. Willem Vlas (Texels Belang) zei schoorvoetend akkoord te gaan met de kredietverhoging, omdat er toch sprake was van een kostenover- schrijding. Volgens Geldorp is echter afgesproken dat alle betrokken in stanties hun deel van de voorberei- dingskosten voor hun rekening ne men. 'De politie en de Thuiszorg hebben elk €15.000,- toegezegd en dat geld is binnen. De anderen moe ten nog, maar zij kunnen dat bedrag onderbrengen bij de totale exploi tatielasten.' De gemeente is inmid dels in overleg met de brandweer aan Partner De lessen beginnen om acht uur en duren tot half elf. Als het heel gezel lig is, kan dat best uitlopen. 'Ik ben hier wel eens om één uur wegge gaan. Het was zo leuk en we waren zo aan het dansen dat je de tijd ver geet', vertelt Smy Zijm. Samen met vriendin Fiona Witte, eveneens uit Den Burg, is zij vorig jaar begonnen met linedance. 'Of dit meer iets voor ouderen is? Helemaal niet. Kijk, ik ga niet bij de Buureton dansen dat gaat me te ver, maar in principe is dit iets voor alle leeftijden. Dat is hier ook zeker zo. De jongste is achttien en de oudste is zestig.' Het enthousiasme van sommige leden gaat wel heel ver. Zoals dat van Marianne van der Geest. Zij loopt na een beenbreuk op krukken, maar dat weerhoudt haar er niet van toch af en toe een nummer tje mee te dansen. 'Ik doe het wel rustig aan hoor, maar ik kan het met laten. Het bewegen op muziek is hartstikke leuk, zeker in deze groep, want je bent echt een avondje uit.' Van der Geest is ook boven gemiddeld fanatiek. Regelmatig struint zij het internet af, op zoek naar dansen die ze nog met kent. 'Je kunt Geconcentreerd kijken beginnende linedancers naar de bewegingen van danslerares Liei de stappen zo van internet afhalen en een nieuwe dans dan helemaal uit stappen. Ik oefen net zo lang tot ik hem onder de knie heb.' Een groot voordeel van linedance is volgens diverse leden dat je geen partner nodig hebt. 'Vroeger ben ik op pnvé- les geweest met Willem, mijn man, om stijldansen te leren. Dat werd een ramp, want hij heeft er geen gevoel voor. Nu kan ik lekker dansen, zon der dat ik een ander nodig heb', al dus Margriet Mets. Honderd dansen Terwijl lerares Lien de pauze aankon digt, wordt de dansvloer niet echt veel leger. Ondanks de verleidelijke bitterballen die op tafel verschijnen, heeft de muziek een grotere aantrek kingskracht. Onder het genot van een frisje vertelt Lien de Vries dat ieder countrynummer z'n eigen dans heeft. Dat betekent dat de ervaren Koger dansers, die overigens vooral uit Den Burg komen, inmiddels al zo'n hon derd verschillende dansen hebben geleerd, 'In de beginnerlessen start ik met het uitstappen van een nieuwe dans. Eerst op een oefenmuziekje en daarna op het nummer dat erbij hoort.' Het linedance kent verschil lende niveaus. De beginners stappen in op niveau één, het laagste niveau. In de extra lange aflevering diet december werd uitgezonden, doe Hoofdpiet van Sinterklaas afss van zijn pietenpak en zijn pig bestaan als hij de mijter van Sin klaas is kwijtgeraakt. Als gew burger meldt hij zich in Sesamst om daar te gaan wonen en dat ro weerstand op Hercules: 'Vooral; neer Aart vindt het maar niks. Hij trouwt het niet. Het is immers zwarte man in een regenjas die a komen wonen Met het seen maakte Hercules een verwijzingr de toegenomen angst voor vreerr lingen, In de aflevering hebben P Tommie en leniemienie wel in de ten wie die mijnheer is en zij hel hem. Het is voor Hercules de tweedei dat een scenario van hem genomineerd. In 1998 won hj Kinderkast-Televisieprijs al eensi scenarioschrijver Richard van Bi kelen voor eveneens een Sinterkl aflevering van Sesamstraat. 'Ikke toen de prijs helaas nog niet en ik nog met welke waarde eraan w toegekend.' Hercules neemt he tegen een aflevering van Klok over haar, de spelprogramma'si zag en Zipzoo, een aflevering va' serie Gebakken Mannetjes en serie waarin te zien was hoe Sir klaas en Zwarte Piet zich opmaat voor de reis naar Nederland. Kiji kunnen via internet (www.kin kast.nl) hun stem uitbrengen op genomineerden. Een jury deelti naast ook nog prijzen uit. Dei naars worden morgen (zaterdag)! kendgemaakt in het Hilton hols Amsterdam tijdens het Cinel festival. 800.000 fietsen de overkant voor extra geld voi post. Er komt een fusie aar brandweerkorpsen in Noord-I land. Texel hoopt extra geld da te krijgen voor het eiland vanwegi geïsoleerde ligging. Op woensda; november heeft de stuurgroep ni overleg met elkaar. Dan worden; gelijk knopen doorgehakt.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8