:elle brand legt monumentale boerderij in as Insprekers voelen zich niet serieus genomen HEMA Cjroen c£wartsJ~exeh ïn het harL, Kritiek op besluitvorming raadhuis bruncj om op ons mooie Hand vergaderen' mmer botst met auto Fancy fair in de Bijenkorf TBC Oosterend Dronken joyriders Modelracers a Aandelen vliegveld Voetbalderby PvdA uit kritiek Vogelwerkgroep 'Toeristenbelasting innen via bootkaart' texelse'Ücourant SUPER DE BOER ollege nodigt Tweede Kamer uit GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11822 DINSDAG 21 OKTOBER 2003 Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg fel uitslaande brand heeft vrijdagavond de monumen- boerderij van de familie Tromp tussen Oudeschild en Burg grotendeels verwoest. Het vuur werd ontdekt rtwee passerende meisjes, die overbuurman (en broer) an Tromp waarschuwden. De familie probeerde de id te blussen, maar zonder succes. Toen de brandweer eerde, kwamen de eerst vlammen al door het rieten dak nnaar buiten en viel de boerderij niet meer te redden, is de bedoeling dat de naar schatting 300 jaar oude rderij De Laagte weer in oude stijl wordt opgetrokken. ind is vrijwel zeker ontstaan lortsluiting in de slaapkamer lit woonhuis en niet, zoals nkelijk verondersteld, door n uit de schoorsteen. Martin 'Er stond een stevige oos- sd. Als vonken uit de schoor de oorzaak waren geweest, moeten die tegen wind in zijn laid. Dat is niet waarschijnlijk, ipen haard stond wel aan, die brandt al 22 jaar en er is nooit iets gebeurd. Bovendien het riet rond de schoorsteen niet verbrand. Toen we het vuur in de slaapkamer wilden blussen, deed het licht het niet. Dat zou op kortsluiting kunnen wijzen.' Offi cier van dienst Richard Rijk van de Texelse brandweer heeft ook het vermoeden dat het om kortsluiting gaat. 'Bij vonken zou het riet van buitenaf gaan branden, maar hier kwam het vuur van binnen uit en was daarom minder goed te be strijden.' Klokken Bij het uitbreken van de brand, rond een uur of negen, zaten Martin, Mar griet en zoon Ruben Tromp voor de televisie. Dochter Jannika vertoefde elders. Terwijl ze met in de gaten had den wat er op de bovenverdieping aan de hand was. werden broer Johan en diens echtgenote Erna er door twee passerende meisjes op gewezen dat er, vanaf de Schilder- weg gezien, links van de schoorsteen vlammen uit het dak sloegen. Door op de ramen van hun overburen te bonzen, waarschuwden ze Tromp en zijn gezin, waarna de familie met een ladder, poederblusser en met een tuinslang vergeefs probeerde de brand te blussen. Terwijl de brand weer in aantocht was en duidelijk werd dat de brand zich snel uit breidde, redde de familie wat er te redden viel. Familiefoto's, documen ten, schilderijen en andere onver vangbare spullen werd in veiligheid gebracht. Totdat ze van de inmiddels gearriveerde brandweer uit veilig heidsoverwegingen de boerderij met meer in mochten Daarna wisten brandweerlieden nog een paar an tieke klokken en andere waardevolle zaken naar buiten te krijgen. Toen de spuitgasten arriveerden, kwamen de vlammen al door het riet naar buiten. Vrijwel direct na aankomst gaf de bevelvoerder het sein middelbrand, waardoor al het blusmaterieel naar de boerderij bij de kruising van de Haller- weg en Schilderweg werd gediri geerd. Met vier wagens, inclusief de ladderwagen, werd de brand bestre den. Rijk: 'Het voordeel van de ladderwagen is dat de waterstraal boven op de rieten kap kan worden gericht. Dat is belangrijk, omdat het water dan beter in het riet doordringt.' Vijver Omdat de brandkraan ter plaatse niet voldoende capaciteit had om gelijk tijdig vier bluswagens van voldoende water te voorzien, werd ook het grootwatertransport ingezet Met een dikke slang werd water uit de 800 meter verderop gelegen vijver van Frits Langeveld naar de brandende boerderij gepompt. Ondanks de in spanningen van de brandweerlieden was de boerderij niet meer te redden. De straffe oostenwind en het droge riet zorgden ervoor dat het vuur snel om zich heen greep en de bovenkant van de kap binnen de kortste keren in lichterlaaie stond. Om te voorko men dat de rieten kap van de boer derij aan de overkant van de Haller- weg vlam zou vatten, richten spuitgasten van De Cocksdorp hun waterstralen op deze stolp. Omdat te zorgen dat er bij een tweede brand el ders geen tekort aan capaciteit zou ontstaan, kwam er met de laatste boot een brandweerwagen vanuit Den Helder naar Texel, die tot de vol gende dag stand-by bleef. De brand trok vrijdagavond grote belangstelling. Maar het publiek bleef op afstand en gedroeg zich gedisci plineerd- Omstreeks één uur 's nachts was het vuur onder controle, het nablussen ging door tot een uur of half vier. Duidelijk was dat de rie ten kap en het houtwerk onherstel baar waren beschadigd en dat blus water en rook grote schade hadden toegebracht aan de benedenverdie ping. Doordat het vuur alleen op de bovenverdieping had gewoed en de muren werden gekoeld met water, lijkt het er op dat de monumentale buitenmuren geen onherstelbare schade hebben opgelopen. Zondag haalde de familie natte bezittingen uit de woning, om deze elders te drogen. Tromp: 'De brandweer heeft heel goed werk gedaan. Zonder hun inzet zou de schade nog groter zijn ge weest. Maar een aantal onvervang bare spullen van Jannika en Ruben op de bovenverdieping zijn helaas verloren gegaan.' Volgens de juwelier, die gisteren besprekingen voerde met vertegenwoordigers van de ver zekeringsmaatschappij, is het de bedoeling dat de boerderij, een rijks monument, weer in oude stijl wordt herbouwd. kwaliteit van de democratische be sluitvorming uiteraard ten goede komt. Als politicus die de bestuurlijke vernieuwing met kritische blik volgt, zal u dit vermoedelijk als muziek in de oren klinken! Het gemeentebestuur van Texel zal de leden van de Tweede Kamer uitnodigen om een vergade ring op ons mooie eiland te beleggen. Uiteraard zijn we gaarne bereid om in organisatorisch en facilitair opzicht de benodigde hand- en spandiensten te verlenen'. De uitnodiging is inmiddels aan Ka mervoorzitter Frans Weisglas en aan alle Kamerleden verzonden. In het raadhuis wordt de reactie met span ning afgewacht. De peuterspeelzaal van Oosterend houdt zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur fancy-fair in de grote zaal van dorps huis De Bijenkorf. Er worden tweede hands kleding en speelgoed verkocht en er zijn spelletjes als visvangen en koekhappen. De kinderen kunnen geschminkt worden en er zijn gips figuren om te verven. Er staat een grote grabbelton en om ongeveer 12.15 uur begint een loterij Bezoe kers kopen bij de ingang een 'strippenkaart' van €2,- of €3,50 De opbrengst komt ten goede aan nieuw speelgoed en uitstapjes voor de peu ters. 'Een schijnvertoning.' Aldus een typering gisteravond vanaf de pu blieke tribune in de raadszaal die van toepassing was op de besluit vorming over een eventueel nieuw raadhuis. Insprekers die de ver wachting hadden dat ze een avond lang konden bijdragen aan de me ningsvorming, kwamen van een koude kermis thuis. De meeste politieke fracties waren er al uit: een eventueel nieuw raadhuis komt op het oude Texelveld. 'Onduidelijkheid is troef. Er is ons toegezegd dat de hoorzitting over het raadhuis die in juli werd gehouden een vervolg zou krijgen. Nu worden we ongewild in een politieke discus sie betrokken. De inbreng van de burger wordt onbenut gelaten.' Cees Hoogerheide wond geen doekjes om zijn frustratie over de gang van zaken tijdens de raadscommissie Grondge bied. waar de locatie van het raadhuis als punt 11 op de agenda stond. Hij De GGD belegt vanavond in het Ker kelijk Centrum aan de Peperstraat in Oosterend een informatieavond over het tbc-onderzoek dat deze week wordt gehouden in het dorp De avond begint om 19.00 uur. Donder dag worden leerlingen en leerkrach ten van de school gescreend op de aanwezigheid van tbc. In november volgt een uitgebreid onderzoek onder anderen die in contact zijn geweest met de overleden meester Hordijk. Mensen die vanaf 1 januari 2003 nauw contact met hem hebben ge had, kunnen hun naam invullen op een lijst die op basisschool De Akker (Kotterstraat 3) ligt. Zij worden te zijner tijd opgeroepen voor de twee screeningsronde. Bij een controle op de Badweg in De Koog betrapte de politie in de nacht van zaterdag op zondag rond 4.00 uur twee jongens die ongevraagd bij één van hen thuis de auto hadden geleend. De boosdoeners, afkomstig uit Den Burg en Oosterend, bleken in meer opzichten in overtreding. Ze waren nog maar zeventien en hadden geen rijbewijs. Bovendien verkeerde de bestuurder, de longen uit Den Burg, net als zijn bijrijder stevig on der invloed van alcoholhoudende drank. Bij de blaastest kwam hij tot een score van 590 ug/l, waar 220 nog net is toegestaan. Beide Jongens werden aangehouden en in verband met verder onderzoek een tijdje vast gehouden op het bureau. ergerde zich er vooral aan dat hij met geen woord mocht reppen over de toekomst van de Groeneplaats. 'Als je een nieuwe auto koopt, dan wil je toch ook weten wat de oude op brengt. Zo is het ook met het raad huis.' Hij was niet de enige inspreker die zich gisteravond tekort gedaan voelde. Maar volgens wethouder Nel Eelman (Grondgebied) hadden ze het bij het verkeerde eind. 'Als de raad op 28 oktober een besluit heeft geno men over de vraag of er een nieuw raadhuis komt en waar dat komt, dan komt er een brede inspraak met de bevolking over de invulling van de Groeneplaats. We hebben die schei ding aangebracht om met in dezelfde discussie te verzanden als in het ver leden.' Voor de rekenaars voegde ze eraan toe dat met de opbrengst van de grond onder het huidige raadhuis, de sloopkosten zo'n beetje kunnen worden betaald. Durven Dat de typering schijnvertoning niet zo heel ver bezijden de waarheid was. bleek uit het advies van de ver schillende fracties over de locatie voor het nieuwe raadhuis. Waar het merendeel van de insprekers de voor keur gaf aan de ijsbaan, lag die plek voor de meeste partijen op de tweede plaats. Favoriet is het oude Texelveld, ook de plek die door het college bovenaan het rijtje was gezet. De verklaring van wethouder Eelman dat het oordeel van de insprekers wel degelijk van invloed was op de me ningsvorming in de raadscommissie Grondgebied, werd onderuit gehaald door de inbreng van Joop Groes- kamp (Texels Belang). Hij verklaarde dat er in de steunfractie van zijn par tij tevoren uitgebreid over was ge sproken en dat er zelfs over was ge stemd, met als uitkomst het Texelveld. De insprekers veranderden Losse nummers 0,90 De langgekoesterde wens van Model Racing Texel voor een eigen circuit lijkt in vervulling te gaan. Maandag avond bracht de raadscommissie Grondgebied een positief oordeel uit over een aanvraag van de club om naast de kartmgbaan aan de Aken- buurt een eigen circuit aan te leggen. Pagina 3 Leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) kunnen gecertificeerde aandelen in het vlieg veld kopen. TVL biedt haar leden aan om voor bedragen van €50,- of €100,- mee te doen aan het verwer ven van de aandelen die door de overheid worden afgestoten. Pagina 5 daar niets meer aan. Ook andere fracties hadden tevoren standpunten ingenomen. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) hield de zaken open. Hij gaf weliswaar aan een lichte voorkeur voor het Texelveld te hebben, maar zei dat wat hem betreft ook andere locaties in aanmerking komen. Hij drong wel aan op een snelle besluit vorming. 'We moeten onderhand eens een beslissing durven nemen. Haast is geboden, want het nieuwe raadhuis voldoet met meer aan de Arbo-eisen.' Omdat volgende week dinsdag (28 oktober) tijdens de begrotingsbehandeling een definitief besluit over het raadhuis wordt geno men, resteert er voor Texelaars nog maar weinig tijd zich in de discussie te mengen. Maria van de Spek (WD) riep de eilanders daarom op hun menig naar haar te faxen (317533). Het college heeft slecht onderhan deld. Dat is de mening van PvdA'er Alfred Schaatsenberg over de afge broken gesprekken met Jan van der Haas over de grond voor de rotonde van De Waal. Op zijn vraag van wie de gemeente advies heeft gekregen over de grondprijs, hield wethouder Corrie Heijne van Grondzaken zich op de vlakte. Ze wilde alleen de fis cus noemen. René Pop geeft vrijdag een dialezing voor Vogelwerkgroep Texel. Het be treft de lezing die hij eerder gaf bij het twintigjarig bestaan van de zuster vereniging in Den Helder De bijeen komst wordt gehouden in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis, ook voor niet-le- den. De voetbalderby tussen SVO en ZDH is na spannende strijd in een gelijk spel (1-1) geëindigd. Een verras sende uitslag, want de Hoornders hebben al jaren weinig in te brengen tegen de Oosterenders. De gasthe ren hadden het ditmaal erg moeilijk en speelden na een rode kaart bo vendien bijna een uur lang met een speler minder. Pagina 6 De toeristenbelasting op Texel zou via het kaartje van de boot moeten worden geheven. Dat voorstel doet voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Logies verstrekkers in het jongste leden bulletin van TVL. Wuis neemt een voorbeeld aan Ter schelling. ledereen die met de veer dienst van Harlingen naar dat eiland vaart, betaalt via het kaartje automa tisch €3,70 toeristenbelasting. Dat geldt voor zowel mensen die meer dere dagen blijven als voor dagjes toeristen. Wuis wil met Teso bespre ken of dat op Texel ook kan. Volgens Wuis levert het per over nachting waarschijnlijk meer op dan de €0,68 die de gemeente nu per toe rist per nacht int. De wijze van inning is volgens Wuis via het bootkaartje ook minder duur dan de huidige ma nier. Logiesverstrekkers hoeven met meer te worden gecontroleerd en hen hoeven evenmin meer 'verwijten' te worden gemaakt. Het college nam begin dit jaar nog een controleur in de arm die onderzocht of logiesverstrek kers wel het juiste aantal overnach tingen hadden opgegeven bij de ge meente. Voor toeristen die lang op het eiland blijven, betekent een vast bedrag via het bootkaartje volgens Wuis een voordeel. De €3,70 van Terschelling is berekend op de aanname dat toe risten gemiddeld vijf dagen blijven. (Advertentie) CfTMê la hé ijiL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE www.bruna.nl altijd actueel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Uitgave van v/h Afschijnt dinsdag en vrijdag 'er een heftige brand woedt in de boerderij, proberen brandweerlieden te redden wat er te redden valt. w De verwoeste boerderij van de familie Tromp, daags na de brand. nelheid lavende "am. emeester en wethouders heb- de 150 leden van de Tweede er uitgenodigd op Texel een idering te houden. Aanleiding het tv-programma Barend Dorp van afgelopen woens- waarin minister van Financiën ce-premier Gerrit Zalm deze ilijkheid zelf opwierp. Hij stel- it de Kamer in het kader van mrlijke vernieuwing eigenlijk catie zou moeten vergaderen irak daarbij meteen zijn voor uit voor Texel. 'exelse college pakte de hand en meteen op. Burgemeester Joke Geldorp schreef aan Zalm per soonlijk: 'Voor sommige tv-kijkers was dat wellicht een verrassing - want wat moeten die parlementariërs nou op zo'n schapeneiland - maar voor onze gemeente en de vele Texel- bezoekers een vanzelfsprekende keuze. Immers, Texel heeft alles te bieden wat doorqewinterde vergade raars nodig hebben. Naast uitste kende vergaderfaciliteiten kunnen de Kamerleden zich op het eiland in alle rust terugtrekken. De natuurlijke om geving, ver verwijderd van het alle daagse Haagse wereldje, zal hen beslist inspireren tot het nemen van weloverwogen besluiten, wat de bromfiets, met op de achtergrond de auto waarmee de beri/dster m bot- (Foio G.ra'd Timm.iman) -jarige Texelse bromfietser die van een tegemoetko- auto verkeerd inschatte, ver- gistermiddag een botsing kruising Nieuwlanderweg- Het meisie reed over het richting De Cocksdorp, toen de Kogerweg in wilde slaan, een ooggetuige stak ze na enige aarzeling over, waarna ze werd geschept door een Texelse automo bilist. Haar brommer raakte zwaar beschadigd. Hoewel haar toestand zich op het eerste gezicht zorgelijk liet aanzien, leek het later wel mee te vallen. Een ambulance bracht haar voor de zekerheid ter controle naar een huisarts.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1