Begroting 2004 telt een aantal meevallers Begroting 2004: meevallers scheppen ruimte voor nieuw beleid, Noord -J_a olland Gedeputeerde Kruisinga, gedeputeerde voor o.a. zorg, weizijn en cultuur Een zondagmiddagwandeling met chocolademelk en discussie Een nieuwe aanpak voor bedrijventerreinen Baggeren voor binnenvaart, behoud van milieu en bouwsector Nieuw gekozen statenlid Casper van Boltaringen D66 VOOR MEER INFORMATIE KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL BELAUgeOKE VMlcVEgEN SL'BOEN DMtJ Hieemse-r GE0AGCERD Kwaliteit en veiligheid Een spannend pannenkoekfestijn voor creatieve kinderen. De Commissaris komt ook! oktober 2003 36' editie PROVINCIE k COLQfOM De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem Eindredactie: Monique Botman, tel (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail. botmanm@noord-holland nl Het valt mee, het bedrag dat we komend jaar met z'n allen te besteden hebben. Dat komt doordat het rijk heeft aangekondigd zijn bezuiniging op het provinciefonds te beperken. Het komt ook doordat de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting stijgt. Want niet alleen is het opcententarief verhoogd, ook zijn we en masse in zwaardere auto's gaan rijden. Als nu de economie nog aantrekt... wöroem EEN WONDE!?! Foto: Ellen van der Klei Samen wandelen om eruit te komen Zo'n vierentwintig miljoen euro voor nieuw beleid Foto: Ella Tilgenkamp Voor nieuw beleid is komend jaar zo'n vierentwintig miljoen euro beschikbaar. Ruim de helft hiervan gaat naar het openbaar vervoer. Deze forse injectie maakt het mogelijk om de bezuinigmgen van het rijk op regionaal openbaar vervoer te compenseren en knelpunten weg te werken. Voor achterstallig onderhoud van provinciale wegen stelt de provincie een bedrag van 4,7 miljoen euro beschikbaar. Vijt miljoen euro is bestemd voor het uitbagge ren van de Noord-Hollandse vaarwegen waarvan de provincie beheerder is. Een jaarlijks bedrag van 2,6 miljoen euro, voor de duur van maar liefst zes jaar, is uitgetrokken voor Regionale Economische Stimuleringsprogramma's. Belangrijk onderdeel van deze programma's is vanzelfsprekend de bevordering van de werkgelegenheid. Uit de opbrengst van de verkochte elektriciteitscentrale UNA gaat, voor de duur van vier jaar, een jaarlijks bedrag van bijna zes miljoen euro naar de herstructurering van bedrijventer reinen. Maar al deze positieve berichten nemen niet weg, dat structurele bezuinigingen onvermijdelijk zijn. Daarom zal Henry Meijdam, gedeputeerde financiën, het volgend voorjaar met een voorstel tot bezuiniging van tien miljoen euro komen. En daarom zal ook op de personeelsbegroting, als afgesproken, zo'n tien miljoen gekort moeten worden. Op 10 november stellen provinciale staten de begroting vast. Meer informatiePeter Herreman, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 42 75, e-mail: herremanp@noord-holland.nl Hans Schipper, gedeputeerde van o.a. economie, landbouw en openluchtrecreatie, spant zich in om het nuttige met het aangename te verenigen. Samen wandelen om samen eruit te komen, dat is zijn opzet. Op zondag 5 oktober bezocht hij Anna Paulowna. In de omgeving hiervan is Hollands Bloementuin, een bollencomplex van vierhonderd hectare, gepland. Er viel heel wat te kijken en te praten onderweg. Behalve de aanleg van bollengronden omvat de ontwikkeling van Hollands Bloementuin ook de bouw van een servicecentrum. Tot schrik van vele bewoners van Molen vaart-Noord. Zij maken zich zorgen. Komt er een bedrijventerrein in hun achtertuin? Wat betekent dit voor het karakteristieke open landschap van Anna Paulowna en het nabijgelegen beschermd natuurgebied Kruiszwin? De gedeputeerde was dus meer dan welkom. Om half drie, na een korte wederzijdse uiteenzetting, toog een bont gezelschap van ouders met kinderen, voor- en tegenstanders, bloembollenkwekers en statenleden erop uit. Halverwege werd chocolademelk met slagroom uitgereikt. Van plaatselijke deskundigen kreeg het gezel schap tekst en uitleg over waardevolle landschappelijke elementen als de Kruiszwinsloot, de heliofytenvelden en de aanwezige flora en fauna. Twee uur later eindigde de tocht waar hij ook was begonnen, in het Wapen van Holland, met een welverdiende borrel. De volgende wandeling is gepland op zondag 7 december, in het gebied achter de duinen tussen Castncum en Bergen. Onderwerp van gesprek: Zijn recreatieve en ecologische verbindingen tussen duin en polder gewenst? En wie zorgt daar dan voor? Startpunt is kantoor Fochteloo. Meer informatieEllen van der Klei of Marjan Hoenson, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 41 18, e-mail: hoensonm@noord-holland.nl ..bij zorg gaat het om jong en oud. FotoElla Tilgenkamp Cultuur is voor alle mensen Even voorstellen: Rinske Kruisinga, geboren in 1949 te Rotterdam. Lid van het CDA. Sinds 13 mei gedeputeerde van zorg, welzijn, cultuur, monumenten, archieven en Europa. Om met zorg te beginnen, daarbij gaat het om jong en oud. In alle levensfasen kunnen mensen zorg behoeven. Bij cultuur gaat het veelal om de mooie dingen van het leven. Ook is het zo dat cultuur een gemeenschappelijk goed is en als zodanig een maatschappelijke binding creëert. Zonder zo'n binding is een goed functionerende samenleving eigenlijk niet denkbaar. Niet voor niets heeft ons college in het programma voor de komende jaren vastgelegd dat kunst en cultuur voor iedereen toegankelijk moeten zijn. Wij investeren als provincie met ons programma School en Cultuur in het bijzonder in de jeugd. Want cultuur, dat gaat heus niet alleen om historische gebouwen of klassieke muziek. Cultuur manifesteert zich ook in eigentijdse uitingen. Cultuur is van alle tijden en voor alle mensen! Rinske Kruisinga, e-mail: kruisingar@noord-holland.nl Streekplannen maken, dat is een van de kerntaken van de provincie. Hoeveel ruimte voor wonen, hoeveel voor werken, hoeveel voor recreatie? Schikken en herschikken, om onze gezamenlijke mogelijkheden optimaal te benutten. In dit licht heeft de provincie een nieuwe aanpak voor bedrijventerreinen ontwikkeld. Als dekking hebben gedeputeerde staten in de begroting een subsidiebedrag van 23,5 miljoen euro, over een periode van vier jaar, opgevoerd Het is de bedoeling dat hier mee nieuwe bedrijventerreinen ontwikkeld en zo'n duizend hectare bestaande terreinen geherstructureerd worden. In totaal moet deze operatie 15% ruimtewinst opleveren Tegelijkertijd wordt ook in economisch opzicht winst verwacht. Betere vestigings voorwaarden voor bedrijven ondersteunen deze verwachting. In de nieuwe aanpak ligt de nadruk op efficiënt ruimtegebruik, bereikbaarheid, zorgvuldig beheer, vernieuwing op het gebied van milieu en technologie, duurzaamheid en veiligheid Een mooi voorbeeld is De Trompet. Gelegen aan de noordoostelijke 'poort' van Heemskerk en direct ontsloten door de A9, is dit bedrijventerrein-in-ontwikkeling uitstekend bereikbaar. De beschikbare ruimte wordt er optimaal benut door een geschakelde bebouwing die bij uitbreiding vooral de hoogte ingaat. Duurzame energie is voorhanden in de vorm van een collectieve voorziening, die via individuele warmtepompen elk bedrijf apart van vloer verwarming voorziet. Aanvullend wordt gebruik gemaakt van zonne-energie door middel van in gebouwen aangebrachte zonnecollectoren. De Trompet bewijst dat ruimtebesparing, energiebesparing en reductie van de uitstoot van schadelijke stoffen (C02) ook op bedrijventerreinen realiseerbaar zijn. Precies zoals de provincie zich dat had voorgesteld. Meer informatieMartijn Droge, provincie Noord-Holland, tel. 023) 514 35 20, e-mail: drogemc@noord-holland.nl Belangrijke vaarwegen in Noord-Holland dreigen langzaam dicht te slibben. Dat is slecht voor de scheepvaart. En ook is het slecht voor het milieu. Op sommige plekken is de onderwaterbodem emstig vervuild, elders dreigt de waterafvoer in de knel te komen. De komende vijfentwintig jaar wil de provincie maar liefst zesendertig miljoen kuub vervuild slib uit de provinciale vaarwegen baggeren. Zeker, zo'n grote schoonmaak is prachtig, maar al die rommel, waar laten we die? Er staan ons bergen bagger te wachten, genoeg om meer dan honderd stadions van het type Amsterdamse Arena vol te gooien. Gelukkig is er een beter plan. In het Platform Baggerspecie zi]n overheden en bedrijfsleven overeengekomen dat ten minste vijftig procent van het vervuilde slib tot bouwstof, bij voorbeeld voor de aanleg van wegen, zal worden verwerkt. Bijzonderheden van de pro vinciale grote schoonmaak zijn uitgewerkt in het Baggerprogramma Noord-Hollandse vaarwegen 2004-2008. Met voorrang zullen de vaarwegtrajecten Alkmaar - de Zaan, Den Helder - Schagen en het Noord-Hollandsch Kanaal bij Alkmaar worden aangepakt. Tegelijkertijd is het de bedoeling om ook de zogenaamde knelpunten uit te baggeren. Knelpunten bevinden zich in de Ringvaart bij Cruquius, in de Ringvaart bij Hillegom, bij de Nelson Mandelabrug over het Noord-Hollandsch Kanaal, bij kilometerpaal 21,9 in de Amstel, in de Omval te Alkmaar en in de Zesstedenvaart. De totale kosten van dit programma bedragen zevenentwintig miljoen euro. In de begroting wordt voorgesteld dat de provincie jaarlijks zo'n vijf miljoen euro voor haar rekening zal nemen. Meer informatie: Fred Leurink, provincie Noord-Holland, tel (023) 514 46 45, e-mail: leurinkf@noord-holland.nl toaagaiiefisgsBS er is nog veel te doen FotoElla Tilgenkamp In september, toen het project Kustvisie 2050 zijn tweede fase inging, testten wij uw kennis van de Hondsbossche Zeewering Menigeen wist dat dit complex uit drie delen bestaat: een Wakerdijk, een Droomerdijk en een Slaperdijk. Zoals ook menig een begreep dat die Sluimerdijk een verzinsel was. De winnaars hebben hun prijs inmiddels ontvangen. Ditmaal kunnen kinderen een prijs winnen. Ben je ouder dan vijf en jonger dan dertien jaar, let dan op! Stuur ons een tekening of plakwerk van wat jij het mooiste plekje van Noord-Holland vindt. Voor tien prijswinnaars, vergezeld van één vriendje of vriendinnetje en één volwassene, organiseren wij op maandag 22 decem ber een pannenkoekfestijn in het provinciehuis. Doe je best, want het wordt een spetterend feest. En de Commissaris van de Koningin komt ook. Stuur je kunstwerk in onder vermelding van naam, adres en leeftijd. Zet er ook bij wat het is. Prijs winnaars krijgen voor 7 december de uitnodiging. We zijn benieuwd.... Inzendingen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Als gevolg van deelname door D66 aan het college ben ik als statenlid geïnstalleerd. Inmiddels zijn we bezig met de algemene beschouwingen, het moment om financiële keuzes te maken. Als D66-er vind ik de kwaliteit en veiligheid van onze leefomgeving heel belangrijk. Neem bijvoorbeeld openbaar vervoer. Waar ik nu woon, in Haarlem, is dat redelijk geregeld. In mijn vorige woonplaats, West-Graft- dijk, is echter nauwelijks openbaar vervoer Het zelfde geldt voor wel meer plaatsen en dat moet veranderen. Ook de kwaliteit van het Noord- Hollands groen en van het vaargebied kan ver beterd worden. Het zijn belangrijke toeristische trekpleisters waar ook Noord-Hollanders van genieten. Waterschappen zijn voor velen een schimmig instituut met wazige verkiezingen. De provincie kan deze taken goed overnemen. De biologische landbouw willen wij stimuleren vanwege de milieuvriendelijke wijze van ver bouwen. Er is dus nog veel te doen om het karakteristieke van Noord-Holland te verster ken. Ik wil mij hier graag voor inzetten. Casper van Boltaringen, Schouwtjeslaan 23-L, 2012 KD Haarlem, e-mail cf.h.vanboltaringen@hetnet nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 12