OZB en toeristenbelasting mhoog voor kanjerproject mzetstijging Rabobank orgt voor dubbel gevoel danks economische malaise hogere winst .TEXELSE COURANT tegrotingspuzzel Tarieven 2004 9 Km Gevechten tegen nieuwe Toekomst blijven doorgaan Verkeersplan Nationaal Park Raad maakt extra geld vrij voor scholing Rotondes blijven WD prikkelen 'Voorbereiding ramp voor kust is niet in orde' toeristenbelasting wordt in met vijf cent extra verhoogd if €0,77 per overnachting. De iroerendzaakbelasting (OZB) ijgt volgend jaar met vier pro nt, Eén procent daarvan is be emd voor financiering van de njerprojecten. Dat heeft de raad isdagavond besloten tijdens de igrotingsraad. nde tariefstijgingen zijn onderdeel neen dekkingsplan dat het college ell opgesteld om de resterende nerprojecten (nieuwbouw raad- s, vernieuwbouw OSG, de cen- le hulpverleningspost, verbouw gek- en Dansschool en de tweede haven Oudeschild) te kunnen fi- icieren Een meerderheid van de dging akkoord met dat plan, na- het college had toegezegd dat de jecten in fasen worden uitge- ■rd. De raadsleden krijgen daar- te zi|ner tijd nog nieuwe voor- llen voorgelegd. Het dekkingsplan irziet onder meer in de verhoging had hem zelf met ingevuld, aar tot haar eigen verrassing erd Mariëtte Roeper-Bouw van oeve Plassendaal dinsdag uit roepen tot winnaar van de sgrotingspuzzel van de ge- eente. Ze kreeg een boottocht de Texelstroom met het col- ge aangeboden. Roeper zegt etiieuwd te zijn wie onder haar im de puzzel invulde. Bijna «honderd mensen reageer- =n erop. Het goede antwoord as veiligheid Een paar hadden ■t fout De tweede prijs ging ar A. van der Gracht, die een erbon van €100,- kreeg. Lisa erling won een sjoelbak van Bolder en Layla Kuip een jde kaart van Texel. De ge- ente gaf ook vijf jaar- jnnementen van zwembad lenkoog, drie boeken over iel en zeven bioscoopbonnen g. Eén daarvan werd gewon- jdoor een deelnemer uit As- van de toeristenbelasting, de OZB, vermindering van het aantal ambte naren en de inzet van opbrengsten die de verkoop van aandelen in het Bouwfonds oplevert De gemeente maakt er jaarlijks 1.8 miljoen euro mee vrij. Burgemeester en wethouders moes ten het hebben van de oppositie. Coalitiepartijen Texels Belang en CDA keurden het plan af, omdat zij de lokale belastingen alleen trendmatig (inflatiecorrectie) willen verhogen. Coalitiepartij WD wilde in voor gaande jaren de OZB ook met meer dan trendmatig verhogen, maar stapte dinsdagavond van dat stand punt af. Volgens fractievoorzitter Maria van der Spek wil haar partij een stimulans geven aan de eiland economie. De WD ging alleen voor het jaar 2004 akkoord met de extra verhoging van één procent. Volgend jaar willen de liberalen een nieuwe beslissing voor de OZB in 2005 kun nen nemen. Het college had aanvan kelijk voorgesteld om de OZB over een periode van vier jaar met twee procent extra te verhogen. Daar werd al snel vanaf gestapt, nadat wethou der Corrie Heijne (Financien) had la ten weten dat één procent ook wel toereikend was. De WD en GroenLmks pleitten er voor de extra inkomsten op de toeristenbelasting specifiek aan het Landschapsbeleidsplan te besteden. 'Daar profiteren de toeristen van', al dus Arthur Oosterbaan (GroenLinks). 'Een verhoging van de toeristen belasting voor een nieuwe OSG of een nieuw gemeentehuis kan ik niet verantwoorden tegenover de toeris tische sector.' Van der Spek haakte in op plannen van Den Haag om de toeristenbelasting af te schaffen. 'Je mag het wel heffen als je er een dui delijk doel aan geeft, dus het is slim om dat hier ook te doen Tot een besluit kwam het met. De extra toeristenbelasting blijft bestemd voor alle kanjerprojecten. Volgens wethou der Corrie Heiine (Financiën) kan de toeristenbelasting ook worden inge zet voor het nieuwe raadhuis, omdat toeristen daar indirect ook mee te maken hebben. Een brief die de VW aan de raadsleden stuurde om af te zien van de extra verhoging werd nauwelijks aangeroerd. Of het Land schapsbeleidsplan nog de titel kanjerproject krijgt, is de vraag. Het college ziet uitvoering van het plan met als kanjerproject, maar als ge woon beleid dat voortkomt uit de structuurvisie 2020. Vooral Texels Belang hamert erop het Landschaps- beleidsplan juist wel als kanjerproject te zien. School De WD stelde kanttekeningen bij de ver- en nieuwbouw van de OSG. Vol gens Van der Spek moet eerst nog eens goed naar de werkelijke be hoefte worden gekeken, voordat be sluiten worden genomen. In het dekkingsplan wordt nu, op basis van het onderzoek van bureau DHV, reke ning gehouden met €7,2 miljoen. 'Maar we moeten ons niet als kinde ren in Luilekkerland wanen met dat geld', aldus fractievoorzitter Maria van der Spek. Ze kreeg bijval van wethouder Nel Eelman (onderwijs) die zei dat het schoolbestuur (het college, red) en schooldirectie een plan uitwerken dat begin volgend jaar in de commissie en de raad aan de orde komt Eelman: 'Dat plan wordt gebaseerd op basisgegevens van bureau DHV. leerlingenprognoses én de Texelse maat. Het moet toegeme ten zijn op de komende decennia Diverse partijen uitten zorgen over de doorgang van de centrale hulpver leningspost aan de Pontweg en het toekomstige gebouw aan de dijk in Oudeschild waar de maquette van de Rede van Texel over een paar jaar zou moeten worden ondergebracht. Het college deelde de zorgen van de raad over de hulppost. 'Het is nog geen gelopen race', aldus Eelman, 'maar achter de schermen wordt er hard aan gewerkt.' Over twee weken valt het definitieve besluit of het project wel of met doorgaat. De gemeente is bij het project verantwoordelijk voor de komst van een nieuwe brandweer kazerne. Zorgen over de kosten van het ge bouw voor de maquette, waarin eventueel ook een onderwaterdepot zou moeten komen, werden niet ge deeld. In de begroting is een kosten- De fractie van Texels Belang in onderling overleg over de vele moties die tijdens de begrotingsraad werden ingediend. post van €1,2 miljoen opgenomen. Texels Belang, PvdA en WD misten een duidelijk exploitatieoverzicht. Volgens hen kan €1,2 miljoen met voldoende zijn om het nieuwe onder komen financieel rendabel te maken. Dat klopte, aldus Eelman, maar de raad moest volgens haar de €1,2 miljoen meer zien als een vliegwiel waarmee andere subsidieverstrek kers over de streep kunnen worden getrokken om mee te doen aan het project. Eelman vond het onverstan dig van de raad als zij de €1,2 miljoen al meteen een andere bestemming zou geven. Een meerderheid besloot er daarna van af te zien. Texels Be lang wilde toch eerst een financieel verantwoorde exploitatie zien. De WD ging akkoord onder de voor waarde dat het pand zichzelf kan bedruipen. Het CDA diende nog een alternatieve begroting in. Voor het raadhuis wilde de partij 12 in plaats van 13 miljoen euro uittrekken en voor de OSG 6,2 in plaats van 7,2 miljoen. Het geld dat zou overblijven, wilden de christen democraten aan het onderhoud van tuunwallen en schapenboeten beste den. Het plan kreeg geen steun van de andere partijen. Moties De garantstelling van €54 000,- voor agrarische natuurvereniging De Lieuw komt volgend jaar uit het geld dat beschikbaar is voor de kanjer projecten. De raad had eerder dit jaar besloten dat De Lieuw de garant stelling zou krijgen, maar die bleek nog met te zijn opgenomen in de be groting Texels Belang diende een motie in om dat alsnog te regelen. Een motie van die partij om de rijks overheid voor negentig procent aan sprakelijk te stellen voor de kosten van de lepziektebestrijding werd af gekeurd. Alleen de PvdA stemde voor. Een motie waarin TB ervoor pleitte dat de gemeente afvalbakken plaatst op de haven in Oudeschild en de rekening voor het legen naar Rijks waterstaat stuurt, werd ook niet aan genomen. 'Die rekening wordt waar schijnlijk linea recta teruggestuurd', aldus Alfred Schaatsenberg (PvdA). De Partij van de Arbeid stelde voor de raadspartijen voortaan ook ruimte te geven op de tweemaandelijkse ge meentepagina in de Texelse Courant. Die motie werd aangenomen. Een motie van de sociaal-democraten om €50.000,- extra beschikbaar te stel len om knelpunten in de nieuwe budgetsubsidiëring op te vangen, werd met aangenomen, maar door geschoven als gespreksonderwerp naar de commissie Welzi|n Een mo tie waarin D66 pleitte voor een extra verhoging van €0,01 op de toeristen belasting in 2004 voor het Land- (Foto Joroon van Hattum) schapsbeleidsplan werd met aange nomen. De onroerend zaakbelasting is opgedeeld in vier categorieën. Eigenaren woning, eigenaren niet-woning (bijvoorbeeld een bedrijfspand), gebruikers woning en gebruikers met-woning. De OZB wordt berekend aan de hand van waarde-eenheden van €2269,- van een woning of ge bouw. Voor 2004 betaalt de eige naar van een woning €1,45 per waarde-eenheid. Voor niet-wo- nmgen is dat €1,88. Gebruikers van een woning betalen €1.18 per eenheid en gebruikers van een met-woning betalen €1,52 Texel staat hoog op de lijst van gemeenten met een lage OZB. Afvalstoffenheffing en reinigings rechten worden in 2004 trend matig verhoogd. De parkeer tarieven worden volgend jaar verdubbeld. Betaald parkeren wordt ook jaarrond ingevoerd. De toeristenbelasting wordt volgend jaar trendmatig verhoogd van €0,68 naar €0,70. In 2005 gaat ze, volgens de huidige stand van zaken, omhoog naar €0,77 (€0,02 trendmatig en €0,05 extra voor de kanjerprojecten). 5 i dubbel gevoel', zo omschreef ejiobank-directeur Leo Timmers gemoedstoestand bij de pre statie van de jaarrekening over 2, afgelopen dinsdag tijdens de if imene ledenvergadering in het IZ. Een jaar waarin beurzen kei den, de economische motor Jfm tot stilstand, bedrijfsleven particulieren tegenvallers in- seerden en de werkloosheid nam. Desondanks heeft de «bank een succesvol jaar ach- rug. De bank kende een ge- J'lrfe winst- en balansgroei en het inaantal nam toe, een ontwik- ng die zich dit jaar heeft voort- let. balanstotaal nam in het verslag- met tien procent toe tot €232,27 den. Het aantal uitgezette lenin- groeide van €187,09 tot €203,57 »n, terwijl ook de bij de bank uit- ette spaartegoeden en andere delen aandikten van €123,62 tot 3,59 miljoen. De getallen geven dat er aanzienlijk meer wordt ■end dan gespaard. Het verschil il de Rabobank van de moeder- itschappij. Timmers verwacht in 3 uit te komen op een groei van circa tien procent. Uit de cijfers valt af te leiden dat, ondanks dat de eco nomie landelijk hapert, Texelaars geld blijven lenen voor investeringen. Timmers signaleerde dat met name ondernemers verantwoordelijk zijn voor de groei. 'Er wordt behoorlijk geïnvesteerd in kwaliteitsverbete ring.' Maar ook particulieren zorgden voor meer omzet, deels door toe name van het aantal klanten tot 8357 (in 2001 8182). Het aantal persoon lijke leningen groeide tot 2011 (in 2001 1901), rekeningen-courant tot 7624 (in 2001 7478) en het aantal spaarrekeningen tot 6883 (in 2001 6354). De nettowinst groeide met 35 procent tot €867.000,-, volgens Timmers ook het resultaat van maat regelen die in het verleden zijn geno men, zoals het stoppen met de ver koop van vakantiereizen, zo'n drie jaar geleden, het sluiten van vestigin gen in buitendorpen, het stoppen met de mobiele bank en inkrimping van de personele bezetting Allemaal maatregelen waardoor de bedrijfs kosten daalden. 'Waar andere ban ken moeten bijsturen, zijn wij al aan het oogsten.' Volgens Timmers zijn er op Texel wel klanten die in problemen verkeren, maar is hun aantal niet alar merend. Postcode Een onderzoek naar de ervaringen van de klanten in 2002 pakte bij de Rabobank redelijk gunstig uit. De vraag of men tevreden is over de kwaliteit en service werd gemiddeld met een 7+ tot 7,5 beantwoord, waar mee de Texelse Rabobank gunstig afsteekt bij het gemiddelde van ge lijksoortige banken. De waardering ligt net iets onder het gemiddelde van de top 10. Toch kan het nog beter, moest ook Timmers constateren. Iets minder tevreden zijn de klanten over de invoering van de nieuwe telefoon centrale, waarbij een overkantse medewerker het inkomende gesprek beantwoordt. Marjet van der Vis klaagde erover dat de telefonist haar met goed hielp en oud-bestuurs- voorzitter Henk de Lugt zei zelfs dat hij uit onvrede de hoorn halverwege het gesprek had neergelegd. Volgens Timmers betreft het aanloop problemen, die snel zullen zijn opge lost. Hij adviseerde de bellers hun postcode te noemen, zodat de telefonist de klant sneller naar de goede afdeling kan doorverbinden. tend voorzitter Aris van Zeijlen van de Commissie Raboton overhandigde tijdens de ledenvergadering een cheque van €3000,- IInstituut Voor Natuureducatle. Het geld wordt besteed aan het knapzakproject, waarbij grootouders met hun kleinkinderen J fe Texelse natuur kunnen (Fofo Gorard Timmerman) Wie via een rechtstreeks nummer naar de afdelingen belt, krijgt overi gens wel een Texelse medewerker aan de lijn. De telefooncentrale is één van de vele veranderingen waarmee de klanten te maken hebben gekregen. Andere zijn de pinautomaat, chipknip en telebankieren, waardoor de bank wel een stuk efficiënter is gaan werken, maar volgens velen onpersoonlijker is geworden. Volgens Jan van der Vis valt het allemaal wel mee. 'Veruit de meeste mensen willen hun bank zaken alleen nog maar op die manier doen Met de betrokkenheid bij de coöpe ratieve bank gaat het de goeie kant uit. Het aantal leden van de Rabobank nam toe tot circa 2300, een groei van 300 in één jaar. Reden is volgens Van der Vis de lokale be trokkenheid van de bank. Anderen willen invloed uitoefenen of verwach ten er financieel voordeel van te heb ben. Met name het aantal jonge leden is gegroeid. Jongerenraad Fris geluid was te horen van Angelique Boon, spreekster namens de vorig jaar opgerichte Jongeren- raad Texel van de Rabobank, die de bank aansprekender moet maken voor de jeugd. 'De bank wordt door jongeren als een soort grijze pakken- instellmg gezien. En inderdaad, als ik het rijtje bestuurders achter de tafel bekijk, dan ben ik wel de meest fleu rige', toonde ze haar T-shirt met daarop het nieuwe logo van de Jongerenraad. De raad richt zich op scholieren, werkende jeugd en stu denten. Boon verhaalde over dyna mische workshops (Rabo Young Experience) en andere bezigheden. Communiceren met de Rabojeugd gebeurt vooral via de website, die in de loop van november actief wordt. 100-jarig jubileum De jongerenraad is ook verbonden aan de organisatie van het 100-jarig jubileum van de Rabobank, op 28 februari 2004. Rond die datum zijn allerlei activiteiten gepland, zoals van 14 februari tot 8 maart op een kunst ijsbaan van 20 bij 20 meter op de Groeneplaats. Muziekverenigingen en andere instanties hebben aange boden voor opluistering te zorgen. Een huis-aan-huis te bezorgen feest- krant gaat in op heden en verleden van de bank. er komt een expositie en voor festiviteiten in de buiten dorpen wordt de hulp van dorps commissies ingeroepen. Ook komt er een feestje speciaal voor ouderen, een reünie van medewerkers en een personeelsuitstapje naar Parijs. Voor de Texelse festiviteiten wordt onder meer geld gebruikt uit de Raboton. De leden gingen er dinsdag mee ak koord dat uit de winst €50.000,- werd toegevoegd aan de Raboton. Van de 35 aanvragen in 2002 werden er tien gehonoreerd Aris van Zeijlen, schei- Het verzet tegen De Toekomst is in hevigheid afgenomen, maar nog niet door iedereen gestaakt. Terwijl de discotheek in het nieuwe horecacomplex alweer een half jaar open is, handhaven logies- verstrekker Dirk Kuip en de Vere niging van Eigenaren van Juliana hun bezwaren. Woensdag vochten zij in de commissie Bezwaarschrif ten zowel de gebruiksvergunning als de bouwvergunning aan. De advocaat van de bezwaarmakers. I.C. Holtkamp, toonde zich een strijd vaardig vrouw. Ze gooide tal van ar gumenten in de strijd. En met de ambtenaar die de gemeente verte genwoordigde. vocht ze een stevige strijd uit. waarin ze elkaar probeerden af te troeven op hun juridische ken nis De gemeentelijke vertegenwoor diger betwijfelde of het bezwaar te gen de gebruiksvergunning wel ontvankelijk moet worden verklaard. Volgens hem worden de bezwaar makers niet direct in hun belang ge schaad. omdat hun bezittingen niet in de nabije omgeving van De Toekomst staan. Bovendien regelt de gebruiks vergunning de veiligheid van gebrui kers en bezoekers van een pand, ter wijl Holtkamp er volgens hem op uit was aan te tonen dat de openbare orde niet gediend is met een grote discotheek. Holtkamps betoog dat verontruste Kogers zijn misleid, om dat eerst was beloofd dat er niet meer dan 600 bezoekers tegelijk in de dis cotheek mochten terwijl het maxi mum later op 909 werd gesteld, deed volgens hem dan ook met ter zake. 'De gebruiksvergunning zegt niets over het handhaven van de openbare orde.' Volgens hem was het maximumaantal op 909 gesteld, om dat het pand daarop wat betreft de veiligheid is toegerust. Holtkamp be schuldigde het college ervan met getallen te hebben gegoocheld, maar dend voorzitter van de Rabo- toncommissie verraste het Instituut Voor Natuureducatie (IVN) Texel dins dag met €3000,- voor het knapzak project. Daarbij zijn voor opa's en oma's met hun kinderen zes routes door natuur en landschap samenge steld. Vrijwilligers van de Zonne bloem kregen €4000,- voor het hou den van een extra boottocht over het wad voor ouderen. De tocht wordt volgend jaar gehouden. Neeltje Hoogerheide en Mieke Vlaming wer den door de leden gekozen in de commissie Raboton. als vervangers van Van Zeijlen en Nico de Graaf. Hun tijd zit er op. De Rabobank hono reerde in 2002 ook 70 aanvragen voor sponsoring, goed voor totaal €60.000.-. of de gemeente inderdaad heeft be weerd dat 600 bezoekers het maxi mum zou worden, werd tijdens de zitting niet duidelijk. Volgens exploitant Paul van Dijk is het met de openbare orde helemaal niet zo slecht gesteld. Het was afgelopen zomer rustiger in De Koog dan in het jaar ervoor. 'Er is geen klap gevallen', aldus de ondernemer, die stelde dat het voor de rust in het dorp niet veel uitmaakt of er 900 mensen in De Toe komst zitten of dat het er maar 600 zijn. terwijl de andere 300 ergens an ders vertoeven. Ook over het bezwaar tegen het ver lenen van de bouwvergunning werd lange tijd gesteggeld. Volgens Holt kamp had deze niet mogen worden verleend, omdat het de gewijzigde uitvoering van een bouwplan betrof waarvoor eerder al vergunning was verleend. Maar volgens de ambte naar waren de veranderingen niet zodanig dat de procedure helemaal opnieuw had moeten worden gestart. 'We hebben het bouwplan getoetst aan het bestemmingsplan en geen reden gevonden het af te wijzen.' Ook in dit geval vroeg de ambtenaar zich af of de de bezwaarmakers wel in hun belangen worden getroffen en of het bezwaarschrift daarom wel ontvan kelijk moet worden verklaard. In De Lindeboom in Den Burg wordt donderdag 13 november van 19.00 tot 22 00 uur een informatie-avond gehouden over het verkeersplan van het nationaal park Duinen van Texel. Mensen die ideeën hebben over hoe de verkeersstromen in het gebied te verbeteren, kunnen op elk gewenst moment binnenlopen. Ter voorberei ding op de discussie heeft de werk groep knelpunten geïnventariseerd en mogelijke oplossingen aangege ven. Er worden twee modellen ge toond: een fietsvriendelijk en een gecombineerd model. Uitgangspunt bij beide voorstellen is de situatie voor wandelaars en fietsers te verbe teren en het terugdringen van het gemotoriseerd verkeer De hoeveel heid wandel- en fietspaden mocht daarbij niet toenemen en de beheers kosten moesten gelijk blijven of da len. In de informatiekrant van het na tionaal park, die deze week huis aan huis wordt verspreid, wordt uitge breid aandacht aan deze verkeers plannen besteed. Het bureau ProCensus uit Den Helder zal uit de gegevens van de werkgroep en de inloopavond een concept-verkeers plan maken dat tijdens een nog te be leggen voorlichtingsavond wordt voorgelegd. Daarna wordt een defi nitief verkeersplan opgesteld. VRIJDAG 31 OKTOBER 2003 De gemeenteraad stelt voor vol gend jaar €15.000,- beschikbaar om scholing en training te kunnen volgen. Daarmee willen de raads leden zich onder meer beter be kwamen in het dualisme. Aanleiding is de politieke ophel die ontstondjnadat fractievoorzitter Piet Standaart van Texels Belang zijn hart had gelucht over het functioneren van college en raad. Beiden kwamen uit eindelijk tot de conclusie dat de kern van het probleem in het vorig jaar in gevoerde dualistisch systeem lag. Alle fracties, behalve het CDA, gingen akkoord met het beschikbaar stellen van het geld. Dat gebeurde op ver zoek van Texels Belang en de PvdA, •die daarvoor een motie hadden op gesteld. De WD maakte het voorbe houd dat, wanneer €7500,- vol doende is, er geen €15.000,- hoeft te worden uitgetrokken. In de begroting was aanvankelijk een bedrag van €7500,- voor scholing en training opgenomen. De raad moet in de Voorjaarsnota nog dekking zoeken voor de €15.000,- PvdA en Texels Belang wilden in eerste instantie tweederde van de kosten weghalen bij de representatiekosten, maar daar was het college vierkant tegen. Het is al jaren een stokpaardje van de WD. De liberalen vinden dat de vier rotondes op Texel beter moe ten worden aangekleed. Ook de verkeersborden op de rotondes zijn fractievoorzitter Maria van der Spek vanwege de grootte een doorn in het oog. Tijdens de begrotingsraad greep de fractie dinsdagavond de koe bij de horens en zette ter plekke een motie in elkaar om €5.000,- tot €10.000,- te besteden aan verfraaiing van de ro tondes. Het voorstel kreeg met vol doende steun tijdens de vergadenng, maar een meerderheid van de par tijen wilde er wel over verder praten tijdens een commissievergadering. De WD besloot daarop de motie nog even op zak te houden. Het CDA vond het als enige partij niet nodig om extra geld uit te trekken voor aan kleding 'Dit hoort volgens ons ge woon bij normaal onderhoud', aldus fractievoorzitter Jan Koolhof. De WD wil de verfraanngskosten ten laste brengen van de algemene re serve of de opbrengst van de toeristenbelasting. Ter ondersteuning van haar pleidooi had Van der Spek wat foto's meegenomen van roton des elders in het land. Als suggestie stelde ze onder meer voor water partijen aan te brengen op de Texelse rotondes De foto's ontlokte Frans Visman (D66) de opmerking van Van der Spek in ieder geval 'een bereisde vrouw was.' Nederland is niet goed voorbereid als voor de kust een ramp met een olietanker zou plaatsvinden. Dat heeft de Nederlandse Zeevogel werkgroep, die voor een groot deel op Texel is gevestigd, gesteld bij een symposium over de rampen met de Prestige, de Tricolor en de Erika. Volgens voorzitter Mardik Leopold uit Oosterend zouden overheden in in ternationaal verband betere afspra ken moeten maken en draaiboeken opstellen, waarin staat met wie in het geval van een ramp contact moet worden opgenomen Leopold, die dagvoorzitter was van het Tricolor symposium dat op voormalig werk- eiland Neeltje Jans in de Ooster- schelde werd gehouden, wijst erop dat een volgende catastrofe ook voor de Nederlandse kust kan plaatsvin den. 'We hebben de laatste ramp nog met meegemaakt. Maar uit de laatste paar die we nu hebben gehad is wel gebleken dat overheden er nog met veel van hebben geleerd.' De kust langs Galicië is na het zinken van de Prestige over honderden kilo meters vervuild, doordat de Spaanse regering het zinkende schip niet dichtbij de kust wilde laten komen. Niet verstandig aldus Leopold. 'Je kunt zo'n schip het beste meteen op een strand zetten Dat is met leuk voor het strand, maar dat kun je schoonmaken. En wat voor een strand het ook is. het is altijd beter dan een lekkende tanker op zee te laten Dan komt de olie ook op het strand, maar dan verspreid over veel grotere afstanden. Ook als het boven de eilanden zou gebeuren, kun je zo'n schip nog beter de Waddenzee in trekken en naar een haven slepen, dan het te laten waar het is.' Volgens de Zeevogelwerkgroep moet ook beter worden geregeld hoe de schade onder dieren in kaart wordt gebracht. 'Na het zinken van de Tricolor hebben we op eigen initiatief onderzoek gedaan. Er zijn twintig duizend vogels aangespoeld door die ramp.'

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7