Publiek dromt samen bij 'Kolonisten' HEMA ijk Den Burg Oost ervalt in streekplan itichting moet beheer Jiaven op zich nemen Cjrotn Ü7'warU-Jexeh het harL, Kadobon bruncj TEXELSE ffij COULANT avelruil brengt oplossing an der Haas staat toch grond af voor rotonde College maakt weg vrij voor legalisatie Flora Duinker Natuurbeheerders in het voorjaar op eierenjacht Bezwaren plannen verworpen 'Verfijnt 19 december 1003 f/s/'e provincie anders dan Texelse '/an dorpscommissie Oudeschild Kunstliefhebber Scherpe counters Stroomstoring op TX24 Heliomare TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Wie Wat Waar 2004 Gemeente Texel Elektro Om ganzenpopulatie in te tomen GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11832 DINSDAG 25 NOVEMBER 2003 ^schijnt dinsdag en vrijdag iet nieuwe ontwerp streekplan Iwikkelingsbeeld) van de pro- ie Noord-Holland vervalt de uwe woonwijk aan de oostkant Den Burg. Ook in de buiten pen verdwijnt de mogelijkheid nieuwbouw buiten de be- snde dorpsgrenzen. In het plan de zogeheten rode contouren ik rond de kernen getrokken, nerkelijk is wel dat de provin- nieuwbouw heeft ingetekend sen De Koog en Den Burg en in polders. ige week liet wethouder Nel nan (Grondgebied) zich al uiterst sch uit over het streekplan. Het i, dat momenteel op de website de provincie (www.noordholland. te zien, doet volgens het college b en w geen recht aan de afspra- die tussen de gemeente en de incie zijn gemaakt. Bijvoorbeeld de nieuwbouw ten oosten van Burg. De gemeente heeft hier in het recente verleden veel id in De Mars gekocht en maakte men voor de bouw van 400 tot woningen. Ook uitbreiding in De ksdorp wordt onmogelijk ge- ikt. Onduidelijkheid bestaat er Den Hoorn. De gemeente heeft imt zo goed als zeker toch een nde bij De Waal. Nadat grond- naar Jan van der Haas en de ieente in eerste instantie niet een akkoord konden komen, It bemiddeling door de Stich- Agrarisch Texel (SAT) er voor orgd dat Van der Haas toch ld voor de rotonde wil afstaan, daag is het werk gegund aan irma Daalder Zn. uit Alkmaar. jchting vooral bij wethouder ie Heijne van Verkeer. 'Want toen ifketste, zat ik met de pest in mijn tan der Haas en het college kon- het niet eens worden over de van de benodigde grond. Dat het iel tot een akkoord is gekomen, illedig te danken aan de SAT, die sinds jaar en dag bemiddelt bij dtransacties tussen boeren en in ierleden menig kavelruil tot stand It gebracht. Heijne: 'Toen we het Van der Haas niet eens konden den. heb ik aangegeven dat we n stonden voor een initiatief van kant. De SAT is er op ingespron- en heeft het tot een goed einde racht Petje af voor die vrijwilli- der Haas doet mee in een ilruil waarmee een grote opper- te agrarische grond is gemoeid. (Uitlopend op de officiële presen- beheer van de haven in Oude- ild moet in handen komen van aparte stichting waarin de ge- kers zitting hebben. Dat voor heeft de dorpscommissie van ieschild op tafel gelegd. Het at op de agenda voor het be lt dat burgemeester en wethou- woensdag aan het dorp bren- lens de dorpscommissie is het de 9ste tijd dat er een goede be- 'sstructuur komt voor de haven, haakt "zich zorgen over diverse «ikkelingen. Er was overlast door htelijke lawaai van passanten, tergelaten vuilnis en kapot ge- 'dglas. Het terrein zag er afgelo- tomer rommelig uit, omdat Rijks- srstaat uit kostenoverwegingen Mlmsbakken had weggehaald. Er ichterstallig onderhoud, in de Ies zijn de laatste tijd veel gaten Allen en daarnaast speelt ook ;dat de onderhandelingen tussen temeente en Rijkswaterstaat stuk - *i, waardoor de haven in handen Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg onlangs de plannen voor nieuwbouw op 't Zouteland nieuw leven ingebla zen, dit na overleg met GS. 'We gaan ervan uit dat de provincie de be staande afspraken nakomt', aldus een woordvoerder van het college van b en w. Volgens het college staat de huidige invulling in het streekplan haaks op het beleid van de gemeente en de toekomstvisie die voor Texel is ge maakt. Vooruitlopend op de invulling van het toekomstbeeld van Noord- Holland is deze structuurvisie opge stuurd naar de provincie. Burge meester Geldorp heeft de verant woordelijke gedeputeerde Henry Meijdam al laten weten dat Texel niet akkoord zal gaan met het ontwerp- streekplan. Daarin is ook geen ruimte voor nieuwe bedrijventerreinen. De reden waarom de provincie is af geweken van oude afspraken viel gis teren niet te achterhalen. Het aanwij zen van een woongebied tussen Den Burg en De Koog staat haaks op het provinciale uitgangspunt dat nieuw bouw moet aansluiten op bestaand stedelijk gebied. Het plan is ook strij dig met het criterium dat het open en groene karakter van het landschap behouden moet blijven. De inspraak procedure begint in januari. Omstuwd door toeschouwers speelden Lieke Dekker, Judith de Leeuw, Natasja Klaver en de latere winnaar Helmen van Kooten de finale. (Foto Joop Rommti) tatie van aanstaande donderdag wer den daar gisteren nog geen inhoude lijke mededelingen over gedaan. De gemeente brengt zelf geen grond in, maar betaalt een bedrag dat volgens Heijne binnen de begrote kosten van €420.000,- blijft. Het doorgaan van de rotonde was een dubbeltje op z'n kant. Voor waarde om voor de €210.000,- sub sidie in aanmerking te komen, was dat het werk vóór 1 december moest zijn gegund. Zou dat niet zijn ge beurd, dan zou de provincie het geld aan andere projecten besteden. De gemeenteraad ging er tijdens de begrotingsvergadering al vanuit dat dit zou gebeuren. De €210.000,- die de gemeente in de rotonde zou ste ken, werd toen gereserveerd voor andere verkeersprojecten. Het betreft onder meer de rotonde Pontweg- Rozendijk, het fietspad bij hoeve Au rora en het fietspad langs de Grens- weg, projecten waarde provincie nog mee akkoord moet gaan. Op de vraag waar de gemeenteraad het geld voor de rotonde bij De Waal dan vandaan moet halen, had Heijne gis teren nog geen pasklaar antwoord. 'Daar moeten we nog iets op verzin nen.' Naar verwachting gaat de aan leg van de rotonde komend voorjaar van start. Het eerste open Texels kampioen schap Kolonisten van Catan, dat zondag in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn werd gehouden, is een groot succes geworden. Er waren 45 deelnemers, die er met z'n allen een spannend evenement van maakten. Winnaar werd Hei- men van Kooten, die speciaal uit het Brabantse Geldrop naar Texel was gekomen om mee te doen. Organisatoren Natasja Koopman en Sjoerd Groeskamp toonden zich ui terst tevreden. 'Alles is in goede sfeer verlopen. We hebben veel positieve reacties gehad, ook van mensen die vonden dat het volgend jaar maar wéér moest worden georganiseerd.' Het kampioenschap trok naast flink wat deelnemers ook de nodige toe schouwers. Sommigen hadden het tamelijk nieuwe maar snel aan popu lariteit winnende spel zelf al eens gespeeld en hielden de gebeurtenis sen op de borden nauwlettend in de gaten. Anderen, die vooral waren gekomen uit interesse voor de pres taties van een vriend of familielid, verbaasden zich vooral over de ont spannen sfeer. 'Het ziet er helemaal met uit alsof er een wedstrijd wordt gespeeld', merkte let de Ruyter op, die samen met de andere leden van de Hoornder Feestcommissie de deelnemers van een natje en een droogje voorzag en die zelf niet op de hoogte was van de regels. 'Tijdens het spelen zit iedereen met elkaar te praten en zelfs bij de finale is het niet stil in de zaal. Ik snap ook niet dat de spelers het goed vinden dat iedereen maar meekijkt. Ik zou er behoorlijk zenuwachtig van worden.' Na wat onduidelijkheden in de begin fase - 'vanwege het scenario door de woestijn', aldus Groeskamp - viel er voor kenners veel te genieten. Van Jord Hilstra bijvoorbeeld, die in de tweede ronde ongenadig hard toe sloeg en al op twaalf punten stond toen de andere drie aan zijn tafel er nog maar vier hadden verzameld. De familie De Leeuw was met zeven per sonen vertegenwoordigd, die alle maal graag in de finale wilden komen. Vader Hans en dochter Judith gingen uitstekend van start, maar hadden toen de pech tegen elkaar te moeten spelen. Deze familiestrijd werd ge wonnen door Judith. Na de eerste twee ronden waren er nog zes deelnemers die alles hadden gewonnen en daarmee kans maak ten op de finale: Jord Hilstra, Heimen van Kooten, Neeltje Bachus, Lieke Dekker, Judith de Leeuw en Natasja Klaver. Van hen koos Brabander Hei- men van Kooten goede startposities, waarna hij snel punten kon scoren. Uiteindelijk nam hij de langste handelsroute over en behaalde daar mee zijn derde overwinning. Van de andere kanshebbers speelden Jord Hilstra en Neeltje Bachus toevallig Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,90 Hij wil zichzelf absoluut geen kunste naar noemen. Wel een liefhebber van kunst. Vandaag neemt Cor van Trigt (68) afscheid als voorzitter van de ad viescommissie Kunst en Cultuur van de gemeente. Pagina 5 Twee messcherpe counters in de slotfase brachten zondag in Den Hoorn de beslissing in de derby tus sen ZDH en Oosterend. Het was een spannende wedstrijd, waarin de technisch vaardige gasten iets vaker de bal hadden, maar de thuisploeg fel weerwerk leverde, de verdediging gesloten hield en ten slotte net iets doortastender was Pagina 6 De Beursplein 5 is gisterochtend zo'n vijf mijl ten oosten van De Cocksdorp de TX24 Heliomare van garnalen- visser Albert Blom te hulp geschoten. De hekkotter. die afgelopen zomer in de vaart kwam, had te kampen met een elektrische storing, waardoor de navigatie en voorstuwtng het met meer deden. De problemen werden ter plekke verholpen door Beurs plein-machinist Martin Betsema. De TX24 was voor anker gegaan aan het begin van het Foksdiep. (Advertentie) Qrra Immtijinali ia ké kart- van het rijk is gebleven. Aan de an dere kant weten volgens de dorps commissie steeds meer schepen de haven te vinden en wordt deze ook goed bezocht door toeristen die el ders op het eiland verblijven. Volgens Hans Eelman, die het voor stel voor de dorpscommissie op stelde, zou de haven in erfpacht moe ten komen bij de op te richten stichting. Het eigendom blijft in han den van de staat. Aan de hand van een kosten/batenanalyse moet be paald worden hoeveel de stichting jaarlijks aan erfpacht moet betalen. Klein onderhoud komt in handen van de beheersstichting, groot onder houd als baggerwerk en werk aan de kades blijft voor rekening van de ei genaar. De havenmeesters komen in dienst van de stichting, die ook an der personeel in dienst kan nemen. Alle gebruikers van de haven moeten volgens het voorstel voortaan liggeld gaan betalen. Nu is het gebruik van de haven nog gratis. Alleen bij Lees verder pagina 5 Bezwaren van Tien voor Texel te gen de legalisatie en uitbreiding van Schipbreuk- en Juttersmu- seum Flora zijn afgewezen. Burge meester en wethouders hebben ze ongegrond verklaard. Wel moet het nieuwe parkeerterrein beperkt blij ven tot een oppervlakte van 1650 vierkante meter in plaats van 4.000 vierkante meter. De uitspraak van het college maakt de weg vrij voor het voeren van een procedure bij de provincie om het be staande museum te legaliseren. Met behulp van een artikel 19 lid 1 -proce dure op de Wet Ruimtelijke Ordening moet Flora vrijstelling krijgen op het bestemmingsplan Buitengebied Texel. De agrarische bestemming van de onderliggende grond moet op ter mijn een maatschappelijke worden Flora wordt nu gedoogd via een be schikking die opslag van goederen en museaal gebruik toestaat. De proce dure, die nog moet worden opgestart, wordt gevoerd door het college Die kreeg daarvoor begin dit jaar het mandaat van de gemeente raad. Tien voor Texel had bezwaren tegen de legalisatie, de bouw van een nieuwe schuur voor de Joan Hodson en de aanleg van het parkeerterrein. In haar zienswijze zette de vereniging uiteen dat Flora met de voorgenomen uitbreiding te grootschalig zou wor den in de omgeving. Ze vreesde voor aantasting van het landschap. 'Indien er op het perceel van hoeve Flora tot 3500 vierkante meter bebouwd op pervlak mag komen, is dat meer dan een verdubbeling van de bebouwing die nu aanwezig is.' Daarnaast was Tien voor Texel bang dat het museum een geduchte concurrent wordt van het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal. Een parkeerterrein van 4.000 vierkante meter zou volgens de vereniging plaats kunnen bieden aan 130 auto's en 12 bussen. 'Stukje bij beetje lijkt het een groot pretpark te worden.' Volgens burgemeester en wethou ders wordt op basis van de toekom stige maatschappelijke bestemming juist veel minder uitgebreid dan op basis van de huidige agrarische be stemming zou zijn toegestaan. De agrarische bestemming maakt het voor Flora nog mogelijk om een op pervlakte van maximaal 10.000 vier kante meter bebouwd te hebben De maatschappelijke bestemming be perkt het maximum tot 3500 vier kante meter De huidige bebouwing telt 1416 vierkante meter, waardoor er nog maximaal 2084 vierkante me ter bij mag komen. 'Bovendien wordt in het concept-besluit niet gesproken over het openhouden van het Texels Landschap op deze locatie.' Het college heeft niet de indruk dat Flora en het Agrarisch en Wagen museum elkaar in de wielen rijden of dat onderdelen van de collecties el kaar overlappen. Bij Flora worden oude tractoren en bijbehorende landbouwwerktuigen getoond. Het college maakt ook een onderscheid tussen Flora en het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Bur gemeester en wethouders wijzen erop dat Flora met alleen jutterij- vondsten laat zien, maar een over zicht biedt van zowel strandjutterij, strandvonderij en het loods- en reddingswezen als opgeviste en door Texelaars aangevoerde voorwerpen. De bezwaren tegen de grootte van het parkeerterrein worden wel ge grond verklaard. Volgens het college kunnen op een terrein van maximaal 1650 vierkante meter ongeveer vijf tig auto's en tien bussen worden ge parkeerd. (Advertentie) Bij inlevering van deze bon ontvangt u een korting van 10,= per artikel. Aktie is van toepassing van 25-11-2003 t/m 5-12-2003. Alleen geldig bij artikelen v.a. 25.= Lifestyle SütsXEGS Den Burg - De Koog Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OF ZOEK NAAR HET IESTE wwwbruna.nl altijd actueel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Natuurmonumenten en Staatsbos beheer nemen komend voorjaar maatregelen om de sterk uitbrei dende populatie overzomerende grauwe ganzen in te dammen. In hoeverre andere beheersmaat regelen worden genomen, is nog niet bekend. De ganzen veroorza ken in toenemende mate schade aan landbouwgewassen, wat afge lopen zomer leidde tot de 'Actie Ganzenbord' van Piet Lap. De door CDA-Kamerlid Annie Schreijer- Pierik bepleite uitzonderingsposi tie voor Texel zit er voorlopig niet in. De politica vertrok van het eiland met de boodschap dat de betrokken in stanties een convenant moeten af sluiten waarin ze afspraken maken over een nieuw ganzenbeheersplan. Schreijer-Pienk schoof de gemeente naar voren als trekker van dit plan Maar uit een gesprek met onder meer landbouwvoorzltter Jaap Hln maakte wethouder Corrie Heijne op dat er voor zo'n convenant geen draagvlak bestaat. Hin: 'Wij zien er niet het voor deel van in om op Texel anders met deze problematiek om te gaan dan elders. De schade door ganzen is in derdaad uit de hand gelopen. Maar. dat is met alleen op Texel het geval, ook elders is het geëxplodeerd. Met als gevolg dat de geclaimde schades hand over hand toenemen Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit wil daarom ingrijpen Het beleid moet zodanig worden in gevuld dat de overlast wordt beperkt. Punt is alleen dat we nog niet precies weten hoe dat beleid er uit gaat zien Het rijk delegeert de invulling van het Lees verder pagina 5 Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 3 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1