Jan Driehuis verlaat Texels onderwijs 'Voorlezen voor kinderen een verrijking van de taal' F amilieberichten ■moties bij presentatie boek Tielemans Trouw leden FNV bekroond Winterbijlage 1 txtLbfc j COURANT Van Braak koopt Univé-gebouw I Beach Park vraagt uitstel Driehuis De redactie treft de laatste voor bereidingen voor de Winter- vakantiekrant. die vrijdag 19 de cember verschijnt. Organisaties en instanties die in de periode rond kerst en nieuwjaar activitei ten houden wordt verzocht die nog deze week door te geven, zodat ze kunnen worden opge nomen in de Agenda. De redac tie is bereikbaar vla telefoonnum mer 362620, fax. 323000 en e-mail redactie@texelsecourant.nl. Heer, ik kom tot U hoor naar mi/n gebed Hij was ons zo lief. Na een hevige innerlijke strijd heeft onze lieve man, vader en opa Marinus Bremer zijn rust gevonden. 62 jaar gehuwd geweest met Akke Koolstra. Oosterend, Den Burg. 22-2-1918 30-11-2003 Hij hield zoveel van ons: A. Bremer-Koolstra Tiny en Johan Leon en Alina Enk en Rebecca Rommy en Peter Mark Rob Martha Sascha en Wouter Hilly en Louise Marinus en Lek Esther Yvonne Texel, 30 november 2003 Warmoesstraat 73, 1791 CP Den Burg. Gelegenheid tot condoleren op woensdag 3 de cember van 19.30-20.30 uur in de Gereformeerde kerk aan de Elemert te Den Burg. De rouwdienst wordt gehouden op donderdag 4 december om 13.30 uur in de Gereformeerde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats aan de Kogerstraat te Den Burg. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid ons te condoleren in het uitvaartcentrum aan de Bern- hardlaan 147 te Den Burg. Lieve pappa Pappa, je was een schat voor ons allen, je te moeten missen zal ons zwaar vallen Diep trots zijn we, zo'n vader te hebben gehad je blijft altijd bij ons, diep in ons hart. Tiny Tot onze ontsteltenis is plotseling overleden, onze broer, zwager en oom Marinus Bremer Wij wensen de familie veel sterkte met dit verlies. Martha Beukema-Bremer Jan en Annie Bremer-Buisman Tiny en Gerrit te Linde-Bremer Neven en nichten Den Burg - Texel, 30 november 2003 Wij zijn verdrietig dat we afscheid hebben moeten nemen van Arie van der Vis 24-4-1934 30-11-2003 Ellen van der Vis Suzanne, Paul Maaike Rensen-van der Vis Jan Rensen Laura, Tim Piëta van der Vis-Gravendeel Arie is overgebracht naar afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg Donderdag 4 december wordt om 14.00 uur de afscheidsdienst gehouden in de Maartenskerk. Kerkstraat 2 te Oosterend. Aansluitend wordt hij begraven in het familiegraf op het kerkhof Na afloop kunt u de familie ontmoeten in „Het Kerkelijk Centrum", Peperstraat 9. Voorafgaande aan de afscheidsdienst is er van 13.30 tot 13.55 uur gelegenheid tot condoleren in bovengenoemde kerk. -vUX*. Correspondentie-adres mevr. M. Rensen-van der Vis, Thorbeckelaan 64, 2641 WC Pijnacker. TEYKT CR O DINSDAG 2 DECEMBER 2003 n kreeg schrijver Cees Govers te kwaad, toen hij zich in zijn nkwoord naar weduwe Reina ilemans richtte. Zo gaf hij het rmele gedeelte van de boek- Bsentatie van Texel, ontroerend isd, over de in 2001 overleden instenaar Harry Tielemans, een notionele tint. 'Het is vast geen eval dat Tielemans' verjaardag ideze bijeenkomst ongepland op izelfde dag vallen', aldus Govers. ij zou volgens mij glunderen en its zijn als hij het boek zag', zei ivers in zijn openingswoord. Hij 'r is daarin vol lof over de hulp die hij eft gekregen. 'Ik schreef dan de U <sten, maar ik ben de grootste nateur die er bestaat en ik ben aan el mensen dank verschuldigd. Toe- llig hebben veel van hen Tielemans tj meegemaakt als docent aan de s' .0 of HBS. Pieter de Vries, die de ,e foto's maakte, drukte met zijn vak manschap een grote stempel op het boek. Harry de Graaf, die de teksten corrigeerde en ordende en een prachtigT/oorwoord schreef. Direc teur Henk van Wijk van Langeveld en De Rooy, die mij deze kans gaf en mij netjes terugfloot als ik te hard van stapel liep. Oud-hoofdredacteur Dick van Reeuwijk van het Noordhollands Dagblad, die een persoonsbeschrij ving van Tielemans voor de omslag maakte. Jan Prins, Frits Langeveld en Bob Rienks, die allemaal hun bijdrage leverden. En Cobie Daalder en Bianca Witte, die voor de lay-out zorgden.' Nadat Govers ook zijn partner en René Geurtsen. voor het beschikbaar stellen van zijn galerie Het Posthuys aan de Brink in De Koog, had be dankt, had Lars, de 5-jarige kleinzoon van Tielemans, de eer om het eerste exemplaar uit te reiken aan Reina Tielemans. Enkele andere boeken werden cadeau gedaan aan directe betrokkenen. Over de verkoop hoef den Govers en de uitgeverij zich geen zorgen te maken. Henk van Wijk wist te melden dat de eerste 700 exem plaren bij intekening zijn verkocht De expositie in Het Posthuys toont veertig werken van Tielemans. De schilderijen, onderdeel van een grote collectie, zijn voornamelijk door Reina Tielemans bij elkaar gezocht. 'Ik wist waar de leukere en betere werken waren en bij die vrienden en kennissen heb ik gevraagd of zij hun schilderijen een tijdje wilden uitlenen. Harry was heel veelzijdig en ik denk dat je aan de donkere of juist lichte kleuren terugziet hoe hij zich voelde.' De expositie duurt tot en met dinsdag 9 december. Texel, ontroerend goed is een uitgave van L&R en is voor €29,75 te koop in de boekhandels in Den Burg. VBA Van Braak Accountants heeft het voormalige Univé-gebouw aan Jonkerstraat 6 in Den Burg ge kocht. Accountant Eric van Dolleweerd verwacht dat het pand na een kleine verbouwing begin februari in gebruik kan worden genomen. Van Braak Accountants is sinds 2001 gevestigd aan Beatrixlaan 151 in Den Burg. Het bureau had plannen om de woning uit te breiden met kantoor ruimte, maar daar wordt volgens Van Dolleweerd vanaf gezien. Het duurde volgens hem twee jaar voordat de bouwvergunning, die recent werd af gegeven, tot stand was gekomen. Op het moment dat hij er was, kwam ook het Univé-gebouw vrij, waarna Van Braak Accountants met het oog op de toekomst besloot haar activiteiten naar dat pand te verhuizen. Volgens Van Dolleweerd biedt het plaats aan zeven mensen. Het bureau telt nu nog drie medewerkers: Van Dolle weerd. zijn partner Peggy van den Boogaard en Serge Komdeur. Het accountantsbureau, dat zich richt op fiscale advisering aan het midden- en kleinbedrijf, is onderdeel van een lan delijke keten die meerdere vestigin gen in het land heeft. Het voormalige Univé-gebouw werd tot vorige maand gebruikt door de stichting Artsenlab en de Trombose- dienst voor bloedprikken. Dat is in middels verhuisd naar schietsport centrum Odysseus aan de Emmalaan. li rjl/ange Lars, een kleinzoon van kunstenaar Harry Tielemans, had de eer om het eerste boek uit te reiken aan zijn oma, Reina Tielemans. ij '*s de schrijver, Cees Govers. iroio mwoi oeaori aan het voorlezen in groep 6/7/8 van basisschool Durperhonk In De Cocksdorp. gesprek in een Utrechts zie- met Door Smit, de doch- van melkrijder Piet Smit, leidde het begin in van zijn loop- in het Texels onderwijs. Smit de assistent van de operatie- te vertellen dat ze nog een zochten op de Jozefschool Den Burg. Volgende maand Jan Driehuis (62), tegen- docent in De Cocksdorp, 38 jaar afscheid van het onder op Texel. Hij treedt vervroegd »r mijn diensttijd was ik opgeleid assistent voor de operatiekamer, jest ik spullen halen voor de artsen zij bezig waren met operaties en er heb ik ook meegeholpen met bij- orbeeld afzuigen van vocht bij her en knieoperaties. Ik was toen al ii tijdje invaller geweest op een hooi in Utrecht, maar uiteindelijk jest ik toch nog in dienst. Ik heb 'n anderhalf jaar als assistent op de eratiekamer gewerkt, totdat ik met nand op de tegenover gelegen Ihopedische afdeling in het zieken- is aan de praat raakte. Ze vroeg mij '■"fct ik deed in het burgerleven en ik (telde dat ik onderwijzer was. Ze >t daarop te vertellen dat bij haar sNel op school op Texel nog een iiature was. Ik heb gesolliciteerd en ren een week was het gelukt.' aan de Wagemakerstraat klaar wa ren. 'Dat waren toen zo'n beetje de duurste huizen van Texel. Je betaalde daar toen 200,- huur voor en dat moest van een salaris van 363,-. Dat was sowieso even wennen voor mij, want toen ik nog in dienst zat, ver diende ik 625,- in de maand.' Driehuis werkte op drie scholen. Op een maand na was hij vijfentwintig heb ook vaak meegespeeld of gezon gen in een stuk. Op Durperhonk is het niet zo'n traditie om elk jaar een mu sical op te voeren, maar vorig jaar mei hebben we met alle dertig kinderen uit de groep Minoes van Annie M.G. Schmidt opgevoerd. Dat was heel leuk. De rechten van dat stuk zijn maar €50,-, je mag er geen toegang voor vragen en we konden er rollen In de bijna veertig jaar dat hij les gaf, zag Driehuis het onderwi|S verande ren van zeer klassikaal gericht tot het huidige systeem waarin de leerlingen veel meer eigen verantwoordelijkhe den krijgen. Hij beschouwt het als een goede ontwikkeling. 'Vroeger was het veel meer gericht op reproductie. Toen waren groepen van 54 kinderen heel gewoon, maar het was confronterend onderwijs, waar bij alleen gekeken werd of de kinde ren de kennis die jij had overgebracht, konden herhalen. Het gevolg was dat je kinderen had die niet mee konden komen en je had ook kinderen die zich zaten te vervelen, omdat het hun niet snel genoeg ging. Tegenwoordig wordt veel meer uitgegaan van de mogelijkheden die kinderen in zich hebben. Doordat ze meer zelfstandi ger werken, heb je ook meer de tijd om de kinderen te helpen waar ze dat nodig hebben.' Van zijn kant geen verhalen over kin deren die in de loop der jaren lastiger, mondiger of brutaler zouden zijn worden. 'Als je boeken van Livius, Socrates of Plato leest, ik houd graag van oude Griekse en Romeinse ge schiedenis, zie je dat zij zich er ook al over beklagen dat hun leerlingen zo anders zijn. Het gaat allemaal met golfbewegingen. Ik heb al meerma len deja-vu's gehad in het onderwijs. Merk je bijvoorbeeld dat de kinderen eraan komen van de generatie die de vrije opvoeding heeft gehad.' Met de kinderen in De Cocksdorp is het vol- cat D1 augustus 1965 trad Driehuis, die omstig was uit Utrecht en daar de eekschool had doorlopen, in inst bij de Jozefschool. Hij ging op mers aan de Hollewal in Den Burg de moeder van Peter van Heer- larden, met wie hij bevriend was. idat hij in 1966 voor de eerste keer getrouwd, woonde hij nog een Ije bij de familie Spaans aan de Wil- Iminalaan, totdat de nieuwe huizen jaar in dienst bij de Jozefschool, hij werkte acht jaar op de voormalige Redmar IJskaschool in De Waal en sinds 1998 is hij docent op Durperhonk in De Cocksdorp. Op zijn schooltijd in De Waal kijkt hij liever met al te veel meer terug. Hij was een tijd directeur op de kleine school, tot dat de werkzaamheden een te zware wissel op hem trokken en hij nood gedwongen gas terug moest nemen. 'Als ik daar langer was doorgegaan, was het met bevorderlijk geweest voor mijn gezondheid. Vijf jaar gele den kon ik weer aan de slag bij Durperhonk. Ik heb toen voor die school gekozen, omdat Olga Wouters er directeur was en ik met haar goed kon opschieten. Terug naar De Waal wilde ik niet meer.' Hij heeft sindsdien de groepen 6, 7 en 8 onder zijn hoede. Op de Jozef school gaf hij ook bijna altijd les aan de hoogste groepen en klassen. Dat betekende bijna elk jaar een musical aan het eind van het schooljaar. 'Ik bij bedenken, zodat elk kind ook een rol kon spelen. We hebben het opge voerd in het Eierlandsche Huis en het zat bomvol met ouders.' Driehuis staat ook bekend om het voorlezen. Elke dag probeert hij in ieder geval een stukje te doen. 'Het is een verrijking voor het taalgebruik van kinderen en ik heb de indruk dat het thuis toch minder gebeurt van wege de televisie.' Boeken van Roald Dahl, Jan Terlouw en Thea Beekman behoren tot zijn favorieten. Bovenaan prijkt echter Meester van de Zwarte Molen van Otfried Preussler. 'Dat heb ik al zo'n tien tot twaalf keer voorge lezen. Dat ken ik uit mijn hoofd.' Dat boek gaat over een groep molenaars in Silezië die aan zwarte kunst doen. 'Laatst kwam ik een oud-leerling te gen en die begon ook meteen over dat voorlezen. Hij vertelde dat hij dat graag nog een keer zou willen horen. Ik heb hem gezegd dat hij dan maar gewoon een keer moet binnen lo pen.' lesprogramrrja over de Texelse ge schiedenis, maar onderwijs geven is er niet meer bij Driehuis wil zich on der meer verder gaan toeleggen op de rondleidingen die hij al verzorgt voor Natuurmonumenten op de Schorren en in de buurt van boerde rij Plassendaal in polder Waalenburg. 'Dat doen we altijd in wisselende groepjes van twee. Het leuke daaraan is dat je telkens ook op een andere manier hoort vertellen over het ge bied.' Daarnaast is hij al zo'n twintig jaar vogelteller voor SOVON en maakt hij inventarisaties voor agrarische natuurvereniging De Lieuw. 'Ga ik met boeren langs de meetvakken om in te vullen op lijsten wat zij allemaal hebben.' Zijn voorliefde voor de na tuur resulteerde ook in de aanleg van een kruidentuin bij het Durperhonk. In de woonkamer prijkt een recent aan geschafte sterrenkijker. 'Want je kunt hier prachtig naar de sterren kijken.' In de loop der jaren was Driehuis ac tief voor Veilig Verkeer Nederland (te genwoordig 3VO), waarvan hij zeven jaar voorzitter was, hij was betrokken bij de oprichting van Atletiek vereniging Texel, zat in het bestuur van de rooms-katholieke kerk, was secretaris van de patiëntenraad toen Roelf Siebinga huisarts was in De Cocksdorp, was een tijdje secretaris van de toenmalige KVP op het eiland, schreef voor het verenigingsblad van aquariumvereniging In Aqua Vita en samen met Martin de Weijer maakte hij jarenlang het programma Signale ment bij Radio Texel. 'En toen ik net getrouwd was. werd ik benaderd om mee te helpen bij het oprichten van een kraamcentrum voor Noord-Hol land Noord. Dat heeft toen nog een tijd in de Marsdiepstraat in Den Hel der gestaan. Met Veilig Verkeer Ne derland hebben we nog eens een prijs gewonnen van de provincie voor een project om kinderen veilig van huis naar school te laten fietsen. Dat heeft ƒ5000,- opgeleverd dat aan de scholen is gegeven om de verkeersexamens van te betalen.' Driehuis neemt volgende maand twee keer afscheid. Op maandag 15 december is er een officiële receptie in Durperhonk van 17.00 tot 19.00 uur. Vrijdag 18 november nemen de kinderen en de collega's afscheid van hem na het traditionele kerstontbijt in 't Bikkelement. 'Ik zie wel wat er dan op me afkomt.' Jeroen van Hattum Trouwe leden van vakbeweging FNV (Abvakabo) werden zaterdag in de bloemetjes gezet. Het langste lid is Herman Ploeger, die een erespeld kreeg voor 50 jaar lidmaatschap. Maar hij was er als de kippen bij om Hp v/prtpnpnwnnrHinpr van Hp hnnH tp corrigeren. Hij was naar eigen zeggen al twee jaar langer lid, waarvan de eerste twee jaar van de metaalbond. Wel 50 jaar lid was mevrouw C. Maas. In totaal ontvingen 14 leden van de FNV een erespeld. gens hem nog goed gesteld. 'Ze zijn mondig en ze laten ook zeker met over zich heen lopen, maar de nor men en waarden zitten er beter in dan je soms ziet bij kinderen uit een grote stad. Als je ziet hoe die leerkrachten kunnen benaderen.' Hij vindt het bijzonder dat de verhou ding in het docentenkorps op het Durperhonk nog half om half is. 'Op vrijdag zijn alleen Joost Albers en ik aanwezig op school. Dat noemen we dan de mannendag. Maar dat kom je waarschijnlijk toch niet veel tegen op scholen. Er wordt meer lesgegeven door vrouwen dan door mannen.' De plaats van Driehuis wordt volgend jaar overgenomen door lerares Marjanne Duinker. Rondleidingen Driehuis geeft les tot aan de kerstva kantie. Daarna is het afgelopen. Hij blijft wel betrokken bij de klankbord groep van onderwijzers die samen met EcoMare werken aan een nieuw De eigenaren van de bungalows op Beach Park Texel in De Koog heb ben bij de Raad van State aange drongen op uitstel van het ge meentelijk bevel om de zeecontainers en de schaftkeet te verwijderen die al jaren bij de in gang van het park staan. In de con tainers is de receptie van het park gevestigd. Ze dienen ook als op slagruimte voor onder meer het lin nengoed voor de verhuurde vakantiehuisjes. De gemeente stuurde de Vereniging van Eigenaren (WE) het bevel de containers weg te halen omdat er klachten waren binnengekomen van de buurman van het Beach Park, ondernemer Relnier van der Veen. Deze heeft, zo bevestigde gisteren in Den Haag een woordvoerder van de gemeente, echter geen bezwaren meer. Raadsman P. Duijsens van de eigenarenveremging meende daarom dat er geen spoedeisendheid meer is om op te treden. Bovendien, aldus de advocaat, zijn de containers niet van de WE, maar van projectontwikke laar Dutch Livingstone. Die heeft ze laten plaatsen ten tijde van de bouw van het Beach Park Texel. De ge meente had de dwangsom dan ook aan het adres van Livingstone moe ten richten. Het Beach Park wil bij de entree van het park een nieuw receptiegebouw neerzetten. De gemeente is daar met op tegen. Er loopt met Livingstone nog een procedure bij de rechter. De WE wil de bestaande receptie be houden tot het nieuwe gebouw er staat. De containers kunnen even tueel ergens achteraan op het park geplaatst worden. De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. De jubilahssen vlnr: G.J. Vlas (25 jaar). M.A. van der Berg (25 jaar), H.J. Groeneveld (40 jaar), H. Ploeger (52 jaar), C.D. Maas (50laar) en E. Drijver (25 jaar). (Foto Mvct> H^jnen)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3