m Waddenhavens pleiten voor meer ligplaatsen 'Jubellied te bombastisch en te vol' Weinig mogelijkheden in PKB JT De Vier neemt deel activiteiten VEM over Agrifirm Piet Zoon Geen geld voor schildersezels Rampenoefening op Molengat Expositie Voorspeeluur TEXELSE COURANT' J$edrï]v\gheid 95 ardappelbewaarplaats, de reste- 95 ancle ledenbewijzen van de CAB. Dit 00 oorjaar werden de reorganisatie- 99 lannen weer opgepakt. Het pakhuis 99 p het terrein op de hoek Waalder- 99 Iraat Bernhardlaan, waar het graan, 99 oer, kunstmest en zaaizaden wor- 99 en opgeslagen, wordt overbodig. venals de droogwand voor het Tj raan, het kantoor en andere zaken. ie Welkoopwmkel, die feitelijk los laat van Agrifirm, blijft op de huidige 'ekevenals de benzinepomp. Ver- 9i rdering is wel dat vanaf begin ja- (Muri benzine en diesel van het merk !6 sso wordt verkocht. 9 ?doeling is dat de gebouwen aan et Meyertebos zodanig worden aan- ipast dat een combinatie ontstaat ,n aardappelbewaarplaats, graan- verslag, pakhuis voor kunstmest, oer en zaaizaden en kantoor. Ook de erkoop van gewasbescherming- -2 middelen, die nu nog vanuit de Wel- Ioopwinkel aan de Waalderstraat laatsvindt, verhuist naar het leyertebos. In de nieuwe opzet wordt een vrijko mende schuur aan het Meyertebos gebruikt voor de opslag van kunst mest, kalk en overige bedrijfs- benodigdheden. De huidige werk plaats, kantine en opslagruimte voor verpakkingsmateriaal aan de weg zijde worden verbouwd tot kantoor ruimte. De voorgevel krijgt hierdoor een ander aanzien. Een deel van de aardappelkoelruimte wordt in gebruik genomen voor de opslag van zak- goed. zoals voer, kunstmest en an dere producten. De gewas beschermingsmiddelen komen in een aparte ruimte. Twee koelcellen blijven in gebruik voor de bewaring van poters. 'Daarmee moeten we het in de toekomst kunnen redden.' Aan de buitenzijde komt een weegbrug en er zijn plannen voor de bouw van een nieuwe kunstmestsilo. Cees Vermué blijft in dienst als bedrijfsleider van de CAB, de overige medewerkers van Agrifirm verhuizen naar het Meyer tebos. Het is" de bedoeling dat de nieuwe vestiging van Agrifirm vanaf komend voorjaar operationeel is. Willem Kikkert laat Janien de Bruijn en Pip Barnard tijdens het Cabaret-café horen hoe Aan Texel klinkt. De Stichting Jachthavens Wad deneilanden, de overkoepelende organisatie van jacht- en passan tenhavens op de vijf eilanden, gaat proberen de hoeveelheid passan tenligplaatsen te vergroten. Dat heeft het bestuur besloten tijdens een bijeenkomst die op Ter schelling is gehouden. Volgens Jook Nauta, voorzitter van de vorig jaar in het leven geroepen stichting en voorzitter van Wadden haven Texel, kent de nieuwe Plano logische Kernbeslissing Waddenzee nauwelijks mogelijkheden om het aantal ligplaatsen voor passanten verder uit te breiden. In de zomer maanden kampen de jachthavens regelmatig met een tekort aan capa citeit als het druk is. De eilanden tel len bij elkaar 1100 ligplaatsen voor passanten, waarvan 500 vaste lig- VERVOLG VAN PAGINA 1 en in het op peil houden en verbe ken van ambulancevervoer, ge- ondheidszorg en geneeskundige lulpverlenmg bij rampen en de landweerOok stelde Zoon vast dat ïexel en Hattem allebei stadsrechten 'ebben, alleen de een wat langer dan Ie ander. Texel kreeg ze nog geen 00 |aar geleden, Hattem bezit ze al jim 700 |aar. De dubbele oriëntatie las een andere overeenkomst 'Op 'exel zijn er aan de ene kant de eilan- len en aan de andere is er de be- tuurlijke participatie in Hoord-Hol- md Wanneer je de ligging van lattem ziet ten opzichte van Zwolle n Arnhem, dan kan worden gecon- iludeerd dat Hattem ook op twee orden schaakt. Sociaal-economisch (i maatschappelijk gericht op Zwolle in de Zwolse regio en voor andere beleidsterreinen gericht op Gelder land.' Als burgemeester van Hattem is Zoon lid van twee burgemeesters kringen: die van Noord-Veluwe en van Zwolle en omstreken. De voorzit ters van beide kringen spraken Zoon toe. Een mooi moment ontstond toen Coen Zoon een persoonlijk getinte omschrijving van zijn vader gaf. Hij vertelde hem te kennen als een harde werker, die ook een zeer sociale kant heeft. 'Hattem krijgt Zóón burge meester.' De zus van Piet Zoon ver haalde hoe haar broer zich als jongen al met de politiek bemoeide. 'Jullie krijgen een zeer actieve burgemees ter.' Toegesproken werd hij ook door een vertegenwoordiger van de geza menlijke kerken in Hattem en door een vertegenwoordiger van het politieteam. Spreekster was ook bur gemeester Geldorp, die vermoedde dat Zoon nog regelmatig aan Texel zou terugdenken. 'Bijvoorbeeld aan *1 Zoon, de nieuwe burgemeester van Hattem, krijgt de ambtsketen omgehangen door ko-burgemeester Andre Borst. iFoio Grmtmro Hanvmi de meierblis en Ouwe Sunderklaas, dat je zult missen.' Gekozen burgemeester Samenwerking met de raad, het col lege, de ambtelijke organisatie en collega's in de regio beschouwt de nieuwe burgemeester als een belang rijke doelstelling. 'Daarin past onlos makelijk een periodieke evaluatie van mijn functioneren.' Hij riep raad en college op zijn functioneren kritisch te volgen. Hij liet zich ook verleiden tot uitspraken over het voorgenomen gekozen burgemeesterschap. 'De invloed van de gemeenteraad op de te kiezen burgemeester is de laatste jaren sterk toegenomen. Die zijn in mijn ogen nog altijd de representant van de inwoners, die daarvoor een maal per vier jaar naar de stembus mogen. De kwaliteit van de gekozen burgemeester wordt bewaakt door de Commissaris van de Koningin. Wat is er nu eigenlijk mis met dit sys teem?' Zoon gaf aan dat de burge meester nu nog boven de partijen staat, maar dat als hij of zij campagne moet gaan voeren ook een politieke speler of speelster wordt. 'Het hui dige systeem is in mijn ogen zo slecht nog niet.' Zoon bleek zich grondig in zijn nieuwe gemeente te hebben ver diept. Hij miste een geïntegreerde visie, waarin bijvoorbeeld bouwste nen voor toerisme en recreatie, maar ook veiligheid zijn gebundeld. 'Is dit soms iets voor een project commissie, te vormen uit raad en/of college?' Ook ging hij in op maat schappelijke ontwikkelingen. 'Vraag stukken waarmee een gemeente worden geconfronteerd, worden steeds complexer. De sturende rol van de overheid wordt steeds meer een regievoerende, waarbij maat schappelijke organisaties en burgers in de gelegenheid moeten zijn mee te denken en te praten.' Zoon kan zijn werk doen vanuit een historisch stad huis, dat net een grondige en miljoe nen kostende verbouwing achter de rug heeft. De installatiebijeenkomst in multi functioneel centrum De Marke werd bijgewoond door ruim honderd geno digden, onder wie oud-burgemeester Schipper en zijn echtgenote en men sen uit de provinciale politiek. plaatsen voor eilanders die een bootje hebben. 'Op Texel is het redelijk uniek dat we een aparte haven hebben met alleen ligplaatsen voor passanten. Bij de meeste havens wordt er geen nauw onderscheid in gemaakt en worden vaste ligplaatsen ook gebruikt voor passanten. Als iedereen met zijn boot op pad is, zou dat ook geen proble men-hoeven op te leveren, maar op de Waddeneilanden ligt dat anders. We zien een steeds grotere toename van boten die naar de Wadden eilanden komen.' De stichting pleit ervoor dat in de PKB een duidelijker onderscheid wordt gemaakt tussen vaste ligplaatsen en ligplaatsen voor passanten. Zowel natuur, milieu en veiligheid zijn volgens de stichting gediend met een capaciteit die aangepast is aan de behoefte. Dat hoeft ook geen afbreuk te doen aan de waarden van de Wad denzee die de overheid met de PKB wil beschermen. 'De mensen die naar de eilanden varen, komen via de be tonde routes, dus over het brede vaarwater, en ze overnachten in de havens.' De stichting Jachthavens Waddeneilanden gaat een beleids- Een muzikale duizendpoot. Die om schrijving is van toepassing op Betty Bakker, die naast haar werk als muziekdocente actief is als dirigente van fanfare Excelsior en tal van an dere muzikale bezigheden heeft of had. In de 25 jaar dat ze verbonden is aan Muziek- en Dansschool Texel gaf ze een veelheid aan lessen. Bij voorbeeld als docente klein koper (trompet en bugel), hoorn en visie opstellen om haar pleidooi ge detailleerd te onderbouwen. Hoe groot de capaciteit moet worden, is volgens Nauta moeilijk te zeggen 'Volgens hem is er nog tijd om invloed te kunnen uitoefenen op de PKB. 'We hebben er geen jaar meer voor, maar nog wel een maand.' De stichting is ongerust over de plan nen van Rijkswaterstaat om mogelijk bijna de helft van de betonningen op de Waddenzee terug te brengen. Daardoor zouden secundaire vaar routes komen te vervallen. De stich ting maakt zich ook zorgen over plan nen om van de vuurtorens alleen nog de Brandaris bemand te laten. Di recte actie wordt niet ondernomen. 'Maar we steunen de organisaties die er al mee bezig zijn.' Schilderijen maken op muziek standaards. Het gebeurt door cur sisten van de nieuwe afdeling Beel dend (tekenen en schilderen) van Muziek- en Dansschool Texel (MDT), waar onderricht wordt ge geven in beeldende kunst. De school kreeg van de gemeente tot dusver geen geld los om schilders ezels en ander lesmateriaal aan te kopen. Muziekschooldirecteur Maaike Deckers is met erg te spreken over de weigering van de gemeente om een investeringsbijdrage te verlenen voor de benodigde materialen. 'Het was immers het college van b en w zelf dat graag wilde dat we met de afde ling Beeldend van start gingen.' Ze verwees naar de Structuurvisie Texel 2020, waarin staat dat MDT een cen trum voor kunst en cultuur moet wor den. 'Bovendien is er vraag naar cur sussen beeldende vorming en sluiten we met het geven daarvan aan op een landelijk trend om het culturele onderwijs te structuren.' Deckers had waldhoorn, algemene muzikale vaar digheid, lessen in samenspel, Instrumentale Muzikale Vorming en ze had het kinderkoor onder haar hoede Verder verleende ze mede werking aan het Zuid-Amerika- festival. trad ze op tijdens school- concerten, open dagen en toonde ze zich tijdens het ensemblefestival een ware ladyspeaker. En last but not least is ze zelf een zeer begenadigd muzikante. Kortom: iemand die een enorme bijdrage heeft geleverd aan de Texelse muziekwereld. Alle reden voor de muziekschool de jubilaris in het zonnetje te zetten. Er waren op tredens van leerlingen, oud-leerlin gen, docenten en muzikanten van Excelsior brachten een hommage aan hun dirigente. Op de foto treedt ze op met een leerlinge. (Foto Muaok- en Dansschool TexoQ tegen de weigering beroep aangete kend bij de commissie Bezwaar schriften. 'Als b en w zeggen dat MDT met de cursus aan de gang kan gaan, wil dat niet zeggen dat de gemeente auto matisch met een zak met geld over de brug moet komen. Bovendien heeft MDT ons verteld dat de cursus Beeldend kostendekkend zou zijn', verdedigde een woordvoerder het standpunt volgens het college. Vol gens Deckers was de cursus inder daad kostendekkend, maar waren daarbij alleen de personeel- en overheadkosten meegeteld. 'Niet voor bijvoorbeeld het materiaal. Als we helemaal kostendekkend zouden moeten zijn, moeten we de prijs van de cursussen zo hoog maken dat de mensen ze te duur vinden.' De cursus was alsnog aangeboden tegen lagere kosten, maar wel met het gevolg dat de cursisten, die wer ken onder leiding van docent Paulien Valk. zich enigszins moeten behelpen met muziekstandaards in plaats van schildersezels. 'Ik schaam me diep dat het zo moet', vertelde Deckers. Over zes weken brengt de commis sie advies uit aan b en w. Veerboot Molengat is maandag avond het middelpunt van een groot scheepse rampenoefening. Volgens Cursisten schilderen op muziekstandaards De twaalf cursisten van de cur sus Beeldend (tekenen en schil deren) exposeren hun werk don derdag 11 december in d'Ouwe Ulo. De presentatie duurt van 19.15 tot 20.15 en wordt feeste lijk ingeluid met een optreden van het Muziekschool Kamerkoor. In de krokusvakantie is er onder lei ding van docent Gerda Lont in EcoMare een cursus tekenen en schilderen voor kinderen. Op 23 december is er in d'Ouwe Ulo een workshop zeefdrukken voor kinderen. het draaiboek van de oefening Brand Meester wordt het schip op volle zee getroffen door een calamiteit, waar bij in eerste instantie de interne veiligheidssystemen en afspraken worden getest en getraind. Het be treft onder meer de EHBO-verlening en beheersing van paniek. Maar het is ook een veiligheidstrainmg voor allerlei hulpverleningsinstanties, zoals brandweer, KNRM, ambulance en Sigma (Snel Inzetbare Groep ter Me dische Assistentie). Teso benadrukt dat de oefening geen gevolgen heeft voor de dienstverlening, die door de Schulpengat wordt uitgevoerd In de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo in Den Burg wordt donderdag vanaf 19.00 uur een voorspeeluur gehouden door leerlingen van de Muziek- en Dansschool. Er wordt gespeeld op dwarsfluit, viool en slag werk. DINSDAG 2 DECEMBER 2003 lohn Eelman, Niels Bakker, Andreas Schraag en Rudolf Kuip nemen onder de naam De Vier een deel van de activiteiten van de VEM /gr. (Foto Jeroen van Hattum) Jiels Bakker, John Eelman, Rudolf (uip en Andreas Schraag hebben inder de naam De Vier Horeca en ,1 koelapparatuur een deel van de ictiviteiten van de VEM overgeno- nen. De vier hebben een VOF op- jericht, die zich toelegt op de ver loop en reparatie van horeca- en ;oelapparatuur. tón de splitsing van de VEM in De fier en een de VEM in afgeslankte orm is de nodige tijd vooraf gegaan, ie firmanten van de VEM, Toon van leek, Adri Westerlaken, Marcel Bak eren Aad Smit, wilden een deel van Ie activiteiten afstoten om de conti- nufteit van het bedrijf zeker te stellen. 'We zijn ooit begonnen met elektrotechnische installatie en later zijn koel- en horecatechmeken daar bij gekomen', vertelt Toon van Beek. 'Maar daardoor is een bedrijf ont staan dat zo breed is, dat het de vraag was of iemand dat zo in zijn geheel wilde overnemen We zijn daarom intern gaan zoeken of er be langstelling was om delen over te nemen.' In het verleden hadden werknemers al aangeven dat zij op termijn gedeel ten van het bedrijf in handen zouden wi'len nemen. Na diverse gesprekken kwamen de eigenaren van de VEM uiteindelijk uit bij Bakker (34), Eelman (39), Kuip (35) en Schraag (26). Zij waren alle vier al werkzaam bij het bedrijf; Schraag en Eelman in de koeltechniek en Kuip en Bakker in het horecagedeelte. De Vier is gevestigd in het pand van de VEM aan de Spinbaan in Den Burg. Het showroomgedeelte is klei ner geworden, zodat het werk- gedeelte voor de monteurs groter kon worden. Volgens Kuip, die de verkoop voor zijn rekening neemt, is het prettig dat verkoop en reparatie bij elkaar zijn gekomen. 'Dat is gun stiger voor de klant Als verkoper zie je nu wanneer de apparatuur stuk is en hoe vaak dat gebeurt, zodat je je kunt afvragen of je iets nog wel moet verkopen. Aan de andere kant hoe ven monteurs minder vaak te moppe ren op de verkoper over wat hij ver kocht heeft.' De Vier en de VEM blijven in ieder geval de komende drie jaar nauw met elkaar verbonden. De VEM is zolang medevennoot in het nieuwe bedrijf. Storingsdiensten worden gezamen lijk behandeld. De VEM zelf richt zich weer op het elektrotechnisch bedrijf, de witgoedwinkel in de Weverstraat en ze behoudt een werkplaats voor de reparaties van elektrische appara tuur en witgoed. Van Beek: 'We doen weer waar we ooit mee zijn begon nen. Bij de afgeslankte VEM werken dertig mensen. De Vier kent naast de vier firmanten nog Ed Combé en Theo Schraag, die als medewerkers In dienst treden van het nieuwe be drijf. Volgens Kuip merken de klanten er voorlopig weinig van dat de structuur is veranderd. In de toekomst wil hij het nieuwe bedrijf meer gaan profile ren. 'Mensen die hier wonen, weten wel dat we er zijn. Maar mensen die nieuw komen in de horeca weten dat niet en we willen ervoor zorgen dat we bij hen ook bekend zijn.' De Vier richt zich naast de horeca ook op onder meer de agrarische sector, winkels en supermarkten. Tot de spullen die worden geleverd behoren kookapparatuur, afzuiginstallaties, koel- en vriescellen, airco's en appa ratuur voor wasserettes. Ook worden keukens geleverd, ingericht en geïn stalleerd. Het Texels Jubellied van Huib 'de Rijmelaar' Fenijn Is te bombastisch en te vol met indrukken om volks lied van Texel te zijn. Dat vindt Willem Kikkert van de zanggroep van de Historische Vereniging. Kikkert reageerde tijdens het Caba ret-café, dat vrijdag in De Lindeboom plaatsvond, op het voorstel van Pip Barnard en Janien de Bruijn om het Texels Jubellied tot Texels volkslied te benoemen. Volgens hem zou het lied Aan Texel, waarvan schrijver en her komst onbekend zijn, meer in aan merking komen, omdat het universe ler en soberder van opzet is. 'Ik was verbaasd toen ik las dat het lied van Huib de Rijmelaar was voorgesteld. Het is een mooi gedicht, maar hij heeft zich er een beetje mee over de kop gejaagd. Er worden wel erg veel indrukken in weergeven. Aan Texel komt meer recht uit het hart Om een nationaal gevoel te verwoorden, hoort een dichter dat eigenlijk met een paar pennenstreken neer te zet ten.' Kikkert, samensteller van de bundel Er was eens ..een herderin netje, waarin oude volksliedjes staan, liet tijdens het Cabaret-café horen hoe Aan Texel klinkt. Barnard bege leidde hem daarbij op de piano Tij dens optredens van de zanggroep is het altijd het laatste nummer dat we zingen. Er zijn diverse mensen die dan gaan staan', aldus Kikkert. Hij schat dat het lied minstens honderd jaar oud is, omdat plaatsen waar nu bomen staan, worden bezongen als kale vlaktes. Barnard en De Bruijn kwamen met het plan om een Texels volkslied te benoemen, nadat zij tijdens de voor bereidingen op het vertrek van ge meentesecretaris Piet Zoon hadden bemerkt dat dit er nog niet was Zij hebben hun plan inmiddels ingediend bij de gemeente. Een woordvoerder laat weten dat het in behandeling wordt genomen. Voor Kikkert per soonlijk maakt het met veel uit of er een Texels volkslied komt. 'Ik reageer er nu op, omdat zij ermee zijn begon nen. Maar Terschelling bijvoorbeeld kent wel een echt volkslied, het An Schylge. En daar gaan de mensen ook echt staan als het wordt opge voerd en er wordt meegezongen.' De teksten van zowel het Jubellied als Aan Texel zijn terug te vinden in het boek van Kikkert en op de website van www.cabaretcafe.nl.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5