Wie betaalt de restauratie van een monument? Noord -IDolland de provincie Noord-Holland: voor behoud van gemeenschappelijk erfgoed Nieuw gekozen statenlid Paulette Baks WD Lekker verse producten van Beemster Lusthof In de serie "Markante Noord-Hollanders": Jan Donker en de Twisker Stolpen Waar vind je dat nogr iemand die altijd naar je luistert? Zelf initiatief ontplooien. Nieuw gekozen statenlid Harmen Binnema GroenLinks Schrap een naam en win een prijs Wie niet sterk is moet slim zijn MEER PROVINGENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL P.O VOOR QtuTfe PKbJECTEN EKVOoCtöPIfi NIET IN Y MA4(2 (HEr GERISTE) et^sv tpots. y Z-la MAPtiatW november 2003 37* editie Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie: Afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Monique Botman, tel. (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: botmanm@noord-holland.nl /COLLEGE "TfrfcKT Hear 6RP urr yoag vegyeee/ Eigenaren van monumenten betalen zelf de kosten van onderhoud en restauratie van hun pand. Logisch, ze hebben er zelf het meeste profijt van. Toch heeft ook de gemeen schap er baat bij. Want is het niet het gemeenschappelijk erfgoed dat behouden blijft? Dus heeft de overheid ondersteunende regelingen, fondsen en subsidies in het leven geroepen. Maar zij niet alleen... Jan Donker brengt de geschiedenis van de stolpboerderijen in beeld Foto: Kuijer Film- TV Producties De voormalige rijstpellerij Mercurius heeft de status van provinciaal monument Foto: provincie Noord-Holland Monumenten zijn mooie, beeldbepalende of anderszins belangrijke overblijfselen uit vroe gere cultuurhistorische perioden. Wettelijk kennen we in Nederland vier categoheen. Er zijn (48.000) ri|ksmonumenten, (bijna 3.000) provinciale monumenten, (ruim 30.000) gemeentelijke monumenten en (350) beschermde stads- en dorpsgezichten. Voor eigenaren van rijksmonumenten gelden met name fiscale regelingen. Eigenaren van provinciale en gemeentelijke monumenten zijn voor ondersteuning op provinciale en gemeentelijke sub sidies aangewezen Helaas is dit geld vaak op, lang voordat de nood gelenigd is. Om deze reden hebben het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds besloten bij te spnngen. Per provincie zijn zij bereid een aantal goedkope leningen te verstrekken, op voorwaarde dat hun inleg van provinciale zijde verdubbeld wordt. De rente van deze lenin gen ligt zo'n 4,5% onder de marktrente voor hypotheken. Het minimumpercentage is 1,5%. Van harte heeft de provincie Noord-Holland zich bij dit initiatief aangesloten. Met als gevolg dat op 13 september jl. het Noord-Hollands Cultuurfonds voor Monumenten van start is gegaan. Vlet een kapitaal van ruim 3,2 miljoen euro De betaling van rente en aflos sing zorgt ervoor dat het geld terugvloeit in het fonds. Hierdoor blijft er ook in de toekomst geld voor monumenten beschikbaar. En de oude subsidieregeling blijft van kracht. Meer informatie: Jeanine Perryck, Noord-Hollands Cultuurfonds voor Monumenten, lel (020) 520 61 30, e-mail: jmp@cultuurfonds nl, wum.cultuurfonds.nl In de Beemster is veel veranderd de afgelopen jaren. Net als overal. En tegelijkertijd is het er als vanouds. Her en der in de polder zijn streekproducten te koop zoals bloemen, planten, boter, kaas, groenten, fruit, eieren, tuinkruiden, aardappelen en zelfs vlees. Gewoon aan huis. Bij de boer. Fiets er eens langs met een ruime fietstas! In december 1999 werd de Beemster, de eerste grote droogmakerij van ons land en een van de glorieuze overblijfselen uit de Gouden Eeuw, aan de Werelderfgoedlijst van de UNESCO toegevoegd. In diezelfde periode werd de 'Stichting Plattelandsvernieuwing in de Beemster Lusthof' opgericht. De naam, Beemster Lusthof, verwijst naar het verleden, toen rijke Amsterdammers hier hun lusthoven bouwden. Maar ook het heden wordt ermee aangeduid. Want van het goede der aarde kan in de Beemster nog steeds volop worden genoten. Een rijke historie, een stimulerend landschap, rust en ruimte, en een streekeigen biologische land- en tuinbouw bieden bewoners en recreanten een veelheid aan genoegens De Stichting Plattelandsvernieuwing stimuleert de economische activiteit en de versterking van de leefbaarheid in de regio Zo presenteren de boeren onder de merk naam Beemster Lusthof hun streekeigen producten. De recente actie 'Beemster Lusthof op de kaart' is bedoeld om deze producten in de markt te zetten. De provincie ondersteunt dit project met een subsidie van 50.525,-. Ook de oprichting van het dienstencentrum De Groene Hoed moet de verkoop van streekproducten stimuleren. Voor dit initiatief heeft de provincie 37.400,-- uitgetrokken. Meer informatieDoortje van der Linde, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 38 76, e-mail linded@noord-holland.nl "Markante Noord-Hollanders" is een serie filmportretten van opmerkelijke maar (nog) niet zo heel erg bekende provinciegenoten. Met veel oog voor details belicht deze serie de bij drage die deze mensen, in welke vorm dan ook, aan de cultuur van Noord-Holland leveren. Zo ontstaat een tijdsbeeld waarmee ook latere generaties hun voordeel kunnen doen. Jaarlijks wordt in het kader van deze serie aan één professionele filmmaker een opdracht verschaft. Het is één van de manieren waarop de provincie in praktijk brengt wat in de cultuurnota is vastgelegd' dat elk stukje Noord-Holland een eigen aanpak verdient en dat de regionale identiteit versterkt moet worden. Eerdere, ook op video uitgebrachte documentaires zijn "Narcis, of het loon van de schoonheid", "De Eilandverslaggever", "Mul", "Groeten van de Afsluitdijk" en "De Grote Voorstelling". Onlangs ging nummer zes, "Jan Donker en de Twisker Stolpen", onder regie van Caspar Haspels en gepro duceerd door Jos Kuijer, in première Hoofdpersoon is Jan Donker, één van de laatste veeboeren in Twisk, die zich op de geschiedenis van zijn dorp heeft gestort. Zijn onder zoeksveld omvat de monumentale stolpboerderijen die tegenwoordig veelal door kapitaalkrachtige "buitenpoorters" worden bewoond. In deze historische omgeving zoekt hij gedreven naar sporen uit het verleden. Gespitst op verrassende, veelzeggende details, slaagt hij erin om het bijna verdwenen boerenbedrijf van zijn voorouders in beeld te brengen. Op TV Npord-Holland is deze boeiende documentaire te zien op zondag 28 december om 19.15, 21.15 en 23.15 uur. Meer informatie: Riekte van der Pols, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 36 24, e-mail polsh@noord-holland.nl. Iedereen kent dat gevoel wel. Soms gaat het gewoon even niet. Je piekert, je maakt je zorgen, je voelt je alleen. Kon je er maar met iemand over praten, dat zou al een heel stuk schelen... In zo'n geval is er de SOS-telefoondienst. Daar vind je altijd iemand die tijd voor je heeft. Nee heus, je hoeft niet ten einde raad te zijn voor je op deze dienst een beroep kunt doen. Er is ook tijd en aandacht voor mensen die alleen maar even stoom willen afblazen, die even hun verhaal kwijt moeten ot hun bezorgdheid willen delen. En het werkt heel simpel. Als je belt krijg je één van de vrijwilligers aan de lijn. Zij luisteren naar je verhaal. Soms, als je dat wil, proberen ze oplossingen aan te dragen. Of wijzen ze je de weg naar hulp verleningsinstanties. Één ding is zeker: elk gesprek met de SOS Telefonische Hulpdienst is vertrouwelijk. Je hoeft je naam niet te noemen. Je kunt overdag bellen maar ook midden in de nacht, als je daar behoefte aan hebt Dus wat let je? De SOS Telefonische Hulpdienst in Noord-Holland is bereikbaar via telefoonnummer 0900 - 0767. Bellers betalen vijf cent per minuut. Giften zijn altijd welkom en worden zorgvuldig besteed, maar in principe is het toch de provincie die de kosten van de hulpdienst voor haar rekening neemt. Meer informatie. Sije de Jong, provincie Noord-Hollandtel. (023) 514 34 07, e-mail jongs@noord-holland.nl. contact met inwoners mag niet ontbreken... Foto: Ruud Karstens In maart jl ben ik geïnstalleerd als statenlid en lid van de commissie Sociale Infrastructuur. Daar houd ik mij voornamelijk bezig met de onderwerpen kunst, cultuur en onderwijs. Een boeiend gebied, zeker omdat wij in 2004 een nieuwe cultuurnota mogen verwachten. En er dus voor mij als statenlid een heel traject te vol gen is Een traject waarin ik als statenlid zeker wat kan betekenen. Ook is het een gebied waar in nog veel projecten aangepakt kunnen worden, dus een uitdaging! Heel belangrijk vind ik het, dat wij als statenleden ons duaal opstellen. Dus niet afwachten waar GS mee komt, maar ook zelf initiatief ontplooien Waarbij contact met de inwoners van Noord-Holland zeker niet mag ontbreken. Paulette Baks, Begoniastraat 56, 1115 DA Duivendrecht, tel. (020) 600'45 23, e-mail paulette31@planet.nl ...jong, fris en nieuw... Foto: Ella Ttlgenkamp In oktober schreven wij een speciale wedstrijd voor kinderen uit. Aan hen vroegen wij een tekening of plakwerk van wat zij het mooiste plekje van Noord-Holland vinden. Over het kleurrijke resultaat zullen wij later nog berichten. Één van de onderwerpen op deze pagina is de sene hlmportretten van "Markante Noord-Hollanders". Toevallig figureert een van de mooiste plekjes van Noord-Holland, het monumentendorp Twisk, in de laatste aflevering hiervan Nu zijn Twisk en Opperdoes al sinds 1 januari 1979 tot één gemeente, Noorder-Koggenland, samengevoegd Maar Noorder-Koggenland omvat meerdere dorpen Ze staan hieronder. Welke naam hoort (nog) niet in dit rijtje thuis? Abbekerk, Midwoud, Oostwoud, Hauwert, Bennmgbroek, Lambertschaag, Opmeer en Sijbekarspel. Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij tien videobanden van de gloednieuwe documentaire "Jan Donker en de Twisker Stolpen". Stuur uw oplossing naar Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123. 2000 MD Haarlem, fax (023) 514 41 55, e-mail botmanm@noord-holland nl. Ja, ja, ik ben inderdaad het jongste statenlid... Hoe vaak ik dat al met heb bevestigd! Overigens: jong, fris en nieuw is heel leuk voor even, maar je kunt er geen vier jaar op teren. Al gauw gaat het gewoon om de vraag of je inhoud en inzet goed zijn. Voor een kleine fractie zoals die van GroenLinks is dat wel nodig ook: wie niet sterk is, moet slim zijn. Niet de macht van het getal, maar die van het beste argument. Sinds maart houd ik mij bezig met verkeer vervoer en ruimtelijke ordening. Met name dit laatste terrein staat momenteel flink in de schijn werpers, vanwege het ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord. Waar gaan we bouwen, waar komen bedrijven, waar ontwikkelen we natuur, waar kun je recreëren? Óns gaat het erom dat het open en groene landschap behouden blijft, terwijl tegelijk ook concrete knelpunten worden aangepakt. Da's politiek: lastig, maar wel heel leuk. Harmen BinnemaGriseldestraat 15-111, 1055 AR Amsterdam, e-mail ha.binnema.@mdiv.vu.nl.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 10