'Bij betere besluitvorming minder bezwaarschriften' De Jutter opgenomen in Café Top-100 W! wm* VOOR Gleschillencommissie kritisch over gemeente Twee chicanes bij Koger entree Waddenhaven wil bruine vloot gaan exploiteren Bromfiets bleek flink opgevoerd Drijver Velzijnsstichting Kampeerboeren massaal naar gemeentehuis ORRP! KOMT monteur DIE NOU WEET IK VEEL mti PRRT, MET DE VOLGENDE Wie houdt ons drijvende? Verhuizing van historisch archief nog niet zeker Gevaarlijke stoffen Deugdelijk licht J/f/aar gebeurd Sinterklaas Wie zijn dit? J COURANT Duurzame woning Schilderend dag afgesloten isolatie Question >Vj Is de besluitvorming bij de ge- t eente zorgvuldiger zou verlopen, iu het aantal bezwaarschriften la- r kunnen zijn. Die indruk heeft de jmmissie Bezwaarschriften, die het jaarverslag van 2002 schrijft it met name bij het voorbereiden In besluiten van de gemeente nst is te behalen. i een periode van sterke stijging ibiliseert het aantal bezwaarschrif- ïdat bij de gemeente is ingediend, stijging van 49 in 1998 tot 130 in 01 wordt in grote mate toege- hreven aan de intensivering van de ndhaving door de gemeente. De rwachtmg is dat het aantal be- laarschriften dit jaar uitkomt op ca 135, waarvan een twintigtal lid ingediend door ambtenaren die Iniet eens waren met een andere ictiewaardering. Deze zijn voorge- |d aan de Personeelskamer van de meente. Irgers en bedrijven die bezwaar in- nden, reageerden op uiteenlo- ide besluiten van b en w. Voor- ilden zijn handhaving tegen idig gebruik van objecten, bouwen nder vergunning en illegale zand- hoping Maar ook werd bezwaar maakt tegen een weigering van b w om handhavend op te treden, rder bezwaren tegen geweigerde jwvergunnmgen, verleende bouw- -gunnmgen, een bouwstop, een opvergunning, een gedoog- schikking voor een kampeerterrein andere zaken. De drempel om een waarschrift in te dienen blijkt laag, concludeert de commissie. Dat ift wel eens tot gevolg dat de eners niet voldoende zijn geïnfor- erd of hebben nagedacht over het bezwaar, waardoor het bij voorbaat kansloos is. Hans Roeper, voorzitter van de commissie Bezwaarschriften, sluit met uit dat als een kenner er te voren goed naar had gekeken deze bezwaarmakers het niet tot de com missie hadden laten komen. 'Maar het is natuurlijk het recht van iedere burger om een bezwaarschrift in te dienen.' Ongeveer eenderde van de ingediende bezwaarschriften haalt de commissie Bezwaarschriften niet, vaak omdat ze te laat zijn binnen ge komen. Volgens Roeper verschillen de me ningen binnen de commissie wel eens. 'Dan is er een flinke discussie. Maar over het algemeen komen we er goed uit.' Het merendeel van de bezwaren waarover de commissie zich boog, werd ongegrond ver klaard. In 2002 werden van de 76 bezwaarmakers er 20 op één of meer onderdelen in het gelijk gesteld. In 13 gevallen namen b en w dat advies over. In 2001 verklaarde de commis sie 21 van de 92 bezwaarschriften gegrond. In dat jaar nam het college in 8 gevallen het advies met over. In de meeste gevallen verrichten b en w nader onderzoek, om daarna alsnog een besluit te nemen. Leren Als een bezwaarschrift gegrond wordt verklaard, blijkt het volgens de commissie nogal eens mis te zijn gegaan bij de voorbereiding van het besluit. 'Helaas betreft het een indruk en kan de commissie dit niet con creet maken.' De leden zouden graag zien dat dit wordt onderzocht. Roe per: 'Want er valt wel het een en an der uit te leren.' bij de entree bij De Koog de snel- 1 van het verkeer omlaag te bren- i, wordt op de grens Pontweg- psstraat een chicane aangelegd komt verderop een soortgelijke Jheidsremmer. De obstakels waar een bocht moet wordt gemaakt, fen op de overgangen van 80 50 kilometer en van 50 naar 30 meter. Voor de aanleg van de eer verkeersremmer wordt aan rskanten van de weg een klein <ie natuur opgeofferd. De bestem ig van de natuurgrond moet wor- gewijzigd, maar omdat de pro- ;ie het in haar beleid niet als erpunt aanmerkt, kan worden staan met een lichte procedure, gemeente heeft de grond inmid- gekocht van Staatsbosbeheer. De Stichting Waddenhaven Texel wil in de toekomst de exploitatie van de bruine vloot op zich nemen. Dat heeft voorzitter Jook Nauta laten weten. Concrete plannen zijn er niet, maar volgens Nauta is wel de ambitie aanwezig. Volgens hem is de stichting die de passantenhaven in Oudeschild be heert organisatorisch zo ver dat het het innen van liggeld bij de charter schepen voor haar rekening zou kun nen nemen. Die kunnen nu nog gra tis afmeren in de haven van Rijkswaterstaat. Het is volgens Nauta met de bedoeling dat de bruine vloot in de toekomst in de passantenhaven komt te liggen. Waddenhaven Texel speelt wel in op de wens van diverse organisaties om het beheer van de haven beter te regelen. Volgens Nauta is het op Vlieland, Ameland en Schiermonnikoog al gebruikelijk dat de beheerders van de passanten- Een 17-jarige Texelaar kreeg dins dagmiddag een bekeuring omdat hij met een snelheid van 80 kilometer per uur op zijn bromfiets over de Akenbuurt nabij Den Burg reed, twee keer zo hard als brommers mogen. Het voertuig bleek flink opgevoerd en werd door de politie voor technisch onderzoek meegenomen naar het bureau. De overtreder kreeg een pro- ces-verbaal. VERVOLG VAN PAGINA 1 te kostenverhoging, maar dat ut omdat de andere voor nul pro lverhoging kiest. Het probleem is PWN met inhoudelijk naar mijn bleem heeft gekeken, maar alleen ide eigen portemonnee heeft ge ilt.' I de gevolgen zijn voor Texel is niet duidelijk. 'De jongens die ik lienst heb zijn gepokt en gema- i in dit werk. Doordat ze op Texel nen, kunnen ze snel ter plaatse zijn een storing, zoals laatst toen de inde Waalderstraat-Bernhardlaan Ier water liep. Het gebeurt nogal dat ergens een storing optreedt. De meeste zijn binnen drie uur verhol pen. Hoe dat in de toekomst gaat, weet ik niet. Ik kan niet voor de nuts bedrijven spreken. Het kan zijn dat een ander Texels bedrijf het gaat overnemen.' Aan de overkant besteden de nuts bedrijven het werk uit aan grotere bedrijven. Wie het werk voor de nuts bedrijven het komend jaar gaat uit voeren en wie de storingen gaat ver helpen, is nog niet duidelijk. 'We kijken wat voor alternatieven er zijn. Zodra we daar een beeld van heb ben, maken we een keus', aldus Van Rijn. Ze had geen antwoord op de vraag in hoeverre het nadelig is als de storingsdienst niet meer op het eiland zal zijn en of dat reden is om op Texel naar een oplossing te zoeken. VERVOLG VAN PAGINA 1 activiteiten steeds heeft willen leiden en willen versterken, wordt ons mede door uw (subsidie)- nd onmogelijk gemaakt om op aantal belangrijke gebieden te in wat we goed kunnen, wat we ag doen en wat naar onze mening heeft. We worden mm of meer Iwongen voor de beperkte duur twee jaar een soort werk te ver ten waarvan wij de zin ernstig in fel trekken.' Gedoeld wordt op de is van de gemeente om de posi- van de buitendorpen sociaal en lureel te versterken (revitaliseren), is is omschreven in de structuur- e Texel 2020. Vergrijzing, weinig awbouw en bedrijfsmogelijk- len, de wankele positie van de kin- 'opvang en peuterspeelzaal zijn 'blemen die zich aandienen in de pen. Een opbouwwerker van de 'zijnsstichting zou volgens de ge ve' ante de dorpscommissies bij het tellen van een eigen toekomst- s kunnen ondersteunen. Ook zou :e' S beroepskracht het verenigings in in de dorpen kunnen onder- men, omdat dit voor de leefbaar- dvan groot belang wordt geacht. WST heeft geen ervaring en affi niteit met .(deze vorm van) opbouw werk en betwijfelt of het zinvol is.' Gewezen wordt op Den Hoorn en Oosterend, dorpen die al beschikken over een bloeiend verenigingsleven, zonder dat daar een beroepskracht aan te pas is gekomen. Ook in Oude schild en De Waal heerst bepaald geen gebrek aan gemeenschapszin. Jeugdwerk Belangrijke poot van de Welzijns- stichting blijft het Jeugd- en Jonge renwerk, dat door de WST én door de gemeente van groot belang wordt geacht. 'Maar we willen niet aanblij ven als een bestuur voor louter jeugd werk. Bij de ontwikkeling van een ander, door u gewenste organisatie van het jeugdwerk, willen we geen belemmerende factor zijn.' Dat de bestuurders uit de stichting stappen, wil met zeggen dat ze zich afkeren van het sociale en culturele leven op het eiland. 'Op andere plaat sen en in andere posities zullen we ons er sterk voor blijven maken.' Gespeeld wordt met de gedachte om deze ambitie te verwezenlijken via een andere stichting, die zich bijvoor beeld bezig houdt met het organise ren van schouwburgreizen en ander cultureel ontwikkelingswerk. Van op heffing van de stichting is vooralsnog geen sprake. Directeur Bart Hei|nen en medewerker Nora Verheij blijven in dienst. Het bestuur laat weten op zoek te zijn naar vervangers. haven ook de exploitatie van de bruine vloot verzorgen. Op Ter schelling kunnen de charters gratis overnachten, omdat Rijkswaterstaat daar ook eigenaar van de haven is. Hans Eelman presenteerde vorige maand namens de dorpscommissie van Oudeschild plannen om een beheersstructuur voor de haven op te zetten, waarna de gemeente toe zegde de kar te willen trekken. Vol gens Nauta zijn er diverse overlap pingen tussen die plannen en de plannen van Waddenhaven Texel. 'Het is een prima initiatief. Maar als je het beheer goed geregeld wil heb ben, moet je eerst de eigendoms situatie goed regelen Samen met de vissers zoeken we naar een oplos sing voorde eigen situatie.' Wadden haven Texel streeft ernaar de grond die zij in gebruik heeft te verwerven van de dienst Domeinen Kampeerboeren hebben dinsdag avond massaal gehoor gegeven aan de uitnodiging van de ge meente om zich te laten informe ren over de procedure die nodig is voor de uitbreiding van acht naar tien standplaatsen. Wethouder Nel Eelman (Grondgebied) omschreef het als 'een zeer nuttige avond'. De kampeerboeren waren met met lege handen gekomen De meesten hadden, op advies van het college, kaarten en ander materiaal meegeno men dat nodig was voor de ge meente om de aanvraag te verzor gen. Snelheid van handelen is nodig omdat de provincie als eis heeft ge steld dat in veel gevallen een zware (artikel 19, lid 1) procedure wordt gevoerd. Deze neemt veel tijd in be slag. Het betreft met name kampeer- bedrijven in landschappelijk kwets bare gebieden. Een onnodig zware procedure, vindt de wethouder. 'Boe ren hebben bij de beplanting al reke ning mee gehouden met een uitbrei ding. De uitbreiding maakt landschappelijk geen enkel verschil.' Ander argument van de provincie is dat GS vat wil houden op de uitgifte van slaapplaatsen. Het is de bedoeling dat de gemeente alle aanvragen half januari in één en velop naar de provincie stuurt. Wet houder Nel Eelman (Grondgebied) verwacht dat de benodigde onthef fing medio april/mei kan worden ver leend. Tenzij er bezwaren worden in gediend, waardoor het wel eens juli zou kunnen worden. Boeren wier camping niet in een omstreden ge bied ligt, kunnen er volgens de wet houder op rekenen dat de uitbreiding vóór het nieuwe kampeerseizoen rond is. flurook gq£i or- Eigenaren Natascha en Rolf Brouwer waren verrast dat De Jutter een plekje had veroverd in de Café Top-100 van Misset Horeca. (Foto Jeroen van Hattum) Verrast en blij waren ze, toen ze het hoorden. Café De Jutter in De Koog van Rolf en Natascha Brou wer prijkt op de 65ste plaats van de Café Top-100 van Misset Horeca, een vakblad van de horeca. Het is het enige Texelse café in de lijst. Volgens de jury van Misset Horeca voelt de bezoeker zich vanaf het eer ste moment prima thuis in De Jutter. 'In dit authentieke bruine café hangt de scheepsbel nog boven de bar, mag de hond mee naar binnen en stuit je op vriendelijke zeebonken. Een strandwandeling is voor veel eilandgasten het ideale excuus om er aan de bar plaats te nemen en ver volgens een Jagermeister of zo'n groot glas op het eiland gebrouwen Skuumkoppe te bestellen.' De Jutter werd voor het onderzoek afgelopen jaar bezocht door leden van de zeventienkoppige jury die in totaal zo'n 350 cafés en kroegen bekeek. Rolf en Natascha Brouwer hebben geen idee wanneer dat geweest moet zijn. 'Ze hebben het niet van tevoren aangekondigd. We wisten ook met dat dit eraan zat te komen. We kwa men erachter toen leverancier Erik Kossen ons erop wees dat we in het blad stonden. We zitten nu alleen wel met de vraag wie ze met die zee bonken hebben bedoeld.' De jury testte de cafés op gastvrij heid, sfeer en interieur, hygiëne en produktbehandeling en vakman schap. De Brouwers staan sinds ja nuari dit jaar in De Jutter. Zij hebben het gekocht van vorige eigenaar Chris Spee. Daarvoor werkten de twee bij pizzeria Bella Vista in De Cocksdorp. 'We hebben het eigenlijk gelaten zoals het was', vertelt Natascha Brouwer. 'Alleen het pu bliek is wat jonger geworden. En we zijn geen feestcafé. Alleen als de stemming er naar is, gaat de muziek harder.' Zo nu en dan worden er ac tiviteiten als yatzeeën. darten en an dere spelletjes ondernomen en het biljarten is uitgebreid van vrijdag avond naar dinsdagavond. 'Daar hebben we nu een damesbiljartclub, maar daar zitten maar drie dames en zes heren op Naast de Brouwers werken ook Gay Bongers, de eerste eigenaresse, en Eddy Witte in de zaak Het is de eerste keer dat Misset Horeca een Café Top-100 heeft sa mengesteld. Sinds 1994 werd al wel jaarlijks de Café van het Jaar-verkie zing gehouden. Misset stelde de lijst op. omdat een dergelijke gids er naar eigen zeggen nog met was. De Twaalf Balcken in Den Burg staat in een rijtje van 42 cafés die worden aanbevolen door het vakblad Misset Horeca adviseert haar lezers om in het eetcafé meer te doen dan alleen een hapje te eten. 'Neem plaats aan de bar van deze bruin ingerichte ta veerne en probeer één van de elf bokbieren die ieder najaar bij toer beurt worden getapt. Leuke serre aan de achterkant.' Blijft het historisch gemeente archief op Texel, of wordt het on dergebracht in het regionaal ar chief in Alkmaar? Hoewel in het meerjaren beleidsplan wordt aan gestuurd op een verhuizing naar de overkant, heeft het college er nog geen besluit over genomen. Zeker is wel dat documenten van meer dan twintig jaar oud op termijn niet in de kelder van het huidige ge meentehuis kunnen blijven. Of ze meeverhuizen naar het nieuw te bouwen gemeentehuis, is nog niet zeker. Voor de bouw van een archief bewaarplaats gelden zware bouw voorschriften, waardoor de kosten van het raadhuis hoger zullen wor den. Maar als het gemeentearchief elders in bewaring moet worden ge geven, moeten huur en kosten voor de organisatie van dat archief worden betaald. Welke optie het gunstigste uitpakt voor Texel is nog met duide lijk. Mocht het oude archief naar de overkant verhuizen, dan houden de Texelaars wel inzage in de documen ten. Bedoeling is dat alle stukken digitaal worden gefotografeerd, zo dat ze via een computer in het raad huis kunnen worden geraadpleegd. De opdracht hiervoor is nog niet ver strekt. maar de gemeente heeft wel offerte aangevraagd. Ook heeft de gemeente een speciaal rampenplan gemaakt voor het geval zich brand, waterschade of een an dere calamiteit voordoet in het ar chief. Dit naar aanleiding van een ramp in Wijk bij Duurstede, waar de oude documenten in een 1.80 meter hoge laag water kwamen te staan. In het rampenplan staan aanwijzingen hoe moet worden gehandeld bij en na een brand of andere calamiteit. Dit met het doel de schade zoveel mo gelijk te beperken. In verband met reddingoefeningen komt het vervoer van gevaarlijke stof fen door Teso komende week te ver vallen. Dit vervoer vindt nu plaats op vrijdag 19 december, met een afvaart om 10.00 uur vanuit Den Helder en om 13.30 uur vanaf Texel. Bij een controle langs de Waalderweg heeft de politie dinsdagochtend ze ven fietsers en drie automobilisten bekeurd die zonder deugdelijk licht reden. Onze driejarige kleindochter is zo vol van Sinterklaas dat ze midden in de zomer al liedjes over hem liep te zin gen. Dat zette ze voort tijdens het langs de deur gaan met Sinte maarten. Dan zong ze ter afwisseling eerst van de ene en dan weer van de andere sint en daar tussendoor ook nog van 'één, twee, drie, vier, hoedje van papier'. Toen ze vorige week uit school kwam, passeerde haar een hulp-Sinterklaas en bij thuiskomst zei ze: 'Mam, ik heb Sinterklaas gezien, maar het was met de echte, want onze Sinterklaas heeft een veel kor tere baard. Bij deze hing hij helemaal op zijn buik. Maar hij had wel een smijter op.' Jan van Tunen Zes mensen die op een winderige dag een bezoek brengen aan de bouw van een stolpboerderij waarvan het hoogste punt inmiddels is bereikt. Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten wie het zijn en om welke boerderij het gaat. Wie meent dat te weten, kan contact opnemen met Stoepker, tel. 312940. TpYCI rr VRIJDAG 5 DECEMBER 2003 De bouw van een woning in Den Burg West die van duurzame materialen en volgens duurzame principes wordt gebouwd, gaat door. De gemeente heeft hiervoor medewerking verleend aan de stichting Duurzaam Texel en de Stichting Wonen Texel. Laatstge noemde stichting hoeft de grond met meteen te kopen, omdat het project dan te duur zou worden Pas als de woning wordt doorverkocht, moet worden afgerekend. Het Schilderend in Den Burg is dins dag de hele dag afgesloten voor alle verkeer. Langs het weggedeelte tus sen de rotonde en de Reijer Keijserstraat wordt een aantal iepen en lindes verwijderd. Volgens een woordvoerder van de gemeente hoort dat nog bij de reconstructie van het Schilderend die afgelopen jaar is uitgevoerd. Ook hadden omwonen den bezwaren gemaakt tegen de aanwezigheid van de bomen. Verkeer tussen Den Burg en Oudeschild kan dinsdag omrijden via de Hallerweg of de Leemkuil. De bomen worden ver wijderd met een telekraan. Volgens de gemeente keren volgend jaar es doorns terug in de plaats van de bo men die afgelopen jaar werden ge rooid bij de werkzaamheden aan de weg 'Waar gewenst en waar moge lijk komen er bomen terug.' De geluidsisolatie van de Lindeboom en Question Plaza is in de jaren ne gentig niet op verzoek van alleen Texelpop aangebracht. Dat zegt Nils Lely van Texelpop. Het is volgens hem een hardnekkig misverstand dat maar met de kop is in te drukken. In de recente publicatie over de afkoop van de isolatie dook dat verhaal ook weer op. Volgens Lely heeft de ge meente destijds aangedrongen op de isolatie vanuit de gedachte dat veel clubs en verenigingen gebruik zou den gaan maken van Question Plaza. Hij trad destijds als contactpersoon namens de betreffende verenigingen op. Die haakten na het gereedkomen van Question Plaza teleurgesteld af Texelpop werd er nog twee keer ge houden, waarna de organisatie uit week naar de Burgemeester De Koninghal. Volgens Lely heeft de ge meente destijds nauwelijks contact onderhouden met de verenigingen over hun wensen voor de verbouwing en isolatie van het complex

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5