teso Cjroen Ttwrls jexeh in het harL, LR Kermis moet in 2005 erug naar Den Burg' Beschuit met oranje muisjes voor prinsesje Vuurproef rampenbestrijdingsplan Teso 'Slachtoffers, kijk wat je voor ze kunt doen Voetgangersbruggen Teso voorlopig van de baan TEXELSE^COURANT1" SUPER DE BOER NlOZ-onderzoek Dekker trefzeker Darttoppers Brommerongeluk BEZORGER m/v Den Burg E X E LS E^ COURANT I Uw Kerst- en Nieuwjaarswens )66 dient motie in tijdens raad Inloopspreekuur slechthorenden Mariniers werken aan rijrichting op Hors en strand CDA maant college tot optreden tegen nieuw streekplan Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 (/rm T"rii t"n- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van. ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. iPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11836 DINSDAG 9 DECEMBER 2003 e nieuwe veerboot van boot- enst Teso krijgt vooralsnog geen jarte toegangsbrug voor voet- mgers en mindervaliden. Onder dsdruk heeft de directie van Teso esloten er van uit te gaan dat de ■wenste voetgangersvoorziening voorlopig niet komt. je komen in een tijdsklem. Er wordt ilop getekend en er moeten allerlei jingen worden aangebracht. De ierheid heeft nog steeds geen dui- slijkheid gegeven, dus hebben wij ■knoop doorgehakt en besloten de ■tsopgangen geschikt te maken jor voetgangers' .aldus Teso-direc- ijr Rob Wortel Volgens Teso is jkswaterstaat verantwoordelijk lor een kwalitatief goede voetgan- irsvoorziening. e geplande bruggen zouden voet- ingers en vooral mindervaliden ge- jieiden van de fietsers aan boord n het nieuwe schip brengen. De ■raamde kosten van die voorziening ■dragen ongeveer €7,5 miljoen, jewel er al diverse gesprekken over aanleg zijn geweest, heeft het rijk ig steeds geen duideli|kheid gege ven. 'Rijkswaterstaat heeft ons laten weten dat er binnenkort een onder zoek komt naar de situatie ter plaatse. Dan wordt bekeken of de kwaliteit van de huidige bruggen vol doende is en of die voldoen aan de gestelde kwaliteitsnormen', licht Wortel toe. Hoewel Teso er dus voorlopig van uit gaat dat de voetgangersbruggen er niet komen, benadrukt de directeur dat het beslist niet uitgesloten is dat de gewenste voorziening er later als nog komt. 'Die kans is heel goed aan wezig.' In elk geval blijft technisch de mogelijkheid open om alsnog de voetgangersbruggen op het midden van de boot te laten aansluiten. 'We zullen dan een deur moeten uitzagen, maar dat is allemaal goed mogelijk.' De fietseropgangen zullen op de nieuwe boot worden aangepast voor voetgangers. Er komen trappen naar boven en er worden twee extra liften gerealiseerd, die mindervaliden vanaf het fietsendek naar de salon brengen De extra kosten, die naar schatting zo'n één tot twee ton bedragen, zijn volgens Wortel slechts marginaal op de totale kosten. Twee afgeronde onderzoekspro jecten van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee mogen zich wereldwijd in een grote belangstelling verheugen. Het betreft de vinding dat tropische oceanen in vroeger tijden maar liefst vijf tot acht graden warmer zijn geweest dan nu en het feit dat woestijnstof de groei van algen stimuleert. Pagina 2 ZDH heeft de voetbalderby tegen de Koog zondag met 1-5 gewonnen. Grote man was Michiel Dekker, die vier keer scoorde. Pagina 5 Restaurant Bosch en Zee in De Koog en de Texelse Dart Organisatie halen vrijdag 23 januari twee toppers uit de dartwereld in huis. Colin Monk en Wayne Mardle spelen die avond te gen Texelaars. Pagina 7 Een 65-jarige man uit Den Burg is vrijdagavond met zijn bromfiets ten val gekomen op de Schilderweg in Oudeschild. Dat gebeurde, nadat de man onwel was geworden. Ambu lancepersoneel heeft zich over de man ontfermd. Zijn letsel leek mee te vallen. (Advertentie) (Advertentie) T EXE LSE'^COU RANT Qrtca 2**rtjnrli ib bal ban. Wij zijn met spoed op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in Omgeving Julianastraat, Wil- helminalaan, Bernhardlaan, Tjakkerstraat, Lieuwstraat. Hier wonen ongeveer 125 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.30 uur aan de Spinbaan worden afge haald Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Cou rant aan de Spinbaan. I Longtveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 oWvflfJ I (Advertentie) van 24 december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. Ikunt u t/m donderdag 1 8 december a.s. inleveren bij onze advertentieafdeling, Spinbaan 6 - Den Burg, i tel. 36 26 00 fax 31 41 11, e-mail: info@lenr.nl 56 wil dat burgemeester en wet- juders onderzoeken of de kermis maf 2005 weer in het centrum a Den Burg of op de parkeer- Ms bij de OSG kan worden ge- puden. Ze dient daarvoor van- ond tijdens een raadsver- idering een motie in. igens D66 ligt Den Burg veel meer or de hand dan de Nikadel in De xjg, waar de kermis sinds 1988 jrdt gehouden. 'De primaire doel- oep van de kermis wordt toch door jen inwoners gevormd en in Den jrg woont bijna vijftig procent van ibevolking.' Het evenement vertrok ld jaren tachtig uit Den Burg. om it er door herverdeling van en euwbouw in de Parkstraat niet vol lende ruimte meer was op de roeneplaats. In 1988 werd de ker- is bij wijze van proef in De Koog ihouden, een jaar later werd het de- iitief. D66 wijst erop dat zowel on snemers in Den Burg als inwoners in De Koog daar toen niet onver- teld gelukkig mee waren. Zestig idernemers uit Den Burg boden de enmalige gemeenteraad een plan aan om de helft van de ijsbaan te verharden, zodat de kermis daar ge houden zou kunnen worden. Een enquête onder inwoners van De Koog wees uit dat 126 mensen tegen en 130 mensen voor de aanwezig heid van de kermis waren. Volgens fractievoorzitter Frans Visman zou een nieuw onderzoek duidelijk moe ten maken hoe ondernemers en in woners van Den Burg staan tegen over een terugkeer van de kermis. Volgens D66 zou bekeken moeten worden of dat kan op de strook Groeneplaats, Parkstraat, Elemert of op het parkeerterrein aan de Emmalaan. Volgens Visman zou eventueel ook nog gekeken kunnen worden naar het verharden van de ijs baan. Dat idee kwam eerder dit jaar ook naar voren in de parkeernota van de gemeente. 'We hebben ook 2005 genoemd, zodat je de tijd hebt om het te kunnen onderzoeken De te rugkeer van de kermis was één van de plannen die D66 vorig jaar al op perde in haar verkiezingsprogramma. De raadsvergadering begint van avond om 19.30 uur in het gemeen tehuis. Beschuit met oranje muisjes voor de kinderen van de Thijsseschool in Den Burg. Ze werden gister ochtend getrakteerd vanwege de geboorte van de dochter van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima afgelopen zondag. Ouders en leerkrachten smeerden ongeveer tweehonderd beschuiten. In groep 1 en 2 van juffrouw Rita van den Berg bedachten de kinderen al vast namen voor het nieuwe prin sesje. Anastasia, Maxia, Roosje. Anouska, Juliana, Doornroosje, Minoeska en Rosita waren enkele namen waar ze mee op de proppen kwamen. Juf Rita: 'We hebben het net over sprookjes gehad, dus die namen leven nog bij de kinderen.' Volgens protocol werden gister ochtend tussen 10.30 en 10.45 uur over het hele eiland de klokken van alle kerken geluid voor het nieuwe prinsesje. In de hal van het gemeen tehuis ligt een felicitatieregister dat de hele week op werkdagen kan worden getekend tussen 9.00 en 16.00 uur. Dinsdagavond kan dat ook van 19.15 uur tot het einde van de raads vergadering. Volgende week gaat het felicitatieregister naar de verzorgings huizen, zodat de bewoners daar eveneens hun gelukwensen kunnen overbrengen. De gemeente heeft op haar website (www.texel.nl) een link aangebracht met de website van het koninklijk huis, zodat mensen Willem- Alexander en Maxima ook digitaal kunnen feliciteren. Voorzover bekend zijn op Texel zondag geen kinderen geboren. (Foto Jeroen von Hartumj samenwerking met de Stichting 'elzijn Ouderen Texel houdt de Ne- 'erlandse Vereniging voor Slecht- «renden (NWS) donderdag een 'loopspreekuur voor mensen met Shoorproblemen. De mensen van ^NWS zijn van 14.15 tot 15 30 uur anwezig in De Buureton aan de teatrixlaan. Wie niet in staat is naar el spreekuur te komen, kan contact Terwijl het 'slachtoffer'aan boord van Teso-schip Molengat nog in de auto zit. beraden brandweerlieden zich over de manier waarop ze ^flemen met de SWOT, tel. 312696. de ongelukkige kunnen bevrijden. /Foto Comnj Timmerman) iet Korps Mariniers wil markerin- en aanbrengen op het strand om i voorkomen dat voertuigen van lefensie op verkeerde delen van et strand en de Hors terecht ko len. Met rood/witte paaltjes moe- in de rijroutes worden aangege- en. b voorstellen zijn aan de orde ge- eest in het overlegorgaan van het ttionaal park en de beheersoverleg- 'oep van de Hors en de Razende bi. Volgens commandant S|aak evers van de Joost Dourleinkazerne tn dergelijke paaltjes op andere etensieterreinen in het land heel ebruikelijk. let is de bedoeling dat de markering iprdt aangebracht op de Hors en ngs het strand tot paal 9. Voor be- iuurders van militaire voertuigen loet het daardoor in één keer duide- ikzijn waar ze wel en met mogen rij en. Dat geldt met name voor een heden van de overkant die naar Texel komen om te oefenen Staatsbosbeheer, dat het natuur beheer uitvoert op het terrein van de Mok, kan zich vinden In de plannen. Zij vindt volgens woordvoerder Erik van der Spek wel dat de mariniers zoveel mogelijk gebruik moeten ma ken van palen die al staan opgesteld op het strand Wanneer de markerin gen worden aangebracht, is nog niet bekend. Aanleiding was een incident ongeveer een jaar geleden waarbij een rupswagen dwars door jonge duinen over de Hors was gereden. 'De brand is geblust, ga maar een rondje lopen, want er schijnen slachtoffers te zijn. Kijk wat je voor ze kunt doen.' Met die mededeling stuurde Teso-kapitein Alfred Schaatsenberg gisteravond zijn bemanning op pad, nadat veerboot Molengat op volle zee was ge ramd, auto's vlam hadden gevat en passagiers gewond waren ge raakt. Een doemscenario dat ge lukkig niet op werkelijkheid be rustte, maar deel uitmaakte van de oefening 'Brand meester'. Op volle zee was het de bemanning die na de aanvaring in actie moest komen om de gevolgen van de ramp te lijf te gaan. Ze doofden het (in scène gezette) vuur in een caravan en hielden een lekkende tankwagen met diesel nat. En ze kamden het schip uit, stuk voor stuk handelingen die staan beschreven in het interne rampenplan van Teso. Maar de oefe ning was vooral een toets van het grote rampenbestrijdingsplan, dat is gemaakt in samenwerking met alle denkbare hulpverleningsinstanties, gemeente en politie. Zodra Schaatsenberg rond een uur of half zeven alarm had geslagen, was het op 't Horntje dan ook een komen en gaan van hulpverleningsvoer tuigen. Brandweerwagens, ambulan ces, de politie en het Mobiel Medisch Team maakten hun opwachting, evenals de mensen van het SIGMA, de vrijwilligers die zijn opgeleid om ambuianceverpleegkundigen te as sisteren. In totaal waren het ruim zes tig hulpverleners. Aan slachtoffers geen gebrek. Kermende mensen met heup- en hoofdverwondingen, ge broken ledematen, kortademigheid en zelfs een hartinfarct. Slachtoffers, vakkundig gespeeld door mensen van het Lotusteam, lagen verspreid over het schip. Verder een tiental op varenden dat de schrik flink te pak ken had en zich soms in verwarde toestand over het dek bewoog en moeilijk was te hanteren. Infarct Aan de hulpverleners de taak om de eerste diagnose te stellen. Zoals bij een passagier in de toiletruimte, die onwel was geworden en kortademig was. Het bleek een hartpatiënt te zijn, die door de schok een infarct had gehad. Twee pilletjes leken in eerste instantie uitkomst te bieden. 'Maar toch niet', stelde een hulpverlener later vast. Onderkoelde patiënten werden in folie gewikkeld, een man die bekneld zat in de auto werd door de brandweer met hydraulisch ge reedschap uit zijn voertuig bevrijd. De hulpverlening werd volgens het draai boek vanaf de wal gecoördineerd door het Coördinatie Team Plaats In- Lees verder pagina 7 Het CDA dringt er bij burgemees ter en wethouders op aan dat zij er alles aan doen om het concept streekplan voor Noord-Holland Noord, dat ongunstig uitpakt voor Texel, te wijzigen. De partij dient daarvoor vanavond een motie in tijdens de raadsvergadering. Het concept-streekplan maakt het voor Texel haast onmogelijk om de dorpen en bedrijventerreinen tot 2010 nog verder te kunnen uitbrei den. Ook Den-Burg oost is op de tocht komen te staan. Het CDA wijst erop dat het na vast stelling van het huidige concept zeer lastig wordt om nog via artikel 19- procedures op de Wet Ruimtelijke Ordening plannen die afwijken van het streekplan te verwezenlijken. 'De regels in het streekplan kunnen me dewerking aan plannen dan in de weg staan.' De christendemocraten vinden ook dat er te weinig aandacht wordt geschonken aan de Wadden zee in het concept-streekplan. Burgemeester en wethouders zijn al lang bezig met het concept-streek plan. Burgemeester Joke Geldorp riep de dorpscommissies, onderne mingsverenigingen en andere organi saties op het eiland vorige maand op het streekplannen goed tegen het licht te houden en de bezwaren zo veel mogelijk te bundelen Ook sloot ze een gang naar de Raad van State niet uit als het huidige concept niet veranderd. De bezwarenprocedure moet nog beginnen

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1