Algengroei, woestijnstof en oververhitte oceanen Texel viert Ouwe Sunderklaas t NIOZ-onderzoek in de belangstelling teso .TEXELSE 2 COURANT' Voorlezen in Texelse Luwte Zangworkshop Bulgaarse liederen Texelaar geeft tv-diva schietles Kerstspelen in Maartenhuis Linedance in De Toekomst Sportief in de kerstvakantie TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Adventmiddag in De Koog oud Papie Tweede prijs kerststol Timmei DINSDAG 9 DECEMBER 2003 Twee afgeronde onderzoekspro jecten van het Koninklijk Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee mogen zich wereldwijd in een grote belangstelling verheugen. Het betreft de vinding dat tropische oceanen in vroeger tijden maar liefst vijf tot acht graden warmer zijn geweest dan nu en het feit dat woestijnstof de groei van algen stimuleert. Dat er grote waarde aan de onder zoeken wordt gehecht, valt op te maken uit de basissubsidie die de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO) beschikbaar stelde Binnen weten schappelijk Nederland bestaat een grote competitie om voor deze projectgelden in aanmerking te ko men. Elk verzoek wordt aan een strenge beoordeling onderworpen, waarna slechts zo'n zes procent van de projecten voor subsidie in aanmer king komt. Wat wellicht heeft meege speeld is dat de twee onderzoeken aansluiten op actuele thema's in de huidige samenleving: het broeikas effect en de verwarming van het aardoppervlak dat daarvan het ge volg is. Ook het NIOZ en de Europese Unie betaalde mee aan de onderzoe ken. Algen Algen hebben het vermogen om het broeikasgas kooldioxide op te ne men. dat van grote invloed wordt geacht op het broeikaseffect. In theo rie is het dus zo dat hoe meer algen de zee bevat, hoe meer kooldioxide er wordt opgenomen en des te meer de opwarming van de aarde wordt geremd. In wetenschappelijke krin gen is dat een bekend gegeven, evenals de veronderstelling dat het ijzer in woestijnstof zorgt voor algen- groei. Nu het NIOZ heeft bewezen dat dit inderdaad een feit is, betekent dat een verdere stap in een mogelijke bijdrage aan vermindering van het broeikaseffect. Het bewijs werd ge leverd door NlOZ-biologen Klaas Timmermans, de op Texel woonach tige Loes Gerringa. Fleur Visser, Sjerrie van der Gaast en Hein de Baar. Onder de naam The role of the reactivity and the content of iron of aerosol dust on growth rates of two antarctic diatom species publiceren de onderzoekers hun vindingen in het decembernummer van het in weten schappelijke kringen bekende Jour nal of Phycology. De biologen kweek ten twee soorten algen. Dat gebeurde in zeewater dat speciaal uit de Zui delijke Oceaan - de zee rond de Zuid pool - werd opgehaald, omdat dit ijzerarm is. De algen kregen stof toe gevoegd uit een woestijn in Maure- Een team onder leiding van dr. ir. Stefan Schouten ontdekte dat het zeewater rond de evenaar 90 tot 120 miljoen jaar geleden een temperatuur had van 30 tot 37 graden Celsius, een stuk hoger dan tot nu toe werd aangenomen. tamé en uit een woestijn uit Namibië. De onderzoekers vergeleken de groei van algen die veel stof kregen met de groei van algen die weinig of geen stof kregen. Uit het onderzoek bleek dat algen die woestijnstof kregen aanmerkelijke beter groeiden dan al gen die het zonder stof moesten doen Ook ontdekten de weten schappers dat algen slechter groeien op woestijnstof uit Mauretanië dan uit Namibië. Tevens kwamen de biolo gen erachter dat algen slechts kun nen beschikken over een beperkt deel van het uit stof afkomstige ijzer. De onderzoekers gaan de labora toriumresultaten gebruiken om te voorspellen hoe algen in de oceaan reageren op woestijnstof. De voor spellingen leveren gegevens op die bijdragen aan de kennis over het ver- dere verloop van het broeikaseffect. 'We willen in de vingers krijgen hoe algen het broeikaseffect kunnen ver tragen', vertelt Timmermans, die het onderzoek als zeer boeiend heeft er varen. 'Algen zijn zo klein dat je ze alleen door de microscoop kunt zien Het is heel mooi om ze elke dag in aantal te zien toenemen.' Zoals door de toevoeging van ijzer in het labo ratorium invloed is uit te oefenen op de groeisnelheid, kan dat naar alle waarschijnlijkheid ook op grote schaal, in de oceaan. 'Op industrieel niveau bestaan er in Amerika bijvoor beeld plannen om ijzer, dat als restproduct overblijft, in de oceaan te storten Ik vind het een wat onzalig idee, omdat je met goed in de hand hebt wat er gebeurt. Groei van algen kan een positief effect hebben op het broeikaseffect, maar de opname van kooldioxide is bijvoorbeeld ook af hankelijk van de hoeveelheid licht die algen krijgen. Maar toename van al gen kan ook tot zuurstofloosheid van NlOZ-biologen Klaas Timmermans en de op Texel woonachtige Loes Gerringa ontdekten dat woestijnstof algen laat groeien het water leiden, en dat is weer ne gatief voor het leven in zee.' Temperatuur Ander opmerkelijk onderzoeks resultaat is dat van de afdeling Mariene Biogeochemie en Toxico logie van het NIOZ. Drie vaste mede werkers. onder leiding van dr. ir. Stefan Schouten, ontdekten dat het zeewater rond de evenaar 90 tot 120 miljoen jaar geleden een temperatuur had van 30 tot 37 graden Celcius, een stuk hoger dan tot nu toe werd aan genomen. Momenteel isde tempera tuur in dit gebied 27 tot 28 graden Celcius. Oorzaak van de hoge water temperatuur van destijds waren ver hoogde concentraties kooldioxide in de lucht, veroorzaakt door een hoge vulkaanactiviteit. Tot dusver waren er wel aanwijzingen dat de zeewater temperaturen toen een stuk hoger waren, maar goede en betrouwbare methoden ontbraken om deze tem peratuur exact te bepalen. De nieuwe methode die de Texelse biogeo- chemici ontwikkelden, is gebaseerd op de chemische structuur van de membraanvetten van archaea, ook wel oerbacteriën genoemd. Deze or ganismen leven in oppervlaktewate ren van de oceaan. De samenstelling van de membraamvetten blijkt afhan kelijk van de zeewatertemperatuur. Bij hogere temperaturen maken de organismen grotere hoeveelheden vetmoleculen die ringen bevatten dan bij lagere temperaturen. De onder zoekers bekeken fossiele resten van de bodems van de Atlantische en de Stille Oceaan, die de afgelopen twin tig jaar zijn genomen. Deze zijn af komstig uit afzettingen uit het mid den-Krijt (90 tot 120 miljoen |aar geleden). Volgens Schouten is het zeewater na deze periode van sterke verhitting afgekoeld en was de temperatuur een stuk lager dan nu het geval is. In de laatste vijftig jaar lijkt de tempera tuur van het water gestegen met zo'n halve graad. In hoeverre deze stijging zich doorzet en met welke snelheid dit gebeurt, hangt onder meer af van de hoeveelheid kooldioxide in de at mosfeer. Van nature is de uitstoot hiervan vrij laag, maar door mense lijke invloed neemt de hoeveelheid C02 in de dampkring snel toe. De onderzoeksresultaten worden in het decembernummer van het gere nommeerde Amerikaanse tijdschrift Geology gepubliceerd. Maar het nieuws over de methode is de onder zoekers al vooruitgesneld Uit het buitenland bereikt het NIOZ menig verzoek om monsters uit bepaalde tijdsperioden op vergelijkbare wijze te onderzoeken, zodat de temperatuur van het water kan worden vastge steld. In restaurant De Texelse Luwte in de Warmoesstraat komt zondag voorleesclub De Zwoegende Boe zems bij elkaar. Deze maand wordt er voorgelezen door Bernhard Christiansen, Florence Tonk, Carel Helder en Theun de Winter. De mu zikale omlijsting is van Naar tevre denheid. De uit Duitsland afkomstige Bernhard Christiansen heeft verschillende voordrachtwedstrijden gewonnen en speelde een voorstelling over leven en werk van de Russische schrijver Daniil Charms. Vorig jaar behaalde hij de tweede plaats in de landelijke fi nale van Poetry Slams. Florence Tonk is dichter, vertaler en journalist. Zij was literatuurrecensent voor het Amerikaanse Southern Exposure en vertaalde een romanbundel van Gore Vidal. Op dit moment werkt zij aan een boek over vluchtelingenvrouwen. Carel Helder is schrijver, journalist en voetbaltrainer. Hij publiceert in kran ten, weekbladen en literaire tijdschrif ten en schrijft teksten voor televisie programma's - onder meer voor Per seconde wijzer. De demo-CD In vino Veritas van Naar tevredenheid werd zeer goed ontvan gen. Voor deze CD maakte de groep gebruik van teksten van Menno Wig man, Erik Lindner, Sally Mometti en Simon Troost. Onlangs verscheen de CD-single Gaan. op tekst van Remco Campert. De voorleesmiddag begint om 15.00 uur precies, de toegang bedraagt €10.-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Nauta Boek. Tanja van Arkel geeft in het weekend van 24 en 25 januari een workshop Bulgaarse liederen in de voorspeel- ruimte van de Muziek- en Dans school Op zaterdag wordt van 10.00 tot 17.00 uur gewerkt, op zondag van 11.00 tot 14.00 uur. De lunch op za terdag is bij de prijs inbegrepen. Zon dag wordt vanaf 16.00 uur een korte presentatie gehouden. Er worden vierstemmige liederen van Peter Deunov ingestudeerd, het is niet noodzakelijk noten te kunnen lezen. Deelname kost €75,-, inclusief lunch. Opgeven kan tot 15 januari bij Tanja van Arkel, tel. 318114 Maurits Bakker. Maurits Bakker van hoeve Spyk uit Den Hoorn die actrice, presentatrice en vriendin van Ajacied Rafael van der Vaart Silvie Meis leert schieten. Het is donderdagavond te zien in het programma Babes Trap van muziek zender TMF (Music Factory). De op namen zijn twee weken geleden ge maakt in complex Odysseus, waar de 23-jarige Texelse autoverkoper als lid van Schietsportvereniging Texel re gelmatig komt. Toen de televisie zender met de vraag kwam of de presentatrice op Texel schietles kon krijgen, was Bakker er als de kippen bij om zijn diensten aan te bieden. Hij leerde Meis eerst schieten met een luchtbuks, waarna ze zich in de schiettunnel mocht uitleven met een geweer van klein kaliber. Haar ver richtingen zijn donderdag vanaf 18.00 uur op TMF te zien en vrijdag vanaf 12.00 uur De één vindt er niets aan en blijft gewoon thuis, de ander gaat alleen even kijken naar het speulen en een derde is al weken in touw met de voorbereidingen. Maar voor al lemaal is het 12 december weer Ouwe Sunderklaas. Het feest valt dit jaar op vrijdag, wat betekent dat het vooral in Den Burg wel eens druk zou kunnen worden. Want ook voor veel toeristen en oud- Texelaars blijft de Ouwe Sund een bijzonder evenement. Bij deze een overzicht per dorp van alle activi teiten die zij kunnen verwachten. Jeugdige speulers in Den Burg kun nen zich vanaf 17.00 uur inschrijven in hotel De Lindeboom. Er zijn drie categorieën: enkelingen, paren en groepen. De jurering vindt tussen 17.00 en 18.00 uur plaats bij het Open Boek, Bentex en Nauta Boek. In de koffieshop van de Hema krijgen de deelnemers warme chocolade melk. In Question Plaza hebben de kinderen tussen 18.00 en 20.00 uur hun eigen 'Mini Ouwe Sunderklaas'. Het hossen en springen wordt om 19.00 uur onderbroken voor de uitrei king van de prijzen, die zijn beschik baar gesteld door ondernemer Kees Jaap van der Kooi. De volwassenen in Den Burg kunnen zich vanaf 20.15 uur inschrijven op het terras van De Lindeboom. Daarna wordt gespeuld. De wagens waarop dit gebeurt, mogen pas na 21 00 uur het centrum in. In verband met de feestverlichting die boven de straten hangt, is de maximumhoogte van de wagens 3,80 meter. Combinaties die langer zijn dan 8,00 meter ondervin den eveneens onoverkomelijke pro blemen, want die kunnen de krappe bochten in het centrum niet nemen. De uitslag wordt rond 23.30 uur be kend gemaakt, eveneens in De Lindeboom. De kinderen van Oosterend speulen van 17.00 tot 18.00 uur in het rondje Kerkstraat, Kerkplein, Oesterstraat, Blazerstraat. Daar loopt ook de jury rond. Daarna gaat iedereen naar dorpshuis de Bijenkorf, waar rond 18.30 uur de prijsuitreiking plaats vindt. Van 19.30 uur tot 21.30 uur is er kinderdisco in de Bijenkorf. De volwassenen komen in actie tus sen 20.00 en 21.30 uur. Zij lopen de ronde Kerkstraat, Kerkplein. Oester straat, Achtertune en mogen ook door de Blazerstraat lopen. De feest commissie vraagt de bewoners van deze straten feestverlichting op te hangen, zodat de voorstellingen goed zichtbaar zijn en de sfeer wordt verhoogd. De prijzen worden rond 22.00 uur uitgereikt in het dorpshuis. Het feest dat er daarna losbarst, wordt opgeluisterd door live-muziek. Kinderen in Oudeschild kunnen tus sen 16.30 en 17.00 uur een deel- nemerskaartje ophalen in dorpshuis 't Skiltje. De jury staat tot 17.30 uur voor hen klaar bij W. Schouten (De Ruyterstraat 35) en A. Westerlaken (De Ruyterstraat 63). Na afloop wordt er gedanst in 't Skiltje, waar om 18 15 uur de prijswinnaars bekend worden gemaakt. De volwassenen kunnen zich tussen 20.30 en 21.15 uur aanmelden in 't Skiltje. Speulen kan tot 22.15 uur, eveneens bij W. Schouten en bij J. de Lugt (De Ruyterstraat 84). Tussen deze adressen lopen bovendien jury leden die niet als zodanig herkenbaar zijn. De prijsuitreiking wordt rond 23.00 uur verwacht, waarna in het dorpshuis tot in de kleine uurtjes kan worden gedanst. Voor elke speuler, jong of oud, is er een herinnerings vaantje. In De Cocksdorp wordt gespeuld in de huiskamers die aan de route lig gen. De kinderen zijn tussen 17.00 en 18.00 uur actief in de Kikkertstraat tussen De Nieuwe Aanleg en La Morena. Aansluitend is er disco en prijsuitreiking in het Eierlandsche Huis, waar alle deelnemertjes een 'een lekkere verrassing' krijgen aan geboden. Deelname is gratis; wél moet in verband met de jurering vooraf een nummer worden afge haald in het Eierlandsche Huis. De Durper volwassenen speulen van 19.30 tot 23.00 uur in de Kikkertstraat, Ploosterstraat en Joan Hodshonstraat. Deelname kost €1,50 en is gratis voor donateurs van de Buurtcommissie. Ook in dit geval moet in het Eierlandsche Huis een nummer worden opgehaald. Mensen in de huiskamers kunnen telefonisch doorgeven welke voorstelling zij de beste vinden. Dat kan tussen 23.00 en 23.30 uur via tel 316459. De band Los Onder Dikos speelt na het speulen feestmuziek in het Eier landsche Huis In Den Hoorn speulen zowel de kin deren als de volwassenen (inclusief de OSG-jeugd) in dorpshuis De Waldhoorn, De Vermaning en bij de familie De Ruyter (Herenstraat 9). Voor de volwassenen is er bovendien een juryadres ingericht in Ons Huis. Alle speulers kunnen vanaf 15.00 uur een nummer halen in De Waldhoorn. De kinderen zijn van 16.15 tot 17.15 uur in touw en de volwassenen van 20.00 tot 22.15 uur. De prijsuitreiking vindt plaats rond respectievelijk 17.45 en 23.30 uur. Voor de jeugd is er in het dorpshuis disco en ook bij de volwassenen gaan na het spel de voetjes van de vloer. De Dorpsstraat is als vanouds het toneel waarop de inwoners van De Koog hun spel laten zien. Kinderen speulen er vanaf 17.00 en 17.45 uur, de volwassen Kogers zijn van 20.30 tot 21.30 uur aan de beurt. Café-res taurant Tumbleweeds biedt voor beide groepen onderdak aan de prijs uitreiking, waarna er een feest los barst. Ook de speulers in De Waal gebrui ken de straat om hun spel te verto nen. Dat gebeurt van 19.30 tot 20.30 uur. Een nummer kan worden afge haald bij de kerk. De prijsuitreiking vindt rond 21.00 uur plaats in dorps huis De Wielewaal, waar vervolgens tot in de kleine uurtjes een feestje wordt gebouwd. Het Dohesa-ensemble voert zondag 14 en dinsdag 23 december Oberufer kerstspelen op in de doopsgezinde en de hervormde kerk in Den Burg. Deze serie kerstspelen bestaat uit het Paradijsspel. het Herdersspel, het Kerstspel en het Driekoningenspel. Dit jaar is voor het Paradijsspel en het Kerstspel gekozen. Onder regie van Adam Ricketts brengt een groep ac teurs en muzikanten deze kerst spelen in berijmd Oudnederlands dia lect. Daardoor is de tekst hier en daar wellicht lastig te volgen, maar omdat In discotheek De Nieuwe Toekomst in De Koog wordt zaterdag door de Indian Summer Linedancers een linedance-avond gehouden. Mede werking wordt verleend door Nick Mcalley (Klaas Versteeg). De avond begint om 20.00 uur, de toegang be draagt €3,50. Met het aanbieden van kennis makingslessen wil Sportservice Texel kinderen van de hoogste groepen uit de basisschool in de kerstvakantie kennis laten maken met dammen, schaken, basketbal en mountain- biken. De lessen worden gegeven op dinsdag 23 december, voor opgave hebben de kinderen op school een briefje gekregen. De lessen dammen en schaken vinden van 10.00 tot 12.00 uur plaats in De Witte Burcht, de lessen basketbal van 10.30 tot 12.30 uur in de Burgemeester De Koninghal. 's Middags van 13.30 tot 15.30 staat Wielerverenmg Texel klaar bij het Turfveld om de kinderen de beginselen van het mountainbiken te leren. Opgeven kan tot woensdag 17 december. Voor meer informatie: Sportservice Texel tel. 322815 of www.sportservicetexel.nl (Advertentie) (jrttt ~Z*artrJritlI it btl hart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in de omgeving Zuid Haffel, Pontweg, Driehuizen Hier wonen ongeveer 36 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.30 uur aan de Spinbaan worden afge haald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Cou rant aan de Spinbaan. UITfiVlÊIJ I Longevetd de Rooy Spinbain 6 1791 MC 0«n 8urg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 314111 Dinsdag 9 december Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis in Den Burg de maan delijkse raadsvergadering. In Tusse de Banke aan de Groene- plaats in Den Burg begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de Historische Vereniging. In Cinema Texel draaien Dogville (aanvang 19.30 uur) en Love actually (20.00 uur). Woensdag 10 december Vanaf 14.00 uur wordt in de Buure- ton aan de Beatrixlaan in Den Burg bingo gespeeld. Deelname kost €5,-. In de bibliotheek in Den Burg be gint om 20.00 uur een lezing door Harry de Graaf over oorsprong en tradities rond Ouwe Sunderklaas. Toegang €1,-. In Cinema Texel draaien Pipo (aan vang 13.30 en 16.00 uur), Op zoek naar Nemo (13.45 en 16.15 uur), Dogville (19.30 uur) en Love actually (20.00 uur). Donderdag 11 december De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden houdt van 14.15 tot 15.30 uur een inloopspreekuur in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg In de Muziek- en Dansschool Texel begint om 19.30 uur een presen tatie met tekeningen en schilde rijen van cursisten. Er is ook een optreden van het Muziekschool Kamerkoor. In Buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een Dl. 9 8.05 en 20.44 u. Wo. 10 8.50 en 21.36 u. Do. 11 9.15 en 21.54 u. Vr. 12 9.47 en 22.25 u. Za. 13 10.20 en 22.57 u. Zo. 14 10.30 en 23.34 u. Ma. 15 11.20 en - u. Dl. 16 0.14 en 11.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 9 december op om 8.41 uur en gaat onder om 16.26 uur; 16 december laatste kwartier klaverjasdrive. Deelname kot €1,50. In Cinema Texel draaien Lo^ actually (aanvang 18.45 en 21, uur) en Op zoek naar Nemo (190 uur). Vrijdag 12 december Ouwe Sunderklaas Cinema Texel is in verband rm Ouwe Sunderklaas gesloten. TESO verzorgt de komende dage geen extra afvaarten. Er worde geen wachttijden verwacht. Mi ingang van zondag 14 decembi vertrekt de boot vijf minuten es der: vanaf Texel op het hele uure vanuit Den Helder op het halve uu Nadere informatie kan worde verkregen via tel. 0222-369600i e-mail mfo@teso nl. De veerdiere heeft ook een eigen websili www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertenlwcontraclen en aanbiedingen Oi foe Zijn van toepassing cJ« Regelen voor hol Ad.ertert wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amslenla zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel ei brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Ei exemplaar van do Regelen voor hel Adverientiewés wordi op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half |aar 32.20 30,70 (automate Per iaar 62,70 60,70 (automatic Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. het bij deze spelen meer om de emo tie handelt dan om het verstaan, heb ben de spelers er bewust voor geko zen de stukken uit te voeren zoals dat al eeuwenlang gebeurt. Volgens de organisatie zijn de spelen geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Het Paradijsspel wordt zondag 14 de cember vanaf 19.00 uur opgevoerd in de doopsgezinde kerk in Den Burg. het Kerstspel dinsdag 23 december vanaf 20.00 uur in de hervormde kerk. Beide spelen worden eerder op de dag opgevoerd in het Maartenhuis bij De Koog. Na het begin van het stuk worden de deuren gesloten, het is dus zaak bijtijds aanwezig te zijn. De dorpscommissie van De Koog houdt woensdag 17 december een adventsmiddag voor de ouderen uit het dorp. De bijeenkomst wordt ge houden in dorpshuis De Hof en be gint om 14.30 uur. Het programma omvat onder meer een brood maaltijd. Kosten voor deelname be dragen €2,50. Opgeven kan tot 14 december bij Frits Agter, tel. 317283, of bij Veronica van Beek, tel. 317729. Donderdagavond haalt Scout Texel oud papier op in Den Bu Men wordt verzocht dit vóór 19 uur aan de straat te zetten, in nie: grote bundels of een kartonnen do (geen plastic zak). Gelieve er op' te zien dat het papier met gedurer lange tijd in de regen staat. De pap wagen komt in de volgende strat 3. Emmalaan, Pieter van Cui straat, Elemert, Haffelderw Schilderend in de richting Oudeschild vanaf de rotonde, A van Hollandstraat. Bakkerij Timmer mag haar kerst stollen dit jaar aanprijzen als één van de beste in de provincie. De bakkerij won de tweede plaats bij de jaarlijkse kerststollenwedstrijd van de afdeling Noord-Holland van het Echte Bakkersgilde. Timmer deed dit jaar voor de gele genheid weer eens mee aan de wed strijd, omdat zij voor 2 december een partij met honderd kerststollen moest afleveren. Een paar extra stollen de den mee aan de wedstrijd. 'Die wordt al in november gehouden. Als je dat pas vlak voor de kerst doet. ben je te laat', vertelt eigenaar Kees Timmer. 'Andere bakkers hebben daar vaak wel de tijd voor, maar wij hebben dan nog te maken met het seizoen.' Het maken van een goede kerststol is een bewerkelijk proces dat niet even tus sen de bedrijven door wordt gedaan. In de afdeling Noord-Holland streden achttien Echte Bakkers om de titel. Volgens de jury was de stol van Tim mer bijna perfect. 'Dit is de combs tie van uniek vakmanschap met beste grondstoffen. Dat zie je, i ruik je en dat proefje', aldus def Volgens Timmer, die blij is met prijs, zijn de onderscheiden std met anders gemaakt dan hij geb' kelijk zou doen. 'Ik gebruik alleen beste grondstoffen en de stoi wo op ambachtelijke wijze gebakki Timmer schat dat er tussen de tw en de drieduizend exemplaren den gemaakt. Een groot deel daan gaat naar de overkant. Ze wort volgens hem onder meer afgenoir door werkgevers die een band hl ben met Texel en hun person daarom iets van het eiland willeni ven. Bakkerij Timmer is één van 260 leden (met bijna 500 winkels) het Echte Bakkersgilde kent. Dr name is mogelijk als de bakkerijv doen aan hoge eisen op het get van brood, banket, bediening, giëne en presentatie. In totaal zijn zo'n 2100 warme bakkers in het IS Kees Timmer legt met Evelien Veeger de laatste hand aan een paar kerststollen. (FotoJoroen vinW

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2