m mets HEMA prijver Bouw blijft wellicht bestaan Cjrom "Zwartrjexels in het harL Openbaar pad naar schapenboetzoons en*.. axibus belandt in sloot Klaas Lap (90) laat zien hoe je tuinwallen bouwt Dorpsherstel: meer geld voor restauratie boeten In gesprek met nutsbedrijven Wm GroenLinks Simone de Wit )p NK zwemmen Bollenteler en college ruziën over erfgrens Wethouder opent gemeentewerf WE Scooter oorzaak van consternatie Wm; Drankrijders Texelaars op televisie TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT MET KERST Dougie MacLean a Ouwe Sunderklaas m Incestslachtoffers Politie neemt auto in beslag texelse'^courant SUPER DE BOER ?,.,v E X E LS E^ COURANT I Uw Kerst- en Nieuwjaarswens PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11838 DINSDAG 16 DECEMBER 2003 ,'erschijnt dinsdag en vrijdag it is niet ondenkbaar dat Drijver >uw, waarvan begin december •Kend werd dat het zou sluiten, ch blijft bestaan. Afgelopen don- rdag heeft directeur Jaap Drijver n gesprek gehad met de nuts- drijven, die hiertoe het initiatief men. 'Ik heb mijn situatie goed innen uitleggen. Ze hebben vol- ns mij goed begrepen waar het obleem ligt. Mijn deur staat wa- nwijd voor ze open.' Deze week Igt een tweede gesprek. ijver Bouw voert aanleg- en derhoudswerkzaamheden uit van iter-gas-, elektriciteits-, telefoon- kabelleidingen in opdracht van het IN. NUON, KPN. en Kabeltex. Voor ze bedri|ven doet Drijver ook de combineerde nutsaansluitingen en instructies. Verder verhelpt het drijf storingen aan waterleidingen, den om hiermee per 1 december stoppen is volgens Drijver dat de igoeding die hij incasseert te laag is en dat er per week dertig uur on betaald werk moet worden verricht. Zijn verzoek voor een prijsverhoging werd afgewezen. Volgens de Nuts- bedrgven omdat het om een verho ging van 300 procent ging. Dri|ver houdt het op gemiddeld 20 procent. Als Drijver met het werk zou stoppen, betekent dat niet alleen ontslag voor de vier medewerkers, maar bestaat er een reéle kans dat overkantse be drijven het werk moeten gaan uitvoe ren, met alle nadelen van dien. Volgens Drijver heeft het gesprek van vorige week veel helderheid ge bracht. 'Ik heb duidelijk kunnen ma ken dat het voor mij op deze wijze met mogelijk is zo te blijven werken. Ik vraag maar een kleine marge, maar dan wel aan de positieve kant. Met verlies neem ik niet langer genoegen.' Volgens Drijver voeren de nuts bedrijven momenteel intern overleg en komen ze deze week bij hem te rug. In fïï none de Wit heeft zich geplaatst or de Nederlandse kampioen- happen zwemmen, die in april gend jaar in Amsterdam worden houden. De 17-jarige Texelse lakt deel uit van de estafet- iloeg 4 x 200 meter vrije slag van lemvereniging Hoorn. Team- raten zijn Karin Ursem, Nynke Groot en de bekende ultra- imster Edith van Dijk, wereld- pioene over 25 kilometer. ISpelopen weekeinde deden Simone Wit en eilandgenote Jolanda van ien voor Zwemvereniging Hoorn aan het CAM-toernooi in emskerk. De Wit, die uitkwam bij senioren, zwom zich op de 100 iter rugcrawl in 1.12.66 minuten jr de tweede plaats. Op de 100 iter vrije slag zwom ze een per soonlijk record. De 1.03.80 was goed voor de derde plaats. Ten slotte nam ze ook nog deel aan de 100 x 50 meter vrije slag. een bijzonder estafettenummer voor dames en he ren, waarin de teams uit tien zwem mers bestonden. Hoorn werd op dit onderdeel tweede. Van Strien maakte een sterke comeback, nadat ze door een schouderblessure drie maanden niet had kunnen zwemmen. Net als De Wit kwam ze in een hogere leeftijds categorie (D1 en D2) uit dan waartoe ze behoort. Ondanks haar gebrek aan ritme kon Van Strien tweemaal maar net niet haar persoonlijk record bre ken. Op de 100 meter schoolslag tikte ze aan in 1.30.19, een resultaat dat goed was voor een tweede plaats. Op de 100 meter vrije slag werd ze derde in 1.11.30. Mede dankzij de prestaties van De Wit en Van Strien won Hoorn voor het derde achtereenvolgende jaar het verenigingsklassement. llenteler Arie Lap uit Den Hoorn met de gemeente in de clinch, p, die de grens van zijn erf wil breiden en de ontsluiting veran- ren, vindt dat dit binnen de be lande milieuvergunning moge- moet zijn. Maar volgens de meente is dat niet het geval. Gis- en reisden beide partijen af naar n Haag, om de kwestie aan de ad van State voor te leggen. I erf van Lap is eigenlijk te klein om kisten en andere spullen voor zijn Lees verder pagina 9 Wethouder Corrie Heijne opent vrij dag 19 december even na 10.30 uur het nieuwe gebouw van Gemeente werken. Medewerkers en materieel keren daarmee na een verblijf van zo'n anderhalf jaar officieel terug naar hun vertrouwde plek aan de Reijer Keijerstraat in Den Burg. De plechtig heid is toegankelijk voor genodigden. Een dag eerder is er een gezellige middag voor oud-medewerkers, die donderdag van 15.00 tot 17.30 uur de gelegenheid krijgen alvast het nieuwe gebouw te bezichtigen. Andere belangstellenden zijn komend voor jaar welkom tijdens een nog te orga niseren open dag. stevige zijwind en een door neer- aJg glad geworden weg zorgden er- >r dat een taxichauffeur zaterdag d het middaguur de controle over stuur verloor en met bus en al in sloot langs de Laagwaalderweg belandde. Er zaten geen passagiers in het voertuig en de bestuurder kwam met de schrik vrij. De taxi liep wel schade op. (Foto Gerard Timmerman) Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Door met de vork graszoden op hun plek te leggen geeft Klaas Lap uit Den Hoorn het startsein voor de aanleg van 1170 meter nieuwe tuinwal. Op de achtergrond de boet waar het pad naar toe gaat. Gefafa Op z'n 90ste verjaardag liet Klaas Lap gistermorgen zien hoe je de basis legt voor een echte tuinwal. De Hoornder deed dat op het land van zoons Jan en Piet aan het Lagewegje, waar Henk ('van de Baron') Witte komende winter twee tuinwallen gaat bouwen. Bedoeling is dat er een openbaar pad ont staat naar de verderop in het land gelegen schapenboet. De tuin wallen komen er mede dankzij de inspanning van de Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschaps beheer De Lieuw. Ook de boet wordt omringd door een tuinwal, waardoor er op het land van de gebroeders Lap in totaal een lengte van 500 meter tuinwal komt. Verder is bij de boet een nieuwe kolk gegraven, een restant van het kolken- project waarmee De Lieuw onlangs het nieuws haalde De tuinwallen maken deel uit van een project waar voor in totaal 11-70 meter tuinwal wordt aangelegd. Bij Immetjeshoeve langs de Westerweg komt 270 meter, bij Rinus Kuiper bij Noorderbuurt 200 meter en bij Cees Kikkert in het Hoornder Nieuwland dezelfde lengte. 'Terugrestaureren wat er vroeger was. De landschapselementen vormen de schakel tussen vroeger en nu', ver telde Dick Drijver van De Lieuw bij de presentatie van de plannen. Bij de inschrijving kwam Henk Witte als laagste uit de bus. Met de aanleg van de op traditionele wijze te bouwen tuinwallen is €55.930,- gemoeid. 45 procent daarvan is afkomstig uit het fonds Subsidiegericht Beleid (SGB) van het rijk. Ook de provincie betaalt 45 procent, zodat er voor de initiatief nemers 10 procent overblijf om te betalen. Dan is er nog het jaarlijks onderhoud van €1.700.-, waarvoor de vereniging wil aankloppen bij de gemeente. Drijver sprak zijn bezorgd heid uit over het project Ouwe Hoorn. Het geld voor de eerste fase (de aan leg van tuinwallen) is weliswaar bin nen. de tweede fase (het opengraven van een oude afvalkolk en herstel van enkele oude dijkjes) is onzeker ge worden doordat de toekenning van toegezegde SGB-gelden op losse schroeven staat. 'De overheid blijkt opnieuw geen betrouwbare partner.' Zonde Drijver benadrukte dat de tuinwallen moeten passen in de bedrijfsvoering van de boeren. 'Ze mogen niet be lemmerend of blokkerend werken. Maar ze zorgen ervoor dat het cultuurlandschap een beetje meer toegankelijk worden voor Texelaar en toerist. Niet teveel, want het moet geen park worden.' De gebroeders Lap stonden enkele jaren geleden voor de keus of ze de vervallen schapenboet wilden behouden. 'Bedrijfsmatig hebben we er eigenlijk niets aan. We hadden hem kunnen laten instorten. Maar dat vonden we zonde.' De in 1930 gebouwde en tij dens de ruilverkaveling verplaatste boet werd in 2001 gerestaureerd. Zo'n twintig procent van de kosten betaalden de gebroeders zelf. Geopperd werd de boet een soort informatieve functie te geven Tussen het spitten door gaf Lap senior hier van alvast een voorproefje. 'Vroeger planten ze boven op de tuinwallen duindoorn. Later gebruiken ze daar voor prikkeldraad. Zelf heb ik er niet zoveel gemaakt, dat werk besteed den we meestal uit. Zulke mensen stonden dan de hele winter te spitten. Zwaar werk, ze versleten wel een schop per seizoen.' Over beide zoons had hij een paar aardige anek dotes. 'Zonder dat ze het weten, lo pen ze regelmatig achter elkaar aan Met Ouwe Sunderklaas speulden ze bijvoorbeeld hetzelfde, zonder dat ze het van elkaar wisten. En ze zijn eens - ieder apart - naar Den Helder ge gaan voor een nieuw pak. Kwamen ze met hetzelfde pak thuis.' (Advertentie) Een omgevallen bromscooter heeft zaterdag rond hef middaguur voor consternatie gezorgd. De scooter lag op een trottoir aan de Schilpbanck in De Mars en lekte olie. De brandweer werd gewaarschuwd om het plavei sel schoon te spuiten. Toen de ver denking rees dat het om een gesto len tweewieler ging. werd ook de politie erbij gehaald. Of de brom scooter inderdaad gestolen was, kon niet worden achterhaald. De subsidie voor het restaureren van schapenboeten moet flink omhoog. Dat pleidooi is afkomstig van Kees Hin, secretaris van de Stichting Dorpsherstel. 'Momen teel wordt tachtig procent van de kosten gesubsidieerd, tot een be drag van maximaal €20.455,-. In het verleden lag dat bedrag wel in de buurt van de werkelijke kosten, maar nu beloopt het bijna het dub bele. Geen boer die er zoveel geld bijlegt.' Dorpsherstel heeft een stuk of tien boeten op het oog die voor restaura tie in aanmerking komen. Momenteel zijn gesprekken gaande met Jan Hin, over het opknappen van een boet Twee automobilisten zijn in de nacht van Ouwe Sunderklaas beboet om dat ze te veel alcoholische versnape ringen hadden genuttigd en toch achter het stuur waren gekropen. De eerste was rond 3.30 uur een 18-ja- rige man uit Den Helder, die werd betrapt op de Pontweg nabij 't Horntje. Hij bleek bijna tweemaal zo veel als toegestaan te hebben ge dronken en kreeg om die reden een boete en een rijverbod van drie uur. Een half uur later werd op de Krimweg nabij De Cocksdorp een 59- jarige vrouw uit Vinkeveen aangehou den. Zij had eveneens ongeveer het dubbele gedronken van wat is toege staan. Een boete en een rijverbod waren ook haar straf. aan de Leemkuil, de middelste van drie. 'De kosten zijn begroot op ruim €36.364,-. De gemeente subsidieert een deel, maar Hin moet zo'n €16.000,- uit eigen zak bijpassen. Hin: 'Ik heb er begrip voordat hij daar behoorlijk tegenaan hikt. Econo misch gezien heeft hij nauwelijks iets aan zo'n boet. Vaak is het nog een sta-in-de-weg ook. De restauratie kosten zijn de laatste jaren flink op gelopen en wij vinden dat de ge meente de subsidie moet aanpassen aan dat bedrag, dat op z'n minst met €10.000,- omhoog moet. Dan blijft er voor de eigenaar een acceptabel bedrag over. De gemeenteraad heeft indertijd gezegd dat de boer maxi maal vijfduizend gulden moet bij passen, maar nu is dat bedrag vele malen hoger Alleen boeten die op de monumentenlijst staan,, komen voor gemeentelijke subsidie in aanmer king. Als dat met het geval is, dan geeft het volgens Hin niet al te grote problemen om ze alsnog op de lijst te krijgen. 'Want het zijn waardevolle landschapselementen die het waard zijn om te behouden.' Bewoners van de Texelse Reede en het Maartenhuis die vrijdag in Hilversum hebben meegedaan aan Knoop in je zakdoek zullen nog even geduld moeten betrachten. De ma kers hebben bepaald dat het spel- programma pas zondag 20 juni op televisie te zien zal zijn yruB TmirL-Jixrl I It bxt ijrl. In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 25 en vrijdag 26 december, zal er op woensdag 24 december een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunner) maandag 22 decem ber tot 17.00 uur worden in geleverd. Directie Langeveld de Rooy Losse nummers 0,90 De organisatoren kunnen het zelf amper geloven, maar het is gelukt de bekende Schotse folkzanger Dougie MacLean naar het eiland te halen. Eén keer eerder was MacLean op Texel te horen, 23 jaar geleden bij Niek Welboren in De Scholerie. Pagina 2 Ouwe Sunderklaas leeft, al is dat in het ene dorp wat meer het geval dan in het andere. Speulers grepen het volksfeest aan om prominenten en andere Texelaars op de korrel te ne men. In deze krant een uitgebreid overzicht van Ouwe Sunderklaas. Pagina 5, 6, 7 en 9 'Het is met jouw schuld. Dat is de belangrijkste boodschap die ik aan incestslachtoffers kan meegeven. Want je voelt je schuldig. Bang dat je het hebt uitgelokt Schuldig, omdat je er niet uit bent gestapt. Maar zo is het niet, je was nog maar een kind en bent slachtoffer.' Marijo Bakker (49) is als ervanngsdeskundige actief in een praatgroep voor vrouwen met incestervarmgen. De politie heeft zaterdagmiddag rond 16.15 uur de auto van een 53-jarige inwoner van Den Burg in beslag ge nomen. De man werd in de Wagemakerstraat aangehouden om dat hij in zijn auto reed terwijl zijn rij bewijs was ingenomen. Omdat dit met de eerste keer was, besloot de politie tot drastischer maatregelen. (Advertentie) (fntê 'jNvrf. Jrif/i it be kjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE IflUCOIPWUUttS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) van 24 december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. kunt u t/m donderdag 18 december a.s. inleveren bij onze advertenfieafdeling, Spinbaan 6 - Den Burg, tel. 36 26 00 fax 31 41 11, e-mail: info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1