Bekwaam voorlezer Afname fosfaat en nitraat beïnvloedt schelpdierstand Texelaartje 2 teso 'Minder ruimte voor vogels en vissers F amilieberichten .TEXELSE COURANT' Agenda Hoogwater te Oudeschild Dougie MacLean terug op Texel Kerstliederen in Cocksdorp Luchtvaartplaatje; Bob Dros in druk Kerstconcert Mannenkoor Peukenbak voor SWOT l\Aco$ rJexel aartjes Familieberichten De beste kans op succes! Voor informatie: 0222 - 362600 I I DINSDAG 16 DECEMBER 2003 Alex Verburg, terwijl hij een passage voorleest uit zijn roman Het huis van mijn vader'. (foto's Gorard Timmorman) Een mix van klassieke kerstliedjes en voorlezen uit een roman. Het waren de ingrediënten van een sfeervolle zondagmiddag in Hotel Den Burg, waar werd gezongen door het Westerkerstkoor en voorgelezen door schrijver Alex Verburg. Laatstge noemde deed dat uit zijn roman Het huis van mijn vader, die vorig jaar uit kwam en waarvan de vierde druk er inmiddels zit aan te komen. Verburg zei te verwachten dat het vervolg op dit voornamelijk autobiografische verhaal in de loop van 2004 zal uit komen. Hij en Gerard Witte, die deel uitmaakt van het Westerkerstkoor, kennen elkaar nog uit de tijd dat Ver burg als verslaggever bij de Texelse Courant werkte. 'Gerard werkte toen op de administratie. Het contact is gebleven.' Met een tongval die karak teristiek is voor zijn familie gaf Witte uitleg over het internationale kerst- Dinsdag 16 december De FNV Vrouwenbond komt om 17.30 uur voor een kerstviering bijeen in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. De afdeling Texel van de NBvP houdt een kerstviering in de kan tine van De Bolder aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. Aan vang 18.30 uur Bij Gery Commandeur (op het adres Schoorwal 11 in Den Burg) begint om 20.00 uur een informatieavond over een cursus die helpt 'dat in het leven te krij gen wat diep in je hart leeft'. Infor matie en opgave bij John Groot, tel 06-12710731 In Cinema Texel draaien Love actually (aanvang 20.00 uur) en Kill Bill (20.30 uur). Woensdag 17 december In eetcafé Ploff-lnn (aan de Binnenburg in Den Burg) begint om 14.00 uur een kerstknutsel- middag voor kinderen vanaf 7 jaar. In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf 14.30 uur een advent- smiddag voor ouderen gehouden. Deelname kost €2,50, inclusief broodmaaltijd. In dorpshuis De Waldhoorn begint om 15.30 uur een kerstviering voor 55-plussers, verzorgd door de Soos, ANBO en Zusterkringen van Den Hoorn- In de katholieke kerk in Den Burg begint om 20.00 uur de jaarlijkse Volkskerstzang, met medewerking van The Singers of the Lord, The Gospeltram, DEK en diverse solis ten. In Cinema Texel draaien Pipo (aan vang 13.30 en 16.00 uur), Opzoek naar Nemo (13.45 en 16.15 uur), Love actually (20.00 uur), Kill Bill (20.30 uur) en Lord of the Rings III (21 00 uur). Donderdag 18 december Om 20 30 uur begint in Question Plaza in Den Burg een folkconcert van Dougie Maclean, met in het voorprogramma Skylger Stout. In Cinema Texel draaien Pietje Bell (aanvang 18.30 uur), Love actually (19.30 uur), Lord of the Rings III (21 00 uur) en Kill Bill (22.15 uur). Vrijdag 19 december Het Koninklijk Texels Fanfarecorps speelt kerstliederen in de doops gezinde kerk in Den Burg. Aan vang 19.30 uur. Om 20.00 uur begint in het ge bouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg de derde avond van het Texels klaverjas- kampioenschap. In Cinema Texel draaien Pietje Bell (aanvang 18.30 uur), Love actually (19.30 uur). Lord of the Rings III (21.00 uur) en Kill Bill (22.15 uur). Di. 16 0.14 en 11.50 u. Wo. 17 0.55 en 12.50 u. Do. 18 2.04 en 13.40 u. Vr. 19 3.17 en 15.07 u. Za. 20 4.35 en 17.00 u. Zo. 21 5.55 en 18.17 u. Ma. 22 7.00 en 19.27 u. Di. 23 8.05 en 20.25 u In verband met de verwachte drukte zet TESO vrijdag tussen 9.30 en 16.00 uur twee boten in en verzorgt dan ieder half een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Desondanks moeten auto mobilisten in Den Helder tussen 13.00 en 16.00 uur rekening hou den met wachttijden van een half uur. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend be stemd voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Met ingang van deze week vertrekt de boot vijf minuten eerder: vanaf Texel op het hele uur en vanuit Den Helder op het halve uur. Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222-369600 of e-mail info@teso. nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Colofon Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 9 december op om 8.41 uur en gaat onder om 16.26 uur, 16 december laatste kwartier. 23 december nieuwe maan. Op ai onze adven«n(ieconlraclen en aanbiedingen daar toe Zijn van toepass-ng do Regelen voor hel Advertentie- wezen van de Stichting ROTA. gevestigd to Amsterdam zoals gedeponeerd b-| de Kamer van Koophandel en Fa bnoken te Amsterdam onder nummer 41193699 Eon exemplaar van de Regelen voor het Adverientiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (automatisch) Per jaar €62,70 60,70 (automatischi Bi| verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. repertoire van het gelegenheidskoor. Duidelijk was dat het koor de nodige scholing had doorlopen. De sopra nen. onder wie de Texelse Saskia Eelman, waren goed te horen in de zaal. maar dat gold met voor de pres taties van het hele koor. Wellicht lag dat aan de akoestiek van de zaal of anders aan de grote opkomst van het publiek. Sfeervol was het zeker, ook in combinatie met het glas glühwein dat werd geserveerd. Verburg ont popte zich als een vaardig voorlezer, met een aangename stem Hij las passages voor uit zijn boek, onder meer uit zijn jeugd eind vijftiger, be gin zestiger jaren. Dat ze met veel inlevingsvermogen waren geschre ven was onder meer te merken aan de reacties van de luisteraars, voor wie bepaalde passages herkenning opriepen. De vermindering van fosfaten en nitraten in het water is een belang rijke oorzaak van de achteruitgang van schelpdieren en daarmee de voedselvoorziening voor diverse vogels in de Waddenzee. Dat blijkt uit het zogeheten EVA ll-onder- zoek naar het schelpdiervisserij- beleid dat de overheid de afgelo pen tien jaar voerde. Volgens onderzoeker Bruno Ens betekent de uitkomst dat er minder ruimte is voor vogels en vissers op het wad. Doordat de afgelopen vijftien jaar minder fosfaten en nitraten (afkom stig uit bemesting en wasmiddelen) in het water zijn gekomen, is ook de voedselrijkdom (eutrofiëring) in de Waddenzee afgenomen. De groei van de hoeveelheid algen is teruggelopen en daarmee ook de schelpdierstand. Algen zijn een bron van voedsel voor kokkels en mossels. De gevolgen van mechanische schelpdiervisserij op de hoeveelheid kokkels en mossels zijn volgens het onderzoek minder schadelijk dan vaak algemeen is aangenomen. Dat betekent echter met dat er geen schadelijke effecten zijn. De auteurs trekken geen conclusie over de toelaatbaarheid van deze effecten, omdat het ministerie van LNV een besluit over de toelaatbaarheid heeft doorgeschoven naar de toekomst Volgens minister Cees Veerman van Landbouw. Natuur en Voedsel kwaliteit leidt het rapport niet tot de conclusie dat kokkelvisserij in kust wateren verboden zou moeten wor den. Hij doet wel een beroep op mos sel- en kokkel vissers om door te gaan met het duurzamer maken van de schelpdiervisserij. De stichting ODUS houdt zich daar al enige tijd mee be zig. Minister Veerman wil dat er een schelpdiersector komt die zichzelf kan bedruipen en tegelijkertijd geen onomkeerbare schade meer toe brengt aan de natuur. De Wadden vereniging. de Vogelbescherming en Natuurmonumenten vinden juist dat de minister de mechanische schelp diervisserij op basis van het onder zoek zou moeten verbieden. Zij wij zen erop dat er te weinig voedsel is gereserveerd, waardoor vogels in de Waddenzee verhongeren. Ook haken ze in op een van de conclusies waar uit blijkt dat mechanische schelpdier visserij op middellange en lange ter mijn tot een slibarmere bodem leiden. Daardoor vermindert de hoeveelheid mineralen, een andere voedselbron voor kokkels en mossels, in de bo dem. Een nieuw, eenvoudiger vis serijbeleid kan volgens hen voor her stel van de Waddenzee zorgen. Voedsel Het onderzoek, waaraan een belang rijke bijdrage werd geleverd door medewerkers van Alterra op Texel, toont aan dat er inderdaad te weinig voedsel beschikbaar is voor vogels in de Waddenzee. Volgens de onder zoekers komt dat echter vooral door de manier waarop de hoeveelheid wordt berekend. Zij wijzen erop dat er drie keer zoveel meer zou moeten zijn als de vogels daadwerkelijk op eten, omdat ze in de praktijk slechts eenderde weten te vinden van het voedsel (schelpdieren) dat beschik baar is. Minister Veerman heeft toe gezegd met deze andere benadering van voedselreservermg rekening te houden Tot nu toe was dat nog met gebeurd. Volgens de onderzoekers zijn er ook successen te melden. De hoeveel heid mosselbanken heeft zich sinds 1995 fors hersteld, het areaal zeeg ras vertoont licht herstel en de sterke afname van scholeksters die zich begin jaren negentig voordeed, is een halt toegeroepen. Dat komt doordat de overheid en de visserijsector zelf maatregelen namen. De Japanse oester komt er minder gunstig vanaf. De exoot kan op termijn andere schelpdiersoorten gaan verdringen. Ook doet hij afbreuk aan de voedsel rijkdom in de Waddenzee, omdat hij boven een bepaald formaat niet meer wordt gegeten door vogels De Ja pans oester heeft geen natuurlijke vijanden in de Waddenzee. Het EVA ll-onderzoek moet een van de peilers worden voor een nieuw schelpdiervisserijbeleid, waarvoor De organisatoren kunnen het zelf amper geloven, maar het is gelukt de bekende Schotse folkzanger Dougie MacLean naar het eiland te halen. Eén keer eerder was MacLean op Texel te horen, 23 jaar geleden bij Niek Welboren in De Scholerie. Welboren tekende ook de hoes van twee Van MacLeans eerste langspeelplaten. Donder dag 18 december komt de Schotse zanger opnieuw naar Texel voor een concert in Question Plaza. Dougie MacLean wordt door velen, ook buiten het folkcircuit, beschouwd als Schotlands beste singer- songwriter. Zijn songs, veelal over de liefde voor zijn land, komen recht uit het hart en zijn zowel modern als tijd loos te noemen. In de jaren '70 (Advertentie) GEMEENTE TEXEL Bestemmingsplan Oudeschild In de Texelse Courant van 9 de cember is aangekondigd dat ontwerpbestemmingsplan "Ou deschild" met ingang van 15 de cember 2003 ter inzage ligt Door een administratieve fout is het helaas niet mogelijk gebleken een aangepast plan ter inzage te leggen per bovengenoemde da tum. De ter inzagelegging vindt nu plaats met ingang van 22 de cember 2003 gedurende vier weken. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak College van burgemeester en wethouders van Texel, 16 december 2003. minister Veerman komend voorjaar plannen op tafel wil leggen. Het lang durige onderzoek, dat begon in 1999, werd uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor Visserij Onderzoek, het Rijksinstituut voor Kust en Zee, het Rijksinstituut voor Zoetwater en Afvalwaterbehandeling en Alterra. Van het laatste instituut stelde Bert Brinkman een habitatkaart op voor het onderzoek. Hij deed onderzoek naar de effecten van kokkelvisserij op de broedval van mossels en bere kende de draagkracht voor schelp dieren. Norbert Dankers bracht de hoeveelheid mosselbanken in kaart, Mardik Leopold bracht veranderin gen in de vogelstand in beeld. Bruno Ens deed samen met Romke Kats onderzoek naar de voedsel voorziening en samen met Martin de Jong naar een experimenteel beviste locatie op Ameland. Kokkelbelasting Het onderzoek, dat vorige week werd gepresenteerd, heeft in politiek Den Haag tot wisselende reacties geleid De fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer heeft aangekondigd vandaag (dinsdag) een voorstel in te dienen om de mechanische schelp diervisserij direct te verbieden. De PvdA heeft een proefballon opgela ten en voorgesteld dat de Wadden eilanden per toerist een 'kokkelbe- lasting' van één euro per persoon per bezoek zouden moeten vragen. Met dat geld zou over een periode van vijftien jaar de schelpdiervisserij sector moeten worden uitgekocht. PvdA-kamerlid Diederik Samsom geeft toe dat daardoor wel de 'merk waardige consequentie zou ontstaan dat de Waddenzee het eerste natuur gebied ter wereld zou worden dat zijn eigen bescherming moet betalen'. De WD vindt dat kokkelvisserij met ver boden hoeft te worden, omdat zij volgens haar geen directe bedreiging voor het uitsterven van kokkels vormt en omdat de kokkelvisserij ook be langrijk is voor de werkgelegenheid De rapporten zijn te downloaden van het internet: www.eva2.nl. Rond de kerstboom in de hervormde kerk in de Kikkertstraat in De Cocksdorp worden op woensdag avond 24 december kerstliedjes ge zongen. ledereen, van jong tot oud, is welkom- om mee te zingen of te luisteren. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 20.00 uur. Na afloop wordt glühwein, chocolademelk en limo nade geschonken. Een deel van de verzamelde vliet tuigplaatjes van luchtvaartkenni en vliegtuigmodellenmaker Bol Dros is in druk verschenen. In h< boek De Wright Flyers publiceei Dros zo'n tachtig afbeeldingen vi het vliegtuig van de Wilbur Orville Wright. De plaatjes zijn voorzien van cor- mentaar over herkomst en gebrui terwijl ook de aandacht wordt gevei tigd op bijzondere kenmerken en foo ten van de tekenaars. Het merendej van de plaatjes verscheen in de lot van bijna honderd |aar als premin bij zeer uiteenlopende producte Sommige zijn zeer zeldzaam. Het boek is het eerste in een sei vergelijkbare boeken over honde jaar luchtvaart en verschijnt ter gel genheid van de herdenking van i eerste gecontroleerde vlucht met ei motorvliegtuig Op 17 decemb 1903 legden de gebroeders Wrig daarmee de basis voor de moden luchtvaart. De officiële herdenkii vindt deze maand plaats in Kill De Hills in North Carolina, waar eenij plica de originele vlucht zal naboc sen. De Wright Flyers is verschenen I Gopher Publishers en kost €22,5 Het is rechtstreeks te bestellen biji uitgever via website www.gopheri telefoonnummer 050-3657272 of li 050-3657273. maakte hij deel uit van prominente bands als The Tannahill Weavers en Silly Wizzard. Nadien richtte hij zich volledig op zijn solocarrière Opnieuw met succes. Zo raakte de legendari sche song Caledonia over de hele wereld bekend. Het succes bracht de Schot naar alle grote podia en festi vals, waarbij werd opgetreden met sterren als Emmylou Harris, Mary Black, Richard Thompson, Dolores Keane en James Taylor. Deze hebben inmiddels ook allemaal minstens één lied van MacLean op de plaat gezet. De laatste jaren deed MacLean het wat rustiger aan en legde hij zich vooral toe op filmmuziek. Zo werd bijvoorbeeld voor de film The Last of the Mohikans en verschillende series van de BBC zijn muziek gebruikt. Ook de film Angel Eyes begint met muziek van de Schotse singer-songwriter. Met deze werkzaamheden is MacLean zo druk dat hij nog maar zeer sporadisch concerten geeft. Deze maand treedt hij drie maal op in Nederland, waarvan éénmaal op Texel. In het voorprogramma speelt donder dag de Terschellmger folkband Skylger Stout, die onlangs de CD Getut uitbracht. De leden van deze band zijn grote fans van Dougie MacLean en maken donderdag hun muzikale droom waar als ze samen met MacLean Caledonia zingen. Het concert begint om 20.30 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij hotel De Lindeboom en Music Store Texel. Het Texels Christelijk Mannenkoor geeft zondag 21 december een kerst concert in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim. Het koor, gedirigeerd door Piet de Reuver en Piet Bakker, zal een gevarieerd kerst repertoire ten gehore brengen. Solistische medewerking wordt ver leend door sopraan Marijke Witte en koorlid Rob Manse. Het concert be gint om 14.30 uur en is gratis toegan kelijk, Aan het slot wordt gecollec teerd voor een bijdrage in de kosten De Stichting Welzijn Ouderen Texel is op zoek naar een ontwerper voor een peukenbak. De bak die bij De Buure ton stond, is gestolen, waardoor de rokende gebruikers van het ouderen- centrum hun peuken met meer kwijt kunnen. Voor het leukste ontwerp stelt de SWOT een beloning van €50,- in het vooruitzicht. Als de ont werper de bak zelf wil maken, worden de kosten hiervan vergoed Voor vra gen en reacties: SWOT, Beatrixlaan 143,1791 GA Den Burg, tel. 312696. Jij koesterde ons en was 'n prachtvader De laatste/aren koesterden wij jou Bedroefd geven wij u kennis dat na een lang en werkzaam leven, is overleden onze lieve vader, schoonvader, opa en overgrootvader Jan de Ridder sinds 9-5-1971 weduwnaar van Wilhelmina Vmke Texel, 4-11-1905 t Texel, 14-12-2003 Den Burg: Huib de Ridder Thea de Ridder-Duinker Hoorn: Lies Hartman-de Ridder Den Burg Corrie Witte-de Ridder Wim Witte Hannie van der Vis-de Ridder Kees de Ridder Geer de Ridder-Broekman Klein- en achterkleinkinderen Den Burg, „Gollards", kamer 203. Vader is opgebaard in zijn kamer. Woensdag 17 december is er van 19.30 tot 20.00 uur gelegenheid tot condoleren in „De Carrousel" van de „Gollards", De Zes 12 te Den Burg. Donderdag 18 december vindt om 13.15 uur de crematieplechtigheid plaats in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na de plechtigheid kunt u de familie ontmoeten in de koffiekamer van het crematorium. Correspondentie-adres: H de Ridder, Witte Kruislaan 24, 1791 EH Den Burg. Oicbokon op zondag 14 docbrufccx TOOy Z-oon van Jalja Verkerf en H"an1 L-i(t KoHcriiraaf 1 Z 179^ Ooiicrcnd Voor bczoch o-vcn bellen, id 329OO7 INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. De hoogste kwaliteit tegen de laagste prijs Banketlet ters, kerststollen, tulban den, bonbons en andere kerstchocolade. Ook kerst pakketten. Inde Soete Suy- ckerbol, Weverstraat 33. Verrassende, heerlijke kerstmenu's. Thuis bij u bezorgd. H&S Cateraars, tel 310079. Klusbedrijf Texel. Nieuw bouw, verbouw, onderhoud en renovatie. Timmerwerk, schilderwerk, straatwerk en tuinonderhoud. 06-20821693/ 06-22300114. Manëlle Glorie start in jan uari met yogalessen in yogacentrum De Hoge Berg. Tel. 315782. Ryan Cornells 3070 gram Thimethy Jan 3030 gram zijn geboren op 10 december 2003 Peter en Barbara van der Voort Schipper Boonstraat 10 1795 AR De Cocksdorp Voor een afspraakje met deze twee knappe kerels, bel dan 0222-316332. Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Emma Maria Johanna Emma is geboren op 8 december 2003 om 06.01 uur, weegt 3610 gram en is 51 cm lang. De trotse ouders en broers zijn: Jaap-Kees, Marieke, Maarten en Jasper Snoeij Haagwinde 34 1724 TB Oudkarspel Telefoon 0226-318199 Bestel je foto's van Ou* Sunderklaas op ww keesnan.nl Wilt u ook prachtige acrj nagels met de feestdage voor een speciale mtrodu tieprijs?9 Nailstyling Pali cia, tel 06-54761498. Kerstconcert Mannenko zondag 21 december Kiekendief, De Krim. Aai vang 14.30 uur. Gratis to gang. Kein Bild? Kein Ton? VI kommen schon! Servk Center Texel, 311 777 Ook op zondag en beide kerstdagen kunl uw bestelde hapjes, sal des, gebak en taarten oj halen bij Texel Caterin Service Ruud Boom, ti 313791www.texelcatenn nl Kerststerren, cyclame azalea's en andere fleurr planten voor in huis. Tt centrum V/d Werve. Hoort u overal „sorry, hei vol" en „u bent te laat"? dan naar Qnipp Kapsali in de Waalderstraat! Flei bel in „tijd", creatief met! schaar: kom gewoon lanj wij staan voor u klaar! 15, of 312227 Nu mooie damesjass vestjes, truien, voorde geprijsd bij Tomahawk. Kerst met KTF. Ker samenzang op maand 22 december om 19.30 u Doopsgezinde kerk v Den Burg. Entree vrij. Carstereo verkoop/repar tie Service Center Tex« 311 777 Gelezen in 98% van de Texelse huishoudens Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11,1790 AA Den Burg (als brief frankeren) Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Contant geld bijsluiten Brief onder nummer €2,00 extra •Inleveren maandag voor 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17 00 uur (TC vrijdag) Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) 6,20 7,75 3,30 €10,85 €12.40 €13,9 €15,50 Deze bon is alleen geldig voor texelaartjes Tarief mei. 19% bw Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje 'm Naam Adres Postcode/plaats plaatsen in de krant van: Handtekening I

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2