Den Burg: schietsportcentrum, vrouwencollege en nationaal park .TEXELSE J* courant- )e Waal: minder en toch meer. )en Hoorn: inventieve spelers Oosterend: zwaar weer vanuit Brussel De Koog: stoelendans en bingo dinsdag 16 DECEMBER 2003 et vertrek van Piet Zoon en het ;hterblijvende vrouwencollege, as voor speulers in Den Burg een ron van inspiratie. Burgemeester eldorp moest er flink aan geloven i het nationaal park en schiet- jortcentrum Odysseus waren iderwerpen die vaker terugkeer- en. Bij de volwassenen nam het intal voorstellingen af, evenals de jblieke belangstelling, maar de naliteit was hoger, oordeelde de ry. Bij de jeugd was het zo druk !t er files ontstonden. s voorstelling 'Meer kiekers dan eulers', waarbij een enkeling met in verrekijker vergeefs naar andere orstellingen loerde, sloeg 's fonds de spijker op z'n kop. Verge ten met vorig jaar werd er minder speuld, waarmee de neergaande ind werd voortgezet. Er waren niet leen minder voorstellingen, de tijd it speulers in het centrum langs een londerbroken rij toeschouwers ikken behoort ook tot het verleden de Weverstraat heerste weliswaar in gezellige drukte, in de Binnen- irg waren de toeschouwers dun izaaid. Wellicht speelde het re- machtige weer een rol, maar de dachte dat het volksfeest in Den jrg nieuwe impulsen nodig heeft, aft ook bij de organisatie Over alke dat moeten zijn, buigt de Stich- ig Folklore zich nog. het uitgaansleven viel weinig van i verminderde belangstelling te merken. Doordat de Ouwe Sund in het weekend viel, bezochten veel overkanters het feest. Menigeen kwam niet naar de optocht kijken, maar dook direct een kroeg in om zich te laven aan de alcohol. De eer sten hadden tegen een uur of half elf de schoenen vol en trokken zich te rug. Anderen bleven aan de bar van hun hotel, om tegen een uur of half twaalf het uitgaansleven op te zoe ken. Bezoekers die op een vroeger tijdstip, meteen na de optocht even snel een kijkje in De Lindeboom na men, klaagden dat er nog niets te doen was. Later op de avond werd het zó druk, dat er voor verschillende cafés wachtrijen ontstonden. De po litie sprak van een rustige avond, maar ooggetuigen maakten melding van een knokpartij in één van de ca fés. Verloren Zoon De wens dat er meer gespeuld moet worden, moet de vader van de ge dachte geweest zijn achter de voor stelling van een oudere speuler die ervoor pleitte Ouwe Sunderklaas in het Texelse onderwijs op te nemen, zodat kinderen het in de opvoeding meekrijgen. Twee speulers die het tv- programma Zaai imiteerden, vroegen zich hardop af wat ze dit jaar eens zouden spelen. De diversiteit aan voorstellingen was groot, maar ook werden dezelfde onderwerpen meer dere keren gespeuld Zoals het ver trek van gemeentesecretaris Piet Zoon. 'Texel Hattem, Hattem heeft 'm', klaagden vier dames, voorstel lende het vrouwencollege. Ze ween den over hun Verloren Zoon. Een andere groep, die met de badkuip van de burgemeester kwam aanzet ten, boog zich over de vervanging van Zoon. Het leidde tot een stoelen dans van Texelse prominenten. Zoon dook ook op bij een rotonde. Meer dere keren werd schietsportcentrum Odysseus gespeuld. Niet prikken, maar bloedschieten. Het multifunc tionele van het centrum kwam tot ui ting in een voorstelling waarbij elke dag een andere sport of activiteit werd beoefend. Voor de exploitatie van Catalpa werd zelfs met sperma geschoten. Uiteindelijk was er door alle drukte geen plaats meer voor de schutters zelf. Te lang Het was één van de voorstellingen die behoorlijk aan de lengte was. Enig geduld vergde ook de grote zang groep, die zong welk lied al dan met goed genoeg was om het Texels volkslied te worden. Dat van Pip en Janien, van Willem Kikkert of een ander. Uiteindelijk doorstonden ze geen van alle de toets der kritiek. Uit gebreid was ook het stuk waarin het oude Raaksje als decor werd opge voerd Ondernemers verlangden weer terug naar de tijd waarin de kap per de bakker schoor. Een ludieke act, maar die ook wat aan de lange kant was. De organisatie roept deel nemers op volgend jaar de speultijd op ongeveer een minuut te houden. Werd de achterhoede van het speulersveld in het verleden gevormd door grote trekkers en opgetuigde landbouwwagens, dit jaar reed er slechts één wagen mee, en dan nog een kleine ook. Het was één van de vele speulersprotesten, in dit geval tegen het verkeersplan voor het na tionaal park 'Texelaars in het geweer tegen Staatsbosbeheer', was de leus die aan duidelijkheid mets te wensen overliet. Geschetst werd een doem scenario dat de eilanders te wachten zou staan in de Dennen. Het was een onderwerp dat meerdere keren werd gespeuld, met steeds het toekomst beeld van een omheind bos waarin de recreant nauwelijks welkom is. Een sterk overdreven beeld, dat op gespannen voet staat met de werke lijkheid, maar dat mag allemaal met Ouwe Sunderklaas. Protest was ook dat van een ram wiens staart niet meer mocht worden gecoupeerd en die daarom met meer naar de Schapenfokdag ging. Aan protest onderhevig waren ook de kostbare projecten waarin de gemeente inves teert, Een aantal hoge heren, speulers op stelten, kwamen orde op zaken stellen. Er liepen protesterende koeien rond en er was een aanklacht tegen de verplichting om kerstbomen in kerken brandvertragend te maken. Een kritische noot werd ook gekraakt over het met meer mogen roken in gesubsidieerde ruimtes, waarbij een speciale rookcel werd opgevoerd. Hielenlikkers Een voorstelling waarvan toeschou wers vonden dat deze de plank mis sloeg, was een rouwstoet die de overname van het postkantoor door Joop Groen bekritiseerde, omdat beambten hierdoor hun baan kwijt raakten. 'Dankzij Joop houden we hier juist een postkantoor. Ze moeten tekeer gaan tegen Postkantoren BV, dat alle kantoren wegbezuinigt'. was een commentaar. Ook de burge meester ontsprong niet de dans. Zo liep ze rond met een pak boter op haar hoofd, een verwijzing naar de smurrie die met Luilak op haar huis werd gesmeerd, maar ook naar de manier waarop ze toekomstige over last wil tegengaan. Texels eerste bur ger was in vele andere uitdossingen te zienBijvoorbeeld haar achterkant, uitgebeeld op het Rad der Hielenlik kers. Wie het hardste likte, kreeg bij de gemeente het meeste gedaan OSG-rector De Vries likte niet hard genoeg en kreeg geen nieuwe school. Ook de Texel Academie had een te korte tong. Geen subsidie, wel een lening De perikelen rond de ver goeding voor galerie Tusse de Banke werden in verschillende hoedanighe den gespeuld. Onder andere door een groep die al dansend een grote lijst ontvouwde. Te zien was de Texelse wietcoöperatie, met echte spaceculaarscake. Het ganzen- protest van Piet Lap werd uitgebeeld met een manshoge en eieren leg gende gans. De mogelijke bouw van het gemeentehuis op de ijsbaan was een schrik voor veel speulers. 'Dan komt ijsmeester Jan Hopman zonder baan te zitten. En dan zit hij zonder baan', was de woordspeling. In de categorie bikkelhard paste de voor stelling over de Texelaar die zich aan incest had schuldig gemaakt. Aan een galg werden zijn geslachtsdelen meegevoerd. Bewondering was er voor de vertol king van John Rep ('Rap'), die al rappend vertelde dat hij een betere club dan Texel'94 verdiende. En dan was er nog de groep die consta teerde dat Nico Drenth, die onlangs een Texelaar een fiets bezorgde, po pulairder is dan Harry de Graaf. 'Drenth for President.' Leuk om te zien was de voorstelling van de rij dende trouwkapel van Wout Stam, die nietsvermoedende stelletjes mid den op straat in de echt verbond. Typisch voorbeeld van een act waar aan wat langer was gewerkt. Dat moet ook het geval zijn geweest bij de twee dames die in prachtige groenzwarte toga's de Texel Acade mie bezongen. Niet omdat ze er zo ingenomen mee waren. Ze vonden het maar een vaag verhaal, dat de gemeenschap veel geld kostte. Jeugd Waar bij de volwassenen de aantal len wat tegenvielen, was de jeugd in Den Burg sterk vertegenwoordigd. In aantallen, maar ook in kwaliteit. On derwerpen die werden gespeuld wa ren: Sinterklaas een week later op Texel, hangjeugd die steeds jonger wordt, de ijsbaan die geen parkeer plaats mag worden, met spelen in de tuin van Sint Jan (Sfepp/e en Stokkie kwamen met de oplossing om samen te gaan spelen). Luilak (mets georga niseerd voor de jeugd, dan maar het huis van de burgemeester besmeu ren), Tusse de Banke te duur voor kunstenaars, het met veel geraas plaatsen van het kunstwerk van Wol kers, kanjerprojecten (met vrouwen aan de top zijn de euro's gauw op). de geboorte van prinses Amalia, Wout Stam (twee jonge bruidjes vroe gen zich af of Stam wel op hen wacht), het maisdoolhof, Kotex (rap pende kippen) en het streekplan (des duivels, waar moeten wij wonen). Uitslagen Jeugd - Enkelingen l Rijkswaterstaat, 2.Luilak. 3.Zeespiegel. Paren: 1 Kunstenpaar Tusse de Banke. 2.Hangpeuters, 3.Kanjerproject. Groe pen: I .Haanties van de Kotex, 2.Luilak, 3.0e stilste boerderij van Nederland Volwassenen: Enkelingen 1 Goudhaantje, 2.Texe!land. 3.Ge- meente van de baan. Paren/trio's: 1 Texel- academie. 2. Rotgans. 3 Texelsaai. Groepen 1 Staatsbosbeheer. 2. Badmeesteres. 3. De droom van Wout Stam. De Folklorebeker ging dit jaar naar Her- innchling Groeneplaals Er zijn nog twee bekers niet afgehaald De winnaars kunnen terecht bij de Klantenservice van de Hema iet meer dan twintig voorstellin- m trokken vrijdagavond aan de ly in De Waal voorbij. Dat is min- ir dan vorig jaar. Daar staat te- rtover dat het aantal deelnemers ir voorstelling gemiddeld groot is, omdat er enkele flinke groe it tussen zaten. Het totaal aan- speulers was daardoor toch be ëdigend, vooral als daarbij het ringe aantal inwoners van Texels [inste dorp in aanmerking wordt nomen. Als hetzelfde percen- ge in Den Burg zou meedoen, iu het centrum er totaal door srden verstopt en zou de jury eruren moeten maken. mens de Waalder jury liet Cora de nter weten dat de kwaliteit van de orstellingen respect afdwong. Er ïd goed gespeeld. Dat gebeurde is heel langdurig, maar door het ie aantal voorstellingen gaf dat en problemen. Na afloop was het het dorpshuis gezellig en druk. n voorbeeld van uitgebreid spel le- rde het duo Hans (de Winter) Pot en Joke (Pantekoek), dat in de stijl n Thomasvaer en Pieternel wijsge- discussieerde over diverse Waal- r vraagstukken. Het aan de orde illen van de 'stokpaardjes' deed flken aan de jaarlijkse openbare rgadering van college en dorps- mmissie. De irritatie die daarbij de itste keer in De Waal is ontstaan, is vrolijk in het spel verpakt. De orstelling werd beloond met de sselbeker. De Waal liep ook 'Dirk de Druïde' id, met tot nadenken stemmende opmerkingen zoals: 'De burgemees ter zegt dat wij ouderen het goede voorbeeld moeten geven aan de jon geren. Wij proberen dat wel, maar niet al te handhavend...' En man met een kar bloemen had het Hogereind herdoopt in Bloemstraat en zette bij de stoepen planten neer ais remedie tegen parkerende auto's. Voor de fa milie Winter had hij winterharde boe renkool. Het 'verdwijngordijn' (een soort rijdend podium) werd ook ge bruikt voor het aan de kaak stellen van diverse toestanden, van Braspenning tot de intocht van Sin terklaas, leuk genoeg om de eerste prijs bij de volwassenen te krijgen. Dat Sint Nicolaas dit jaar geen intocht maakte in De Waal heeft afkeuring opgewekt, blijkens tenminste twee voorstellingen. In één geval kwam een fraaie Sint met Pieten alsnog het dorp binnen. Een veelbesproken en daarom voor de hapd liggend onder werp was de Waalder rotonde. Die komt er alsnog, maar niet tot ieders vreugde, want op de geplande locatie is nu nog een weitje met een beeld en een bankje. Ook wordt het terrein gebruikt voor barbecue, het weiden van een pony en zelfs crossen. Een groep van zes beklaagde zich over dit verlies als gevolg van het 'asfaltplein'. Uitslagen Jeugd 1 De ri|dende glascontainer (Willem. Hendrik. Martijn Eelman) 2 Caravannen (Sanne, Simone, Femke). 3.Voetballers (Dennis. Richard. Mikel. Coen. Job). 4 Zwarte Pieten (Marleen en Melina). Volwassenen: 1 Verdwijngordiin; 2.De Feest commissie; 3 Sinterklaas De folklorebeker werd toegekend aan de Bloemenkar-uitbeelding. is in Den Hoorn weinig gebeurd t afgelopen jaar. Waar moet je n over spelen?' Het was een elgehoorde klacht onder de eulers die in Texels zuidelijkste rp aan Ouwe Sunderklaas mee- den. Ze toonden zich echter in- ntief en lieten in hun voorstellin- n een scala aan onderwerpen de rue passeren. oral bij de jeugd was de variatie lot. Van de vijftien voorstellingen dden er slechts twee hetzelfde derwerp en werd er in één (over ■rry's Hoekie) naar verwezen: de boorte van prinses Amalia. De an- 'e lieten zien dat er wellicht toch 't zo weinig in het dorp is gebeurd sommigen wilden doen geloven, opkomst was goed. In totaal de- n maar liefst 43 kinderen mee, on- reer de helft van het aantal leerlin- n op de Jan Drijverschool. Ook de aliteit liet weinig te wensen over. ssen de verschillende prijs- inaars zaten in de meeste geval- maar gaatjes van enkele punten, n topper bij de enkelingen was 'Jan Veeger', die een maquette van zijn boerderij en zijn vele schuren meevoerde en uit een kruiwagen de ene na de andere schuur haalde en er bij plaatste. Bij de grote groepen ging de eerste prijs naar de groep die speulde dat er in Den Hoorn wel erg veel huizen worden verbouwd en nieuw gebouwd. De eigenaars kun nen het kenneli|k betalen, werd ge constateerd. De dreigende onder gang van de markt van de Hoornder Donderdag, waar volgens de ge meente geen commerciële producten meer mogen worden verkocht, le verde ook een aardige voorstelling op, die van de jury slechts één punt minder kreeg. De 'oudjes' van de biljartvereniging, die afgelopen maand hun vijftigjarig bestaan vier den, 'gaan door tot ze erbij neerval len', aldus een groep met stokoude, kreupele mannen, die deze bewering ook in de praktijk brachten en daar mee niet alleen de derde prijs, maar ook de origmaliteitsprijs wonnen Bij de volwassenen waren zeventien voorstellingen te zien, éen minder dan vorig jaar en bijna gelijkelijk ver- Hoornder speulers wachten op de bus naar Oudeschild, dat het ruimtegebrek in dorpshuis De Waldhoorn moet opvangen. In De Koog speelde Ouwe Sun derklaas zich traditioneel af in een klein stukje van de Dorpsstraat, waar de speulers elkaar verdron gen en net als publiek en jury dwars door elkaar heen liepen. Speulers hielden doorlopende voorstellingen en probeerden el kaar verbaal af te troeven. De alge mene indruk is dat er sterk werd gespeuld en dat een en ander er verzorgd uitzag. Aan variatie geen gebrek in De Koog, waar bij de volwassenen 45 speulers hun opwachting maakten Een speuler beklaagde zich erover dat veel ouderen uit de badplaats ver trekken. Hij sjouwde een met zorg gemaakte maquette rond van seniorencomplex Koger Hoop Maar als het nog lang zou duren, ging hij naar Sint Jan. In de kar van vishandel De Doorstart, met daarop gemar keerd een speciale hangplek voor Rob Zuidwijk, werd de hele avond vis gebakken. Velen deden zich er te goed aan. Een ander zamelde hand tekeningen in om te zorgen dat de verdreven uitbater weer terug kon komen. Door verschillende groepen werd het deurbeleid gehekeld om jongeren onder de zestien jaar met toe te laten. Zo was er een 'De jeugd heeft De Toekomstbar' en liepen er mensen met uiteenlopende soorten handel (drugs en condooms) voor jongeren die buiten moeten blijven. Een groep senioren gaf horeca ondernemers de tip zich meer te nch- ten op 'ouderen met een dikke knip'. Advies: maak het weer wat knusser, dan komt vanzelf de 55-plusser. Ze illustreerden dit door op muziek van Frans Bauer een stoelendans te doen en bingo te spelen. Ook in andere opzichten bleef de Koger horeca niet onbesproken. Er liepen speulers rond met een bord waarop stond dat café Cheers de toekomst heeft en het ver zoek werd gedaan de vermiste for mule terug te bezorgen bij de eige naar, waarmee Paul van Dijk van SamSam werd bedoeld. Ook werd een noodoproep gedaan aan 'De Beer', 'want aan De Koog gebeurt niks meer'. Verder werd een Texelse Courant uitgedeeld met het nieuws dat Kets en Klok per 1 januari geen kok meer hebben. Twee speulers die een strandhuisje door de straat sjouwden, vonden dat verlenging van de sluitingstijden de nachtelijke over last op het strand zou verminderen 'Cafés langer open, dan gaan ze niet naar het strand om te slopen.' De perikelen rond de voetbalclub van De Koog waren een dankbaar onder werp. Gespeuld werd ook over een politieagent. 'Wel een beetje krom, als er gedeald wordt draait hij zich om.' Bij de jeugd maakten slechts twintig speulertjes hun opwachting. Uitslagen Jeugd - Enkelingen: 1.Hotel Boschrand (Jelle Burgman). 2.Halloweenspook (Lucie Burgman). 3 De Jutter (Jarko Hartmans). Paren 1 De Jut ter (Esmee Daalder, Ruben Legierse), 2.Viskar JCharel Jilderda. Yante Visee), 3 Indianenstel (Katjaen Maneke Schraag). Groepen 1 .De Hot (Bas. Susan en Simon den Braven). Folklore beker SOS-band (Jet. Daan en Teun Eelman Muriel en Noëmi Frontana. Emma en Thi|s van Veen en Daan Hopman) Volwassenen - Enkelingen 1 Seniorencomplex Kogerhoop (Hans Bakker), 2.Juut (Jan Ijst). 3.30 km (Carta Burgman) Paren 1 SV De Koog (John List en Richard Daalder), 2.Strand op slot (Marja Burgman en Natascha Brouwer), 3.Cor Elsendoorn (PeList en Yvonne Eelman) Kleine groepen 1 Wampiks (Carla en Hans Huisman, Richard en Lida Bakker). 2.Ouderen Toekomst (Jeanette van Tatenhove. Willem Vinke, John en Tineke Zuidema). Grote groepen 1 Strand paviljoen Paal 20 (groep Verseput). 2 Uitgaan in De Koog (groep Koorn). 3 R(e)ST (groep Rommel) Folklorebeker. Consul SV De Koog (Nanning en Edgard Kikkert). Mprikken in schietsportcentrum Odysseus. Ouwe Sunderklaasspeulers uit Den Burg 'akten er dit van. deeld over de drie categorieën. Hier was meer overeenstemming, want de door Piet Lap aangekaarte ganzen- overlast was een tamelijk populair onderwerp. De meeste aandacht trok een groep die een enorm ganzenbord had gemaakt en daarop de gebroe ders Lap liet spelen, onder leiding van Erik Menkveld van Natuur monumenten, die de regels bepaalde en er zelfs geen boodschap aan had hoe de (levende) dobbelstenen rol den. Ook vele uren van nijver knutsel werk waren gestoken in het 'Hoorn der poly', met 'Carry Welboren' en DEK als spelers die op zoek zijn naar woonruimte. Ook 'Jaap Dik', sinds kort eigenaar van twee woningen in Den Hoorn, speelde mee, evenals 'Ed Drijver', die de gevangenis mocht verlaten zonder betalen en ondertus sen met zijn jachtgeweer helikopters uit de lucht schoot. De groep kwam één punt tekort voor de eerste prijs, maar werd door de jury wel beloond met de origmaliteitsprijs. Een aardige was ook een voorstelling waarin voor zitter Herman Bakker van DEK staat te wachten op de bus naar Oude schild. waar het fanfarekorps zal op treden omdat dorpshuis De Waldhoorn te klein is. Al gauw krijgt hij gezelschap van dorpsgenoten van de koersbalveremging, de peuter speelzaal en de soos, die eveneens wegens ruimtegebrek uitwijken naar Oudeschild. 'Herman Ridderinkhof' is als kersverse voorzitter van de dorps commissie ten einde raad, maar 'Jan Veeger' weet raad en bouwt ter plekke een paar schuren. De kosten vormen geen probleem en uiterst genereus zegt hij bovendien: 'Weten jullie wat, de eerste schuur is voor mij.' Broers Jan en Piet Lap (de 'echte') verrasten de toeschouwers én elkaar door allebei een luidruchtige en stin kende grasmaaier in hun voorstelling op te voeren. Erg aardig was die van 'Ferry Zwanenburg', die met een fiets vol tweedehands spullen de rommel markt bevoorraadt. Ondertussen wordt hij voortdurend door potentiële leveranciers en klanten gebeld op zijn telefoon (een ouderwetse, geen mo biele) die hij in zijn fietstas vervoert, terwijl echtgenote 'Annie' steeds zegt dat hij rustiger aan moet doen omdat hij al 81 is. 'Kaal geplukt' was spijker hard, over twee Hoornder mannen die zich door 'zorgzame' vrouwen hebben laten beroven van hun spaar geld en nu zitten na te beven in Starkenburgh. Van heel andere aard was 'Schetsen van verzoening', geïn spireerd op de landelijke fusie van hervormden, gereformeerden en lutheranen, die éen dag eerder een feit was geworden. Een speuler in wie de toeschouwers dadelijk dominee Jaap Vlasblom (de 'echte') herken den, schetste sterke staaltjes van verzoening: van Kees Kok en Ane Lap die voor Laps nieuwe schuur in De Naai een praatie maken, van Piet Lap die de ganzen gaat voeren en van Joke Geldorp die vrolijk fluitend haar ramen wast na een genoeglijke luilak viering. De voorstelling was met af stand de beste bij de enkelingen. De tevreden winnaar gaf na afloop grif toe dat het er eén met een 'bood schap' was geweest- 'Ach ja, als de mensen niet meer naar de kerk ko men. dan kom ik wel naar hen.' Uitslagen Jeugd - Enkelingen 1 Jan Veeger, 2.Harry's Hoekie. 3.Hondendrol. Kleine groepen: 1.Prin ses Amalia. 2 Ganzenparadijs 3.Duivel/engel. Grote groepen. "I.Oude huizen plat. 2.Hoorn der markt, 3.Biljartclub 'de oudjes' De Me vrouw Bothof-beker (de originaliteitspriis) ging naar Biljartclub 'de oudies Volwassenen - Enkelingen 1.Schetsen van verzoening. 2 Grasmaaier, 3.Den Andel is het niet meer Kleine groepen. 1.Ferry en Annie Zwanenburg, 2 Kaal geplukt. 3 Jaap en Ellen Dik. Grote groepen: 1 Ganzenbord, 2 Hoornder poly, 3.Alles gaat naar Oudeschild. De Naalrand-Klif-beker (de originaliteitspriis voor de enkelingen) ging naar Schetsen van verzoe ning. De Firma Goenga-beker (de origmaliteits prijs in hst algemeen) ging naar Hoornder poly. Ouwe Sunderklaas lééft in Ooster end. In de straten rond de kerk was het vrijdag een drukte van belang: spelers en kijkers krioelden door elkaar. Doordat de langere stukjes vooral op de verlichte hoeken wer den gespeeld, boden de straten voldoende ruimte voor enkelingen en paren. De route voerde dit jaar voor het eerst rond de kerk en mede door de nieuwe route kostte het de toeschouwer geen enkele moeite alles te volgen. Dat de hoek Blazerstraat-Vliestraat precies op de wind lag, was lastig, maar is de organisatie niet te verwijten. De lange stukjes lijken in Oosterend voet aan de grond te hebben gekre gen. Waren er in voorgaande jaren maar enkele groepen die zich aan een uitgebreide voorstelling waagden, de laatste jaren nam dit aantal gestaag toe, een ontwikkeling die zich ook dit jaar voortzette Dat dit tot kritische opmerkingen vanuit het publiek leidde, was te verwachten, maar dat het feest aan verandering onderhevig is, is een teken dat het leeft. Er was dit jaar veel aandacht besteed aan zowel vorm als inhoud van de stuk jes en ook de verstaanbaarheid was over het algemeen goed. Dat wil nog wel eens een probleem zijn, waar door de aandacht snel verslapt. In een langer spel kunnen meerdere onderwerpen worden behandeld, maar dat hoeft aan de kracht van de uitbeelding mets af te doen. Mocht deze ontwikkeling zich de komende jaren doorzetten, is er wellicht iets voor te zeggen dat de grotere groe pen op een vaste plek spelen, zodat de kleinere voorstellingen met in het gedrang komen. Zeer groots van opzet was het 'his torisch naspel' in de Koetebuurt. Met steigermateriaal en muziek werd hier een voorstelling gegeven om de in komsten van Oosterend Present nog wat op te vijzelen. Toeschouwers za gen heel in de verte een aangeklede steiger die als decor dienst deed ('een weiland is nog geen decor'), maar konden eventueel gebruik ma ken van een gigantische verrekijker. Een blik daardoor maakte duidelijk dat de poppen die aan de andere kant van de straat waren opgehan gen dorpsgenoot Dirk Kuiter en Joop Rommets, verslaggever van de Texelse Courant, voorstelden, die kri tische noten hadden gekraakt bij Oosterend Present. De kritiek van Kuiter op het dorpsfeest was voor velen een bron van inspiratie ge weest. Zelfs zeer jeugdige spelers verklaarden: 'Dirk, door jouw stukje in de krant ben ik met in een ander bed beland.' En ook Sint Aqan en Sint Maarten waren met Oosterend Pre sent niet vreemd geweest, 'omdat alle vrouwen bij Dirk in de Mulder straat zaten' Het was wellicht ook dankzij Ooster end Present dat er meer monniken op straat liepen. Naast de al genoemde Sint Arjan en Sint Maarten, die onder het genot van een Kerrekebiertje - waarvan elke slok een stuiver kostte - het laatste nieuws doornamen, was er een heus monnikenkoor dat de toeschouwers een aubade over Ouwe Sunderklaas bracht. Een an dere grote voorstelling speelde de perikelen rond het Strendertuus. Hennepkwekerij, inbraken en buren gerucht kwamen allemaal aan bod, terwijl de camera van Man bij hond snorde om het leven in het 'rustige' Oosterend vast te leggen. Twee wensputten waren op zoek naar een plekje om. als dat eenmaal gevonden was. de wensen van de omstanders te vervullen en de 'Miss Visverkiezing' was bedoeld om te beslissen welke Oosterender vissersvrouw model mag staan voor het nieuwe beeld. Alle vissersvrouwen zetten hun beste beentje voor, waarbij ook het reilen en zeilen van hun mannen ter sprake kwam. En dat alles terwijl 'Jan Does' verkeerscursussen uitdeelde en plan nen voorlegde voor het parkeerterrein op Achtertune. De onderwerpen waren bij de jeugd iets minder dik gezaaid. Blijkbaar hadden de graafwerkzaamheden voor de regenwaterafvoer diepe in druk gemaakt, want het graven, de riolering en de herstratmg waren fa voriet. Zowel groepen als paren en enkelingen beeldden dit ieder op hun eigen wijze uit. Het aantal jeugdige spelers - en kijkers - dat op straat was te vinden, doet de hoop leven dat Ouwe Sunderklaas in Oosterend nog een lang leven is beschoren. Maar met alles had dezelfde luchtige toon. Dat de Europese vangst beperkingen als een donkere wolk boven Oosterend hangen, was het thema van twee vissers die hun eigen 'beursebankie' met zich meedroe gen. Ze konden het op de barometer aflezen: 'Zwaar weer vanuit Brussel.' Uitslagen Jeugd - Enkelingen: LAdn Rentenaar en de bordjes, 2 Eureka. 3.Te klein voor het Strendertuus. Paren- Uoke Jutter en Nel Eelman. 2 Stratenmakers Mulderstraat. 3 Dirk Kuiter. Groepen 1 Stratenmakers. 2.Poep op het Robbepad 3.Hondenuitlaatseivice Volwassenen - Enkelingen. 1 Does' idee: par keerplaats Achtertune. 2 De kleine klant wil ook zegels. 3 Thuiskapster. Paren 1TPG Post. 2 Sint Arjan en Sint Maarten. 3.Histonsch na spel Groepen 1 Openbaar toilet jeu de boules. 2.Uitlaatservice 'Jorrit'. 3 Miss Visverkiezing. Aan de berichtgeving over Ouwe Sunderklaas werkten mee March Heijnen (De Koog), Louise van der Sluis (Oudeschild), Pip Barnard (Oosterend), Harry de Graaf (De Waal). Jeroen van Hattum (De Cocksdorp), Joop Rommets (Den Hoorn) en Gerard Timmerman (Den Burg). Twee dames bezongen het wel en wee op de Texel Academie.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5