Cjroe n Twartsjexels het Krachtiger aanpak iepziektebestrijding Leemkuil mogelijk eenzijdig afgesloten Kantoortoren in aanbouw biedt artistieke aanblik College zet plan huizen Zouteland gewoon door Bezorgers TC in het zonnetje Texelse Media TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT MET KERST TEXELSE^COURANT tl Eiland berichten Texel Blues Taxichauffeur m Radiopiraten Ondanks enorme kostenoverschrijding Musea STM in de lift door subsidies Gemeente koopt d'Ouwe Ulo Tweede ambulance weer ter discussie 10 voor Texel Ondanks Ontwikkelingsbeeld NHN Menwedstrijd IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11839 TEXELSE VRIJDAG 19 DECEMBER 2003 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 Nu het jaar er bijna opzit, is het tijd om de bezorgers van de Texelse Courant in het zonnetje te zetten. Uitgeverij Langeveld de Rooy heeft daarom een speciale bezorgerskaart laten drukken, die huis aan huis wordt bezorgd en die bij voorkeur persoonlijk aan u wordt overhandigd. Op de kaart bezorger Tim Klaassen, die de krant rondbrengt in de omgeving van De Cocksdorp. Verder is te zien wat er komt kijken voor het maken van de krant. Het schrijven van de berichten door de redactie, de vormgeving door de ontwerp afdeling van L&R, het drukken van de Texelse Courant en het trans port naar het uitgiftepunt aan de Spinbaan, en tenslotte de bezorging. Achterop de kaart een overzicht van alle bezorgers en hun telefoonnummers, zodat u hen kunt bellen als u eens geen krant heeft gehad. Een bewaar exemplaar dus. Tim is eén van de vele bezorgers die twee keer in de week. weer of geen weer. de krant bij u in de bus stoppen. Zowaar wel een attentie waard. Verderop in deze krant een interview met bezorgers Peter en Henk van Heerwaarden, die samen al tach tig jaar de Texelse Courant rond brengen. £rcn ImtHrJinll li hé bjrL. In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 25 en vrijdag 26 december, zal er op woensdag 24 december een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 22 decem ber tot 17.00 uur worden in geleverd. Directie Langeveld de Rooy ffrtt» JjmarL-Jinli It b* bjri_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 WIJZIGING OPHAALROUTES HUISVUIL pagina 13 'Ik stoa op 'n duintop en kiek naar de zee, strand ligt an mien vuute, hier heerst nog vree, i-j vuult ow herbo ren. in het ochtendgloren.' Het zijn enkele regels uit Ik heb mien hart ver pand, een ode aan Texel, die op de deze week verschenen CD Hak swing van de Achter-hoekse band Normaal staat. Pagina 7 Henk Roeper houdt wel van een praatje en dat komt hem als taxi chauffeur goed van pas. Pagina 9 Uit nostalgische overwegingen én om de gezelligheid van toen te laten her leven, bundelen Radio Decibel en Radio Roulette hun krachten voor een gezamenlijke reünie, die van avond begint en moet resulteren in een tien dagen durende marathon uitzending. Pagina 7 7 (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) promotionele activiteiten lijkt volgens het STM-bestuur vruchten af te wer pen. Gestreefd wordt naar een bezoekersaantal van 100.000 per jaar Ook het kleinste museum van de stichting, de Oudheidkamer, kende groei. Bijna 7800 mensen namen hier een kijkje. De goede resultaten van de musea hangen voor een deel sa men met de VOC-activiteiten die in 2002 werd georganiseerd en een flinke impuls aan het museumbezoek gaven. Ie bestrijding van iepziekte op èxel heeft dit jaar veel meer ge- ost dan vooraf was ingeschat, ling de gemeente begin dit jaar og uit van €152.000,-, nu het jaar ijna om is, blijkt er €546.000,- uit- egeven, meer dan het drievou- ige. Door de warme zomer moes je veel meer zieke bomen worden erooid dan geraamd. In totaal 8.500, waarvan 6.500 flinke exem- laren. Ve dachten dat we grip op de iep- eke kregen, maar hadden er met op erekend dat we zóveel zieke Iepen juden aantreffen', vertelde Corrie eijne, die als wethouder verant- oordelijk is. Nadat ze het afgelopen aiaar de raad al om een extra bij- ■age vroeg, moet ze de politiek nu eer vragen het tekort aan te zuive- n, in dit geval van €230.000,- Dat Bdrag had nog een stuk hoger kun- en oplopen als onlangs met was ssloten het kappen van zieke bo- ien, dat voor een groot deel is uit- ssteed, voorlopig te staken. Want >'n 3000 bomen die door de ge- eentelijke iepziektejager zijn gemar- lerd, moeten nog omgezaagd 'Het obleem met de lepziekte overstijgt ize financiële mogelijkheden.' 3 hoge kosten zijn geen reden om in streep te zetten onder de kost- ire bestrijding van lepziekte en de pen te laten afsterven Integendeel, jrgemeesters en wethouders willen ziekte de komende twee jaar achtig aanpakken. Dat betekent dat iroeg in het jaar wordt begonnen Jt het rooien van zieke iepen en dat beplantingen die voor een groot iel zijn aangetast, de gezonden le- >n preventief worden gerooid en vervangen door andere soorten. Ge dacht wordt aan eik, es, esdoorn en andere soorten. Het college heeft het iepenprobleem voorgelegd aan de provincie, en ge vraagd of Texel via het Europese fonds POP (Plattelands Ontwikkeling Programma) bij de bestrijding voor subsidie in aanmerking kan komen. 'We denken voor een bijdrage van vijftig procent in aanmerking te ko men.' Als argument voert Heijne aan dat als de ziekte op Texel voort woekert, dit ook schade kan toebren gen aan buurgemeenten. De lepe- spintkever, die de verantwoordelijke schimmel verspreidt, kan een afstand van tien kilometer overbruggen. Een andere manier om kosten te bespa ren is dat boeren, logiesverstrekkers, particulieren of andere terrein beheerders met zieke iepen, net als een aantal jaren geleden, zelf gaan kappen of dit gezamenlijk aanpak ken. 'We willen hierover in gesprek met ondernemersorganisaties. Mijn eerste indruk is dat er wel over valt te praten.' Bedoeling is dat vanaf 2006 particulieren zelf verantwoorde lijk worden voor de bestrijding. Niet vrijblijvend, zoals in het verleden, maar dat er ook handhavend zal wor den opgetreden. Eén van de gevolgen van de kaalslag is dat veel agrarische bedrijven die vroeger aan het zicht werden onttrok ken, nu open in het landschap staan. Niet altijd een fraai gezicht. In een aantal gevallen wordt er zorgvuldig aan herbeplanting gedaan, anderen laten dit achterwege. Een onge wenste ontwikkeling, vindt het col lege, die erover nadenkt om eige naars te verplichten voor een goede en gevarieerde herbeplanting te zor gen. et is niet ondenkbaar dat op de Bemkuil eenrichtingsverkeer ordt ingesteld. Door de weg aan sn kant af te sluiten, zal de ver- sersdruk op het smalle weggetje iigeveer halveren. Als deze maat- gel daadwerkelijk wordt doorge- jerd, is het de eerste keer dat in Bt buitengebied een weg eenzij- g wordt afgesloten. sze aanbeveling wordt gedaan in Bt Verkeersplan Hogeberg dat in ja- jari door de raadscommissie fondgebied wordt besproken. In irband met de komst van de nieuwe ugdherberg StayOkay aan de affelderweg en de mogelijke bouw in een nieuw gemeentehuis op het lormalige voetbalveld van SV Texel is een onderzoek uitgevoerd naar de verkeersbewegingen op de Leemkuil en de Haffelderweg, inclusief de aan sluiting op de Emmalaan. Ook het stukrijden van de bermen is bij het onderzoek betrokken. Naar voren komt dat de verkeerstoename op de Leemkuil zal meevallen door de komst van de beide gebouwen. De bermen, die nu al veelvuldig worden stukgereden door passerend verkeer, krijgen het wel zwaarder te verduren, zodat toch maatregelen worden voor gesteld. Temeer daar het hele gebied bijzondere landschappelijke waarden bezit en rust uitstraalt. Daarbij hoort een passend verkeersgebruik, aldus het onderzoek. Lees verder pagina 7 et gaat goed met de musea van eStichting Texels Museum (STM). lede door extra gemeentelijke Jbsidies zijn er geen financie- igsproblemen en is de exploita- sverbeterd. Dat blijkt uit het jaar- irslag over 2002, dat in januari Jor de raadscommissie Welzijn ordt besproken. e gemeenteraad besloot naar aan- idmg van het rapport Een opstap lar museumbeleid voor de ge vente Texel meer geld uit te trekken tor verbetering en behoud van de sstaande museale voorzieningen. Bt totale, structurele subsidie- Bdrag werd verhoogd en er werd ssloten voortaan subsidie per voor- Bnmg toe te kennen en met meer ïr organisatie. Voor het Maritiem en titers Museum in Oudeschild werd ovendien een extra bijdrage be- thikbaar gesteld van ruim 180.000,-. Alle musea van de stich- 'g ontvingen vorig jaar meer bezoe- irs. In EcoMare passeerden ruim B.000 bezoekers de kassa. Het Bzoekersaantal van het Oude- thilder museum steeg ten opzichte in 2001 met bijna tien procent ten pzichte van 2001 naar 75.000. De tet van extra gelden voor onder eer onderzoek naar ruimere Jeningstijden, meer educatieve en Alsof het een kunstzinnig object be treft, verrees deze week de staal constructie voor de in aanbouw zijnde kantoortoren van accountants kantoor B&B Van der Vis en Den Boer aan de Abbewaal. Waar de voorbe reiding van de constructie veel tijd in beslag namen, schroefden specialis ten in opdracht van hoofdaannemer Duin Bouwbedrijf de delen de afge lopen dagen geroutineerd aan elkaar. De nieuwbouw krijgt vier verdiepin gen, die worden uitgevoerd in spie gelglas. Bedoeling is dat het beeld bepalende kantoor in het voorjaar WOrdt Opgeleverd. (Foto Geraró Timmerman) De verkoop van d'Ouwe Ulo aan de gemeente is definitief. Laatstge noemde wordt per 1 januari voor €70.000,- eigenaar. Dat is het resul taat van langdurige onderhandelin gen met de Welzijnsstichting (WST). Een optel- en aftreksom van de boekhoudkundige waarde, ach terstallig onderhoud en andere za ken. Door de verkoop houdt de WST een positief saldo over, wat overigens niet automatisch betekent dat dit op ter mijn ook het geval zal zijn. De stich ting blijft gehuisvest in d'Ouwe Ulo, maar moet straks wel huur betalen. Dat geldt ook voor het Jeugd- en Jongerenwerk en jongerencentrum Time Out, die onder de WST vallen. Bestuursleden Ruud Nooij, Herman Bakker en Hanme Oskam, die on- De Regionale Ambulancedienst (RAD), die sinds vorig jaar het ambulancevervoer op Texel ver zorgt, bestudeert de mogelijkheid om in de toekomst permanent één ambulance op het eiland te heb ben. Recent zijn hierover onder meer contacten geweest met me dewerkers van de ambulance dienst op het eiland. Texel heeft zich, ook in Wadden- verband, de laatste laren sterk ge maakt voor het behoud van twee zie kenwagens op het eiland. Datzelfde geldt voor voormalig ambulance ondernemer Paul Smidt, die onder geen beding wilde dat zijn bedrijf met één ambulance zou rijden en uitein delijk zijn zin kreeg. Ook de provin cie heeft uitgesproken dat er op het eiland twee ambulances horen te zijn Maar daar hangt wel een erg hoog langs bekend maakten op te stap pen, hebben afgelopen week beslo ten dat ze, zolang zich nog geen nieuwe bestuursleden hebben ge meld, hun functies blijven vervullen. Bestuurders M. Mast en L. Rijk zijn per direct uit het bestuur gestapt, Klaas Modder doet dat per 31 de cember. De overgebleven bestuurs leden zijn actief op zoek naar vervan gers. Die kunnen zich melden bij Ruud Nooij. Het is volgens Nooij aan het nieuwe bestuur om te bepalen of en hoe de WST verder gaat Fridt Blanken (70) is per 1 december om leeftijdsredenen gestopt als be stuurslid van '10 voor Texel'. Op de achtergrond blijft hij wel actief. Hij wordt opgevolgd door Annelies Schoo uit Oosterend. Andere be stuursleden zijn Gerard Nieuwland, Andrew Albers, Cora van der Vis en Menno Stam. pnjskaartje aan en in tijden van bezui niging ligt dat gevoelig. Mocht het er ooit van komen dat er toch permanent één ambulance op het eiland is gestationeerd, dan moe ten er wel voorzieningen zijn waar het eiland in geval van nood op terug kan vallen. Insiders noemen dit een first response/systeem, bijvoorbeeld door één of meer artsen of andere deskun digen en geschikte apparatuur ach ter de hand te hebben. Andere mo gelijkheid is om zodra de Texelse ambulance in actie komt, er vanaf de overkant direct één naar Texel te la ten overkomen. Dat twee ambulan ces geen overbodige luxe zijn, bleek woensdag, toen beide ziekenauto's kort na elkaar in actie moesten ko men. Burgemeester Geldorp, die een bestuursfunctie vervult binnen het RAD, wilde vooruitlopend op een ge sprek met het ambulancepersoneel met in de krant op de kwestie reage ren. Dat de provincie de woningbouw locatie 't Zouteland bij Den Hoorn uit het Ontwikkelingsbeeld voor Noord-Holland Noord heeft ge gooid, wil niet zeggen dat de ge meente afziet van dit plan. Burge meester.en wethouders hebben dinsdag besloten het plan voor 19 woningen in procedure te brengen. Uitgangspunt voor het maken van het concept-voorontwerpbestemmings- plan 't Zouteland is het streekplan, waarin de provincie een woning- bouwcontingent van 19 woningen heeft gereserveerd voor het nieuwbouwplan. 'Een bestuurlijke toezegging van de provincie, die na gekomen dient te worden', vindt het college. Het plangebied ligt ten zui den van Den Hoorn, tussen de Stolp- weg en de Mokweg. Bedoeling is er drie vrijstaande woningen te bouwen, twee blokken van twee-onder-een kap en drie blokken van vier wonin gen. In zes gevallen gaat het om so ciale huurwoningen. Bedoeling is dat de huizenbouw in samenwerking met de Stichting Wonen Texel wordt ge realiseerd. Op zijn vroegst in 2006 zullen de eerste worden gebouwd. Woningbouw op 't Zouteland is een wens die al lang leeft, zeker in Den Hoorn. Momenteel staan 44 inwoners van het dorp ingeschreven als woningzoekenden. De bedrijvigheid in het dorp is afgenomen en het be perkte aantal bewoners zou daar vol gens het college mede de oorzaak van kunnen zijn. De middenstand in Den Hoorn heeft ook niet volledig mee kunnen profiteren van de groei van het toerisme, omdat die zich vooral rond De Koog en bij De Cocksdorp voltrok. De 19 extra wo ningen kunnen bijdragen aan het instandhouden van voorzieningen in het dorp, zoals de basisschool, con stateren b en w. Volgens dit plan is het mogelijk om de woonfunctie te combineren met het uitoefenen van een vrij beroep. De beoogde bouw grond is al tientallen jaren eigendom van de gemeente. In het verleden heeft de gemeente er al een plan voor ontwikkeld, maar dit werd door de Raad van State afgeschoten. Om aan bezwaren van omwonenden tegemoet te komen is in het nieuwe plan tussen de nieuwbouw en de aangrenzende bungalows aan de Naalrand een bufferzone van water en groen opgenomen. Deze groene zone moet worden gezien als com pensatie voor het verminderde uit zicht en de eventuele planschade die de huidige bewoners leiden als ge volg van dit nieuwbouwplan. Gister avond voerde wethouder Nel Eelman van Ruimtelijke Ordening informeel overleg over dit plan met direct be langhebbenden. Menners rijden zondag in manege Akenburg de derde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Op het pro gramma staan dressuurproeven. Het evenement begint om 10,30 uur. Pu bliek is welkom, de toegang is vrij. Voorlopige schets van het voorontwerpbestemmingsplan 't Zouteland. De voorgenomen woningbouw ligt in het gebied tussen de Mok weg en de Stolpweg. (Bron gemeente Toni)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1