-JfW- Strandvonder reinigt aangespoelde televisies TX56 voor laatste keer in haven Oudeschild Cjroen '2warL-Jexels in het harL, Vaten zwaar gif zoekgeraakt op zee Texelse geschiedenisles op meeste basisscholen es /tCtSfe locfhsen y ,oerHje(e/t Musea ontwikkelen lesprogramma Zandsuppletie nabij de Slufter Brandweer helpt onwel geworden pleziervaarder Rijkswaterstaat bezuinigt ook op kerstbomen m Ds. Jaap Vlasblom Kapitein Staal TEXELSE ^COU RANT TEXELSE^COURANT Vrijdag geen krant vrijdag 2 januari gesloten vmitmi/mmij I \rseenpentoxide kankerverwekkend Dokter Wagemaker Afblijven Qnder de pomp TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.90 Hulpstrandvonder Jaap Duinker uit Den Hoorn spuit de aangespoelde televisietoestellen schoon met zoet water. Later dompelde hij er eentje onder in zoet water, om ook het zout aan de binnenkant van het toestellen weg te spoelen. 'Misschien krijg ik hem nog wel aan de praat.(Foto Gwo Tmrrmman) Op het Texelse strand zijn gisteren vele tientallen televisies aange spoeld. De breedbeeldtv's van het merk Seg, type Peladium, met een schermgrootte van 70 centimeter, zijn afkomstig van het containerschip Mukaddes Kalkavan dat zondag tij dens de vliegende storm zeven con tainers verloor. Het onder Turkse vlag varende schip was op weg van Ham burg naar Antwerpen, toen het op de Noordzee in de problemen kwam. Vier containers spoelden maandag aan in de haven van Den Helder, een tje op de kust ter hoogte van Sint "Maarten en twee werden gisteren nog vermist. Gistermorgen trof hulp strandvonder Jaap Duinker uit Den Leerlingen in groep vijf tot en met acht van Texelse basisscholen krij gen vanaf volgend jaar les in de ge schiedenis van hun eiland. Het les programma wordt ingevuld door vijf Texelse musea, waarbij elk mu seum vanuit de eigen historische invalshoek een bepaald thema be licht. EcoMare coördineert en ont wikkelt de informatie van de ver schillende musea en levert zelf een bijdrage aan het programma. Opzet is dat de Texelse geschiedenis tastbaar moet worden voor de jeugd, zodat die met andere ogen gaat kij ken naar de vertrouwde omgeving. 'Het idee voor een Texels lespro gramma leeft al heel lang, maar zo iets kost geld en tijd', vertelt Carla Kersbergen van de educatieve dienst van EcoMare. Een aantal jaar geleden stelde de gemeente geld beschikbaar om Texels onderwijs van de grond te krijgen, maar het bleef bij een paar scholen. Het lokale onderwijs dat daar gegeven werd. richtte zich Lees verder pagina 5 Rijkswaterstaat gaat in het voor jaar nieuwe zandsuppleties onder water aanbrengen tussen de in gang van de Slufter en paal 28. Volgens een woordvoerder wordt ongeveer twee miljoen kubieke meter zand voor de kust op de bo dem gelegd. De werkzaamheden nemen een paar maanden in beslag. Het is het derde traject waar RWS de zogeheten vooroeversuppleties uitvoert RWS begon daar in 2002 mee tussen paal 17 en paal 23 bij De Koog. Afgelopen jaar werd bij paal 9 onder water zand aangebracht. RWS hoopt op die sloegen overboord door de storm en de hoge golven. Uit diverse bronnen blijkt dat het goedje funest is voor mens en dier. Het is kankerverwekkend en vissen kunnen bij aanraking met kleine con centraties al het loodje leggen. 'Zo lang het in de verpakking blijft, zijn de risico's nihil, maar er ontstaat een potentieel gevaar als het in het water komt', bevestigt Wierd Koops, expert in olie- en chemicaliénbestrijding bij onderzoeksinstituut TNO. Koops stelde tien jaar geleden de zogehe ten Schaal van Koops (vergelijkbaar met de Schaal van Richter) op om scheepsrampen te classificeren. Het ongeluk met de Andinet krijgt van hem een zes op de schaal van maxi maal twaalf. Het ongeluk komt daar mee op de vijfde plaats van de ern stige scheepvaartongelukken in Nederland in de afgelopen vijfen twintig jaar. Zeewater Het .is met bekend of de vloeistof sinds zondag in aanraking is geko men met het zeewater. De Kustwacht hield het niet voor onmogelijk dat vaten lek zijn geraakt bij het over boord slaan. Het is ook niet bekend of alle vaten zich nog in de containers bevinden of mogelijk los op de bo dem liggen. De kans dat er losse va ten aanspoelen, is volgens Koops nagenoeg uit te sluiten 'Arseenpentoxide is vier keer zo zwaar als water. Dat spoelt met aan. Dan rollen de vaten naar dieper ge legen delen of blijven achter een duinrug hangen.' De kans dat de va- Lees verder pagina 5 Brandweer en ambulancedienst zijn gisteravond in actie gekomen om een onwel geworden opvarende van een pleziervaartuig van boord te helpen. Aanvankelijk was èén ambulance op geroepen om de man in de passantenhaven aan wal te brengen. Door zijn gewicht en de constructie van het schip slaagden de hulpverle ners hier niet in, waarna de tweede ambulance te hulp werd geroepen. Toen ook dat met volstond, werd een brandweerteam gewaarschuwd, waarna de patiënt met vereende krachten via de steiger in de ambu lance kon worden geholpen. De TX56, de enige Texelse kotter die is gespecialiseerd in de vangst van rondvis, js gesaneerd. De Cornelia Catherina van de firma Gebroeders Van der Slikke liep donderdag voor het laatste de ha ven van Oudeschild binnen. 'We worden al jaren ingeperkt. In 2000 mochten we nog 160.000 kilo ka beljauw vangen, dit jaar nog maar 29.000, dus nog minder dan een vijfde. Daar kun je niet tegen on dernemen.' Jaap van der Slikke: 'Toen we deze kotter in 2000 lieten verbouwen, mochten we per jaar nog 160 ton kabeljauw vangen. We zagen het toen nog helemaal zitten, de visserij was altijd een goede broodwinning. Maar toen de verbouwing klaar was, mochten we nog maar 100 ton van gen. Elk jaar daarna ging er weer een hoop af. Met de wijting hetzelfde ver haal. Jaren achtereen vingen we tachtig tot negentig ton per jaar. Dit jaar mochten we nog maar zestien ton aanvoeren. We hadden ook nog een redelijk scholquotum. Ook dat wordt steeds verder ingeperkt. Wel iswaar met met 40 procent, zoals eerst de bedoeling was, maar het is toch weer een stuk minder. Waar we ook veel last van hebben gehad, is de zogeheten one-net-rule, dat je maar met één soort net de zee op mag. Dat is voor ons slecht werkbaar, omdat je voor kabeljauw en schol met verschil lende maaswijdtes vist. Doordat we nog maar één soort net mee moch- Hoorn er vier aan op 'zijn' strand, bij het volgende tij spoelden er nog tien tallen aan. Bij collega Maarten Jan Boon uit De Koog was de stand gis teravond zeven. Boon vond verder onderdelen van tv's. Ook de jutters pikten een graantje mee Jan Uit geest heeft er gisteren eentje ten toongesteld in schipbreuk- en ten, konden we met meer flexibel zijn.' Een andere strop voor de vissers vormde het afsluiten van grote delen van de Noordzee. 'We zijn door al die regeltjes uit Brussel alles kwijt. Het is gewoon helemaal niks meer. We zou den best een boterham kunnen ver dienen, maar we mogen het gewoon met meer.' Ze hebben geen enkele sympathie voor de Europese bestuur ders, die - onder meer afgaand op adviezen van biologen - bepalen hoe veel zij mogen vangen. 'Er zwemt best wel wat minder kabeljauw rond dan in het verleden, maar zo erg als de biologen het voorspiegelen is het echt niet.' Familiebedrijf Het sombere relaas is van de gebroe ders Pieter (61), Gerard (52) en Jaap (57) van de Slikke, die met Jaaps zoon Dennis een vennootschap on der firma vormen. Opvarende is ook zijn jongere broer Andrew. De Van der Slikkes vormen een echt familiebe drijf Jaap van der Slikke begon in 1968 met Piet van der Slikke een vissersbedrijf. Later ging Van der Slikke met zijn broers verder De sa nering betekent voor de gebroeders waarschijnlijk het einde van hun vissersloopbaan. Dennis en Andrew beraden zich nog op hun toekomst. De sanering betekent vermoedelijk ook het einde aan de lange loopbaan van medeopvarende Arie (Sam) Won der uit De Waal, Met 67 jaar is hij de oudste Texelse kottervissers. Hij be gon op zijn twaalfde op de TX10 van Van der Slikke, de vader van de ge- Lees verder pagina 5 juttersmuseum Flora. Door het inten sieve contact met het zoute water zijn de tv's vermoedelijk onbruikbaar. Gemeentewerken zorgt voor de af voer van de televisies, vinders wordt - ook voor de eigen veiligheid - aan geraden er met de handen vanaf te blijven. manier efficiënter en goedkoper te werken. Door de extra zandbank die onder water ontstaat, worden golven eerder gebroken, waardoor ze met minder kracht op het strand komen. Ook moet het opgespoten zand op termijn op natuurlijke wijze het strand bereiken Volgens een woordvoerder zijn bij De Koog bemoedigende resul taten te zien. Strandtenthouders uit ten eerder hun zorgen. Volgens hen bestaat juist het risico dat de stran den te vlak worden, waardoor er bij hoogwater nauwelijks strand over blijft en er bij laagwater flinke afstan den naar zee moeten worden gelo pen. Bezoekers van de haven in Oudeschild moeten het dit jaar voor het eerst zonder kerstboom stellen. 'Rijkswaterstaat vindt het niet gepast om in een tijd dat er zó weinig te besteden is en de gaten in de kade vallen, de haven te versieren. Zo'n boom zou een hele rare indruk maken', vertelt woordvoerder Kees Smit. Om diezelfde reden ontbreekt ook de traditionele boom op 't Horntje. Oudeschilder Bert Koning vindt het flauwekul. 'Die boom krijgt RWS volgens mij voor niets van Staatsbosbeheer. Dat beetje stroom brengt ook de kosten er niet aan Jammer, want het was toch een leuk gezicht op de ha ven.' toen woensdag tegen het middaguur op de werf van Damen in Galati in Roemenië een officieel begin werd gemaakt met de bouw van het 130 meter lange vlaggenschip, dat op 1 juni 2005 in de vaart moet komen. Pagina 5 Bijna iedere dag een kerkdienst, het zijn drukke dagen voor dominee Jaap Vlasblom. Veel tijd voor zichzelf en zijn gezin houdt hij niet over. Toch hoort niemand hem klagen: 'Kerstmis is een mooi moment om iets van het geloof door te geven.' Pagina 7 'Ik heb altijd al geweten dat ik zou gaan varen. Kapitein worden op een schip, dat was mijn grote droom.' Jan Staal maakte vandaag officieel zijn laatste overtocht bij Teso. Pagina 7 7 (Advertentie) (jnt* "ZmtrLrJhlIi r» hé hétl_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: TI> VAN DER VIS DOCD ex DEN BOER Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (jtut ia hé kjrt In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 1 januari zal er op geen krant verschijnen. Ons bedrijf is vrijdag 2 januari Spinbaan 6, Den Burg De 7X56 Cornelia Catherina, de laatste Texelse kotter die Is gespecialiseerd in de vangst van rondvis, is gesaneerd. (Foto's Gerard Timmerman) (Advertentie) JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11840 k WOENSDAG 24 DECEMBER 2003 TEXELS E^COURANT 'Een belangrijk moment is nu aange broken We gaan hier in Roemenië sa men de kiel leggen voor de Dokter Wagemaker. Jaren van voorbereiding zijn aan dit moment vooraf gegaan'. Dat zei Teso-directeur Rob Wortel Vaar ze zijn, is vooralsnog een aadsel, maar de gevolgen kunnen tiden tot een ernstige milieuramp, iinds zondagmiddag liggen er- iens voor de kust drie containers net in totaal 63.000 liter zeer giftig n kankerverwekkende arseen- entoxide. De containers sloegen mgeveer tien mijl ten noordwes- en van de Eierlandse vuurtoren iverboord bij het onder Ethio- lische vlag varende schip Andinet. 'olgens een deskundige van TNO jaat het om één van de ernstige mgelukken in de afgelopen vijfen- mntig jaar op het Nederlandse leel van de Noordzee. Ie containers liggen volgens Rijks- laterstaat vermoedelijk ergens voor Ie kust van Texel, Vlieland of Ter- chelling. De Kustwacht in Den Hei ter speurde maandag met een vlieg- jig de kustwateren voor de drie landen af, maar trof de containers iet aan. Ook een SAR-helikopter ond niks. De directie Noordzee van lijkswaterstaat ging er dinsdag- i iiddag vanuit dat de containers ver- loedelijk zijn gezonken. 'We ver- j lachten met dat ze nog aanspoelen p de eilanden, maar zeker weet je et nooit. Maar als ze hadden gedre- sn, hadden we ze maandag wel "j loeten zien vanuit de lucht', aldus i (oordvoerster Mariska van der teen. edrie containers bevatten elk 210 I [alen vaten van 100 liter, waarin de eer giftige vloeistof arseenpentoxide dl bevindt. Het is een glasachtige 'i kke substantie die wordt gebruikt n de levensduur van hout te verlen- >n. De Andinet was ermee onder- eg van Antwerpen naar Bremen, en het zondagmiddag rond 14.00 I jrop de internationale scheepvaart- lute bij Texel in moeilijkheden kwam. - e containers, die aan dek stonden, Afblijven en de lokale autoriteiten of de politie bellen! Dat is het beste advies voor het geval va ten met het gevaarlijk arseen pentoxide zouden aanspoelen op het strand De kans daarop is overigens uiterst klein, omdat de vloeistof vier keer zo zwaar is als water. De glasachtige substantie is kankerverwekkend en geeft di verse klachten als mensen ermee in aanraking komen. Dat blijkt onder meer uit de internationale veiligheidskaart voor chemische stoffen die wordt gehanteerd door het Wetenschappelijk Insti tuut voor Volksgezondheid. Bij aanraking met de huid of de ogen kan het gif pijn, een brandend gevoel en roodheid veroorzaken. Bij inademing kan het leiden tot onder meer duizeligheid, keel pijn, hoofdpijn, kortademigheid en pijn op de borst. Mensen die toch met de vloeistof in aanra king komen, moeten volgens de veiligheidskaart in alle gevallen meteen een arts raadplegen. Zolang het gif niet op het strand terechtkomt, is daar weinig aan de hand en kunnen er ook ge woon strandwandelingen en der- worden gemaakt. Advie- om niet meer langs het strand te wandelen, zijn van over- met verstrekt. I' Gek dat ze geen kerstboom meer op de haven hebben. Dan was er in ieder geval één Jaf gevuld. Advertenties voor de van 30 december kunt u inleveren tot maandag 29 december 10.00 uur bij de advertentiebalie aan de Spinbaan 6 - 1791 MC Den Burg Telefoon 36 26 00, fax 31 41 11

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1