Steun provincie bij aanpak iepziekte? Contouren nieuw havenhoofd zichtbaar Verwarring over bereik nieuwe 02000-systeem GLIHWH-& ~GL0£!EH-Vt\ 'M Cinemaaltijd Esso ontketent 'benzineoorlog' in Den Burg Huizen Oost [ÏK WEET HET NIÉT,HET16 ,20 DONKER I DAT IS WEET ZEG 1RG IK DE APPELMOES EVEINI jUET IS WEL WflT pRfó He! lAft, HE&SSU'N VORK GEZIEN I WELKE FILM SPEELT ER VANAVOND? HENK DENK DE WEL Ott DE NIEUWE BROEK!) LE GRONDE BOEUF, MRRRj LDRN OPZ'N FRRN6. IK DACHT DRT IK EEN BIEFèTUKl [had, MAAR DIT KOELT AG EEN BRL| |DRN IS HET EEN BIEFBPL') [Smit! m stuitert weg EEN STUITEREN^! BIEF BOL OFTE HOLEN BD STOEL 22 URN HET GELUID EVEN ZACHTER WRNT HUN MAN DIRK 16 GEWEND] EEN TUKKIETE DOEN NA HET ETEN itXbLSh j couRANT Kinderen doneren veel kerstbomen Klaverjasser gelukkig man Hulpactie voor slachtoffers van aardbeving Iran De eerste contouren van de nieuwe havenhoofden in de veer haven beginnen zichtbaar te wor den. De afgelopen dagen staken damwanden voor het rondeel (kop) van het nieuwe oostelijk haven hoofd hoog boven het water uit. Ze worden tot drie meter boven NAP in de haven getrild. Rijkswaterstaat, eigenaar van de veerhaven, laat de wanden van de VERVOLG VAN PAGINA 1 men. Het publiek kan tegen de bestemmingswijziging bezwaar ma ken en de provincie heeft het laatste woord. Tot degenen die onaange naam verbaasd zijn over de plannen hoort mevrouw Hennie Koning van Oost 82. 'Er Is altijd gezegd dat dat middenterrein vrij en open zou blij ven Nu komen daar misschien toch vier grote huizen. Ik ben bang dat het daarbij niet zal blijven. De bewoners zullen schuttingen en schuurtjes bou wen waardoor de situatie totaal ver andert. Ik ben daar tegen en ik weet zeker dat ik niet de enige ben' Fasen De initiatiefnemers zijn voornemens hun plan in twee fasen uit te voeren. nieuwe havenhoofden aan de buiten kant volledig voorzien van een alumi nium beschermingslaagje om de le vensduur te verlengen. 'Het is de eerste keer dat dat bij een groot pro ject in Nederland wordt toegepast', aldus Stephan Kikkert van Rijkswa terstaat. 'Er komt een laagje van 350 micrometer op het staal, waardoor de nieuwe hoofden het zeker zeventig jaar moeten kunnen uithouden. Het aluminium zorgt ervoor dat het staal Begonnen wordt met de woningen op het middenterrein. Als die zijn ver kocht zijn, volgen de recreatie woningen aan de andere kant van de weg. Voor de financiële haalbaarheid van het plan zijn die recreatie woningen overigens onmisbaar. De voor permanente bewoning be stemde huizen staan op percelen grond van tenminste 350 vierkante meter en worden aangeboden voor €250 000,- tot €300.000,-. De zes recreatiewoningen zullen voorlopig worden verhuurd, maar verkoop in de toekomst is niet uitge sloten. De initiatiefnemers verwach ten grote belangstelling van toeristen, vooral door de karakteristieke bouw, de rustige omgeving, de nabijheid van de Waddenzee en de speelse wijze waarop de huizen in het terrein worden gezet en waarbij rekening wordt gehouden met de behoefte aan privacy. helemaal wordt afgesloten van het zeemilieu.' De nieuwe havenhoofden krijgen door het aluminium een grijze kleur. Ze worden niet geschilderd. 'Het gaat er juist om dat dat aluminium aan de buitenkant zit om bescherming te bieden.' Een dergelijk gebruik werd eerder bij wijze van proef toegepast in de haven van Rotterdam, bij de Zandkreekdam in Zeeland en enkele sluisdeuren. Volgens Kikkert is het aluminium goed bestand tegen lichte beschadigingen die ijsgang of drij vende obiecten kunnen veroorzaken. 'Dan vormt zich rond het bescha digde aluminium vanzelf een kalk- laagje waardoor het achterliggende staal niet wordt aangetast door het zeewater.' De aannemerscombinatie Daalder uit Alkmaar en De Klerck uit Werkendam die de verbreding van de havenmond uitvoert, bracht de zestien meter lange wanden voor het eerste rondeel de afgelopen dagen aan. Naar ver wachting worden volgende week de wanden voor de rest van het ooste lijk havenhoofd geplaatst. Daarna begint de aannemerscombinatie aan de westkant. Het oostelijk haven hoofd wordt 42 meter lang, het wes telijk deel 63 meter. De huidige havenmond van zestig meter wordt daardoor verbreed naar bi|na negen tig meter. Rijkswaterstaat loopt daar mee vooruit op de komst van de QNTOON Goes^CÏ-OI-iOOH TPYPT QP 2" VRIJDAG 9 JANUARI 2004 Het college wil de bestrijding van de iepziekte op Texel met kracht voortzetten in samenwerking met de provincie. Doel is de ziekte voor 2006 onder controle te hebben. Met ingang van dat jaar moeten de eigenaren de zieke bomen zelf op ruimen of het laten doen voor eigen rekening. Hoewel wordt nagegaan of bij de uitvoering van de bestrijdingsmaat regelen besparingen mogelijk zijn, moet ervan worden uit gegaan dat de actie van de komende twee jaar enorme kos ten met zich mee zal meebrengen. Het college hoopt dat het provinciebestuur zal bijdragen, maar wil de krachtige bestrijding daarvan niet laten afhangen. De afgelopen jaren heeft de iep- ziekte op Texel zich sterk kunnen 1 uitbreiden. Mede daardoor liepen ook de kosten van de bestrijding danig uit de hand. Het afgelopen ii jaar werd maar liefst €546.000,- uitgegeven waarmee het in de be groting opgenomen bedrag (€152.000,-) ruim drie keer werd overschreden. Door deze alarmerende situatie zag het gemeentebestuur zich geplaatst voor drie mogelijkheden: 1doorgaan met de huidige wijze van bestrijding; 2. Stoppen met bestrijding en vol staan met de afvoer van dode bo men; 3. krachtig voortzetten van de bestrijding in samenwerking met de provincie. Voor laatstgenoemde op tie is dus gekozen. Doorgaan op de oude wijze betekent onaanvaardbare kosten. Stoppen met bestrijding ('die ziekte laten uitwoeden') is de goed koopste 'oploss'mg' maar wordt niet verantwoord gevonden wegens de landschappelijke schade die daar door zal ontstaan. Bovendien zullen er ook bij dit beleid nog kosten zijn, yooral op termijn. Voor 2004 wordt €100.000,- geraamd. Veel dode bo men zullen moeten worden afge voerd en vervangen moeten worden door andere soorten. Verder staat het volgens de gemeente vast dat bij het staken van bestrijding de volwassen iepen zullen uitsterven, maar dat er steeds nieuw opschot zal komen dat vervolgens binnen een jaar of vier ook ziek zai worden en afsterven. Ook is van belang dat de vele dode en ster vende bomen gevaar opleveren voor verkeer, gebouwen en mensen. Ver der wordt Texel door het staken van de bestrijding een besmettingsbron voor omliggende gebieden. De iepenspintkever die de dodelijke schimmel overbrengt kan wel tien ki lometer vliegen. De provincie heeft het oog op Texel laten vallen als gebied waar lep- ziektebestrijdmg als zogeheten pilotproject (bedoeld als proef en voorbeeld) wordt aangepakt. Het ei land is daarvoor geschikt wegens het afgebakende karakter, de aanwezig heid van veel iepen en het feit dat de iepziekte hier heviger woedt dan el ders. De provincie wil ondersteuning bieden op het gebied van organisa tie. advies, communicatie en voor lichting. Of men ook met geld over de brug zal komen is nog allerminst ze ker. Er zijn wat dat betreft geen toe zeggingen gedaan maar wel wordt getracht een Europese subsidie te krijgen voor het project. Vooruitlopend op overeenstemming in deze is reeds een globaal plan van aanpak gemaakt, te onderscheiden in drie stappen. Allereerst zullen alle 3000 iepen die als ziek zijn aange merkt maar als gevolg van de finan ciële problemen nog niet zijn geveld, alsnog worden gekapt. Daarmee is €90.000,- gemoeid. Verder zullen alle nog gezonde iepen twee keer per jaar worden gecontroleerd en zonodig worden gerooid op kosten van de gemeente/provincie. Uit beplantin gen die voor meer dan 65 procent zijn aangetast zullen in 2004 en 2005 alle iepen preventief worden verwijderd en worden vervangen door andere boomsoorten. Ingaand 2006 worden de eigenaren zelf verantwoordelijk voor het vellen van zieke iepen, waarbij de gemeente signalerend, controlerend en handha vend optreedt Een probleem is wel dat de gemeen telijke 'iepenjager' slechts een keer per jaar in staat is alle iepen te con troleren. Er moet iemand bijkomen, ook voor het handhavingswerk. Ver der is onvoldoende capaciteit be schikbaar om alle zieke iepen binnen vier weken te verwijderen, wat vol gens de gemeente leidt tot extra be smetting van nog gezonde bomen. Om dat te voorkomen zouden op af roep gecertificeerde bedrijven moe ten worden ingeschakeld. Bij de bestrijding moet niet alleen worden gedacht aan kappen van zieke iepen en het preventief kappen van nog gezonde iepen, maar ook aan injecteren van gezonde beeld bepalende iepen. Gedegen handhaving wordt een be langrijke voorwaarde voor succes gevonden De lepenjagers moeten onbelemmerd kunnen controleren en daarom opsporingsbevoegdheid hebben waarmee ze te allen tijde particulier terrein kunnen betreden. Zo nodig moeten ze politiehulp kun nen inroepen. Bij het constateren van ziekte reikt de iepenjager een brief uit aan de eigenaar waarin staat dat de iepen binnen vier weken gerooid en onschadelijk gemaakt moeten zijn. Als daaraan niet wordt voldaan zorgt de gemeente voor het rooien en op ruimen van de bomen op kosten van de nalatige eigenaar. Tegen de aan schrijving om bomen te verwijderen kan een eigenaar in beroep gaan, maar zo'n beroep heeft geen op schortende werking, met andere woorden; er moet evengoed gerooid worden. Wel blijven de kosten voor rekening van de gemeente als de ei genaar in het gelijk wordt gesteld. Kostbaar Met het pilotproject van provincie en gemeente is voor 2004 totaal €650.000,- gemoeid. Hoeveel daar van voor rekening van de gemeente komt is met te zeggen omdat nog niet vast staat of de provincie financieel wil bijdragen. Er zal in elk geval veel extra geld op tafel moeten komen, want volgens de gemeentebegroting is voor dit jaar slechts €156.454,- beschikbaar. Voor 2006 en de jaren daarna is dit bedrag wel toereikend omdat het opruimen van zieke bo men dan grotendeels voor rekening komt van de particuliere eigenaars. Het geld is nodig voor het controle ren van zieke iepen, handhaving, het opruimen van gemeentelijke iepen en herplantkosten Heeft het nieuwe digitale radio communicatiesysteem C2000 van hulpverleningsdiensten geen be reik in delen van Oudeschild, Oosterend, de duinen en op de veerboot? Dat was gisteren de vraag, nadat het tv-programma Zembla van de Vara een concept lijst van het ministerie van Binnen landse Zaken publiceerde waarop 250 locaties werden genoemd waar extra voorzieningen nodig zouden zijn om het nieuwe 02000- systeem te kunnen blijven ontvan gen. Beide dorpen, het strand en de boot worden genoemd in de lijst waaraan Zembla gisteravond aandacht be steedde op Nederland 3. Een woord voerder van Binnenlandse Zaken bestempelde de lijst, die een jaar geleden werd opgesteld, gister middag als waardeloos. Volgens de nieuwe Dokter Wagemaker die in 2005 in de vaart komt. De doorvaart wordt 87 meter. Kikkert: 'Aan beide uiteinde van de rondelen komt nog een remmingspaal te staan om te voorkomen dat er onverhoopt tegen de koppen zou worden gevaren.' De havenhoofden worden vijftien meter breed. De rondelen kregen een dia meter van achttien meter. De taluds verdwijnen. Het blijft wel mogelijk om de pieren op te wandelen om men sen op de boot uit te zwaaien. De werkzaamheden worden naar ver wachting in mei afgerond. woordvoerder is de concept-lijst het resultaat van een oproep aan de re gio's om te inventariseren op welke plekken de ontvangst wel eens zou kunnen tegenvallen. 'Dat is vervol gens iets rijps en groens door elkaar geworden met per regio zeer wisse lende uitkomsten Het is jammer dat we hem daarna niet hebben wegge gooid.' De lijst kwam boven water toen de makers van Zembla bezig waren met het maken van hun tv-pro gramma. Brandweercommandant Dick Jongeneel is onbekend met de concept-lijst. 'Als het klopt wat er staat, dan schrik ik ervan, want er was ons beloofd dat de dekking door het nieuwe systeem juist zou verbe teren.' In Oudeschild waren in het verleden problemen met de ont vangst van het huidige analoge sys teem, maar dat werd verholpen met een steunzender op het dak van het NIOZ. Het huidige systeem levert ook problemen op aan boord van de boot, maar dat was bekend. Tijdens de rampenoefening die begin de cember op de Molengat werd gehou den waren de portofoons soms on bereikbaar in het schip. Een woordvoerder van de politie Noord-Holland-noord zegt dat er in de Kop van Noord-Holland geen plekken zijn waar geen ontvangst mogelijk is. Hij baseert zich op tes ten die de afgelopen tijd werden ge daan. 'Er zijn wel plekken waar de ontvangst zwak is. Dat is bijvoorbeeld in het duingebied en daar hebben we ook plekken gehad waar geen ont vangst mogelijk was, maar dat is opgelost. Die lijst die nu rondgaat bevat oude gegevens en klopt niet.' De woordvoerder van Binnenlandse Zaken wil met hardop zeggen dat al les in orde is op de locaties in de lijst. 'Als het nodig is, zorgt het rijk ervoor dat er voldoende dekking komt.' Be drijven en ondernemingen waar het bereik onvoldoende is, draaien vol gens Binnenlandse Zaken zelf op voor de kosten van extra ontvangst- apparatuur. Jongeneel vraagt zich af wat de ge volgen zijn op de aanschaf van de benodigde C2000-apparatuur. Noord-Holland noord staat op het punt daarvoor de aanbesteding de deur uit te doen. Het is de bedoeling dat het C2000-systeem, waarvoor in Oudeschild, De Cocksdorp en De Koog vorig jaar met geheel onomstre den masten werden geplaatst, vol gend jaar landelijk in gebruik wordt genomen. Het nieuwe systeem moet het mogelijk maken dat hulpdiensten door het hele land met elkaar in con tact kunnen staan. Ook moet op de nieuwe portofoons van het systeem een knop komen te zitten waarmee hulpverleners direct om hulp kunnen vragen als ze zelf in moeilijkheden zijn. De kerstbomeninzamelingsactie van de gemeente heeft zo'n 1150 bomen opgeleverd. Kinderen leverden die afgelopen woensdag op diverse plaatsen op het eiland in. Brayan Hoogerheide en Marielle Blauw die in de Mars ruim honderd bomen had den ingezameld waren goed voor ruim eenvijfde van het aantal bomen De hulporganisatie Motherhood roept Texelaars op de komende dagen pakketten met hulpgoederen te vul len voor slachtoffers van de aardbe ving in Iran Haast is geboden, want volgende week vrijdag moeten de vrachtwagens met goederen zijn ge vuld. De dozen met inhoud kunnen worden ingeleverd bij Marjolein Woerlee, Molenstraat 19 in Den Burg, tel. 310 468. Er kan een keus worden gemaakt uit een kinderpakket of een moederpakket. In een kinderpakket kunnen spullen voor hygiëne worden gestopt (borstel, tandenborstel, zeep. shampoo en handdoek), kleding (jas, wantjes, truien, T-shirts, ondergoed en sokken), speelgoed, schools pullen, iets lekkers (lang houdbaar, geen varkensvlees), schoenen en een rugzakje om alles in te doen. In het moederpakket bij voorkeur spullen voor hygiëne (maandverband, bor stel, hand- en gezichtscrème, sham poo, etc), naaigamituur, kookpan (ge schikt vooropen vuur), kleding (warm en degelijk), houdbaar voedsel, iets lekkers, lakens, slopen en handdoe ken). Omdat het per doos €16.- kost om ze in Iran te krijgen, wordt ge vraagd per doos tevens dit bedrag te doneren. dat in Den Burg werd opgehaald. Zij leverden in totaal 154 kerstbomen in Volgens een woordvoerder van de gemeente waren in de buitendorpen nog wat groepen kinderen die goed waren voor veertig tot vijftig opge haalde bomen. De gemeente ver lootte dertig bioscoopbonnen onder de inzamelaars. Marielle en Brayan wonnen er ook een. De kerstbomen gaan naar de Hamster waar ze sa men met ander groenafval wordt ver snipperd en vercomposteerd. De zestien meter lange damwanden voor de nieuwe havenhoofden worden tot drie meter boven NAP in de haven getrild. (Foto Jeroen van Hatlum) 'Een goeie kaart in mijn handen, een warme stoel, een pilsje en een peuk. Wat ben ik gelukkig.' Op rechte woorden van klaverjasser Willem Koomen tijdens de vierde klaverjasdrive voor 'Het Goede Doel', dat zich met 52 deelnemers in een grote belangstelling mocht verheugen. Eerste werden Stijn Geus en Bertus Witte met 7768 punten. IFoto Gemn) Timmerman) Cor en Lida Kooiman zien toe hoe pompbediende Gert Jan de Vreugt in tijgerpak hun auto vol tankt. Grote drukte deze week bij het benzinepompstation van Weikoop aan de Waalderstraat, die per 1 ja nuari het benzmemerk Tamoil heeft ingeruild voor Esso en dus als enige pomp op het eiland geen benzine meer afneemt via de firma Rab. 'De prijzen werden in Oudeschild be paald en dat kostte ons klanten. We hebben daarom voor een andere le verancier gekozen. Een stukje ge zonde concurrentie kan geen kwaad', vertelt Geert Jan de Vreugt van de Weikoop, waar sinds woensdag op het dak van de pomp een enorme tij ger is te zien. De exploitatie van de pomp is in handen het bedrijf Allesco, dat onder supervisie van Agrifirm lan delijk een netwerk van bezinestations exploiteert. Aan de overgang was een kortingsactie verbonden (Dolle Tank- dagen), waarbii de benzine acht eurocent onder de gangbare prijs werd verkocht. Automobilisten waren er als de kippen bij om het prijs voordeel dat tot vier euro per tank kan oplopen te incasseren. Om de aan dacht op de actie te vestigen is het reclamebord zodanig geplaatst, dat automobilisten op de rotonde het in één oogopslag kunnen zien. Vanuit hun andere ooghoek zien ze de tarie ven van Texaco, de benzinepomp van Volvogarage Grisnigt. 'Automobilis ten die het verschil amper kunnen geloven, rijden soms nog een extra rondje om te kijken of ze het wel goed hebben gelezen.' De 'benzineoorlog' wordt na volgende week in minder extreme vorm voortgezet. 'Dan is een liter euro hier drie cent goedkoper en diesel 2,4 cent.' Klanten kunnen dag en nacht gebruik maken van de zelfbedieningspomp. Betaling kan met behulp van een klantenkaart of een bank- of giropas Desgevraagd worden ouderen of hulpbehoeven den geassisteerd door een medewer ker uit de winkel. Omdat ten bate van de actie geen competitie wordt gespeeld, verschil len de grootte en de samenstelling van het deelnemersveld per kaart avond. Er zijn erbij die jaren met de zelfde maat spelen, anderen wisse len regelmatig. Zo hadden de winnaars nog niet eerder een klaver- jaskoppel gevormd. Toch bleven ze op ruime afstand van Arnold Wesselman en Rob Boogaard, die met 7603 punten de tweede plaats bezetten. Dat de senioren het nog goed doen bewezen Cor Bakker en Job Vermuë, die met 7248 punten beslag legden op de derde plaats. Ruimschoots boven de aanzienlijk jongere Simon Ran en Frans Witte Fzn., die met 6692 punten als vierde eindigden. Correspondent Jan van Tunen is een man van statistieken. Zeven keer werd gespeeld boven de 2000 punten en twee keer lager dan 1000, met als laagste 806 punten. Het gemiddelde van 6156 punten was aan de lage kant. Na vier kaart avonden zit er voor het goede doel EUR586.69 in de pot De volgende drive is dinsdag 3 februari in De Witte Burcht.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5