Schouderklop doet niets af aan teleurstelling verlies «4 r Huijsman voltooit reeks posthistorie waddeneilanden X 2 Kwaliteit op voorrondes Amsterdams Kleinkunst Festival W mm HpJBB Br M Agenda teso Geknip^Cf .TEXELSE COURANT" fr-'y jHIH \\/at ik zeggen wou. Stuk in studie Vertrektijden (2) Informatieavonden over borstvoeding Vrouwen van Nu Ruilbeurs Hoogwater te Oudeschild Colofon oud Papier Hulp aan Iran Cursussen Corbis Plus DINSDAG 13 JANUARI 2004 Een goed jaar. Dat was in het kort het oordeel van de jury over de negen optredens die jonge caba retiers donderdag, vrijdag en zater dag gaven tijdens de voorrondes van het Amsterdams Kleinkunst Festival in Klif 12 in Den Hoorn. Het enige milde punt van kritiek was dat er niemand bij zat over wie de jury onderling een daverend me ningsverschil had kunnen hebben. 'Maar dat is sowieso een zeld zaamheid.' De cabaretiers streden om de Wim Sonneveldprijs, een prestigieuze aanmoedigingsprijs voor nieuwe kleinkunstenaars. gebeurde. Volgens de jury begon het verrassend en veelbelovend met een sketch waarin beiden om de beurt knel kwamen te zitten in een elastiek, maar dat werd niet verder uitgewerkt. De korte openingssketch was de voorbode van een aaneenschakeling van allemaal losse stukjes Omdat er geen duidelijke lijn tussen al die stuk jes zat, miste de jury richting 'Als ie met weet wat je basisideeën zijn die je grondslag vormden, dan wordt het programma stuurloos Een camera man van BNN liet weten dat de uit slag geen invloed heeft de docu-soap die ze aan het maken zijn. Paul Smit oogstte succes met een lied over een rubberboot. 'Dit is klote', zegt Steef Hupkes ter wijl hij vertwijfeld om zich heen kijkt. Zittend op het balkon van Klif 12 heeft hij net gehoord dat hij en zijn kompaan Martljn Hlllenius niet door zijn naar de halve finales. Troostende schouderkloppen en zoenen van col lega-deelnemers doen niets af aan de teleurstelling. De uitbundigheid die hij eerder die avond op het podium nog had, is ingeruild voor beduusdheid, want de verwachtingen waren toch anders. Bovendien loopt er een cameraploeg mee van BNN, dat de verrichtingen van het duo volgt voor een docu-soap over jonge cabare tiers. 'Dit is echt klote. We zijn net drie maanden bezig met zijn tweeen en we hebben ook net allebei de klein kunstacademie afgerond.' De vraag hoe het nu verder moet, is zo kort na de uitslag nog met aan Hupkes be steed. 'Dat moeten we maar bezien. We gaan wel verder en nu ga ik eerst een biertje halen.' Het duo had eerder op de avond de aandacht getrokken met een ener gieke voorstelling waarin een hoop Hanneke Drenth en Anne van Rijn van het duo 'Dames voor na vieren', dat wel door is naar de halve finale, heb ben het te doen met Hupkes en Hillenius. 'We zitten met die jongens in hetzelfde huisje en ze hebben echt heel veel talent', vertelt Van Rijn. 'Het is jammer dat dat er nu met uit is ge komen.' Het optreden van Drenth en Van Rijn, studentes aan de klein kunstacademie in Den Bosch, was volgens de jury vooral technisch zeer bekwaam. Ze waren aan elkaar ge waagd, stonden met gedrevenheid op het podium en waren komisch talentvol. Minpunt was dat het spel vaak nog teveel 'aan de buitenkant' bleef. 'Het programma zou meer in houd moeten krijgen, zodat je ge raakt wordt door hun ziel en met al leen door hun technisch kunnenDe twee konden zich vinden in het jury oordeel. 'We denken er zelf wei on geveer hetzelfde over' De jury was over het algemeen mild in haar oor deel. Vanuit de groep cabaretiers werd tijdens het voorlezen niet heftig gereageerd of geprotesteerd op de kritieken. Hupkes stond na het halen van zijn biertje nog wel uitgebreid te overleggen met jury-voorzitter Lars Boom. Gepeins Deelnemer Paul Smit loopt opgelucht rond. Vóór de uitslag zat hij nog in gepeins verzonken, maar die zorgen zijn weg na de uitslag. Vorig jaar strandde Smit nog in de voorrondes, dit jaar is hij door 'Vorig jaar vond de jury dat ik te weinig inhoud had, maar toen was ik ook nog maar net een paar maanden bezig.' Volgens de jury had Smit deze keer een natuurlijke aanwezigheid op het podium, ging hij goed met de zaal om, maar loopt hij nog wel het risico stuurloos te raken als de zaal sneller is dan hij. De filo sofieën en wijsheden die Smit open baarde over het leven waren volgens de jury aardig, maar bleven nog ste ken in aanzetten. Bij een sketch over een bibliotheek zakte Smit even door z'n hoeven en had hij volgens de jury moeite om zijn programma weer op de rails te krijgen Een lied waarin Smit samen met de zaal over een rubberboot zong, werd geprezen. Smit: 'Anderhalf jaar geleden ben ik begonnen met kleinkunst. Ik was eerst webmaster bij een bedrijf, maar ik dacht: dit kan ik ook. Ik heb er in middels mijn beroep van gemaakt.' Zes van de negen voorstellingen gaan door naar de halve finales, die eind maart in theater Bellevue in Amsterdam worden gehouden. Ook mogen ze onder professionele bege leiding een try-outtoernee maken langs diverse theaters. Roosmarijn van Bohemen en Patrick Spekman waren de andere twee klein kunstenaars voor wie het concours eindigde in Den Hoorn. Van Bohemen miste volgens de jury de communi catie met het publiek, haar pianist en ook zichzelf. Het programma was onevenwichtig. De jury adviseerde haar het in een andere nchting te zoe ken. 'Roosmarijn is meereen uitvoe rend talent dan een maker en wellicht beter op haar plek binnen een klein ensemble.' Spekman speelde di verse personages uit een groep voetbalvrienden. Volgens de jury was dat op zich een goed idee, maar was het met origineel, ongeloofwaardig en werd zij niet geraakt door het optre den van Spekman. De jury bestond uit Ruud Bierman, Marijke Boon, Frank Bijman, Ton Offerman en voor zitter Lars Boom, die al geruime tijd met elkaar de vaste Texel-jury van het kleinkunstfestival vormen. Het was Pien Ankerman bracht een zeer persoonlijk getinte voorstelling. de vijftiende keer dat de voorrondes in Klif 12 werden gehoudenHet thea ter was drie avonden uitverkocht. Sympathiek Wouter Deprez, Sven Budding, Johan Goossens en Pien Ankerman waren de andere cabaretiers die doorgaan naar Amsterdam. Deprez was volgens de jury een goed vertel ler en een sympathieke verschijning op het podium. Door het vertellen van absurde verhalen wist hij zichzelf buiten schot te houden, maar de ver halen pasten wel in het goed opge bouwde programma. Budding had volgens de jury zo goed nagedacht over zijn programma dat er soms een verwijdering ontstond tussen inhoud en uitvoering. Hoewel zijn voorstelling Kaal muzikaal en tekstueel bijzondere momenten kende, had er wel meer contrast in mogen zitten Goossens werd geprezen voor het feit dat hij vanuit zijn persoonlijke visie een ver haal te vertellen had en dat open en ontwapenend deed op het podium. Pien Ankerman viel eveneens op omdat zij een persoonlijke voorstel ling gaf die haar zaterdagavond de publieksprijs, een pluche lam van Cor van Heerwaarden, opleverde. Anker man vertelde onder meer over haar strijd met een duiveltje op haar schouder dat telkens zegt dat ze niks kan. Op het laatst schudt ze het dui veltje van zich af en zegt met vertrou wen dat ze wel iets kan. 'Ik ben vijf jaar geleden begonnen met het vol gen van kleinkunstcursussen', vertelt ze na afloop met het lam trots in haar handen. 'Ik deed dat omdat ik voor mezelf toen even de weg kwijt was en met een burn-out kampte. Een half jaar geleden ben ik samen met Bam Commijs, die mij als pianist bege leidde op die cursussen, aan een ei gen programma begonnen.' Vierda gen per week heeft ze de gelegenheid haar tijd aan kleinkunst te besteden. 'De andere drie dagen werk ik als office-manager bij een bureau dat voor de televisie werkt. Maar het is mijn droom om uiteinde lijk een avondvullend programma te maken.' Tekst en foto's Jeroen van Hattum j wUr H| Br ifll K-' X W*" y a w Marlijn Hlllenius voorzag Steet Hupkes met een watervaste stift van een bijzondere hand tekening. Van Nan Huijsman Rzn. is bekend dat hij een grote interesse koestert voor het verleden van de post-, te legraaf- en telefoonhistorie van de Waddeneilanden. Over die van Texel publiceerde hij zijn eerste boek in 1993 en het tweede in 1995. Daarna volgden Wieringen (2001), Ameland (2002) en Terschelling. Dit jaar verscheen de Post-, Telegraaf - en Telefoonhistorie van het eiland Vlieland. Die van Schiermonnik oog verschijnt in de loop van dit jaar. Huijsman laat in zijn laatste naslag werk vrijwel geen detail over de be langrijkste postverbinding van ons buureiland ongemoeid. Hij verhaalt hoe de post van de schepen op de eeuw, toen de handelsvaart vanaf de Vlieree terugliep, nam ook het belang van de veerverbmding via Texel af. Toch bleef de Vlie-Post bestaan voor vervoer van post, enkele passagiers en Terschelling, dat ook was aange wezen op de Vlie-Post. Toen de ver binding met Harlingen van de grond kwam en postschipper Jan Buijs in december 1926 overleed, was dat voor de Posterijen mede aanleiding om de minister van Waterstaat te verzoeken akkoord te gaan met de opheffing, wat op 31 maart 1927 ge beurde. Het boek van Huijsman, dat is uitge geven door Cultuur Historische Ver eniging Eylandt Flielandt, omvat ver der een beschrijving over de vestiging van de Telegraafdienst in ■j-r' Postvlet meert af op de W/ehors Op de achtergrond Texel met de Eierlandse vuurtoren. Vlieree rond 1800 met een postpraaischipper naar de post- commissies op Oost-Vlieland werd gebracht. Van daar ging het met de postiljon naar het Posthuis nabij de Hors, waarna de veerman de brieven met de zogeheten Vlie-Post naar het Eierlandshuis op Texel bracht. Verder ging het met een postiljon naar Oude- schild, om met de postschipper naar Den Helder te worden gebracht. De route Den Heider-Amsterdam werd door diverse postiljons afgelegd Omstreeks de eerste helft van de 19e 1866 en de vestiging van de Tele foondienst in 1912 en hun ontwikke ling. Het boek, dat staat geregisteerd onder ISBN nr. 90-8083884-1-1is te koop bij de boekhandels. Toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal speelt zaterdag 6 maart in dorpshuis De Wielewaal het blijspel Munrtie in de pukket... van Adriaan Bijlsman. De regie is in handen van Roel de Waard. In de Texelse Courant van 6 januari stond een brief van Bob Dijksen over de nieuwe vertrektijden van boot, bus en trein. Daann schetst hij een wel erg somber beeld van de nieuwe situa tie. Inderdaad is er nu weinig tijd tus sen de aankomst van de bus op het station en het vertrek van de trein. Als de boot laat is en er veel passagiers voor de bus zijn, loopt men inderdaad kans de trein te missen. In dat geval vertrekt de eerstvolgende trein zes minuten later dan in de oude situatie het geval was, maar komt men nog steeds op vrijwel hetzelfde tijdstip aan in Amsterdam als bij de vorige dienstregeling. In zo'n geval geeft de nieuwe dienstregeling geen verbete ring, maar ook nauwelijks een ver slechtering. Gelukkig komt de boot meestal op tijd aan en is het lang niet altijd zo druk. Dan levert de nieuwe dienstregeling bijna een half uur tijd winst op. Bij mij was dit alle keren dat ik vanaf 14 december naar Amster dam ben gereisd het geval. Kortom, de nieuwe vertrektijden zijn lang niet zo slecht ais Dijksen het voorstelt. Integendeel, meestal betekenen ze een fikse verbetering. Veel vervelender vind ik dat men op de route de andere kant op, naar Texel dus, heeft verzuimd om een vaak voorkomend probleem op te lossen. Het gebeurt nogal eens dat de trein uit Amsterdam met een be perkte vertraging van ongeveer een kwartier in Den Helder binnenkomt, doordat bij Schagen of Anna Paulowna gewacht moest worden op een tegentrein. Ik schat dat dit geldt voor negentig procent van alle ver traagde binnenkomsten in Den Hel der. In de oude dienstregeling zaten er tussen de officiële aankomsttijd van de trein en het vertrek van de bus overdag acht minuten en 's avonds elf minuten. Bij het vaste kwartiertje vertraging was de bus dus al vertrok ken. Wie de boot wilde halen was aangewezen op een taxi. Volgens de nieuwe dienstregeling hoort de trein al om vier minuten vóór het uur bin nen te komen en leidt het vaste kwar tiertje vertraging tot een binnenkomst van rond tien over het uur. Als Connexxion de vertrektijden van de bus naar de boot nu gewoon met vijf minuten had vervroegd, dan zouden verlate binnenkomsten van de trein in elk geval 's avonds met meer hebben geleid tot het missen van de bus. Echter, in feite zijn de vertrektijden van de bus veel meer vervroegd dan die vijf minuten. De bus vertrekt nu altijd om zeven over het uur en dus leidt het vaste kwartiertje vertraging van de trein nog steeds tot een ge miste bus. Afgelopen dinsdagavond was dit bijvoorbeeld het geval met de trein die om 18.56 uur binnen had moeten komen, maar die in feite om 19.10 uur aankwam. Met als gevolg dat een tiental passagiers voor Texel als vanouds was aangewezen op de taxi. Als de bus naar de boot zo'n vijf minuten had gewacht had dat veel ergernis bespaard. Een nog beter al ternatief zou zijn als Connexxion zijn chauffeurs zou opdragen om altijd even na te gaan of de trein al binnen is en als dat niet het geval is nog vijf a tien minuten te wachten. Behalve bij extreme drukte is daar tijd genoeg voor, want met de huidige dienstre geling komt de bus al bij de Tesosteiger aan als de boot nog maar halverwege het Marsdiep is. Het zal duidelijk zijn dat ik geen voorstander ben van de remedie die Dijksen aan beveelt voor het door hem gesigna leerde probleem. Een nog vroeger vertrek van de boot leidt er gegaran deerd toe dat vrijwel elke verlate bin nenkomst van de trein in Den Helder ook meteen een gemiste boot bete kent. Zelfs met een taxi lukt het dan met meer om de boot nog te halen en dat lijkt me heel wat vervelender dan op weg naar Amsterdam onvoorzien een minuut of twintig in een nog stil staande trein te moeten wachten. Tjeert Olthof, Den Burg Borstvoedingsorganisatie LLL houdt vanaf 4 februari elke eerste woens dag van de maand informatie bijeenkomsten over borstvoeding. De avonden, die worden verzorgt door LLL-leidster Nisheeta Barnard, zijn bedoeld voor zwangere vrouwen en moeders die borstvoeding geven. Baby's en vaders zijn ook welkom. Tijdens elke bijeenkomst wordt een ander thema besproken. Op 4 fe bruari 'De beste start', op 3 maart 'Een gezonde keuze', op 7 april 'Als de baby groter wordt', op 12 mei 'Stoppen? Wanneer en waarom?, op 2 juni 'Hoe werkt borstvoeding? en op 7 juli 'Voor moeder en kind'. De bijeenkomsten, die beginnen om 20.15 uur, worden gehouden aan de Kotterstraat 24 in Oosterend, de kos ten zijn €3,-. Voor opgave tel. 318335. De leden van de afdeling Texel van de NBVP Vrouwen van Nu komen dins dag 27 januari om 20.00 uur bi|een voor hun jaarvergadering. Locatie is de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Gastspreker Kees Dros vertelt over de Texel Aca demie. De afdeling verzamelaars van de His torische Vereniging houdt donderdag 15 januari vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groene- plaats. Op deze avond verwisselen allerlei Texelse zaken van eigenaar. Dinsdag 13 januari: De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke. Tevens is er een bijeen komst van de afdeling stambo men. De avond begint om 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in het ge meentehuis het tweede deel van een vergadering van de raads commissie Grondgebied. Op de agenda onder meer een inspraak reactie over beroeps- en bedrijfs matige activiteiten. Van 20.00 tot 21.00 uur is aan Postweg 169 in Eierland een bij eenkomst voor de week van het gebed. Om 20.00 uur begint in dorpshuis de Wielewaal in De Waal een klaverjasdrive. Deelname per kop pel kost €3,-. Om 18.30 uur begint in Cinema Texel een speciale diner-film- avond, in samenwerking met H&S cateraars, met de film Love Actually. Toegang €32,50, reserve ren gewenst (tel. 310079). Woensdag 14 januari: Om 18.15 uur begint in dorpshuis de Bijenkorf in Oosterend een snertdrive voor bridgers. Wie geen snert wil en alleen voor het bridgen komt, wordt om 19.30 uur ver wacht. Van 20.00 tot 21.00 uur is in de Weverstraat 60 in Den Burg een bijeenkomst voor de week van het gebed. Om 20.00 uur begint in het ge meentehuis een bijeenkomst van de raadscommissie Welzijn. Op de agenda staat onder meer de bij drage voor het peuterspeelzaal- werk. In Cinema Texel draaien Op zoek naar Nemo (aanvang 14.30 uur), Pietje Bell II (15.00 uur), Lord of the Rings lil (19.30 uur), Scary Movie III (22.00 uur), Donderdag 15 januari: De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Om 20.00 uur begint in het ge meentehuis een vergadering var de raadscommissie Middelen. Aan de Naalrand 50 in Den Hoorn is van 20.00 tot 21 00 uur een bij eenkomst voor de week van hei gebed. j f In Cinema Texel draaien Scary Movie III (aanvang 19.00 uur), Lore 'Mi of the Rings lil (19.30 uur) er a|s SWAT (21.00 uur). n0| pai linl Aan de Haffelderweg 18 in Den pric Burg is van 20.00 tot 21.00 uur een va| bijeenkomst voor de week van he- gebed. da vei In Cinema Texel draaien Scary ter Movie III (aanvang 19.00 uur), Lore stf of the Rings lil (19.30 uur) er sa SWAT (21.00 uur). ga Vrijdag 16 januari: Di. 13 11.25 en Wo. 14 Do. 15 Vr. 16 Za. 17 Zo. 18 Ma. 19 Di. 20 0.10 0.50 1.24 2.24 3.40 5.10 6.27 - u. 11.50 u. 12.00 u. 12.30 u. 13.30 u. 15.30 u. 17.00 u. 19.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater 15 januari laatste kwartier Zijr do< Me bel Stc hoi me dei In verband met de dokbeurt var Pei de Molengat verzorgt TESO de orr komende weken geen extra af- ^e' vaarten. Er worden geen wachttij-i ~e den verwacht. Nadere informatief* kan worden verkregen via tel en 0222-369600 of e-mail info@ eei teso.nl. De veerdienst heeft ook *e een eiqen website: www.teso.nl, °P be ter vo ka De w< m; de ee vc er sr vc di Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Splnbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op ol onze advertentiecontfocten en aanbiedingen daar- - toe zijn van toepassing do Regelen voor het Advertentie- wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd brj de Kamer van Koophandel en Fa- .,1 brieken te Amsterdam onder nummer 41198693 Een i exemplaar van de Regelen voor het Advertentiowezen wordt op ow verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33.65 32,10 (automatisch) Per jaar 65,60 63,50 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Het is buiten koud en donker Een ijzige wind blaast door de straten, maar toch is er veel volk op de been. Alom vrolijkheid en plezier bij de toe schouwers van een wel heel eigenaar dig soort straattoneel. Het is twaalf december en Texel maakt zich op voor een uniek feestOuwe Sinterklaas of op zijn Texels gezegd: Ouwe Sunderklaas. Ouwe Sunderklaas trekt nogal eens overkanters, maar in z'n puurste vorm kan het speulen alleen maar worden begrepen door insiders. Dat valt te concluderen uit een reportage over Ouwe Sunderklaas in het maga zine Plattelandsvrouw. Donderdagavond haalt Scoutin; Texel oud papier op in Den Burg. Me' wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aa' de straat te zetten, in met te grot! bundels of een kartonnen doos (gee plastic zak). Gelieve er op toe te zie' dat het papier niet gedurende lang: tijd in de regen staat. De papierwage' komt in de volgende straten: 4. Waai derstraat, Marelstraat, Burger houtstraat, Jan Reystraat, Wilhel minalaan. In het artikel over de hulppakketter voor de slachtoffers van de aardbe ving in Iran is per abuis gemeld da de dozen kunnen worden ingelevert op Molenstraat 19. Dit moet zijr' Molenstraat 91bij Marjolein Woerlee De dozen kunnen tot en met donder dag 15 januari worden gebracht. w w ri< di zt k< H ki 1 hi n; De Gezondheidswijzer van Corbis Pius verzorgt de komende tijd een groot aantal curussen, waarvan een deel op Texel wordt gegeven Op 9 februari gaat Een beroerte, en dan. van start, bedoeld voor patiënten, hun familieleden en anderen die be ter willen leren omgaan met de gevol gen van een beroerte. De cursus leiders geven uiteenlopende infor matie. Daarnaast bieden de verhalen van andere cursisten de herkenning die deelnemers het inzicht en vertrou wen moet geven om een nieuwe ba lans in hun leven te vinden. In Neder land krijgen jaarlijks zo'n 30.000 mensen een beroerte, ook wel CVA fcerebrovasculair accidentge noemd. De cursist krijgt gedurende acht weken elke week twee uur les, van 10.00 tot 12.00 uur in het ver pleeghuis in Den Burg. Deelname kost €25,- voor abonnees van het Servicepakket en €28,- voor anderen. Woensdag 18 februari is er van 9.30 tot 11.00 uur in het gebouw van Thuiszorg aan de Schoonoordsinge in Den Burg een informatie bijeenkomst met de titel Hoezo ru2ii maken? Centraal staat de ruzie dit kinderen uit één gezin maken en die de sfeer in huis danig kan verpesten Voor ouders is het dan vaak moeilijl om rustig te reageren, helemaal al! kinderen zich geregeld ongehoor zaam en agressief gedragen. Tijdens de bijeenkomst wordt ingegaan op gezinsinvloeden, negatieve bekrach tiging, rivaliteit in een gezin, pesten er geweld. De cursusleider, een wijkver pleegkundige, doet tips aan de hand om beter met moeilijke situaties om te gaan. Deelname is gratis. Andere cursussen van Corbis Plus gaan onder meer over drukke kinde ren, slaapproblemen bij kinderen lieve maar lastige peuters en positie! denken en worden gegeven in Der Helder, Schagen en Julianadorp Voor meer informatie en opgave kan op iedere werkdag tussen 9.00 en 17.00 uur contact worden opgeno men met de Gezondheidswijzer, tel 0223-650135.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2