Blanken hangt bestuurspet 10 voor Texel aan de wilgen 'Oppassen dat je niet alleen maar een neezegger wordt' Uur van de waarheid nadert voor hulppost F amilieberichten 18 .TEXELSE J COURANT' GVT begint seizoen goed centrum Programma zaalvoetbal Geld van ANWB voor Tesselhuus Nieuwjaarsrit MAB 3iiis Catlm'm êhis DINSDAG 13 JANUARI 2004 ary 'Mensen denken je wel eens motieven toe die er niet zijn. en Alsof je er persoonlijk belang bij zou hebben dat hun plan nen worden gedwarsboomd. Of dat onze acties, die vaak particulieren treffen, voortkomen uit verkeerd begrepen linkse idealen. Natuurlijk heb ik een bepaalde visie op de le" maatschappij, maar die heb ik altijd gescheiden gehouden ie" van 10 voor Texel.' Fridt Blanken stapte onlangs uit het 16 dagelijks bestuur van de vereniging 10 Voor Texel. Zijn ze ventigste verjaardag vormde voor hem de aanleiding om ary terug te treden. Overigens in goede harmonie. Want nog ara steeds is hij overtuigd van nut en noodzaak van de organi- en satie die de ontwikkelingen op Texel nauwlettend in de gaten houdt. Een terugblik op een woelige tijd. Zijn interesse werd in 1993 gewekt door een vlammend protest van Menno Stam tegen het gemeentelijk beleid omtrent de bouwplannen in 't Stappeland te De Koog. Daar zou een hoteltoren verrijzen van zesendertig meter hoog. terwijl de bouwgrens op dertien meter lag. Stam klom in de ar pen en riep via de krant Texelaars op (j6 om zijn protest te steunen. Dat le- verde hem honderden adhesie- [jj. betuigingen op, waaronder die van tje[ Blanken. 'Menno belde mij toen op el en vroeg of ik wilde meedenken aan een manier om dat protest goed vorm 3I, te geven, omdat er veel meer dingen I op Texel met goed gingen. We waren bezorgd. Er werden in die tijd ontzet- itend veel artikel 19-procedures ge voerd en het risico bestond dat het karakter van Texel verloren zou gaan. De invloed van projectontwikkelaars werd te groot.' Met Herman Spek man richtten Stam en Blanken uitein delijk de actiegroep 10 voor Texel op, een niet-politiek gebonden platform voor de instandhouding van culturele en natuurli|ke waarden op Texel. Al snel kwam daar Andrew Albers bij die voorzitter werd. 'Het cijfer 10 stond dus niet voor het aantal mensen dat was betrokken bij de oprichting, maar was een rapportcijfer voor Texel.' Er werd bewust gekozen voor de op richting van een vereniging, omdat daarin de zeggenschap van de leden zo groot mogelijk is. Tenminste één keer per jaar komen de leden bijeen. Hoewel hij dat aanvankelijk met wilde, kwam Blanken toch als secretaris in het bestuur terecht. Samen met Stam nam hij het meeste werk op zich. 'Menno was en is de motor van deze club. Hij vervult een soort waakhond functie. Hij houdt alles bij en springt er onmiddellijk op in. Ik hield me weer bezig met beleidszaken en vormde een klankbord voor Menno.' Klachtenbureau De actie van 10 voor Texel tegen de toren was succesvol. De weerstand werd groteren uiteindelijk moest het bouwplan worden aangepast. De ge meente, eerst tegenstander in het conflict met de vereniging, werd vol gens Blanken later een medestander. 'We kregen toen van een ambtenaar een tip dat we de tekening nog maar eens goed moesten bekijken, omdat die zogenaamd tijdelijke hoed er op zou blijven.' Een jaar na de oprichting werd 10 voor Texel door burgemees ter Schipper als officiële gespreks partner van de gemeente erkend. De waakhond van de Texelse samenle ving liet van zich horen bij tal van (bouw)plannen waarbij de natuur of het karakter van Texel in het geding kwam. 'Ik heb er wel altijd op geha merd dat we onze beperkten tot onze eigen taak. Bemoei je met met zaken die je niks aan gaan. Je moet geen klachtenbureau worden, of boodschapjongen van particulieren die de vereniging misbruiken voor hun eigen belang. Die valkuil blijft.' Blanken beaamt dat de beoordeling van kwesties waarvoor de organisa tie zich inzet lastig is 'Belangrijk is dat je blijft kijken naar de doelstelling.' Daar de jaren heen heeft Blanken heel wat boze reacties gehad van betrokkenen die hun bouwplannen in het water zagen vallen door een ac tie van 10 voor Texel. Sommige rela ties raakten gebrouilleerd door zijn betrokkenheid bij de actievereniging. 'Leuk is het niet, maar het hoort er bij. Alhoewel ik er de laatste jaren wel een beetje zat van werd Toch moet 10 voor Texel er volgens Blanken voor waken dat de organisatie niet categorisch nee op alles zegt. 'Wij weten ook wel dat de schoorsteen van het toerisme moet roken, maar het is dom om eenheidsworst na te streven. Behoud van het eigen karak ter is belangrijk. En je moet kijken naar de belasting van het landschap, maar je moet oppassen dat je niet alleen maar een neezegger wordt. En je moet je niks aantrekken van lande lijke actiegroepen die alleen maar ergens tegen zijn, die argumenten spreken hier niet aan.' Successen Terugkijkend vindt Blanken dat 10 voor Texel in de loop der jaren veel successen en succesjes heeft ge boekt. 'Heel veel kleine zaken heb ben we gewonnen en enkele grote zaken hebben we aangepakt. Afge lopen jaar heeft onze actie tegen de uitbreiding van camping de Koorn aar succes gehad. We hebben, sa men met verschillende andere orga nisaties, toch voorkomen dat het enige open stuk op de Bosrandweg ook werd volgebouwd.' Niet alle pro testen haalden wat uit. Pijnlijk vindt Blanken het verlies dat werd geleden in de procedure rond de nieuwbouw van het zwembad op de Sluftervallei. 'Dat gebouw moest in het duingebied komen, maar wat hoger en groter dan ter plaatse was toegestaan. Daar hebben we heel veel energie ingesto ken. We verloren toen omdat de con touren van het duingebied door een slimme ambtenaar om het zwembad heen werden getekend. Dat was een afknapper.' In 2000 presenteerde 10 voor Texel in samenwerking met de universiteit van Wagenmgen een rap port over de leefbaarheid op Texel. Om de leefbaarheid een systemati sche plaats te geven in het toekom stige beleid op het eiland, werd een LeefbaarheidsEffectRapportage geïntroduceerd een soort toetsing Fridt Blanken, voor de hoteltoren die aan de basis stond van de oprichting van 10 voor Texel, heeft de leefbaarheid op Texel nog steeds hoog in het vaandel. voor wat wel en wat niet kan. 'We hebben dat aan de gemeente aange boden, maar die hebben er niks mee gedaan. Ze dachten dat ze het zelf wel konden opknappen.' Op de ge meenteraad heeft Blanken, zelf oud raadslid en wethouder voor de PvdA, nogal wat kritiek. 'Ze bemoeit zich teveel met details, er wordt gepro beerd op een makkelijke manier te scoren, terwijl politici juist veel meer inhoudelijk bezig moeten zijn. In ver schillende zaken is er veel te slap opgetreden.' Hij wijst daarbij op het Juttersmuseum op Flora, dat er kwam terwijl daar planologisch ei genlijk geen mogelijkheden voor wa ren. 'We hebben ons daar verder niet meer mee bemoeit. Toen we zagen dat we niks zouden bereiken, zijn we gestopt. Dan is het een gepasseerd station.' Een ander bouwplan waar Blanken met gemengde gevoelens op terugkijkt is de Bleekerscoogh- kwestie. Gerard Zoetelief maakte gebruik van de mogelijkheid die in het bestemmingsplan was vastgelegd om van inpandige appartementen aan de Pontweg vrijstaande bunga lows te maken. 'Die zaak hebben we Samen met Sportlust uit Julia- nadorp domineerden de heren van Gymnastiekvereniging Texel zater dag de rayonkampioenschappen in Schagen. Bij de dames gingen de meeste prijzen naar het samen werkingsverband WAD en OKK uit Den Helder. De Texelse turners kwamen bijna al lemaal met een medaille naar huis. In Los 6 (pupillen) werd Allard de Wit derde, Michiel Vlaming tweede en Mike Bosma eerste. In Los 3 (junio ren 1) werd Lars Bosma tweede en Ricardo de Wit derde. De feest vreugde was compleet toen Gian Battista Marei een tweede plaats be haalde bij de junioren 2. Nog beter turnen was te zien in niveau 5C, waar Sil Gaaff op de derde plaats eindigde, en in niveau 5B, waar Marlon Marei eerste werd. Voor de jongste meisjes van GVT was dit de eerste wedstrijd aan de over kant. Celma Veenstra, Hanna Gaaff, Maaike Gaaff en Lotte Duvekot turn den allemaal een prima wedstrijd, maar zijn nog niet ver genoeg om zich in de strijd om de medailles te men gen. In Los 3 werd Imme Ruarus na goed turnen op vloer, brug, balk en sprong tweede. Ook Nienke Daalder be haalde hoge punten bij Los 1Op balk scoorde ze liefst 9,0 en werd daar mee knap derde in een veld van zeer geroutineerde turnsters. Voor Barbara Damstra was de derde plaats een opsteker. Deze turnster doet mee aan nationale wedstrijden en weet zich iedere wedstrijd te ver beteren. Na een jaar ploeteren bij de jeugd heeft ze zich nu omhoog gewerkt en kan dit jaar volledig mee doen bij de jeugdturnsters. Op de vloer scoorde ze 8,6 en ook op de balk presteerde ze goed. Dat zijn juist de toestellen waarop de Texelse turnsters het in het verleden vaak lie ten afweten. Woensdag 14 januari 18.00 De Koog D1-Krim D2 De Koog 18.45 Krim C1 -Klif C2 v/h Noordende 19.30 Klif C1-Krim C2 v/h Noordende 20.20 Texel 7-Klif 4 Douma 21.10 Texel 5-De Krim 4 v. Putten Zaaldienst: Oosterend. Donderdag 15 januari 18 15 De Krim t=1-J'boog E1 Krim 19.00 SVO 4-De Krim 5 Hoogendijk 19.50 Texel 8-Klif 3 Hoogendijk 20.40 Klif 2-Mantje 4 Kuipers 21.30 Texel 6-De Koog 1 Kuipers Zaaldienst: Klif. Vrijdag 16 januari 18 15 J'boog E2-De Koog E1 J'boog 19.00 Texel 3-Texel 2 Molanus 19.55 Casino 1 -Mantje 3 Hoogendijk 20.45 Klif 1-De Krim 2 Bakker 21.35 J'boog 2-Mantje 1 Kuipers 22.25 J'boog 1 -Mantje 2 Sangers Zaaldienst: De Krim. Scherpe prijzen en een vakkundig advies! Vier bedrijven op één adres MARIC0WEG 6! Uit handen van voorzitter Guido van Woerkom van de ANWB ontving voorzitter Jan Bloem van het Tesselhuus vrijdag een cheque van €38.872,-. Dit geld werd bijeenge bracht tijdens een jubileumactie van de ANWB, waarbij mensen die 25 en 40 jaar lid zijn mochten aangeven aan welke goede doelen het bedrag van €100.000,- mocht worden besteed. 40.000 van de 120.000 jubilarissen brachten een stem uit, waarbij een groot deel van het bedrag dus aan het Tesselhuus werd toegekend. De andere doelen die van de actie profi teerden waren de stichting Slachtofferhulp (€25.876,-), de KNRM (€24.034,-) en het Water museum in Arnhem (€11.218.-). In het maartnummer van het ANWB-blad Kampioen verschijnt een uitgebreid verslag over de actie. Op de foto neemt voorzitter Jan Bloem namens het Tesselhuus de cheque in ont vangst. (Foto Leo Timmersl Zeer waarschijnlijk wordt aan het eind van deze maand definitief be slist of de centrale hulpverlenings- post er komt. Het nieuw te bouwen pand aan de Pontweg moet onder dak bieden aan brandweer, politie, ambulancedienst en diverse in stanties uit de zorgsector. Hoewel het benodigde geld nog niet op tafel ligt, zijn volgens Maarten Smit, die namens de gemeente het project begeleidt, alle participan ten positief en wordt er vanuit ge gaan dat de hulpverleningspost er komt. Gisteren kwam de stuurgroep weer bijeen. Tijdens die ontmoeting bleek dat alleen de gemeente definitief haar bijdrage voor de brandweer heeft toegezegd. De overige partners wachten nog op groen licht van hun organisatie, omdat daar nog geen besluitvorming heeft plaatsgevon den. 'We hebben nu besloten centen te gaan tellen en met de beschikbare gelden aan de slag te gaan', aldus Smit. De kosten worden geraamd op €10.6 miljoen, maar waar mogelijk zal op het bouwplan worden bespaard. 'Het basisontwerp blijft gehandhaafd, maar dat is gebaseerd op een be paald eisenpakket. Alle participanten hebben nog eens kritisch gekeken verloren, maar ik moet achteraf wel zeggen dat hij het netjes heeft ge daan. Wat we toen wel hebben be reikt is dat de politiek wakker werd geschud en dat de mogelijkheden in het bestemmingsplan voor zulke bouwplannen werd dichtgetimmerd.' Meningsverschillen Hoewel 10 voor Texel zo'n tweehon derd leden heeft, is het vooral het bestuur dat de beslissingen neemt en naar buiten treedt. Vaak in de per soon van Menno Stam. 'Je moet in derdaad oppassen dat het geen one- man-show wordt. Dat het niet één persoon is die bepaalt welke acties worden ondernomen. Maar Menno krijgt tegenwicht vanuit het bestuur en de betrokkenheid van de leden is wel degelijk aanwezig. Er is regelma tig telefonisch contact en het bestuur wordt op straat ook aangesproken door leden Volgens Blanken kunnen die zich doorgaans goed vinden in de bestuurlijke acties. Toch wordt het bestuur wel eens teruggefloten door de leden. 'Dat was het geval bij de windmolens. Toen zijn we achteraf ter verantwoording geroepen, omdat enkele leden de opstelling van 10 voor Texel te negatief vond. Ik kan me daarin goed vinden, want zelf was ik het ook niet helemaal met de gang van zaken eens.' Want hoewel hij rus tig en ingetogen van aard is, steekt Blanken zijn mening niet onder stoe len of banken. 'Met Menno heb ik re gelmatig pittige discussies gehad Zoals over de windmolens. Het is schone energie en hoewel je natuur lijk moet letten op de inpasbaarheid, moet je windmolens niet categorisch afwijzen. Dat is zo'n not in my back yard-verhaal. En ook over het kampe ren bij de boer hadden we verschil van mening. Op een bepaald mo ment hebben we gezegd we houden op te zeuren over vijf of acht eenhe den. Nu is het tien. En wil het wat betekenen voor die mensen, dan moet het tien zijn. Je kunt dus beter meedenken zodat je daarna eisen kunt stellen, dan actievoeren voor beperking van het aantal. Menno is het daar met mee eens. Die denkt daar anders over. Maar tot breekpun ten hebben die discussies nooit ge leid.' Toekomst Hoewel hij daar zelf geen energie meer in wil steken, ziet Blanken ook in de toekomst een rol weggelegd voor 10 voor Texel. 'Die waakhond functie is zó belangrijk. Nog steeds gebeurt er genoeg om de vinger aan de pols te houden. Zoals de regelge ving van de gemeente. Ik hoop dat het bestuur van 10 voor Texel zich daar eens over zal buigen, de zin en onzin van regels. In het verleden heb ben we de gemeente vaak genoeg getekkeld, omdat ze flink hamerde op handhaving, maar zelf de regels aan haar laars lapte. Nu hebben ze beslo ten de regels rücksichtslos te hand haven. zonder te kijken of die wel toepasbaar zijn. Ze zouden zich ern stig moeten afvragen of die regels moeten blijven. Neem nou het voor beeld van Daan en Carry Welboren. Die hebben het misschien niet zo slim gedaan met dat huisje aan de Pont weg, maar er is geen enkel doel ge diend om ze zo tegen te werken. In dit geval zouden de regels best an ders geïnterpreteerd kunnen worden. Besturen is nadenken, en niet alleen de regels naleven. Het moet verde digbaar zijn waar je mee bezig bent. Nu word je wel eens ziek van alle re geltjes.' Verder hoopt Blanken dat 10 voor Texel ook in de toekomst kritisch naar het eigen functioneren blijft kij ken. 'Er moet regelmatig introspectie plaatsvinden. Je moet regelmatig bekijken of je nog wel goed bezig bent.' Hij vindt het tevens een goede zaak dat er meer nieuw bloed in de vereniging komt. 'Mensen blijven vaak veel te lang zitten. Gemeente raadsleden krijgen een speldje als ze lang blijven zitten, maar eigenlijk zou den ze straf moeten krijgen. Het wordt teveel geneuzel.' Ondanks het feit dat hij vernieuwing een goede zaak zou vinden, kan 10 voor Texel niet zonder Menno Stam 'Die houdt alles zo scherp in de gaten. Die kun nen ze niet missen.' Tekst en foto Louise van der Sluis Henriétte van Vliet en Bart Tuitman zijn zaterdag winnaar gewonnen van de nieuwjaarsrit van de MAB. Zij be haalden deze prijs in respectievelijk de B- en de C-klasse. De met al te moeilijke Nieuwjaarsrit, uitgezet door Rob Bakker en Ivo de Porto, werd gesponsord door De Kombuis, waar ook de uitslag werd bekend gemaakt. Vanaf de start aan het Wezenland re den de negentien deelnemers door Den Burg naar Den Hoorn. Vervol gens voerde de tocht over de Hoge- berg terug naar Den Burg en via De Waal naar Oudeschild naar de finish op de haven. De tocht duurde een uur en een kwartier. De volgende rit is de Krokusrit die op zaterdag 21 februari wordt gehouden. Uitslagen: Klasse B. 1Henriëtte van Vliet, 31 strafpunten; 2. Sjef Boom, 32; 3. Mariët van der Werf. 36. Klasse C: 1 Bart Tuitman. 61 strafpunten. 2 Cor Barends. 69; 3. Arno van Heerwaarden, 74 naar wat minimaal nodig is. Sommi gen hebben hun eisenprogramma gehandhaafd, terwijl anderen wat correcties hebben aangebracht. Bo vendien is de hele logistiek van het gebouw nogmaals bekeken, en ook daar is winst te behalen.' Verder is volgens Smit de aanbestedingsmarkt momenteel gunstig. 'Er wordt vrij scherp ingeschreven, omdat er mo menteel weinig grote projecten zijn voor de bouwwereld. Dat werkt in ons voordeelWelk bedrag er nu hard is, wil Smit niet prijsgeven. Evenmin wil hij kwijt welk bedrag minimaal nodig ts om het gebouw in een wellicht uit geklede versie te realiseren. 'Dat gaat me nu te ver. De onderhandelingen zijn nog min of meer geheim en we moeten voorkomen dat er in dit sta dium allerlei bedragen de ronde doen.' Hoewel het dus nog allerminst zeker is of de hulpverleningspost er komt, is er wel vorige maand een opdracht verstrekt aan een architect. De eerste resultaten heeft Smit gis teren bekeken. Die moeten echter nog met de partners worden bespro ken. Hoewel er nog een lange weg te gaan is, heeft de gemeente er alle vertrouwen in dat de post er komt 'Er is al zoveel voorwerk verricht, dat het in dit stadium niet waarschijnlijk is dat er een organisatie afhaakt.' Na verval van krachten is op 86-jarige leeftijd overleden onze moeder, schoonmoeder, oma en overgrootmoeder Hendrika Lagerveld weduwe van Theodorus Johan Born B. v.d. Broek-Dukers M. v.d Broek M.J.W. Dogger-Dukers W.J. Dogger M. Meijer-Dukers M. Meijer klein- en achterkleinkinderen Texel. 12 januari 2004 Starkenburgh 66 1791 VR Den Burg De crematieplechtigheid zal in familiekring plaats vinden. Correspondentie-adres: Bernhardlaan 76, 1791 XH Den Burg. Abba, Vader, U alleen, U behoor ik toe. U alleen doorgrondt mijn hart, U behoort het toe. Laat mijn hart steeds bij U zijn. U laat nooit alleen. Abba, Vader, U alleen, U behoor ik toe. Vast vertrouwend op Gods beloften is onver wachts, na een kort ziekbed, door de Heere thuis gehaald. mijn lieve man, onze lieve zorgzame vader en opa Simon Dros v Oosterend, Texel 2 april 1917 t Drachten, 7 januari 2004 Winsum: M Dros-Postma Ureterp: Ger en Henme Jelmer en Petra Siem en Irma Zuidwolde: Dia en Ab Meanne en Niels Lucette en Johan Winsum: Dirk Het Hoge Heem 15 9951 BV Winsum (Gn.) De begrafenis heeft op maandag 12 januari plaatsgevonden op de Algemene begraafplaats te Winsum. Liefste moeder, dapper mens, je hebt je stnjd gestreden. Niemand van ons, alleen God weet wat jij hebt geleden. Al je pijnen zijn voorbij. Rust maar moeder, je bent nu vrij. Onze moeder en oma is maandag 12 januari 2004 overleden. Marie van Slingerland-Sterken weduwe van Arie van Slingerland Emmen, 13 november 1920 Den Burg, 12 januari 2004 Bergschenhoek: Nico van Slingerland Den Burg: Marijke van Slingerland Hans van Witzenburg Veronique Sander Op vnjdag 16 januari zal om 13.30 uur in de aula van uitvaartcentrum Vredehof, Willem de Clercq- straat 89 te Almelo, de afscheidsplechtigheid plaatsvinden. Aansluitend zullen we onze moe der naar haar laatste rustplaats begeleiden op de Algemene Begraafplaats 't Groenedael te Almelo Correspondentie-adres: Weverstraat 4, 1791 AD Den Burg. Dag oom Dirk, rust nu maar uit. Onze laatste oom Dirk den Braven is overleden. Liefde, trouw en toewijding kenmerkte zijn leven- Willem Kikkert Maatje Kikkert-Kuiper Nel Koorn-Kikkert Op 9 januari 2004 zijn wij getrouwd. Frits en Irma Nieuwenhuizen-de Schutter Zwaanstraat 8, 1791 CM Den Burg, 0222-320082. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Arie, Karin en Kristel Bruin-Kramer Postweg S5 1795JL De Cocksdorp Tel. 0222-311300 k. L- m Dit blije meisje wordt woensdag Gefeliciteerd!

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3