I Midwinterkeuring rammen en ooien Berensite www.texelwereldwijd.n\ Marine ingezet voor opsporen van gifvaten Bouw nieuw bezoekerscentrum vordert 'Als je aan zoiets begint, ben je zomaar niet klaar 'Chopperen bevordert herstel du in heide' Berging containers uitgesteld ThXLLSE J COURANT lepziekte Wil Homan past zich aan Piek bij opvang huilers EcoMare Erik Bakker verzamelt Lego-treinen 2003 warm en goed fietsjaar Mountainbike DINSDAG 13 JANUARI 2004 HtjlPl [-JHirttr 8Mj«« 3 - Mici(M^l Mei>^ Eiptyw 2'_-Wv 5 tlo<wVfi ilroU f.iuóVKi E»V> bei» VSljrxM S'xctj» H1CKEY BEARS ORIGINAL Wckrybflsii raUdcfvul Mc» VERVOLG VAN PAGINA 1 rig jaar €45.000,- aan de verplichte bestrijding had uitgegeven, meer dan tien keer het gangbare bedrag. 'Geld dat niet aan ons werk kan worden besteed en feitelijk onze doelstelling tegen gaat, dat het zo gewenste dode hout wordt weggehaald. Dood hout vormt een belangrijk onderdeel van het ecosysteem.' Zijn advies om te stoppen met de bestrijding en een herplantprogramma te starten, viel bij de meeste politici in goede aarde. Ook zij pleitten ervoor alleen zieke bomen, bijvoorbeeld langs wegen, die een gevaar voor de veiligheid opleveren, te ruimen. Wel hamerde de politiek erop de afspraken na te komen met de eigenaars van 3.000 gemerkte bomen, aan wie is toege zegd dat die op kosten van de ge meente (als de eigenaars dat willen) worden gekapt. Het inlossen van die belofte kost circa €100.000,-, geld dat al Is gereserveerd in de begroting. Molenlaan Kritisch punt betreft de monumentale iepen langs de Molenlaan bij De Cocksdorp. Als de ziekte op z'n be loop wordt gelaten, is de kans groot dat ook deze bomen worden geïnfec teerd. De wethouder kreeg het advies deze bomen te blijven injecteren, omdat de kosten hiervan naar ver houding laag zijn. Het advies van de politiek betekent dat de lepenjager van de gemeente volgend jaar ander werk moet zoeken. Duidelijk werd gesteld dat de bestrijding van iep ziekte op erven een verantwoordelijk heid van de eigenaars wordt. Wie ze wil behouden, moet scherp opletten en waar nodig kappen. Drie mijnenjagers en een hydro grafisch vaartuig van de Konink lijke Marine zijn gisteren begonnen met het zoeken naar de 63 losse vaten met arseenpentoxide die de Andinet verloor tijdens de storm van 21 december. De berging van de drie containers met 630 vaten met het gif is volgens een woord voerster van Rijkswaterstaat van wege het weer nog steeds uitge steld. Staatssecretaris Melanie Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat heeft de marine vorig week verzocht mee te zoeken. De marine onder zoekt met sonarapparatuur een deel van de route die de Andinet heeft gevaren, omdat de kapitein niet meer precies weet waar de vaten over boord zijn gegaan. Het Ethiopische schip was onderweg van Antwerpen naar Bremen. Vorige week voer de Hr. Ms. Maas sluis al een keer uit, maar zij moest het zoeken staken vanwege proble men met de camera op het draad- geleid onderwatervaartuig waarmee de vaten onderwater moeten worden geïdentificeerd. Volgens de woord voerster heeft de Maassluis al wel enkele objecten gelokaliseerd die mogelijk van de Andinet afkomstig Izijn. De rode vaten, waarin honderd liter van het giftige spul zit, zijn zo'n vijftig centimeter hoog. De sonarapparatuur van de marine heeft volgens Rijkswaterstaat een breed bereik en blijft werken tot een golfslag van anderhalf tot twee me ter. Volgens de woordvoerster is het daarom mogelijk dat de marine door kan gaan, terwijl de berging van de containers stil ligt. De marine heeft alleen aan te geven waar de vaten lig gen. De verzekeringsmaatschappij van de Andinet moet daarna een bergingsmaatschappij opdracht ge ven om ze boven water te halen. Rijkswaterstaat kon gisteren nog niet zeggen wanneer de drie containers worden gelicht. 'Dat is mede afhan kelijk van de golfslag. Zolang er te veel deining staat, is het lastig wer ken. De containers worden niet alleen met een drijvende bok uit het water gehaald, maar moeten op zee ook op een platform worden gezet.' De con tainers liggen op een diepte van on- geveer 25 meter. Volgens Rijkswater- staat is er tot nu toe geen gif vrijgekomen uit de containers. Dat wordt geconcludeerd uit analyses van watermonsters die rond de con tainers zijn genomen. Na de Socialistische Partij heeft ook D66 Kamervragen gesteld over het ongeval. De regeringspartij wil van de ministers van Landbouw en Verkeer en Waterstaat weten waarom het met mogelijk is in het betreffende gebied boven de eilanden een visverbod in te stellen. Rijkswaterstaat heeft vis sers een negatief advies gegeven, maar het vissen is niet verboden. D66 wil ook weten of een verbod in de toekomst wel kan worden ingesteld In manege Akenburg begint zater dag om 13.15 uur de midwinter schapenkeuring. Achttien scha penfokkers, twee meer dan vorig jaar, zenden samen achtenzestig rammen en ooien in. Rond 15.15 uur begint de kampioenskeuring. Wat begon als een winters onder onsje voor Texelse schapenfokkers, is na een aantal jaar uitgegroeid tot een flinke publiekstrekker, waarvoor zelfs liefhebbers uit België naar het eiland komen. Ze willen weten hoe de rammen die het afgelopen voorjaar zijn geboren zich hebben ontwikkeld. Dat de schapenfokkerij in ontwikke ling is, blijkt uit een afzonderlijke ru briek rammen met een vrucht baarheidsindex van boven de 110. Het betreft uit de kluiten gewassen dieren, waarvan er vorig jaar zes wer den ingezonden en nu tien. Dat bij de bij soortgelijke ongelukken De partij geeft aan dat zij bij het stellen van haar vragen is afgegaan op een plei dooi van stichting de Noordzee om alsnog een visverbod in te stellen. De Rijksdienst voor Vee en Vlees contro leert de vis die momenteel aan land wordt gebracht. De fracties van D66 en GroenLinks in Provinciale Staten hebben inmiddels ook aangedrongen op maatregelen. Zij vinden dat gif containers bij storm benedendeks moeten staan en niet bovendeks zo als bij de Andinet het geval was. Greenpeace wil dat eigenaar van de Andinet en de eigenaar van de lading strafrechtelijk worden vervolgd voor het ongeluk. De milieuorganisatie stapt daarvoor naar de officier van justitie die belast is met milieu delicten. 'Er moet ook een grondig onderzoek komen naar de oorzaak. Met deze zware giftige stof mag je geen enkel risico nemen.' Naast het overboord slaan van de containers en de vaten kwam ook nog eens vijf duizend liter arseenpentoxide vrij uit de vaten van een vierde container die lek sloeg aan boord. Een deel daar van is volgens Rijkswaterstaat in zee terechtgekomen. De Andinet is ei gendom van Ethiopian Shipping Lines. De lading was van Ethiopian Telecom. De arseenpentoxide wordt gebruikt om de levensduur van hout te verlen gen. Het kabinet blijkt net een paar dagen vóór het ongeval te hebben besloten dat met arseen behandeld hout vanaf medio 2004 niet altijd meer mag worden gebruikt in wo ningbouw, speeltoestellen en burg leuningen. Ook toepassingen in zee worden verboden. Dat staat in een persbericht dat het ministerie van VROM één dag na het milieuongeluk verspreidde. In verband met de verbouwing van café De Rog spelen de leden van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp hun thuiswedstrijden de komende zeven weken in het Eierlandsche Huis. Er moet daar op een wat groter biljart worden ge speeld, afgelopen weet voor de eer ste keer. Dat bleek voor veel spelers een moeilijke opgave. Wil Homan wist zich het snelst aan te passen en won zijn twee partijen tegen Piet Zijm en Joost Smit met een hoog gemid delde. Alleen in Fred Klok moest Homan zijn meerdere erkennen. Her man Laan gaat ook steeds beter spe len en won verassend van Piet Zijm, die samen met Martijn Former de hoogste serie had met zes caramboles. Uitslagen: F Klok-J. Smit 0-2, W. Homan-P Zijm 2-0, M Former-H Laan 2-0, J Smit-W Homan 0-2, H. Laan-P Zi]m 2-0, F. Klok-M Former 0-2, J Smit- H Laan 1-1, P Zi|m-M Former 1-1, F Klok- W.Homan 2-0. De storm van eind vorig jaar heeft geleid tot een piek in de zee hondenopvang van EcoMare. Liefst elf huilers zijn er opgeno men. 'Dat is meer dan gebruikelijk', aldus dierenverzorger Henk Brug ge. De huilers, negen grijze zeehonden en twee gewone, komen uit het wes telijk deel van de Waddenzee en de Noordzee. Twee werden er op Texel gevonden. De meeste werden tijdens de storm van 21 december van Ri chel geslagen. Twee huilers die bij De Cocksdorp en op de Hors werden waargenomen, werden niet meege nomen naar de opvang omdat hun moeders bij hun waren. Medewer kers van EcoMare hielden de dieren ter plekke in de gaten. Het jong van De Cocksdorp is volgens Brugge in middels weer vertrokken, het jong van de Hors heeft de Mokbaai opge zocht. 'Op het laatst woog hij 54 kilo. Hij was goed verzorgd door zijn moe der. We hadden op een gegeven moment wel bordjes klaarliggen om ter plekke aan te kunnen geven dat die jonge zeehond bekend was bij EcoMare, want mensen bleven er maar over bellen. We hebben ze uit eindelijk niet hoeven plaatsen.' In maart worden de opgevangen huilers weer losgelaten in de vrije natuur. De vogelopvang van EcoMare had het rond de kerstdagen ook druk met vogels die met olie waren besmeurd. In zeven dagen tijd werden ruim zes tig besmeurde zeekoeten binnenge bracht. Brugge vermoedt dat het het gevolg is van een olielozinq. Aan de buitenkant van de nieuwbou krijgen alsof ze in de duinen staan. van het bezoekerscentrum komt tot aan het glas zand te liggen, zodat mensen binnen het gevoel (Foto Jemen van Hattum) Minister Cees Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit verricht woensdag 19 mei de offi ciële opening van het nieuwe Bezoekerscentrum van nationaal park de Duinen van Texel. De bouw van het nieuwe centrum vordert gestaag. Het wordt gevestigd in de voormalige Dromenzaal van EcoMare en een nieuw gedeelte dat tegen de zaal wordt aangebouwd. Directeur Jan Kuiper van EcoMare hoopt dat het centrum vanaf april geopend kan zijn. 'Dan kunnen we nog een maand proefdraaien om de kinderziektes aan te pakken.' De nieuwe aanbouw zit kort tegen een duin op het terrein van EcoMare aan, zodat bezoekers binnen het gevoel moeten krijgen alsof ze al in de dui nen lopen. Tegelijk met de bouw van het centrum wordt ook de kantine van EcoMare uitgebreid. De bouw worden uitgevoerd door aannemer Dijkstra/Draaisma uit Bolsward. van wie aannemer Draaisma eerder het nieuwe Sint Jan in Den Burg bouwde. IBS en CVI zorgen voor de installatie. De inrichting van het centrum is in handen van medewerkers van EcoMare. De quarantaine-bassins van EcoMare huisvesten op het moment elf huilers. (Foto Jemen van Hattum) Erik Bakker met een deel van zijn verzameling Legotreinen. Net als veel kinderen speelde Erik Bakker van de Pontweg vroeger met Lego. Hij bouwde er met z'n broer trekkers, treinen en ander speelgoed van. Totdat het hele spul op een goeie dag op zolder ver dween en hij er niet meer naar omkeek. Vijftien jaar geleden be gon het weer te kriebelen en haalde hij de lego naar beneden en begon treinen te sparen. Inmiddels heeft hij 90 verschillende sets. Bin nenkort toont hij zijn verzameling op een Lego-beurs in Den Helder. Het moet een bijzonder gezicht zijn geweest, die twee broertjes in de weer met treinen, technisch- en an der Lego. 'Ik dacht er altijd met ple zier aan terug en op een gegeven moment heb ik de dozen maar weer eens van zolder gehaald. Ik kreeg er aardigheid in om treinen te verzame len. Als je eenmaal aan zoiets begint, ben je zomaar met klaar. Er bestaan 150 verschillende treinen van Lego en er komen nog steeds nieuwe bij.' Op de tafel een verzameling kleurige treinstellen, zoals de Santa Fe Superchief. 'Een kopie van een Ame rikaanse trein, zoals Lego zoveel ko pieën heeft gemaakt.' De Hollandse hondenkop ontbreekt. 'Lego is een Deens bedrijf. Ze hebben wel veel schaalmodellen van Duitse treinen, maar de Hollandse dus niet.' Ver derop een grote doos, met daarin nog een trein uit Amerika. 'Die heb ik via een geëmigreerde kennis op de kop kunnen tikken. De dollar is goedkoop, dus ik kon er voordelig aankomen. Alleen kostte de verzending wel 75 (Foto Gerard Timmerman) euro.' Bijna aandoenlijk is het trein tje uit 1967, dat nog in de doos zit. 'Als trein stelt het niet veel voor, maar het is leuk om te zien hoe de hele set nog compleet in de doos zit.' Veel treinen en onderdelen vindt hij via het internet. 'Daarop wordt zo'n beetje het aanbod uit de hele wereld bij elkaar gebracht.' De uitstalling op keukentafel is maar een fractie van de treinen die Bakker bezit. Het ligt voor de hand dat zo'n verwoed verzame laar op zolder een prachtige model trein heeft staan. 'Dat zou kunnen, want ik heb er genoeg. Alleen heb ik er hier de ruimte niet voor. En ik kan het spul niet even in een schuur op het erf neer zetten, want elektroni sche onderdelen kunnen niet zo goed tegen vocht. Ik ben wel van plan om binnenkort een geschikte ruimte te bouwen.' De verzamelaar is lid van Legoclub Dat de zomer van 2003, het jaar met het hoogste aantal zonne- uren, er eentje was met uitzonder lijk mooi weer, bevestigen de sta tistieken van Jan van Tunen. Hij registreert al sinds 1985 dagelijks temperatuur, neerslag en wind. Zijn thermometer op Zuid-Haffel wees 89 dagen lang een tempera tuur van boven de 20 graden Cel sius aan. Uit zijn windgegevens blijkt dat het een goed fietsjaar Op sommige dagen was het extreem warm. Vijf dagen wees Van Tunens thermometer 30 tot 31 graden Cel sius aan, zes dagen 28 tot 29 graden, vijf dagen 26 tot 27 graden en 14 dagen 24 tot 25 graden. Het mooie weer blijkt ook uit het aantal droge dagen in 2003. Op 277 dagen viel er geen of maximaal één millimeter re gen Droogste maand was augustus, toen er maar 14 millimeter viel en met 101 mm was het in december het natst. Met 28 mm regende het op 13 december het hardst. In totaal viel er in 2003 619 mm water, wat wel wei nig is, maar geen record. In 1989 viel De Bouwsteen, waarmee hij al eens op bezoek is geweest bij Legoland in Denemarken. De club houdt ook re gelmatig beurzen. Op 31 januari ge beurt dat in sport- en jeugdcentrum De Draaikolk in Den Helder, waar Bakker eindelijk de ruimte krijgt om een deel van zijn verzameling uit te stallen. De beurs begint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. er 545 mm. Het natste jaar, gerekend vanaf 1985. was 1998, waarin 1061 mm viel. Het gemiddelde over de laatste vijf jaar was 1018 mm, vanaf 1985 833,6 mm. In 2003 kwam de wind 74 dagen uit het zuidwesten, 62 dagen uit het westen. 30 dagen uit het noorden, 44 dagen uit het noordwesten, 33 dagen uit het noordoosten, 52 dagen uit het oosten, 31 dagen uit het zuidoosten en 33 dagen uit het zuiden. Op zes dagen was het windstil. In 2003 stormde het twee dagen, tegenover zeven dagen in het jaar ervoor. 130 dagen stond er een zwakke wind. kracht 1 tot 2,149 dagen een matige wind, kracht 3 tot 4,30 dagen een vrij krachtige wind, kracht 5, 22 dagen een krachtige wind, kracht 6, 12 da gen een harde wind. kracht 7, en 8 dagen een stormachtige wind, kracht 8. In de beleving van Van Tunen is het tot windkracht 5 goed fietsweer, wat in 2003 287 dagen het geval was. Het Pettemerbos, de duinen en een stuk strand bij Callantsoog vormen samen het parcours van de dertiende editie van de Noordhollandse Veld- toertochten voormountainbikers, ge organiseerd door vijf samenwer kende toerfietsclubs, waaronder Taxi 312000 van Texel. De tocht wordt zaterdag 17 januari verreden en is 35 kilometer lang. De deelnemers gaan tussen 9.30en10.00uur van start bij de velden van voetbalvereniging Pet ten. Deelname kost €2,50 voor wie een TFK kan tonen; zonder kaart kost het €3,-. vruchtbare dieren ook de uiterlijke kwaliteiten in de lift zitten, blijkt uit de ram van de combinatie Bakker- Zoetelief, die bij de kampioens-keu- ring in 2003 bij de laatste vijf zat. De dieren worden gekeurd door Arjan Bosse uit Aartswoud en Piet Jan Groot uit de Beemster. Maar ook het publiek mag keuren. Toeschouwers kunnen hun favoriete dier aangeven, waarbij de ram met de meeste stem men tot publiekskampioen wordt uit geroepen. ledereen die meedoet, krijgt een lootje en maakt kans op een vleesschotel van slagerij Goënga. Verder is er een speciale jeugd rubriek, waarbij kinderen met zelf getoiletteerde ooilammeren door de ring gaan. Een ooilam van het gen- type dubbel AR (resistent tegen de ziekte scrapie) is de hoofdprijs van een verloting. Het chopperen, een methode die het midden houdt tussen versnip peren en maaien, blijkt een suc cesvolle methode te zijn voor het verjongen van de heide. Dat blijkt uit een onderzoek naar de resulta ten van heidevelden die Staatsbos beheer de afgelopen jaren heeft aangepakt. Staatsbosbeheer heeft de maatregel toegepast in verschillende duin gebieden, zoals de Geul, de Bolle- kamer, de Westerduinen, het duin park en een aantal plekken ten noorden van De Koog. Het betreft wat oudere duinen en heidegebieden waarin de paarse struikheide is over woekerd door kraaiheide, die donker groene matten vormt. Nadeel hiervan is dat het zich slecht in andere vege tatie laat omzetten en dat Schotse Hooglanders of andere grazers het niet eten. Het betreft tamelijk onge lijke terreinen, waarin niet met maai- of klepelmachines kan worden ge werkt. Chopperen lukt wel, waarbij ongeveer de halve zode wordt ver snipperd en verwijderd. Zowel struik- heide als dopheide profiteren van de herstelmaatregel. In droge heide is de maatregel ook positief voor verf brem, stekelbrem, duivelsnaaigaren en korstmossen. In vochtige gebieden profiteren de veelstengelige water bies en kleine zonnedauw. De maat regel blijkt ook effectief voor herstel van natte duinvalleien, waar vlozegge, pamassia en teer guichelheil opnieuw wortel schoten. Natte duinvalleien zijn weliswaar op Texel talrijk, interna tionaal gezien zijn deze gebieden waarin vele planten en dieren goed gedijen schaars. 'Daarmee hebben we een grote verantwoording voor het in stand houden hiervan', aldus Staatsbosbeheer. Bijkomend voor deel van het chopperen is dat ver snipperde heidezoden een goede bedekking vormen voor wandelpa den. Het rapport over de effecten van chopperen is voor €5,- te koop in het kantoor van Staatsbosbeheer aan de Molenstraat in Den Burg en bij EcoMare. (Foto Staatsbosbeheer) Een surftocht langs Texelse sites op het internet levert soms verras sende onderwerpen op. Tussen alle recreatieve Texel-sites en va kantie-ervaringen van verschil lende personen was daar ineens de website van de Texelse llona Hickey. Zij houdt zich bezig met het maken van beren die, zoals zij zelf aangeeft, het midden houden tussen kunst en ambacht. De website toont foto's van de bijzon dere creaties van Hickey en de wijze waarop zij haar beren maakt. Hoewel de vormgeving van de site wel te wensen overlaat, zijn de beren van de Texelse kunstenares, die theatervormgeving studeerde, bijzonder. De aparte beren zijn met zorg gemaakt en voorzien van na men en bijzondere outfits. Zeker voor mensen met dezelfde hobby is de site aardig. Temeer er een nuttige pagina is met links naar andere berensites, die informatie geven over benodigde materialen, berenateliers en patronen. Het adres: www.hickeybears.nl. Chopperen blijkt een succesvolle methode om de oorspronkelijke duinvegetatie terug te krijgen

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5