Dl° fTlets TEXEL Beroering over wijzigingen in plan Oudeschild Dertig gouden paren op de kiek Groen ^wartsjexeh het harL, Oneven nummers blijven deze week thuis I'We voelen ons bedonderd Schapenkeuring Scholeksterstand Daklozen Luchtdrukschieten Lezing over getijdenwerking TEXELSE ^COURANT SUPER DE BOER Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park adverteren eigen opdruk Texelaartje Buren gaan mee hanen vangen Lintje en penning voor Piet Zoon bij afscheid provincie Man ten val Ed de Bruijn over vliegveld Riewert Pol hoofd Rebetox JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11846 DINSDAG 20 JANUARI 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 'Een geweldig koppel rammen en ooien.' Een compliment van de jury aan het adres van de Texelse schapenfokkers die zaterdag present waren op de winterkeuring in manege Akenburg. Traditioneel een gezellig samenzijn, waarbij de Olympische gedachte meedoen is belangrijker dan winnen de boventoon voert. Pagina 2 Het aantal scholeksters op Texel is in vergelijking met de jaren tachtig met 80 procent afgenomen en heeft een 'historisch dieptepunt' bereikt. Verge leken met de jaren zestig is het eiland zelfs circa 95 procent kwijtgeraakt. Pagina 3 Het aantal mensen zonder vaste woon- of verblijfplaats op Texel is in de afgelopen jaren flink gestegen. Steeds meer Texelaars komen in pro blemen doordat de wachttijd voor een huurwoning is opgelopen tot bijna vier jaar Pagina 5 De vijftienjarige Ronny Kaczor heeft zaterdag het Texels kampioenschap luchtdrukschieten gewonnen. In schietsportcentrum Odysseus ver sloeg hij met groot verschil zijn vader Cor Kaczor Pagina 7 C. Veth verzorgt vnjdag 23 januan een lezing voor sterrenwacht De Jager met de titel Getijdenwerking op aarde en in het heelal. Locatie is veldwerk centrum De Slinger bij EcoMare. De lezing begint om 20.00 uur. De entree bedraagt €3,-: donateurs hebben gratis toegang. (Advertentie) 1/rKi Jtrtit a he/ hen. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Aan de kade in Oudeschild liggen momenteel opvallend veel Noord- zeekotters. Ongeveer de helft van de vloot. Vorige week de even I nummers, deze week de oneven nummers. Een maatregel die het gevolg is van de vangstbeperking van 17 procent waarmee de schol- i vissers dit jaar te maken hebben. i Gezien de beperking van 40 procent waarop de Europese Commissie had ingezet, viel de 17 procent die er na onderhandeling uit de bus kwam nog mee, maar toch is de vermindering aanzienlijk. Er mag dus minder wor den gevist en de vissers stelden voor daarom in de eerste maanden van dit jaar het werk met z'n allen maar één week neer te leggen. Maar dat bete kende een week geen aanvoer, wat doorwerkt in de visserijsector. Op verzoek van de visserijhandel beslo ten de kottervissers daarom dat de even nummers vorige week binnen zouden blijven en de even nummers deze week. De markt reageerde eind vorige week direct op de vermin derde visaanvoer. De prijzen stegen aanzienlijk, waardoor het gemis aan vangst deels werd goedgemaakt. Andere compensatie is dat er dit jaar zeven procent meer tong mag wor- Afgelopen vrijdag: terwijl de TX 1 Cornelia binnenvaart, liggen de kotters met een even nummer al een week aan de wal. Deze week blijven de oneven nummers binnen. iFo!° x<wnal den gevangen. 'De prijs van tong ligt gemiddeld hoger dan schol, zodat het financiële voordeel daarvan uit eindelijk hoger uitpakt', vertelt visserijvoorman Ben Daalder, die on danks de moeilijke tijden vertrouwen heeft in de toekomst. 'Wij hebben een product dat erom bekend staat dat het zo goed is voor de gezondheid.' Buren van kleindiersportvereniging Kotex in Den Burg gaan voortaan meehelpen bij het vangen van losse hanen die overlast veroorza ken. Dat hebben buren, leden van Kotex en vertegenwoordigers van de gemeente gistermiddag met el kaar afgesproken. Kotex moest eind vorig jaar een deel van de levende have wegdoen, nadat enkele buren meermalen hadden geklaagd over overlast. Het meeste lawaai werd 's nachts veroorzaakt door de hanen die door onbekenden bij de kinderboerderij aan het Paelwerck waren gedumpt. In totaal deden de vrijwilligers van Kotex af stand van ruim honderd dieren, de vijver werd schoongemaakt en de gemeente plaatste een nieuwe om heining. De kinderboerderij telt nu nog ongeveer veertig dieren. Ondanks verzoeken van gemeente en Kotex zijn er de afgelopen tijd opnieuw hanen op het terrein ge dumpt. Volgens een woordvoerder van de gemeente worden daarmee zowel de vrijwilligers als omwonen den opnieuw met de problemen van een ander opgezadeld. De dieren Piet Zoon heeft gisteren bij zijn af scheid van Provinciale Staten een koninklijke onderscheiding ont vangen. Commissaris van de Ko ningin Harry Borghouts speldde de oud-gemeentesecretaris, tegen woordig burgemeester van Hattum, de versierselen op die ho ren bij het Lidmaatschap in de Orde van Oranje-Nassau. Hierna ontving Zoon de zilveren penning van de provincie Noord-Holland. Zoon was sinds 1991 lid voor de WD van Provinciale Staten. Gedurende kunnen ziektes met zich meebrengen en zijn lastig te vangen. Kotex wordt extra gedupeerd, omdat zij wordt aangekeken op het nachtelijk gekraai. 'We worden erdoor in ons voortbestaan bedreigd', aldus vice- voorzitter Michel Jansen. Kotex is bezig met het verwerven van geld om de in 1964 gebouwde op stallen van de kinderboerderij te re noveren. 'Daarbij willen we vier nieuwe nachthokken met rennen bouwen waar de kippen en hanen 's nachts in kunnen. De hokken die we nu hebben zijn zo oud dat de kippen liever in een boom gaan zitten.' De kleindiersportvereniging heeft dona teurs aangeschreven om voldoende financiën binnen te halen. Er komt ook een net over de vijver te hangen. 'Dan kunnen meeuwen, wilde eenden en kraaien niet meer meeprofiteren van het voedsel dat we daar neerleg gen.' dertien jaar zat hij in uiteenlopende Statencommissies, waarbij hij zich met vrijwel alle beleidsterreinen be zig hield. Daarbij had de rechtsbe scherming van de burger zijn bijzon dere aandacht. Van 1995 tot zijn afscheid maakte hij deel uit van de Hoor- en Adviescommissie, de com missie die advies uitbrengt over bil lijkheid van afwijzende beschikkingen van het Gedeputeerde Staten. Zoon werd geprezen om zijn voortdurende bestuurlijke inzet. Begonnen bij pro vinciale waterstaat van Zuid-Holland, werkte hij achtereenvolgens bij de gemeente Numansdorp. Wester- schouwen, Zierikzee en Koudekerk aan de Rijn. In 1986 werd hij gemeen tesecretaris van Texel. Hulpverleners kwamen zondagavond in actie voor een oudere man die op de rotonde Schilderend-Emmalaan- Bernhardlaan ten val was gekomen. Een ambulance heeft de man voor behandeling van zijn kwetsuren naar een huisarts gebracht. In samenwerking met het Luchtvaart museum houdt de Openbare Biblio theek in Den Burg een presentatie rond vliegtuigen en honderd jaar luchtvaart. Ed de Bruijn. directeur van het Texelse vliegveld, vertelt donder dag 22 januari over de betekenis van het vliegveld, de activiteiten en de invloed van het weer op de kleine burgerluchtvaart. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €1,- Leden van de raadscommissie Grondgebied willen opheldering van burgemeester en wethouders over veranderingen in het nieuwe concept-bestemmingsplan voor Oudeschild. Tot beroering van de dorpscommissie zijn in het voor ontwerp wijzigingen aangebracht die tijdens de bespreking met de bevolking in november vorig jaar niet aan de orde zijn geweest. Het twee meter terugdringen van de rooilijn achter woonhuizen is één van de opvallendste wijzigingen Een bouwblok mag volgens het huidig concept-plan over het algemeen niet dieper meer zijn dan tien meter. Het was twaalf meter. Mensen die een stukje bij willen bouwen moeten straks eerder een vrijstellings procedure aanvragen bij de ge meente. 'De rooilijn is In negentig pro cent van het dorp teruggebracht', aldus oud-makelaar Hans Eelman van de dorpscommissie Oudeschild. 'Je moet straks leges betalen voor zo'n vrijstelling en je weet niet waar je aan toe bent.' In een zienswijze die Eelman vrijdag namens de dorps commissie aan de gemeenteraad Riewert Pol uit Den Helder krijgt in de loop van dit jaar de leiding over Rebotex, het bedrijf dat het buffet aan boord van de veerboten beheert. Pol is momenteel walmanager van Teso in Den Helder. Met de huidige exploi tant, de weduwe van Piet Evers, is afgesproken dat Teso de aandelen die nu nog niet in bezit zijn van de veerdienst, per september over neemt. 'De familie Evers heeft het buffet altijd prima beheerd, maar "omdat de kwaliteit van de horeca aan boord van Teso een grote uitstraling heeft op de rest van de onderneming, willen we het graag in eigen hand houden', aldus directeur Rob Wortel. Als hoofd van dochteronderneming Rebotex gaat oud-Texelaar Pol deel uit maken van de staf van de veer dienst. Vooralsnog zal de klant wei- -nig van de verandering merken. In _een later stadium gaat er wel het een en ander veranderen. De overname heeft geen gevolgen voor de twintig medewerkers. stuurde, schrijft hij dat de dorps commissie zich mede namens de bewoners van Oudeschild bedon derd voelt over de wijziging. Eelman: 'Er zaten volwassen mensen in de zaal toen dit plan werd besproken en dan moet je ook volwassen met el kaar omgaan en niet op deze manier. Dit is ambtenarenmacht. Ze doen het maar over.' Tot gisteren konden zienswijzen worden ingediend. Eelman: 'Het heeft tijdens de kerst dagen ter inzage gelegen en dan weet je dat weinig mensen het lezen.' Volgens raadslid Piet Standaart, voorzitter van de raadscommissie Grondgebied, was van het verande ren van de rooilijn nog geen sprake in het concept-plan dat de commis sie had vastgesteld voordat bewo ners van Oudeschild erop konden reageren. Tijdens de inspraakavond kwam het onderwerp evenmin op tafel. 'We gaan het college om uitleg vragen, want dit is een college verantwoordelijkheid. Er kan best een goede reden voor zijn dat het is toe gevoegd, maar dan had daar van te voren overleg over moeten worden gevoerd. Dat moet niet op eigen houtje worden gedaan.' Standaart vraagt om opheldering namens de andere raadsleden met wie hij giste ren contact had over de kwestie. Hij vindt het jammer wat er gebeurt, omdat het het gevoel geeft dat de inbreng van bewoners niet serieus wordt genomen. Wethouder Nel Eelman (Grondge bied) meende gisteren dat het verleg gen van de rooilijnen in algemene zin aan de orde geweest in een commissievergadering. 'Het is naar voren gekomen uit de herziening van het bestemmingsplan voor De Cocksdorp. Daar zouden percelen worden volgebouwd als de bouw blokken twaalf meter diep waren ge bleven. Vandaar dat het college heeft besloten er een vrijstellingsprocedure van te maken.' Het college komt vol gens Eelman vandaag (dinsdag) in haar vergadering terug op de zaak. Volgens de wethouder moet de dorpscommissie niet al te veel op de muziek vooruit lopen. 'Er is nog niks vastgesteld.' Veertien Makelaardij Eelman en Van Heer waarden, dat vrijdag eveneens een Lees verder pagina 3 Edo Kooiman bezig met het vereeuwigen van een van de dertig paren. (Foto Harry da Groef) Dertig Texelse paren die vijftig jaar of langer geleden in het huwelijk traden, waren het afgelopen weekend betrokken bij een uniek project van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Van elk paar werd een statiefoto gemaakt, bedoeld als leuke herinnering voor de mensen zelf enjpun familie, maar ook be stemd voor een tentoonstelling. 'Beschouw het maar als een eerbe toon aan de ouderdom' zegt SWOT- projectleider Henk Snijders, die met collega Rosa Harbers op het idee kwam om een dergelijke fotomara thon op touw te zetten. 'Eerst wilden we alleen maar een gezellige middag houden voor mensen die vijftig jaar of langer getrouwd zijn. Later bedach ten we dat dit tevens een mooie ge legenheid zou zijn om van alle paren een kwaliteitsfoto te maken, wetend dat dergelijke foto's snel historische waarde zullen krijgen en ook heel leuk zijn voor anderen om naar te kijken'. Beide ouderenwerkers stonden dus voor de taak om zoveel mogelijk 'gouden' paren voor het project uit te nodigen. Om privacyredenen kun je de namen en adressen niet bij de bevolkingsadministratie van de ge meente ophalen, dus werd via de kranten, het blad Ouder worden op Texel en Radio Texel een oproep ge daan om zich te melden. Eerst liep het niet storm en gaven zich nog geen tien paren op. Mogelijk omdat de mensen er onder ling over gingen praten en anderen opriepen ook mee te doen, kwam er meer schot in. Maar liefst dertig pa ren zaten zaterdagmiddag in een van de zalen van De Buureton en beleef den daar in positieve lotsverbonden heid een 'gouden' middag. De mees ten hadden gehoor gegeven aan het verzoek om de trouwfoto, die meer dan een halve eeuw geleden van hen werd gemaakt, mee te nemen. Som mige paren bleken aanzienlijk langer dan vijftig jaar geleden in het huwe lijksbootje te zijn gestapt, met als top per Tinus Vlaming en zijn vrouw Jannie van Groningen die er 65 jaar huwelijkstrouw op hebben zitten. Tweede is het paar Freek van der Gracht en Jannie Bakker, dat deze mijlpaal binnenkort hoopt te berei ken. De gemiddelde leeftijd van de aan wezigen was rond 80 jaar. Projectlei der Henk Snijders vertelde in zijn welkomstpraatje dat hij de gezamen lijke ouderdom van de 60 aanwezigen had bepaald op 4800 jaar. 'Als je zo ver in de geschiedenis teruggaat, zit je in het oude Egypte'. Nostalgie Als je zoveel senioren bij elkaar zet en van een hapje en een drankje voor ziet, hoef je eigenlijk geen speciaal programma meer te bieden, want ie dereen grijpt dan de gelegenheid aan om bij te praten. Toch had men Harry de Graaf uitgenodigd om verhalen voor te dragen, wat blijkens de hila riteit in de smaak viel De Graaf (63) bracht herinneringen uit zijn prille jeugd. Die bleken voor de meren deels op Texel geboren en getogen toehoorders een hoog nostalgie- gehalte te hebben, vooral door de vele namen en karakterbeschrij vingen van de figuren die er een rol in speelden. In de aangrenzende zaal had foto graaf Edo Kooiman een professionele studio met Hasselbladcamera inge richt en maakte van elk stel een op name. Alle paren krijgen een afdruk van 20 x 20 centimeter cadeau. Expo Daarnaast worden vergrotingen ge maakt van 40 x 40 centimeter die bin nenkort in De Buureton en mogelijk ook elders worden geëxposeerd. Nog grotere vergrotingen (1,5 x 1,5 meter) worden gebruikt voor een ex positie in de open lucht. De platen worden verspreid over de centrums traten van Den Burg, wat een leuk schouwspel belooft voor het winke lende publiek en andere belang stellenden. De ondernemersvereni ging van Den Burg is dan ook blij met de medewerking van de senioren. De kosten van het totale project gaat de draagkracht van de SWOT te bo ven, maar het ziet ernaar uit dat het beroep dat is gedaan op het Prins Bernhardfonds, de VSB-bank en de Rabobank (Raboton) niet vergeefs zal zijn. De gouden middag werd mede een succes door de steun van de 100-jarige Rabobank Texel die voor de gebakjes zorgde, Teso (drankjes), het Rab-fonds (hapjes) en accoun tantsbureau NBC, dat allen van een boeket bloemen voorzag. Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1