2 teso Olympische gedachte op winterkeuring schapen Misdaadroman begint op Texel Geknip%<f Agenda E Kinderdisco in Bethel Voetbaluitslagen SWOT laat honden uit Oost Wat ik zeggen wou... Reistijden Hoogwater te Oudeschild Colofon Schots feestje in Question Plaza Op vakantie met het Rode Kruis .TEXELSE COURANT' zeggen wou... l/ISBff De leugarubnek, met links de winnaars, 'Een geweldig koppel rammen en ooien.' Een compliment van de jury aan het adres van de Texelse schapenfokkers die zaterdag pre sent waren op de winterkeuring in manege Akenburg. Traditioneel een gezellig samenzijn, waarbij de Olympische gedachte meedoen is belangrijker dan winnen de boven toon voert. Maar winnaars waren er wel degelijk, vooral in de hoeda nigheid van Kees Kikkert en Koos Tjepkema. Het waren vooral de echte liefheb bers die naar de manege waren ge komen om de schapen aan zich voor bij te zien trekken, waarvan enkelen zelfs afkomstig uit België. Ze hadden de dieren al verscheidene malen ge zien, maar konden ook ditmaal de verleiding niet weerstaan. Ze zagen 68 dieren, uiteenlopend van tweeja rige rammen en ooien tot ram- lammeren Aandoenlijk was de jeugrubriek, waarin de kinderen van de fokkers met de veelal zelf getoiletteerde ooien door de ring gin- (Foto 's Gerard Timmerman) gen. Winnaar werd Marieke Wet steen, die met een ooi van Koos Tjepkema rond ging. De prijs voor het schoonste geheel was voor Floortje Roeper, die pronkte met een dier van Loek van Vliet. Later op de middag keerde de jeugd weer terug in de ring, om de beste ooien uit twee rubrieken te showen. Winnaar werd Merel Tjepkema met de ooi 4380-2806 van vader Koos. Reservekamioen was de ooi 4050-4214 van Piet Kooiman. Indrukwekkend waren de ram- lammeren met een vruchtbaarheids- De rammen met een vruchtbaarheidsindex van boven de tien. Links winnaar Cees Commandeur. Zoek de verschillen. Links het ramlam van Koos Tjepkema, die reservekampioen werd, rechts Kees Kikkert met de kampioen. Het pu bliek oordeelde dat de ram van Tjepkema de beste was. Een boekhandelaar leidt in Amster dam een weinig opwindend be staan. Dan, tijdens een kort verblijf op Texel met zijn moeder, ontmoet hij een mooi meisje. Terug in Am sterdam biedt hij haar een kamer aan en bloeit een romance op. Met noodlottige gevolgen. Het verhaal in Troebel Water, een psycholo gisch misdaadroman van Gerry Sajet die onlangs is verschenen. Gerry Sajet (Amsterdam, 1933) is voor menig lezer geen onbekende. In 1999 debuteerde ze met de psycho logische misdaadnovelle Schoon Schip, het verhaal van twee boezem vrienden die een zeiltocht maken waarbij één van hen om het leven komt. Het boek werd beloond met de Schaduwprijs 2000 voor het beste debuut in het misdaadgenre. In fe bruari 2001 verscheen van haar hand Laatste trein, over een leraar Neder lands die zich door leerlingen laat meeslepen in een wereld die voor hem tot op dat moment alleen op papier heeft bestaan. In haar vol gende boek Zand erover verhaalt ze over een jonge chirurg die dood wordt aangetroffen. Getuige het op schrift op de achterflap van Troebel wafer zijn al haar vorige boeken door de pers lovend ontvangen. De Texelse invalshoek is dat het ver haal begint met een ontmoeting tus sen de boekhandelaar en het meisje, een serveerster in strandpaviljoen, op de boot naar Texel. Het eiland vormt het decor voor de opbouw van het verhaal, waarbij de schrijfster de sfeer goed weergeeft, maar waarbij ze ook haar fantasie de vrije loop heeft ge laten. Dat blijkt uit gefingeerde namen voor het strandpaviljoen (Beach- Westj en het hotel waar het meisje later aan de slag gaat (De Branding). Na wat korte verwikkelingen ver plaatst het verhaal zich naar Amster dam, waar het verhaal een aantal verrassende wendingen neemt en waarbij Texel slechts sporadisch wordt genoemd. Desondanks een lezenswaardig boek, waarbij de schrijfster de lezer diep laat doordrin gen in de persoonlijkheid van hoofd persoon Thomas Meerwijk. Troebel Water is een uitgave van Uit geverij Ellessy, kost €15,95 en staat geregistreerd als ISBN 90-76968-25-X. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt vrijdag 23 januari kinderdisco gehouden. Kinderen tot en met ne gen jaar zijn welkom van 19.00 tot 20.00 uur, oudere kinderen van 20.00 tot 21.30 uur. Met hen wordt ook bingo gespeeld. De toegang is gra tis. Dat klopt Het Maritiem Jutters Muse urn in Oudeschild scheepte de echte jut ters die hier als vrijwilligers werkten en hun eigen verhalen vertelden - met een schamele vergoeding af Dus besloten de jutters terug te gaan naar hun oude stek kie het erl van boerderij Flora waar de lutters veertig |aar geleden hun gemeen st happelijke jutspullen ondei brachten ui een van aangespoelde scheepsluiken i gebouwde schuur, hn van waaruit in 1980 een belangri|kdeel naar het muse um in Oudeschild verhuisde. Ga niet naar de jutters in Oudeschild en wel naar de jutters van Flora. Die boodschap verkondigt AD Reizen, de bijlage die vorige week bij het Alge meen Dagblad verscheen. Onder de kop 'Nu de gejatte juttersverhalen nog terug...' worden het Maritiem en Juttersmuseum en het Schipbreuk en Juttersmuseum met elkaar vergele ken. Over het MJM: 'De spullen zijn echt, de verhalen zijn uit het leven gegrepen. Maar die jutter? Als je ver schillende meneren - die je overal kunt plaatsen behalve na een flinke storm struinend op het strand met een bos wrakhout onder de arm - hetzelfde verhaal hoort vertellen, dan is er toch wat mis?' Enthousiaster is de verslaggeefster over Flora, waar Jan Uitgeest uitgebreid aan het woord wordt gelaten over de ont staansgeschiedenis van het mu seum, dat onder andere een verza meling koperen naambordjes herbergt. 'Net als bij het juttersspul heeft elk bord een verhaal. Eén echt verhaal.' Alle wedstrijden van zaterdag 17 en zondag 18 januari werden afgelast. index van boven de 110. Deze dieren worden in een aparte rubriek ge keurd, omdat de fokkers van deze wat grotere dieren vooral hebben gelet op de vruchtbaarheid, wat soms ten koste is gegaan van de ui terlijke raskenmerken. Wat met weg nam dat de toppers de competitie met hun traditionele soortgenoten best hadden aangekund Winnaar werd de ram 3938-3659 van Cees Commandeur, tweede Koos Tjepkema met nummer 4380-3980 en derde nummer 3938-3690, ook van Commandeur. De fokker uit Den Hoorn staat bekend om zijn zwaar gebouwde dieren. Bij weging vooraf schoot de wijzer bij één van zijn die ren door naar 108 kilogram. Sinds de introductie van het nieuwe fokdoel, waarbij ruimere schapen gewenst zijn, is het gewicht van de dieren flink toegenomen. Insiders schatten toch wel gemiddeld een kilo of tien In vijf jaar tijd. Spannend was het bij de tweejarige rammen, waarbij de jury er lang over deed om de dieren achter elkaar te zetten. Uiteindelijk verkozen jury leden P. Groot en A. Bossen ram nummer 4030-3200 van Cees Kikkert boven nummer 5298-0324 van Koos Tjepkema. Opmerkelijk is dat de ram van Tjepkema op de schapenfokdag in september bovenaan stond, terwijl die van Kikkert reservekampioen werd. Kikkert trok ook bij de ram- lammeren aan het langste eind. Zijn ramlam met nummer 4030-3365, dat tijdens de veiling 2600 euro opbracht, werd kampioen. Ook hier leverde Tjepkema de reservekampioen (5629-2982). Een oordeel waar de omstanders het niet mee eens waren. Het publiek verkoos namelijk de ram van Tjepkema tot kampioen. Maar de jury liet zich niet vermurwen. 'Die van Kikkert was rastypisch nét iets beter.' Uit de inzendingen van het publiek werd Ursula Mantje tot winnaar ge kozen. Het aantal van 17 deelnemers is res pectabel, zeker omdat de fokkers vooraf moeten laten keuren door een veearts, wat de nodige kosten met zich meebrengt. En na afloop gaat hun bedrijf drie weken op slot. Zeker voor fokkers die bijvoorbeeld nog schapen, koeien of kalveren in de stal hebben die ze willen verhandelen, kan dat een zware inbreuk zijn op de bedrijfsvoering. 'We kunnen slecht met deze maatregelen uit de voeten. Nederland wil het braafste jongetje uit de klas zijn, maar op deze manier wordt het de fokkers wel erg moeilijk gemaakt om nog aan dit soort ten toonstellingen mee te doen', aldus een betrokkene. Bemoedigend was dat de meeste ingezonden dieren van het gentype dubbel ARR zijn, wat wil zeggen dat ze niet vatbaar zijn voor de ziekte scrapie. Het komend dekseizoen mogen alleen nog rammen worden ingezet van dit gentype. Senioren die door omstandigheden hun hond niet kunnen uitlaten, kun nen sinds kort een beroep doen op de uitlaatdienst van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Deze dienst wordt bemand door vrijwilligers. Bij gebruik van een auto wordt een kilometervergoeding in rekening ge bracht. De uitlaatdienst is te bereiken via de SWOT, tel. 312696. Ik ben nog iedere dag blij dat ik een huis op Oost heb kunnen kopen. Een geweldige omgeving en een uniek stukje Texel. Prachtig karakteristieke huizen en een groen weiland, om zoomd met een tuinwal waar de schapen grazen en de toeristen nog eens een extra rondje fietsen. Maar het onmogelijke lijkt op Texel waar te kunnen worden. Je laat je te koop staande huis verpauperen. Door de hoge vraagprijs raak je het niet kwijt. Alleen een projectontwikkelaar wil er geld in stoppen, met als claim het volbouwen van het meest unieke stukje van Oost, Martin Trap van de WD - en makelaar van beroep - maakt zich erg druk over de leefbaar heid van de mensen op Oost. Bij deze hartelijk dank, maar het leven is hier al erg leefbaar, daarom zitten we met te wachten op een groei van onge veer tien procent aan nieuwbouw. Reken even uit wat dit voor Den Hoorn of iedere willekeurige plaats zou betekenen. Er staan al ongeveer dertig vakantie- en tweede woningen. Moeten er daar nog zes bij? Hoezo leefbaarder? Misschien een goede tip om jouw woonomgeving leefbaarder te maken: zet ze naast jouw huis. Als je Oost echt leefbaarder wil maken, heb ik nog wel wat goede tips. In de 30-kilometerzone rijdt iedereen min stens 50 kilometer per uur De bus sen en auto's rijden de bermen kapot en omdat het regenwater slecht weg loopt, moet je als voetganger regel matig door de modder springen. Ik ben trots op Oost en dat wil ik graag zo houden Bouwen doen we overal, maar de manier waarop, de hoeveel heid en de plaats is mij in het ver keerde keelgat geschoten. Er zijn op Oost nog wel een paar andere plek ken te vinden om te bouwen. Kees van Rietbergen, Oost. Toen ik gisteren naaf Texel reisde, miste de trein de bus omdat de trein, die tot dan precies op tijd reed, een kwartiertje in Den Heider-Zuid bleef staan. Er lag iets op de rails, zei de NS. Ik vroeg de conducteur om te vragen of de bus even kon wachten, omdat ik een vrij belangrijke afspraak op Texel had. De conducteur vertelde me even later dat hij had gebeld, maar dat Connexxion zei dat ze daar met aan konden beginnen. Hij hoopte dat er een taxi voor me klaar zou staan. Dit zo zijnde, waren wij, drie bootpassagiers, ruim op tijd bij de boot, de haven binnen voer toen wij uit de taxi stapten. De bus stond op dat moment al lang op de haven. Nu vraag ik me af: is de bus niet de schakel tussen de trein en de boot? En moet dan de bus, in alle redelijk heid, niet even op de trein wachten? Wie bepaalt in dit verband de vertrek tijd van de bus? Want het was giste ren de bus, die zomin op de trein als op de boot aansloot. Mijn woede richtte zich vooral op de NS, maar feitelijk moet ik bij Connexxion zijn. En volgens de taxichauffeur was ik niet de enige. Irene Maas, Alkmaar. Wij Texelaars zijn normaal niet van die haasters. We hebben meer iets van: morgen komt er weer een dag. Maar nu is het zaak om de gang er in te zetten. Door de vervroeging van de dienstregeling van Teso is het mogelijk de trein van half negen te halen, in plaats van die van negen uur. Rennen dus, zodra de bus in de remmen gaat bij het station. Gewaar schuwd door de ingezonden brief van Bob Dijksen uit Alkmaar had ik mij maandag strategisch bij de achterdeur geposteerd om direct naar het loket te kunnen snellen zodra de deuren zich openden. Tijd voor een praatje met de vrien delijke dame achter de computer gunde ik mijzelf niet en ook het uit geprinte reisplan dat ik er normaal bij vraag, liet ik achterwege. Dit ook om de achter mij hijgende aanstaande medetreinreiziger niet te belemmeren in zijn haal-de- trein-proces. Ondanks alle haast vedrok de trein zonder Jan-achter mij. Vanachter de onverbiddelijk gesloten deuren stak ik nog mijn hand naar hem op, maar of hij daar vrolijker van werd waag ik te be twijfelen. Al rekenend bedacht ik me dat dat onze ongehaaste levenswijze be slist een goed uitgangspunt is. Als je alles sneller wilt, voel je dat in je portemonnee. Reken maar uit. Je kortingskaart telt niet voor nege nen en dat betekent tot Heerhugo- waard de volle mep betalen. Daar ga je dan als suunige Texelaar. Haast je je met en mik je gewoon op de trein van het hele uur, zoals je altijd al moest, dan kost je dat slechts een paar minuten extra in vergelijking met vóór de ingang van de nieuwe dienstregeling. Bo vendien win je €2,28, plus een heel stuk gemoedsrust. Al wachtend en wandelend op het perron spreek je nog eens een andere reiziger, speel je zo en passant voor lopend VW-kantoor om je eiland te promoten en in de gunst te komen bij Veronica Bos. Je hebt alle tijd om een grote meeneemkoffie aan te schaffen voor straks in de trein en dan hou je nog over ook. Wat wil een Texelaar nog meer. Op de terugweg gaat die kalme vlieger niet op. Al een paar maal vertrok de bus naar de boot zon der op de trein te wachten. Tijd is tijd. Zo stonden vorige week woensdag een man of vijftien te wachten op een bus die net ver trokken was. Toen ze in de smiezen kregen dat ze daar voor Jan Joker stonden en het nog vijf kwartier zou duren voor de vol gende zou voorrijden, renden ze en bloc naar de taxistandplaats, waar deze keer helemaal niks stond en ook niks kwam. Dat laat ste was maar gelukkig, want wie had recht gehad op die éne taxi als er niet méér kwamen? Moord en doodslag had het gevolgd kunnen zijn. Straks klaagt Connexxion dat de lijn station-boot niet rendabel is en daarom maar geschrapt moet, met als gevolg dat we ons wegens gebrek aan een alternatief en masse met de auto gaan verplaat sen. Pien Verberg Dinsdag 20 januari: In het gebouw Eben Haezer van de baptistengemeente aan de Julianastraat in Den Burg begint om 20.00 uur een introductie bijeenkomst van een cursus over het Evangelie. Vanaf 18.30 uur wordt er gezamenlijk gegeten. Meer informatie bij ds. Sipkema, tel. 323019. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur biieen in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. In Cinema Texel draaien Lord of the Rings III (aanvang 19.30 uur) en SWAT (20.00 uur). Woensdag 21 januari: De leden van het Katholiek Vrouwengilde houden hun jaarver gadering in de Witte Burcht in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Na af loop is er een bingo, waarvan de opbrengst is bestemd voor de goede werken van Zr. Marita in Tanzania. Om 21.30 uur begint in café De Smulpot in Den Burg een optreden van de Texelse band Make me Smile. In Cinema Texel draaien Op zoek naar Nemo (aanvang 14.30 uur). Pietje Bell II (15.00 uur), Lord of the Rings III (19.30 uur) en SWAT (20.00 uur). Donderdag 22 januari: In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 20.30 uur een concert van de Engelse folkband Beggar's Row. In de openbare bibliotheek in de Drijverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een presentatie over vliegtuigen. Luchthavenmeester Ed de Bruijn vertelt over de bete kenis van het vliegveld voor Texel. Toegang €1,-. Om 20.00 uur begint in buurthuis Bethel in Zuid-Eierland een open klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Scary Movie III (aanvang 19.00 uur), SWAT (19.00 uur), Lord of the Vrijdag 23 januari: In sporthal Ons Genoegen wor om 19.00 uur een door jubilerende Sportraad georgan' seerde sportmarkt geopend, u dereen is welkom. In Bethel in Zuid-Eierland wor, kinderdisco gehouden. Kindert tot en met negen jaar zijn welko van 19.00 tot 20.00 uur, oude kinderen van 20.00 tot 21.30 uU De toegang is gratis. In veldwerkcentrum De Slingert EcoMare begint om 20.00 uur et lezing van C. Veth met de tij 'Getijdenwerking op aarde en het heelal'. De entree bedraa €3,-: donateurs van sterrenwad De Jager hebben gratis toeganj In Cinema Texel draaien Sca Movie III (aanvang 19.00 uu SWAT (19.00 uur), Lord of tl Rings III (21.00 uur) en De Passu vrucht (21.30 uur). Di. 20 6.27 en 19.00 u. Wo. 21 7.50 en 20.16 u. Do. 22 8.45 en 21.05u. Vr. 23 9.56 en 22.00 u. Za. 24 10.25 en 22.34 u. Zo. 25 11.15 en 23.20 u. Ma. 26 11.30 en - u. Di. 27 0.06 en 11.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 25 januari op om 7.36 uur en gaat onder om 16.08 uur; 21 januari nieuwe maan. In verband met de dokbeurt v, de Molengat verzorgt TESO tt vrijdag 30 januari geen extra a vaarten. Er worden geen wachtti den verwacht. Nadere informal kan worden verkregen via tt 0222-369600 of e-mail info@tes: nl. De veerdienst heeft ook ee eigen website: www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222-32 30 00' E-mail redactie@texelsecourant nl 1 Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen du toe zijn van toepa3smg de Regelen voor het AdvertenSt wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterd* zoals gedeponeerd txj de Kamer van Koophandel en b brieken te Amsterdam onder nummer 41193699 6» exemplaar van de Regelen voor het Advertentie-we» wordt op uw verzoek kostoioos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (automats* Per jaar 65,60 63,50 (automats* Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. In de folkserie Folk on the island speelt donderdag 22 januari de Schotse formatie Beggar's Row in Question Plaza. De leden van Beggar's Row vormen in alle op zichten een opvallende band, die met hun vertolking van traditionele en moderne folk meteen de aan dacht van het publiek trekken en die ook weten vast te houden. En niet alleen door hun opvallende uitdossing, maar ook door hun muzikale capaciteiten. Want de band mag dan optreden in een combinatie van kilts en ruige plaids, dat doet niet af aan de mu zikale prestaties. Alle zes band leden zijn meer dan gemiddelde musici. Hun uitmonstering maakt het concert alleen maar leuker. Het optreden van vorig jaar was een groot succes. Een optreden van Beggar's Row is, op zijn zacht gezegd, wat ongecul tiveerd. Hier en daar zelfs een beetje maf. Wat Beggar's Row wezenlijk anders maakt is de manier waarop het publiek wordt bespeeld. Zo springt regelmatig een overenthou siast bandlid van het podium om tus sen het publiek zijn lied te voltooien. Terwijl er zuiver en keurig in tempo wordt doorgespeeld. Dit soort caprio len bezorgde Beggar's Row recente lijk de eretitel van 'Meest Indrukwek kende Live Folkband'. Voor het concert van aankomende donderdag komt een groot assofi ment instrumenten mee naar Texi De bandleden spelen niet alleen t taar, doedelzak, viool, mandolin harmonica en fluit, maar ook ke: board en percussie. Hiermee won een mix gebracht van populaire fo en eigen composities, waarbij het: vooral om gaat dat het publiek volo geniet. Dit, gecombineerd met ee hoog muzikaal gehalte, maa1 Beggar's Row tot een top folk-fees band. Het concert in Question Plaza bege om half negen. De entree bedraa: €11,-. Kaartjes zijn te koop bij Mus Store Texel en Hotel De Lindebooit Vriendenprijs (alleen aan de zaa €7,50. Bezoekers in Schotse kilt het ben gratis toegang. Mensen die met zelfstandig op va kantie kunnen, kunnen zich aanmel den voor een vakantie met het Rode Kruis. Deze organisatie beschikt naast het vakantieschip de J.H. Dunant ook over aangepaste hotels, waar een team van vrijwilligers en verpleegkundigen klaar staat om de vakantiegangers bij te staan. De ve kanties zijn bedoeld voor iedereen d zich door een chronische aandoe nmg, een handicap of geriatrisch problemen belemmerd voelt in ee zelfstandige vakantie. Ook echtpare en gezinnen waarvan een van de Ie den minder mobiel is, kunnen zid aanmelden. Geïnteresseerden kun nen zich tot half februari wenden tc N. Vermeulen-Mens, tel. 318656. DINSDAG 20 JANUARI 2004 Rings III (21.00 uur) en De Pass vrucht (21.30 uur).

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2