Scholeksterstand naar 'historisch dieptepunt' 3 Dave Krijnen neemt Cleaning Texel over F amilieberichten Projectcommissie OSG van raad niet meer nodig Veilig lam worden op Texel' Wegvissen mosselbanken hoofdoorzaak' Raadsleden boer op voor dagdelen peuterspeelzaal ■TEXELSE COURANT' Goed gevoel zoals het nu gaat' Bestemmingsplan Hedriivigheid Marine hervat zoeken gifvaten Waar gebeurd Nog eens blazen 'Bezuinigen op pand maquette is verkeerd' Herman Laan bevestigt vorm DINSDAG 20 JANUARI 2004 Natuurfotograaf Jan van de Kam fotografeerde in 1973 op het wad ten zuiden van Oudeschlld nog meerdere mosselbanken. Het aantal scholeksters op Texel is in vergelijking met de jaren tachtig met 80 procent afgenomen en heeft een 'historisch dieptepunt' bereikt. Vergeleken met de jaren zestig is het eiland zelfs circa 95 procent van de overwinterende scholeksters kwijtgeraakt. Dat constateren biologen Bernard Spaans en Cor Smit. De belang rijkst oorzaak vormt volgens hen het wegvissen van de droog vallende mosselbanken en van ver volgens 'vrijwel alle grote kokkels'. Spaans (werkzaam op het NIOZ) en {j Smit (coordinator van de wad- en watervogeltellingen van Vogelwerk groep Texel) baseren zich op een lange reeks telgegevens, in de loop van de |aren verzameld. Bij de telling van wadvogels op 15 november vo rig jaar werden op Texel 3444 schol eksters geteld, waar er dat er in no vember 1998 en 1999 nog rond de 4500 waren. In het boek Vogels op het Gouwe Boltje van A.J. Dijksen staat vermeld dat het gemiddeld aan tal scholeksters in november op Texel tussen 1980 en 1990 bijna 16.000 bedroeg en dat er op 9 november 1980 zelfs 22.549 geteld werden. 'Uitgaande van het gemiddelde van 16.000 kunnen we dus stellen dat de winterpopulatie met bijna 80 procent is afgenomen', aldus Spaans en Smit. Ze wijzen erop dat het aantal schol eksters 'een maat voor de hoeveel beschikbaar voedsel' op het aan grenzende wad vormt. Scholeksters eten in de winter voornamelijk schelpdieren, zoals kokkels en mos sels, die ze tijdens laagwater in en op de wadbodem bij elkaar scharrelen. 'Vergelijken we het huidige lage aan tal met de aantallen scholeksters die op Texel aanwezig waren voordat Jt, mosselvissers rond 1990 alle droog vallende mosselbanken wegvisten, dan wordt het belang van deze ban- ken voor de scholekster duidelijk.' De achteruitgang van 80 procent ten opzichte van de jaren tachtig is ove rigens fors hoger dan het gemiddelde VERVOLG VAN PAGINA 1 zienswiize indiende bij de gemeente, haalde veertien wijzigingen uit het I herziene concept-bestemmingsplan. Volgens makelaar Dennis Eelman is er onder meer onduidelijkheid over de huizen in de De Ruyterstraat die in het nieuwe plan de bestemming centrumvoorziening krijgen 'Als je daar een restaurant of café begint, ben je dan verplicht om er ook nog een woning in te hebben? Dat is on duidelijk nu Volgens Eelman heeft de gemeente in het concept-plan ook verzuimd een bestemming op te ne men voor het gebied waar de riool waterzuivering ligt. 'In het voorwoord wordt er melding van gemaakt dat de zuivering op termijn weggaat. Maar als je daar nu geen rekening mee houdt met een nieuwe bestemming, moet je daar straks weer een proce dure voor voeren en loop je het risico dat de provincie zich afvraagt waar je mee bezig bent, omdat je net een nieuw bestemmingsplan hebt.' Op het laatste kon wethouder Eelman gisteren niet reageren. De woningen in de De Ruyterstraat staan volgens haar momenteel extra in de aan dacht, omdat het college er niet he- J lemaal zeker van is of ze met de nieuwe Welstandsnota voldoende worden beschermd. De gemeente besloot eerder af te zien van de sta tus van beschermd dorpsgezicht voor de straat, omdat bescherming via de Welstandsnota voldoende zou zijn. 'Bureau Vijn bekijkt voor ons nog eens expliciet of dat het geval is.' voor de Waddenzee, dat blijkens de in december gepresenteerde EVA2- rapportage van Alterra en andere in stanties 'slechts' ruim 30 procent bedraagt In EVA2 werden de effec ten van de schelpdiervisserij op de natuurlijke waarden van de Wadden zee onderzocht. 'Blijkbaar is de ach teruitgang lokaal dus veel groter ge weest dan gemiddeld', constateren Spaans en Smit. De biologen hebben het aantal schol eksters daarnaast vergeleken met de jaren zestig. Ze baseren zich daarbij op het boek De vogels van Texel van Chr. van Orden, A.J. Dijksen en L.J. Dijksen, waarin telgegevens tot onge veer 1967 vermeld staan. Over de scholekster staat er: 'Het totaal aan tal dat op Texel verblijft tussen sep tember en maart varieert de laatste jaren (1960-1966) tussen de 70.000 en 82.000 exemplaren, waarvan de grootste concentraties te vinden zijn achter de Schorren en in of nabij het poldertje Wassenaar.' Een vergelij king met die cijfers leert dat de po pulatie met 95 procent is gedaald. Volgens Spaans en Smit laten de cij fers 'op indringende wijze zien hoe zeer het wad nabij Texel verarmd is'. Bovendien werpen ze volgens hen een nieuw licht op de zogenoemde draagkrachttheone, dié als resultaat van eén van de 22 deelonderzoeken van EVA2 gepresenteerd werd. Hier bij wordt aangenomen dat de gehal tes aan meststoffen, waaronder fos faten van wasmiddelen, in de Wad denzee in de jaren zeventig en tach tig relatief hoog waren en nu zijn af genomen naar meer 'natuurlijke' waarden. Maar omdat meststoffen de groei van algen, en daarmee schelp dieren stimuleren, zou een verlaging volgens dit onderzoek kunnen bete kenen dat de Waddenzee nu minder schelpdieren en daarmee minder schelpdieretende vogels zou kunnen herbergen. Deze theorie werd onder schreven door de kokkel- en mossel visserijsector, die constateerde dat de afname van schelpdieretende vo gels dus veel minder de schuld was van activiteiten van de schelpdier vissers dan van deze verminderde draagkracht. 'Het interessante van de Texelse scholeksteraantallen uit de jaren zestig is nu dat deze aantallen iets zeggen over de draagkracht van de Waddenzee in een periode waarin de gehaltes aan meststoffen in het water nog laag waren. In deze pe riode zou volgens bovengenoemde theorie de draagkracht en daarmee de scholeksteraantallen nog laag moeten zijn. We zien echter een heel veel hoger aantal. Het alibi van de schelpdiervissers blijkt dus helemaal met te kloppen', aldus Spaans. In hun conclusie wijzen ze met de beschuldigende vinger naar de over- bevissing door mossel- en kokkel vissers 'Uit de ervaring van velen die al langere tijd op het wad komen weten we dat de grootste verande ring die zich op het wad tussen Texel en Vlieland heeft voltrokken het ver dwijnen van de droogvallende mos selbanken is. We kunnen met anders concluderen dan dat het wegvissen van deze banken, in combinatie met het vervolgens ook nog eens weg vissen van vrijwel alle grote kokkels, de belangrijkste oorzaken zijn van de enorme afname van de natuurlijke rijkdom van het wad.' De raadscommissie Welzijn ziet af van het instellen van een project commissie die de ver- en nieuw bouw van de OSG moet begelei den. Volgens de commissieleden zijn de voorbereidingen in prima handen bij de OSG en is een der gelijke begeleidingscommissie daarom niet meer nodig. Eerder wilden de partijen nog een stevige vinger aan de pols te kunnen hou den. De commissieleden werden een week geleden door de school uitvoe rig op de hoogte gebracht van de stand van zaken van de bouwplan nen. Die moeten een eind maken aan het ruimtegebrek waar de scholenge meenschap mee kampt. 'We zijn vol ledig geïnformeerd. Voor ons is een projectcommissie een achterhaald station geworden', vond Roelie Bak ker (Texels Belang). 'Het gaf het een goed gevoel zoals het nu gaat', aldus Martin Trap (WD). 'Het is voldoende als we verder op de hoogte worden gehouden.' De definitieve bouwplan nen moeten nog naar buiten worden gebracht. Burgemeester en wethouders wilden net als bij vorige kanjerprojecten een projectcommissie instellen die de nieuwbouwplannen zou beoordelen en nog eens financieel zou laten doorberekenen op haalbaarheid. De projectcommissie-OSG zou daarvoor samenwerken met een bouw commissie en een huisvestings- Dave Krijnen uit De Waal heeft het schoonmaakbedrijf Cleaning Texel aan de Abbewaal in Den Burg over genomen van oprichter John Schlepers. Met vier medewerkers zet hij het bedrijf op de bestaande voet voort, afgezien van enkele speciale activiteiten die Schlepers blijft behartigen. De 52-jarige Schlepers heeft geen opvolger en voelde er mede daarom voor een deel van zijn werkzaamhe den af te stoten. De nieuwe eigenaar heeft ooit bij Cleaning gewerkt en kende daarom het bedrijf Hij huurt de machines en een deel van het bedrijfspand aan de Abbewaal. Cleaning Texel is een commanditaire vennootschap (C.V.) waaraan Schlepers nog is verbonden als zo geheten stille vennoot De oprichter blijft zich bezig houden met het ('s nachts) reinigen van de veerboten van Teso, het vegen van schoorste nen en de verhuur van mobiele toilet ten (Eco-c'tjes). Ook het vernieuwen van voegwerk, stralen van gevels, hogedrukreimging, impregneren en dakgootreiniging horen tot de bedrijfsactiviteiten. Isolatieverwijdering Het belangrijkst is echter het verwij deren van isolatie uit spouwmuren. Schlepers heeft daarvoor zelt een systeem ontwikkeld dat zijn waarde inmiddels heeft bewezen en waar mee hi| ook op het vasteland actief is. In de gevel worden kleine gaten ge boord. Via daarop aangesloten slan gen wordt warme droge lucht naar bmnengespoten waardoor de isola tie (glas/steenwol of kunststof) wordt gedroogd. De isolatie wordt vervol gens via een groter gat weggezogen, commissie. Tijdens de vorige commissievergadering in november stelde wethouder Nel Eelman voor dat de commissieleden van Welzijn zelf in die projectcommissie zouden gaan zitten, zodat zij op die manier het voorbereidingsproces zouden kunnen sturen. Dat voorstel riep ech ter weerstand op bij de commissie leden. Volgens een aantal van hen zouden zij geen onafhankelijk oordeel meer kunnen geven over de bouw plannen als ze er via een project commissie in een andere hoedanig heid bij betrokken zouden zijn. Burgemeester Joke Geldorp rea geerde woensdagavond verrast op de houding van de commissie. Ze vond het jammer dat Eric Hercules (PvdA) met aanwezig was, omdat hij eerder een motie had ingediend waarin juist werd aangedrongen op de instelling van een project commissie. 'Die motie lijkt nu overbo dig geworden.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks), die niet bij de informatiebijeenkomst van de OSG was geweest, stelde voor om wel een projectcommissie in te stellen, maar dan niet alleen met vertegenwoordi gers van de politieke partijen. Nadat Geldorp had laten weten dat in de bouwcommissie afgevaardigden van het schoolbestuur, schooldirectie, de medezeggenschapsraad en de on dernemingsraad en ambtenaren van de afdelingen Educatie en Infra en Bouw komen te zitten, schaarde hij zich achter de andere commissie leden. Texel is cool en je kunt er als jongere nog zuipend uit je dak gaan zonder dat het uit de hand loopt. Dat is de strekking van een verhaal dat vorige week in een reisspecial stond die met de Telegraaf werd bezorgd. Een verslaggeefster bivakkeerde een paar dagen op de jongerencamping en bezocht discotheek De Toekomst en feestcafé De Wijsneus in De Koog. In het verder niet al te diepgravende artikel is ze lovend over het uitgaan in de badplaats. Ze beschrijft onder meer dat het publiek van De Toe komst 's nachts om vier uur zonder toestanden het pand verlaat en dat de meesten braaf gehoor geven aan het verzoek van de buiten staande politie om niet te blijven hangen. Vol gens de verslaggeefster zijn de gezagsdragers niet hinderlijk, maar wel nadrukkelijk aanwezig. Op de camping wordt 's nachts nog door- gefeest Jongeren vertellen dat ze terwijl er met een kijkapparaat (endoscoop) op wordt gelet of ook werkelijk alles verdwenen is. Vooral in de zeventiger jaren lieten veel woningbezitters hun spouw muren vullen met isolerende stof om energie te besparen. In veel geval len werd een tegengesteld effect be reikt omdat de isolatie nat werd en daardoor ook de muren. De huizen werden vochtig, de natte muren be schimmelden, het behang liet los en spouwankers verroestten. De Texelse woningbouwvereniging heeft bij di verse huizen de isolatie verwijderd door de buitenmuur af te breken, maar dat was een kostbaar en lang durig werk. De Stichting Wonen Texel heeft de afgelopen ruim drie jaar met het door Schlepers ontwikkelde sys teem goede ervaringen opgedaan. Geen enkele woning vertoont nog problemen. De Koninklijke Marine is gister middag opnieuw begonnen met het zoeken naar de 63 vaten met arseenpentoxide van de Andinet. Eerdere pogingen zijn tot nu toe vanwege het slechte weer telkens vroegtijdig afgebroken. Volgens een woordvoerster van de marine wordt er dag en nacht door gezocht naar de vaten. Drie mijnen- jagers en het hydrografisch vaartuig Tiedeman brengen in eerste instan tie de bodem in kaart. Het meeste werk wordt verricht door de Tiedeman, dat vijf keer zo snel werkt als de mijnenjagers. De mijnenjagers verrichten specifiek onderzoek naar verdachte objecten op de bodem. De marine speurt op een deel van de route die de Andinet op 21 decem ber afgelegde. Er wordt gezocht op Raads- en commissieleden van Texels Belang, CDA en D66 zijn be reid met Catalpa onderhandelin gen te voeren over de wijze waarop ouders tegemoet kunnen worden gekomen met gratis dagdelen voor het peuterspeelzaalwerk. Dat zei den zij woensdagavond in de raadscommissie Welzijn, nadat ze er min of meer toe waren uitge daagd door burgemeester Joke Geldorp. De drie partijen zijn al geruime tijd bezig een constructie te bedenken om met name rminder financieel draagkrachtige ouders een verlich ting in de peuterspeelzaalkosten te geven. Ze willen daarvoor het jaar lijkse potje van €22.689,-, dat in 2001 in het leven werd geroepen, op een andere manier inzetten Van het geld, dat de gemeente jaarlijks beschik baar stelt, wordt weinig gebruik ge maakt. Het merendeel van de ouders heeft een te hoog inkomen om in aanmerking te komen Texels Belang, CDA en D66 presen teerden woensdagavond een nieuw plan om het geld anders te verdelen. Ze stelden voor dat ouders met een gezamenlijk bruto jaarinkomen tot €40.000,- gratis een tweede dagdeel moeten kunnen krijgen. Dat moet worden gefinancierd met de €22.689,- die aan Catalpa wordt ge geven. In een overeenkomst tussen de gemeente en Catalpa moet een vast tarief voor het tweede dagdeel worden bepaald. Het nieuwe voorstel Een van Texels meest bekende inwo ners, je kunt hem gerust onder de notabelen rangschikken, had een hele avond zitten vergaderen. Omdat er door de politie de laatste tijd nogal streng werd gecontroleerd op drank gebruik in het verkeer, besloot hij het de hele avond maar op koffie en fris drank te houden. En ja hoor, toen hij op weg naar huis ging en over de rotonde de Pontweg opreed, zag hij in de verte de controlerende agenten staan. Hij had r nu best zin in even in het beruchte pijpje te blazen. Maar helaas, de mannen waren net met een andere klant bezig en lieten hem zonder meer passeren. Dat nam hij niet en hij besloot een ommetje te maken om nog eens de controle te passeren. Maar ook de tweede keer waren de agenten met een ander bezig Driemaal scheef is recht dacht hij, en maakte nog eens een ommetje. En ja hoor, nu had hij geluk want hij werd aangehouden en ver zocht in het pijpje te blazen, wat hij met genoegen deed. Zelfverzekerd vroeg hij 'En heren, wat is de uit slag?' Het commentaar van de agent was: 'Met het blazen zit het wel goed, diepten van gemiddeld twintig tot veertig meter. De berging van de drie gifcontainers met in totaal 63.000 li ter van het houtverduurzamingsmid- del is nog steeds uitgesteld. Volgens een woordvoerster van Rijkswater staat moet de zee eerst voldoende rustig zijn om de gelichte containers ter plekke op pontons te kunnen zet ten. niet teveel lawaai mogen maken, omdat ze er anders vanaf worden gegooid. Ze zien er geen excessen die wel op Terschelling voorkomen. In de Wijsneus is de verslaggeefster aanvankelijk niet al te zeer onder de indruk van de dj en de barman, maar na de nodige alcoholische versnape ringen doet ze volop mee aan de polonaise, het meezingen met Hol lands hits en het dansen op de bar, totdat ze om drie uur letterlijk de tent wordt uitgeveegd. 'Op Texel kun je veilig lam worden' is de kop boven het verhaal. De reisspecial, waarin diverse speurtochten naar het ul tieme reisgenot worden beschreven, staat in het teken van de Vakantie beurs die van woensdag tot en zon dag in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. komt wat de partijen betreft in de plaats van diverse andere voorstellen die de afgelopen maanden al de revu passeerden. Marian Merkelbach (CDA) erkende dat de materie de af gelopen maanden onoverzichtelijk was geworden door alle voorstellen. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vroeg zich af in hoeverre de ge meente het risico loopt dat het aan bieden van gratis dagdelen meer dan €22.689,- gaat kosten. Merkelbach erkende dat dat er is. 'Daarom moe ten we onderhandelen We hebben bewust geen prijzen genoemd in dit stuk.' Nadat Oosterbaan aan Geldorp had gevraagd of het college onder handelingen met Catalpa ziet zitten, liet zij weten dat de commissieleden kunnen beslissen dat ook zelf te doen Astrid van de Wetering (D66) pakte de handschoen op en zei de onderhandelingen wel te willen voe ren. Ze kreeg daarna bijval van Merkelbach en Texels Belang. Het komt nauwelijks voor dat raadsleden namens de gemeente onderhandelen met derden. Burgemeester Geldorp gaf de com missie het advies om de gratis dag delen voor dit jaar te financieren met het geld dat voor 2003 beschikbaar was, omdat dat anders in de alge mene middelen verdwijnt. Groen Links en WD bespreken het nieuwe voorstel van Texels Belang, CDA en D66 nog in de steunfractie. Het komt aan de orde in de raadsvergadering van 10 februari. tijn. „Een paar dagen geleden was er nog een jongen die hier een lawinepi|l afstak. Hij is meteen door de politie op de boot terug gezet. Verder gebeurt hier eigenlijk weinig. Af en toe wordt er een lege fles tegen ie tent aangegooid, that's it. Het gaat er hier heel anders aan toe dan op Terschelling. Natuurlijk wordt ook hier gezopen, maar die dingen die je soms op tv ziet, heb ik hier nog niet gezien. En voor een vriendinnetje hoeven wij hier ook niet te komen, want we zijn veel te oud. Bo vendien hebben we onze 'pedo-pas' niet meegenomen Rom van Schaik. adviseur openbare or de en veiligheid van de gemeente Texel, vindt het prima zo. „Sinds 1999 varen we in samenspraak met politie en horeca de ze koers Armbandjes inde disco, vragen naar id, verbieden van een 'happy hour', allemaal om excessen te voorkomen. En het blijkt te werken We zijn zeer tevre den." De volgende dag brakken we net als alle andere jongeren van de camping u-t op het strand. Beetje slapen, zwemmen en werken aan een bruine kleur. Een enke ling blijft ziek van de drank achter in de Vakantievierende jongeren in De Koog. maar ik geef u wel een bekeuring want u heeft de gordel niet om.' Enige tijd later viel er een prent van vijfenzeventig euro in de brievenbus. Jan van Tunen Bezuinigen op een gebouw voor de maquette van de Rede van Texel is een verkeerde zuinigheid die de exploitatie van het Maritiem en Jutters Museum in gevaar zou kunnen brengen. Die waarschu wing gaf directeur Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum woensdagavond aan de raads commissie Welzijn. Texels Belang zei een maand geleden dat de maquette wat haar betreft in de schuur naast het MJM mag blijven staan. De fractie voelt niet veel voor nieuwbouw, zolang ze geen duide lijke exploitatie-rekening heeft gezien. Kuiper sloot zich aan bij beeldspraak van Arthur Oosterbaan (GroenLinks) dat het laten staan van de maquette in een schuur vergelijkbaar is met het ophangen van een Rembrandt in een golfplaten schuur. Volgens hem moet de maquette juist een grote publieks trekker worden 'Je kunt het vergelij ken met wat de zeehonden voor EcoMare zijn.' De twee van de drie delen die momenteel op Texel zijn. worden op 2 april officieel in gebruik genomen. Het laatste deel arriveert vermoedelijk eind dit jaar. Een nieuw gebouw voor de maquette is onderdeel van de tweede fase van de haven van Oudeschild. Kuiper hoopt dat voor de zomer onderzoek naar de haalbaarheid is afgerond. 'Zodat we het kunnen gaan realise ren.' Vong jaar stelde de gemeente raad tijdens de begrotingsraad 1,2 miljoen euro beschikbaar voor de nieuwbouw. Het MJM wil met een publiciteitscampagne de maquette breed onder de aandacht brengen aan de overkant. Voor TVL-leden wordt begin februan een speciale dag belegd in het MJM om onder meer de maquette te laten zien. 'Daarvoor hebben we maar liefst 170 aan meldingen gehad." De leden van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp begin nen te wennen aan het grotere biljart In het Eierlandsche Huis. Vooral Her man Laan. die de laatste wedstrijden toch al steeds beter ging spelen, wist zijn partijen tegen Raymond Steen huizen en Fred Klok met overmacht te winnen. De beste partij van de clubavond was die tussen Fred Klok en Piet Zijm. In een zeer spannende partij wist Klok uiteindelijk met twee caramboles verschil de winst naar zich toe te trekken. Beide spelers speelden een gemiddelde van rond de twee. Zijm en Steenhuizen hadden de hoogste serie met acht caram boles Donderdag speelt De Door stoot een uitwedstrijd in Den Burg bij biljartvereniging In den Grooten Slock. Uitslagen: R Steenhuizen-M. Former 0-2, F. Klok-R Zijm 2-0, M Boon-J. Smit 2-0. H. Laan-M Former 1-1 J Smit-R Steenhuizen 1-1, M Boon-P. Zijm 1-1, F Klok-H Laan 0-2, J. Smit-M Former 0-2. H. Laan-R Steenhuizen 2-0 Na een soms moeilijk leven, maar altijd vol liefde en zorg, met name voor haar klein- en achter kleinkinderen, is thuis rustig in haar slaap over leden Henny Eelman-Blom weduwe van Johannes Cornells Eelman t 1991 en eerder van Frans Johannes Stolk t 1945 Oudeschild, Den Burg. 3 mei 1915 17 januari 2004 Tiny en Dick Jan en Jenny Henriëtte en Marcel Frans en Margo Annegré en Eddy Jolanda en Ruud Simon en Tascha Robin, Inge, llona, Sander Jacco, Maroucha. Remco, Rodny, Maurice Texel, 17 januari 2004 Woensdag 21 januari iservan 15.00 tot 17 00 uur gelegenheid tot condoleren aan huis, Starken- burgh 74, Den Burg De uitvaartdienst zal worden gehouden op don derdag 22 januari om 10.30 uur in de N.H. kerk, Binnenburg 2 te Den Burg Aansluitend vindt om 13.00 uur de crematieplechtigheid plaats in Cre matorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres: Jan C. Stolk, Pontweg 3-5, 1797 SN Den Hoorn - Texel.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3