15-jarige beste luchtdrukschutter van Texel Sportdag in 1955 7 Dames Tevoko verliezen in Volendam 'Verantwoord financieren...' .TEXELSE COURANT' Simone de Wit opnieuw snel Van der Laan kampioen NHN Daklozen Koplopers delen punten Zaalvoetballers Klif in problemen Programma zaalvoetbal Voetbalprogramma Texelse Sportraad organiseerde de tweede sportdag Frits Witte succesvol in menstrijd Ate Sytsma beste jeu de bouler Modelracing ifffiHT Telefoon (0222) 36 77 66 Rabobank oefenen aan hun hobby, binds schietsportvereniging DINSDAG 20 JANUARI 2004 De vijftienjarige Ronny Kaczor heeft zaterdag het Texels kam pioenschap luchtdrukschieten ge wonnen. In schietsportcentrum Odysseus versloeg hij met groot verschil zijn vader Cor Kaczor, die tweede werd. Opmerkelijke derde was Marjet van der Vis, die een jaar geleden lid was geworden van de organiserende Schietsport vereniging Texel, maar sindsdien niet meer aan het schieten was toegekomen. Het kampioenschap was een promi nent onderdeel van de viering van het dertigiarig jubileum van de schiet- sportvereniging. 'Texel en de schiet- sport hebben een onuitwisbare in druk gemaakt op deze oud stroper/ jager/schutter en huisarts', felici teerde Jan Bernard Seegers, in 1974 één van de oprichters van de schiet sportvereniging. Doel was destijds een baan voor het schieten van klei duiven te realiseren. De schutters mochten hun sport een paar |aar be oefenen op de Mok, maar (milieu)bezwaren maakten een eind aan hun hobby. Sindsdien leidde de een slapend bestaan. Tot 1993, toen de plannen voor een overdekte schietbaan wer den gemaakt. Het leidde tot een krachtenbundeling met de boog schutters, met als resultaat het schietsportcentrum aan de Emma- laan. Toen die er eenmaal stond, liep het ledental snel op tot de huidige 75. Voorzitter Willem Bakker: 'Je ziet nog wel eens dat mensen hier heel scep tisch binnen komen, maar als ze dan hebben gezien hoe het er hier aan toe gaat en vooral hoeveel belang we aan veiligheid hechten, dan worden ze snel enthousiast.' De laagdrempeligheid van het schiet sportcentrum blijkt ook uit de komst van scholieren van OSG De Hoge- berg, die als onderdeel van de lessen nu en dan onder begeleiding mogen kennismaken met wapens. Niet om de sensatie, maar om met het ver schijnsel vertrouwd te raken. Veiligheid Dat veiligheid hoog in het vaandel staat, ondervonden de deelnemers aan het Texels kampioenschap luchtdrukschieten. De bewegingen van de schutters werden zorgvuldig in het oog gehouden door trainers van de schietsportvereniging. Voor de 9-jarige Roel Wiering van de Pont- weg bij Den Burg was het de tweede keer dat hij schoot. Onder toeziend ook van Peter van der Zwart legde hij netjes een .177 (4,5 mm) kogelde in de loop. om de buks daarna zelf te vergrendelen. Vervolgens nam hij het geweer op, zette de kolf van de buks tegen de schouder en richtte. De bijna twee kilo zware Walther buks was voor het joch een hele last en daarom mocht hi] de loop op een steun leggen, Tien meter verderop knalden de kogeltjes in het kaartje, éént|e bijna in de roos. de rest ver er vanaf. Het joch leerde snel. De vol gende vijf schoten waren een stuk trefzekerder. Met 66 punten eindigde hij in de leeftijdsklasse 7 tot en met 10 jaar als vierde. Eerste werd Zared Vennik, met 92 punten, tweede Wesley Daalder met 71 punten en derde Joost Vennik met 67 punten. Werner Kuip bewees zich in de klasse 11 tot een met 14 jaar als een veel belovend schutter. Hij schoot 114 punten bij elkaar, slechts 6 minder dan de Texels kampioen. Ronny Kaczor schoot in drie beurten 122 punten bij elkaar, 19 meer dan vader Onder toeziend oog ven Peter van der Zwart richt de 9-jarige Roel Wiering de luchtbuks. Cor met 103 punten. Marjet van der Vis haalde 98 punten. Grondbeginselen Zondag zaten de schutters gekluis terd aan de lippen van Ton Verdoes van Wapenhandel Munts uit Amster dam, die ook zelf wapens ontwerpt en vervaardigt. Hij was met veertig verschillende wapens naar Texel ge komen, variërend van zwartkruid en revolvers tot pistolen en semi-auto- matische geweren. Hij besprak de grondbeginselen van de wapens, de ontwikkeling, de soorten, veiligheid, de omgang en technische details. Ook vertelde hij welke wapens ge schikt zijn voor de schietsport en welke niet. 'Als je echt iets goeds wilt, laat je dan goed voorlichten', was zijn advies aan zo'n veertig toehoorders. In zijn betoog klonk vooral door hoe een wapen veilig moet worden ge bruikt. Na in kleinere groepjes wat dieper op de wapens in te zijn ge gaan, demonstreerde hij in de schiet- tunnel de werking van een semi-au- tomatische hecWer koch, een wapen dat wel wordt gebruikt door arrestatieteams. Zwemster Simone de Wit maakt een zeer succesvolle periode door. In het derde deel van de B-compe- titie, die zondag in Zuid-Oost Beemster werd gehouden, gros sierde de 18-jarige Texelse op nieuw in ereplaatsen en snelle tij den. Op het estafettenummer 4 x 50 me ter vrije slag voor dames zwom het team van De Wit, die startzwemster was, naar de eerste plaats. Op de 200 meter wisselslag vestigde ze vervol gens in 2.41.00 minuten een per soonlijk record, dat goed was voor de tweede plaats. De 100 meter vlinderslag eindigde ten slotte in een overwinning in een tijd van 1.13.67. Ook de andere Texelaars deden het goed. Wouter Dogger was start zwemmer op het estafettenummer 4 x 100 meter wisselslag voor heren. Rugcrawlend snelde hij naar een tijd van 1.07.46. Zijn team eindigde op de tweede plaats. Op de 100 meter vrije slag eindigde de 19-jarige Texelaar in 57.11 seconden als zesde, op de 200 Feiko van der Laan en Tessa van Daalen hebben zich afgelopen week end weten te plaatsen voor de Noordhollandse kampioenschappen dressuur. Feiko van der Laan werd in Anna Paulowna met zijn paard Pretty Primaire kampioen van Noord-Hol land Noord in de klasse L1. In de eerste proef veroverde hij met een score van 163 een eerste prijs en een winstpunt. Bij de tweede proef be haalde hij 162 punten en een derde prijs (een winstpunt). In het eind klassement eindigde hij als eerste, wat recht geeft op een startbewijs voor de Noordhollandse kampioen schappen. Ook Tessa van Daalen wist met haar paard Socrates een startbewijs te veroveren. Haar proeven werden be- loond met 157 en 146 punten, vol doende voor een winstpunt en een derde plaats. Ook in het eindklasse- i ment eindigde zij op een derde plaats. De kampioenschappen voor de klassen M1 en M2 en voor alle pony's worden de komende weken verreden. VERVOLG VAN PAGINA 5 Dit voorjaar start de SWT met een onderzoek naar de behoefte aan een dergelijke noodopvang. 'Dat zullen we doen door interviews met mensen uit de doelgroep. We moeten onder zoeken of die zo'n opvang wel zien zitten.' Volgens Van Andel is het de bedoeling om kleinschalig te starten. 'Ik denk dat vijf tot tien opvang plaatsen voorlopig meer dan genoeg is. Je moet het zien als een experi ment. Slaat het met aan dan stoppen we ermee, is het succesvol dan kan het worden uitgebreidAls het aan de directeur ligt, wordt de opvang nog dit jaar gerealiseerd. 'We moeten de criteria wel goed bekijken. Het kan niet zo zijn dat mensen die nu zelf voor een tijdelijk onderkomen kunnen zorgen dat dan niet meer zullen doen. Dat die te makkelijk denken ach, ze hebben een noodopvang, dan ga ik daar wel in', vult Groen aan De nood opvang zal met te comfortabel wor den. 'Het gaat echt om een nood voorziening. Het moet met zo zijn dat we straks moeite moeten doen om mensen er weer uit te krijgen.' Hoe wel het plan nog niet concreet is, heeft Van Andel het idee al laten val len bij wethouder Nel Eelman van Volkshuisvesting. 'De gemeente is zeer verontrust over de situatie en zoekt ook zelf naar oplossingen. Ik denk dat we dit idee in het volgende overleg zullen bespreken.' Het team van de Pins speelde het donderdag niet klaar koploper te worden in de bowlingcompetitie. Die kans lag open omdat koploper Kla ver 4 met wist te winnen van WBZ, dat hierdoor tot op één punt wist te naderen. Bij winst had de Pins de kop over genomen, maar dit team speelde gelijk tegen T-Forts. Klaver 4 staat nu met 38 punten op de eerste plaats, gevolgd door WBZ en de Pms, elk met 37 punten. Concurrent Flair heeft meer dan zeven punten achterstand. In de avondleague was Marcel Witte van De Koogel met drie 200-games (200, 204 en 225) oppermachtig. Doordat hij de laatste game op 171 bleef steken, haalde hij net geen 800 punten. Teamgenoot Henk Plaats man gooide 204 en samen zorgden ze voor een overwinning op Schouw- stra Transport. Koploper Visvogels verloor van hekkensluiter Sommeltjes en moet de koppositie nu delen met Badweg Sportief en de Jutter. Dit Klif en J'elleboog, koplopers in de hoofdklasse van de Texelse zaal- voetbalcompetitie, blijven winnen. Helemaal vanzelf gaat dat echter niet. De uitslag (6-2) doet vermoeden dat Klif een makkelijke avond had tegen De Krim 2, maar mets was minder waar. De tegenstander bood uitste kend tegenstand en wist na een ach terstand van 2-0 diep in de tweede helft weer op gelijke hoogte te ko men. Klif had het op dat moment moeilijk, maar kwam door een geluk kige treffer toch weer op voorsprong. Toen de koploper vlak voor tijd een numerieke meerderheid kreeg in het veld, was het met de tegenstand van De Krim gedaan en verscheen er alsnog een uitslag met een flink verschil op het scorebord. J'elleboog 1, dat tweede staat, maakte tegen Mantje 2 geen fout en won met 5-3. Verrassend was de winst van Casino op het al weken ongeslagen Mantje 3, terwijl Mantje 1 de weg omhoog weer heeft gevon den en J'elleboog 2 met 3-1 versloeg. Deze week zijn er geen wedstrijden in de hoofdklasse, omdat het zaal voetbal plaats maakt voor activiteiten van de Sportraad. Uitslagen De Krim Cl-Klif C2 12-0, Klif C1-De Krim C2 7-2; Texel 7-Klif 4 5-4, Texel 5-De Krim 4 5-3; De Krim E1 -J'elleboog E1 9-0; Oosterend 4-De Krim 5 5-4; Texel 8-Klif 3 6-7; Klif 2-Mantje 4 5-2, Texel 6-De Koog 1 2-19. J'elleboog E2-De Koog E1 2-2; Texel 3-Texel 2 5-0, Casino 1- Mantje 3 3-1; Klif 1-De Krim 2 6-2; J'elleboog 2-Mantje 1 1-3; J'elleboog 1-Mantje 2 5-3. G-voetbal Texel'94-HIS 2 Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: een sport manifestatie in 1955. laatste team wist door een 201 game van Robert van Splunter te winnen van Heksenketel. Uitslagen: Ochtendleague' Klaver 4-WBZ 1-3 T-Forts- Pins 2-2 Flair-Juttertjes 3-1 Avondleague: TZN-AJI Stars 4-1. Heksenketel-de Jutter 2-3; Sommeltjes-Visvogels 4-1Badweg Sportief- van Beek Byoux 2-3; Eduardo's-automatiek PP 2-3, Schouwstra Transport-de Koogel 1-4. Woensdag 21 januari 17.15 De Koog E1 -Krim E2 De Koog 18.00 De Krim D3-De Krim D1 Krim 18.45 SVO C1 -De Koog C1 Noordende 19.30 Klif dames-? Klif 20.20 Texel 5-De Krim 5 Kuipers 21.10 De Krim 3-Mantje 4 Kuipers 22.00 J'boog 3-RAB 1 Hoogendijk Zaaldienst: Mantje. Donderdag 22 januari 18.15 De Koog D1 -Krim D2 De Koog 19.00 De Krim 4-Texel 6 v. Putten 19.50 Texel 7-De Koog 1 Bakker 20.40 Klif 2-NIOZ 1 Sangers 21.30 J'boog 4-SVO 2 Hoogendijk Zaaldienst: De Krim. Zaterdag 24 januari Texel'94 A1 -Reiger Boys A1 13.30 DTS B1-TexeT94 B1 14.30 Texel'94 B2-VIOS W. B2 13.30 Den Helder B2-Oosterend B1 14.30 De Koog B1-Con Zelo B1 13.45 LSWC1-Texel'94 C1 14.30 Oosterend C1 -Texel'94 C2 13.45 De Koog C1-Geelzwart C1 11.30 Den Helder D1 -Texel'94 D1 12.00 BKC D1-Texel'94 D2 11.00 Den Helder D2-Texel'94 D3 12.00 Texel'94 D4-BKC D2 11.45 Texel'94 D5-Den Helder D5 11.45 ZDHE1-WGWE4 11.45 'Is er wel één Oosterender geweest, die, daartoe in de gelegenheid zijnde, verzuimd heeft deze schitterend ge slaagde sportmanifestatie bij te wo nen? En hoevelen zijn er niet per auto, motor, bromfiets of geluidloze fiets naar het terrein aan de Oosterender- weg getrokken? Honderden perso nen hebben met volle teugen geno ten van een keurig uitgevoerd pro gramma, dat grote afwisseling bood.' De sportmarkt die de Texelse Sport raad komende zaterdag in sporthal Ons Genoeg houdt, is geen nieuw idee. Al in haar eerste jaren organi seerde de nu jubilerende organisatie sportdagen. Het doel in 1955, toen het evenement voor de tweede keer plaatsvond, was met alleen om Texelaars kennis te laten maken met diverse takken van sport. 'Dit festijn heeft voor alles ten doel de sportieve geest te versterken, elkaar beter le ren te begrijpen en te waarderen', sprak voorzitter D. Dapper in zijn woord van welkom. Het festijn in Oosterend begon met een voetbalwedstrijd tussen de 'adspiranten' A van SV Texel en een selectie leeftijdsgenoten van de klei nere clubs. 'Texel A, de eilandelijke kampioenen, waren overwegend sterker en bleken bovendien tech nisch verder gevorderd te zijn dan hun tegenstanders', stond op 1 juni in de Texelse Courant te lezen. Het werd 4-0, dankzij goals van Max van der Kerkhof en Hans Kiewiet. Daarna stelden de deelnemende ver enigingen zich op het plein van de openbare school op, om, voorafge gaan door 'het ijverige muziekcorps VIOS' een rondgang door het dorp te maken. 'Het was een fleurige, prima geordende optocht. Een kleurig schouwspel, waar elke vereniging haar eigen tenues droeg', rappor teerde de verslaggever. 'Er zal door menig oudje wel prijzend gezegd zijn: "Ja, ja, och, och, kiek ers, nóg meer!!"' Het programma werd voortgezet met een wedstrijd handbal tussen het team van SV Texel en een combina tie, samengesteld uit de andere Texelse elftallen. Texel won met 2-0 dankzij doelpunten van Greet Saai en er werden mooie aanvallen opgezet. Toch had de verslaggever ook kritiek: anderzijds zagen wij nogal wat kansen om zeep helpen door zélf de bal in het net te willen mikken. Dat gaat altijd te veel tijd kosten en geeft de verdediging gelegenheid tot her stel, dames!!' In het vervolg werd hardgelopen (D. Eelman van de Wilhelminalaan won nipt voor N. van Egmond uit De Waal), nog meer gehandbald en gevoetbald en geturnd. 'Ook de volley-ballers gaven deze middag een goed voor beeld en velen zal de lüst bekropen zijn zelf deze aantrekkelijke sport te gaan beoefenen.' Het avond programma bestond uit dressuur- proeven van De Waddenruiters onder leiding van K. du Porto en hindernis- springen. Na enkele mooie demon straties van de turners van GVT werd het festijn besloten met een 'behen digheidswedstrijd voor motorrijders met duopassagier' Daarbij moesten de motorrijders een doormidden ge spleten motorband over het veld rol len en de dames door drie motor banden kruipen. O.J Agter behaalde geen enkel strafpunt en won, vóór S. Dijt, P. Drijver en J. Koopman. 'Er is gehold en geracet of het bestaan van de Texelse sportwereld op het spel stond!', besloot de verslaggever. ,4k ben uitverkocht, benne d'r hier geen kaarten meer?" Dit zei de heer G. Zuidema, die als bestuurslid van de Texelse Sportraad Maandag Tweede Pink sterdag de kassa verzorgde. Ja, bet li$p boven verwachting best. Is er wol één Oosterender b.v. geweest, die, daartoe in de gelegenheid zijnde, verzuimd heeft deze schitterend geslaagde sportmanifestatie bij te wonen? En hoevolen zijn er niet per auto, motor, bromfiets of geluidloze fiets naar het terrein aan de Ooster- - enderweg getrokken? Honderden personen hebben met volle teugen genoten van een keurig uitgevoerd programma, dat grote afwisseling bood. meter rugcrawl in 2.30.00 als ne gende De 11-jarige Sverre Esch- weiler zwom een persoonlijk record van 1.41.00 op de 100 meter schoolslag en werd daarmee vierde Op de 200 meter rugcrawl was in 3.03.71 de negende plaats voor hem weggelegd. Maar kennelijk had hij zijn beste krachten voor het laatst bewaard, want op de 50 meter vlinderslag liet hij in 38.00 alle con currenten achter zich. Frits Witte was zondag in manege Akenburg de meest succesvolle menner in de derde voorronde in de strijd om de Jaap de Graafbokaal. Hij incasseerde met zijn span Friezen de minste strafpunten en werd daarmee de beste van de 23 deelnemers, die verdeeld over de ochtend en de mid dag, allemaal een dressuurproef re den. Witte was met 55 strafpunten Niet voltallig en daardoor onzeker spelend kon het eerste dames team van Tevoko het zaterdag niet bolwerken tegen een fanatiek strij dend Volendam. In het palingdorp werd het 4-0 voor de thuisploeg. Het Texelse team, dat vaste spel- verdeelster Connie Joling miste, had het vanaf het begin erg moeilijk. De servicedruk van de Volendammers was groot, terwijl bij Tevoko de pass minder goed aan het net kwam dan anders, waardoor invallend spel- verdeelster Gertha Wessels proble men had om de aanvalsters te bedie nen. Volendam verdedigde ook erg sterk, terwijl de Texelaars blokkerend nog wel tot goede resultaten kwa men, maar weinig verweer hadden tegen de slimme tactische ballen van de tegenstander. De eerste twee sets gingen dan ook kansloos verloren (25-16 en 25-22). Coach André van der Vliet probeerde het tij te keren met een drastische omzetting. Aanvalster Eline Feldbrug- ge mocht het proberen als spel- verdeelster. Ze deed het verdienste lijk en bovendien ging Tevoko eindelijk wat rustiger spelen. Maar ondanks noeste arbeid van alle speelsters kon een grote nederlaag met meer worden afgewend. In de laatste twee sets moest Tevoko met 25-16 en 25-19 diep buigen. Desondanks hoeft Tevoko met te wanhopen. Mede door puntverlies van koploper Zaanstad 2 is de span ning aan de top van de regioklasse weer helemaal terug. Zonder wissels Ook het derde damesteam kon geen potten breken. Tegen De Boemel 2, de nummer twee van de ranglijst, moest Tevoko het door afwezigheid van Gea Pape zonder wisselspelers stellen. In het begin konden de Texelaars het tempo van de tegen stander nog aardig volgen, maar ze konden niet verhinderen dat De Boemel de touwtjes stevig in handen nam. De setstand, 25-12, sprak wat dat betreft boekdelen. In de tweede set herstelde Tevoko zich uitstekend. Het leek zelfs op set winst uit te draaien, maar uiteindelijk werd toch nipt verloren (27-25). Pro bleem was dat Tevoko wel goed ver dedigde, maar aanvallend te weinig had in te brengen. De derde set gaf hetzelfde beeld te zien en ook deze werd met klein verschil (25-22) verio- ren. Ook in de vierde pet werd Tevoko geen puntje voor de eer meer gegund (25-20), waardoor de wedstnjd met 4-0 verloren ging. Ondanks de teleurstellende nederlaag, hadden de vrouwen van Tevoko een gezellige dag in Volendam, waar ze zich lieten fotograferen In de traditionele klederdracht. oppermachtig. De nummer twee, Cor de Lugt, liep tegen 67 strafpunten op. Robert Frido Boom (68) en Frans Bakker (69) werden respectievelijk derde en vierde. In de minder moeilijke proef 1 was de strijd om de eerste plaats een stuk spannender. Greet van der Spruyt won met 60 strafpunten. De num mers twee tot en met vier - Henk Spigt (62 strafpunten), Frits van der Gracht (63) en Lisanne de Leeuw (64) - deden weinig voor elkaar onder. In de totaalstand na drie wedstnjden heeft Frits Witte met 111 strafpunten de leiding stevig in handen. Frans Bakker (126) staat tweede Wendy van Elk en Robert Frido Boom (bei den 129) delen de derde plaats. De volgende wedstrijd wordt zondag 29 februari verreden. Tijdens de drukbezochte jaarverga dering van jeu de boulesclub Strend is Ate Sytsma donderavond uitgeroe pen tot clubkampioen. Hij gooide gemiddeld 22,35 en bleef daarmee Harm Gort, de kampioen van 2001 en 2002, voor. De eindstand werd opge maakt op basis van de gemiddelden van de woensdag- en zaterdag middagcompetitie. Aaf Brans stapte na negen jaar uit het bestuur. De afgelopen drie jaar was ze voorzitter. Haar taak is overgeno men door Dirk Roeper, die de club de komende dne jaar als voorzitter zal vertegenwoordigen. De clubwedstrijd van Model Racing Texel, die zaterdag 24 januari in de Burgemeester de Koninghal zou wor den gehouden, gaat niet door. In plaats daarvan geeft de vereniging vrijdag en zaterdag acte de presence in Ons Genoegen op de sportmarkt van de Sportraad. De leden laten auto's en ander materieel zien, er is een maquette van het circuit dat ze willen aanleggen en er worden twee demonstraties verzorgd: vrijdag om 19.30 uur en zaterdag om 19.00 uur. 13.30 Meisjesvoetbal Wiron MA1-Texel'94 MA1 14.00 O'end MB1 -J. Holland MB1 11.45 Texelse pupillencompetitie Arsenal-Liverpool 9.30 SVO F2-SVO F1 9.30 De Koog F1-Real Madrid 9.30 ZDHF1-SVCF1 9.30 Texel'94 MD2-Texel'94 E1 10.30 De Koog E1-SVO E1 10.30 Texel'94 E5-Texel'94 E2 10.30 Texel'94 E4-Texel'94 E3 10.30 Zondag 25 januari DTS-Texel'94 14.00 De Koog-Dirkshorn 14.00 Schellinkhout-ZDH 14.00 Knollendam-Oosterend 14.00 Meervogels'31 2-Texel'94 2 12.00 Texel'94 3-VZV 4 12.00 Oudesluis 3-Oosterend 2 11 00 Floris Mulder, relatiebeheerder bedrijven Rabobank Texel 'Goed en tijdig investeren is van levensbelang voor elk bedrijf. Maar wat nu als uw liquiditeitsprognose uitwijst dat uw eigen middelen met (of nét niet) toereikend zijnBij de Rabobank weten we ook in dót geval dat financieren maatwerk is Op elk gebied hebben we daarom de deskundigheid in huis. Maar we beschikken vanzelfsprekend ook over ruim voldoende branche- specifieke kennis.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7