TEXEL Cjrocn Twartsjexehin het Rechter steekt stokje voor bouw herberg Bijzondere kijk op Molengat in Amsterdams dok Provincie subsidieert kappen zieke iepen Vlinder wordt filmster Alarm na gaslek bij Dourleinkazerne Texelse Media L#J 4 14 kH Eureka Kabelinternet Mooiste baantje Eilanden willen overleg per video texelse^courant Bouw paar maanden stilgelegd AZC-huizen van de baan Dwangsom moet eind maken aan materiaalopslag Ondanks advies politici te stoppen: Woning te duur aangeboden? adverteren eigen opdruk Texelaartje JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11847 VRIJDAG 23 JANUARI 2004 Losse nummers 0,95 Tuincentrum Eureka is met in overtre ding door entree te heffen voor de vogelshowtum. Dit betoogde eige naar Cees de Ridder woensdag in kort geding voor de rechtbank in Alkmaar. Pagina 5 Monteurs van Kabeltex zijn begon nen met het installeren van ruim ne genhonderd nieuwe kabelmodems in Texelse huishoudens. De installatie is nodig omdat Kabeltex het contract met internetaanbieder Multikabel (quicknet) niet heeft verlengd. Pagina 5 'Eigenlijk heb ik het mooiste baantje dat er is Maaike Vonk werkt al veer tien jaar in de Texelse Bibliotheek. Ooit begonnen als invalkracht is ze nu vestigingscoördinator. Pagina 7 Het Overleg Orgaan Wadden eilanden (OOW) heeft plannen voor video-overleg, een systeem waar bij de vergaderaars elkaar via een tv-verbinding over grote afstand kunnen zien en horen. Op deze manier kan het OOW de periodieke vergaderingen houden zonder op één van de eilanden bij elkaar te komen en aldus veel reistijd en daardoor mogelijk ook veel geld besparen. Het is net als telefonisch vergaderen, maar dan met beelden erbij. In het OOW behartigen de gemeentebestu ren van de vijf eilanden gezamenlijke belangen De bijeenkomsten worden tot dusver bij toerbeurt op één de ei landen gehouden, wat voor de meeste bestuurders een omslachtige reis betekent. Bij het recentelijk ge houden overleg tussen de eiland- burgemeesters op Terschelling viel het idee van videovergaderen daarom in goede aarde. Wanneer het zal worden ingevoerd, is nog niet bekend. maak waarin de avondroodvlinder een rol speelt. Het zag ernaar uit dat opnamen van het levende dier pas in juli gemaakt zouden kunnen worden, maar nu kon dat direct. Het diertje werd in een doosje naar cmeaste Josephine Hamming in Amsterdam gebracht en daar in afwachting van de opnamen in een kas met wilgen roosjes gezet. (Advertentie) (jna 'Zwan.Jixrti It bV tan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Opmerkelijk beeld van Teso-schip Molengat, dat momenteel een dokbeurt krijgt in Amsterdam. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Stayokay mag nog niet beginnen net de bouw van het nieuwe 240 )edden tellende hostel op het roormalige B-veld van SV Texel ian de Slingerweg. Bestuurs- echter mevrouw Zijp in Alkmaar leeft een voorlopige voorziening oegewezen in de rechtszaak die jmwonenden tegen de gemeente ladden aangespannen. De eind rorig jaar afgegeven bouwvergun- ïing is daardoor in ieder geval een jaar maanden opgeschort. De rechtbank vindt dat de bezwaren /an de omwonenden tegen de bouw- /ergunning eerst bij de gemeentelijke commissie Bezwaarschriften moeten A/orden afgehandeld. De behande- ing van die bezwaren staat volgens sen woordvoerder van de gemeente /oor woensdag 3 maart op de agenda. De bouwvergunning blijft geschorst tot zes weken, nadat bur gemeester en wethouders een beslis- aing hebben genomen over die be zwaren. Volgens de gemeente kan iet daardoor tot eind mei duren voor- jat de bouwvergunning van kracht <an worden. De rechtzaak, die woensdag 14 ja nuari voorkwam, was gezamenlijk aangespannen door het buurtcomité n oprichting van bewoners van de Haffelderweg, de Slingerweg, de Emmalaan en het Schilderend, eige naar Hans Eshuys van hotel Den Burg an Cor Eschweiler die het oude RST- <antoor vlakbij de beoogde bouw- ocatie woont. De laatste twee had den gezamenlijk een advocaat in de arm genomen, Jan Moens voerde het A/oord namens het buurtcomité i.o A/aarin ongeveer tachtig huishoudens [volgens de bezwaarmakers goed /oor ongeveer tweehonderd perso nen) participeren. Zij waren blij met de uitspraak van de rechter. Manager Anne van der Velde van Stayokay op Texel is teleurgesteld. 'We hadden liever het groene licht gehad, zodat we met bouwen had den kunnen beginnen. Nu wordt het De plannen van de gemeente om in Den Burg-Oost 50 permanente wo ningen voor asielzoekers te bou wen, zijn definitief van de baan. Directe aanleiding is de landelijke terugloop van het aantal asiel zoekers en het feit dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) als gevolg van bezuinigin gen niet meer in staat is asiel zoekerscentra te realiseren. Het gemeentebestuur voelde veel voor het permanente centrum, omdat de 35 huizen buiten de provinciale contingentering zouden vallen (dus extra gebouwd konden worden) en na tien jaar beschikbaar zouden ko men voor Texelaars. Wat er nu gaat gebeuren met het op de Mars aansluitende terrein waar de huizen zouden komen, is ongewis. De kans dat hier nog zal worden ge bouwd is er niet groter op geworden nu dit terrein volgens het ontwerp- ontwikkelingsbeeld Noord-Holland- Noord niet voor woonbebouwing in aanmerking komt. Het college wil een eind maken aan de opslag van grond, stenen, pvc- pijpen en andere materialen achter het perceel Diek 30 in Den Hoorn. Als de eigenaar deze rommel niet binnen een week nadat hij is aan geschreven opruimt, moet hij €1.000,- per week betalen, een bedrag dat kan oplopen tot maxi maal €30.000,-. De opslag is strijdig met de regels van het beschermd dorpsgezicht van Den Hoorn. De eigenaar is daarop meer dere malen mondeling en schriftelijk gewezen. Begin vorig jaar werd met hem afgesproken dat de zaak in drie fasen zou worden opgeruimd. Op 1 november moest alles weg zijn, maar bij de zoveelste controle bleek dat er niets was gebeurd. Het college grijpt nu naar de dwangsom als middel om alsnog resultaat te bereiken. later dan we hadden gehoopt.' Aan nemer Van Wijnen uit Den Helder heeft inmiddels materiaal bij het B- veld geplaatst om met de bouw te kunnen beginnen. De uitspraak bete kent voor Stayokay dat zij dit jaar haar gasten in het 140 bedden tel lende Panorama blijft ontvangen. 'Volgens de eerste planning hadden we na de bouwvakantie willen bou wen, zodat we in maart hadden kun nen opengaan. Het is nu minimaal twaalf weken uitgesteld, dus het zou pas op zijn vroegst december kunnen worden.' De exploitatie van Panorama komt volgens Van der Velde met onder de druk te staan. Met Harry Wuis is in het koopcontract de afspraak gemaakt dat hij eigenaar wordt van de jeugd herberg aan de Schansweg als Stayokay haar nieuwe hostel in ge bruik heeft genomen. De omzet on dervindt wel gevolgen. 'Het maakt verschil of je 240 bedden of 140 bed den exploiteert. Het is ook niet bevordelijk voor de werkgelegenheid. We kunnen dit seizoen minder men sen extra aannemen dan we anders van plan waren geweest. We draaien op jaarbasis met twaalf fte's en dat kunnen we dit jaar niet uitbreiden.' Volgens Van der Velde gaat Stayokay er van uit dat op termijn kan worden gebouwd aan de Slingerweg. Het bekijken van alternatieve locaties is niet aan de orde. 'We zijn niet wan hopig, maar je wordt er wel moede loos van.' De bouwkosten van het nieuwe hostel zijn nog steeds begroot op 4,5 miljoen euro. 'We heb ben met de aannemer in het bouw- overleg afspraken gemaakt zodat dit niet direct tot hogere bouwkosten leidt.' De gemeente zegt in een reac tie benieuwd te zijn naar de overwe gingen van de rechtbank. Volgens Lees verder pagina 5 Doordat er bij de inspectie bovenma tige slijtage is geconstateerd aan de bladen van de Voight Schneider proppellers van Teso-schip Molen gat, duurt de dokbeurt bij Shipdock in Amsterdam langer dan gepland. Aanvankelijk was het de bedoeling dat cJe reguliere dokbeurt op 30 ja nuari achter de rug zou zijn, maar dat wordt nu rond 4 februari. In het dok wordt nog gewerkt aan herstel van de schade die het schip opliep doordat de ondersteunende blokken met goed waren geplaatst. Enkele lang- schotten waren naar binnen gedrukt, evenals plaatwerk aan de buitenzijde. Beide worden vervangen. Het is de bedoeling dat zodra de Molengat te rug is, de Schulpengat een onderhoudsbeurt zal ondergaan. Het schip hoeft hiervoor niet in dok, het onderhoud gebeurt aan de kade op 't Horntje. Teso verwacht voldoende speelruimte te hebben om enkele geplande halfuursdiensten in februan volgens schema te kunnen uitvoeren. Ondanks het advies van de politiek aan het college om te stoppen met de bestrijding van iepziekte, stelt de provincie particulieren, boeren en verenigingen in het buiten gebied in de gelegenheid om sub sidie aan te vragen voor het verwij deren van zieke iepen. De bijdrage kan oplopen tot vijftig procent. De aanvraag moet vóór 1 april worden ingediend bij Landschap Noord- Holland. Het betreft de subsidieregeling Land schapselementen, die nu haar derde jaar ingaat. De regeling, ingesteld door de provincie, is bedoeld om het karakteristieke landschap te verster ken en te behouden. Reden is dat veel landschapselementen hun oor spronkelijke functie hebben verloren, zijn verwaarloosd of zelfs verdwenen. Het accent ligt op het herstel van iepenbeplantingen, hakhoutbosjes en kleinschalige ecologische verbin dingen, zoals rietkragen, moeras stroken, hagen en houtwallen. Maar omdat de iepziekte op Texel zo'n groot probleem is, hebben Gedepu teerde Staten besloten op Texel met alleen herplanten te subsidiëren, Lees verder pagina 5 Bij werkzaamheden is woensdag ochtend op het terrein van de Joost Dourleinkazerne een gaslek ontstaan in een hoofdleiding van het gasnet. De schade bleef be perkt door snel handelen van het Korps Mariniers. Het lek ontstond bij werkzaamheden voor de renovatie van het wacht huisje bij de ingang van de Mok. Een monteur van een Helders installatie bureau doorboorde per ongeluk de leiding bij het aansluiten van een kop peling, waarna grote hoeveelheden gas vrijkwamen. Nadat de monteur alarm had geslagen bij het wacht huisje werd via de interne bedrijfs- hulpverleningsorganisatie meteen een rook- en rijverbod op het terrein ingesteld, brandweer en politie ge waarschuwd en de hoofdtoevoer van het gas afgesloten. De brandweer, die uitrukte met een blusvoertuig en een hulpverleningswagen, en de po litie hoefden ter plekke niet meer in actie te komen. Volgens chef d'equipage Sjaak Koeten van de Mok werd er doeltreffend gereageerd op de situatie. 'We oefenen een keer per week op een calamiteit en een keer per jaar doen we dat ook met de Texelse brandweer. Je ziet nu dat dat werkt.' Monteurs van energieleve rancier NUON herstelden de gas leiding. De kazerne zat door het voor val tijdelijk zonder gas. Dinsdagmiddag vloog een 'tropische' vlinder door de huiskamer van de fa milie De Graaf in Everstekoog Het dier liet zich gewillig vangen en naar EcoMare brengen, waar werd vastge steld dat het een avondroodvlinder (Deilephila elpenot) was, ook wel olifantsvlinder genoemd. Het dier valt op door de schitterende rozerode en okergele kleuren van zowel vleugels als lijf. Ook de rups van deze (nacht)vlinder is bijzonder, niet alleen door het pijltje op zijn staart maar, vooral door twee vlekken op de kop die op enorme ogen lijken. De avondroodvlinder vliegt in juli en au gustus en is op Texel zeker niet zeld zaam. Het eiland is voor deze soort zelfs een ideale leefomgeving, omdat de belangrijkse voedselplant (wilgen roosje) er volop voorkomt. Dat een levend exemplaar in de winter wordt aangetroffen is echter zeer bijzonder. In EcoMare hadden ze het nooit be leefd en ook vlinderkenner Cees Maas weet er niet van. Vermoedelijk is het dier met vanuit de vrije natuur de huiskamer binnengevlogen, maar overwinterde het slapend tussen brandhout. De vlinder moet zijn ont waakt toen het hout de warme huis kamer werd binnengebracht. In EcoMare was men blij met het kleurige insect, want toevallig is voor het nieuwe bezoekerscentrum van het Nationaal Park een film in de Avondroodvlinder naar een tekening van Sytske Dijksen in het boek 'Vlinderen over Texel' Brandweercommandant Dick Jongeneel en chef d'equipage Sjaak Koeten van de Joost Dourleinkazerne bekijken de gasleiding waarin door werkzaamheden lekkage ontstond. <roio Jemen van Hattvmi H. Lopulalan uit het Gelderse Scherpenzeel krijgt van de ge meente geen vergunning om zich te vestigen in de door hem van C. Hin gekochte woning Schilderweg 193. De prijs van de woning die al bijna twee jaar te koop stond, ligt namelijk beneden de grens van €272.268,- voor vrije vestiging door niet-ingezetenen. Lopulanan zou eventueel toch ver gunning kunnen krijgen als wordt aangetoond dat ingezetenen van Texel voor de woning geen belang stelling hebben. De verkoper moet ten minste zes keer hebben geadver teerd en er moet een taxatierapport van een onafhankelijke taxateur wor den getoond. In dit geval is een en ander gebeurd, maar lukte het toch niet de woning aan een ingezetene te verkopen. In de door makelaardij Eelman van Heerwaarden ge plaatste advertenties stond een vraagprijs van €260.000,-. Door col lega-makelaar J.P. Coutinho van Texel Vastgoed is echter getaxeerd dat de woning in het economisch verkeer €217.500,- waard is. De koopprijs van de woning is door ko per en verkoper vastgesteld op €230.000.-. Het college meent dat het pand gezien het verschil van €42.500,- tussen vraagprijs en ge taxeerde waarde, te duur is aangebo den en daarom niet kan worden ge sproken van een 'vruchteloze aanbieding' zoals bedoeld in de huisvestingsverordening. Lopulanan werkt bij de politie. Hij komt regelmatig op Texel en wil er graag wonen. Dat hij dan dagelijks naar zijn werk op het vasteland moet rijden, vindt hij geen bezwaar. Bij het kopen van het huis aan de Schilder- weg werd als ontbindende voor waarde in de acte opgenomen dat hij van de gemeente huisvestings vergunning zou krijgen Toch voelt hij er weinig voor om van het huis af te zien, omdat hij vindt dat de gemeente de regels verkeerd heeft geïnterpreteerd. Lopulalan heeft ad vocaat Maurice Frantzen in de arm genomen om het besluit van b en w te onderzoeken en zo mogelijk te bestrijden Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1