Xexelaars HE^ werk Texelse bibliotheek open boek voor Maaike Vonk 'Iklees nog steeds stiekem kinderboeken Van vakantieoord tot geïsoleerd eiland Plaatsman en Kager kampioen bowlen Trekker trekwedstrijden krijgen Texels tintje i COURANT Gif ontsnapt bij lichten container Texel centraal in roman Lichtjaar Receptenwedstrijd Duurzaam Texel TF YPÏ on VRIJDAG 23 JANUARI 2004 Roijiidvrs ■•A 'tcchmcV» i f 2895.2. Robert van Splunter 28913 Rinse Dijt 2839. 4. Marcel Witte 2808; 5. Peter Veldman 2778; 6 Henk Plaatsman 2744. Hoogste serie dames: Trijn Stiggelbout 1092; hoogste serie heren. Henk Plaatsman 1115. Hoogste game dames: Conne Plaatsman 205, hoogste games heren. Robert van Splunter 222. Bij het lichten van de eerste gif container van de Andinet is woensdagavond een onbekende hoeveelheid arseenpentoxide in zee terecht gekomen. Laborato riumonderzoek van watermonsters die Rijkswaterstaat tijdens het lich ten maakte, moet uitwijzen wat de gevolgen zijn. Volgens een woordvoerster van Rijkswaterstaat (RWS) startte de con tainer met lekken nadat de drijvende bok met het hijswerk was begonnen. 'Toen hij op de bodem stond, lekte de container nog met. Dat begon toen hij ongeveer dne meter boven de zeebo dem was. Dat werd gezien door de duikers die de stroppen hadden aan gebracht. Er stroomde een gele vloei stof uit.' Hoeveel liter in zee kwam, is onbekend. Boven water werd de container vol gens RWS meteen op een ponton in een waterdichte bak gezet. Hij lag op een diepte van ruim vijfentwintig meter. De duikers hebben volgens de woordvoerster geen gevaar gelopen 'Zij zijn gespecialiseerd en weten wat ze doen.' De watermonsters die het meetschip Zirfaea van RWS nam, zijn over een paar dagen bekend. De container, die 210 vaten met elk 100 liter arseenpentoxide bevat, is gisteravond aangekomen in Den Hel der. De verzekeringsmaatschappij van de Andinet moet ervoor zorgen dat hij wordt afgevoerd naar een ge specialiseerd bedrijf dat onderzoekt wat nog bruikbaar is De berging van de twee andere gifcontainers is van wege de weersomstandigheden uit gesteld tot na het weekend. De woordvoerster kon niet zeggen of berging daarvan wordt aangepast naar aanleiding van het voorval met de eerste. De zoektocht van de drie mijnen- jagers en het hydrografisch vaartuig van de Koninklijke Marine naar de 63 losse vaten die de Andinet verloor, heeft nog nilks opgeleverd. Volgens een woordvoerster van de marine kost het tijd en geduld om ze te vin den. De marine speurt boven de Waddeneilanden op een route van 185 kilometer en 1000 breed waar de vaten zouden moeten liggen. Er wordt dag en nacht gezocht. Het Openbaar Ministerie in Amster dam is begonnen met een straf rechtelijk onderzoek naar het onge val van zondag 21 december. Het OM onderzoekt of het werkelijk een on geluk was of dat het gif opzettelijk is geloosd De kapitein van de Andinet is inmiddels verhoord en ook de re der wordt bij het onderzoek betrok ken. Behalve de containers en de vaten verdween in december ook vijf duizend liter arseenpentoxide los in de golven. Opmerkelijk veel nieuwe boeken spelen op Texel of hebben op z'n minst een duidelijke relatie met het eiland. Schreven we in de krant van afgelopen dinsdag over de misdaadroman Troebel water die op Texel begint, deze week werd de redactie attent gemaakt op Lichtjaar, de afgelopen jaar ver schenen tweede roman van Arnout ter Haar. Het verhaal gaat over Derk, die het vijftien jaar na de verdwijning van zijn vriend Paul weer aandurft om naar hun vakantiewoning op Texel te gaan. In de tussenliggende jaren is het huis geregeld bewoond geweest door vrienden en familie, zodat het welis waar goed onderhouden is, maar Derk zich eerder gast dan eigenaar voelt. Om zijn nieuwe relatie met Rogier kans van slagen te geven, is het hard nodig dat hij het verleden laat rusten. Maar Derk kan en wil dat niet. Hij klampt zich vast aan een geïdealiseerde, verloren liefde, wat hem uiteindelijk zijn relatie én zijn geestelijke gezondheid kost. Onder tussen komt de lezer aan de hand van dagboekfragmenten aan de weet dat de relatie tussen Paul en Derk hele maal niet zo ideaal is geweest als Derk graag wil doen geloven. Daar bij blijft de vraag wat er met Paul is gebeurd. Is hij verdronken bij zijn dagelijkse duik in zee of heeft hij be sloten alle schepen achter zich te verbranden en naar het buitenland te gaan? Lichtjaar is een knap geschreven boek. Het bevat mooie sfeerbeelden en sterke dialogen. En doordat de lezer aan de ene kant steeds meer te weten komt over de geschiedenis van Paul en aan de andere kant de relatie tussen Derk en Rogier ziet ver slechteren, ontstaat gaandeweg een broeierige sfeer. Hoewel zich met al te veel spectaculaire gebeurtenissen voordoen, boeit het boek tot de laat ste bladzijde. Texel vormt aanvanke lijk niet meer dan een decor, maar wordt in het vervolg steeds belang rijker voor het verhaal zelf. Terwijl Derk zich meer en meer vastklampt aan zijn verleden met Paul en daar mee aan het eiland waar ze samen zo gelukkig zijn geweest, verwijten eerst Rogier en ten slotte ook zijn oude vrienden hem dat hij zich afsluit. Van een mooi en rustig vakantieoord - waar je lekker kunt uitwaaien in de Geul, de Slufter of op de Hors en bij komt van het jachtige leven in de Randstad -, verandert Texel in een geïsoleerd eiland, met bewoners die je nooit als één van hen zullen be schouwen en waar je het gevaar loopt ten slotte langzaam gek te wor den. Het vakantiehuis van Derk bevindt zich ergens tussen Den Hoorn en de Mokbaai, maar is waarschijnlijk be dacht. Dat geldt veel minder voor de andere Texelse locaties die worden beschreven. Opvallend is alleen dat de schrijver het over Den Horn heeft, waar andere namen met zijn veran derd. Een enkele kritische beschou wing wordt met geschuwd Op een fietstocht van huis naar de Slufter rij den Derk en zijn gewezen schoonzus door De Koog, wat geen onverveeld genoegen is: 'De Koog zag er on danks het zonnige weer troosteloos uit. Derk wist met wat erger was: dit dorp in de winter, zonder toeristen, waardoor je de lelijkheid van de Dorpsstraat maar al te goed te zien kreeg, of De Koog in het hoogsei zoen. als alle lelijkheid aan het oog onttrokken werd door door de over vloed aan dikke roodverbrande toe risten.' Lichtjaar is uitgegeven bij Uitgeverij Contact, telt 286 pagina's en staat geregistreerd als ISBN 90 254 1933 'Eigenlijk heb ik het mooiste baan tje dat er is. Ik mag me overal mee bemoeien, zaken regelen, maar hoef geen beleidsnota's te schrij ven.' Maaike Vonk werkt al veertien jaar in de Texelse Bibliotheek. Ooit begonnen als invalkracht is ze nu vestigingscoördinatoren als zoda nig verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de bieb. Het is haar vrije dag, maar niettemin heeft ze de komst van de verslagge ver aangegrepen om toch nog snel een paar klusjes af te handelen en een paar mailtjes te versturen. Want haar werk maakt een belangrijk deel uit van haar leven. Sinds zij ruim tweeënhalf jaar geleden werd aange steld als vestigingscoördinator heeft zij er een flink pak werk bij gekregen. 'Ik werk nu tweeëndertig uur en zit het grootste deel van de tijd hierboven, op kantoor. Dat is het enige nadeel van deze baan. Dat je nauwelijks meer op de werkvloer bent en het contact met de mensen kwijtraakt', - vertelt Vonk. Na het vertrek van bibliothecaris l Gerdie Limonard bestond er binnen de Texelse bibliotheek twijfel over de vraag of die vacature weer moest worden opengesteld of dat er wellicht andere opties waren. 'Vanuit Probiblio (het overkoepelend orgaan van bibliotheken, red.) kwam het voorstel om geen nieuwe locatiema nager aan te stellen, maar een - vestigingscoördinator. Die zou dan met worden belast met de beleids zaken en het contact met de wethou der en dergelijke. Dat leek me wel wat.' Na overleg met haar collega's besloot Vonk die nieuwe uitdaging aan te gaan. Hoewel zij boven de me dewerkers kwam te staan waarmee zij al jaren werkte, leidde haar aan stelling met tot frictie of wrevel. 'He lemaal met. Ik was al plaatsvervan gend hoofd en in die zin al bezig met een deel van het werk dat ik nu doe Het was wel een beetje vreemd in het begin. De eerste keer dat ik Om het gebruik van Texelse 1 producten meer onder de aan dacht te brengen, houdt de stich ting Duurzaam Texel een recepten wedstrijd voor zowel professionals als amateurs. Tot uiterlijk 8 februari kunnen recepten worden ingele verd in de categorieën voor-, hoofd- en nagerechten en snacks en broodjes. De recepten moeten zo veel mogelijk gebruik maken van Texelse producten. In ieder geval het hoofdingrediënt moet een Texels product zijn. De inge zonden recepten worden door Duurzaam Texel in boekvorm uit gebracht. De jury bestaat uit de koks van Opduin, Rebecca, Rötisserie 't Kerckeplein en Het Vierspan. De uit slag wordt op 17 februari bekend gemaakt tijdens de Texelse Producten Beurs op De Krim. De win naars in elke categorie mogen met twee personen dineren bij Opduin, RebeCca, 't Kerckeplein of Het Vier span en ontvangen daar een verrassingsmenu van drie gangen. Daarnaast worden de winnaars uitge nodigd hun recept voor een select gezelschap klaar te maken in de keu ken van Opduin. Eventueel kunnen ze die dag ook wat langer meedraaien om een beeld te krijgen van het werk in een grote hotelkeuken. Recepten kunnen voorzien van naam en adres tot uiterlijk 8 februari worden ingeleverd bij de Stichting Duurzaam Texel, Warmoesstraat 50, Den Burg, of via e-mail: info@duurzaamtexel nl. Simon Stark, hier met de 1200 PK sterke 'Chaotic Express' in actie tijdens een trekker trekwedstrijd in Stedebroek. De trekker trekwedstrijden vormen zondag 30 mei een prominent on derdeel van het Pinksterevene ment dat de Vereniging voor Oude Trekkers en Motoren (OTMV) op 29, 30 en 31 mei houdt. Simon Stark, die de organisatie van de trekker- trekwedstrijden op zich neemt, roept Texelse trekkerchauffeurs zich op te geven voor deelname en zonodig te starten met het aanpas sen van hun tractoren. Zware tractoren die nog zwaardere gewichten over een zo'n groot moge lijke afstand moeten zien voort te sle pen. Bij dit tweejaarlijkse spektakel wordt gestreden in de standaard klasse (waarbij alleen extra brandstof in de cilinder mag worden gespoten), de sportkrasse (waarbij de tractoren met turbo's en ander materiaal mo gen worden opgevoerd) en de spe cials (de zwaarste categorie, met vliegtuig- en andere motoren). Tradi tioneel verschijnen er deelnemers uit het hele land uit de start, maar Stark daagt de Texelaars uit de eer op Texel te houden. 'Wat minder de kroeg in en sleutelen met die hap.' Zelf geeft hij het goede voorbeeld, door met zijn zoons Ben en Bert met twee of drie specials aan de start te verschijnen. Vorig jaar hebben ze ervaring opge daan tijdens overkantse wedstrijden. Ze rijden met een door hen aange kochte trekker, die is uitgerust met een 12-cilinder V-motor en een trek kracht heeft van 2000 PK. Een tweede special, de Chaotic Express met een Tatra V12 motor, hebben vader en zoons zelf gereviseerd. Deze trekker heeft een vermogen van 1200 PK. Daarnaast beschikken ze over de Mighty Dream, een special van 800 PK, die te koop staat. 'Texelaars kunnen er zo mee aan de start verschijnen. Hij is op te voeren tot 2500 PK.' Deelnemers kunnen zich opgeven bij Simon Stark, tel. 316 220 of 06-20002227. Corine Plaatsman en Pietje Kager zijn afgelopen weekend Texels kampioen bowling geworden. Plaatsman won met 2757 pins van haar tegenstanders in de klasse dames A/B, Kager gooide 2895 pins bij de heren A/B. De strijd werd bij de dames C/D gewonnen door Karelien Schouwstra (2265), bij de heren C/D door Martien Roe per (2736). De strijd kon soms hoog oplopen en werd bij de heren A/B beslist op een veschil van vijf pins. In totaal streden 35 bowlers om de titels. De spelers die vorig seizoen een gemiddelde van boven de 160 haalden, kwamen uit in de klasse C/ D, wie een gemiddelde had van meer dan 160 kwam in de klasse A/B te recht. Er werd zonder handicap ge speeld. Alle deelnemers gooiden tien games, waarna degenen met het hoogste gemiddelde naar de finale gingen, waarin nog eens zes games werden gespeeld. Zaterdag werd een serie dubbels en een serie enkels afgewerkt, waarbij al erg goed werd gegooid. Henk Plaats man gooide al direct een game van 220 en de hoogste serie van 1115. Martien Roeper gooide zelfs twee 200-games. Na de eerste dag ston den zij dan ook bovenaan in hun klasse. Ook Karelien Schouwstra nestelde zich met een mooi 194- game op een eerste plaats. Titel verdediger Trijn Stiggelbout gooide een paar 200-games bij de dames en met 1092 ook de hoogste serie. Zondag gooide Robert van Splunter al in de voorrondes een game van 222, de hoogste game van het toer nooi. Corine Plaatsman gooide in haar klasse met 205 de hoogste game. Voor beiden was een extra prijs beschikbaar. Titelverdediger Pietje Kager bleef met enkele 200- games aan kop bij de A/B klasse en in de C/D klasse wist Mischa Witte een eerste plaats te behalen. Na de voorrondes was bekend wie de dubbeltitels hadden gewonnen. Bij de heren waren dat Pietje Kager en Jan Plaatsman en bij de dames Corine Plaatsman en Natalia Daalder. In de finales van de C/D heren kon Mischa Witte niet op tegen Martien Roeper, die gedurende het hele toer nooi constant speelde. Wel wist Witte concurrent Chris Dobber voor te blij ven. Omdat titelverdediger Trijn Stiggel bout zich had afgemeld voor de finale bij de dames A/B, was er plaats voor een nieuwe kampioen. Corine Plaats man wist daarbij opponenten Will Rovers en Chris Krijnen op een be hoorlijke afstand te houden. De strijd bij de dames C/D ging tussen Karelien Schouwstra en Marjon Veenstra, omdat de derde finalist, Ans Keularts, na de tweede game was uitgevallen met een blessure. Schouwstra wist de in de voorrondes opgebouwde voorsprong te behou den. Bij de heren A/B dacht titel verdediger Pietje Kager genoeg voor sprong te hebben, maar moest in de zesde game alle zeilen bijzetten om Robert van Splunter op afstand te houden Door zeer goed te spelen, wist deze binnen korte tijd van een vierde naar een tweede plaats op te klimmen. Hij kwam uiteindelijk slechts vijf pins te kort om de eerste plaats over te nemen. Uitslagen Double heren 1 Pietje Kager Jan Plaatsman, double dames. 1Conne Plaatsman Natalia Daalder Single heren C/D. 1 Martien Roeper 2736. 2 Mischa Wittte 2703; 3 Chris Dobber 2662; 4 Erik Witte 2613, 5. Stevan van Beek 2374, 6. Hans Coot 2369 Single dames C/D 1. Karelien Schouwstra 2265, 2. Marjon Veenstra 2232; 3 Ans Keularts 1608 - uitge vallen in finale Single dames A/B 1, Conne Plaatsman 2757; 2 Wil Rovers 2575, 3. Chris Krijnen 2553. Single heren A'B 1 Pietje Kager functioneringsgesprekken voerde, vroeg ik ook hoe zij vonden dat ik lei ding gaf. Nou, je mag er best wel wat meer boven staan, kreeg ik toen te horen. Dit is mijn manier, ik zoek al tijd naar consensus, maar uiteindelijk gebeurt het wél op mijn manier. Soms duurt dat wat langer, maar het lukt wel.' Jeugd Voor haar aanstelling als vestigings coördinator was Vonk vanaf 1995 werkzaam als jeugdbibliothecaris, een functie die in dat jaar met goed keuring van het college werd ge creëerd, toen zij haar papieren daar voor haalde, 'Ik vond dat geweldig, want mijn hart ligt bij de jeugd. Die staat zo heerlijk open voor dingen en is makkelijk bereikbaar via de scho len.' Zij stond aan de wieg van het jaarprogramma dat de bibliotheek aan de Texelse scholen aanbiedt en introduceerde de Peutermaand op Texel. Beide projecten zijn nog steeds zeer succesvol. 'Veel mensen denken dat wij alleen werken als de biblio theek open is, maar we werken bijna nog harder als de deur dicht is. Dan zijn we bezig met de schoolprojecten. Bijna dagelijks wordt er bijvoorbeeld voorgelezen aan schoolgroepen.' De Texelse scholen krijgen ieder jaar een programma aangeboden, waarop kan worden ingeschreven. De jong ste groepen wordt voorgelezen aan de hand van een thema en iets oudere jeugd wordt spelenderwijs wegwijs gemaakt in de bibliotheek. Samen met Toos Maas, die het jeugdproject op de werkvloer bege leidt, is Vonk voortdurend bezig met vernieuwingen en veranderingen. 'We proberen steeds leuke manieren te zoeken om voor te lezen, want je moet jeugd wel blijven boeien.' Dat betekent dat 'droog' voorlezen in de bieb achterhaald is. Terwijl er voorge lezen wordt, kunnen de kleintjes de bijbehorende prenten zien op een groot projectiescherm. Populair is ook voorlezen met behulp van een kamashibaiy kastje, simpel gezegd een Japans vertelkastje. Daarin wor den de prenten beurtelings getoond, terwijl de voorlezer de tekst vanach ter het kastje voorleest. Een poppenkastachtige voorleesmamer, die zeer populair is bij de jongste jeugd. Het contact met die kleintjes vindt Vonk een van de leuke onder delen van het werk. 'Dan sta je in een winkel naast een moeder met kind en dan zegt zo'n kindje triomfantelijk: ik ken you! Zo'n moeder fronst dan de wenkbrauwen en zit zich peinzend af te vragen waar haar kind die vrouw dan wel van kent. Dat is grappig. En het is leuk dat je Texelse jeugd ziet opgroeien. Zo lees je ze voor in groep één en dan kom je ze weer tegen bi| de introductie in de brugklas.' Haar huidige baan biedt Vonk de mogelijkheid zich ook op activiteiten voor volwassenen toe te leggen. 'We hebben dit seizoen voor het eerst een jaarprogramma voor volwassenen samengesteld. De |eugd staat op de rails, dus hebben we eens kritisch gekeken naar ons aanbod voor oude ren. Daar deden we eigenlijk niet zo veel voor Nu hebben we iedere maand een andere presentatie, die wordt gekoppeld aan een activiteit. Deze maand staat bijvoorbeeld hon derd jaar luchtvaart centraal en heb ben we havenmeester Ed de Bruijn gevraagd een lezing te verzorgen over het weer en de kleine luchtvaart. We kiezen zoveel mogelijk Texelse onderwerpen en sprekers, omdat het anders onbetaalbaar wordt Maaike Vonk: 'Mijn hart ligt bij de jeugd. Die staat altijd open voor nieuwe dingen. Geweldig. Hoewel er gewerkt moet worden met een krappe begroting, wordt gepro beerd zoveel mogelijk te organiseren. 'We hebben een raamsubsidie. Dat betekent dat we het geld naar eigen inzicht mogen besteden, maar je kunt het maar eén keer uitgeven. In ieder geval wil ik met snijden in de collec tie. Die vormt toch de basis.' Verder wil Vonk een ondervertegenwoor digde doelgroep aanboren: de jonge ren. 'We hebben veel activiteiten voor de jeugd tot zes jaar en voor volwas senen staat nu het een en ander op de rit, maar voor jongeren doen we eigenlijk niks. Ik heb contact gezocht met de OSG om te bekijken of en hoe we dat gat kunnen opvullen. Iedere twee jaar hebben ze daar een Theaterweek waarin de beeldende kunst centraal staat, misschien kun nen we het tussenliggende jaar op vullen met een programma waarin boeken en schrijven centraal staan.' Het idee van Vonk is ook opgepakt door diverse andere bibliotheken in de regio, zodat bekeken zal worden of een dergelijk project gezamenlijk aan het voortgezet onderwijs kan worden aangeboden. Haar grootste uitdaging voor dit jaar vormt Imme Dros. 'Dit jaar bestaat de Kinder boekenweek vijftig jaar. Ik wil dol graag Imme Dros naar Texel halen. We hebben dat al geprobeerd via de SSS, de organisatie waar je bekende schrijvers kunt boeken voor een le zing op scholen en bibliotheken, maar dat lukte niet Ze zeiden daar dat Dros niet meer in het openbaar optreedt. Toevallig ben ik in het bezit van haar privé-nummer, dus we gaan vast zelf nog een poging doen.' Grote fout Zelf is de 46-jarige Vonk, moeder van drie zonen van 14, 17 en 20 jaar, al van jongs af aan gek van lezen. Door haar werk als jeugdbibliothecaris las zij jarenlang vooral kinderboeken. 'De laatste paar jaar heb ik ook weer di verse andere boeken gelezen omdat je je toch wilt voorbereiden op lezin gen of wilt weten wat mensen bezig houdt. Het lukt niet om alle nieuwe boeken te lezen. Dat is gewoon te veel. Wekelijks komen hier zo'n vijfen twintig tot dertig boeken binnen, dus je leest wat je leuk vindt. Maar ik lees nog steeds stiekem kinderboeken hoor, die zijn gewoon zo leuk!' Haar passie voor lezen wordt niet gedeeld door het thuisfront. 'Mijn echtgenoot leest ongeveer één boek per jaar en dan moet het niet al te dik zijn en mijn jongens zijn ook niet bepaald lezers. Daar heb ik een grote fout gemaakt in de opvoeding', grinnikt Vonk. 'Want het is eigenlijk een beetje mijn eigen schuld. Ik nam altijd boeken voor ze mee. Ze hoefden nooit zelf naar de bieb, dat zijn ze dus ook niet gewend.' Op de vraag of zij het voor nemen heeft om zelf nog eens een boek te schrijven antwoordt zij reso luut nee. 'Absoluut niet. Ik lees graag, maar schrijven laat ik aan iemand anders over.' Tekst en foto Louise van der Sluis

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7