Jongerenraad Texel Rokende burgemeester berispt Een afgewogen pakket verzekeringen voor elk bedrijf' www.tQxelwereldwijd.nl teso Agenda Geknipt TEXELSE 2 COURANT Bekende auteurs in Texelse Luwte ETaS AMNESTY Blfl International Volksdansen Skateramps in Oosterend missen juiste vergunning Mathijs Witte succesvol in voorleesstrijd \tyat ik zeggen wou... Vogeltuin Hoogwater te Oudeschild c Colofon Verzekeringen 36 77 77 Rabobank Wie is dit? Balletvoorstelling in De Koninghal Verhalenfestival Zangworkshop DINSDAG 3 FEBRUARI 2004 Stijn Aerden, Adriaan Jaeggi, A.L. Snijders, Theun de Winter en Vasile Nedea staan zondagmiddag op het podium van restaurant De Texelse Luwte (Warmoesstraat 2 in Den Burg). Dat gebeurt in het kader van het derde optreden van voorleesclub De Zwoegende Boezems, een uit Amsterdam overgewaaid literair ini tiatief. In wisselende samenstelling trekt een gezelschap van schrijvers, dichters, columnisten en muzikanten door het land om in kleine kring op te treden. Aerden is romancier en was columnist voor onder meer HP/De Tijd, Jaeggi is schrijver en dichter en schrijft columns voor Volkskrant Ma gazine. Snijders publiceert in de GPD-bladen en leest voor het in het VPRO-radioprogramma De Avonden Theun de Winter is als dichter van Texelse bodem de vaste gast van de voorleesclub. De muziek wordt dit keer verzorgd door Vasile Nedea, die trekzak en piano speelt. Carel Helder is presentator. De bijeenkomst begint om 15.00 uur precies. Kaarten kos ten €10,- (inclusief welkomstdrankje) en kunnen worden gereserveerd bij Nauta Boek en muziekwinkel Music Store. Het aantal zitplaatsen is be perkt. Support our fight for human rights Hart Pastoor, assurantie-adviseur bedrijven Rabobank Texel Zo'n tachtig danslustigen deden zaterdagavond in herberg Panorama mee aan het jubileumbal. VERVOLG VAN PAGINA 1 musiceerd. Het op rijm gezette ver haal gaat over Sneeuwwitje, die in Assepoester en later in Roodkapje verandert. Dat gebeurt na de nodige merkwaardige gebeurtenissen. Eerst wordt Sneeuwwitje dood in een gla zen kist gevonden door de dwergen, die dat vooral betreuren omdat ze een goede werkster kwijt zijn. Dokter Badnat en zijn verpleegster Klein Duimpje wagen daarna een succes volle bezwermgsdans om haar weer tot leven te wekken, waarna Sneeuw witje in een verdwijnput springt om niet met de arts te hoeven trouwen. Ze belandt bij Vrouw Holle, die haar schijnbaar liefdevol in huis opneemt, maar dat ook alleen maar doet om haar als goedkope werkkracht te kunnen exploiteren. Gelukkig wordt ze gered door de Boze Wolf. Aan het eind is er een bruiloft van gen geluk kig kikkerpaar. De toeschouwers deelden kennelijk hetzelfde gevoel voor humor met de schrijvers - Gerhard Smeenk, Mark Fonds, Karin Somers en Gatske Ykema - want ze vermaakten zich kostelijk. Dat had ook te maken met de acteerprestaties van Fonds als achtereenvolgens Sneeuwwitje, As sepoester en Roodkapje. Smeenk als Vrouw Holle en Arie Lap als dokter Badnat. Bijzonder was dat twaalf van de veertien rollen gespeeld werden door dezelfde personen als vijftien laar geleden. Eén van de twee spe lers die moesten afhaken was Dini Binsbergen. alias eén van de dwer gen. Ze kwam twee weken geleden na afloop van een repetitie lelijk ten val en brak haar heup. Een soortge lijk ongeluk overkwam Gerhard Smeenk bij het vijfentwintigjarig jubi- (Foto March Hai/nan) leum. Dat was toen reden om het feest een paar maanden uit te stellen. Ditmaal ging de voorstelling wel door, waarbij Guido Terra insprong voor Binsbergen, die zijn (knappe) presta tie vanuit de zaal bekeek. Voor de muzikale begeleiding zorgden violist Peter Schoo en Wim de Bruin, die met alleen (samen met Henk Jans sen) één van de dansleiders van Inter- dans is, maar ook meer dan verdien stelijk accordeon speelt De avond werd gepresenteerd door Piet Schneider, Eric Mulholland zorgde voor de belichting. Wim Loning werd door zijn club genoten in het zonnetje gezet en tot erelid benoemd. Als enige is hij sinds de oprichting lid. Bovendien maakte hij al vijftien jaar lang deel uit van het bestuur. Loning was in die periode zowel voorzitter als secretaris en pen ningmeester. Burgemeester en wethouders had den geen bouwvergunning mogen verlenen aan de stichting Gemeen schapscentrum Oosterend voor het plaatsen van de betonnen skateramps aan de Bijenkorfweg. De commissie Bezwaarschriften heeft het bezwaar van een be woonster van de Bijenkorfweg ge grond verklaard en burgemeester en wethouders geadviseerd de bouwvergunning in te trekken. Het college heeft het advies overge nomen. Het gaat opnieuw overleggen met de dorpscommissie. Bekeken wordt of er op een andere manier een vrijstellingsprocedure kan worden opgestart of dat de ramps mogelijk moeten worden verwijderd. De bouwwerken werden in september vorig jaar geplaatst. De dorps commissie had ze aangekocht, om dat de Strender jeugd liever in het eigen dorp ging skaten dan op het skatepark in Den Burg. Burgemees ter en wethouders verleenden toe stemming voor het neerzetten van de ramps op basis van een vrijstelling die in mei 2000 was verleend aan het bestemmingsplan om het skateveldje aan de Bijenkorfweg mogelijk te ma ken. De locatie kreeg daarvoor de bestemming sportief/recreatief ge bruik. Volgens de commissie Be zwaarschriften ging het college daar echter de mist in, omdat de artikel 19- procedure die voor de vrijstelling was gevoerd uitsluitend de wijziging van het gebruik mogelijk maakte Het bood geen mogelijkheid voor de plaatsing van een bouwwerk. Voor het afgeven van de bouwvergunning had een nieuwe artikel 19-procedure moeten worden gevoerd. Oorzaak is volgens de commissie dat de vrijstel ling van 2000 nog volgens het 'oude regime' van de Wet Ruimtelijke Orde ning was gevoerd. De werkwijze voorzag er nog niet in dat bij het voe ren van een vrijstellingsprocedure een project meteen totaal wordt be oordeeld. Argumenten van het col lege dat de ramps ook gezien zouden kunnen worden als vergunningvrije bouwwerken zijn door de commissie Bezwaarschriften aan de kant ge schoven. De commissie conclu deerde uit een nadere bestudering van relevante regelingen dat de ramps daarvoor te hoog zijn. Om de skateramps planologisch alsnog mogelijk te maken, zou de gemeente een artikel 19 lid 2 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening moeten voeren. Die procedure kan in het raadhuis worden afgehandeld. Hoewel internet bij uitstek het do mein is van jongeren, worden zij op Texel slecht bediend. Speciale sites voor jongeren zijn er nauwe lijks. Daarin is verandering geko men met de nieuwe website van Jongerenraad Texel. De jongeren- raad. een initiatief van Rabobank Texel, is sinds het voorjaar van 2002 actief en zet zich in voor de welvaart van jongeren en het ont wikkelen van interessante initiatie ven voor Texelaars in de leeftijd van 12 tot 25 jaar. De website is modern vormgegeven en is zeer recent gelanceerd. De officiële presentatie moet zelfs nog plaats vinden. De site moet een ontmoe tingsplaats worden voor jongeren op het eiland, die daar hun ideeën en commentaar kwijt kunnen. Er wordt uitleg gegeven over het fe nomeen jongerenraad en de zeven leden worden voorgesteld. De agenda geeft een overzicht van de activiteiten die de raad op korte termijn organiseert. Hoewel het ini tiatief uit de koker van de Rabobank komt, is het de bedoe ling dat ook jongeren die niet bij deze bank bankieren kunnen deel nemen aan forumdiscussies of hun mening kunnen geven over voorstellen. Verder bevat de website een nuttige pagina met links waarop de i-adressen staan van andere jongere raden, poli tieke jongerensites en Texelse uitgaansgelegenheden. Het adres: www.jongerenraadtexel.nl JONGERENRAAD TEa Vtl ITTtfliV. Mathijs Witte heeft zich in de na tionale voorleeswedstrijd ge plaatst voor de volgende ronde. De 11-jarige leerling van de Jozef school moest zijn kunnen tonen in de bibliotheek in Den Helder, waar acht leeftijdsgenoten uit de Kop van Noord-Holland waren verza meld, allemaal kampioen van hun eigen school. Witte las een fragment voor uit Alleen op de wereld van Hector Malot. Hij deed dat zo mooi, dat de jury oor deelde dat hij tot de beste drie be hoorde die binnenkort mogen mee doen aan de volgende ronde in Schagen. De grote landelijke finale wordt later dit jaar in Utrecht gehou den. Witte kreeg mentale steun van zijn moeder, zus, twee schoolvriend jes en docent Albert Scholl. Geert Jan van der Star van de Strijbosschool was één van de afvallers. Entree vogeltuin. Vreemde vogels daar bij de gemeente. Doe toch niet zo bureaucratisch. Klaas de Jonge, Putten. Dinsdag 3 februari: 'Meer dan het gewone: Jezus kan zonden vergeven' is het thema van een bijeenkomst in het gebouw Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg, die om 20.00 uur begint, ledereen is welkom. In De Witte Burcht in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjas- drive voor het goede doel Deel name kost €3.50 per koppel. In schrijven, liefst met maat, kan tussen 19.30 en 20 00 uur. In Cinema Texel draaien Lord of the Rings III (aanvang 19.30 uur) en De Passievrucht (20.00 uur). Woensdag 4 februari: In de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur een 'Valentijnsbingo' voor 55-plussers. In de bibliotheek in Den Burg wordt in het kader van de Natio nale Voorleesdagen van 14.00 tot 14.30 uur voorgelezen aan peu ters. Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis een voorlichtings avond over het ontwerp Ontwikkelingsbeeld Noord-Hol- land-Noord (de opvolger van het Streekplan). Om 20.15 uur begint aan de Kot- terstraat 24 in Oosterend een informatieavond over borstvoe ding. Thema 'De beste start'. En tree €3,-. In Cinema Texel draaien Looney tunes (aanvang 14.30 uur), Polleke (15.00 uur), Lord of the Rings III (19.30 uur) en De Passievrucht (20.00 uur). Donderdag 5 februari: In de bibliotheek in Den Burg be gint om 19.30 uur een voorlichtingsavond over taal- en spraakontwikkelmg bij peuters. Di. 3 4.55 en 18.10 u. Wo. 4 6.20 en 19.14 u. Do 5 7.30 en 19.54 u. Vr. 6 8.25 en 20.50 u. Za. 7 9.04 en 21.24 u. Zo. 8 9.37 en 22.16 u. Ma. 9 10.07 en 22.34 u. Di. 10 10.30 en 23.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 8 februari op om 7.15 uur en gaat onder om 16.34 uur; 6 februari volle maan Om 20.00 uur begint in buurthui Bethel in Zuid-Eierland een ope klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Onci upon a time in Mexico (aanvan; 19.00 en 21.30 uur) en The lasL samurai (21.30 uur). Di Vrijdag 6 februari: jj De Jacob Daalderschool Oosterend houdt van 17.30 te] 20.30 uur een fancyfair. 3' 0' hi In Cinema Texel draaien Oncsïj upon a time in Mexico (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en The las- samurai (21.30 uur). rr d di si H S ril In verband met het uitlopen van d;® dokbeurt van de Molengat ver-®' zorgt TESO tot vrijdag 13 februar1"'1 geen extra afvaarten. AutomobilisSl ten moeten als gevolg daarvan ojh vrijdag 6 februari in Den Helde- tussen 11.00 en 17.00 uur rekeA nmg houden met wachttijden va n maximaal eén uur. Nadere infor matie kan worden verkregen vi:'T tel 0222-369600 of e-mail infoéz' teso.nl. De veerdienst heeft ooT een eigen website: www.teso.nl v' b t< o Uitgave van Uitgeverij V' v/h Langeveld de Rooy bv d \A k is li' h o f< Ie vI O n h d Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl c Op al onze atfvertentiecontraclen en aanbiedingen da» toe zijn van toepassing de Regelen voor hel Advertent* wezen van de Sbchting ROTA. gevestigd te AmstenJar J( zoals gedeponeerd b* de Kamer van Koophandel en F bneken te Amsterdam onder nummer 41198609 l exemplaar van de Regelen voor het Advertenüewea wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: C Per half jaar 33,65 32,10 (automatisch f Per jaar 65,60 63,50 (automatisch Bij verzending naar het buitenland zijn v-ï portokosten verschuldigd. C Beëindiging abonnement: t Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor r afloop van de abonnementsperiode Het rookverbod voor burgemeester Geldorp op haar eigen kamer was afgelopen zaterdag nieuws voor de Telegraaf. Op de deur van het gt meentehuis hangt inmiddels de teks I dat er niet mag worden gerookt. DI Keuringsdienst van Waren had d controle opgemerkt dat het roo! verbod nergens duidelijk stond aar gegeven. Van onze correspondent DEN BURG, zaterdag Burgemeester Geldorp van Texel is door de Keuringsdienst van Waren op haar vingers getikt, om dat zij rookte in haar werkkamer, ter wijl in de ruimte een rookverbod geldt. Geldorp was van mening dat in haar kamer, die zij aanduidt als stand-alone werkplek, wel mocht worden gerookt. Tijdens de inspectie bleek tevens dat het verbod nergens in het raadhuis was aan gekondigd. Volgens de Tabakswet is dit verplicht. De rokende burgemeester en de gemeente hebben van de Keurings dienst een schriftelijke waarschuwing gekregen. Tiet is voor Geldorp geen reden om te stoppen met roken. Wel zal zij voortaan gebruik maken van de gemeenschappelijke rookruimte in de kelder van het raad huis. Geldorp ...eigen kamer... (Advertentie) Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten wie de man is die op deze foto staat afgebeeld, zijn kar beladen met fruit, knollen of eieren. Wie het denkt te weten, kan contact opnemen met Stoepker. tel. 312940. De koets op de vorige foto was de 'deli' van Willem Trap (geb. 30 no vember 1885, overl. 23 februari 1974), die in Oosterend een taxi bedrijf had. Dijt noemt Traps vader al als koetsier (vgl. Texelse geslachten. pag. 268). De foto werd gemaakt ter hoogte van Weverstraat 101. De Helderse Balletschool en Balletschool Leeuwarden geven zondag 15 februari een grote een malige balletvoorstelling in de Bur gemeester De Koninghal in Den Burg. Ongeveer tachtig leerlingen van beide balletscholen doen er aan mee. Volgens eigenaresse Martine Goe- degebuure van beide scholen wor den klassiek ballet, jazzballet, folklo ristische dansen en Ierse dansen opgevoerd. 'Het is een voorstelling die we al eens eerder hebben opge voerd en de leerlingen wilden dat nog wel een keer doen.' De dansen wor den uitgevoerd in diverse kostuums. Aanleiding voor de voorstelling is volgens Goedegebuure het aandrin gen van een handvol ouders die met tevreden zijn over de balletlessen die hun kinderen op Texel volgen. Goedegebuure zegt niet direct plan nen te hebben om op het eiland ook les te gaan geven, maar als er veel animo voor zou zijn, wil ze het over wegen. Met de voorstelling wil ze eerst laten zien wat haar ballet opleidingen te bieden hebben. Goedegebuure runt sinds zestien jaar de Helderse Balletschool en sinds drie jaar de balletschool in Leeu warden. 'We werken samen met de Nationale Balletacademie en het Na tionaal Ballet en we hebben een paar keer meegedaan met het staatsballet van de Russische republiek Tatar- stan.' De voorstelling in de Burge meester de Koninghal begint om 14.00 uur. De kaarten, die €5,- per stuk kosten, zijn verkrijgbaar bij Nauta Boek en het Open Boek. 'Het zou fijn zijn als mensen ze van tevo ren willen kopen, zodat we weten hoeveel stoelen we moeten neerzet ten in de zaal.' Na het succes van het vertelfestival 'Verhalen in de wind', dat in De Waal werd gehouden, komt Windkracht 7 nu met 'Verhalen rond de haard'. Waren het in De Waal vertellers uit het hele land. op zaterdag 28 februari komen Texelse vertellers aan bod. Harry de Graaf. Goos Westerlaken, Gerrit Gerrits, Jaap Bakker en Dirk Haker hebben inmiddels hun mede werking toegezegd. 'Verhalen rond de haard'wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan en be gint om 20.00 uur. De toegang be draagt €5,-, inclusief een Juttertje. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Buure ton en bij Windkracht 7, tel. 312696. In het bericht over de zangworkshop van Lizzie Kean, dat afgelopen vrij dag in de krant stond, is een verkeerd telefoonnummer geslopen. Wie in het weekend van 13,14 en 15 februari in Klif 12 wil meezingen, kan zich tot 8 februari opgeven via tel. 317772 (bgg. 06-51564006) of e-mail info@tessel hof.nl. 'Verzekeren is een ander woord voor het afdekken van financiële risico's. Wie de verantwoordelijkheid voor een bedrijf draagt, weet dat het daarbij vaak om zeer grote bedragen gaat Het is een uitdaging om in nauw overleg met de ondernemer een afgewogen pakket verzekeringen samen te stellen en dit door de jaren heen samen te behartigen'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2