Ploegend door haven van Oudeschild Texelaars op de bres voor schrijnende situatie Syrisch gezin 'Als ik geen kinderen had, had ik zelfmoord gepleegd' 'Veilig en Leefbaar' aangescherpt verder 'Gif containers alleen in omgeving gemeten' Nieuwe Kamervragen Andinet .TEXELSE J COURANT' Texelse spinners presteren goed Voetbaluitslagen Streekplan DINSDAG 3 FEBRUARI 2004 De lekkage uit de eerst gelichte gif container van de Andinet heeft al leen in de directe omgeving tot een verhoogde concentratie arseen in zee geleid. Dat stelt Rijkswater staat op basis van watermonsters die bij het omhoog halen van de eerste van de drie containers wer den genomen. Volgens een woordvoerster van de directie Noordzee van Rijkswater staat was op 150 meter van de locatie van de container, waar eveneens watermonsters werden genomen, al geen verhoogde concentratie meer waarneembaar. De gevolgen van de lekkage bij het lichten van de andere twee containers zijn nog niet bekend. Het lekken ontstond ti|dens het om hoog hijsen van de containers, met in totaal 630 vaten van honderd liter arseenpentoxide. De Andinet verloor ze op 21 december op ongeveer 22 mijl uit de kust boven Texel en Vlieland. Hoeveel liter van de giftige stof uit de containers in zee is geko men, moet volgens de woordvoerster worden berekend. 'Dat kan als ze alle drie zijn geïnventariseerd en de stof is gewogen. Dan kunnen we het ver gelijken met de lading die aan boord moest zijn en een schatting maken.' Uit een inventarisatie van de eerste container bleek volgens de woord voerster dat twee vaten echt hadden gelekt. Zestig waren er beschadigd, maar lekte niet. Een paar dagen ge leden liet Rijkswaterstaat weten dat er circa twintig vaten zo ernstig be schadigd waren dat ze moesten wor den overgepakt, maar dat bericht berustte volgens haar op mis communicatie. De tweede en de derde container, die staan opgesteld bij afvalverwerkingsbedrijf AVR in Rotterdam, moeten nog worden on derzocht en leeggehaald. Volgens de woordvoerster zijn verzekeraar P&l en AVR daarover nog in onderhande ling. Greenpeace, dat aanwezig was bij het lichten van de tweede container, gaat een eigen onderzoek instellen naar de hoeveelheid gif die is vrijge komen. De milieuorganisatie gaat daarvoor kijken naar de hoeveelheid gif in zeedieren. Op welke manier de organisatie dat onderzoek gaat ver richten, is niet bekend. De fracties van D66, SP, GroenLinks en het CDA in de Tweede Kamer hebben Kamer vragen gesteld aan minister Veerman (Landbouw) en staatssecretaris Van Geel (Milieu) over de inhoud van de vaten, nadat bericht was dat er mo gelijk arseenzuur in plaats van arseenpentoxide in heeft gezeten. Volgens Rijkswaterstaat blijkt uit een analyse van de vaten die de Andinet in Bremen heeft afgeleverd dat er daadwerkelijk arseenpentoxide in zat. Volgens TNO in Zeist is de aan getroffen stof een combinatie van arseenpentoxide, chroomtrioxide en koperoxide. Volgens de woordvoer ster van Rijkswaterstaat is het wel mogelijk dat er arseenzuur is ge vormd in de vaten. 'Dat ontstaat als er vocht bij die pasta van arseenpentoxide komt.' Anderhalf uur voordat de Andinet op 21 december haar lading verloor in de storm, was al bekend dat er gif lekte. De kapitein meldde toen voor het eerst aan de Kustwacht dat or oor, gele vloeistof uit een van de contai ners lekte en dat er containers over boord dreigden te gaan. Dat blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat op Kamervragen van PvdA-Kamerlid Samson. Volgens de staatssecretaris werd serieus met die melding omgegaan en stelde de Kustwacht meteen de directie Noord zee van Rijkswaterstaat als water kwaliteitsbeheerder op de hoogte. Die overwoog ter plekke inspecties uit te laten voeren, maar moest dat plan laten schieten vanwege het slechte weer. Pas enkele dagen later werd algemeen bekend dat van de Andinet vijfduizend liter gif los in zee was gestroomd. Op 30 december kreeg Rijkswaterstaat voor het eerst van de verzekeraar te horen dat er ook nog 64 losse vaten met het houtverduurzamingsmiddel in zee waren gevallen. De zoektocht van de Koninklijke Marine naar die vaten heeft tot nu toe niks opgeleverd. Van wege het slechte weer is de zoek tocht opnieuw stilgelegd. De kosten van het zoeken worden volgens de staatssecretaris verhaald op de ver zekeraar van de Ethiopische Andinet. De sinds 1999 bestaande samen werking tussen gemeente, politie, justitie en horeca bij het voorko men en bestrijden van overlast die met het uitgaansleven heeft te maken, wordt voortgezet. Het convenant 'Veilig en Leefbaar Texel' dat de partijen overeenkwa men is aan de hand van praktijker varingen en nieuwe ideeën uitge breid en aangescherpt én zal bij de opening van de Horecabeurs op 16 maart worden ondertekend. Meest opmerkelijke aandachtspunt is de door alle partijen onderschreven wens dat het tijdstip van uitgaan wordt vervroegd en dat in de ko mende periode wordt onderzocht met welke maatregelen dit kan worden bereikt. B en w melden dat het convenant de afgelopen vier jaar goed heeft ge werkt en een basis is gebleken van steeds intensievere samenwerking op het gebied van openbare orde en veiligheid 'Steeds meer wordt men zich bewust dat een gezamenlijke problematiek ook een gezamenlijke aanpak en verantwoordelijkheid ver eist'. Nieuwe en deels al toegepaste ele menten in het convenant zijn onder meer het vermijden van happy hours in de strijd tegen overmatig alcohol gebruik, een armbandjessysteem met uniforme kleuren voor de leeftijdscontrole, het één uur voor sluitingstijd beginnen met het gelei delijk afbouwen van de avond, het niet tolereren van drugs, drugshandel en wapenbezit in cafés en het ont zeggen van de toegang tot horecagelegenheden voor mensen die zich hebben misdragen Wat het laatste betreft geldt de ontzegging voor een bepaalde periode en de horecaondernemers stellen elkaar hiervan op de hoogte. Bij herhaling wordt door de burgemeester een straatverbod opgelegd. Ook door het Openbaar Ministerie wordt in principe strafvervolging ingesteld tegen per sonen die zich in of bij het uitgaans centrum hebben misdragen en daar- Aannemersbedrijf De Boer uit Sliedrecht is begonnen met het uit baggeren van de haven van Oude schild. Met behulp van de ploegboot Ara en de hopperzuiger Adelaar word de diepte in de haven weer op 5,5 meter beneden NAP gebracht. Met een ploeg wordt door de Ara eerst de bodem geëgaliseerd voordat het slib door de Adelaar wordt opgezogen. 'De Ara komt in hoekjes en gaten waar ik niet kan komen', aldus schip per Herman Hoekstra van de Adelaar. De baggerwerkzaamheden horen bij het regulier onderhoud van de haven De Boer is vorig week begonnen met het werk. De Noorderhaven is inmid dels weer op diepte. Aan de Zuider haven en de Werkhaven wordt nog gewerkt. Hoekstra verwacht tot eind van de week, mogelijk begin vol gende week bezig te zijn. De hoeveel heid opgezogen slib is volgens hem wat minder dan bij de vorige werk zaamheden. (Foto Btm Konng) In de Topsporthal in Rotterdam na men zaterdag vijftien leden van voor door de politie zijn aangehouden. Verder staat in het convenant het nodige over de inzet van dorps wachten in De Koog en Den Burg, zoals een 'verlengde' dorpswacht voor De Koog, gedurende een uur na sluitingstijd, uit te voeren door gecertificeerde portiers. De dorps wacht zal ingaand het komende sei zoen ook op het strand letten en dit jaar zullen als proef een aantal bedrij ven de veiligheidsscan toepassen die door Koninklijke Horeca Nederland is ontwikkeld voor verschillende bedrijfstypen. Sportschool Texel deel aan de sp/'nnïngmarathon ten bate van het Sofia Kinderziekenhuis. Naast een eigen inleg hadden de deelnemers sponsors gezocht, wat resulteerde in een bijdrage van €5200,- van de Texelse equipe. De totale opbrengst van het eerste blok van drie uur bedroeg iets meer dan €47.000,-. Dit geld zal worden gebruikt om de zorg voor chronisch zieke kinderen en kinderen met jeugdkanker te verbeteren. Een deel ervan is bestemd voor de bouw van een kleine bioscoop voor de kinder afdeling van het ziekenhuis. Net voor de start van het evenement miste Nel Trouerbach, een van de Texelse deelnemers, de laatste tree van de trap naar de hal en kwam hier door ten val. Na afloop van het eve nement werd behoorlijk letsel aan de enkel geconstateerd. Het wekte ver bazing dat Trouerbach het de volle drie uur had weten vol te houden. De Texelaars stonden al direct volop in de belangstelling, omdat de meeste deelnemers uit de omgeving van Rotterdam kwamen. Hun aanwezig heid werd meerdere malen vanaf het podium gemeld en ook de plaatse lijke pers wilde weten wat de Texelse deelnemers naar de Topsporthal had gebracht. Het evenement werd geopend door tennisser Richard Krajicek, de op brengst werd bekend gemaakt door zanger René Froger. Zaterdag 31 januari Succes E1 -De Koog E1 0-9 ZDH E1 -Den Helder E5 15-1 De andere wedstrijden werden afge last. G-voetbal Waterloo-Texel'94 2-1 Texelse pupillencompetitie SVCF1-SVOF2 1-1 SVC E1-De Koog E1 3-0 De andere wedstrijden werden afge last. Zondag 1 februari Alle wedstrijden werden afgelast. Stel je voor: je moet je geboorteland ontvluchten omdat je leven gevaar loopt. Via een riskante onderneming beland je in een buurland waar je tegen grof geld via mensen smokkelaars een plekje krijgt in een vliegtuig, naar een willekeurig land, waar je niets van weet en de taal niet van spreekt. Dan leef je tien jaar in onzekerheid of je op die veilige plek mag blijven en ligt de dreiging van uitzetting voortdurend op de loer. Voor velen een onwaarschijnlijk scenario. Voor Gabriël en Linda Ablahad uit Den Burg een dagelijks terugkerende nachtmerrie. De Texelaars Marijn Koenen en Judith Kikkert hebben zich ontfermd over het Syrische gezin, dat aan stress en slapeloosheid ten onder lijkt te gaan. De stress is van zijn gezicht af te le zen. Met een gekwelde blik grijpt hij voortdurend naar zijn hoofd en zijn ogen glinsteren van ingehouden tra nen. Gabriël Ablahad (39) is aan het eind van zijn Latijn. Hij kan de dage lijkse spanning die de dreigende uit zetting met zich meebrengt niet meer aan. 'Hij is in twee weken tien jaar ouder geworden', zegt Judith Kikkert uit De Cocksdorp zacht. Samen met Marijn Koenen uit Oosterend heeft zij zich het lot van Gabriël, zijn echtge note Linda en hun vier kinderen Izak (12), Daniël (9), Maria (7) ert Dana (2), aangetrokken. Hoewel de situatie van het gezin schrijnend kan worden ge noemd, valt deze niet onder de norm VERVOLG VAN PAGINA 1 wordt iedere economische ontwikke ling voor Texel praktisch onmogelijk gemaakt.' Het contourenbeleid staat de uitbreiding van bedrijventerreinen bij de dorpen evenmin toe. 'Voor de leefbaarheid en de vitaliteit van de dorpen op Texel is een beperkte uit breiding van bedrijventerreinen voor kleinschalige bedrijven noodzakelijk als economische ontwikkeling.' De uitsluitingsgebieden hebben ook hun invloed op landbouw en toerisme en recreatie. Volgens het stuk van Texels Belang is het verontrustend dat alle recreatie en toeristische ge bieden op het eiland in uitsluitings- gebied liggen, omdat het streekplan geen duidelijkheid biedt over de ruim telijke invulling van toerisme en re creatie. Dat wordt in een aparte nota uitgewerkt. Bij de landbouw gaat de provincie volgens het stuk voorbij aan het Gebiedsplan Texel dat zij (de pro vincie) in 2002 zelf vaststelde. Daarin is onder meer het aankoopquotum van natuur begrenst en er wordt ge steld dat de landbouw belangrijk is voor de economie van het buiten gebied 'Het is dan ook onaanvaard baar en verontrustend dat volgens het streekplan bij schaalvergroting en verbrede landbouw een landbouw effect rapportage en/of een beeld- kwaliteitsplan moet worden inge diend.' Het wordt vreemd bevonden dat er in het streekplan niks is ge schreven over de bollenteelt op Texel. In het Gebiedsplan wordt daar wel over gesproken. Volgens het argumentenoverzicht van Texels Belang gaat de provincie in haar nieuwe streekplan ook ten onrechte voorbij aan de sociaal-eco nomische belangen die de Wadden zee heeft voor Texel. Voorkomen moet worden dat de lokale bevolking onredelijk wordt benadeeld in haar belangen en het gebruik dat ze van oudsher maakt van het Wadden gebied. 'Binnen de beperkingen van een passende bescherming en na tuurlijke ontwikkeling van de Wad denzee moeten economische activi teiten mogelijk blijven.' De volledige argumenten tegen het streekplan zijn te vinden op www.texelsbelang.nl. De inspraakperiode voor het streek plan duurt tot 16 februari. De Staten commissie Ruimtelijke Ordening heeft toegezegd vóór de behandeling van het plan in Provinciale Staten naar het eiland te komen om te luis teren naar de bezwaren. voor schrijnende gevallen zoals mi nister Verdonk die heeft vastgesteld. Vorige week werd bekend dat 2100 vluchtelingen een specifiek pardon hebben gekregen en dat nog eens 220 mensen als schrijnend geval zijn aangemerkt en ook in ons land mo gen blijven. Dat betekent uitzetting voor 26.000 vluchtelingen. De familie Ablahad viel ook buiten de boot. 'Dat komt doordat instanties langs elkaar heen werken en gewoon maling hebben aan de regels', zegt een verontwaardigde Marijn Koenen. Zij kwam in 1995 in contact met Gabriël en Linda, die na een verblijf in een asielzoekerscentrum op Texel werden opgevangen in een woning aan de Schoudieck. 'Gabriël mocht niet werken, maar wilde graag wat om handen hebben. Voor iedereen die wat te doen had, stond hij met een klaar. Blij dat hij wat te doen had.' Met echtgenote en hun toen 2-jarig zoontje Izak vluchtte Ablahad op 29- jarige leeftijd uit Syrië, waar zijn leven gevaar liep omdat hij op 18-jarige leeftijd lid was geweest van een ver boden communistische partij. Via mensensmokkelaars reisde hij vanuit Cairo naar Amsterdam, waar het ge zin op Schiphol in detentie kwam. 'Ik wilde eigenlijk van Schiphol vluchten om in Duitsland asiel aan te vragen, omdat daar ook mijn broer en zus wonen. Maar daar bleek geen moge lijkheid voor. Als ik geen asiel zou aanvragen in Nederland, zou ik on middellijk op het vliegtuig zijn gezet, terug naar Syrië', vertelt Gabriël. In 1996 was het gezin uitgeprocedeerd en leek uitzetting onvermijdelijk. Vreemdelingendienst Met behulp van het Amsterdamse advocatenkantoor Hamerslag Van Haren startte het gezin in 1997 een nieuwe procedure om de status van politiek vluchteling om te zetten in een permanente verblijfsvergunning. Sinds die tijd heeft Ablahad al drie rechtszaken, waarin vooral de geldig heid van zijn (reis)papieren centraal stond, gewonnen. Afgelopen novem ber werd een vierde rechtszaak aan gespannen, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), die verant woordelijk is voor de uitvoering van het vreemdelingenbeleid, bleef wei geren een verblijfsvergunning af te geven voor het gezin, dat inmiddels vier kinderen heeft 'De uitspraak zou binnen zes weken volgen, maar die termijn is nu met zes weken ver lengd', vertelt Koenen. Zij was aan wezig bij de laatste rechtszaak en had daar een goed gevoel over. 'Het ging er deze keer zeer humaan aan toe. Gabriel mocht zijn verhaal vertel len en dat ging uitstekend.' Afgelopen week zorgde een brief van de IND echter voor grote paniek bin nen het Syrische gezin en hun Texelse ondersteuners. In een uiterst koele brief werd het gezin opgeroe pen voor een terugkeergesprek. Het feit dat de familie nog verwikkeld is in een juridische procedure tegen dreigende uitzetting, vertraagt de zal beoordelen of het gezin vol doende heeft ondernomen om terug te keren. Als er op dit moment een procedure loopt, heeft Ablahad met de plicht Nederland te verlaten, maar wel de plicht de opvangvoorziening te verlaten, zo laat de IND de vluch telingen fijntjes weten. Met andere woorden: het gezin loopt grote kans dat de immigratiedienst de gemeente zal adviseren de familie uit haar wo ning te zetten, omdat zij geen stap pen heeft ondernomen terug te keren naar Syrië. Volgens Koenen en Kikkert is de si tuatie van de familie Ablahad extra wrang omdat zij enigszins tussen de wal en het schip dreigen te geraken. Ablahad in goed Nederlands. 'Ons leven is zonder smaak. Je kunt geen plannen maken, met studeren, niet werken, niks. Je voelt je minder dan een mens. Je bent een gevangene die alleen maar thuis kan blijven. Als ik geen kinderen had gehad, dan had ik twee jaar geleden zelfmoord ge pleegd, echt waar.' In die periode zat Ablahad zo zwaar in de put, dat hij geruime tijd psychiatrische hulp no dig had. Nu dreigt een nieuwe crisis. 'We eten en drinken slecht en slapen al bijna helemaal niet meer. Elke dag dromen we van de verblijfvergunning. Ook onze oudste zoon heeft het er moeilijk mee. Op school gaat het niet zo goed.' v.\<v Judith Kikkert (I.) en Marijn Koenen proberen Gabriël Ablahad en zijn gezin zoveel mogelijk te ondersteunen. voortgang daarvan met. (,..)De gevol gen van de afwijzing van uw aanvraag zijn nog steeds op u van toepassing. Dit betekent dat u Nederland dient te verlaten en dat van u inspanningen zijn verwacht om uw vertrek te reali seren. Uw opvang, nadat u rechtma tig verwijderbaar bent geworden in het kader van uw eerste asielverzoek, is slechts voortgezet om u de moge lijkheid te geven alles te regelen om terug te keren naar uw land van her komst!...) 'En dit is nog maar één passage uit die brief. Het gaat niet om mensen, maar om nummers. Het is werkelijk mensonterend', briest Koenen. In de brief wordt Ablahad opgeroepen om op 25 februari te verschijnen voor de vreemdelingendienst, die vervolgens 'Omdat zij al tien jaar in Nederland zijn. vallen zij volgens de advocaat onder de toen geldende regelgeving Die is veel soepeler dan het huidige beleid. De IND heeft daar maling aan en behandelt hen volgens de nieuwe wetgeving. Dat is niet juist. Boven dien werken de vreemdelingendienst en het ministerie van Buitenlandse Zaken volstrekt langs elkaar heen. Ze spelen elkaar de bal toe. Er zijn fou ten gemaakt door Nederlandse in stanties. maar die weigeren dat toe te geven. Daarom moeten we elke keer weer naar de rechter stappen Inmiddels heeft het gezin al acht rechtszaken achter de rug sinds de aankomst in Nederland. 'Wat dat met je doet? Ga je zelf maar na als je in mijn positie zou zitten', antwoordt Om de dreigende uitzetting te voor komen, zijn Koenen en Kikkert inmid dels een noodoffensief gestart. 'We hebben al zo'n tweeduizend handte keningen opgehaald en hebben twee maanden geleden een gesprek ge had met de burgemeester. Die heeft toegezegd de situatie van de familie onder de aandacht te brengen van de raadsfracties, maar daar hebben we verder niks meer van gehoord.' De Texelaars hopen dat er vanuit de Texelse gemeenteraad actie wordt ondernomen om het gezin om huma nitaire redenen te helpen. 'We hopen dat de raadsleden hun contactperso nen bij de provincie en in Den Haag willen inschakelen om de zaak van de familie Ablahad te bepleiten', aldus Koenen. De bewering van Ablahad dat hij ge vaar loopt bij een eventuele terugkeer naar zijn land wordt bevestigd door Amnesty International. Die betwijfelt het ambtelijke standpunt dat Ablahad met wordt gezocht door de Syrische autoriteiten en daardoor geen gevaar zou lopen. 'Een bewenng dat iemand niet door de Syrische autoriteiten wordt gezocht, kan ons inziens met met zekerheid worden gedaan ten aanzien van Syrische asielzoekers. De activiteiten van de geheime dien sten in Syrië vallen immers buiten elke gerechtelijke of parlementaire controle. De diensten treden eigen machtig op en vormen een ongecon troleerde macht waartegen de ge wone burger in Syrië geen beroepsmogelijkheden heeft. De vei ligheidsdiensten zijn bovendien cor rupt en onvoorspelbaar', aldus Henk Happel van de afdeling Vluchtelingen van Amnesty. In een andere bnef, van juni vorig jaar, meldt de organisatie al dat het aantal bij Amnesty Internatio nal bekende gevallen van terug gestuurde asielzoekers die door de Syrische autoriteiten gevangen zijn genomen, in het laatste jaar is toege nomen. 'De afgelopen jaren is steeds weer gebleken dat aanhangers van verboden organisaties gewoonlijk het risico lopen vervolgd te worden', al dus Happel. Er zijn diverse gevallen bekend van teruggekeerde asiel zoekers die door de geheime dien sten zijn gemarteld en/of spoorloos verdwenen. Toekomst Over de toekomst durft het gezin, dat volledig is geïntegreerd in de Texelse samenleving, nauwelijks na te den ken. 'We gaan ons nu eerst richten op de acties die moeten worden onder nomen. Er moet een brief naar Verdonk en we moeten Gabriël voor bereiden op het gesprek met de vreemdelingenpolitie, want die zijn berucht om hun harde verhoor technieken. En natuurlijk hopen we tussendoor op positief bericht van de rechtbank, want dan komt de kans dat de familie mag blijven iets dich terbij', aldus Kikkert. De Texelse vrij willigers hopen op politieke steun voor het gezin en op morele steun vanuit de Texelse samenleving. 'We hopen dat mensen bereid zijn zich in te zetten voor deze zaak, want het is toch te gek om los te lopen dat het er in een land als Nederland zo aan toe gaat.' Tekst en foto Louise van der Sluis

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5