Tantes, vissers en pubers zoeken plek onder één dak Goed spel van Vereniging van Oud-Leerlingen Elf koren zingen in hervormde kerk teso .TEXELSE 2 COURANT" oud Papier Wat ik zeggen wou. Wandelen voor zuster Mary-Anne Rode Kruis zoekt vrijwilligers Hersenstichting collecteert Boerderij Jeugdcentrale houdt bazaar Wat ik zeggen wou. Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Songfestival Orgelman Gif Drukke fancy-fair Daalderschool DINSDAG 10 FEBRUARI 2004 Geen hoogstaand verhaal, wel goed spel. Dat gold in het kort voor het toneelstuk Een huis vol slapers dat de Vereniging van Oud-Leerlin gen zaterdagavond opvoerde in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Het acteerwerk maakte het echter tot een boeiende en ver zorgde avond. Een rustig weekendje denkt het echt paar Piet en Dora Gaston (gespeeld door Kees Zijm en Jannie van der Zee) tegemoet te gaan. Een paar te lefoontjes later hebben ze opeens zes logées en een paar problemen waar ze niet op zitten te wachten. Het be gint als Dora haar tantes Francien en Trees (gespeeld door Willemyne Keyzer en Alma Stendert) onderdak aanbiedt. Manlief Piet is het er abso luut met mee eens. want hij kan ze niet luchten of zien. Zijn ergernis over het hebben van logees is echter spoorklaps verdwenen als zijn vrien den Karei en Arie (Chiel Sanders en Jan Willem Bakker) bellen met de vraag of ze mogen overnachten Is geen probleem voor Piet. Tot over maat nodigen dochter Elly en zoon Frank (Judith Vlaming en Bastiaan Willem Witte) elk ook nog een vriend en vriendin (Jan Blom en Miranda Hin) uit om te blijven pitten na het uitgaan. Probleem is dat huize Gaston maar één logeerkamer heeft, waardoor ruimtetekort dreigt. Pogingen van Piet en Dora om de tantes af te bel len hebben geen zin; de dames staan op de stoep eer ze er erg in hebben. Want, zo laat tante Francien weten, de beide tantes zijn met hun tijd mee gegaan en hebben een mobieltje waarmee ze hadden gebeld toen ze al in de buurt waren. Met enig gesputter wil Piet ze wel één nachtje in huis toestaan, maar de volgende nacht, als zijn maten blijven slapen, moeten ze weg zijn Hoewel die ingrediënten op zich vol doende aanknopingspunten bieden voor een klucht vol misverstanden en onderlinge botsingen blijven die toch een beetje uit. Piet kan volop mop peren over die tantes, de tantes heb ben veel ruimte om hun irritatie over Piet te ventileren, maar tot veel di recte confrontaties komt het helaas met. Dat is met name jammer voor Kees Zijm, die floreert in zijn rol als mopperaar, maar toch een beetje een echte tegenstander lijkt te missen om op het podium eens flink mee in de clinch te gaan. En juist dat geeft vaak net dat kleine beetje extra aan Zijm die op zijn best is in rollen waarin hij met anderen verbaal ten strijde kan trekken. Aan de andere kant zet Zijm door de afwezigheid van een directe opponent wel het beeld neer van een mopperende echtgenoot, die er al leen voorstaat in zijn aversie tegen de tantes. Keyzer en Stendert weten elkaar te vinden als de twee tantes die toepas selijk zijn gekleed in oude jurken en getooid met oude kapsels. Met name een scène waarin ze gezamenlijk een deel van de nacht doorbrengen op de bank in de huiskamer is briljant. Ge huld in ouderwetse nachtjapons pro beren ze opgevouwen en wel op de sofa in slaap te komen. Gedoe rond hartpilletjes, kunstgebitten en de ge heime zakflacon met drank van Trees (die ze altijd bij zich heeft voor nood gevallen) houdt ze echter uit de slaap. De stress op de bank is compleet als zoon Frank met de vriendin van dochter Elly van het stappen thuis komt en haar het hof maakt in de huiskamer. Elly neemt even later de vriend van Frank mee naar haar slaapkamer. Het slapen op de bank komt voort uit een plan van Dora, die koste wat kost de tantes langer in huis wil houden. De vrienden van Piet gaan om drie uur nachtvissen, dus als zij weg zijn, kunnen de tantes onge merkt hun plek in het logeerbed over nemen en daar verder slapen. Hoe wel de tantes de vrienden Karei en Arie alleen schuilend vanachter de bank (Piet mocht niet weten dat ze na die ene nacht nog in huis waren) heb ben gezien, voelen ze zich tot hen aangetrokken. Vooral nadat Karei zich diep onder de indruk heeft ge toond van een schilderij van Trees aan de muur van de woonkamer. Het verhaal krijgt plotseling een andere wending als Karei onverwacht in het holst van de nacht terugkeert van de vistocht en zijn bed weer opzoekt... De ontknoping is zaterdagavond te zien in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp als het blijspel nog een keer wordt opgevoerd Lachspieren Sanders laat opnieuw zien dat zijn verschijning op het podium alleen al goed is voor de lachspieren bij het publiek. In de rol van Karei kan hij een wat slungelige verschijning spelen die midden in de nacht onbekom merd met regenkledij en een hengel door de huiskamer banjert en luid begint te zingen om een nog sla pende Piet wakker te maken. De debuterende Bakker mag er als vriend Arie ook zijn en neemt een leder voor zich laten ze zich al ja ren geregeld van hun beste kant zien. Zaterdagmiddag treden elf Texelse koren gezamenlijk aan tij dens de korendag Texel Zingt in de hervormde kerk in Den Burg. Het is voor het eerst dat er een ge zamenlijke korendag wordt gehou den. Het Texels Vrouwenkoor nam vorig jaar het initiatief om zoveel mogelijk Texelse koren op één plaats tegelijk te laten optreden. Met steun van de Welzijnsstichting werd Texel Zingt daarna opgezet. Gezamenlijke zang is er zaterdag op één uitzonde ring na met bij. De elf koren verzor gen van 13.30 tot ongeveer 17.00 uur achter elkaar hun eigen optredens die ongeveer een kwartier duren. Gerrit Gerrits praat ze aan elkaar. In totaal doen ongeveer 350 mensen mee aan het evenement, waarvan de toegang gratis is. De zang wordt verzorgd door het Texelse Vrouwenkoor, Amici Cantus, het Koortje van Gerrit, het Oude schilder Visserskoor, The Singers of the Lord, de zanggroep van de His torische Vereniging, het Smart lappenkoor, de Waddenvogels, The Messengers, het Muziekschool Kamerkoor, the Gospeltrain en het gelegenheidskoor Arie en Ria dat bestaat uit Arie Lap en Ria Hoving van the Messengers, die onder accordeonbegeleiding van Jan Bak ker twee keer een verrassingsmedley opvoeren. De optredens bieden een ruime variatie aan de diverse soorten zang die op het eiland worden beoe fend. Er worden onder meer reli gieuze liederen, zeemansliederen, levensliederen, gospels, oude liedjes en smartlappen gezongen. Het Texels Vrouwenkoor en Amici Cantus brengen als het Texel Zingt koor ge zamenlijk het werk Cantique de Jean Racine van G. Fauré op de planken. Texelse muzikanten zorgen bij di verse koren voor de muzikale omlijs ting. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenmaker straat, Witte Kruislaan. duidelijke plaats in naast Sanders. De eveneens debuterende Hin en Blom hebben als logées geen grote rollen, maar ze gaan gelijk op in het spel van hun collega's en ze weten zich net als Vlaming en Witte te vinden in de rol len van uitgaande pubers. Voor het stappen wordt aan tafel in de woon kamer nog een Texelse draai aan het stuk gegeven. Vraag is of ze gaan stappen in de Question of de J'elleboog. Jannie van der Zee zet overtuigend een Dora neer die graag vanalles regelt en het liefst veel men sen in huis heeft. In haar ijver om Piet en de tantes uit elkaar te houden, lijkt ze echter aan zichzelf voorbij te gaan. Hoewel financiële belangen een rol spelen in de verhouding tussen Dora en de tantes, komt gaandeweg het stuk oprechte zorg over eikaars po sitie ook naar voren. Met name de tantes maken zich zorgen over hun nicht. De regie van Een huis vol slapers was in handen van Henk Tjepkema en Mariétte Wonder. Nel Witte souffleerde, Juul Swarthoff en Joke Nagtegaal deden hairstyling en grime. Dennis en Rien van der Wilde zorgden voor het licht en het geluid. Er zaten ruim honderd bezoekers in de zaal. Jeroen van Hattum De kinderen die eerste communie doen voeren ook dit jaar actie voor Mozambique. Al enige jaren wordt door de communicantjes het werk van zuster Mary-Anne gesteund en ook dit jaar gebeurt dat door onder meer het organiseren van een wandeltocht. Deze tocht, over vijf ki lometer, wordt gehouden op zondag 21 maart. De start vindt om 12.15 uur plaats vanuit De Witte Burcht in de Molenstraat, het startschot wordt door zuster Mary-Anne zelf gegeven. Deelname kost €2,50, inclusief een kopje koffie. De door de com municantjes zelf gebakken taart voor bij de koffie kost €1,-, evenals een kop soep na afloop. Zuster Mary-Anne vertelt over haar werk in Mozambique na afloop van de eerste communie op 15 februari. Ook deze lezing wordt gehouden in De Witte Burcht, aanvang 12.00 uur. Voor uitbreiding van het bestaande team Opvang en Verzorging zoekt het Rode Kruis vrijwilligers die in een cri sis de taak op zich willen nemen mensen op te vangen en te begelei den in een opvangcentrum. Een der gelijk centrum kan worden ingericht naar aanleiding van een ontruiming of bij een ramp. Er komen niet altijd gewonden of verwanten van slacht offers. Om de opvangtaken goed te kunnen uitvoeren, krijgen vnjwilligers een opleiding aangeboden die acht dagdelen duurt. Voor meer informa tie: Marry Steenbergen (tel. 06- 40058937) of Nel Vermeulen (tel. 318656). Ook op Texel wordt deze week de nationale collecte voor hersenziekten en psychische ziekten gehouden Gedurende deze week vragen de Hersenstichting Nederland en het Nationaal Fonds Geestelijke Gezond heidszorg aandacht voor mensen met een angststoornis, waardoor één op elke vijf Nederlanders wordt ge troffen. De opbrengst van de collecte komt ten goede aan onderzoek, voor lichting en het bevorderen van sa menwerking tussen de verschillende organisaties die zich met hersen onderzoek bezig houden. Wie de collectant mist, kan een gift overma ken op gironummer 860, ten name van Hersenstichting Nederland. Naar aanleiding van het niet mogen bewonen van een boerderij met agra rische bestemming rijzen bij mij vraagtekens wat betreft politiek be leid. Uiteraard ben ik van mening dat een boerderij met een A-bestemming als eerste (bij voldoende bedrijfs- rendabele omstandigheden) moet worden aangeboden aan de agrari sche markt door bijvoorbeeld een makelaar die hierin is gespeciali seerd. Deze makelaar dient het ge heel dan ook in diverse vakbladen (bijvoorbeeld De Boerdeny en in agra rische bijlagen) met een agrarische bestemming aan te bieden. Helaas is er in deze agrarische wurgeconomie geen mogelijkheid iets nieuws op te zetten door de hoge investering van aankoop en de steeds strenger ge stelde regels vanuit de gemeente en provincie. In veel gevallen is het zo dat men er voor zorgt dat er geen rendabel be drijf te runnen is door een opge splitste verkoop van boerderij met opstallen en erf en grond. Hierdoor wordt er als eerste een misschien nieuw op te zetten agrarisch bedrijf om zeep geholpen door het niet op timaal kunnen benutten van de agra rische functie(geen land). Ten tweede wordt door deze transactie de boer derij zonder bijgelegen grond beter verkoopbaar en hoger gewaardeerd wat betreft marktwaarde en verkoop prijs. Mijn inziens zijn de verkopende makelaar en de verkopende eigenaar in dit spel de lachende derde door deze opsplitsing en het schaakmat zetten van eventuele agrarische doel einden. Mocht het zo zijn dat er voor het to taal, dus boerderij met opstal en erf en grond, na aanbieding aan de agra rische sector (na een vastgestelde termijn) géén interesse is, laat dan via een bestemmingswijziging het agra rische verruilen voor een woon bestemming zodat deze boerderijen behouden blijven voor het nage slacht. De huidige stugge politiek die er in héél Noord-Holland voor zorgt dat er binnen afzienbare tijd veel vervallen boerderijen in het land staan, moet dan ook een ander beleid gaan voe ren. Wel dient men de nieuwe eige naars verplichten dat het geheel in een staat wordt gebracht die past in de landelijke omgeving. Wat betreft de stugge politiek is het voorbeeld van dit beleid van verloe dering (verarming) goed te zien op het einde van de Nieuwlanderweg 93 waar een Rijksmonument op instor ten staat(was 2003 niet 'het jaar van de boerderij'?) Een voorbeeld van hoe het wel kan is bij St. Jozef aan de Westerweg te zien, waar binnen korte tijd een keu rig passend geheel is ontstaan. Kees Verschoor, Den Burg. In de gereformeerde kerk in Den Burg wordt vrijdag 13 februari vanaf 19.00 uur de jaarlijkse bazaar gehouden. Deze wordt georganiseerd door de jeugdcentrale en de commissie voor zending, werelddiakonaat en ontwik kelingssamenwerking. Het ingeza melde geld komt ten goede aan het jeugdwerk en aan het eilandelijk dia- konaal project in Oeganda. Mensen die spullen ter beschikking willen stellen, kunnen contact opnemen met Tineke Ramaker (tel. 313886), Carla de Kroon (tel. 315473), Threes Boon (tel. 313571) of Froukje Vlaming (tel. 314654). Dinsdag 10 februari: Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis de maandelijkse raadsvergadering. In gebouw Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de cursus 'De Mens die het leven inhoud geeft'. De FNV Vrouwenbond heeft jaar vergadering in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Aanvang 20.00 uur De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke. Tevens is er een bijeen komst van de afdeling stambo men, De avond begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien The last Samurai (aanvang 20.00 uur) en Once upon a time (20,30 uur). Woensdag 11 februari: In de Waagzaal van hotel De Lindeboom in Den Burg geeft een belastingdeskundige vanaf 19.30 uur een lezing voor de Reuma patiëntenvereniging. In Cinema Texel draaien Looney tunes (aanvang 14.30 uur), Polleke (15.00 uur), The last Samurai (20.00 uur) en Once upon a time (20.30 uur). Donderdag 12 februari: In de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt van 14.15 tot 15.45 uur een spreekuur voor slechthorenden gehouden In Cinema Texel draaien Once upon a time in Mexico (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en The last Samurai (20.30 uur). Vrijdag 13 februari: Topbiljarter Raymond Ceulemans geeft een demonstratie in dorps huis De Hof in De Koog. Aanvang 19.30 uur. In de gereformeerde kerk in Den Burg wordt vanaf 19.00 uur bazaar gehouden. De opbrengst komt ten goede aan het jeugdwerk en het diaconaal project in Oeganda. In theater Klif 12 In Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstel ling 'Tijdelijk tekort aan chronisch geluk' van Maarten van Roozen- Di. 10 10.30 en 23.04 u. Wo. 11 10.54 en 23.34 u. Do. 12 11.17 en - u. Vr. 13 0.14 en 11.40 u. Za. 14 0.45 en 11.55 u. Zo. 15 1.37 en 13.10 u. Ma. 16 2.54 en 15.07 u. Di. 17 5.00 en 17.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer- der hoogwater. De zon komt 15 februari op om 7 02 uur en gaat onder om 16 47 uur; 13 februari laatste kwartier daal en Egon Kracht. €12,50. Toeganq.i; Om 21.30 uur begint in eetcafé tfe Vliegende Koe in de Kantoorstraai Tjf in Den Burg een optreden var jazzformatie Trio Grande. Sytze van Duin (trompet), Rolf Koppijr, Et (tenorgitaar) en Alex de Leeuy, zi< (bassaxofoon) spelen 'standards jji uit de jaren twintig en dertig. ftlu toegang is gratis, een vrijwillig, yj bijdrage wordt op prijs gesteld, ru g< In Cinema Texel draaien Onctoj upon a time in Mexico (aanvanc ju 19.00 en 21.30 uur) en The la: st Samurai (20.30 uur). Ci B st di vt st Met de terugkeer van de Molen gat, die de afgelopen weken eer dokbeurt onderging, wordt he; voor TESO weer mogelijk extra afvaarten te verzorgen. Dat beurt vrijdag 13 februari voor he eerst tussen 9.30 en 16.00 uur. Ir die periode is er ieder half uur eer afvaart, zowel vanuit Den Helde als vanaf Texel. De afvaarten var; 10.00 uur vanuit Den Helder er 13.30 uur vanaf Texel zijn die dag uitsluitend bestemd voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Auto mobilisten moeten op Texel soms rekening houden met wachttijden Vrijdag 13 februari moet tusser 9.00 en 11.00 uur mogelijk een ha' uur worden gewacht, zondag 1J februari tussen 14.00 en 18.00 uu een uur en maandag 16 februai tussen 10.00 en 12.00 uur even eens een uur. Op de andere dager worden geen wachttijden ver wacht. Nadere informatie kan wor{ den verkregen via tel. 0222- 369600 of e-mail info@teso.nl. Dt veerdienst heeft ook een eiger website: www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl 1 Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen da* toe zijn van toepassing de Regelen voor nel Advertentt wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd tui de Kamer van Koophandel er brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 -- exemplaar van de Regelen voor het Advertentieweze wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. 1 Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33.65 32,10 (automatisch j Per jaar 65,60 63,50 (automatisch j Bij verzending naar het buitenland zijn I portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De organisatie van het Ouderen Songfestival 2004 in Noord-Holland heeft nog enkele plaatsen voor de voorrondes die op 11 maart in De Gollards worden gehouden. Volgens de stichting JAM hebben op het mo ment zeven Texelaars zich opgege ven. Er is plaats voor vijftien deelne mers. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Jos van Duijn of Annemiek Baauw, tel. 020- 4215889. Orgelman Peter Kaan heeft vorig ja €997,45 opgehaald met zijn muzie Dat is opmerkelijk veel minder dam, 2002, toen hij nog €1952,- verdient!' Het geld komt als vanouds ten goe aan de Koninklijke Nederlandse Re ding Maatschappij. Komend ja hoopt Kaan zijn 25-jarig jubileum: - vieren. Wij maken ons zorgen over de gif vaten in zee. Wij vinden het heel erg. Stel je voor dat we met meer in de zee kunnen zwemmen. We hebben er op school over gepraat en er tekeningen van gemaakt. We hopen dat de zes tig vaten worden gevonden. Is er mis schien iemand die weet of er veel gif in de zee terecht is gekomen? En kunnen we er nog wat aan doen? Lucie Veeger, Mytza Wijnand, Aster Hendriks. Jozefschool, groep 5. Sjoelen was ook op deze fancy-fair een activiteit die niet ontbrak. De jaarlijkse fancy-fair van de Jacob Daalderschool in Oosterend stond dit jaar in het teken van 'De Zee'. Leer krachten en jeugd hadden de school vrijdag omgetoverd tot een groot aquarium, met levensgrote schilde ringen van vissen en spelletjes als octopusgooien en hengelen. Ook de menukaart van het tijdelijke restau rant was volgens het thema op? steld. Zo vlogen de ijsschotsen iff pinguïn en aangespoelde vis op ef bordje als warme broodjes overf toonbank. De avond leverde nff €1400- netto op. Dat geld w0< door de ouderraad besteed aan aanschaf van aanvullende material! voor de school. Vlnr Piet IKees Zijm), tante Francien (Willemyne Keyzer), Arie (Jan Willem Bakker), Dora Jannie van der Zee), Karei (Chiel Sanders), tante Trees (Alma Stendert). Nico (Jan Blom), Elly (Judith Vlaming), Ankie (Miranda Hin) en Frank (Bastiaan Willem Witte). De Waddenvogels en het Oudeschilder Visserskoor, hier gezamenlijk bij een ander optreden, zijn twee van de elf deelnemende koren aan Texel Zingt. (Foto archlof Toko/so Courant)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2