'Ik realiseer me dat dit misschien teleurstellend is' Partijen zoeken steun bij collega's Provinciale Staten mm&m Gedeputeerde Meijdam reageert op kritiek Texel Eindelijk succes kaarters Bos en Vinke EN TOCH ZflL IK MRNDHOVEN Wftij Bedrijvig/tg/^/ TEXELSE J couRANT statenfractie CDA laat zich bijpraten op Texel Waar gerookt wordt is vuur Praktijkruimte mag bij woning Nieuwe koeken in vorm Texel RHTV)ox Gq6.{ QiVOi.-lco'f A JiSltStsgBiv. 1v::t!«iry>'fi Gedeputeerde Henry Meijdam: 'We kennen de visie van Texel. Gedeputeerde Henry Meijdam (Ruimtelijke Ordening) van de provincie ligt onder vuur. Hij is verantwoordelijk voor het Ont wikkelingsbeeld Noord-Hol land Noord (Streekplan), waar door Texel volgens wethouder Nel Eelman gedoemd is een museumeiland te worden. Een plan dat vele honderden reac ties heeft opgeroepen. Tijd voor de gedeputeerde om aan de hand van 11 vragen van de Texelse Courant verantwoor ding af te leggen. 1 Op Texel leeft een brede weerstand tegen het Ontwikkelmgsbeeld Noord- lolland Noord (ONHN). Er wordt r massaal gereageerd op het plan. Wat 'indt u daarvan? Zijn er ook andere jemeenten waar zoveel verzet is? Nee, Texel springt er tot op heden al- hans echt uit. Wel is het zo, en dat is legrijpelijk, dat gemeenten met over wegend uitsluitingsgebieden (zoals lexel) meer problemen ervaren dan jemeenten met overwegend zoek gebieden.' 2. De wachttijd voor een huis van de Stichting Wonen Texel is inmiddels gppgelopen tot ruim vier jaar. De ge meente heeft al jaren plannen voor woningbouw aan de oost- en west kant van Den Burg en heeft die vast gelegd in het ontwerp bestemmings plan Den Burg en hiervoor vele ^hectares kostbare grond aangekocht. In het ontwikkelmgsbeeld valt de oostkant buiten de rode contour en de westkant gedeeltelijk Daar mag .dus niet worden gebouwd. Wat zegt u tegen de Texelaars die op een wo ning zitten te wachten? ■Texel is in het ONHN overwegend Jiitsluitingsgebied, met een drietal boekgebieden die met aansluiten op de kernen. Texel kan hiermee met uit de voeten en wil bij Den Burg bou- ,Wen. Wij stellen bovendien als eis dat uit breidingen moeten aansluiten aan de bebouwde kom, dus Texel kan zijn boekgebieden niet gebruiken voor Voningbouw. Naar mijn verwachting Jijn er nog wel wat oplossingen mo- gelijk: het gaat om Den Burg Oost. Dit woningbouwplan staat in het huidige streekplan NH-Noord wel op de kaart aangegeven, maar het bestemmings plan is niet in procedure gebracht, omdat de gemeente de woning behoefte tot nu toe niet kon aanto nen. De provincie ging uit van contin genten, waar we nu met het nieuwe instrumentarium vanaf willen. Er gel den nu andere afwegingscriteria (vrij heid en kwaliteit). Met de locatie als zodanig waren wij dus wel akkoord. Het ontwerp-ONHN zou een achter uitgang betekenen voor Texel ten opzichte van het geldende streek plan. Het is te overwegen om tot een heroverweging van het bodem- beschermingbeleid te komen en Den Burg Oost tot een bepaalde omvang (bijvoorbeeld op basis van de aange toonde woningbehoefte) aan te wij zen als zoekgebied. Dan wordt het zoekgebied met de gradatie aard kundige waarden. In het beeld kwaliteitplan kan de gemeente dan aangeven hoe ze met bebouwing op deze waarden kan inspelen. Zo gek is dat cultuurhistorisch gezien ook weer niet, want de bebouwing van kernen zit vanouds op de hoger ge legen strandwallen of keileembulten, die nu aanleiding zijn geworden tot het aangeven van uitsluitingsgebied. Conclusie: aan de hand van de be denkingen zullen we een en ander nog eens kritisch tegen het licht hou den en mogelijk komen tot een ver groting van het bestaande be- bouwingsgebied (op basis van eerder akkoord met de locatie) of tot een zoekgebied bij Den Burg met grada tie aardkundige waarden. In beide gevallen is een Beeldkwaliteitplan gewenst om te garanderen dat wordt ingespeeld op landschappelijke, cul tuurhistorische, archeologische en aardkundige waarden. Dit geeft denk ik enige openingen. Uiteraard is dat te beslissen op basis van de bedenkingenprocedure.' 4. De gemeente start een procedure voor woningbouw bij Den Hoorn, op 't Zoutetand. De provincie is hier in het verleden al eens mee akkoord gegaan. Desondanks is het gebied in het ontwikkelmgsbeeld opgenomen als uitsluitingsgebied. Mag er nu wel of niet worden gebouwd en waarom? 'Op dezelfde wijze als wij tegen Den Burg aankijken zullen wij ook tegen Den Hoorn aankijken, met de kantte kening dat we voor een zo kleine kern kritisch zullen zijn op alle aspecten van beeldkwaliteit.' 5. Volgens het Ontwikkelingsbeeld mogen alleen woningen worden ge bouwd in zoekgebieden die aanslui ten op bestaande kernen. De meeste dorpen grenzen echter aan uitslui tingsgebieden, wat betekent dat al leen Zuid- en Midden Eierland en 't Horntje in aanmerking komen voor uitbreiding. Dat betekent dat wordt gebouwd in landbouwkundig waar devolle gebieden. Een ontwikkeling die de Texelse landbouw zorgen baart. In het plan geeft u ook aan dat het landbouwareaal op Texel over eind moet blijven. heid van de dorpen overeind blijft, sluit het Ontwikkelingsbeeld nieuwe bedrijventerreinen bij buitendorpen uit. De provincie stuurt aan op een regionale visie voor bedrijventer reinen, waardoor Texelse onderne mers bijvoorbeeld hun heil bijvoor beeld op de Kooypunt (bij Den Helder) moeten zoeken. Op Texel bestaat hierover veel onbegrip. 'De regionale bedrijventerreinenvisie betreft niet alleen grote regionale bedrijventerreinen zoals de Kooypunt, maar ook kleine lokale ter- reintjes. Het zal om zo'n dertig pro cent van de totale behoefte aan bedrijventerreinen in NHNoord gaan. Voor de lokale bedrijventerremtjes gelden verder dezelfde principes als voor woningbouw: alleen in zoek gebieden en met een beeldkwaliteit- 'Het is met de bedoeling dat er in de zoekgebieden wordt gebouwd zon der aansluiting bij kernen: het gaat om heel kleine kernen, dus er mag niet worden uitgegaan van grote wonmgbouwaantallen. In vrijwel alle gevallen, zowel op Texel als elders, zal het bij woningbouw gaan om een afweging van woningbouw tegen andere belangen, waaronder land bouw. Wij hebben in het Ontwik kelingsbeeld de Landbouw effect rapportage geïntroduceerd. De effec ten op het functioneren van de land bouw moeten daarin in beeld worden gebracht. Hierin worden meegeno men: de bestaande agrarische situa tie en de directe en indirecte effecten van functiewijziging voor de (be staande en overblijvende) agrarische bedrijven. Per geval zal door GS wor den bepaald of zo'n rapportage no dig is, maar doorgaans zal het alleen de grotere ingrepen betreffen.' 6. Terwijl Texel in de structuurvisie 2020 heeft aangegeven bij elk dorp een klein bedrijventerrein te willen, waar lokale ondernemers een bedrijf kunnen vestigen, zodat de leefbaar- plan. Wij zullen de ontwikkelings mogelijkheden bezien op dezelfde wijze zoals eerder aangegeven voor de woningbouwplannen, wat met wil zeggen dat wij zomaar alle beoogde locaties tot zoekgebied zullen verkla ren. Eventuele andere locaties kun nen in de bedenkingenprocedure worden meegenomen.' 7. In het Ontwikkelmgsbeeld streeft u naar een gezonde landbouw. Maar door een groot deel van Texel als uitsluitingsgebied aan te merken, zet u een streep door nieuwe agrarische ontwikkelingen in dit gebied. 'In uitsluitingsgebieden heeft de land bouw de nodige ontwikkelingsmoge lijkheden, de landbouw wordt er dus met belemmerd.' 8. Over recreatie zegt u dat vakantie parken door te verdunnen de kwali teit kunnen verbeteren. Dus minder huisjes in een park. Voor een goede exploitatie moet een recreatie ondernemer wel voldoende slaap plaatsen houden U zegt ook dat compensatie niet te koste mag gaan van natuur en landschap. Betekent dit dat de recreatieondernemer z'n heil moet zoeken in de zoekgebieden die met aansluiten op de huidige parken? Dit betreft weer waardevolle agrari sche grond, die de boeren liever wil len behouden 'In uitsluitingsgebieden zijn ook re creatieve ontwikkelingen mogelijk. Dat neemt niet weg dat zowel voor de recreatiefunctie als voor de natuur- en landschapswaarden de beschreven verdunning tot meer kwaliteit kan lei den. Dit moet worden afgewogen te gen landbouwwaarden als die in het geding zouden komen.' 9. Vlieland heeft als beleid dat het verlies van natuur- of landschaps waarden als gevolg van recreatieve ontwikkelingen, mag worden gecom penseerd door de kwaliteit van de bestaande natuur te verbeteren. Voelt u ervoor om dit op Texel toe te pas sen? 'Ook het Ontwikkelingsbeeld NH Noord kent een compensatiebeleid. De bijzondere waarden die moeten wijken voor verstedelijking in uit sluitingsgebieden dienen elders te worden hersteld. In principe willen we uitsluitingsgebieden niet aantasten tenzij het gaat om een ingreep van groot maatschappelijke belang die niet elders kan plaatsvinden. Als de aantasting toch onvermijdelijk is wordt aangegeven weike compense rende maatregelen nodig zijn om onze goedkeuring te verbinden aan de activiteit.' 10. Er wordt voor gepleit Texel als apart gebied in het Ontwikkelmgs beeld op te nemen, zodat maatwerk kan worden geleverd. Wat vindt u van dit verzoek? 'Begrijpelijk dat aandacht wordt ge vraagd voor de bijzondere positie van Texel. De indeling van de Kop van NH betekent met dat de bijzondere po sitie van Texel met wordt mee gewogen; in de tekst is ook de nodige aandacht aan Texel afzonderlijk be steed. In de regionale woonvisie en regionale bedrijventerreinenvisie kan Texel zijn eigen bijdrage leveren en eigen positie innemen.' 11 Texel heeft veel moeite gedaan om te komen tot de Structuurvisie 2020. Vh/wel elke sector of belangen groep heeft een eigen toekomstvisie gemaakt, waaruit de gemeente Texel de grootste gemene deler heeft sa mengesteld. Deze structuurvisie is opgestuurd naar de provincie, om als basis te dienen voor het Ontwik kelingsbeeld. Texelaars beklagen zich erover dat ze er zo weinig van hun eigen visie in terugvinden. Terwijl u zelf heeft aangegeven de betrokken heid van de bewoners bij de ontwik keling als een groot goed te zien. 'Wij kennen de visie van Texel. Wij zijn van mening dat deze visie en het Ontwikkelingsbeeld redelijk overeen komen. Ze wijken af waar het de bouwmogelijkheden betreft. Ik reali seer me dat dit op zichzelr misschien teleurstellend is. In de bedenkingen procedure zal dit aspect zeker nog nader worden beoordeeld.' Gerard Timmerman VRIJDAG 13 FEBRUARI 2004 "Statenleden van het CDA. geflankeerd door CDA-wethouder Nel Eelman en CDA-fractlevoomtter Jan Koolhof, werden dinsdag door Vertegenwoordigers van de dorpscommissies, de landbouw, ondernemers en de politiek op de hoogte gebracht van de knelpunten in jfret Ontwikkelingsbeeld. H.„u„ De politieke partijen zijn bezig de Texelse situatie in het omstreden Jntwikkelingsbeeld voor Noord- folland Noord onder de aandacht te brengen van hun collega's in Provinciale Staten. Bijna alle par tijen willen hun Statenfracties uit nodigen om op het eiland te komen praten over de problemen waar Texel de komende jaren mee te naken krijgt als het plan wordt aangenomen zoals het er nu bij pig»- let Ontwikkelingsbeeld wordt in het ajaar besproken en vastgesteld loor Provinciale Staten in Haarlem, rjjjjn juni is er een bijeenkomst in de lurgemeester De Koninghal waar ^Statenleden de ingediende beden- ingen komen horen. Vier Staten leden van het CDA brachten dinsdag- vond een bezoek aan het eiland. Zij erden op een bijeenkomst in het aadhuis door vertegenwoordigers 'an de dorpscommissies, mensen uit e landbouw, ondernemers en de ethouders Nel Eelman en Corry Heijne uitvoerig bijgepraat over de I ('consequenties van het plan. CDA-Statenlid Johan Bruins Slot zei na afloop de indruk te hebben gekre- en dat Texel daadwerkelijk op slot reigt te gaan. 'Dat raakt een kern an waarheid. Ik vind dat we met de indere fracties in Provinciale Staten nog eens nadrukkelijk naar Texel oeten kijken.' Volgens Bruins Slot is Gedeputeerde Staten wat krap omgegaan met de structuurvisie 2020 en de daaruit voortgekomen deelnota's die de gemeente heeft opgesteld. Wethouder Eelman over handigde die dinsdag aan de Staten leden. 'Ik wil weten wat daar de re den van is geweest.' Het Statenlid verbaasde zich erover dat rondom alle kernen uitsluitingsgebieden zijn opgenomen. De rode contouren rondom Den Burg en Oudeschild, die de begrenzing van het te bebouwen gebied aangegeven, waren in zijn ogen ook aan de krappe kant. 'Zeker gelet op de visie van het gemeente bestuur.' De CDA-er vond dat hij een nuttige bijeenkomst had bijgewoond. 'Je kon merken dat de mensen goed met hun eiland bezig zijn.' Naast Bruins Slot waren ook de CDA- Statenleden Simon van Keulen, Jos Beemsterboer en fractievoorzitter Jaap Bond aanwezig op het raad huis. Statenleden van GroenLinks brengen eind april een bezoek aan Texel. In december werd de Statenfractie vol gens Arthur Oosterbaan per e-mail al op de hoogte gesteld van de beden kingen die GroenLinks op Texel tegen het plan heeft. 'Statenlid Jan Kastje heeft daarna laten weten het zeker aan de orde te brengen.' WD, PvdA en D66 hebben uitnodigingen ver stuurd naar hun politieke vakgenoten in Haarlem, maar concrete data zijn nog niet afgesproken. Ook zijn er contacten geweest met de provin ciale collega's over de plannen. De PvdA had in het benaderen van Pro vinciale Staten een extra troef in han den met Statenlid Sacha van den Brakel uit Den Burg. Texels Belang heeft alle leden van de Staten commissie Ruimtelijke Ordening en gedeputeerde Henry Meijdam een brief gestuurd waarin zij haar bezwa ren uit. 'En we zijn ook een keer met het CDA meegeweest naar een pro vinciale CDA-bijeenkomst in Den Helder', vertelt Piet Standaart. 'Dat is het voordeel van ons dat we gemak kelijk alle partijen kunnen benaderen.' College Tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond konden de fracties in de raad zich buigen over de beden king die burgemeester en wethou ders hebben opgesteld tegen het Ontwikkelmgsbeeld. De meeste par tijen vonden dat vooral het behoud van de leefbaarheid van de dorpen extra moet worden benadrukt. Oosterbaan waarschuwde ervoor de bedenking diplomatiek te houden. Hij vond dat ervoor moest worden ge waakt dat de brief een drammerige toon zou krijgen, waardoor hij juist een tegengesteld effect zou oproe pen. Oosterbaan baseerde zich on der meer op kritiek uit Provinciale Staten dat Texel wel eens teveel na druk wil leggen op haar uitzonde ringspositie. Wethouder Eelman be streed dat de bedenking drammerig overkwam. Volgens haar was hij eer der wervend Ze benadrukte dat Texel als eiland nu eenmaal een uit zondering is in Noord-Holland. Het college stelt in haar bedenkingen aan Provinciale Staten voor om Texel als apart gebied te beschrijven. 'Op deze manier zal het eiland Texel naast de drie beschreven regio's in het ontwikkelingsplan tot zijn recht ko men.' Het college wijst erop dat de provincie Friesland de vier andere Waddeneilanden ook als apart ge bied heeft opgenomen in het streek plan. Op voorstel van burgemeester Geldorp werd aan de bedenking de zinsnede toegevoegd dat de raad zich in grote lijnen erin kon vinden. 'Het komt sterker over als je met el kaar gezamenlijk optrekt.' Cees Vinke en Carlo Bos hebben eindelijk loon naar werken gekre gen. Dankzij een sterk slot won het niet met successen verwende duo de zeventiende competitieronde van Klaverjasclub Den Burg. De strijd om de tweede periode ging uit als een nachtkaars, want de positie van winnaars John Vlaming en Erik Jan Geus kwam in deze ronde geen moment in gevaar. Carlo Bos en Cees Vinke hebben al vele jaren kaartervaring, maar spelen dit seizoen voor het eerst samen. Het duo had de wind nog niet erg mee, maar deze ronde leken alle kaarten wel goed te vallen. Na een vrij kalme start gaven de beide heren in de laat ste twee ronden flink gas, met twee scores van ruim boven de 2200 tot gevolg. De totale score bedroeg 7481 punten Winst in het klassement le verde het niet op. Zij blijven zestiende staan, maar namen dankzij dit resul taat wel flink afstand van de laatste plaatsen. Gerda en Freek Veeg er waren na een sterke competitiestart, waarin ze de eerste periode wonnen, flink in de versukkeling geraakt. Het wilde maar niet lukken, met een vrije val in het klassement als gevolg. Het gerouti neerde duo boog de neergaande lijn deze week echter om met een score van 7450 punten. Ook in het klasse ment vonden ze de weg naar boven. Ze stegen van de zevende naar de zesde plaats. Lieuwe van Veen en Hans Westdorp doen het de laatste weken als van ouds. Deze keer behaalden zij de derde plaats met een score van 7363 punten. Het lijkt erop dat hun titel- aspiraties terugkeren, want inmiddels staan ze weer in de top vijf. Marja Bakelaar speelde deze week met Wil Kamminga, die Martien Bakelaar zeer deskundig verving. Het gelegen heidsduo speelde 7196 punten bij elkaar, goed voor de vierde plaats. In het klassement stegen de Bakelaars daardoor naar de twaalfde plaats. Erik Jan Geus en John Vlaming wis ten de grens van 7000 punten alweer voor de zevende keer te slechten. Met hun score van 7051 punten haal den ze moeiteloos de periodetitel bin nen. Ook in het klassement behielden ze de leiding, voor Bart Weijdt en Willem Koomen. Fenny en Rob Cas- pers staan derde. Het ronde gemiddelde was met 6390 punten weer hoog. Er werden 39 marsen gespeeld. Eindstand tweede penode 1 John Vlaming en Erik Jan Geus. 58.714: 2 Bart Weijdt en Willem Koomen, 56 747, 3 Marja en Martien Bakelaar. 56.137; 4 Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp. 55.949, 5.Theo en Gerard Witte. 55.847. Psycholoog S. Koning mag wat b en w betreft de losstaande berging van de karakteristieke woning Hogereind 1 in De Waal verbouwen tot praktijk ruimte. Dit zal met een artikel 15-pro- cedure mogelijk worden gemaakt. De serre van ruim vier meter die Koning tevens wil realiseren tussen de wo- Met de slogan 'Tessel, een eiland om op te vreten introduceert Texel Ban ket Service Ruud Boom dinsdag op de Texelse Productenbeurs drie koe ken in de vorm van het eiland. De Tessel-Speculaas en de Boter- Tesselaar zijn volgens Boom volgens 'traditioneel recept' rr.et echte boter bereid en wegen circa 750 gram. De Dikke Tesselaar weegt maar liefst 1200 gram en is gevuld met zuivere amandelspijs. De koeken zijn ver krijgbaar bij de Spar van Kalverboer in Oudeschild, Spar van Goënga in Den Hoorn, Spar van Koot in Ooster end, Plus in De Cocksdorp, Dros Bakkerij en Drop Inn in Den Burg en de supermarkten van vakantieparken De Sluftervallei en De Krim. ning en de toekomstige praktijk ruimte wordt echter afgewezen om dat serres met langer dan drie meter mogen zijn.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5