Slapen op matras ruimtevaarders Eetcafé Vincent: 'Net even anders' I Biljartkampioenen van 1977 Henk Witte werd Texels biljartkampioen 4e klas 'Bedrijfsoverdracht: tijdig beginnen met plannen maken Giek TX 19 vervangen Illegaal bewonen vakantiehuizen Proefliggen bij Oosterhof Wonen Gespreksgroep psychiatrie Reclameborden moeten weg Dwangsom tegen dakkapel Geslaagde test turner Marei Geen wapenzaak L bedrijvigheid Van Kesteren start nieuwe zaak TeXels Sp°rt verleden Bedrijven 36 77 66 Rabobank TEXELSE J coURANT fietsenzaak van Dirk Kievit. Dissel, Janneke van Boven en Els van Kesteren in de nieuwe zaak TeXels in de (Fe to Gerard Timmerman) Mirjam van der Ploeg en Vincent Hoekstra openden donderdag hun nieuwe Eetcafé Vincent. 'Net even anders.' Onder dat motto willen de kersverse ondernemers Vincent Hoekstra en Mirjam van der Ploeg, sinds donderdag itbaters van Eetcafé Vincent aan e Grensweg in de Dennen, de har en van Texelaar en toerist verove- oekstra (38) is voor veel Texelaars een onbekende. Hij heeft gewerkt in ennishal 't Stappeland, in Tiffany ub, de Verrekieker, Loodsmans- elvaren, strandpaviljoen Paal 28 en De Smulpot. Maar een eigen bedrijf as altijd een stille wens. Dat was het ok voor Van der Ploeg (26), van oor- prong een Friezin, die in Friesland oreca-ervaring heeft opgedaan en p Texel in 't Pakhuus heeft gewerkt, oor beiden is de eetzaak aan de rensweg, die eerder werd geëxploi- eerd door de vorig jaar overleden on Braaksma, bekend terrein. Sftfoekstra: 'Ron was mijn beste vriend en ik hielp hem zo nu en dan een handje Maar ook vóór die tijd kwam ik hier al. Toen we met mijn ouders en broers en zussen op de Koorn-aar kampeerden en ook nadien. Daar door heb ik een sterke band met deze zaak.' Tijdens Braaksma's ziekbed runde Mirjam van der Ploeg het res taurant samen met Remko Reydon. 'Vincent en ik hebben beiden altijd onder bazen gewerkt en toen we de mogelijkheid kregen om hier voor ons zelf te beginnen, hebben we die met beide handen aangepakt.' Over de inrichting en formule van hun nieuwe zaak waren Hoekstra en Van der Ploeg het snel eens. 'We hadden beiden ideeen die naadloos bij elkaar aansloten.' Het resultaat is een echte café-uitstraling, met hout op de vloer, krijtborden met gerechten aan de muur en placemats als menukaart. 'Vanaf het moment dat onze gasten hier binnenstappen, moeten ze het naar hun zin hebben. Dat betekent een leuke sfeer, persoonlijke aan dacht en goed eten, tegen een scherpe prijs. Zodat je na een avondie uit eten nog wat geld over houdt voor andere leuke dingen.' Over de locatie aan de Grensweg zijn ze dik tevreden. 'We zitten midden in een vakantiegebied, waar in het hoogseizoen zo'n tienduizend men sen verblijven. En we hopen dat ook Texelaars ons weten te vinden.' Om wat entertainment te bieden staan komende zomer optredens van Big Band Texel, Make Me Smile, het Oudeschilder Visserskoor en het Smartlappenkoor op het programma. Eetcafé Vincent is dagelijks geopend van 12.00 tot 24.00 uur, alleen maan dags gesloten. De zaak is te bereiken onder telefoonnummer 322084 of faxnummer 320101. In het bericht over de TX 19 van de ebroeders Krijnen is als gevolg van ien misverstand gemeld dat het jfchip werd ontmanteld. Wat op de foto werkelijk gebeurde is dat kraan machinist Pietje Kager een verbogen giek van boord takelde, die inmiddels door Texdok is vervangen, waarna de kotter weer naar zee is vertrokken. Zo'n vijftig personen of huishou dens die zonder vrijstelling perma nent wonen in een recreatief opstal, zijn door de gemeente aan geschreven. In de brief wijst het college erop dat ze voor eventuele legalisatie een gedoogverklaring moeten aanvragen. Op drie na hebben ze dat inmiddels allemaal gedaan. Er zijn ook vier tot vijf brie ven verstuurd naar bezitters van permanente woningen die recrea tief worden verhuurd. De brieven zijn verstuurd naar |w|jexelaars die zich zich hebben laten ^inschrijven in het vakantiehuis, maar die geen gedoogverklaring hebben m er te wonen, waarbij de gemeente ebruik maakte van gegevens uit het evolkingsregister. De brieven zijn olgens een woordvoerder alleen erstuurd naar mensen die zich heb- en laten inschrijven na het inwerking eden van het nieuwe bestemmings- lan buitengebied. Legalisering is al en mogelijk met een vrijstelling, die an worden verleend door het col- ge. In aanmerking komen alleen legenen die sociaal/maatschappe lijk of economisch gebonden zijn aan het eiland. Dat betekent dat er ze duurzaam werk hebben (minimaal |én jaar, met uitzicht op een vaste jetrekking) of dat ze van de afgelo- ien tien jaar er zes onafgebroken op >xel hebben gewoond. Andere voor- 'aarde voor een gedoogverklaring is lat men staat ingeschreven bij de Itichting Wonen Texel. Wanneer zo'n Jerzoek niet is ingediend of wanneer met aan de voorwaarden wordt vol- laan, kan de gemeente beëindiging jan de clandestiene situatie in het literste geval afdwingen met een Iwangsom. Bewoners van vakantie huizen zonder vrijstelling, die op een inder adres staan ingeschreven - bij- [oorbeeld bij een familielid - kunnen ok rekenen op een brief van b en w. Kees (links) en Jan Oosterhof op een Tempur bed in de slaapafdeling van Oosterhof Wo- (Foto Gerard Timmerman) let betreft zogeheten schijn- schrijvingen, waarop de gemeente [eer alert is geworden. Met de aan- chrijvingen wil het college het per- anent bewonen van recreatieve ipstallen binnen de perken houden, Jmdat dit als nadelig voor de eiland- onomie wordt beschouwd, Overi- |ens benadrukt de gemeente dat xelaars die werkelijk niet aan een 'oning kunnen komen en die vol- |oen aan de gestelde voorwaarde, lewoon in aanmerking komen voor een vrijstelling. De ontwikkelingen gaan snel, ook op het gebied van slapen. 'Af en toe moet moet je een halve dokter zijn om mensen goed te kunnen adviseren over een geschikt ma tras', vertelt Jan Oosterhof van het gelijknamige complete woning- inrichtingbedrijf. Hij laat zich regel matig bijscholen en volgt de ont wikkelingen op de voet. Nieuwste aanwinst is een matras waarvan de inhoud door ruimtevaartinstituut NASA is ontwikkeld en die zater dag 14 april wordt gepresenteerd. Oosterhof Wonen aan de Parkstraat in Den Burg is al vanaf 1966 een fa miliebedrijf dat is uitgegroeid tot een zaak waar door Jan en Kees Ooster hof een compleet woonassortiment wordt aangeboden, van tapijten tot een comfortabele fauteuil en alles op het gebied van nachtrust. Op de slaapafdeling van het bedrijf bed- bodems, al dan niet elektrisch verstelbaar, overtrekken, slaapka mermeubels en matrassen in alle soorten en maten. 'Klanten denken goed na over welke matras ze willen. Ze hebben de keus uit polyether, bin nen-, pocketvering, latex of schuim rubber. Vooral mensen met rug- of andere klachten zijn kritisch. Met een goede matras voorkom je ook dat soort ongemakken. Er bestaan com puters die exact kunnen berekenen welke matras het beste is. Maar elke situatie is anders. Daarom geven we de klant een matras mee naar huis, die ze een paar weken kunnen uitpro beren. Want het is een investering die je voor jaren doet. De matras moet lekker liggen, rustgevend en lichaamsvriendelijk zijn en niet te hard of te zacht.' De matras die volgens Oosterhof het best aan die eigen schappen voldoet, is gevuld met materiaal dat oorspronkelijk is ont wikkeld om ruimtevaarders verlich ting te bieden tegen de enorme druk die ontstaat tijdens het lanceren van de raket. Het Zweedse bedrijf Tempur World verbeterde het zodanig dat het geschikt is voor matrassen en hoofd kussens, die minstens zo belangrijk zijn voor een goede nachtrust. 'Op een gewone matras draait iemand in de kracht van z'n leven zich per nacht gemiddeld 80 tot 100 keer om. Dit als gevolg van pijn en ongemakken waarvan je tijdens het slapen door gaans mets merkt, maar die het lichaam wel registreert en die de nachtrust verstoren. Door druk- verlagende eigenschappen van deze matras verandert een mens slechts 17 keer van houding. De diepe slaap duurt beduidend langer, de bloeds omloop wordt niet meer afgekneld en men slaapt beduidend beter.' Zater dag 14 februari is er de hele dag.een specialist bij Oosterhof Wonen, die uitleg geeft over de matras. Elke vierde dinsdag van de maand wordt door de GGZ Kop van Noord- Holland een gespreksbijeenkomst gehouden voor familieleden van psy chiatrische patiënten. De eerstvol gende keer is op dinsdag 24 februari, aanvang 20.00 uur in 'Noordduyne' aan de Huisduinerweg. Deelname is gratis, opgave niet nodig. Voor meer informatie: mevrouw Ludemann, tel. 0223-681763. Reclame- en verwijsborden mogen uitsluitend vlak voor het bedrijf staan tot aan de eerste straatgoot. Bontcouture Martin Karlas aan de Burgwal en Damesmode Wevers end aan de Weverstraat mogen daarom geen verwijsborden heb ben op het eind van de Parkstraat. Het college heeft de gevraagde ontheffing geweigerd. De afgelopen zomer heeft de ge meente alle losstaande reclame borden voor winkels op afstand ver wijderd. Tot schade van de bontzaak en de modewinkel die met in de route van het winkelende publiek liggen en daarom extra aandacht nodig heb ben. De enige legale mogelijkheid voor reclame of verwijzing op afstand is het plaatsen van een door De Bolder te maken groen bordje in de bekende frames Desgevraagd laten beide zaken weten dat dit voor hen alleen aantrekkelijk is als zo'n frame in of bij het centrum mag staan, maar dat is niet het geval 'We vinden dit erg overtrokken. Het waren keurige verwijsborden, géén schreeuwende reclame. Zo'n bord is voor ons be langrijk. Sinds het de afgelopen zo mer is verwijderd, hebben we duide lijk minder toeloop van klanten'. De dakkapel die een bewoner van de De Ruyterstraat in Oudeschild zonder vergunning aan zijn woning heeft gemaakt, moet op 1 juni zijn gesloopt, anders moet een dwang som worden betaald van €150,- per dag, een bedrag dat kan oplopen tot €30.000,-. Toen betrokkene op de overtreding werd gewezen, heeft hij in 2002 als nog bouwvergunning aangevraagd om de situatie te legaliseren, maar deze is geweigerd. Toen vorige maand werd geconstateerd dat de dakkapel er nog altijd was, besloot het college om met een dwangsom op te treden. Marlon Marei heeft zaterdag in Haarlem met succes meegedaan aan een zogenoemde instaptest voor turners tot en met twaalf jaar. Hij werd zesde en plaatste zich daarmee samen met veertien an deren voor de landelijke test, die op 14 maart in Amersfoort wordt gehouden. Gezien zijn gebrekkige voorbereiding was het resultaat van het jeugdige lid van Gymvereniging Texel opvallend. Pas een week van te voren was aan zijn vereniging doorgegeven welke oefeningen hij zou moeten doen. Door een gebrek aan faciliteiten kan op Texel bovendien niet worden ge traind op de dubbele salto in de kuil, vanaf plank, rek en ringen. Vooral op voltige werden door Marei hoge pun ten gescoord. Hij liet knappe uitvoe ringen zien van zijn Magyar en het Russenwendzw aaien. Ook zijn oefe ning op de vloer was goed. Minder hoge punten behaalde hij op brug en rek. Met een betere voorbereiding had er stellig meer in gezeten, vol gens zijn trainer Nico Stoter, die dan ook verwacht dat hij op de landelijke test nog veel meer punten zal scoren. De resultaten van deze tests vormen samen met de resultaten van de lan delijke wedstrijden de basis waarop de landelijke bond, KNGU, uitnodi gingen verstuurt voor de regionale onderbouwsteunpunten en selecties voor Jong Talent, Jong Oranje en Oranje. Els van Kesteren is eigenaar van een grote wapenzaak in Hilversum stond er in een artikel dat de krant op 30 januari aan TeXels wijdde. Diverse Texelaars keken raar op, van wie Van Kesteren nog wel het meest. Dat was iets anders dan het woord grote matenzaak dat er had moeten staan. Tijdens de spellingscontrole op de computer was het woord veranderd in wapenzaak en zo blijven staan. Van Kesteren heeft geen wapenzaak en verkoopt ze evenmin. Als bezoekster kwam ze al regel matig in de curiosazaak die Adri Mantje in 2002 had gevestigd in de voormalige fietsenzaak van Dirk Kievit. Nadat Els van Kesteren (36) had gehoord dat Mantje stopte met de zaak, besloot ze hem zelf over te nemen. Morgen opent zij aan de Kogerstraat in Den Burg de deuren onder de nieuwe naam TeXels. Snuisterijen en hebbedingetjes liggen er nog steeds in de winkel, maar het is totaal anders dan wat Mantje ver kocht, aldus Van Kesteren. 'We heb ben geen curiosa meer. Het zijn aller lei spullen waarmee je de tuin of je huis kunt versieren, we hebben di verse soorten servies en tafellinnen, cadeautjes en noem maar op Soms we moeten zelf ook nog even kijken wat we allemaal hebben Ook wor den juwelen van het exclusieve Itali aanse merk Otazu verkocht. Van Kesteren woont sinds een paar jaar met haar man Cor op het eiland. 'We kwamen hier al achttien jaar een paar keer per jaar met vakantie en het was onze droom om op Texel te kun nen wonen De twee runnen sinds negen jaar een grote matenwmkel met een klantenbestand van negen duizend mensen in Hilversum. Van Kesteren, die actief blijft in Hilversum, gaat TeXels erbij doen met behulp van Margreet Dissel en Janneke van Boven, die voorheen ook al in de win kel van Mantje stonden. Van Kesteren gaat de inkoop doen. De afgelopen weken kreeg het pand, dat wordt gehuurd van Kievit, een grote opknapbeurt. De muren, onver anderd nadat de fietsenzaak weg was gegaan, werden geschilderd, de zolder werd van een toilet voorzien en de buitengevel is onderhanden geno men. 'Alleen de vloer is eigenlijk het zelfde gebleven.' De naam TeXels (lees: te-iks-els) is een samenvoeging van een paar woordspelingen. 'De winkel in Hilversum heeft de naam Xels en dat is samengesteld uit de maat XL en mijn naam Els. Ik wilde daar ook iets mee voor deze zaak en daarom heb ben we er Te voorgezet. Texelaars zeggen te ook vaak voor een werk woord. Je kunt het dus zien als Te X- els gaan. Om het niet al te ingewik keld te maken, spreken we het gewoon uit als Texels, maar we schrij ven het met een hoofdletter X in het midden.' Dat de winkel niet in het centrum ligt, maakt volgens Van Kesteren niks uit. 'Je kunt hier mak kelijk parkeren en de buurt is er blij mee dat er wat is terug gekomen. Bovendien zitten we in Hilversum ook met in het centrum.' Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de biljart kampioenschappen van 1977. Geen 140, zoals er deze week in dorpshuis De Hof actief zijn, maar slechts acht biljarters streden in 1977 om de Texelse kampioen schappen biljarten. Vierde klasse, staat erbij in de Texelse Courant van 1 april 1977. Winnaar werd Henk Witte van hoeve Sint Marcus in polder Het Noorden. Dat Witte in 1977 Texels beste biljarter was, mag echter worden be twijfeld. Simon Dros uit Oudeschild, destijds voorzitter van de organise rende biljartvereniging De Zwaan, herinnert zich dat elke klasse zijn ei gen kampioenschap had. net als nu. Maar toen werden de wedstrijden verspreid over het hele eiland ge speeld, in plaats van geconcentreerd in één week en op éen locatie. De Texelse Courant van 1 april 1977 be vestigt die bewering, want op de kampioensfoto bij het artikel staat naast Henk Witte ook Dirk Biesboer, die volgens het bijschrift '14 dagen geleden de vijfde klas titel veroverde'. Wedstrijdverslagen van andere klasses zijn niet terug te vinden, maar volgens Dros werd ook op hoger ni veau om de titels gestreden. 'Je had in die tijd erg sterke biljarters op Texel, die een moyenne van ongeveer tien haalden. Eef Breeuwer, Jan Dek ker, Henk Grootjen, Henny Timmer mans en Piet de Graaf waren de cracks van die tijd. Zij speelden in De Oranjeboom.' Het kampioenschap in café De Zwaan was erg spannend. De deel nemers ontmoetten elkaar allemaal eenmaal, zodat iedereen zeven par tijen in de spelsoort libre speelde. Al na vier rondes stond Henk Witte aan kop, op de voet gevolgd door R. Daalder en J de Vries. Maar pas in de zesde en laatste ronde viel de beslissing. Daarin won J, de Vries van P. Decnop, die al zijn partijen verloor. Witte, öië lot cfan Toe eenmaal had verloren en één remise had moeten toestaan, moest in zijn laatste partij tenminste remise spelen. Zou hij ver liezen, dan ging De Vries alsnog met de overwinning aan de haal. Zover kwam het echter met, want Witte kwam met meer in gevaar en 'won zijn partij tegen R. Daalder met zicht bare overmacht'. Hij eindigde met een hoogste serie van 12 en een moyenne van 1,75. J. de Vries legde beslag op de tweede plaats. Hij be haalde vijf overwinningen en moest twee nederlagen toestaan. De derde prijs was voor R Eelman. In de uitslag valt verder de hoogste serie van P Duin op. Hij speelde in één beurt eens 24 caramboles bij elkaar. Voorzitter Simon Dros reikte op de slotavond de prijzen uit. Voor kam pioen Henk Witte waren er twee prij zen: een door de firma J. de Wit be- scÏÏikbaar gestelde wisselbeker en een beker die in zijn bezit bleef. Voor De Vries was er 'een fraaie standaard' en voor P. Eelman 'een draagplaquet- te' Iedere deelnemer ontving als aan denken 'een passende sleutelhanger'. Derde bLid Texelse Courant, vrijde,c 1 ^rii i 977 Honk VV.rfa (rechts) mot Dirk B.osboer dio dagen geleden de vijfde klas titel veroverde llrnk Witte oil polder 'I Koorden (SI. Henk Witte minimaal n-m-e i Mirt.,.) „i-tiI .,l,'..l'.u',.\,.n,l in hale! «BMq In, ur Henk Witte (rechts) werd in 1977 Texels biljartkampioen vierde klas. Dirk Biesboer (links) legde beslag op de titel In de vijfde klasse. (Advertentie) André Zijlmans, relatiebeheerder bedrijven Rabobank Texel 'Bedrijfsoverdracht is een complexe aangelegenheid. Niet alleen spelen er tal van emoties, maar ook op juridisch, fiscaal en financieel terrein moet er heel wat geregeld worden. U kunt dus niet vroeg genoeg beginnen met het maken van een goed en doordach t plan Dat we u daarbij graag adviseren en de coördinerende rol op ons nemen, spreekt voor zich VRIJDAG 13 FEBRUARI 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7