'Texel zingt' doorslaand succes 2 Donatus zet streep onder glastijdperk Klassiek ballet in De Koningha teso TEXELSE COURANT' Veel deelnemers IVA-instructie bedrijvigheid Russische winters in De Cocksdorp Wat ik zeggen wou^r Winkel Lezing over Kazachstan Giro 555 Bezwaar tegen yogacentrum ongegrond Mahjong in Twaalf Balcken Tangokwartet in De Waal Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Vergadering IVN Voorspeeluur BIOIOGISM VOllI KW«j DINSDAG 17 FEBRUARI 2004 Vele honderden mensen - toehoor ders, zangers en instrumentalisten - hebben zich zaterdag bijzonder vermaakt tijdens de koren- manifestatie 'Texel zingt'. In een door Erna Tromp fraai met bloem stukken versierde hervormde kerk van Den Burg traden elf Texelse koren van diverse pluimage voor het voetlicht. Elk had een geheel eigen repertoire, van smartlappen tot kerkmuziek en van oude volks liedjes tot gospels en madrigalen. Zo ontstond een afwisselend, inte ressant en ook leerzaam pro gramma, kort, bondig en met hu mor aan elkaar gepraat door Gerrit Gerrits. De kwaliteit van de koren was opval lend goed Opvallend was dat het Nederlandstalig repertoire de over hand had. Jammer dat de verstaan baarheid vaak te wensen overliet, een probleem dat in deze kerk met zijn ruime akoestiek al snel de kop op steekt. Maar geen mens die daar over viel. Aardig was dat in de loop van de middag bepaalde gezichten weer bij andere koren opdoken. Sterker nog: sommige deelnemers waren zelfs bij drie koren te bewonderen. Het initiatief tot dit bijzondere evene ment was ontstaan bij het Texels Vrouwenkoor, dat graag alle genres die er op zanggebied op Texel te ho ren zijn eens bij elkaar wilde brengen. mooie dynamiek. Een veelbelovende opening. De Waddenvogels hadden een voor namelijk Texels repertoire, met onder meer het Texellied, op tekst van de eigen koorleden Gré Zegers en Martha Witte. Bij Aan de Amster damse grachten greep het al enigs zins meedemende publiek zijn kans om op uitnodiging van de dirigent mee te zingen. Voor deze speciale gelegenheid was uit The Messengere het duo Ane (Lap) Ria (Hoving) geformeerd, vakkun dig en muzikaal begeleid door accordeonist Jan Bakker. Hoving be schikt over een mooie, heldere stem, die misschien nog meer tot zijn recht zou komen zonder versterking. Moe dig om daar als duo en ook solo voor zo'n bomvolle kerk op te treden. Het Muziekschool Kamerkoor bracht naast enkele luchtige, fijntjes, maar ook swingend gezongen vier stemmige volksliedjes een Magnificat en Nunc Dimitis. polyfone muziek die voor veel bezoekers een ear opener was. De zangers wisten met deze complexe, devote muziek temidden van de vele frivole onderdelen een serene sfeer op te roepen. Waar voor koren in het algemeen geldt dat zij plezier in zingen voorop stellen, is het streven er bij het Koor van de Historische Vereniging in eer ste instantie op gericht oude volks liedjes op te sporen en te achterha- Het Koortje van Gerrit Met organisatorische en financiële ondersteuning van de Welzijns- stichting werd het plan uitgewerkt, en groeide een aanvankelijk bescheiden opgezette 'korenmiddag' uit tot een manifestatie waaraan zo'n 360 zang liefhebbers deelnamen. Het spits werd afgebeten door de le den van The Gospeltrain, die geïnspi reerd door hun bevlogen dirigent Hans Kievits met opperste concen tratie hun gospels zongen: veelal uit het hoofd, behoorlijk zuiver en met len wanneer en waar die zijn ontstaan, vertelde Willem Kikkert in zijn toelichting. Illustratief en herken baar was Het Dorpenliedie. waarin alle dorpen van Texel de revue pas seren, behalve De Cocksdorp, dat kennelijk jonger is dan het liedje. Leuk om zoiets ook eens te horen. Avondje uit Volgens een van de leden van het Koortje van Gerrit zijn de repetities op dinsdag vooral een 'avondje uit'; ge- Het Texels Vrouwenkoor zellig zingen en daarna borrelen. De kwaliteit van de muziek blijkt hier ech ter met onder te lijden. Ze zongen vooral leuke, gekke liedjes, waarvan De Grote Sultan - 'eigenlijk niet ge schikt voor een hervormde kerk', al dus dirigent Gerrit Gerrits - er een was: 'De Sultan heeft gedronken en gefuifd, Allah zij eeuwig dank.' Het Smartlappenkoor ontving en thousiaste instemming van het pu bliek: hier en daar werd stiekem mee- geneuried en aan het eind massaal met zakdoeken meegewuifd. Knap om zonder dirigent toch steeds ge lijk in te zetten volstaan werd met een bescheiden hoofdknikje van accor- deoniste let de Ruiter. Bravogeroep uit de kerk was hun deel. Opvallend goed en zuiver zongen The Messengere, een relatief klein koor met een prima klankbalans, waann met name de vrouwenstemmen schitterden. Men zong met bezieling en volgde nauwkeurig de aanwijzin gen van dirigent Jaap van der Slikke, die ook een goede afwerking hoor baar hoog in het vaandel heeft staan Het Texels Vrouwenkoor kwam wat schuchter op gang, maar liet horen dat het een breed repertoire goed aankan: Schubert, Holst en Lloyd Webber werden op aangenaam-mu- zikale wijze vertegenwoordigd. Het koor heeft een plezierige klank. Aan de kwaliteit van de uitvoering werd in belangrijke mate bijgedragen door het begeleidende pianospel van Annemiek Jaspers. Samen met Amici Cantus vormden de dames het Texel Zingt Koor, dat de Cantique de Jean Racine van Fauré ten gehore bracht, een vierstemmig stuk waarvoor de mannen van Amici Cantus waren geronseld. Een mooie compositie, goed en met gevoel voor nuances gezongen. Ter versterking zong dirigent Arie Groen zelf mee bij de bassen en had hij het dirigenten stokje tijdelijk overgedragen. Foto's March Hatinan) Afgezien van een enkel plezierig uit stapje naar modernere tijden houdt Amici Cantus zich met name bezig met oude muziek, waarbij zowel ker kelijke als wereldlijke muziek op het repertoire staat. Het ensemble bleek met de vaak lastige vier- en vijf stemmige polyfone muziek behoorlijk uit de voeten te kunnen. Een hele prestatie, zeker gezien de kleine be zetting per stemgroep, die een grote mate van zelfstandigheid van de zan gers vereist. The Singers of the Lord zijn vooral een evangelisatiekoor, begeleid door een combo dat bestaat uit piano, viool en slag werk. Een grappige combinatie, waarbij de viool met name wanneer een eigen partij werd gespeeld, voor verrassing zorgde. Het koor zong met enthousiasme onder de duidelijk be zielende leiding van Nelleke Schreur De korenmanifestatie werd feestelijk afgesloten door het Oudeschilder Visserskoor, wiens enthousiasme met te stuiten was. Ongeveer 55 man sterk kwam er een geweldig geluid uit hun kelen, wat aanstekelijk werkte op het publiek. Gelardeerd met vrolijk commentaar van dirigent André Keijzer zorgden zij voor een lekkere uitsmijter. Hulde is op zijn plaats voor Marianne Dapper en Ina Platte, de drijvende krachten achter de uitstekende orga nisatie van dit toch wel heel Texelse evenement. Complimenten aan alle zangers en instrumentalisten: met hun enthousiasme, belangstelling en respect voor elkaar en eikaars reper toire en het gezamenlijk plezier in het zingen maakten zij er een geweldige middag van. Voor henzelf, maar niet in de laatste plaats voor het toege stroomde, eveneens zeer gemêleer de publiek. Voor herhaling vatbaar! Lida Wels Siedse Monsma. één van de bedrijfsleiders van zuivelboerderlj Sint Donatus, toont twee potjes kwark. Rechts de glazen verpakking die verdwijnt, links het nieuwe plastic potje. (Foto Gerard Timmerman) De Instructie Verantwoord Alco holgebruik (IVA) die in samenwer king met het Jongerenwerk, Sport service Texel en de Brijderstichting werd gegeven, werd dit jaar door 138 deelnemers bezocht, dertien meer dan vorig jaar. Woensdag volgden in Time Out 45 jongeren die een vakantiebaan in de horeca ambiëren of al in de horeca werkzaam zijn, de instructie. Daarbij waren ook diverse caravanjongeren aanwezig. Het certificaat is verplicht voor barvrijwilligers van jongeren- caravans, sportkantines en dorpshui zen. Voor werk in de horeca is het certificaat geen verplichting, maar het bezit ervan kan een pluspunt zijn bij een sollicitatie, aldus Rein Stam, voorzitter van de afdeling Texel van de Koninklijke Horeca Nederland. Eerder deze maand werd de instruc tie gegeven aan de 31 leerlingen van de afdeling Horeca van het ROC, de 16 derdeklassers van het VMBO Consumptief en aan 46 barvrijwil ligers van sportkantines en dorpshui zen, waarbij tennisvereniging Deuce massaal acte de présence gaf. Alle jongeren die aan de Instructie Verantwoord Alcoholgebruik hebben deelgenomen, krijgen hun certificaat uitgereikt tijdens de 'Bob Roadshow', die op vrijdag 26 maart wordt gehou den in Question Plaza. De certifica ten worden om 22.00 uur overhan digd door burgemeester Geldorp. Voor de toegang tot de Roadshow is een identiteitskaart nodig (ID-kaart). Deze wordt uitgegeven door de ge meente en kost €29,35. Het Jonge renwerk wil de noodzaak van een ID- kaart nogmaals benadrukken. Jongeren zonder een ID-kaart, of van wie de kaart is verlopen, hebben geen toegang tot de discotheken. Als tegemoetkoming in de kosten ver strekt het Jongerenwerk tegoed bonnen voor een gratis pasfoto, te maken bij Kees de Waal. Een kleine revolutie bij zuivel- boerderij Sint Donatus, waar de glazen verpakking na 27 jaar plaats maakt voor potjes van kunststof. Op het oog een bizarre stap voor het biologisch-dynamische bedrijf, dat het milieu hoog in het vaandel heeft. Maar het is niet de bedoeling dat de potjes na afloop de vuilnis bak in gaan. Ze worden gere cycled, waarna er nieuwe verpak king van wordt gemaakt. Boven dien gaat een deel van de op brengst naar een goed doel. Van glazen potten bestaat dan wel het beeld dat ze vriendelijk zijn voor het milieu, in de praktijk ligt het iets anders. Siedse Monsma, éen van de twee bedrijfsleiders van Donatus, legt uit: 'De lege potten moeten hier weer terug worden gebracht, wat belas tend is voor het milieu. Daarna moet het glas worden gespoeld, een keer of vijf met vrij sterke middelen. Ze moeten immers grondig schoon en de etiketten moeten er ook af. Boven dien: men denkt wel dat de potten een keer of acht mee gaan, maar in de praktijk is dat maar tweeeneenhalf tot drie keer. Een deel verdwijnt bij het glasafval en andere breken.' Nu er wekelijks zo'n 8000 potten met twaalf verschillende soorten zuivel worden gevuld op Donatus, is de productie groot genoeg om op kunststof over te schakelen', vertelt de uit Friesland afkomstig Monsma. Bijkomend voor deel is dat de kunststof potjes aan zienlijk minder wegen dan glas, wat een stuk minder gesjouw geeft. Ver der nemen de nieuwe potjes minder plaats in, waardoor op transport kosten kan worden bespaard en waardoor het milieu minder wordt belast. Om te zorgen dat zoveel mogelijk plastic potjes terug komen, plaatst het bedrijf bij alle 350 natuur- voedingszaken waar Waddenzuivel wordt verkocht een retourbuis waarin de lege kunststof potjes kunnen wor den verzameld. Het is de bedoeling ook in alle Texelse verkooppunten zo'n buis komt te staan. Het bedrijf dat door de provincie tot 'Maat schappelijke Onderneming van 2002' werd uitgeroepen, geeft voor elke ki logram ingezamelde kunststof een bedrag aan een project in een waddengebied in het Afrikaanse Be nin. Wie goed kijkt op de verpakking, ontdekt het nieuwe streekmerk Waddengoud. Het beeldmerk garan deert dat het product op een duur zame wijze in de Waddenregio is ge produceerd. In kunsthandel Baroque in De Cocksdorp is tot en met 6 maart een tentoonstelling te zien van werken van Russische impressionisten. Dit werk is lange tijd 'onzichtbaar' ge weest, maar mag sinds de val van de muur ook in het Westen worden ge toond en verhandeld. Er worden lou ter schilderijen getoond die de win ter als onderwerp hebben. Dorpjes, soms een enkel huis in grote afzon dering, de mens omringd door sneeuw en koude. Deze koude werd trefzeker op het doek gebracht door schilders ais Lomykin, Maksyutov en Skok. Waar de Franse impres sionisten als Renoir en Monet een verfijnde techniek gebruikten, had den de Russische impressionisten een ruwere stijl, expressiever en met felle kleuren. Er kwam een einde aan deze stroming toen na de revolutie van 1917 het communisme aan de macht kwam. De expositie in kunsthandel Baroque aan de Kikkertstraat is dagelijks ge opend. De nieuwe winkel van Els van Kesteren in Den Burg is gevestigd in een voormalige fietsenwinkel. Een grappige bijkomstigheid is dat dat ook het geval is met de grotematen- winkel Xels aan de rand van het cen trum van Hilversum; Els valt dus in herhaling. De voormalige fietsenzaak in Hilversum werd ongeveer een eeuw geleden door mijn grootvader opgezet als 'rijwielfabriek met wielrij- school'. Gerard Peet, Hilversum. Op uitnodiging van Vogelwerkgroep Texel geeft Arend Wassmk donder dag in het gebouw van het Rode Kruis aan de Jonkerstraat in Den Burg een lezing over Zuid- Kazachstan. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Help slachtoffers aardbeving Iran! SHO Den Haag Het college heeft het bezwaar dat was ingediend tegen de vestiging van een yogacentrum in een deel van de voormalige zuivelfabriek Schilderweg (208a) ongegrond ver klaard. De voor de bouwvergun ning benodigde vrijstelling kan dus worden gegeven. Wel moeten de initiatiefnemers nog een tekening indienen van het parkeerterrein waarop plaats moet zijn voor ten minste 12 auto's. Het bezwaar was afkomstig van de bewoners van Schilderderweg 208, dus de buren. Ze zijn met blij met de toename van bedrijvigheid die het yogacentrum met zich meebrengt. Ze vrezen onder andere verkeers problemen tijdens de leswisselingen omdat de ontsluitingsweg lang en smal is en vinden de parkeer voorzieningen onvoldoende. Ook zetten ze vraagtekens bij mogelijke toekomstige ontwikkelingen van het centrum. Komt er alleen yoga? Tijdens de hoorzitting die naar aan leiding van het bezwaar werd gehou den kwam tussen de partijen goed overleg op gang. wat de bezwaren- commissie en b en w tot de conclu sie bracht dat voldoende aan de be zwaren tegemoet kan worden gekomen. Alleen het aantal geplande parkeerplaatsen moet hoger. In café De Twaalf Balcken in Den Burg wordt zondag 22 februari voor de derde maal een mahjong-middag gehouden. Gezien het succes van de vorige twee edities, dringt de organi satie erop aan dat deelnemers zich tevoren aanmelden en bij de aan melding hun spelmveau vermelden. Er wordt geprobeerd tafels van vier spelers van gelijk niveau samen te stellen. Er wordt gespeeld volgens de toernooiregels 2002, die te vinden zijn op website www.mahjongnews. com. Deelname is gratis, aanmelden kan bij De Twaalf Balcken, tel. 312681, of per e-mail mail@12bal cken.nl In de serie Waalder koffieconcerten is zondag 22 februari het tangokwartet La ocasión te horen. Dit kwartet be staat uit gitarist Willem Gotink, accordeonist Erik Evenhuis, cellist Bel van der Linden en zanger Xavier Alberto. Onder de titel It takes four to tango spelen zij romantische klas sieke tango's zoals Carlos Gardel die bracht, verhalende molonga's van Astor Piazzolla en poëtische liederen voor zang en gitaar. 'Tango, dat is liefde, hoop, jaloezie en de zelfkant van het leven', aldus de leden van La ocasión. 'De wereld die wij willen oproepen is er een van opwindende nachten in doorrookte gangster kroegen, messentrekkende overspe lige mannen en rebellerende vrou wen, van liefdesverdriet gesmoord in alcohol, weemoed en heimwee...' Zanger Xavier Alberto geeft een toe lichting bij de Spaanstalige liederen. Het concert wordt gegeven in de kerk van De Waal en begint om 12.00 uur Kaarten kosten €6,50 en zijn verkrijg baar bij Galerie Langewaal, de WV en voorafgaand aan het concert in de kerk. Dinsdag 17 februari: In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 20.00 uur een voor lichtingsavond voor schapen houders. In gebouw Eben Haezer van de baptistengemeente aan de Julianastraat in Den Burg begint om 20.00 uur een nieuwe bijeen komst van de cursus 'De Mens die het leven inhoud geeft'. Op vakantiecentrum De Krim wordt de'Texelse Producten Beurs' gehouden Publiek is wel kom tussen 18.00 en 20.00 uur In Cinema Texel draaien The last Samurai (aanvang 20.00 uur) en Cloaca (20.30 uur). Woensdag 18 februari: In OSG De Hogeberg begint om 19.30 uur een introductieavond voor mensen die het leuk vinden om met oudere kinderen de natuur in te gaan, op zoek naar interes sante zaken. Liesbeth Roeper is op bezoek bij het Katholiek Vrouwengilde in de Witte Burcht in Den Burg en ver telt over allerlei aspecten rond een uitvaart. Aanvang 20.00 uur. In het raadhuis begint om 19.30 uur een bijeenkomst van het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselveiligheid over de interna tionale Waddenconferentie die volgend jaar op Schiermonnikoog wordt gehouden. In Cinema Texel draaien Looney tunes (aanvang 14.30 uur), Peter Pan (15.00 uur), The last Samurai (20.00 uur) en Cloaca (20.30 uur). Donderdag 19 februari: Om 19.30 uur begint in de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool een voorspeeluur van vergevorderde leerlingen piano, fluit en zang. De toegang is gratis. In het gebouw van het Rode Kruis aan de Jonkerstraat in Den Burg geeft Arend Wassmk een lezing over Zuid-Kazachstan. Aanvang 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in buurt hl Bethel in Zuid-Eierland een opjl klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Ouj upon a time in Mexico (aanvaj 19.00 uur), The last Samurai (21 j uur) en Texas chainsaw massacj (22.00 uur). Vrijdag 20 februari: Sterrenkundige prof. Cees dei.) ger geeft een lezing in veldwal centrum De Slinger bij EcoMa'i Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien 0™ upon a time in Mexico (aanvan 19.00 uur), Mona Lisa smile (19j uur), The last Samurai (21.30 vl en Texas chainsaw massaj (22.00 uur). TESO zet vri|dag 20 februari maandag 23 februari een ex boot in. Tussen 9.30 en 16.001 is er dan ieder half uur een afva zowel vanaf Texel als vanuit Helder. Maandag 23 februari de afvaarten van 10,00 uur vanj Den Helder en 13.30 uur varj Texel uitsluitend bestemd voorl vervoer van gevaarlijke stoffen, worden geen wachttijden vt wacht. Nadere informatie kan m den verkregen via tel. 022 369600 of e-mail mfo@teso.nl. veerdienst heeft ook een eig 'I website: www.teso.nl. Di. 17 5.00 en 17.00 u. Wo. 18 6.30 en 18.44 u. Do. 19 7.45 en 19.55 u. Vr. 20 8.56 en 20.55 u. Za. 21 9.45 en 21.34 u. Zo. 22 10.26 en 22.31 u. Ma. 23 10.55 en 22.54 u. Di. 24 1,1.00 en 23.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 22 februari op om 6.47 uur en gaat onder om 17 01 uur; 20 februari nieuwe maan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 598 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail irrfo@lenr.nl Op a) wuo advertenliecootracten n aanbiodmgtnij too zijn van Icwpassing d« Reg«l«n voor h wezen van de Slichting ROTA. gevestigd zoals gedeponeerd txi de Kamer van Koophandel v< bneken te Amsterdam onder nummer 4119869" exemplaar van do Regelen voor het Advertent! wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32.10 (automat Per jaar 65.60 63,50 (autonuij Bij verzending naar het buitenland zijn 3 portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De plantenwerkgroep van de IVN af deling Texel houdt donderdag verga dering om het programma voor het komend seizoen te bespreken. Voor aameldingen en inlichtingen: tel. 314163. In de voorspeelruimte van de Muzf school vindt donderdag een bij» dere voorspeelavond plaats. Veil vorderde leerlingen piano, fluilj zang tonen dan hun kunnen, avond begint om 19.30 uur, de', gang is gratis. Zo'n honderdvijftig mensen bezoch ten zondagmiddag de éénmalige balletuitvoering van de Heideree Balletschool en Balletschool Leeu warden in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. Ongeveer eenderde van het bezoek bestond uit Texelaars. Ruim tachtig kinderen en volwassenen gaven een uitvoering die in het teken stond van voorname lijk klassiek ballet. Riverdance, show ballet en een mega-mix stonden eveneens op het programma. Opval lend was de grote hoeveelheid kle ding die de overkantse balletscholen hadden meegenomen. Bij elk van de 23 uitvoeringen hadden de dames andere fraai vormgegeven pakjes aan De Heideree balletschool en Balletschool Leeuwarden, eigendom van Martme Goedegebure, gaven de voorstelling op aandringen van een paar ouders die zich niet kunnen vin den in de balletlessen die hun kinde ren op het eiland volgen. De L tachtig balletdanseressen pakter voorstelling professioneel en sert: aan. Er was echter ook ruimte w onverwachte momenten. Nadat'' intro van Animal Crackers al had: klonken, werd de muziek plots» stilgezet en kwam Goedegeburel een klein meisje het podium op.l kind wilde graag meedansen, rrl het had eerst hoognodig de wc irl ten opzoeken. ifoiomsrcnm

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2