Twee woningen aan Burgwal Ook niet bestrijden iepziekte kostbaar Vogelmient moet dienstwoning houden Ijsbaan Groeneplaats groot succes Raad wordt ongeduldig over hulpverleningspost Nieuwe radar vuurtoren Eigenlijk is het zo gek niet te bedenken...' Fusiebrandweer vergadert twee dagen op Texel €4,6 miljoen voor kappen en herplanten Rookverbod hfeDI Financieel Advies 36 77 33 Rabobank TEXELSE J COURANT Atleten strijden om crosstitel Burgemeester en wethouders la ten uiterlijk over anderhalve maand definitief weten of de bouw van de centrale hulpverleningspost aan de Pontweg haalbaar is. Dat is het resultaat van een motie die Texels 'Belang, WD, GroenLinks en D66 donderdagavond dreigden in te dienen tijdens de raadsvergade ring. Met de motie hadden de vier partijen, goed voor een meerderheid in de raad, het college maximaal nog vier weken willen geven om tot besluitvor ming te komen. Nadat burgemeester j Joke Geldorp de raad had beloofd j uiterlijk voor 1 april definitief te infor- i rneren over de stand van zaken, werd de motie ingetrokken. 'Maar wel on der de voorwaarde dat voor 1 april i een go or no go beslissing wordt 'oorgelegd aan de raad', aldus Piet itandaart [Texels Belang). Geldorp zei een bestek en een uitvoerings- j programma op die termijn met op tafel te kunnen leggen, maar ze zegde toe alle informatie te verstrek ken die dan bekend is. De vier politieke partijen storen zich eraan dat er na jaren van onderhan delen nog steeds geen beslissing is genomen over het kanjerproject dat politie, brandweer, ambulance en di- Verse andere medische diensten on der één dak moet brengen. Vorig jaar begon de realisatie onzeker te wor den, omdat niet alle partners zich konden vinden in de kosten die het I gebouw met zich meebrengt. De politieke partijen vinden het jam- mer dat een definitieve beslissing Hinds juli 2003 al vier keer is uitge leid. De partijen hebben er ook oeite mee dat het voorbereidings- Irediet van €50.000,- vorig jaar met inkele tienduizenden euro's bleek te zi|n overschreden. De raad stelde in i het najaar €50.000.- extra beschik- i baar zodat de gemeente, die de re- j gie heeft in het project, de extra kos- ten kon betalen. De realisatie van de i post is geraamd op ongeveer tien iinil|oen euro. ieldorp vond dat de raad met de i Wat verwachten de commandan ten van de fusie en hoe kan een op- timale samenwerking ontstaan? Dat zijn de belangrijkste vragen die aan de orde komen bij een twee- jSaagse werkconferentie van de regionale brandweer Noord-Hol- land, die sinds 1 januari een feit is, toen drie regionale korpsen in j Noord-Holland Noord fuseerden. ijdens de eerste dag zal de vraag entraal staan wat de regionale andweer voor de korpsen kan be- kenen, hoe gezamenlijke doelstel- ngen kunnen worden bereikt en de ijze waarop deze doelstellingen orden afgestemd met de korpsen de (gemeente)besturen. De eede dag zal een meer inhoudelijk arakter hebben. Hierbij gaat het er m duidelijkheid te verkrijgen in de lus die de gemeentelijke brandwe- en willen en kunnen uitvoeren en de ijze waarop de regionale brandweer "hierbij kan helpen. (be conferentie wordt donderdag en rijdag gehouden in hotel De Pelikaan abij De Koog. De gemeente Texel reedt bij deze bijeenkomst als gast eer op. Commandant Dick ongeneel zal tijdens de bijeenkomst en presentatie houden over de hulp erlening op Texel. motie een verkeerd signaal dreigde af te geven aan de stuurgroep die de hulppost voorbereidt. In de stuur groep zitten vertegenwoordigers van de betrokken organisaties. Volgens Geldorp doet nog steeds iedereen mee en staat de intentie om uiteinde lijk tot de bouw van het 'rood, wit, blauwe' gebouw te komen nog steeds overeind. Ze hekelde een op merking van raadslid Maria van der Spek dat het na 1 april 'einde verhaal' zou zijn. De burgemeester wees de raad erop dat zijn verantwoordelijkheid zich strekt tot het beschikbaar stellen van de financiën voor de brandweer kazerne in de post. De andere kos ten zijn voor rekening van de overige partners. De PvdA vond dat het col lege meer tijd zou moet krijgen om de voorbereidingen goed af te ronden. Het CDA sprak de hoop uit dat het alsnog zou lukken. De GroenLinks- fractie was verdeeld. Arthur Ooster- baan stelde zich op achter de deadline van 1 april. Henny Festen vond het belangrijker dat uiteindelijk toch de hulpverleningspost wordt ge realiseerd De stuurgroep is begin deze maand voor het laatst bij elkaar geweest- Voor vrijdag 12 maart staat een nieuwe bijeenkomst gepland. Vol gens projectleider Maarten Smit is architectenbureau BBHD bezig om het ontwerp van de post aan te pas sen aan de wensen van de betrokken organisaties. 'Elke partij heeft zijn mutaties ingebracht en op basis daarvan wordt het hele plan nog eens doorlopen. Op 12 maart hopen we het definitief op papier te hebben en ook een aangepast rekenkundig mo del te hebben.' De Eierlandsche vuurtoren heeft donderdagmiddag een nieuwe ré- dar gekregen. René Boon takelde het gevaarte onder toeziend oog van omwonenden met zijn telekraan op de 36 meter hoge to ren. De vorige radar moest vervan gen worden wegens technische problemen in de aandrijfunit. 'Hij was vastgelopen en wilde niet meer rond', aldus Hans Boogert, hoofd dienstkring Waddengebied Friesland van Rijkswaterstaat in Leeuwarden. De vuurtoren zat daar door twee weken zonder radar. On derzoek moet volgens Boogert uitwij zen wat de oorzaak was. Een verhaal dat het mechaniek waarop de radar draait kapot was gegaan doordat het te weinig zou zijn gesmeerd, verwijst hij naar het rijk der fabelen. 'Bij elke toren wordt vier keer per jaar preven tief onderhoud gepleegd.' Rijkswa terstaat bekijkt of de radar kan wor- Voorgevel van de twee toekomstige woningen, naar een idee van de opdrachtgevers ontworpen door architektenburo Jan Visser. De deur in het midden geeft toegang tot een overdekte steeg, waarop de toegangsdeuren uitkomen. De gevel wordt uitgevoerd in wit stuc werk en op het dak komen oude pannen. De begane grond van een woning bestaat uit een hal en een kamer/keuken. Boven is een slaapkamer, berging en badkamer. Op initiatief van Martin Tromp en Jook Nauta, die de lusten en las ten delen, worden op het terrein Burgwal 23 in Den Burg twee kleine woningen gebouwd, be doeld om te worden verkocht. De nokhoogte (zeven meter) en de dakhelling wijken af van de regels van het bestemmingsplan, maar het college is bereid daarvoor vrij stelling te geven en wil in principe ook ontheffing geven van de ver plichting om op eigen terrein voor parkeerruimte te zorgen. De maatafwijkingen zijn nodig om te voldoen aan het nieuwe bouwbesluit en om In de kleine woningen toch zo veel mogelijk ruimte te krijgen. Aan de parkeereis kan niet worden voldaan omdat er na de bouw van de wonin gen geen ruimte overblijft. Het col lege heeft de bevoegdheid om in zo'n geval toch aan de bouw mee te wer ken als de gevolgen voor de omge ving acceptabel zijn Binnen het col lege is wel uitgesproken dat dit'nog nader moet worden onderzocht. Dat heeft te maken met het feit dat parkeerdrukte die door woningbouw wordt opgeroepen een gevoelig punt is als tegen de bouw bezwaar wordt gemaakt. Het maken van een parkeerkelder onder de woningen wordt niet als reële mogelijkheid beschouwd, ge zien de kleinschaligheid van de om geving en omdat het in verhouding tot de kleine huizen veel te duur is. Vroeger stonden op deze plek ook twee huizen. Thans staat er een dub bele garage, die Tromp en Nauta met ondergrond hebben overgenomen van de familie Koopman. den gereviseerd Hij was ongeveer zes jaar oud. 'Net zo oud als zijn broertje op Ameland en die doet het nog steeds.' De werkzaamheden werden verricht door Boon en het Apeldoornse HITT Traffic, leverancier van verkeersbege- leidende systemen. HITT Traffic maakte het nieuwe mechaniek op maat voor de Eierlandsche vuurtoren en verzorgde de installatie van de nieuwe uit Denemarken afkomstige radar. Boon had geen moeite om tot bovenop de top te komen. 'De kraan kan tot 48 meter hoogte gaan, dus we hielden zelfs nog tien meter over.' Rijkswaterstaat had de radar al een paar dagen geleden willen plaatsen, maar dat was toen niet mogelijk van wege de weersomstandigheden. De Brandaris op Terschelling hield toezicht op het Waddenzeegebied bij Texel tijdens de afwezigheid van de Texelse radar Boogert: 'De radar van de Brandaris kijkt over het Texelse De monumentale iepen langs de Molenlaan in De Cocksdorp zullen mogelijk binnen vijf jaar al ten prooi vallen aan iepziekte. Dit ondanks dat ze er jaarlijks preventief tegen worden behandeld. Nu de raad be sloten heeft de ziekte te laten uit woeden, zal de infectiedruk der mate hoog worden dat injecteren slechts tijdelijk soelaas zal bieden, verwacht de gemeente. Het kappen van zieke iepen die een gevaar vor men voor de omgeving en het her planten gaat Texel de komende ja ren veel geld kosten, tot 2021 naar verwachting €4.606.000,-. Nadat de gemeente vorig jaar €530.000,- had uitgegeven (€380.000,- meer dan begroot) aan de bestrijding van lepziekte besloot de gemeenteraad dinsdagavond de finitief de ziekte te laten uitwoeden. Alleen Texels Belang steunde wet houder Corrie Heijne, die de ziekte graag met krachtige hand had willen bestrijden. Raadslid Joop Groes- kamp verwees naar de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Het laten uitwoeden van iepziekte is vol gens hem strijdig met de passage over bescherming van natuurschoon en zorg voor het uiterlijk van de ge meente. 'Bovendien is een krachtige aanpak op de lange duur één miljoen euro goedkoper.' Daarbij ging hij er- gebied heen. De radar op de Eierlandsche vuurtoren ondersteunt de radar op de Brandaris en dat heb ben we even moeten missen.' De beeldvorming was daardoor op de Brandaris iets minder dan gebruike lijk. Volgens Boogert leverde dat geen problemen op, omdat er in de winter weinig scheepvaart is nabij De Cocksdorp. 'De Vriendschap vaart met en er varen ook geen catamarans van de catamaranschool.' De Eierlandsche vuurtoren zelf is niet meer bemand. De Noordzee wordt volgens Boogert niet met de radar op de Eierlandsche vuurtoren in de ga ten gehouden. Het vervangen kostte negentigduizend euro. De nieuwe radar werd vrijdag in gebruik geno men. van uit dat door het rigoureus kappen van geïnfecteerde iepen de ziekte een halt kan worden toegeroepen. Maar gezien de ervaringen in het af gelopen jaar, waarin ondanks een grootschalige kap nog veel ziekte bomen zijn achtergebleven, hebben de overige fracties daar geen vertrou wen in en werd besloten de ziekte te laten uitwoeden. Omdat er zóveel ie pen zijn aangeplant zal Texel er daar door in de toekomst een stuk kaler .gaan uitzien. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) kon er niet mee zitten. 'Als je oude foto's van Texel bekijkt, dan zie |e dat het eiland vroeger hart stikke kaal was. In de vijftiger jaren zijn er veel bomen geplant en als die verdwijnen wordt Texel weer zoals het was.' Frans Visman (D66) wees op de oude schilderijen in de raads zaal waarop inderdaad weinig bomen zijn te zien. De enorme overschrijding van het budget in 2003 was voor Heijne nog maals reden het boetekleed aan te trekken. 'Een afgang.' Oosterbaan, Eric Hercules (PvdA), maar ook Jan Koolhof (CDA) hadden kritiek op de kosten die het laten uitwoeden van de ziekte volgens Heijne met zich mee zou brengen. Vanaf 2007 tot 2012 zou er volgens haar meer dan €2 miljoen nodig zijn voor het kappen en herplanten. Koolhof: 'Terugplanten is nauwelijks nodig. Kijk maar naar de singel bij de voormalige KI aan de Pontweg Daar Is ook veel gekapt, maar door nieuwe uitlopers heeft het bos zich daar vanzelf hersteld.' Oosterbaan pleitte voor een geva rieerde herplant, met onder meer fuchsia en walnotenboom. Volgens Koolhof kan de gemeente zich de kosten van het kappen be sparen door hulp van particulieren te accepteren. 'Gun hen ook wat voor in de kachel. Bovendien kun je van lepenhout prachtige planken maken.' Ondanks een negatief ambtelijk advies willen b en w toch meewer ken aan de bouw van twee vrij staande huizen op het recreatie terrein De Vogelmient in De Koog. Wel is als voorwaarde gesteld dat een van de huizen dienstwoning moet zijn terwijl de andere niet beschikbaar mag zijn voor mensen buiten Texel. Ook mag de bouw niet te koste gaan van het woningbouwcontingent dat voor Texel beschikbaar is. VOF De Vogelmient, die het 60 vakantievilla's tellende park heeft ontwikkeld, had gevraagd om twee vrijstaande huizen voor permanente bewoning op de plek aan de Ruyslaan waar nu de oude receptie met dienstwoning staat. De huizen zouden een zeer duurzaam karakter moeten hebben en mede daarom voor een kwaliteitslabel van de pro vincie in aanmerking komen, waar door ze met worden afgetrokken van het totale contingent. Overbodig Volgens de VOF zijn de bestaande receptie en dienstwoning verouderd en overbodig geworden. Op een an dere plek is al een nieuwe receptie annex kantoor gebouwd. De ge vraagde twee nieuwe huizen zijn stnj- dig met de recreatieve bestemming van de ondergrond Bovendien wil de VOF bouwkavels met een diepte van 14 meter, terwijl de overige bebou wing van de Ruyslaan een diepte van twaalf meter heeft. De ambtelijke adviseurs hebben vraagtekens gezet bij het kennelijk kapitale karakter van de gevraagde nieuwbouw. 'Het is de vraag, gezien het woningentekort en de doelgroep waarvoor de gemeente woningen wil creëren, of nu juist aan de bouw van dit soort woningen medewerking moet worden ver leend' Verder wordt toezicht op een park van deze grootte belangrijk ge vonden zodat de dienstwoning met zou moeten verdwijnen. Eigenaren De Vereniging van Eigenaren van De Vogelmient is ook tegen de bouw van de twee huizen, wat te maken heeft met ongenoegen over de verplaat sing van de entree van het park naar Voor de Texelaars en hardlopers uit de Kop van Noord-Holland vormt de cross een prima test om te zien hoe het zit met de vorm voor de halve marathon van De Waal, die zaterdag 13 maart wordt gehouden. De orga nisatie heeft dit jaar een ander par cours uitgezet, dat wat korter is dan dat van de crosses die tussen 1985 en 1993 werden gehouden. Het loopt geheel door het bos en is onverhard, zodat het ook mogelijk is op spikes te lopen. Net als in voorgaande jaren wordt het deelnemersveld opgesplitst in di verse categorieën. De heren en he ren-veteranen (van 40 jaar en ouder) lopen vier ronden van in totaal 8,5 kilometer. De dames, die één catego rie vormen, krijgen er drie van in to taal 6,4 kilometer voor de voeten. Jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar maken eenmaal een ronde van 2,1 kilometer. Al deze lopers star ten rond 11.20 uur, vlak nadat de jeugdlopers zijn gefinisht. De jeugd tot en met 9 jaar gaat om 11.00 uur van start voor een eigen rondje van 875 meter, tegelijk met de jeugd van 10 tot en met 12 jaar, die dit rondje twee keer aflegt. Naast de wedstrijdlopers kunnen ook mensen meedoen die van lekker trim men houden of als enige doel hebben hun eigen persoonlijke toptijd te ver beteren. Zij lopen een kleinere af stand en doen ook niet mee om de prijzen. Vrouwelijke prestatielopers kunnen één ronde van 2,1 kilometer afleggen, de mannen kunnen kiezen uit één, twee en drie ronden. Inschrijven is vanaf 10.15 uur moge lijk in appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. Het inschrijfgeld bedraagt €2,- voor de jeugd en €3,- voor senioren Leden van AVT betalen respectievelijk €1,- en €2,-. De organisatie stelt medail les beschikbaar voor de nummers één. twee en drie bij de jongens en meisjes tot en met 12 jaar. Bij de ouderen ontvangen de winnaars een prijs in natura. Na afloop wordt ook de prijzen uitgereikt van de competi tie van de winterboslopen. VERVOLG VAN PAGINA 1 burgemeester was bij de controle in december niet eens aanwezig en ze heeft ook geen schriftelijke berisping gekregen. Dat ze in haar werkkamer met mocht roken, is tijdens de con trole alleen maar besproken. Ze heeft daarna zelf de conclusie getrokken dat ze haar sigaretje voortaan maar in de gezamenlijke rookruimte elders in het gemeentehuis moet opsteken', aldus de woordvoerder, die laat we ten 'geen klachten' te hebben over de berichtgeving in de Texelse Courant. een plek ver van de receptie. Dat wordt onpraktisch gevonden.'Bij bin nenkomst komen de gasten niet langs de receptie maar moeten eerst hun auto parkeren, lopen naar de re ceptie en weer terug naar de ingang, alvorens ze naar hun bestemming kunnen', schreef secretaris W. Eelman aan het college met het ver zoek de medewerking aan de ge vraagde twee woningen op te schor ten zolang het meningsverschil tussen VOF en eigenarenvereniging niet is opgelost. Het college is aan de bezwaren tege moet gekomen door de eis dat een van de te bouwen huizen dienst woning moet zijn en dat de andere met aan een overkanter mag worden verkocht. Door een kettingbeding zou dat ook voor een volgende eigenaar moeten gelden. Bovendien mag de kaveldiepte met meer dan twaalf meter zijn. (Advertentie) Met zijn telekraan hees René Boon gistermiddag de nieuwe radar op de Eierlandsche vuurtoren. <Fo'° j0roon Hattum) Sven Amende, financieel adviseur Rabobank Texel 'Eigenlijk is het op financieel gebied zo gek niet te bedenken of u kunt ervoor terecht bij de Rabobank. We voeren met a/leen uw wensen uit, maar we geven vanzelfsprekend ook een gedegen advies Wilt u meer rendement op uw spaargeld,eerder stoppen met werken, uw bedrijf verkopen...Neem tijdig contact met ons op. We vertellen u graag hoe u uw wensen het beste kunt realiseren. DINSDAG 17 FEBRUARI 2004 Voor de twintigste maal strijden at leten zondag 22 februari met el kaar om het Open Texel Cross kampioenschap. Deze wedstrijd, die wordt georganiseerd door Atletiekvereniging Texel, is de tra ditionele afsluiting van de winter boslopen in de Dennen. Net als in voorgaande jaren wordt een flink aantal overkantse deelnemers aan de start verwacht. De ijsbaan van de Rabobank op de (groeneplaats is een doorslaand suc ces Sinds de baan zaterdag werd ■eopend is het er nauwelijks meer rustig geweest. De ijsvloer is doorlo pend goed gevuld met schaatsers en langs de kant staat het vol met men sen die kijken of een praatje te ma ken Zaterdagavond werd de pret extra verhoogd met discoschaatsen. Een sneeuwkanon zorgde voor win terse sferen, terwijl de schaatsers hun rondjes rond de twee bomen in het midden maakten. Rabobankdirecteur Leo Timmers toonde zich een goed ijsmeester door persoonlijk de grote sneeuwpop in het midden weer op te blazen, nadat die door stroomuitval was leeggelopen. De jongerenraad van de Rabobank greep de zaterdag avond aan om het adres van haar nieuwe website (www.jongerenraad. nl) officieel te onthullen. De ijsbaan, die er tot en met zaterdag 7 maart ligt, is dagelijks geopend tot 22.00 uur. 's Ochtends mogen kinderen van de basisscholen er schaatsen. (Foto Jeroen van Haltum)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5