Vader Frans neemt titel over van zoon Ab-Jan Vinke wint laatste veldrit Spannende finale biljartkampioenschap Wouter Doggêr zwemt driemaal naar zege voetbaluitslagen Texelse para's bij wereldrecordpoging Oosterend wint rommelig duel .TEXELSE J COURANT' Programma zaalvoetbal Klok speelt wisselvallig - Mooie zege G-voetballers Voetbalprogramma DINSDAG 17 FEBRUARI 2004 Titelverdediger Ab-Jan Witte nam het in dt Naast hem zijn andere zoon Olaf Witte. Het was een finale die het toernooi verdiende. Vader Frans Witte en zoon Ab-Jan Witte stonden zondagmiddag tijdens de Texelse biljartkampioenschappen tegen over elkaar in de eindstrijd om de Piet de Graaftrofee. Op papier is zoon Ab-Jan de sterkste, maar het geluk was zondagmiddag aan de zijde van vader Frans. Een lichte siddering trekt door dorps huis de Hof in De Koog als Ab-Jan in de kruisfinales om de Piet de Graaf trofee Gerard Appelman verslaat en Frans wint van zijn tegenstander Cor Huisman. Vader en zoon staan tegen over elkaar in de finale, fluistert het publiek elkaar toe. De beide Wittes li|ken zich wat min der bewust van de extra lading die aan de finale wordt gegeven. Gecon centreerd richten zij zich op het spel. ,b-Jan, winnaar van de eerste klasse finale om de Piet de Graaftrofee op tegen zijn vader Frans Witte die op achtergrond toekijkt. (Foto Jo'ovn vun Hotlum) driebanden, moet vijftien caramboles maken. Frans, winnaar van de vierde klasse driebanden, heeft er zes no dig. Het komt tot een climax. Ab-Jan, vorig jaar overtuigend winnaar, be haalt als eerste de vijftien caramboles, maar zijn vader heeft dan nog recht op de gelijkmakende beurt en uitgerekend daarin maakt hij de laatste twee caramboles die hij nog nodig had. Opnieuw een siddering door de zaal: het is remise. Een verlening moet bepalen wie winnaar wordt. Om de beurt moeten vader en zoon een carambole maken. Ab-Jan mag als eerste stoten en mist. Vader Frans is trefzeker, de ballen ketsen tegen el kaar en onder luid gejuich neemt hij de titel Texels kampioen en de Piet de Graaftrofee over van zijn zoon. 'Hij is veel sterker dan ik', zegt een glunde rende Frans, 'maar je moet bij zo'n wedstrijd ook een beetje geluk heb ben en dat had ik deze keer.' Ab-Jan had van tevoren al uitgedokterd dat ze elkaar konden treffen in de finale. 'Ik ben wel zo dat ik die lijstjes bekijk. Maar dan moet het ook nog wel zo uitkomen en dat gebeurde. Dit was uniek. Normaal komen we niet tegen elkaar uit in wedstrijden omdat we in verschillende klassen spelen. En hij heeft terecht gewonnen. Bij mijzelf ging het dit jaar wat minder.' Het Texels biljartkampioenschap, dat ruim een week geleden begon, telde dit jaar 140 deelnemers van wie er twintig voor het eerst meededen. In totaal waren er 240 inschrijvingen in de categorieën driebanden, libre en bandstoten. Het laatste onderdeel stond voor het eerst op het pro gramma. De demonstratie van veel vuldig wereldkampioen Raymond Ceulemans op vrijdagavond was een van de hoogtepunten. De Cor Hoogenboombokaal, voor de beste-speler in het libre, werd gewon nen door Wim Vlaming uit Oosterend, die voor het eerst meedeed. Vlaming versloeg in de eindronde Christa Bak ker en Cees Bonne. Alle voorgaande wedstrijden in het libre wist Vlaming met gemak te winnen. 'Maar ik was op een te laag niveau ingedeeld. Ik was ingedeeld in de klasse met een moyenne van 1-1,5 en daar zat ik ruim boven. Een keer had ik zelfs een gemiddelde van vier.' Volgens Vla ming was de te lage indeling te ver klaren uit het feit dat hij niet bij een club speelt. In het verleden speelde hij wel bij 't Cafeetje toen dat nog van Frans Kaercher was en hij speelde een paar jaar bij de Bijenkorf. 'Maar volgend jaar zal ik wel in een andere klasse zitten, want de resultaten van dit toernooi tellen mee bij de indeling volgend jaar.' Vlaming werd ook tweede in de vierde klasse band stoten. Henk Aubertijn won de eerste versie van het bandstoten. In de eind ronde won hij van Frans Bik en Jan Witte. Aubertijn ging naar huis met de Sportraadtrofee, een wisselbeker die afgelopen week door de jubilerende Sportraad ter beschikking werd ge steld. Het bandstoten wordt volgend jaar waarschijnlijk herhaald. De Cor Hoogenboombokaal en de Piet de Graaftrofee werden uitgereikt door respectievelijk Atie Hoogenboom en Annie de Graaf. Het kampioenschap kende diverse verrassende partijen en opvallende deelnemers. Cor Huisman, die vorig laar tegenslag kende, doorliep een sterk toernooi en legde beslag op de eerste plaats in de derde klasse libre 55-plus, werd tweede in derde klasse libre en won in de derde klasse van het driebanden. Theo Bakker ver raste in de vierde klasse libre door in een partij tegen Arend Dijker in zeven beurten dertig caramboles te maken. John Sessink wekte verbazing door als tweede te eindigen in de eerste klasse libre. Rinus Vitalli wist in de tweede klasse libre boven het klasse gemiddelde te spelen. Driebanden Dat gold evenssn voor Jan Witte in de tweede klasse driebanden. Hij be haalde een moyenne van 5,51Olaf Witte speelde in de voorrondes van de derde klasse driebanden een op merkelijke partij tegen Hans Bever- dam. Beverdam stond met 8-0 voor, hoefde nog maar één carambole te maken, maar het was Witte die de overwinning aan de haal ging. Hij kwam sterk terug door in één beurt vijf caramboles te maken. Het leverde hem een finaleplaats op. Favoriet Mare Prins had het zwaar in de eerste klasse driebanden, nadat hij meteen in zijn eerste partij klop had gehad van Nico Tessel. Prins bleef daardoor tegen een achter stand aankijken die met meer goed te maken was. In de finale won hij in een spannende wedstrijd wel van de tot dan ongeslagen Ab-Jan Witte, maar Witte pakte de eindoverwinning om dat hij een beter gemiddelde had. Het optreden van Ceulemans werd bijgewoond door ongeveer 120 be zoekers. De Belg verbaasde het pu bliek met lange series en diverse kunststoten. Hij speelde een partij driebanden tegen Ab-Jan Witte en gaf een demonstratie kader tegen Frans Bik. Ceulemans maakte 200 caramboles, Bik 28. De veelvoudig wereldkampioen speelde dusdanig geraffineerd dat hij Bik drie keer on gemerkt de gelegenheid bood om zijn kunnen te tonen. Tot de kunst stoten behoorde een stoot waarbij Ceulemans bij een toeschouwer twee ballen tussen zijn voeten leggen. Zo'n tien meter verder gaf hij de derde bal op tafel een dusdanige stoot dat hij door de lucht vloog, tussen de voe ten van de man belandde en tegen de andere ballen tikte. Uitslagen biljarten: Libre eerste klasse: 1 Frans Bik. 2 John Sessink, 3 Nico Tessel. tweede klasse. 1 Rinus Vittali. 2 Henk de Ruyter, 3 Jan Hoek; derde klasse. 1 Jan Daalder, 2 Cor Huisman, 3 Dirk Biesboer; vierde klasse: 1 Wim Vlaming, 2 Fank Schraag, 3 Ab Middelbos; vijfde klasse- 1 AdrTvan Rossum, 2 Enk Bakker. 3 Pierre de Kroon; zesde klasse 1 Christa Bakker. 2 Ria Groeskamp. 3 Elly Rutten Libre 55-plus tweede klasse 1 Rinus Vittali, 2 Henk Spigt, 3 Jan Daalder, derde klasse: 1 Cor Huisman, 2 Henk Witte. 3 Henk Prins, vierde klasse 1 Cees Graaf, 2 Theo Bakker. 3 Dick Raateland, vijfde klasse 1 Cees Bonne, 2 Martin Boogaard. 3 Cor Veeger. Driebanden eerste klasse 1 Ab-Jan Witte, 2 Mare Prins, 3 Nico Tessel. tweede klasse 1 Gerard Appel man, 2 Jan Witte, 3 Martien van de Wetering; derde klasse* 1 Cor Huisman, 2 Olaf Witte. 3 Cees Maas, vierde klasse 1 Frans Witte. 2 Ab Witte, 3 Cees Bonne Bandstoten derde klasse. 1 Frans Bik. 2 Ab-Jan Witte, 3 Gerard Appelman; vierde klasse: 1 Henk Aubertijn, 2 Wim Vlaming, 3 Wim Gouwens; vijfde klasse. 1 Jan Witte. 2 Frits Androg. 3 Henk Roeper Jordy Vinke is zaterdag winnaar geworden van de laatste veldrit in de wintercompetitie van Wielerver eniging Texel. De organisatie had deze slotwedstrijd extra zwaar gemaakt door een zeer steile hel ling in het parcours op te nemen. Menigeen had er moeite mee en moest van zijn fiets om verder te kunnen. Ivo Witte nam in de A-poule direct de leiding, maar moest deze al snel af staan aan Jordy Vinke. De koploper vergrootte zijn voorsprong door als enige de nieuwe helling in het par cours aan de steile kant te beklim men De anderen kozen allemaal voor de iets beter berijdbare kant, die ech ter wel langer* was. Achter Vinke ontspon zich een spannende strijd. Ruben van Vliet reed lang op de tweede plaats, maar werd in het laat ste deel van de rit achterhaald door Rien Brouwer en Loek van Vliet. Brouwer plaatste in de laatste ronde een succesvolle demarrage en greep achter Vinke de tweede plaats. Ruben van Vliet bleef zijn vader Loek net voor. In het eindklassement ging de overwinning naar Ruben van Vliet, die drie van de zeven wedstrijden won. Loek van Vliet eindigde als tweede, Rien Brouwer als derde. Thomas Boom greep wederom de overwinning in de B-poule. Het wedstrijdbeeld leek erg op dat van de vorige race. Boom reed weg en werd niet meer teruggehaald, terwijl Marcus Bakker op enige afstand van de winnaar ook nu weer tweede werd. De strijd om de derde plaats was spannend Rob van Beurden streek uiteindelijk met de eer. Ook het eindklassement werd gewonnen door Boom. Rob van Beurden werd tweede, Ingrid van Lubek derde De jeugd had het op de steile helling erg zwaar. Klaas Uitgeest had de min ste moeite met het parcours en won opnieuw met overmacht. In een spannende eindsprint snoepte Werner Kuip de tweede plaats af van Jelle Schouwstra. Het eindklasse ment werd een prooi voor Klaas Uit geest, die alle wedstrijden won. Werner Kuip en Jelle Schouwstra behaalden hetzelfde aantal punten. Het reglement bepaalde dat de uit slag van de laatste wedstrijd de door slag moest geven. Kuip werd daar door tweede en Schouwstra derde Mike Brouwer, Denise Betsema, Erwm de Ridder. Wouter van der Steeg. Rick van der Vis, Mick van der Steeg, Daan Grismgt en Juul van der Steeg legden respectievelijk beslag op de vierde tot en met elfde plaats. Woensdag 18 februari 18.00 Krim D2-De Krim D3 Krim 18 45 Klif C2-Texel C1 Hoogendijk 19.30 Klif vrouwen-Watervogels 3 20.20 SVO 4-De Koog 1 Noordende 21.10 Texel 8-Texel 7 Van Putten Zaaldienst: Oosterend. Donderdag 19 februari 18.15 De Koog E1 -Krim E2 De Koog 19.00 Krim D1-De Koog D1 Krim 19.50 Krim 6-Krim 5 Hoogendijk 20.40 Mantje 4-SVO 2 Kuipers 21.30 Krim 3-RAB 1 Kuipers Zaaldienst: De Krim. Vrijdag 20 februari 17.30 J'boog E2-Krim E1 J'boog 18.15 J'boog 4-Texel 3 Bakker 19.05 Klif 1-Casino 1 Kuipers 19 55 Krim 2-SVO 1 Van Beek 20.45 Krim 1 -Texel 1 Hoogendijk 21.35 J'boog 2-J'boog 1 Van Putten 22.25 Klif 2-Texel 2 Sangers Zaaldienst: RAB, Tijdens de afgelopen competitie avond van biljartvereniging De Door stoot uit De Cocksdorp speelde met name Fred Klok zeer wisselvallig. Voordat hij het wist, was zijn eerste partij tegen Herman Laan al afgelo pen en moest hij zonder ook maar één carambole te hebben gemaakt in Laan zijn meerdere erkennen. Dit was nog niet eerder voorgekomen in de geschiedenis van de club. In zijn vol gende partij wist Klok revanche te nemen, wat Wil Homan met een ne derlaag moest bekopen. Martijn Former bevestigde zijn vorm van de laatste weken door al zijn drie partijen te winnen. Raymond Steen huizen had met twaalf caramboles de hoogste serie van de avond. Uitslagen: M. Former-R Steenhuizen 2-0. F. Klok-H. Laan 0-2. M. Boon-W. Homan 0-2. H. Laan-R Steen huizen 0-2. W Homan-F. Klok 0-2. M. Boon-M Former 0-2. H Laan-W Homan 2-0. R. Steen- huizen-M Boon 2-0. F. Klok-M. Former 0-2 Wouter Dogger grossierde zondag bij een zwemwedstrijd in Zaandam in eerste prijzen. De 19-jarige Texelaar won zowel de 100 meter rugcrawl (1.06.78 minuten) als de 100 meter vrije slag (0.57.58). Op het estafettenummer 4 x 100 me ter vrije slag vestigde hij als start zwemmer voor Zwemvereniging Hoorn een persoonlijk record in 0.55.96, waarna zijn teamgenoten de overwinning binnenhaalden. Aan de wedstrijd in Zaandam, de derde en laatste in een driekamp tus sen Noordkop-Zeemacht uit Den Helder, ZWV Nereus uit Zaandam en ZV Hoorn, deden nóg vijf Texelaars mee, die allemaal lid zijn van de club uit Hoorn. De 18-jarige Simone de Wit behaalde bij de dames-senioren de tweede plaats op de 50 meter vrije slag, die zij deze aflegde in een per- soonlijk record van 0.29.27. Op de 200 meter vlinderslag finishte ze als snelste, eveneens in een persoonlijk record (2.46.21) Op het estafettenummer 4 x 100 meter vrije slag startte De Wit als laatste. Haar team lag op dat moment ruim een halve baan achter op de koploper. De Wit zette een inhaalrace in en kwam nog dichtbij, maar bleef steken op anderhalve seconde. Ze bezorgde haar team daarmee wel de tweede plaats. De 12-jarige Lucie Burgman, die meedeed bij de junioren 1 2, ver beterde haar persoonlijk record op de 100 meter rugcrawl met ruim vier seconden naar 1.30.96. Die prestatie was goed voor de twaalfde plaats. Ook op de 100 meter wisselslag was ze sneller dan ooit. In 1.32.07 zwom ze naar de zevende plaats. De even oude Kim Vlaming deed op dezelfde disciplines mee. Zij verbeterde haar tijd op de 100 meter rugcrawl met bijna vier seconden (1.31.01en werd er dertiende mee. Verrassend was haar optreden op de 100 meter wisselslag, een nummer waarop ze debuteerde. In 1.26.51 snelde ze naar de derde plaats Debbie Bakker, die eveneens 12 jaar oud is, vestigde een persoonlijk record op de 100 meter rugcrawl in 1.37.84, maar werd later gediskwalificeerd wegens een tech nische fout bij een keerpunt. Op de 100 meter wisselslag behaalde ze de elfde plaats in 1.40.94. Sverre Eschweiler (12) was tweemaal de snelste bij de minioren 5 6. Op de 100 meter wisselslag vestigde hij een nieuw persoonlijk record in 2.57.56. Hij deed 1.39.54 over de 100 meter schoolslag. Zaterdag 14 februari Texel'94 A1-HCSC A1 1-1 WGW B2-Texel'94 B1 0-2 Texel'94 B2-Oosterend B1 3-2 De Koog B1 -Den Helder B2 1 -0 Wiron C1 -Texel'94 C1 2-2 Den Helder C2-Texel'94 C2 4-1 Texel'94 C3-Dirkshorn C1 0-11 Den Helder C3-De Koog C1 7-0 Texel'94 D1-Schagen D1 2-1 ZAP D2-Texel'94 D2 0-0 VIOS W D3-Texel'94 D3 1 -3 Texel'94 D5-ZAP D3 1-2 Oosterend D1-Dirkshorn D1 2-1 De Koog E1-JVC E6 17-0 Meisjesvoetbal Limmen MB2-Oosterend MB1 9-0 G-voetbal Texel'94-Argon 4-1 De G-voetballers van Texel'94 heb ben zaterdag op eigen veld een mooie overwinning geboekt op Argon uit Mijdrecht (4-1). Doordat de concurrentie punten ver speelde, stegen de Texelaars daar door zeer verrassend in één klap door naar de koppositie. De wedstrijd leek aanvankelijk niet door te gaan. Argon had telefonisch laten weten door blessures geen team op de been te kunnen brengen Besloten werd echter dat elk team zes in plaats van acht spelers zou opstellen. Bij Texel'94 ontbraken Chris Zijm, die bij een ongeluk met de fiets een pols had geblesseerd, Peter Breuer en Jan Frans Haveman. Frans Bos stond op doel, coach Martijn Verbeeke stelde zichzelf op als spe ler en zijn plaats op de bank werd |'rlpgenomen door Matthy van den Berg. Scheidsrechter was Wim Koorn. Hij verving Henk de Ruyter, die m De Koog meedeed aan het ilBiljartkampioenschap. Voor rust had Argon lange tijd het beste van het spel. De ploeg raakte Ipaal en lat, maar slaagde er met in te «coren. Dat lukte aan de andere kant j wel Martijn Verbeeke, die de bal vlak voor rust snoeihard in de linker- kruising knalde. De tweede helft was duidelijk voor Texel'94. Raymond olanus stond aan de basis van de eede treffer. Hij bekroonde een looie solo met een puik voorzet|e op lobert Eelman. die de bal simpel in let lege doel kon tikken. De jonge [pits van Argon bracht de spanning rug in de wedstrijd (2-1), maar de Texelaars stelden op prachtige wijze De manier waarop moet maar snel worden vergeten, maar Oosterend heeft zondag op eigen veld een makkelijke overwinning (2-0) ge boekt op het laaggeklasseerde Schellinkhout. De ploeg van trainer Jitze Beintema blijft daardoor in de race om een hoge positie achter de onaantastbare koploper Dirks- horn. De thuisploeg ging razendsnel van start. Direct nadat de gasten hadden afgetrapt, werd de bal onderschept en richting het doel van Schellinkhout geplaatst, waar Bob Witte al in de tiende seconde voor 1-0 zorgde. De treffer ontging de meeste toeschou wers. die nog stonden te kijken naar de bouwput waar binnenkort de nieuwe kantine moet verrijzen. Het vervolg was rommelig en het aanzien nauwelijks waard. Oosterend maakte geen aanstalten de voor sprong te vergroten, terwijl Schellink- hout niet bij machte was een vuist te maken. De ploeg trof eenmaal de lat, maar verder had keeper Marco Daal der het erg rustig. In de laatste minuut van de eerste helft besliste Ooster end de wedstrijd, toen Sil van Dijk een voorzet van Alexander Witte kop pend tot een doelpunt bekroonde: 2-0. De tweede helft was iets aantrekke lijker voor de toeschouwers, die ge wend zijn dat SVO op eigen veld met snelle combinaties en veel inzet pro beert de tegenstander af te troeven. Schellinkhout verliet de verdedigende stellingen en ging op zoek naar een tegendoelpunt. Erg succesvol waren de gasten echter niet. Slechts een maal moest keeper Daalder hande lend optreden. Aan de andere kant kregen Eddy de Vries en Ad Guldemond kansjes op de derde Oosterender treffer, maar zij waren niet koelbloedig genoeg. Ondanks het matige spel deden de Oosterenders op de ranglijst goede zaken. WSW en Knollendam, de nummers twee en drie op de ranglijst, speelden gelijk tegen elkaar, waar door het als vierde geklasseerde SVO beide ploegen nu weer dicht op de hielen zit. WSW verzamelde 30 pun ten uit 14 wedstrijden, Knollendam 29 en Oosterend 28. Zuidermeer staat vijfde met 23 punten uit 13 wedstrij den. Dirkshorn heeft alle wedstrijden gewonnen en is met 45 punten uit 15 wedstrijden allang uit het zicht ver dwenen. Komende zondag is Ooster end vrij. orde op zaken. Een pass van Raymond Molanus bereikte Paul Bakker, die de bal vanaf 25 meter in de linkerkruising krulde (3-1) Toen Bakker Molanus even later in staat stelde de vierde treffer te scoren, was de wedstrijd beslist. Het was daarna aan de uitstekende keeper van Argon te danken dat het bij 4-1 bleef. Op de ranglijst is het erg spannend. Texel'94 staat met zeven punten uit vier wedstrijden bovenaan, maar de concurrenten liggen op de loer. Za terdag spelen de Texelaars in Opmeer tegen HOSV, dat slechts één punt minder heeft. Texelse pupillencompetitie Real Madrid-Liverpool 2-4 SVO F2-De Koog F1 4-7 SVO F1-Arsenal 6-3 SVC F1 -Barcelona 2-8 Texel'94 E1 -SVO E1 2-2 Texel'94 E4-Texel'94 MD2 2-1 Texel'94 E2-SVC E1 0-3 Texel'94 E3-De Koog E1 7-1 Zondag 15 februari Texel'94-Duinrand S 1-3 ZDH-GSV 1-0 Oosterend-Schellinkhout 2-0 DESS-De Koog 4-0 Grasshoppers 2-Texel'94 2 2-2 Zaterdag 21 februari Texel'94 B1-Berdos B1 13.30 De Koog B1-Con Zelo B1 13.45 SRC C2-Texel'94 C3 12.30 JVC D1-Texel'94 D1 10.00 N. Niedorp D2-Texel'94 D2 10.00 Meisjesvoetbal Oosterend MB1 -HSV MB1 11.45 G-voetbal HOSV-Texel'94 13.00 Texelse pupillencompetitie ZDHF1-SVOF2 9.30 De Koog F1-SVO F1 9.30 Arsenal-SVC F1 9.30 Barcelona-Real Madrid 9.30 Texel'94 E5-Texel'94 E4 10.30 Texel'94 MD2-Texel'94 E3 10.30 De Koog E1 -Texel'94 E2 10.30 SVC E1-Texel'94 E1 10.30 Zondag 22 februari ZDH-Vesdo 14.00 De Koog-Twisk 14.00 Oudesluis 2-Texel'94 3 13.00 Geel Zwart'30 4-Oosterend 2 12.00 Recreatievoetbal Oosterend-De Koog 10.30 De Waal-Texelse Boys 10.30 Parachutespringers van Para centrum Texel in Eierland hebben begin deze maand in Thailand meegedaan aan de geslaagde po ging om het wereldrecord formatiespringen te verbeteren. In totaal 357 mensen, van wie vijf pa ra's van het paracentrum, vormden gezamenlijk één figuur tijdens de vrije val. De Texelse springers werden aange voerd door Herman Landsman uit De Cocksdorp. Hij was teamcaptain van de Nederlandse en de Engelse pa ra's. De andere deelnemende parachutespringers van het para centrum waren Rob Maas, Jos van der Werf, Jacco van Eerden en Hans van Marrewijk. Karina Willerup, de partner van Landsman, was mee naar Thailand als persagent De wereldrecordpoging was georga niseerd door het Worldteam. Dat wilde het oude record van driehon derd springers verbeteren dat in de cember 2002 in Arizona werd geves tigd. De nieuwe recordpoging vormde tegelijkertijd de opening van een feestjaar ter gelegenheid van de 72ste verjaardag van de Thaise ko ningin Sirikit. In het boeddhisme is dat een belangrijk getal. Voor de vie ring van de 72ste verjaardag van ko ning Bhoemibol werd in 1999 in Thai land eveneens een wereldrecord formatiespringen gevestigd. Lands man was daar toen ook bij Het bereiken van het nieuwe record, dat maandenlang was voorbereid, werd voorafgegaan door hectiek en chaos. De para's hadden een week lang geoefend in de Thaise stad Korat, maar moesten op vrijdag 6 februari, de dag waarop het zou ge beuren, plotseling uitwijken naar de stad Thakli in het midden van het Aziatische land. Landsman: 'De lucht in Korat zat helemaal dicht, dus we konden daar met springen.' Met be hulp van de Royal Thai Airforce werd de hele karavaan van para's en be geleiders overgevlogen naar Thakli, waar de lucht wel open en helder was. Toestemming om daar te sprin gen werd eveneens snel verleend door de Thaise luchtmacht. Lands man: 'Met de meest slechte voorbe reiding zijn we daarna met z'n allen naar boven gegaan voor de record- poging. In het vliegtuig kwam er ech ter een soort magie over ons heen, waardoor we het gevoel kregen dat dit het moest worden. Ongeveer een half uur na de sprong kregen we het verlossende woord van de jury. We hadden een nieuw wereldrecord ge vestigd met 357 mensen. Nou, toen was de beer werkelijk los.' De para's vormden in de lucht één figuur in de rood, wit, blauwe kleuren van de Thaise vlag Elf camera mensen registreerden de formatie, zodat de jury op de grond kon zien wat er in de lucht gebeurde. De pa ra's sprongen op een hoogte van ruim zevenduizend kilometer. Pas op een hoogte van ruim twee kilometer werd de vrije val beëindigd. 'We moesten in de vliegtuigen allemaal aan het zuurstof om voldoende adem te kun nen blijven halen.' Op televisie beelden van de recordpoging leek het alsof er een niet aflatende stroom parachutespringers uit de Hercules transportvliegtuigen tuimelde. Vol gens Landsman stonden alle deelne mers echter op afgesproken plaat sen, zodat iedereen in de lucht zijn of haar positie in de formatie kon inne men. 'Dat was van tevoren allemaal vastgelegd en besproken. Je moet elkaar vasthouden en de juiste posi tie aannemen, omdat het record an ders met geldig is.' Willerup had het door de omstandigheden rustig. Van wege de vogelgriep die Azié in zijn greep heeft, hadden de media weinig belangstelling voor het formatie springen Er deden dertig nationaliteiten mee aan het wereldrecord. De gemiddelde leeftijd van de para's was 42 jaar en het gemiddeld aantal sprongen 4300. Landsman en zijn collega's deden boven Bangkok nog mee aan een massale dropping, waarbij 672 parachutespringers tegelijk uit zes Hercules transportvliegen en één Ita liaans Fiat G222 transportvliegtuig sprongen. CSV r.WX: Vijf parachutespringers van het Paracentrum deden mee aan de geslaagde wereldrecordpoging formatiespringen in Thailand.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7