Thijsseschool bereidt grootse reünie 50-jarig bestaan voor Texel'94 ten onder tegen Duinrand S. De Mareis behaalt grootste zege ooit J'elleboog en Klif naar zaalvoetbalfinale eh Raad maakt zich zorgei over boeien Waddenzei De Koog verliest van DESS ZDH pas in slotfase langs GSV Giro 555 .TEXELSE g COURANT' at zeggen wou. Boete Betonning DINSDAG 17 FEBRUARI 2004 - De Thijsseschool bestaat dit jaar vijftig jaar. Op 19 juni is het exact een halve eeuw geleden dat de uit breiding van de nieuwe openbare lagere school werd afgerond. Re den voor een feestje. De school heeft plannen voor een grootse viering op vrijdag 18 en zaterdag 19 juni. Op de achttiende staan de huidige leerlingen centraal en heeft de organisatie tal van activiteiten voor hen in petto. De negentiende staat in het teken van een reünie. Een werkgroep is inmiddels ge start met de voorbereidingen voor de grootschalige hereniging. Indien alle leerlingen uit de afgelopen vijftig jaar gehoor zouden geven aan de oproep, zou dat betekenen dat het schoolgebouw overbevolkt raakt met zo'n vijftienhonderd oud-leerlingen. 'Maar dat is niet de verwachting, hoor', vertelt leerkracht Rianne Malschaert. Samen met oud-onder- wijzers Nieteke Roeper en Wim Loning en zes ouders heeft zij zitting genomen in de reuniewerkgroep. 'We hopen op zo'n vijfhonderd reünisten. Dat zou prachtig zijn.' Vooral Loning heeft al flink wat voorwerk verricht. Hij spitte alle absentielijsten vanaf 1954 door om de namen van de oud-leer- lingen te achterhalen. 'Gelukkig wer den die lijsten vanaf 1975 vervangen door leerling-kaarten, zodat de infor matie wat eenvoudiger te achterha len was', licht Loning toe. Dat resul teerde in een lijst met zo'n vijftienhonderd namen. Het is voor het eerst dat de school zelf een der gelijke grootschalige hereniging orga niseert. Wel vaker zijn er klassen- De tweeling Adriaan en Lieuwe Dijksen stopt de loden buis met oorkonde in de bus, gadegeslagen door schoolhoofd meester Sietse Bakker. (Foto arrhnt TX-JSSÖSUWO» reünies gehouden, maar daarvoor kwam het initiatief van oud-leerlingen zelf. Nieuwbouw De school zelf werd op 22 december 1950 geopend. De openbare lagere school in Den Burg-zuid verving de openbare school in de Nieuwstraat, die stamde uit 1876 en waar Jac.R Thijsse in 1890 schoolhoofd was. Het ontwerp werd destijds getekend door het architectenechtpaar Poth uit Am sterdam. Het leerlingenaantal groeide zo snel, dat het nieuwe gebouw al snel niet meer toereikend bleek. Daarop volgde in 1953 de eerste steenlegging van de uitbreiding van het gebouw met twee lokalen, een gymlokaal en een aula. Op 19 juni 1954 werd de nieuwbouw voltooid. 'We willen op de reünie iedere groep leerlingen over een periode van vijf laar in een lokaal onderbrengen. Een schoolfotograaf zal van alle klassen opnieuw een klassenfoto maken. Verder zullen er twee films uit de ja ren vijftig worden vertoond en komt er een koor dat kinderliedjes van toen en nu ten gehore zal brengen', ver volgt Malschaert. Verder zullen er ui teraard foto's over de afgelopen vijf tig jaar ter bezichtiging liggen en hopen de initiatiefnemers dat ook de reünisten zelf schoolfoto's meene men. 'We willen ook een kalender uit brengen met oude en nieuwe school foto's. Dat gaat op intekening, omdat je heel moeilijk kunt inschatten hoe veel belangstelling daarvoor is.' Alle oud-leerlingen die de reünie bezee- ken, krijgen in ieder geval een boekje over 50 jaar Thijsseschool uitgereikt. Om alle activiteiten te kunnen finan cieren hoopt de school voldoende sponsors te vinden. 'We hebben nog geen budget en hopen op bijdragen van oud-leerlingen met een bedrijf. Verder hebben we de gemeente ver zocht om een subsidie, maar dat zal in deze tijd ook niet meevallen.' In elk geval is uitgeverij Langeveld de Rooy bereid gevonden om het boekje belangeloos te drukken. Zodra er voldoende budget is, hoopt de werk groep middels advertenties in lande lijke dagbladen oud-leerlingen elders in het land te bereiken. Verder is een oproep geplaatst op de website www.schoolbank.nl, die speciaal is ingericht voor de aankondiging van schoolreünies en het terugvinden van oud-klasgenoten. 'En we hopen na tuurlijk op veel reacties na het ver schijnen van deze krant, want veel oud-leerlingen wonen nog op Texel of hebben hier familie wonen.' Omdat het onmogelijk is alle voormalige scholieren persoonlijk te benaderen, wil de werkgroep in iedere jaargang een contactpersoon 'aanstellen', die zal proberen zoveel mogelijk oud klasgenoten op te sporen. 'In veel klassen zijn wel groepjes die nog contact met elkaar hebben of die ten minste weten waar andere oud-leer lingen te vinden zijn', licht Loning toe. Van de beginjaren is redelijk veel be kend. Zo stonden in 1953 tweehonderdveertien leerlingen inge schreven, waaronder maar liefst vier tweelingen. Zij werden nauw betrok ken bij de eerstesteenlegging van de nieuwbouw. Daarbij werd een spe ciaal opgestelde oorkonde door de tweeling Jeanette Marie en Thea Sophie Veenbaas in een loden buis gedaan, die vervolgens door de tweeling Adriaan Jacob en Lieuwe Jan Dijksen in de bus werd gestopt om door Dieuwertje Margriet en Cornells Albert Keijser te worden ingemetseld. Tenslotte werd de vlag gehesen door de tweelingzusjes Anny Cornelia en Gerda Adriane de Gorter. Hoewel het leerlingenaantal van de Thijsseschool ongeveer gelijk is aan vijftig jaar geleden, is er verder nogal wat veranderd. Bestond het schoolteam destijds uit zes onderwij zers, inmiddels zijn er vijftien (part time) leerkrachten op de school werkzaam en zijn de klassen een stuk kleiner geworden. 'Ik heb ook nog wel voor de klas gestaan met ruim veer tig leerlingen', herinnert Loning zich. 'En in de jaren daarvoor waren klas sen met achtenvijftig leerlingen geen uitzondering.' Vol zelfvertrouwen begon Texel'94 de eerste thuiswedstrijd van 2004 tegen het bezoekende Duinrand Sport uit Schoorl. Maar na vijf mi nuten liep de thuisploeg al achter de feiten aan, toen rechter- verdediger Joost van Heerwaarden te zacht terugspeelde op zijn jarige doelman Bart Heerschap. Pas- quinel Kolk, die met drie treffers een heerlijke middag beleefde, reageerde attent en scoorde be heerst. Ondanks een tegentreffer van Martin Koorn moesten de Texelaars na negentig minuten be rusten in een nederlaag (1-3). De eerste helft was van een beden kelijk niveau. Na de snelle openingstreffer van Duinrand S. viel er weinig te genieten voor de ruim honderd toeschouwers. Texel'94 wilde wel aanvallen, maar de spitsen Pirn Siebmga en Leon Zijm lagen ste vig aan de ketting bij de Schoorlse defensie. Via schoten uit de tweede lijn probeerden de Texelaars een treffer te forceren, maar de ervaren doelman Guus Ooyevaar kwam geen moment in de problemen. De gasten konden lekker achterover leunen, Texel'94 het spel laten maken en gok ken op hun uitstekende counter capaciteiten. De getructe ex-prof Rene Petiet fungeerde daarin vaak als aangever voor de razendsnelle Pasquinel Kolk. Tot echte kansen leidde dit echter vooralsnog met In de tweede helft speelde Texel'94 veel agressiever, waardoor het duel harder werd. Scheidsrechter Korte- kaas moest geregeld optreden. Soms hield hij het erg kort. wat bij de voet ballers tot veel onbegrip leidde. Via enkele spelhervattingen wist de thuisclub nu wel gevaar te stichten. Bij een vrije trap van Marcel Ris kon Ooyevaar de bal net overtikken Bij een scrimmage na een goed geno men corner had de keeper de hulp van een verdediger nodig om de gelijkmaker te voorkomen. Na tien minuten wisselde trainer John Rep kort na elkaar zijn kansloze spitsen voor Jacob Krijnen en Maurice de Groot. Vooral Krijnen wist door zijn sterke fysieke acties de dreiging van de Texelse aanvallen flink te vergro ten. Helaas voor de thuisclub viel het doelpunt aan de andere kant. Vrije verdediger Martin Koorn bleef staan na een vlagsignaal voor buitenspel van assistent-scheidsrechter Bouk Vredevoort. Scheidsrechter Korte- kaas had echter gezien dat met de aangespeelde Kolk buitenspel stond, maar een andere aanvaller. Kolk wist met veel geluk de bal onder Bart Heerschap door te frommelen: 0-2. Koorn protesteerde fel. maar oogstte slechts een gele kaart. Texel'94 wisselde verdediger Ralph Koning voor aanvaller Ben Siebmga en ging strijdend op zoek naar de aansluitingstreffer. Na een half uur werd het aanvallende spel beloond, toen Martin Koorn de bal uit een voor zet van Marcel Ris vlak onder de lat achter de kansloze Ooyevaar kopte Jacob Krijnen was twee keer dicht bij de gelijkmaker, maar met kunst en vliegwerk hield de Schoorlse de fensie stand. Twee minuten voor tijd diende Pasquinel Kolk op aangeven van Rene Petiet na een goed uitge voerde counter de Texelaars de nek slag toe. De thuisclub gaf niet op, maar wist geen verandering meer te brengen in de 1-3 stand. De Koog heeft zondag in Sijbekarspel een regelmatige ne derlaag (4-0) geleden tegen middenmoter DESS. Vooral aan vallend hadden de gasten weinig in te brengen. De spelers van Bep Vonk, die aan zijn laatste halve seizoen als coach is begonnen, gingen goed van start. Toch kreeg DESS al snel de eerste kansen om op voorsprong te komen. Verdediger Eddy Witte moest keeper Steven van Beek assisteren door de bal van de doellijn te halen. En even later schoot eén van de gastheren de bal op de paal Na een half uur spe len was het toch raak. Al dan niet in buitenspelpositie ontdeed een aan valler zich van verdediger Arjan van Benthum. Hij liep door en schoot eenvoudig raak: 1-0. Kort voor rust werd het ook nog 2-0, toen de spits na een goede dieptepass alleen op keeper Van Beek kon afgaan en scoorde. In de tweede helft kreeg De Koog al binnen tien minuten de genadeslag. Een scherpe voorzet werd van dicht bij ingekopt, wat de stand op 3-0 bracht. DESS behield in het vervolg het initiatief en gaf De Koog nauwe lijks kansen. Aan de andere kant werd Van Beek geregeld op de proef ge steld en had hij een keer geluk toen een hard schot op de kruising ein digde. Vijf minuten voortijd kreeg DESS een penalty, nadat Jip Frank volgens de scheidsrechter een tegenstander had weggeduwd. Tot driemaal toe wist Van Beek de inzet te keren, maar bij de vierde poging was hij kansloos: 4- 0. De schutter kreeg daarbij alle tijd van de verdedigers van De Koog, die vergaten in te lopen op het moment dat de penalty werd genomen. Zondag speelt De Koog op eigen veld tegen Twisk, dat bijzonder gemoti veerd zal zijn om door middel van een overwinning de laatste plaats over te doen aan de thuisploeg. Het herenteam van basketbalver eniging De Mareis heeft zondag de grootste overwinning in het be staan behaald: 100-28. In de 'eigen' Burgemeester de Koninghal waren de Texelaars veel te sterk voor Break Out'88 uit Hippolytushoef. Het kostte dan ook niet veel moeite de succesreeks van overwinnin gen tegen de nummers één en twee op de ranglijst voort te zetten. De grote uitblinker was Eric Venneker, die vanaf de driepunts- lijn een groot aandeel had in deze historische zege. In het eerste kwart werd al snel dui delijk dat de hekkensluiter van de tweede klasse weinig in te brengen had. Na vijf minuten stond het al 13- 2 voor De Mareis. Zich bewust van het klasseverschil besloot speler/ coach Jaap de Wi|k zijn teamgenoten wat rustiger te laten spelen, om via pointguard Eric Heijenk wat nieuwe spelsystemen te proberen. Dat lukte goed. Gelukkig voor de gasten had Edo Kooiman moeite met scoren, zodat het verschil bij rust 'slechts' 26 punten bedroeg (38-12). In het derde kwart werd een systeem gespeeld met center Nico Kikkert onder het bord en de trefzekere Eric Venneker vast op de driepuntslijn. Zelfs tot zijn eigen verbazing miste de 39-jarige drogist niet en scoorde hij tien driepunters op rij. En als hij eens besloot niet te schieten, waren daar altijd nog centers Kikkert en Wouter Dogger om het werk onder het bord af te maken. Toen De Mareis aan het begin van het vierde kwart al op 68 punten stond, werd besloten te proberen de 'magi sche' grens van 100 punten te halen. De opzet slaagde, want de verdedi- ging - onder leiding van Koert Ver meulen en Ruud Verstraeten - zette de tegenstander onder druk en Heijenk, Kikkert en Chris Schlepers wisten het doel via de fast break te bereiken. Na achtenveertig minuten stond de historische stand van 100- 28 op het scorebord. Het grootste aandeel in de score werd geleverd door Eric Venneker, die 33 punten maakte. Maar ook Nico Kikkert was met 30 punten zeer trefzeker. De an dere punten werden gemaakt door Eric Heijenk (18), Chris Schlepers (8), Koert Vermeulen (4), Wouter Dogger (3), Ruud Verstraeten (2) en Edo Kooi man (2). Jaap de Wijk bleef als enige puntloos. Pas op13maartspelende Texelaars hun volgende wedstrijd. In Heerhu- gowaard wacht dan HBC, de num mer drie op de ranglijst Klif en J'elleboog hebben zich in twee spannende halve finales we ten te plaatsen voor de eindstrijd om de Texelse zaalvoetbalbeker. Die finale, die tevens de afsluiting van het zaalvoetbalseizoen bete kent, wordt twee weken eerder ge speeld dan gepland. De nieuwe datum is vrijdag 23 april. J'elleboog moest het in de halve fi nale opnemen tegen ZDH, een tegen stander die altijd problemen oplevert. Zo ook dit keer. Het werd een span nende wedstrijd, waarin beide teams aan elkaar gewaagd waren en de keepers vele keren handelend moes ten optreden, daarbij soms geholpen door paal en lat. J'elleboog nam drie keer de leiding, maar even zovele keren trok ZDH de stand weer in evenwicht. Toen iedereen zich al op maakte voor een beslissing door penalty's, was het toch J'elleboog dat in de allerlaatste seconde uit een vrije trap de winst naar zich toe trok. Klif had het in de andere halve finale op papier een stuk makkelijker, maar bekerwedstrijden zijn vaak moeilijk te voorspellen. Tegenstander Mantje 2 zette Klif al in de eerste minuut op achterstand. Klif had duidelijk moeite deze tegenslag te boven te komen en kreeg maar geen vat op het spel van Mantje. Van krachtsverschil was in de eerste helft geen sprake. Halverwege was de stand gelijk (2-2) en ook daarna ging het aanvankelijk gelijk op. Klif zette pas bij 3-3 aan en scoorde tweemaal. Daarmee leek de wedstrijd beslist, maar met nog vier minuten te spelen wist Mantje de achterstand toch weer te verkleinen. In de slotfase was de spanning te snijden, maar Klif gaf de voorsprong met meer uit handen en plaatste zich daarmee voor de finale tegen beker houder J'elleboog. In de tweede klasse haalde Texel'94 6 zijn eerste punt door met 3-3 gelijk te spelen tegen Texel'94 7. Uitslagen De Krim D1-Texel'94 D1 8-0, De Krim C1- Oosterend C1 1-1; De Krim C2-Klif C1 3-1; Texel'94 4-J'elleboog 4 1 -4; Oosterend 2-NIOZ 1 12-0. De Krim E2-J'elleboog E2 7-0; De Krim 4-De Krim 6 3-12; De Krim 5-Texel'94 8 4-5; Klit 4-Oosterend 4 6-3. RAB 1-Mantje 4 2-2. Texel'94 7-Texel'94 6 3-3; Texel'94 2-De Krim 3 1-1; J'elleboog 1 -ZDH 1 4-3, Klif 1-Mantje 2 5-4, Texel'94 3-Klif 2 10-3; Klif 3-Texel'94 5 5-6. ZDH heeft de eigen aanhang zon dag lang in onzekerheid gehouden. De thuisploeg was in de eerste helft veel sterker dan het laag geplaatste GSV, maar een ruime handvol kansen bleef onbenut. Het spel na rust was rommelig en in de slotfase waren de gasten zelfs akelig dicht bij de onverdiende zege. Maar op de valreep trok ZDH met een treffer van Ronald Bies- boer alsnog aan het langste eind (1-0). De Zwaluwen bleven dankzij dit re sultaat voor de achtste keer op rij ongeslagen De laatste nederlaag dateert van 26 oktober, toen in Wijde- nes met 3-2 werd verloren van WSW. Dat de ploeg van trainer Henk de Ruyter niet veel hoger staat dan de achtste plaats die nu wordt ingeno men, is te wijten aan het relatief grote aantal remises, waarvan er meerdere bovendien onnodig waren. Een ho gere klassering is echter nog heel goed mogelijk, want zeker dre tegen standers zijn nog binnen handbereik. In de eerste helft was er eigenlijk maar éen ploeg die voetbalde. ZDH kreeg kans op kans, de eerste al bin nen één minuut, toen de keeper nog net redding kon brengen op een schot van topscorer Michiel Dekker en collega-spits Mike de Bruijn de bal voor het intikken had, maar voor open doel miste. De anders zo tref zekere De Bruijn had duidelijk zijn dag niet, want ondanks een paar mooie rushes viel hij toch vooral op door de kansen die hij om zeep hielp. Een aardige mogelijkheid kreeg ook voorstopper Fedor van Elk uit een corner, maar zijn kopbal trof net geen doel. Tegenstander GSV probeerde het spel van de thuisploeg te ontre gelen en kwam zelf niet verder dan twee vrije trappen vanaf een meter of Vorige week waren wij met ons dns een lang weekend op Texel. Na» gezellig familiebezoekje moestem! even naar de apotheek, want een* ons had wat last van constipatie.] parkeerden de auto op het bijnale parkeerterrein bij de Bocksbergij! liepen naar de Weverstraat. Na aanschaf van wat pilletjes gmgem terug naar de auto en zagen toenp dat er een parkeerautomaat op pleintje stond. Helaas waren wi laat, want de plaatselijke Bromt had al diverse bonnen achter ruitenwissers van de stoute ai gestopt. Belangstellend over hoe< zo'n vergissing ons zou kosten dti den we het blauwe kaartje om zagen tot onze met geringe verbaz dat een acceptgiro met het te bf len bedrage van €46,20 zou won toegestuurd. Het was midden inj winter en het parkeerterrein was» met eens voor de helft gevuld, t wie wij hier met onze auto in de# stonden, was ons een compt raadsel. 'Die pilletjes kunnen weer terug, want hier moet ik var» de pot', zei onze constipatiepal ledereen was het erover eens dal' een schandalig hoog bedrag t voor iets dat je nauwelijks een ot| treding kon noemen. We stapten in de auto en reden Eigenlijk waren we van plan gewi die avond eens lekker uit eten te en met drie personen ben je da' snel zo'n €100,- kwijt, maar vrouw keek me streng aan en 'Jammer voor de horeca, maaj kook vanavond wel thuis.' Bij de kochten we een pakje zuurkool,/ aardappelen, spek en worst ons 'huussie' maakten we stamppotje. De dag daarop hebb we ons zo snel mogelijk naar de o, kant laten varen, want ondanksw, dit incident ons eigenlijk alleen rrs in i #an; l' at* aa De werkgroep heeft er bewust voor gekozen de gezamenlijke activiteiten op de reüniedag tot een minimum te beperken. 'De ervaring leert dat er vaak te weinig aandacht is voor een centrale spreker. De mensen zijn veel te druk met het zoeken naar beken den en het ophalen van de eigen her inneringen. En dat is natuurlijk ook het leukst.' Inmiddels hebben zich enkele tientallen oud-leerlingen aan gemeld. De reünie begint zaterdag 19 juni om 13.30 uur en duurt tot 17.00 uur. De organisatoren verzoeken belangstellenden zich zo snel moge lijk op te geven. Dat kan via de website van de Thijsseschool: thijsseschool@texel.com. De kosten bedragen €10,- inclusief een hapje en een drankje en het herinnerings boekje. Na inschrijving volgt een na der bericht van de school met de verdere bijzonderheden. Verhalen geip jlacj bespaard, hadden wee» geen zin meer in Texel. Met dank aan de plaatselijke o». heid. R. de Hs Amsterdi Help slachtoffers aardbeving Iran! De hulporganisaties zi|n in actie Help nu en geef www.giro555 nl SAMENWERKENDE HULP ORGANISATIES ARTSEN ZONDER GRENZEN. KERKINACTIE. MENSEN IN N000/C0RDAID. NEDERLANDSE RODE KRUIS. NOVIB. STICHTING VLUCHTELING, TEAR FUND. TERRE 0ES HOMMES. UNICEF NEDERLAND SHODen Haag twintig van het doel, waaruit nauwe lijks gevaar ontstond. Na rust bleef ZDH sterker, maar werd het spel steeds gehaaster en slordi ger. Dat leidde tot afkeurende reac ties van de toeschouwers, die jaren lang weinig anders hebben gezien, maar door de recente resultaten ken nelijk al aardig verwend zijn. Fedor van Elk leek tweemaal de ban te bre ken, maar zijn kopballen uit corners waren net niet goed genoeg. In de slotfase kroop ZDH tweemaal door het oog van de naald, toen de ploeg wat al te voortvarend de aanval zocht en GSV de ruimte kreeg om te counteren. Gelukkig voor de Hoornders hadden de gasten niet voldoende kwaliteit om te profiteren. Net toen iedereen zich bij een gelijk spel leek neer te leggen, werd het toch nog 1 -0. Aan de basis stond de net van een slepende blessure her stelde Sjoerd Oosterhof, die in het laatste kwartier Mike de Bruijn ver ving. Hij troefde één minuut voor het verstrijken van de officiële speeltijd aan de rechterkant zijn tegenstander af en zette voor op Michiel Dekker. De keeper kon nog net zijn vuisten ach ter diens inzet krijgen, maar was kansloos op het harde en geplaatste schot van de instormende Ronald Biesboer. De scheidsrechter liet daarna nog vele minuten doorspelen, als compensatie voor enkele blessurebehandelingen. Maar hoewel de spanning groot bleef, kwam de overwinning van ZDH niet meer in gevaar. Zondag spelen de Hoornders op eigen terrein tegen Vesdo. dat drie punten meer heeft en twee plaatsen hoger staat. Bij winst stijgen ze naar de zesde plaats, een positie die overigens een week later alweer kan worden ver speeld wanneer Vesdo in Schagerbrug opnieuw de tegenstander is. De plannen die Rijkswaterstaat had om vaarroutes op de Wadden zee op te heffen, hebben ook de zorg van de Texelse gemeente raad. De raad sprak dinsdagavond unaniem zijn steun uit voor een motie over de kwestie die de ge meenteraad van Terschelling in de cember had aangenomen. Rijkswaterstaat had vorig jaar plan nen op tafel liggen om het onderhoud Rijkswaterstaat is op de Wad denzee begonnen met het ver vangen van driehonderd stalen boeien door grotendeels kunststofboeien die minder on derhoud nodig hebben. Dat ge beurt voornamelijk langs de vaar wegen waar veel plezierjachtjes gebruik van maken. Volgens een woordvoerder moet het met de duurzamere betonning mogelijk worden in de toekomst efficiën ter onderhoud te plegen zonder dat er wordt getornd aan de kwa liteit van de bakens. Een gewone boei heeft twee tot drie keer per jaar onderhoud nodig om van aangroeiing te worden ontdaan. De kunststofboeien hoeven vol gens de woordvoerder een tot twee keer per jaar te worden on derhouden. 'Je hebt minder aan groei en het voordeel is dat bij het afspuiten geen verfdeeltjes meer in het water kunnen komen.' De kunststofboeien krijgen dezelfde kleur als de stalen exemplaren. De vervanging geschiedt tijdens regulier onderhoudswerk. Rijks waterstaat hield de afgelopen jaren al een proef bij het Haring vliet met kunststofboeien. 'De resultaten gaven voldoende aan leiding om het in het Wadden gebied te gaan toepassen.' De proef duurt in ieder geval twee jaar, zodat Rijkswaterstaat in de winters kan bekijken of de kunststofboelen ook goed be stand zijn tegen ijsgang. aan de betonning op de secund vaarroutes te staken. Daardoor, veertig procent van de vaarwege» de Waddenzee verdwijnen, f Terschellingse raad deed in now ber een beroep op minister Peijs» Verkeer en Waterstaat om niet' nieuw de omvang van het vï wegenplan in de Waddenzee tere cussie te stellen De mogeli|khe voor rampenbestrijding kunnen» gens die raad geen verdere bepei gen dragen. Peijs werd met klem' zocht voldoende geld beschikb; stellen om de huidige betonmi stand te houden. Texels Belang, CDA, 066 en F zeiden dinsdagavond dat de vei heid op de Waddenzee niet verdf het geding mag komen. 'Een kle ramp is zo gebeurd', aldus Schaatsenberg (PvdA). 'Dat mi we natuurlijk voor zijn.' Groenl vond de plannen van Rijkswatei ook uit het belang van milieubelt» natuurbescherming en toerisme'; aanvaardbaar. De WD had er me mee als de sociale contacten tuf de eilanden door de verminde van vaarroutes in het geding zo» komen. Burgemeester Joke Geldorp lief ten dat de motie de aandacht N van het Overlegorgaan Wad»1 eilanden. Een notitie die Rijks' staat deze maand zou present' over de vaarroutes en de toeki van de vuurtorens was volgens^» nog met klaar. 'Het is een ingewi#' verhaal, want Rijkswaterstaat wl komende jaren ook een hoop Ijfl sen laten afvloeien. Er zullen in- Haag straks keuzes moeten wi gemaakt.' De vijf eilanden trë volgens Geldorp gezamenlijk of bezuinigingen op de vaarroutes wentelen In hoeverre de bezuir gen doorgaan is vooralsnog de Minister Peijs liet de Tweede Kf\ eind vorig jaar weten dat van op fen geen sprake is. Wel wordt onderhoudschema van j Vaarwegmarkeringsdienst op schelling aangepast. Volgens woordvoerster van RijkswateK; wordt het onderhoud aan de bc met verminderd.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8