Leges principeverzoeken leiden tot enorm tekort tn Cjrotn'wartsj~exeh'in het Provincie overspoeld met negenhonderd Texelse bedenkingen Gestrande Hunte vastgelegd op schilderij Eilanden stellen lijst met medegebruiken op College erkent foute inschatting Texelse Media Celstraf voor Oosterender 'Postzakken vol binnengekomen' Vervolg op pleidooi Dick Drijver Illegale woning in bedrijfsgebouw Vernielingen in Dorpsstraat Darters houden kampioenschap Productenbeurs m Vloerverwarming Landschap Verkeerscontroles TEXELSE^COURANT TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11855 VRIJDAG 20 FEBRUARI 2004 TEXELSE SJCOU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag De provincie Noord-Holland heeft liefst negenhonderd Texelse be- Idenkingen tegen het omstreden Ontwikkelingsbeeld Noord-Hol land Noord ontvangen. Dat heeft een woordvoerder van de provin cie gisteren laten weten. 'Texel spant daarmee de kroon in vergelijking met andere gemeenten. Het is hier met postzakken vol binnen |komen.' Het aantal van negenhon- Ird betekent omgerekend dat er gemiddeld per één bedenking per zes huishoudens is ingediend- Het 'ertreft de verwachtingen dat er igeveer vijfhonderd reacties rich ting Haarlem waren gegaan. Volgens de provinciewoordvoerder waren er wel veel exact dezelfde bedenkingen. De gemeente had standaard- ibedenkingen beschikbaar gesteld en een groep Texelaars had vorige week dinsdag huis-aan-huis een brief laten irspreiden waarmee gereageerd kon worden. Wethouder Nel Eelman (Grondge bied) reageerde verheugd 'Op zoveel had ik niet durven hopen. Ik ben daar heel trots op. Dat geeft aan dat we op Texel gezamenli|k optreden als het nodig is. De inspanningen van het college zijn gehoord door de bevol king.' Dat er veel dezelfde bedenkin gen zijn ingediend, doet volgens Eelman niets af aan het signaal dat er vanuit gaat naar de provincie. 'Ik ben er van overtuigd dat iedereen heel bewust zijn handtekening heeft gezet onder de bedenkingen. Je zag het ook bi] de avond op het gemeente- De Waddeneilanden zijn bezig een lijst op te stellen met gebruiken en gewoonten die onder het begrip kleinschalig historisch mede gebruik kunnen worden gerang schikt. Daarmee wordt een vervolg gegeven aan het begrip dat door Dick Drijver uit Den Hoorn werd geïntroduceerd en in 2001 werd erkend op de trilaterale Wadden conferentie in het Deense Esbjerg. Erkenning van het begrip kleinscha lig historisch medegebruik houdt in dat overheden.bij het opstellen van ^regelgeving voortaan rekening moe ten houden met activiteiten die al van idsher worden beoefend door jandbewoners. Drijver begon met lijn pleidooi voor erkenning, nadat |m tien jaar geleden de Natuur- fschermingswet van kracht werd op de Hors. Hij wilde zo voorkomen dat bepaalde gebruiken verboden dreigden te worden. 'Als ze wetteli]k zijn geregeld, kunnen ze niet worden Inegeerd.' indmatig pieren en zagers steken op droogvallende platen, garnalen kruien voor eigen gebruik en jutten Worden genoemd als voorbeelden van kleinschalig historisch mede gebruik. Wadlopen en wandelen op het wad onderlangs de eilanden bi| water, vissen vanaf de kust of uit een bootje, vissen met vaste vis tuigen als wanten, weren en fuiken onder de eilanden, bot trappen en het rapen van mossels, kokkels en oes- Tien maanden gevangenisstraf (waarvan vier voorwaardelijk. Dat is de straf die een 27-jarige man uit Oosterend is opgelegd door de rechtbank in Alkmaar. Hij werd schuldig bevonden aan twintig in braken, die hij de afgelopen jaren over heel Texel heeft gepleegd. de-Naast zijn celstraf moet de Oosteren- jaïder twee gedupeerden een schade vergoeding van zo'n €800,- betalen en is hij verplicht zich voor zijn drugs- en alcoholverslaving onder behande ling te laten stellen van de Brijder- 0 stichting De veroordeling is bijna conform de eis van de officier van justitie, die een celstraf van twaalf maanden had bepleit. ters voor eigen gebruik worden even eens genoemd. Volgens de Visserij- wetgeving mag een persoon per dag maximaal tien kilo voor eigen gebruik rapen. Het gebruik van de kuststrook voor zwemmen en zonnen is volgens een woordvoerster van de gemeente voor de zekerheid eveneens meege nomen op de lijst. De eilanden maken een onderscheid tussen kleinschalig histonsch medegebruik en kleinscha lige bedrijfsmatige economische ac tiviteiten, die niet op de lijst zijn mee genomen. Onder jjet laatste vallen machinaal pierensteken en het kwe ken van Japanse oesters. 'En een aantal toeristische en recreatieve ac tiviteiten als bijvoorbeeld vliegeren hebben we niet genoemd.' De lijst wordt opgesteld binnen het Overleg orgaan Waddeneilanden (OOW). Wel doet elk eiland het voor zich, omdat onderling verschillende definities aan het begrip werden gegeven. Voor bij voorbeeld Terschelling valt het pluk ken van cranberries ook onder klein schalig historisch medegebruik. De lijst moet nog definitief worden vast gesteld door het OOW Bedoeling is dat tijdens de trilaterale Wadden conferentie die eind volgend jaar op Schiermonnikoog wordt gehouden aan de hand van de lijst nieuwe be sluiten worden genomen over het kleinschalig historisch medegebruik, zodat het begrip meer handen en voeten krijgt. Voor die tijd moet aan de hand van de lijst nog worden bepaald welke schade de genoemde activiteiten aan de natuur zouden kunnen toebren gen. Bekeken wordt op welke manie ren dat kan worden gecompenseerd of in hoeverre het moet worden ge accepteerd. Dick Drijver verwacht daar weinig problemen van. Tijdens de bijeenkomst die het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel veiligheid (LNV) woensdagavond hield op het raadhuis pleitte hij er bij de ambtenaren van het ministerie wel voor om het kleinschalig historisch medegebruik een duidelijkere plaats te geven. Op de agenda voor Schier monnikoog valt het nu onder het on derwerp "recht doen aan de culturele identiteit van bewoners". Drijver sprak zijn vrees uit dat het onderwerp ondergesneeuwd raakt als het daarin deel wordt van een veel bredere dis cussie. Een woordvoerder van LNV zei dat dat met het geval moet zijn. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg huls. Die werd massaal bezocht en er zat een doorsnee van de gehele Texelse bevolking. Dit geeft aan dat de provincie niet alleen rekening moet houden met de bezwaren, maar dat er oplossingen moeten worden bedacht zodat Texel niet op slot gaat.' De provincie verstuurde afgelopen week de bevestigingsbrieven. Ze meldt daarin naar verwachting in het voorjaar een Nota van Beantwoor ding klaar te hebben. In juni volgt een hoorzitting door Provinciale Staten. Belangstellenden moeten zich daar voor schriftelijk opgeven. Eelman: 'Ik hoop dat we daar ook met veel men sen aanwezig zijn om uit te stralen dat dit ons aan het hart gaat.' Diverse organisaties hebben vorig week actief meegewerkt aan het in zamelen van de bezwaren. Bij het kantoor van de Stichting Wonen Texel werden in totaal 198 bedenkingen ingeleverd, de gemeente haalde er 500 op en bij het Jeugdwerk kwamen er 51 binnen van jongeren. Daarnaast waren de dorpscommissies er actief mee bezig, maakten belangen organisaties bezwaren en stelden Texelaars op eigen initiatief bedenkin gen op. Gedeputeerde Henry Meijdam heeft naar aanleiding van het protest laten weten tijdens het behandelen van de bedenkingen de bouwmogelijkheden op Texel nader te beoordelen. Gedeputeerde Hans Schipper vond dat Texel er in het Ontwikkelingsbeeld niet goed vanaf komt. Lees verder pagina 5 Johan Reydon maakte voor Flora een metersgroot schilden] van de gestrande Hunte. (Foto Jeroen ven Hatlum) Tien dagen lang lag het schip twee jaar geleden op het strand bij paal 22. Een beetje schuin en muurvast in het zand. Johan Reydon legde afgelopen week bij de ingang van Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora de laatste hand aan een metersgrote wandschildering van de gestrande Hunte. Een maand lang werkte Reydon aan het 5,5 meter lange en 2,5 meter hoge schilderij. Hij werkte aan de hand van foto's die na de stranding waren gemaakt. Volgens jutter Jan Uitgeest van Flora zijn diverse Texelaars te zien op het werk. 'De man die met hond naar de Hunte staat te kijken, is bijvoorbeeld Bart Bos uit De Koog. Mijn broer Klaas staat erop als strandvonder. Marjo Huisman, de vrouw van Ko Oostra is te zien en ook Huntezicht van Henk Jan Klok en Theun de Winter is afge beeld Dat laatste was een tijdelijk en spontaan ingerichte 'strandtent'. De 71,5 meter lange kustvaarder uit Brake strandde op 28 december 2001In de nacht van 7 op 8 januari werd hij weer vlotgetrokken. Het schip was geladen met lijnzaad- schroot. De apparatuur die op het strand werd opgesteld om de Hunte van zijn lading ontdoen, is met afge beeld. Het is de tweede keer dat Reydon een groot schilderij heeft gemaakt voor Flora. In 2001 maakte hij een portret van boer en jutter Abraham Koorn die op hoeve Uit en Thuis woonde. Dat olieverfschilderij hangt in de videoruimte van Flora. Koorn loopt erop over het strand met een stapel hout op zijn fiets. De afbeel ding van de Hunte maakte Reydon met decoratieverf De water bestendige wandplaten werden van ondergrond met latexverf voorzien. Laag voor laag bouwde Reydon ver volgens het schilderij op. 'De lucht heb ik bijvoorbeeld eerst opgezet met een grote kwast en daarna ben ik vanuit grote vlakken aan de details gaan werken. Het was nat-in-nat werken.' Voor bezoekers is de wand schildering het eerste waar ze tegen aan wandelen als ze Flora betreden. Toen Reydon nog als conservator onder wijlen Gerrit de Haan bij het toenmalig Natuurrecreatiecentrum (nu EcoMare) werkte, maakte hij ook al dergelijke schilderijen. 'Tussen 1973 en 1975 heb ik diorama's ge maakt van de Schorren, de Slufter en de Muy. Die van de Schorren is be houden bij EcoMare, van de Slufter bevindt zich nog een deel bij het Maritiem en Jutters Museum (MJM) in Oudeschild en de Muy is meege gaan met een opkoper.' Reydon maakte ook twee grote wand schilderingen van natte duinvalleien en de Rede van Texel. De laatste staat eveneens bij het MJM. het werk met de natte duinvalleien staat in opslag bij Harry Wuis. Volgens Uit geest is het schilderij, dat Reydon op verzoek van Flora maakte, een aan winst voor het museum. Eerder hin gen op dezelfde plek visnetten De pogingen van de gemeente om door het in rekening brengen van leges voor de behandeling van principe verzoeken en het doorvoeren van meer efficiency een kostendekkende situatie te krijgen, is op een fiasco uitge lopen. Het afgelopen jaar is een tekort aan inkomsten ont staan van niet minder dan €271.000,-. Als geen maatrege len worden genomen zal dat ook in de volgende jaren het geval zijn. Ook de inkomsten aan leges voor gewone bouwvergunningen en voor procedures zijn ver beneden de raming gebleven, maar de grootste tegenvaller is de op brengst van de principeverzoeken. Het afgelopen jaar was dat €3.000,- terwijl op €185.000,- was gere kend. Ter verklaring van de tegenvaller noemt het college diverse feitelijke en veronderstelde oorzaken. Nu er voor de afhandeling van een principe verzoek fors betaald moet worden, beginnen veel mensen er niet meer aan. Een andere oorzaak is de nieuwe woningwet, die toelaat dat diverse bouwactiviteiten vergunningsvrij kun nen worden uitgevoerd, waardoor daar geen legesinkomsten meer uit voortkomen. Verder ziet het er sterk naar uit dat de afdeling Grondgebied van de Centrale Publieks Balie een rol speelt. De aanvragers worden daar inzake de haalbaarheid van hun wen sen gratis geïnformeerd, zodat het vaak niet meer komt tot een principe verzoek. Aangenomen wordt dat ook de economische recessie, waardoor de bouwactiviteit en dus het aantal bouwvergunningen is gedaald, medeoorzaak is van de teruglopende inkomsten. Verder geeft het college toe dat bij het ramen van het aantal principeverzoeken en de toerekening van het aantal uren per verzoek fou ten zijn gemaakt. De veronderstelde tijd van 20 werkuren per verzoek klopte totaal met, waardoor de 105 principeverzoeken van het afgelopen jaar maar een fractie opleverden van het begrote bedrag. Onvrede Over het streven van het college en de raad om de leges kostendekkend te krijgen, was eind 2002 veel te doen. De druk op de politiek kwam onder andere van het bedrijfsleven, waar de opvatting heerst dat de leges van Texel in vergelijking met andere gemeenten veel te hoog zijn. Ge meentelijke studies wezen echter uit dat ze toch verder omhoog moesten, omdat ze met kostendekkend waren. Het voorstel om het tarief voor een bouwvergunning op te trekken naar 2,35 procent van de bouwsom werd op 12 november 2002 door de raad afgewezen. In plaats daarvan zou in gaand 1 januari 2003 voor principe verzoeken betaald moeten worden. Uitgaande van 180 principever zoeken die per verzoek 20 uur behandeltijd zouden vragen bij een uurtarief van €51,50 zou dat €185.000,- moeten opleveren. Verder zou door meer efficiency 10 procent (€67.000,-) bespaard moeten wor den. In de praktijk is dat dus totaal anders uitgekomen. Zelfs bleken de geheven bedragen niet kosten dekkend te zijn, met alleen voor bouwvergunningen en principe verzoeken maar ook voor procedu res. Wat betreft het fout geraamde aan tal van'20 werkuren per principe verzoek hebben de ambtenaren nu vastgesteld dat zij beter hadden kun nen weten. De medewerkers hebben aangegeven dat zij eind 2002 bij het opgeven van hun uren om tot een kostenbegroting te komen, zijn uitge gaan van een totale behandeling van een principeverzoek. Dus ook de uren van de opvolgende vrijstellings procedure (artikell 9,15 etc.) De aan name van 20 uur werd met goed ver geleken met de geschreven uren, wat waarschijnlijk toen al een ander beeld zou hebben gegeven. Want voor de vrijstellingen werden namelijk ook aparte legeskosten bij de verzoekers in rekening gebracht. Er was dus sprake van een dubbeltelling. Meer inzicht Naar aanleiding van het rapport van de Rekenkamer over deze problema tiek zijn de uren meer gedetailleerd verantwoord en is het inzicht verbe terd. Daarbij kwam vast te staan dat bouwvergunningen een kostendek kendheid hebben van 76,6 procent, bijzondere procedures 25,3 procent en principeverzoeken 3,8(!) procent. Het college is duidelijk wat betreft de door de raad opgedragen efficiency verbetering die €67.000,- had moe ten opbrengen: die is er met geko men. 'Het meeste van de beschik bare capaciteit is op dit moment hard nodig om de vergunningsverlening en handhaving goed op orde te brengen. Verder heeft de implementatie van het veranderingsproces nog met het gewenste effect bereikt. Er zijn ech ter wel reeds een aantal processen Lees verder pagina 5 De gemeente is opnieuw opgetreden tegen een Texelaar die in zijn bedrijfs gebouw illegaal een woning had ge maakt en deze ook liet bewonen. In dit geval ging het om een pand aan de Rommelpot bij Den Hoorn. Lega liseren is niet mogelijk, omdat het bestemmingsplan geen (dienst woning toestaat. Het zag er dus naar uit dat de man zou worden gedwon gen het onderkomen te slopen. Zo ver hoeft het echter met te komen, want de woning kan in stand blijven als deze wordt gebruikt voor huisves ting van tijdelijk personeel dat op het bedrijf zelf werkzaam is. Als de man alsnog bouwvergunning vraagt, zal hij die krijgen onder genoemde voor waarde. Onbekenden hebben vorig weekend de nodige vernielingen aangericht in de Dorpsstraat in De Koog. Daarbij moesten een ruit, halogeenlampen en reclameborden het ontgelden. Twee uitbaters van horecazaken de den aangifte, maar volgens één van hen, die de redactie van deze krant belde, liepen zeker zes bedrijven schade op. Dat zou gebeurd zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag De man vermoedt dat de daders met voorbedachten rade te werk zijn ge gaan, omdat de panden verspreid over de hele Dorpsstraat lagen. Hij roept getuigen op zich te melden bij de politie. Zo'n tweehonderd darters strijden zaterdag 28 februari in sporthal Ons Genoegen om de titels in het Texels Open 501. 's Middags binden vanaf 13 00 uur jongens en meisjes van 9 tot en met 15 jaar de strijd met elkaar aan 's Avonds is vanaf 19.00 uur de beurt aan de volwassen deelnemers Publiek is welkom. Losse nummers 0,95 Standaard verkooppraatjes waren niet echt nodig en de visitekaartjes konden veelal op zak blijven. De tweede Texelse Productenbeurs op De Krim had vooral iets informeels. In totaal bezochten ongeveer vijfhon derd mensen dinsdagmiddag de beurs.Pagina 2 De hervormde kerk aan de Binnen- burg wordt voorzien van vloer verwarming. Woordvoerder Rienk Gaasbeek verwacht dat de werk zaamheden, die zo rond de €35.000,- gaan kosten, in elk geval voor Pasen zijn afgerond. Pagina 3 Een virtuele excursie door de Texelse landschappen. Zo omschrijft Margriet Timmer de educatieve CD-rom die zij ontwikkelde voor EcoMare. Aan de hand van afbeeldingen en beschrij vingen kunnen kinderen achter de computer kennismaken met het Texels landschap. Pagina 5 Vier automobilisten zijn woensdag bekeurd omdat ze te hard reden. De politie hield tussen 16.00 en 16.25 uur een controle op de Pontweg na bij De Koog en schreef daar één pro- ces-verbaal uit, voor een bestuurder die 104 kilometer per uur reed, waar 80 het maximum is. Van 16.30 tot 17.00 uur werd gecontroleerd bij Den Burg, op een stuk waar 60 km/u de maximum toegestane snelheid is. Hier kregen drie automobilisten een bon. De hoogst gemeten snelheid was 84 km/u. (Advertentie) Qtmm "^marL-Jiath t* ké kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Cjnta ^mart jixrl i h ké kan. Wij zijn op zoek naar een die vanaf 1 mei voor ons de krant wil bezorgen in het gebied ten zuiden en ten oos ten van De Koog: Tussen het Gerritslanderdijkje, de Ruigendijk en de Ruijslaan Hier wonen ongeveer 90 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.30 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. I Longeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fa* 0222 - 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1